• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Торене за начинаещи- II-ри вариант

Започната от iek, 30.06.2009 14:10

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

paolo6481

Прочети отново внимателно първия пост на iek!Освен веглеродния двуокис и светлината им осигуряваш всичко останало.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F34zdrna_th.jpg&hash=45c7615397b36a46302083086bcbaa2a9717f785

iek

В отговор на въпроса- торенето + подаване на СО2 + редовна смяна на вода би трябвало да добавят всички необходими макро и микроелементи.
Използвам вече само тази рецепта, но с лека промяна- разтварям отделно тензото.

Arrakis

Ок,за сега почти всичко ми е ясно освен това :

"През първия месец от стартирането на аквариума торях със  Brighty K (DIY разбира се, да не съм луд да давам толкова пари за единия калиев сулфат)- по 1мл на 20л вода 3хседмично ( т.е. при всяка смяна на вода (30%))."

Да разбирам ли,че през първия месец от стартирането на аквариума се тори само с Калиев сулфат и за тензото колко грама разтваряш в 500мл разтовр?

Поздрави  :-)

iek

Цитат на: Arrakis - 26.07.2011 20:35
Да разбирам ли,че през първия месец от стартирането на аквариума се тори само с Калиев сулфат
Само като стартирам с Aqua soil, иначе торя още след първата седмица (при наличие на достатъчно растения).

На въпроса за тензото- 10гр. в 500мл. От това нещо слагам в намалени количества ~10 капки на 130л вода. В 1мл се съдържат ~20 капки (зависи от капкомера, вискозитета на разтвора и др.)
С предписаните дозировки при добре залесен аквариум няма риск да се претори, дори напротив- при изобилно количество бързорастящи може да се наложи да се увеличи дозата. Известен риск крият микроелементите, поради тази причина предпочитам да ги разтварям отделно.

anasarka

Цитат на: iek - 30.06.2009 14:10
48g KNO3 ( или 7.19г урея(карбамид) и 24г KNO3- по seachem )
43g K2SO4
2.2g KH2PO4
17g MgSO4
8g Тензо коктейл
0.5g E300 Ascorbic Acid (витамин С ампула)
0.2g E202 Potassium Sorbate (ebay-2лв)
500ml дестилирана вода

Минимална седмична доза- 5мл на 50л.
iek продължаваш ли да ториш по този начин който си посочил?
И седмичната доза веднъж ли я добавяш или я делиш примерно на три пъти в седмицата?
Мерси за отговора предварително :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

iek

Да, по тази рецепта торя, като съм разделил тензото от общата част. Ежедневно добавям, но напоследък забравям или по-точно съм занемарил нещата. На 130л чисто вода имам около 70 дребни видове риби (червени неони, хемиграмуси, разбори, барбуси и коридораси) и две златни риби (няма да участвам в конкурс!).

anasarka

Мерси, още въпроси имам :-)
От тук http://www.theplantedtank.co.uk/allinone.htm ли взе идеята. Ако не как ти изглежда вариант 3 (понеже е сходен с твоят) и защо според теб няма К2SO4 в него.
При твоя вариантне идва ли много калият.
Мерси отново.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

iek

Не си спомням вече от къде я преписах, някои от тези трябва да е. Уреята е по идея на http://amania.110mb.com/.

Ако имаш предвид това:

"DIY TPN+ (3)
5.9ppm NO3
0.31ppm PO4
3.9ppm K
0.39ppm Mg",
в него има калий, въобще калия трябва да присъства задължително в една рецепта, защото няма от къде другаде да се добави.

Тези съотношения на макроелементите вярвам, че не са съвсем научно обосновани спрямо подводните растения (някой ще каже: да ама при Tropica работят идеално, но да не забравяме че там се отглеждат надводно) и ще търпят промени в бъдеще, но производителите не рискуват засега и са захапали всички една и съща рецепта.

Цитат на: anasarka - 07.12.2011 14:00
Мерси, още въпроси имам :-)
(понеже е сходен с твоят)
Съжалявам, че така си останал с впечатлението, че е мой, но мислех, че всички интересуващи се от тези въпроси четем едни и същи форуми (АРС, PT и ASW). В I-та част бях дал линкове към източника.

anasarka

Имах предвид самата рецепта на третият вариант че не присъства К2SO4, докато във варианта посочен от теб има. От което се зачудих не е ли много калият при даденият от теб вариант.

DIY TPN+ (3)
48g Potassium Nitrate
2.2g Potassium Phosphate (monobasic)
17g Magnesium Sulphate Heptahydrate (Epsom Salts)
0.5g E300 Ascorbic Acid
0.2g E202 Potassium Sorbate
5g EDTA Chelated Trace Elements Mix (TNC Trace, CSM+B)
500ml distilled water

Ами за сега не ги чета упоменатите форуми, ама май ще трябва да почвам. Отвреме на време хвърлям по едно око на UKAPS.
Бахти къв невежа излязох *SORRY*
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

iek

Както виждаш, "моята" рецепта не съвпада с нито един от трите варианта, значи я смятай като 4-ти вариант. Вижда се, че азота е в двойно количество:

"48g Potassium Nitrate"  vs "48g KNO3 ( или 7.19г урея(карбамид) и 24г KNO3- по seachem )"

Първоначалната ми идея беше този тор да го използвам в аквариума с Aquasoil-а, но тъй като не ми се забъркваше специално и за останалите, реших да го пробвам и на тях. И така, оттогава го правя само по този начин и не виждам нужда да го променям. Допреди това торях по системата PPS-Pro, но както и други се оплакваха от синьо-зелени бактерии, така и мен не ме подминаха, въпреки че бях намерил решение и за това- промених съотношението N/P от 13/1 до 19/1.

anasarka

"48g Potassium Nitrate"  vs "48g KNO3
Как така са различни? *dontknow*
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

iek

Някои смятат, че азота в уреята се усвоява по-добре, иначе като количество азот са еднакви.

anasarka

Мерси за отговора.
Като сметнах седмичните концентрации на посоченият от теб вариант се получава:
NO3 5.88ppm
PO4 0.31ppm
K     8.68ppm
Mg   0.34ppm
При това количество съотношението нитрати фосфати е 1: почти 19
Въпроса ми е при твоят опит досега това съотношение ли е най-правилно (разбира се условно заради множеството други фактори)
И вторият ми въпрос не се ли получава предозиране с К при това количество?
Мерси
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

bustama

Извинявам се за глупавият въпрос, но след като дозата е в 500мл. вода, стойностите на елементите не трябва ли да се умножат х2 ?

M14iro

1. Съотношението ти е идеално , ако маш предвид нитрати-19:1 -фосфати . 2.Предозиране не се получава с Калий, малко е.  *privet*

Similar topics (5)

21231

Публикации: 8
Прегледи: 6968

3214

Започната от Pac


Публикации: 37
Прегледи: 19349

20973

Публикации: 1
Прегледи: 2882

55311

Публикации: 3
Прегледи: 3492

43308

Започната от pqko


Публикации: 10
Прегледи: 5870