• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 16:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

съвет и мнение за субстрат "Manado"

Започната от zipich, 24.02.2015 20:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zipich

интересувам се от този субстрат http://www.zoo-paradise.com/shop/index.php?page=search&search_text=manado&product=JBL_Manado_1.5l&n=1

става ли дъното да е покрито само с него без друг слой грунд и хубав ли е.
аквариума ще бъде изцяло растителен с цо2,ако не е подходящ кажете други видове.благодаря

zariio

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

jabeto

Да става дъното да е покрито само с него.И това е субстрат а не тор.Ако потърсиш в търсачката има доста писано за него.Като цяло повеèто отзиви са много добри  *THUMBS UP*

zipich

Цитат на: zariio - 24.02.2015 21:01
Това не е тор.

да благодаря за поправката. оправих поста.

Публикациите са слети: 24.02.2015 21:09

търсих в търсачката видях две теми изчетох ги и бяха с добри отзиви.
благодаря за бързите отговори,тъкмо гледах,че още по-добре може да стане ако сложа един слой от JBL AquaBasic plus

bunzip2

Цитат на: zipich - 24.02.2015 21:04
да благодаря за поправката. оправих поста.

Публикациите са слети: 24.02.2015 21:09

търсих в търсачката видях две теми изчетох ги и бяха с добри отзиви.
благодаря за бързите отговори,тъкмо гледах,че още по-добре може да стане ако сложа един слой от JBL AquaBasic plus

aquabasis-a може да го пропуснеш :)
И без него нещата се получават, а с него може да отървеш козите...

niki_o

Колега,това че ще е растителен аквариума незначи,че е нужно да вкарваш нечувани пари в дъно.Просто прочети съветите  и хората които ти ги дават.При една лека проверка кой=кой е  и какви познания има,ще разбереш дали да го го послушаш.Не мене,аз съм сериозен аматъор ,но просто те ориентирам ;-).Аз лично съм скептичен към така превъзнасяното Манадо,но ти си знаеш,а съвета за пропускането на подложката е желателен... :whistle:Хубав аквариум и без всичко това може да постигнеш,но с много по-малко проблеми,ако си начинаещ верно де?

bunzip2

За начинаещи, манадото си е много подходящ грунд. На някои колеги им харесва цвета, на други не. Въпрос вече на личен избор. Лек недостатък е, че е прекалено лек и по-трудно се работи с него. Но не е болка за умиране. Аз лично съм доволен как се представя грунда. Около месец торене му трябва да се зареди, от там нататък ако не преторяваш активно, успешно успява да абсорбира излишъците.
Според мен за парите, за които може да се намери, грунда си е перфе.

Ествествено има много други варианти... въпрос на личен избор :). Но за начинаещи, бих ти го препоръчал.
Друг вариант, който от опит мога да ти кажа, че се представя добре, това е dupla ground. Подобно на манадото, само че фракцията е по-едра. Предполагам и състава.
При мен около година изкара (преди да реша да рестартирам) и бях доста доволен. Почти не задържа органика... и цената е добра :).

zipich

Цитат на: bunzip2 - 25.02.2015 22:51
За начинаещи, манадото си е много подходящ грунд. На някои колеги им харесва цвета, на други не. Въпрос вече на личен избор. Лек недостатък е, че е прекалено лек и по-трудно се работи с него. Но не е болка за умиране. Аз лично съм доволен как се представя грунда. Около месец торене му трябва да се зареди, от там нататък ако не преторяваш активно, успешно успява да абсорбира излишъците.
Според мен за парите, за които може да се намери, грунда си е перфе.

Ествествено има много други варианти... въпрос на личен избор :). Но за начинаещи, бих ти го препоръчал.
Друг вариант, който от опит мога да ти кажа, че се представя добре, това е dupla ground. Подобно на манадото, само че фракцията е по-едра. Предполагам и състава.
При мен около година изкара (преди да реша да рестартирам) и бях доста доволен. Почти не задържа органика... и цената е добра :).


да разбирам аз се спрях повече на манадо защото ми хареса как стой и изглежда.добре аква бейсик плюс отпада като първоначална подложка.другия въпрос ми е с какво да го торя че да го заредя както казваш ти. имам течна тор на тропика премиум фертилайз но за растителния ще взема от зеления,също така имам на тетра -плант старт и крипто от който съм доволен но едва ли мога с тях да подхраня субстрата.

bunzip2

Течни торове има на различни фирми.
Всичките са хубави, различни са съотношенията.
Торовете на тропика са хубави.

Аз лично за микро ползвам профито, а макрото си го бъркам. Разгледай раздел "пазар", има колеги, които продават торове :)

zipich

дам следя тая тема но не се замислях за макрото. за сега асмо с течна торя и всичко вземам от светлио коректен е и всичко ми обеснява.а под бъркане какво имаш предвид -какво слагаш или е тайна

bunzip2

KH2PO4 + KNO3 + CH4N2O

Вече дозите си ги определяш според зависи какво по колко искаш да слагаш.
Аз иползвам калкулатора от форума aquarium_fertilizer_calculator.xls

Similar topics (5)

54060

Публикации: 9
Прегледи: 5621

17315

Публикации: 6
Прегледи: 4064

23413

Публикации: 5
Прегледи: 4439

50707

Публикации: 0
Прегледи: 1866

3214

Започната от Pac


Публикации: 37
Прегледи: 19358