• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 16:09

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Съотношение Ca / Mg

Започната от dave, 13.09.2005 00:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dave

Здравейте

За да втвърдя софийската водата дето я наливам в аквариума си до kH 6 ползвам сода за хляб. Иначе водата е много мека и добавянето на CO2 клати pH в широки граници.

Тормози ме притеснението, че всичкия този калций без добавка от магнезий може да е неестествен за растенията. Така ли е?

Да добавям ли английска или друга някоя сол за баланс?

dido

В содата за хляб няма калций, има натрий.

dave

Така е :oops:  Много съм се бил заблудил. Мислех, че е калциева сол.

Защо тогава лъже теста за kH на Sera? Май трябва да реагира само на соли на метали с валентност 2? 1/4 чаена лъжичка на 10л вода вдигат показанията от 2 на около 6. Такава доза и добавям във водата която сипвам при подмяна.

Като pH буфер срещу вкиселяване от CO2 изглежда си върши работата. Вреди ли по някакъв начин?

Дайте препоръка с какво да си втвърдя водата.

Много въпроси, ама ще трябва да се ограмотявам очевидно niger

tishovsx

Рови във форума, там ще намериш това което търсиш, изписано е доста, и защо непременно искаш да вдигаш твърдоста на водата !?
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

dido

Цитат на: "dave"Така е :oops:  Много съм се бил заблудил. Мислех, че е калциева сол.

Защо тогава лъже теста за kH на Sera? Май трябва да реагира само на соли на метали с валентност 2? 1/4 чаена лъжичка на 10л вода вдигат показанията от 2 на около 6. Такава доза и добавям във водата която сипвам при подмяна.

Като pH буфер срещу вкиселяване от CO2 изглежда си върши работата. Вреди ли по някакъв начин?

Дайте препоръка с какво да си втвърдя водата.

Много въпроси, ама ще трябва да се ограмотявам очевидно niger

Теста на СЕРА не лъже :-) kH е карбонатна(временна) твърдост и се отнася до количеството на разтворени карбонати CO3 във водата, а не на металните йони. dH (gH) се отнася до последното. А содата за хляб е с формула NaHCO3. С нея вдигаш и временната и общата твърдост.

dido

Погледни тази прясна тема:

http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=1857

Ако искаш да стабилизираш pH, обърни внимание на натриев хидроген карбонат (сода за хляб) и калциев карбонат (варовик).

dave

Цитат на: "tishovsx"Рови във форума, там ще намериш това което търсиш, изписано е доста, и защо непременно искаш да вдигаш твърдоста на водата !?

Ами защото самоделния ми CO2 източник от мая естествено е нестабилен като продукция.

За 200 литровия си аквариум ползвам 2 бутилки по 2 литра, които подменям на 2 седмици. Четни седмици едната бутилка, нечетни - другата. Но и това разместване във времето не помага да удържа колебанията на разтворения CO2 в достатъчно тесни граници.

А и количеството разтворен във водата CO2 страхотно зависи от движението на повърхността на водата. Промяна в пътя на водата излизаща от главата на филтъра промени 4 пъти разтворения CO2 при еднакво подаване.

Ако водата  е с kH 2 (каквато ми е чешмяната) промените в количеството разтворен CO2 ще клатят pH от под 6 до към 7, а това и сам съм наблюдавал как доста стресира рибетата :blink

dave

Цитат на: "dido"Теста на СЕРА не лъже :-) kH е карбонатна(временна) твърдост и се отнася до количеството на разтворени карбонати CO3 във водата, а не на металните йони. dH (gH) се отнася до последното. А содата за хляб е с формула NaHCO3. С нея вдигаш и временната и общата твърдост.

Ей сега се светнах  :idea:  Това изглежда добре - карбонатната твърдост е вдигната каквато е целта, а баланса Ca / Mg - непипан.

Остава само въпросът има ли шанс китките ми да го закъсат за Mg или Ca, който явно не добавям, както си мислех,  впредвид относително меката Искърска вода (това при смяна на 1/3 от водата веднъж - дваж седмично)?

dido

Ами добавяй калций и магнезий, кой те спира :-)

NikolaV

Цитат на: "dave"
Цитат на: "tishovsx"Рови във форума, там ще намериш това което търсиш, изписано е доста, и защо непременно искаш да вдигаш твърдоста на водата !?

Ами защото самоделния ми CO2 източник от мая естествено е нестабилен като продукция.

За 200 литровия си аквариум ползвам 2 бутилки по 2 литра, които подменям на 2 седмици. Четни седмици едната бутилка, нечетни - другата. Но и това разместване във времето не помага да удържа колебанията на разтворения CO2 в достатъчно тесни граници.

А и количеството разтворен във водата CO2 страхотно зависи от движението на повърхността на водата. Промяна в пътя на водата излизаща от главата на филтъра промени 4 пъти разтворения CO2 при еднакво подаване.

Ако водата  е с kH 2 (каквато ми е чешмяната) промените в количеството разтворен CO2 ще клатят pH от под 6 до към 7, а това и сам съм наблюдавал как доста стресира рибетата :blink
За да си повиша твърдоста (де да знам коя :-) ) съм сложил натрошен корал във филтъра (външен). Вдигна и двете до окло 7 и 15 карбонатната и общата съответно. Със същата система за СО2 съм. По-добрия вариант е пред содата според мен, защото вдига твърдостта по-бавно и за постоянно. Вместо корал може да сложиш мозайка или натрошени миди примерно.

dave

Цитат на: "nikolav"По-добрия вариант е пред содата според мен, защото вдига твърдостта по-бавно и за постоянно. Вместо корал може да сложиш мозайка или натрошени миди примерно.

За постоянството - мисля, че със содата е по-стабилно, защото аз просто компенсирам твърдостта при подмяна на водата с иначе доста по-мека. Но от пясъка ще дойде Ca  и Mg, което ми изглежда по-полезно от вкарването на Na.

На пясъка предполагам ще му трябва време да се разтвори и да компенсира омекването от прясната вода. Въглената киселина ще помага разбира се. Някой да знае каква е скоростта на втвърдяване от коралов пясък или голям варовиков камък във вода с 15 .. 60 mg/L и начален kH 5?

abaro

това 15 .. 60 mg/L СО2 ли е? Ако имаш риби над 25-30 mg/L е недопустимо. А КН=5 е добре защо трябва да го вдигаш нагоре. Опасно е ако е 2-3.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

dave

Цитат на: "abaro"това 15 .. 60 mg/L СО2 ли е?
да
ЦитатАко имаш риби над 25-30 mg/L е недопустимо.

Относно нивото на CO2 се успокоявам с това мнение:)

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/co2-level.html

окастрен превод: "... Предполага се, че мнението, че нива над 20mg/L CO2 са опасни за рибките идва от опита на пъстървовите ферми. Напълно погрешно по отношение на тропическите аквариумни рибки. Неони, скаларии и дискуси преживяват без следа от безпокойство  нива от 100mg/L, гупи се размножават дори при 800mg/L ..."

ЦитатА КН=5 е добре защо трябва да го вдигаш нагоре. Опасно е ако е 2-3..."

KH=5 е желаното равновесно ниво, докарано в момента с помощта на хлебна сода. Без сода е 2. За добро или зло Софийската вода е много мека :)

abaro

:D В Нета винаги можеш да намериш някакво екзотично мнение по всеки въпрос, но дали трябва винаги да му вярваш?
А за карбонатната твърдост си писал начална затова се учудих.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

dave

Само някой да не си помисли, че целта мм е да си набухам аквариума с 60mg/L CO2 :) Просто съм го изтървал плавно да се вдигне до там. Според

http://www.tropica.dk/article.asp?type=aquaristic&id=232

ако осветеността ти е към 1500 lux, повдигане на CO2 концентрацията
 - от 0.7 на 6.6 mg/L променя дневния ръст на тестовото растение почти 4x, от 1.1% на 3.8%;
 - а промяна от  6.6 на 35.2 mg/L променя дневния ръст от 3.8% на 4.1%, чисто насищане си е това.

Както и да го погледнеш разумна цел е да го държиш на 15mg/L оставяйки си право да грешиш 100% - от 7.5 та до 30 mg/L.

Добре е обаче да се има впредвид, че дози под 100 mg/L CO2 не са особено токсични, за де не си спретнеш як pH стрес на хайванчетата с някоя екстрена мярка, дето сваляйки концентрацията на CO2 ще разходи pH от 6 на 7.5  за минути напр.

Относно осветеността от 1500 lux: Доколко е типична. Това е осветеността на откритото дъно на 200 литровия ми аквариум, 40см воден стълб, осветен с 2 акваристични на Силвана и две студено бяли лампи, общо към 100W. Премерена със светломера на фотоапарата ми.