• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:55

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

От къде да намеря естествена глина

Започната от martin4o, 11.02.2016 14:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

martin4o

Кракто и ясно. От къде мога да намеря глина във Варна ? линкове, локации на гуугъл ако трябва да ходя да копам и те така.
5 литрова колба със златна рибка :)

kuvert

Цитат на: martin4o - 11.02.2016 14:54
Кракто и ясно. От къде мога да намеря глина във Варна ? линкове, локации на гуугъл ако трябва да ходя да копам и те така.
Всяка книжарница. Има всякаква-червена,зелена,жълта.

kojuharov

В книжарниците не е ли обработена с нещо химическо ?

Асен Евгениев

От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Penta

Цитат на: kuvert - 11.02.2016 15:17
Всяка книжарница. Има всякаква-червена,зелена,жълта.
В книжарниците и червената, и зелената и жълтата са полимерни изкуствени материали които се втвърдяват при загряване, за по-кратко ги наричат "глина"...ама не са.

rakim

Аз съм си правил топчета от червена глина от книжарница(в нея има най много желязо),растенията бяха полудяли буквално  имаше много добър ефект.При никоя фирмена таблетка не съм виждал този резултат.Но има минуси...трябват часове печене за да се станат твърди.След като наториш с тях ако вземеш да вадиш растения след време става леко мазало...Глината се е размекнала и при ваденето става на мътилка по целия аквариум,след което следват водорасли разбира се.Един колега от форума беше писал че при достатъчно пекане и изсушаване на слънце после си оставали твърди завинаги,така този проблем с разкашкването го няма но...аз нямам нерви да пека топчета 5-6 часа във фурната.Иначе торих с тези на JBL и преди да засиля течните торове, ефекта беше нулев от тези топчета.Според мен ако се внася достатъчно течна тор,таблетките са почти излишни.
540л Южна Америка

VDO

Ефекта на това мазало го има и при фирмените глинени топчета,мътилката е много финна и много на ниво :-D Аз лично не виждам смисъл от кореново подхранване,имам няколко опита без особен ефект,да не кажа никакъв.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

martin4o

мераклия съм да пробвам ще видя по книжарниците
благодаря
5 литрова колба със златна рибка :)

kuvert

Цитат на: rakim - 12.02.2016 10:03
Но има минуси...трябват часове печене за да се станат твърди.
Както е извадена от опаковката (глината) я режа на кубчета (растенията и така я харесват,нищо че не е на топчета) и в микровълновата за 3-4 минути. Става на камък. Слагам в корените и след около 48 часа е станала на каша. Но вадя ли нещо от грунда става мазало.Една мътилка-страшна работа! Хубавото е,че за ден-два изчезва!

discusfen

По големите вериги магазини в сектор градинарство продават готова керам зид по малката разфасофка е към 4 лева по голямата към 10 лева.

rakim

kuvert - Това имах на предвид ;-) А колегата който споменах беше писал ,че ако се изпекат достатъчно часове и се изсушат добре години след употреба като ги вадел били цели.Имало само следи от корените на растенията които са се впивали в топчето.
540л Южна Америка

kuvert

Цитат на: rakim - 12.02.2016 13:21
kuvert - Това имах на предвид ;-) А колегата който споменах беше писал ,че ако се изпекат достатъчно часове и се изсушат добре години след употреба като ги вадел били цели.Имало само следи от корените на растенията които са се впивали в топчето.
И за какво ми е да го правя това???
Има глинени гърнета на женски пазар-нелакирани. 12 лева парчето. Вземам едно,троша го и хайде в грунда!

rakim

За да може като вадиш растения да не запрашава,ами ако е  глина може да става знам ли.
540л Южна Америка

kuvert

Не ме разбра. Ако искам да не се разпадат,вместо да ги пека няколко часа,да ги суша и т.н. взимам едно гърне и го троша на парчета!
Има и друг вариант-глинени топчета във фризера и после в корените. Ефекта е като на изпечени в микровълновата.

VDO

Глината ,ако не е "заредена" с вещества предварително,ефекта ще е още по-нулев,тя ако не се разпада,не виждам с какво ще е по-полезна за растението от обикновен камък например,заровен в корените му. Така или иначе точно в корените няма как да се сифонира,ако това се прави и самият грунд се самозарежда с утайки,което е най добрата естествена подхранка в изкуствена среда,и с добавяне на течни торове нещата се напасват.  Това си е моя теорийка и практика де,никой не задължавам с нея.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

azanzu

С такава глина си правих пещера за анщитрусите понеже не ми се даваха 12 лева за подобно нещо реших да си го направя взех най евтината глина за 22 лева от книжарницата.Първия опит пекох в печката час някадде на 200 градуса разпадна се. Следващият опит стана по сполучлив понеже се топля на дърва с камина завих пещерата в фолио алуминиево и в камината за 12 часа. Стана перфектна стой вече месец в аквата никакъв проблем

Similar topics (5)

3706

Публикации: 2
Прегледи: 3459

10246

Публикации: 12
Прегледи: 8671

21036

Публикации: 3
Прегледи: 3905

2486

Публикации: 10
Прегледи: 8748

8771

Публикации: 1
Прегледи: 4242