• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Мога ли да смеся следните макро-елементи

Започната от stefan4o, 28.12.2015 19:29

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

danielm

Цитат на: stefan4o - 01.01.2016 22:47
Вече свърши. Имам налични килограмови разфасовки к.нитрат, фосфат и сулфат. Ще си я готвя  *DRINK*
Еми сготви и за нас тогава, че на мен макрото ми свършва.  :-D
Гледай само да не омажеш пропорциите, че водорасли дебнат отвсякъде!

Penta

Желязото в Профито е колкото да няма хлороза.

Sent from my Mi 4i using Tapatalk


VDO

Profito/NPK JBL Proscape e велика комбинация.Мен "сготвените" нещо не ме изкефиха.+ само желязо ,като сменяш вода.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

danielm

За торовете има мноооого изписано, ама може и още мноооого да се изпише. При мен китките бяха в най-добра форма и визия като започнах да добавям частично силитра (вместо калиев нитрат) ... и съответно явно частично замених калия за сметка на натрия(с малко солене). А tds-а и в двата случай си беше същия.

stefan4o

Цитат на: danielm - 01.01.2016 22:50
Еми сготви и за нас тогава, че на мен макрото ми свършва.  :-D
Дай координати и при първа възможност ще ти пратя NPK.
Още нещо ме притеснява. Когато слагам макроелементи три пъти седмично, а сменям вода само накрая на седмицата няма ли шанс да се получи натрупване на нитрати, които не са "употребени" от растенията и така фауната в аквариума да се види в чудо (четох в нета, че ред черитата понасят нитрати с нива от сорта до 40ппм)?

Penta

По схемата 3 x 1.5ml внасяш малко под 10ppm нитрати седмично, плюс тези от храната, минус 50% при смяна на вода. Така че ще си далеч от токсични дози. Ама те черитата да здрави гадинки.

Ето и малко изчисления на тема ProFito. Поправете ме ако сметките ми са грешни, възможно е.

K : 7.000 ppm
7.000 ppm=7.000 mg/l =>7 mg/ml
1 ml. от тора разтворен във 100l аквариумна вода -> 0.07 mg/l; Дозата е 10mg/100l на седмица-> Седмичната препоръчителна доза добавя 0.7 mg/l Калий

Fe(2+) : 1.200 ppm
Аналогични изчисления водят до -> Седмичната препоръчителна доза добавя 0.12 mg/l Fe

stefan4o

Мога да кажа, че благодарение на няколкото колеги, писали в темата успях да схвана горе-долу как седят нещата или поне в тази си част, която би ми била полезна.  *privet*
С много добри впечатления съм относно активната част на хората от форума - с каквото можем да си помагаме  *thanks Ако някой се сети още нещо да уточни/допълни - отворен съм за мнения.
Живи и здрави през новата година.

stefan4o

Здравейте, малко развитие. Взех 10-на възрастни ред черита в Събота, гледам, че едната е сгънала и охлювът си похапва от нея. Да изчакам ли да видя ще има ли още жертви или да бързам да сменям водата?
Скаридите ги купих от Стара Загора, гледани с чешмяна престояла вода. Температурата на водата е около 24-25гр., както са били при момчето, от което ги закупих. Климатизирах ги, както си му е реда - поставих ги в пликче и ги сложих в аквариума, после на 2-3 пъти сипвах по малко аквариумна вода, накрая след около час ги пуснах вътре. Понеже имам вътрешен филтър, който няма тръбичка, която вкарва кислород има ли шанс да е загинала поради липса на кислород? Иначе другите ги гледам ей сега - ровят си по мъха и в грунта и не дават признаци да им е зле. Дайте идеи, какво да сторя или засега да изчакам.
Аквата е 30л., подкарах я с трипластов грунт - лава, зеолит и речен пясък. Сложих и една трета от старата вода в аквариума. Отоплението си е на 25гр. някъде, всичко си е ОК.

petko

Не е от кислорода.
Засега изчакай.

dafil

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

stefan4o

Благодаря за линка, колега. Но вече смесите ми са готови и торя големия аквариум с тях. В малкия чакам около 10-на дни още да се захванат растенията, понеже ги разсаждах и там ще започна с Бар-овите методи. *thanks

Similar topics (5)

21036

Публикации: 3
Прегледи: 3904

2341

Публикации: 3
Прегледи: 7539

10246

Публикации: 12
Прегледи: 8671

48940

Публикации: 3
Прегледи: 2742

2486

Публикации: 10
Прегледи: 8743