• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 13:02

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Fe2+ , Fe3+ или общото желязо се измерва със тестовете?

Започната от denbosch, 15.02.2009 11:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

denbosch

От няколко дни ми се върти в главата идеята да си взема тестове за желязо и фосфати,но да мина някак си по-тънко.
Имам позната във една фирма за козметика и фармацевтика и след като понахалствах малко се оказа,че евентуално може да ми намери тестове на едро на доста атрактивни цени.
Но пък ме заби с въпроса  Fe2+ или Fe3+? =-O Всъщност тя не беше сигурна дали има различни тестове и ще провери утре,ама аз мога ли да чакам до утре...
Порових се с търсачката във форума и във онлайн-магазините,но навсякъде пише само Тест за желязо или Тест за Fe+.Може и да съм пропуснал нещо,все пак неделя сутрин е...
Ще се радвам,ако някой ми хвърли малко светлина по въпроса!
А междувременно ще си блъскам главата защо ми идва акъла,ама късно и защо трябваше да се изръся сума ти пари за общи тестове :-|?!?

miTko

Според мен измерват двувалентното. Може и да е различно за различните марки, но по-скоро не. Освен това би трябвало да пише.
Разни мои АКВАРИУМИ 

denbosch

Прав си-след като се порових се оказа,че наистина се мери двувалентното желязо,но по принцип се срещали и тестове,които измервали и тривалентното като го превръщали във двувалентно-т.е. спомагали за разтварянето му.А всъщност на нас ни е интересно именно разтвореното желязо.

Искам да питам и още нещо,въпреки,че имам странното чувство,че въпроса ми е тъп и сигурно съм пропуснал нещо елементарно :-[:
Има ли тестове за калий и ако няма как разбираме концентрацията му?

miTko

Тестове за калий би трябвало да има, но не акваристични. Меренето му не е особено наложително, защото предозирането му не е особено опасно. Има данни, че излишъка на калий води до недостиг на желязо, но подозирам че това се отнася за голям излишък, непостижим, ако човек не се бъзика с химията. ;-)
Изобщо, залитането по мерене на всичко що се разтваря във водата не е добра идея, по-скоро граничи с параноя... *CRAZY*
Разни мои АКВАРИУМИ 

Живко

Предозирането с калий май не е толкова безопасно. Растенията почват да лапат като луди от всички други елементи. Като, че ли са предизвикани да правят запаси. Така много бързо се разстройва баланса на макро и на микроелементите и почват да изкачат различни липси. Растенията реагират прекалено агресивно на липси предизвикани от предозиране на калий. Може за ден да почервенеят, изкривят или изгният някои растения.
Това са лични наблюдения и не претендирам за 100% достоверност.
Никой не се е родил научен.

denbosch

Резултата от опитите за набавяне на по-евтини тестове:една голяма 0 /нула/ !!!
На едро от вносител професионалните тестове идват на цената на магазинните,но уловката е,че трябва да купиш 100бр.Дотук с надеждите да ***** нещо във въздуха :-(...

hyp

Преди време имах идея да направя няколко самоделни теста, но се отказах... нито време имам, нито си струва...

Similar topics (5)

29919

Публикации: 2
Прегледи: 3748

43169

Започната от jagger


Публикации: 31
Прегледи: 17473

57947

Публикации: 2
Прегледи: 4471

3298

Публикации: 2
Прегледи: 6055

41126

Публикации: 17
Прегледи: 16868