• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 04:26

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Активен въглен и течни торове

Започната от bonelez, 03.06.2009 10:09

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

bonelez

Здравейте всички,

Проблемът е следния:
Филтърът ми е вътрешен и по дифолт го продават с една от гъбите активен въглен.Докато не се зачетох тук-там за активния въглен си го ползвах и сменях по предписание с голямо удовоствие...торях си с един ежедневен тор и "чат-пат" със седмичен тор на някаква френска фирма - Aquascience.До тук добре, всичко си изглеждаше чудесно, докато не започнаха да се подвиват крайщата на листата с един леко по-тъмен оттенък, с две думи нещо се спаружиха:-)(Става въпрос предимно за няколко вида хигрофила).
Извадих въпросния активен въглен и положението стана още по-зле - появиха се черни точки по листата и масово започнаха да изгниват, до толкова, че да не мога да се справия с ваденето на всички изгнили листа, в последствие рога, брада...ясно ви е.
Смених тора и реших да опитам един на dennerle понеже ги знам че ги чуват нещата и растенията си растът, но по-старите листа умират.

Та, до каква степен поема активният въглен химикалите?И отдачно ли е да се ползва при торене?Или става въпрос просто за съвпадение, че точно след като махнах активния въглен положението се влоши?Друг е въпросът, че при мен осветлението е крайно оскъдно, но пък подавам СО2...въпеки всико на лице са големи липси на микроелементи, но не знам все още на кои.

Мерси предварителни и приятен ден!



bgangler

Здравей,
хубаво би било да ни покажеш снимки на увредените растения.
Но по принцип, активния въглен, абсорбира вещества не повече от месец, след това просто остава нормална гъба и среда за бактериите.
Относно резултата от премахването да гъбата и влошаването на нещата, това би могло да е заради по-бавната реакция на растенията в отговор на на липсата на хр. вещества или някакъв друг фактор. Те не реагират мигновено на промените, дори предполагам че това е ефект от периода преди махането на гъбата.
Много съществен елемент е и съдържанието на тора, който ползваш. Повечето торове са не добре балансирани или съдържат минимални количества микро и макро елементи, като застраховка срещу алги.(което според мен е безмислено, но това е друга тема).
Поздрави
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

barabata

Моите наблюдения са че повечето хигрофили искат калий (K, potassium) като при липса на калий се появяват кафяви точки по по-старите листата на растението (като надупчено от съчми е листото) и се скапват бързо и падат.

За набавяне - калиев сулфат, калиев нитрат, калиев фосфат ( като внимаваш какво още се добавя с тора - примерно калиев нитрат добавя и нитрати , а калиев фосфат добавя и фосфати ...  Ако не ти трябват нитрати или фосфати търсиш калиев сулфат само).

Трябва да се научиш да разпознаваш симптомите на растенията и да си купиш отделните торове. и да започнеш да добавяш по малко от каквото има нужда , а не така общо ... Различните растения имат нужда от различно количество от микро и макро елементи и в крайна сметка някой от тях остават неизчерпани и се натрупват с времето , а други са в постоянен недостиг. Когато някой от микро или макро елементите е в прекалено висока доза - това също пречи на усвояването на някой друг елемент и в крайна сметка пак има спиране на растежа въпреки че всичко си го има - да има го но е в повече ...

В такива случаи се прави тест на водата и се вижда кое накъде е и или се правят смени за намаляване на нещо и се добавят само от липсващите или се добавя само липсващите ...

Ако нямаш тестове може да се пробва и с засилени смени на вода и торене по малко без прекаляване, но така заминават доста торове по принцип и не е желателно да се постъпва така ...

Хигрофилите са бързорастящи и са много добър индикатор. Особенно хигрофила полисперма ми е индикатора в моя аквариум - по листата познавам кога какво иска да добавя. Трудно ми е да опиша - трябва да се показва за да се разбере ...

Според мен дори и да не беше пипал "въглена" пак така щеше да стане ...
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

bgangler

Съгласен съм с barabata, но мисля че, не е задължително всеки акварист да се впуска в приключения с KNO3, PO4, SO4 и пр. Има комбинирани течни торове, които работят много добре - АДА, Тропика, вярно е че, те не се намират в БГ и са доста скъпи, обаче вярвам, че съвсем скоро ще има алтернативи: вече на пазара, в БГ се продава и една серия български торове, които аз пробвах и съм приятно изненадан - работят прекрасно и не отстъпват на марковите, нито на DIY миксовете.

Ако всички елементи са в балансирано съотношение, готовия течен тор спестява много време и упражнения по химия. В крайна сметка, идеята е, да отглеждаме хидрофити, с възможно най-малко грижи и да отделяме повече време на скейпинга.

Поздрави
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

Raven

Вярно е че е много  по удобно да се ползват готови торове- но обикновенно не се намират такива на пазара.

Торовете които се продават в агроаптеките не са добре пригодени за водни растения,дори ида няма фосфати в тях съотношението на останалети елементи не е оптимално .
Най често се налага да се добавя допълнително калий  и повече азот за да се компенсират високите нива на фосфор.
Желязото е недостатъчно и съдържат излишно много мед.

Сухоземните растения и водните имат различни изисквания,съотношението на елементите при тях е различно.
При това положение е по добре да се прави DIY  тор ,така поне с малко сметки и няколко теста знаеш че даваш това което е необходимо.

Торовете които се продават за аквариуми обикновенно не съдържат макроелементи защото се изхожда от мнението че аквариумите са пренаселени с риби и макроелементи не са необходими.

Когато става въпрос за акваскейп аквариуми положението е много по различно- в този вид аквариуми растенията винаги доминират,а рибите са дребни и са в минимално количество.
При това положение винаги се получава едостиг на основните макроелементи.

Единици са фирмите които правят такива специализирани торове- основно АДА и Тропика,тези торове са редки,скъпи и не се намират на нашият пазар изобщо.

За това бъркането на DIY  e единственият изход за момента.
Сложно е и е по рисковано,но това е положението.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

bonelez

Първо, много благодаря за отделеното време и внимание!

ммдааа сигурен съм че на Tropica ще да са им много добри торовете...понеже съм в Белгия и тук в един магазин предлагат растения на въпросната фирма...страхотия, много приятни за окото, ама все не ми се дават по 25 евро за някое малко анубиасче:-)За следващия аквариум обаче,  ще се прежалвам и давам малко повечко за корен с вкоренен микрозорум.
Както и да е, взех си сега да пробвам тор на Dennerle - тоя дето е беисик V30 и 7S Vitamix .И тeхни растения съм виждал тука, предимно някакви видове гигантски за моите представи ехинодоруси....красота:-)
ето и линк, ако някои е ползвал такива в БГ да си каже мнението...

http://www.dennerle.eu/en/index.php?option=com_content&view=article&id=80:v30-complete&catid=52:basisduengung&Itemid=96

...дано да е добро, че за бъдещия аквариум и с СО2 система на тяхната фирма се обзаведох:-)

Май ще трябва да се купуват тестове за Калий, Магнезий, Желязо и....пр.Въпеоса е, че тука с тоя френски не знам как ще се оправя за да си намеря съставките за тор домашарка:-)

Пак мерси!



kapacitet

ЦитатБелгия и тук в един магазин предлагат растения на въпросната фирма

Е тя твоята работа е лесна. Щом си в Белгия нищо не ти пречи да си поръчаш растения по интернет, а ако няма много ферми при вас в Германия са стотици. Цените са изключително приемливи и нямат нищо общо с цените по магазините.
Аз лично от година ползвам торовете на Тропика и съм много доволен. Редувам Plant Nutrition liquid  и Plant Nutrition liquid +N und P.

bgangler

Ще намеря контакти на българската фирма и ще ги постна тук. Определено смятам, че са на нивото на Тропика и АДА и са специално предназначени за водни растения - спирам до тук, за да не звучи като реклама.


Поздрави
"One who cannot love her smallest creations, cannot claim to stand in front of Nature"

Raven

Цитат на: bgangler - 04.06.2009 15:34
Ще намеря контакти на българската фирма и ще ги постна тук. Определено смятам, че са на нивото на Тропика и АДА и са специално предназначени за водни растения - спирам до тук, за да не звучи като реклама.


Поздрави

Пускай каквото имаш- не знам да има още такъв тор с подходящо NPK съотношение ,но е възможно и да са направили.
Последно разглеждах торовете на Лактофол- но не ми харесаха съотношенията,трябваше да се добавят някой неща в торовете им за да станат оптимални.

Ако има готови торове аз с радост ще ги ползвам защото ми е писнало да бъркам ,меря и дозирам.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (5)

53896

Публикации: 26
Прегледи: 14473

35611

Започната от kanira


Публикации: 1
Прегледи: 3223

10050

Публикации: 0
Прегледи: 2446

55776

Започната от Amev


Публикации: 7
Прегледи: 4247

40339

Публикации: 8
Прегледи: 4529