• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 00:10

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ТЕМА С ПРЕВОДИ

Започната от Деян, 28.10.2008 15:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Деян

Тема с отговори.Моля преводачите изрично да посочват автор ,линк към оригиналния текст и на коя заявка отговарят.

blagoy

28.10.2008 21:54 #1 Last Edit: 01.11.2008 20:48 by blagoy
Източник:
http://www.aquaticcommunity.com/rainbowfish/

Рибите Рейнбол


Различните видове риби Рейнбоу (Rainbow) принадлежат към семейство на име Melanotaeniidae и са открити само в Австралия. В сравнителна близост до Нова Гвинея откриваме сродните видове риби Сини-очи (Blue-eye) от семейство Pseudomugilidae. Рибите Сини очи и Рейнбоу са много сходни и някои експерти дори предлагат, че те трябва да бъдат поставени в едно и също семейство.

Рибите Рейнбоу до скоро не бяха популярни сред акваристите, което всъщност е малко странно, като се има предвид тяхната красота и издръжливост. Някои видове, дори като възрастни остват под 3 см дължина, докато други може да достигнат до 20 см. Допълнителен плюс на рибите Рейнбоу е, че те закачат растения - няма да ги изядат, нито ще ги изкоренят. Също така са отличен избор за акваристите които обичат рибките им да хвърлят хайвер в аквариума.

Тъй като рибите Рейнбоу са мирни същества, те могат да бъдат отглеждани в общи аквариуми с други не-агресивни видове.
На малките по размер видове може да им е трудно да се конкурират в аквариум с по-големи видове, ето защо трябва да се отглеждат в аквариум предназначен за тях или заедно с други малки и миролюбиви видове.

Рибите Рейнбол са пасажни и трябва да бъдат отглеждани в групи от поне 6 броя, за предпочитане не по-малко от 10-15 броя. Това е полезно не само за рибите, също така изглежда много по-красиво да наблюдаваме голям пасаж от блащукащи Рейнболи отколкото един или няколко срамежливи индивида, които прекарват по-голямата част от времето си в криене. Отглеждането на няколко мъжки ще ги накара да развият още по жизнени цветове, тъй като трябва да се конкурират помежду си за женското внимание.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquaticcommunity.com%2Frainbowfish%2Frainbow-fish.JPG&hash=dfa3c9300231c768b6e8cbf2300314cb9a4a477a
Rainbowfish (M. boesemani)
Авторско право fishaliciousfish.blogspot.com

Една от причините за рядкостта на рибите Рейнбоу в рамките на хобито е може би фактът, че младите рибки Рейнбоу изглеждат доста скучни и безцветни. Зоо магазините обикновено продават млади рибки Рейнбоу, които все още не са развили техните истински цветове. Ако купите млади рибки Рейнбоу и полагате добри грижи за тях, те ще порастнат и ще развият окраска на възрастни.

За съжаление е съвсем обичайно за Зоо магазините, да поставят  рибите в аквариуми които са твърде малки или, твърде пренаселени; условия, които лесно могат да направят дори възрастена риба Рейнбол да изглежда бледа и непривлекателна.
Пустеещи аквариуми без подходящи места за криене, или аквариуми с агресивни видове, също може да накарат рибите Рейнбол да заглушат цветовете си, тъй като ще се чувстват изключително стресирани.

Всички различни видове риби Рейнбоу са доста сходни, когато става въпрос за хранителните им изисквания, химичен състав на водата, температура, размножителни обичаи и прочие. Налице е обаче незначителни разлики между различните видове, така че винаги е добра идея да проучите вашите отделни видове. Общо казано, хоризонталната дължина на аквариума е много по-важно от дълбочината, тъй като рибите Рейнбоу прекарват по-голямата част от времето си близо до повърхността и рядко се осмеляват да слязат на по дълбоко. Както бе споменато по-горе, размерът варира значително между различните видове и затова е невъзможно да се препоръча размер на аквариума.

Хората отглеждащи риби Рейнбоу обикновено избират за аквариума тъмен грунд и силно осветление, тъй като това прави рибите да изглегдат изпълнени с живот. Природните местообитания на рибите Рейнбоу са пълни с водни растения следователно те ще оценят един растителен аквариуми. Там също така трябва да има свободни пространства за тези активни и енергични риби да плуват. Дръжте аквариума затворен за да предотвратите изкачането им от водата.


Статии за риби Рейнбоу


Австралийски риби Рейнбоу – размножаване и отглеждане на австралийските риби Рейнбоу, Pseudomugil gertrudae и Pseudomugil signifer.
Хранене на rainbowfish - ръководство за хранене на rainbowfish
Rainbowfish – запознаване с рибите Rainbowfish
Аквариум за Rainbowfish - информация за това как да подготвите аквариума за rainbowfish.
Rainbowfish отглеждане и размножаване - научете се как да отглеждате тези риби.
Rainbowfish болести - Информация за различни заболявания, които често заразят тези риби.
Грижи за рибите Рейнбоу - информация за това как да отглеждате Рейнболи и да избегнете някои често срещани проблеми.


Следва...

Мodedit:deian555
Като свършиш ще я сложа в раздела за Rainbow Fish.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

blagoy

01.11.2008 20:47 #2 Last Edit: 03.11.2008 22:12 by blagoy
Оригинал:
http://www.aquaticcommunity.com/rainbowfish/australian.php

Rазмножаване на риба Сини-Очи (Blue-Eyed)
Австралийски Рейнбоу



Риби Сини-Очи са малки, цветни разпространени в
Австралия, Нова Гвинея и Индонезия. Всички те принадлежат на под-семейство Pseudomugilinae. Сините-Очи са подобни на по-добре познатите риби Рейнбоу и са открити в почти същата област и ареал. Австралийската Сини-Очи (Pseudomugil signifier) е един от популярните представители на вида Сини-Очи. Тъй като Сините-Очи са толкова сходни с рибите Рейнбол, понякога се причисляват към рибите Рейнбол в хобито.

Размножаване на рибите Сини-Очи

Размножаването на Сини-Очи е много сходно с размножаването на рибите Рейнбол, много от предоставените насоки в тази статия могат да се използват когато размножавате риби Рейнбол.

По време на ухажването, мъжкия плува около женската, опитвайки се да изпъкне разпервайки свойте плавници. Рибите Сини-Очи полагат, своя срвавнително едър хайвер, върху субстрат. В природата използват за субстрат водорасли, растителен мъх или други подобни. Хайвера се полага в течение на няколко дни, няколко хайверни зърна на ден. При температура 26 градуса Целзий, яйцата се излюпват за около 10-15 дни. Новоизлюпените са много малки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.aquaticcommunity.com%2Frainbowfish%2FAustralian%2520Blue%2520Eye.jpg&hash=1b772c61dedc90d943bd4a7877a914b4eff41576
Австралийска риба Сини-Очи - авторско право www.jjphoto.dk

Отглеждане на новоизлюпените

Повечето акваристи отделят възрастните риби от новото поколение, но е възможно новоизлюпените да се отглеждат заедно с родителите си, най-малко ако аквариума е достатъчно голям и с достатъчно места за укритие. Рибите Сини-Очи обикновено не ядат хайвера си.

Често използван метод при размножаване на рибите е като осигурите размножителен парцал(сноп от отделни влакна), който да използват като място за хвърляне на хайвера. Парцала може лесно да се прехвърли развъден аквариум. Той може да бъде много малък; пластмасов съд с около 3 сантиметра вода, от общия аквариум, е достатъчна. Добавете и места за криене – малко Явански мъх или други подобни. Живо растение от стабилизиран аквариум ще спомогне да се поддържа добро качеството на водата и ще предостави на новоизлюпените малко храна. Също така поставете и аераторно камъче, но избягвайте силно аериране.

Както бе споменато по-горе, риби Сини-Очи обикновено се излюпват в рамките на 10-15 дни, ако поддържате 26 градуса температурата на водата. Някои развъдчици добавят няколко капки солена вода (с морска соленост) в аквариума с хайвера, тъй като се смята, че това спомага за развитието на новоизлюпените и подпомага успешното излюпване.

Когато се появят новоизлюпените, те могат да оцелеят някоко дни хранейки се с микро организми живеещи върху растенията. Също така можете да им давате течна храна за новоизлюпени и микро червеи. Приблизително след около една седмица, някои от тях ще бъдат достатъчно големи за да се хранят с новоизлюпена артемия. Когато поколението навърши две седмици, трябва да ги прехвърлите в по-голям аквариум, с повече от 3 см вода. Около 7-12 литров аквариум е достатъчен.

Поддържането на добри показатели на водата, когато размножавате риби Сини-Очи е много важно. Правете чести, но малки смени на водата, вместо големи драстични смени от време на време. Драматични промени в качеството на водата може да има неблагоприятен ефект върху яйцата и новоизлюпените.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

Деян

Семейство  : Pseudomugilidae
Произход: Нова Гвинея
Размер : 5,5 cm - 2.2"
Минимална дължина на аквариума : 60 cm - 25"
Английски имена : Forktail Rainbow, Forktail Blue-Eye Rainbow, Furcata Rainbow
      Тази миролюбива риба трябва да се отглежда в сециален аквариум,с други рейнбоу видове. Аквариума трябва да е залесен отзад и отстрани,в средата трябва да има достатъчно място за плуване.За предпочитан грунт се смята пясъка.Светлината трябва да е разсеяна.Към сухата трябва,да се добавя и малко количество жива храна.


Размножаването не е трудно.Могат да се размножават групово или по двойки.  Аквариума трябва да е засаден с дребнолистни растения,като явански мъх. Яйцата се оплождат рано сутрин.Родителите трябва да  се отделят веднага след копулацията.При температура от 25 С яйцата се излюпват след 10-15 дни. Трябва да се захранват с инфузория или жива прах.

malomir

http://www.aquaticcommunity.com/rainbowfish/
Прочетох инфото в този източник сега.За съжаление информацията не е много достоверна.Има много неясни неща и буквалния превод ще породи доста въпроси.Пример:Да захраниш едноседмична Рейнолка още повече Псеодомугил с Артемия може да го напише само човек който никога не е виждал подобна риба.Аз се смятам за късметлия ако ги накарам да проядат на третата седмица и то Меланотении и Глазолеписи.
Не съм развъждал Псудомогил Фуркатус но съм развъждал Псеудомогил Гертруди.Едва на първия месец съм успявал да видя някаква активност спрямо артемията.

blagoy

Това е написал автора. Колко е компетентен не знам.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs118.photobucket.com%2Falbums%2Fo91%2Ffisherman__2007%2FAkva%2Fth_r006a-1.jpg&hash=15041450eb78136ccea645b645f2993ca57c3ba3
70l, 2x18W

malomir

Да бе Благой,ясно е.
Вижте не всичко в интернет е достоверно.Във форума си имаме секция за Рейнболките.Аз също съм на линия.Стига да искате ще ви дам тонове инфо което е потвърдено с времето от личен опит.Не само мой а и на най-големите капацитети в тази област в света.Така че ако искате качествена информация просто ми пишете на Л.С. или най добре в секцията.С удоволствие ще споделя това което имам.
Но пак ви казвам не си губете времето да превеждате недоказани статии хванати случайно из нета. *DRINK*

kamos

Този проблем тепърва ще се задълбочава. Мнението ми за статията която преведох е повече от отрицателно. Просто подбора на темите за превод е слабичък.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

NO CARRIER

Цитат на: kamos - 04.11.2008 19:59
Този проблем тепърва ще се задълбочава. Мнението ми за статията която преведох е повече от отрицателно. Просто подбора на темите за превод е слабичък.

Аз я видях, стори ми се интересна защото я прегледах отгоре-отгоре, и я предложих за превод. Следващия път ще се старая да съм по-внимателен с преценката си.  :duvar: :-[
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

chandler

няма ли да е по-добре, ако превеждащият се запознае първо с текста и направи резюме на български? поства го тук и се решава от всички, дали статията ще представлява интерес за другите и дали ще е полезна. после евентуално може да се пристъпи към превода.
малко повече работа е това от една страна, ако се прецени, че е нужен превод, но от друга страна може и да спести работа, ако статията не е добра.
chandler

Деян

Ако член на форума пожелае превод,нямаш право на преценки,просто превеждаш.Друг е въпроса, ако преводача реши да преведе нещо по собствена инициатива. :-)

NO CARRIER

Аз предлагам все пак да преценявате кое бива да се преведе цялото и кое в резюме. Пресен е моят пример. :-(
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Деян

Все пак,преводачите да ми изпращат по едно лично, преди да започнат да орязват. :-)

Деян

Оригинал - http://www.russellwatergardens.com/Styles/metabolization.php?PHPSESSID=2af2bd4f379917616cb7c74b49b9357e
МЕТАБОЛИЗАЦИОННИ НИВА НА БИОЛОГИчНИТЕ ФИЛТРИ

Кои и другите езерни риби произвеждат отпадъци пропорционално на теглото си.Нитриращите бактерии във вашата система за биологична филтрация преработват отпадъците пропорционално на теглото си.Жизнено важно е да знаете колко отпадъци е в състояние да преработи вашата система.Можете да изчислите това , като знаете колко е работната повърхност на системата.

Следващата информация е приета като индустриален стандарт и важи за всички видове и марки биологични филтри
КОЛКО ОТПАДЪЦИ ПРЕРАБОТВА ФИЛТЪРА ЗА 24h?

Биофилма от нитрифициращи бактерии преработва около два грама отпадъци за  работна повърхност 0.092920 квадратни метра на ден.(при мерна еденица ft, съотношение 2:1)



Пример:
9.29 квадратни метра работна площ преработват 10 грама отпадъци дневно.

Филтър "Ahi Hydro Vortex™" има работна повърхност от 62.894835 квадратни метра и преработва 135.40 грама отпадъци за двадесет и четири часа.

Работи се по следната формула: Работна повърхност по 20 = дневна доза преработени отападъци.


КОЛКО АМОНЯК МОЖЕ ДА ПРЕРАБОТИ ФИЛТЪРА ЗА ЕДНО ДЕНОНОщИЕ?

4.645113 квадратни метра работна площ преработват 1 грам амоняк.
Рибите отделят грам амоняк за всеки хиляда грама екскременти дневно.

КАКВО ТЕГЛО НА РИБИТЕ МОЖЕ ДА ПОДДЪРЖА ФИЛТЪРА?

Кои и другите е зерни риби отделят отпадъци, равни на една трета от собственото тегло.Риба тежаща 900 грама произвежда 300 грама отпадъци.

След като вече сте изчислили по първата формула колко отпадъци преработва филтъра за денонощие, умножете по три и получавате каква е рибната маса която той може да поддържа.


КОЛКО ХРАНА ДАВАТЕ НА РИБИТЕ СИ?

Кои и другите езерни риби консумират от 2% до 5% на собственото си тегло дневно.Оптималния вариант е 3.5%.След като знаете теглото на рибата, може да изчислите колко е нужната й храна.

Тегло на рибата по 0.035 = нужното количество храна в грамове.

ReefFan565

Оригинал : http://www.nano-reef.com/corals/?coral=20
Зелен звезден полип
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F24y0chj.jpg&hash=94eb1c13f65dde66be3fd95e82db6ee7b3b18e72
Често срещанo име: GSP
Научно наименование: Clavularia viridis
Произход: Индонезия
Осветление: умерено до силно
Течение : умерено до силно
Агресивност: Много агресивен. Тяхното килимче може бързо да задмине другите корали в борбата за място.
Издръжливост: Много издръжливи, чудесен корал за начинаещи когато водните параметри са  стабилизарани и калция е в норма. Добавянето на йод е полезно и се отценява от корала.
Разположение: Навсякъде в аквариума където може да получи светлина и силно течение. Корала е чудесен за запълване на мястото. Ще расте във почти при всяко осветление , но ще покаже ярко оцветяване само при ярка светлина. Този корал обича силното течение за да не растат вредните водорасли върху него. Корала не вирее при наличие на фосфрати и хранителни вещества.
Прегледах сайта и видях че има много малко статии за корали. Пък и не е много дълга статията.
П.п. Редактирайте го ,че превода е  аматьорски.

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Георги

Yasuhikotakia nigrolineata
Yasuhikotakia sidthimunki

Инфото е оскъдно, но все пак е нещо.

tetra

Деян -Преведената статия е чудесна,моите поздравления.Естествено,че в една статия не може да се опишат всички неща и подробности но като основа на разглежданата тема е доста интересна и увлекателна.Тези който имат повече информация и опит ,моля да допълнят темата.Или споменат опита си по въпроса.Точно това е и целта на форума.Колкото и невероятно но до всяка цел съществуват различни пътища и всеки е избрал своя вариант.За мен ще е интересно и превода на статията за размножаването,туй като липсват данните за химическия състав на водата.Както и евентуалното и допълване от колегите.
Като заключение искам да благодаря на автора за превода с което поставя основите на '' Рибите Рейнболвърху ''върху,който можем с общи усилия да градим.Похвално е когато някой отделя от времето си за общото дело и аз оценявам това.Това ни задължава да дадем приноса си и всички ние ,ако знаем нещо по различно по темата,а не да започваме с критиките  *DRINK*

Desmoria

13.02.2013 10:26 #18 Last Edit: 14.02.2013 00:36 by Георги
По заявка на aleks7373, ето и превода:

Xiphophorus variatus (Meek 1904)

Познати като: Вариатус

Какво се получава когато кръстосате Плата с Хелер? Вариатус...Грешка. Вариатусите, всъщност не са творение на акваристиката, а съществуват в дивата природа. Много от линиите които виждате в магазините всъщност са кръстоски на Плати(Xiphophorus maculatus) с  Хелери (Xiphophorus helleri) или други комбинации.
Дивият Вариатус може да бъде различен от по-обикновените Плати по неговото по слабо и по-удължено тяло и леко удължения гръбен плавник. Разбира се вариатусите нямат шип на опашката.

Дивите мъжки Вариатуси не се раждат като чисти линии, както сме свикнали с другите риби. Само от едно поколение, мъжките могат да варират невероятно по отношение на цветовете, откъдето идва и наименованието Вариатус.

В момента не разполагам с дива форма на Вариатуса, но някои от Високоплавните Сини(Hi Fin Blue Parrot Variatus), които имам проявяват една много дразнеща отличителна черта, не показват пълното си оцветяване, докато не израснат напълно във възрастни индивиди, нещо което не се забелязва при дивите форми.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F222_PArrot_male_2.jpg&hash=3ad341465ea3e3e2f6b93a1a3bbfe5bfb5d37fd0
Линия #1 Високоплавен Син Папагал
Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F230_hfbp_st_two_1.jpg&hash=e2fc6716dbd978ddb30a5fd6834f9cb05e823279
Линия #2 Високоплавен Син Папагал
Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F222_IMG_0547.JPG&hash=ad0c846f25b366a53a5ec7d478f1b6bcf63aff16
Линия #3 Високоплавен Син Папагал
Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #3

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F222_HF_Blue_Parrot_Variatus_Strain_4_1.jpg&hash=bc2149b8ef15f1292448a99b34d54a0423338958
Линия #4 Високоплавен Син Папагал
Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #4

Линия #1 Високоплавен Син Папагал  (Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain # 1)

Това е моята оригинална линия на Вариатусите Папагал( Parrot Variatus) и за сега е една от любимите ми риби.  Работя над тази линия от години. Всъщност ,,работя" може би не е най-подходящата дума, защото си мисля, че вече са финална линия.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_IMG_0224.JPG&hash=88435729eadcc16f168d950684a75c69f5bced4e https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_PArrot_male_2.jpg&hash=e0cb5c7807eb8518bd029bff2931fda090c41a8c


Линия #2 Високоплавен Син Папагал (Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #2)

Синьото на тази рибка е по-скоро бебешко синьо и не толкова интензивно като цвят. Съответно не излиза много добре на снимки, но на живо са доста сини. Често ги наричам моите Каролина Сини Папагали (Carolina Blue Parott).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_IMG_0261.JPG&hash=727dafb6fbade12050abb7b10ec311bd6969488b https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_hfbp_st_two_3.jpg&hash=44efe24d14fbc65eb42babd396807480a0aed93e https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_hfbp_st_two_5.jpg&hash=90fde8493471e39a360608c4aead577509b9b7b6 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_hfbp_st_two_6.jpg&hash=46cc2cd515cb59bcc9bb5b0d01e2e4687fab7e38

Линия #3 Високоплавен Син Папагал (Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #3)

Най-новата ми линия, все още няма мъжки, но успях да получа няколко хубави поколения от женската. Ще видим как ще се развият.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_IMG_0549.JPG&hash=c166b7966a392640867a115e7959858df7b61616 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_IMG_0547.JPG&hash=e2be7c428a8dd2f4c006859a3a98da79a913c50d

Линия #4 Високоплавен Син Папагал (Hi Fin Blue Parrot Variatus Strain #4)

Доста черни точици има по тази линия. Прекрасна синьо- червена рибка с красив висок гръбен плавник.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_HF_Blue_Parrot_Variatus_Strain_4_2.jpg&hash=c72ef5911bdbb0eb8948e2cc7c0d85ad89eb7d1e https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_HF_Blue_Parrot_Variatus_Strain_4_3.jpg&hash=029ab0124de608a4ed0a3498a869ba5966906fa5 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_HF_Blue_Parrot_Variatus_Strain_4_4.jpg&hash=8cfcbc171f39be9cace6193175d9c06d821725c2 https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.rarelivebearers.com%2Fimages%2F242_HF_Blue_Parrot_Variatus_Strain_4_1.jpg&hash=94f779d919d91c42925f19f08059562d0301b65b

Преведена е тази статия: http://www.rarelivebearers.com/variatus.html

Ако забележите неточности или имате корекции, моля пишете ми.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

aleks7373

Когато искаш,намираш начин,когато не искаш-намираш оправдание!

icebg

http://www.aquatic-eden.com/2007/03/top-5-algae-eaters-for-planted-aquarium.html

Намирам я за доста полезна  , въпреки че е малко стара от 2007 година.Мился да я преведа , ако някои има нещо по съвременно по въпроса или мисли, че статията е неактуална/невярна , мола пишете преди да съм се захванал  :-)

niky

Мисля че си е съвсем актуална. Дори и да се появят нови, ще ги добавим в последсвие.
Като си готов, пусни я във форума, аз после ще я сложа и на сайта.

icebg

Здравейте колеги,
Аз я преведох още вчера ,но все още ме мъчи превода на  "pleco / plecos" Възможните варианти са " Локаридни , Анциструсуви , най буквално е Хипостомосови" Благодаря предварително !

Георги

Сложи това уточнение:
Plecostomus is also a synonym of the genus Hypostomus and the genus Loricariichthys. Pleco is a common name for fish from the family Loricariidae.
в началото на статията и после шляпай "плеко" смело.

icebg

Топ 5 животни хранещите  с водорасли за залесен сладководен аквариум

Когато става дума за борбата с водораслите в аквариума, балансирането  на хранителните вещества и водата  с добро качеството  ще ви помогнат  само до някаде. Всъщност  най-мощният инструмент в арсенала за борба с водораслите е апетита  на животните,  които се хранят с тях .Те са във всички форми и размери и някои се справят по- добре от други. Идеалният баланс е неагресивно животно, което не е прекалено голямо за вашия аквариум и се храни с водораслите, които се разпространват най-бързо и често. Ето и петте най-полезни твари, които ядат водорасли и са подходящи за залесен аквариум:

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2Fjg78ex.jpg&hash=2a856a3863da4d897f8d8eb278f8e51c1628abde

1. Otocinclus affinis (Отоцинклус)

Тези малки сомчета са невероятни алгояди. Първо - те са относително малки и не достигат повече от 5 сантиметра,  което ги  прави  подходящи  за почти всички размери аквариуми. Второ - те не са агресивни и  всъщност e доста забавно да се наблюдават. Сравняват ги често с малки маймунки, подскачащи от клон на клон. И накрая, те ядат много водорасли и никога няма да  докоснат вашите растения.Oбичат кафяви водорасли (диатомеи), които са често срещани в нови аквариуми, също така всички видове меки зелени водорасли, включително зелени налепи. Трябва да сте внимателни да имат достатъчно за ядене, ако нямат можете да ги храните с тиквички и краставици. Не ги отглеждайте с едри хищни  риби в аквариума ,   за да не се превърнат в закуска (Известно е че Скаларий и други едри цихлиди се опитват да изядат Отоциклуси). Дръжте ги в групи и ще имате аквариум, който е  чист от водорасли!

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2Fparly.png&hash=74b8c2695c345a6aebbb96a1c71b63aaf3a92aa6

2. Caridina japonica (Амано скариди)
Добили популярност покрай Такаши Амано в природните  му акваскейп аквариуми.  Тези скариди са доста издръжливи алгояди. Те ядат водораслите, които повечето други алгояди не закачат.  Хранят се  с космовидни и други зелени водорасли и дори почистват  излишната храна, Въпреки че те не могат да се развъдят в сладководен аквариум като другите скариди (ларвите се нуждаят от солена вода, за да се развиват). Те са сравнително големи и рядко  биват изядени от повечето комунални риби. Големите Боций и Трихогастери могат да се опитат да ги превърнат в основно ястие, така че бъдете внимателни. Не са агресивни, но внимавайте, защото ще се хранят с  хайвер и личинки, ако се доберат до тях. Подобно на други безгръбначни, те са изключително чувствителни към медта, често срещана съставка в повечето лекарства за рибки.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi50.tinypic.com%2F9lh8uu.jpg&hash=30c46ec3faa1a195139962754c5f2538ae6fc336

3. Neocaridina denticulata VAR Sinensis "Red" (Черешова Скарида)
Черешовите скариди са красиви и интересни, заради  ярко червената  си окраска,  освен това поддържат аквариума Ви кристално чист!  Ако  се нуждаете от нещо,  което трябва да почисти аквата ви  от водорасли, просто  сложете в него екип от  черешки и те ще се роят навсякъде  докато не  изядат всички водорасли! Хранят се с повечето видове  меки алги и няма да ядат растенията ви. Още по-добре, те ще се размножават при подходящи условия и вие винаги ще имате пълен екип алгояди. Имайте предвид , че  те са чувствителни към параметрите на водата  особено  наличието на мед. Заради сравнително малкия си размер (2-2,5 см) могат да станат жертва на по-едрите риби (всички малки скаридки могат да бъдат изядени от почти всяка аквариума риба) и за това е най-добре да се гледат сами. (бел. пр. Едно лично наблюдение -  при добре залесен аквариум с достатъчно укрития (особено мъхове) оцеляват поне 40% от малките , което е достатъчно за поддържане на стабилна популация).

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi45.tinypic.com%2Fcs284.jpg&hash=67e2038bafd7c1de87b2d943db03e06bd784d687

4. Plecostomus (Плеко)*
*

Плеко са много разнообразни по форма и размери и не всички са подходящи за залесени аквариуми. По голямата част от тях  растат над 32 см дължина и поради това не са добра идея за повечето нормални размери залесени аквариуми. На всичко отгоре, те често дъвчат листата на  растенията, когато порастват и дори могат да повредят акрилни аквариуми с мощните си усти. Ето защо, по-малките плеко са единствените подходящи за залесен аквариум. Един от тях е малкият  Ancistrus temmincki (показан по-горе), който достига само до  10 -12 см в дължина. Почти нищо не се може да се сравни с апетита на pleco, те ще пазят стените на аквариума ви кристално ясни, дори могат да изстържат зелените точковидни водорасли  от стъклото, нещо което никой друг алгояд не може да направи. Подходящият вид Плеко  са ненадминати в апетита си за водорасли и са сравнително добри алгояди, които могат да се ползват и в по-голям залесен аквариум. Те могат също така да съжителстват  с по-големи  и агресивни риби, тъй като имат шипове по бузите си, с които могат да се защитават и са активни основно  през нощта.

*Плеко  е синоним на повечето риби от семейство Лорикариеви сомове Loricariichthys
* Линка не е за въпросният Ancistrus temmincki  , а на близък до него вид

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi48.tinypic.com%2Fxap2yr.jpg&hash=ad8978d4dcd55bd36f9c078fa5525b79b1e247f8

5. Crossocheilus siamensis (Сиамски Алгояд или SAE)
Сиамскияте алгояди за малко да не влязат в този списък. Освен, че се намират  трудно (това вече не е точно така бел. пр. ), те имат и доста двойници. Няколко са основните им  предимства, но заедно с тях вървят и  доста големи недостатъци. Първо, те едни от малкото риби, които ядат червени водорасли и черна брада , също изглежда да обичат  Космовидни  водорасли. Апетита им, обаче, не винаги се ограничава с това. Хапват си  и растения с фини листа, включително мъхове - Eleocharis acicularis  и Mayaca Fluvitilis.Когато станат по големи започват да ядът все по малко водорасли, накрая при пълен размер не ядът почти никакви , особено  ако имат допълнителна храна. Освен това, когато достигнат максималният си размер от 13 -16 сантиметра, те започват да се държат агресивно и да тормозят другите риби в аквариума ви. Въпреки това  арсенала ни е ограничен, когато става дума за червени водорасли,  черна брада и космовидни водорасли. Сиамският алгояд може да се окаже изключително полезен стига да нямате растения с нежни листа и риби, които лесно се стресират.


Линк към оригиналната статия: http://www.aquatic-eden.com/2007/03/top-5-algae-eaters-for-planted-aquarium.html

Similar topics (3)

13959

Публикации: 4
Прегледи: 14546

13788

Започната от Деян


Публикации: 56
Прегледи: 65417

13755

Публикации: 4
Прегледи: 9171