• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:47

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Аквариумните риби на България

Започната от houngan, 04.09.2009 21:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

houngan

С изключение на първият вид (въпреки че е изключително ефектен за големи и не толкова витринни аквариуми), останалите достигат максимална дължина в порядъка на 20-30 см, с едно две изключения не превишаващи много тази стойност.

А на рибите, които представям и ще представя в тази тема нищо не им пречи да се отглеждат в средно големи аквариуми - 200 -300 литра. Според мен един биотопен аквариум "Дунав" или "Огоста" ще е не по-малко красив от, който и да е представен тук друг аквариум с "фуражни" рибки, а вече станах почитател на точно такъв вид аквариуми - студеноводни сладководни биотопи.

В темата представям риби, които съм отглеждал (или виждал) в аквариум, няма да изредя всички бълграски видове риби - само тези, които "си заслужават" т.е. не е особено трудно да се пресъздадат естествените им условия. 

:wink:

bigbeer

Коя според теб е най-атрактивна от нашенските рибета? Аз съм фен на щипоците.  *THUMBS UP*

houngan

Цитат на: bigbeer - 09.10.2009 21:35
Коя според теб е най-атрактивна от нашенските рибета? Аз съм фен на щипоците.  *THUMBS UP*

Еее щипоците са супер рибета, ще стигнеме и до тях  :-D , и за тях имам наблюдения, че се гледат лесно в аквариум при хранене с подходяща жива храна - тубифекс, хирономус. Коя е най-красивата  *UNKNOWN*  - мъжка горчивка в размножителна окраска разбива от всякъде с червено виолетовото си оцветяване  *THUMBS UP* , но и всички останали имат своя красота - ако не в окраската то в поведението.

botan

Каква е разликата между Phoxinus strandjae и Phoxinus phoxinus, понеже за първи път чувам за Странджанска лешанка, а в книгата Рибите в България я няма като описан вид. *mislia*

houngan

Водят се два отделни вида за сега.

Дренски я е описал още 26 година на миналия век тук:

Drensky, P. 1926. Neue und seltene Fische aus Bulgarien. Trudove na Bulgarskogo Prirodoizpitatelno Druzhestvo = Travaux de la Société bulgare des sciences naturelles v. 12: 121-150.

От личните ми наблюдения мога да кажа че има разлика в цветовете. Трябва да има и морфологични разлики щом е описана като отделен вид, но не ги знам в детайли.

Информация в нашите определители няма, поради незнайни причини. Най-новото в което я има е това

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nhbs.com%2Fimages%2Fjackets_resizer_large%2F17%2F170366.jpg&hash=06330fbca21ee7b159eab5b3a12589bd5d115ea1


А по темата има още какво да се напише, но нещо нямам време. Ако някой друг не се наеме да я допълни, главно оставащите по-дребни сладководни видове, аз ще я допълня, но по натам  *DRINK*

TiratroN

Лещанка има в изобилие в една рекичка около град Търговище. В продължение на десетина километра ги има навсякъде.

ivotri

Супер има доста интересни видове. Някой гледал ли  е есетра и пъстърва в аквариум да сподели опит?

TiratroN

Преди месец и нещо, ходих на една река. С въдицата си извадих едно растение от водата, приличащо на роголистник, но с меки листа. Стоя вкъщи няколко дни и реших да го дезинфекцирам. Направих бледорозов разтвор от калиев перманганата. Държах го вътре един час.
Премих го с чиста вода.
След един ден що да видя- в буркана с растението плува малка рибка. Мислих, мислих и реших че най-вероятно във растението е имало зрънце хайвер.
Малкото рибе започна доста бързо да расте. Държа го във вода с един мъх който бъка от всякакви гадинки. Рибето яде от тях и яко расте. Може да е малка Таранка, Костур или Кефал (поне такива има в тая река).
В момента е на големина колкото дребна женска Гупа.

aquario


Marinela

Стана ми интересно ако може дай снимка да видим рибето  :-).
:-)

aquario


: 20.09.2012г 22:10ч
Цитат на: aquario - 20.09.2012 22:01

който познае какви са тези рибки хванати от водоем близо до софия получава скаларийка

митко

Гамбузия!
Не ми трябва скаларията. :-D
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

ivotri

Преди съм размножавал женска гупа с мъжка гамбузия. Имах останала женска гупа от около няколко месеца сама в аквариума и пуснах 5 гамбузии. Изненадващо гупата забраменя и роди малки рибки. Тогава имах малка златна рибка и не отделях поколението. Интересно ми е при това положение мъжките дали щяха да се оцветят или не? Някой дали е пробвал.

Marinela

Цитат на: aquario - 20.09.2012 22:03

: 20.09.2012г 22:10ч
който познае какви са тези рибки хванати от водоем близо до софия получава скаларийка
приличат на гупи ама сигурно не са  :-D
:-)

Similar topics (4)

7083

Публикации: 0
Прегледи: 4435

1378

Публикации: 18
Прегледи: 12007

2967

Публикации: 6
Прегледи: 7781