• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:13

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Размножаване на Отоцинклуси

Започната от stefan_doc, 24.06.2008 16:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

stefan_doc

Имам двойка отоцинклуси, които изненадващо хвърлиха и оплодиха хайвер. Успях да видя само две оцелели зърна, които отделих заедно с листата и се излюпиха малки, които вече щъкат из буркана. Подавам им по една люспа растителна храна на Тетра /Tetra Pro Vegetable/ на ден. Вече са живи и здрави 12 дни. Някакви идеи как да ги храня и в какъв съд да ги държа?

iek

Поздравления, редки са описаните случаи на успешно развъдени отоцинклуси, а документираш ли събитието със снимки?

jix

браво....аз си мислих че са само диви, и се размножават само в естествена среда

stefan_doc

За съжаление снимки нямам. Тръгвах за работа и гледам двата отоцинклуса се въртят в кръг гонейки се, което преди не се беше случвало. След работа всичко си беше както преди, но след внимателно разглеждане видях две жълти и сравнително големи за размера на рибата зрънца хайвер, полепнали върху два листа валиснерия, които отрязах и преместих в малко бурканче със синема и лудвигия. След два дни в общия аквариум видях един млад хелер да му виси опашка от малко рибе от устата, така че явно са останали и скрити за мен звънца хайвер. Сега обаче проблемът са ми двете оцелели засега малки.

Живко

 *BRAVO*
Поздравления за малките!
Разкажи, ако обичаш, малко повече за условията, в които отглеждаш рибките.
Никой не се е родил научен.

stefan_doc

02.07.2008 09:02 #5 Last Edit: 02.07.2008 16:12 by stefan_doc
Малките се намират в малък буркан от лютеница, в който има стрък Синема, стрък хигрофила полисперма и стрък лудвигия /всеки дълъг по около 3-4 см./ Всеки ден махам утайките на дъното и слагам по една люспа от храната на Тетра, която на следващия ден махам и слагам нова. Следя и нитрити. Коремите им са пълни и щъкат из буркана - мисля, да направя след няколко дни смяна - пускам ги при родителите в общия аквариум, а махам останалите риби в по-малък. Другият вариант е да ги преместя в по-голям буркан - от туршия - 1.6 л., вече подготвен със растения, стоене на слънце и лека добавка на микроелементи с цел избуяване на повече водорасли. Заминавам на почивка в провинцията, но като ги гледам ще се изхранят и сами... :-)
А ако имаш предвид рибките в общия аквариум - той е 80 литра, 24 W осветление - Осрам биолукс 18 W и 827 8W. Два вътрешни филтъра - единия малък Аква Зут, другият комбинация от филтър с гъба, който прекарва чистата и аерирана вода през малък дънен филтър с обратен ток. /много слаб поток/. Т 28 градуса сега /като се размножиха беше 25/, растения: Синема, Ехинодоруси: тенелус, квадрикостатус, амазоникус, Хигрофила полисперма, Несея, Криптокорине афинис, Анубиас, Валиснерия. риби - двойката отоцинклуси и три млади хелера. Аквариумът е отпреди 2 месеца и още го разработвам. А, хвърлиха хайвера на следващия ден, след като пуснах таблетка в Sera CO2 start. KH 3-4, GH не съм мерил, нитрити и нитрати 0, pH 7.5 - последното вероятно се е променило от таблетката.

Живко

Благодаря!
Решението с дънният филтър явно е ефикасно. Хитро!
Никой не се е родил научен.

VDO

Колеги,единия ми отоцинклус се е надул яко и прозира хайвер в корема му,бели зърна,освен описания случай случайно да хвърлят,пробвал ли е някой да отделя,има ли смисъл?Интересува ме да хвърлят,другото не ме притеснява.
Ето една снимка,личи хайвера:


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2F947e0uijt%2Fphotocat.jpg&hash=9bb209cff98a646d27e60be89ce384e3f6150ef4
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

baygry

Мойте не са хвърляли,предполам че са малки още ,но ето инфо от руски сайтове:
Отделят се в аквариум 30-60 литра,слага се мъх и неголеми растения.Поставя се 1самка и 3 мъжки.Седмично се сменя 25-30% вода,след хвърляне на хайвера родителите се отделят.
Друг източник-параметри на водата PH-6.5-7..  твърдост 4-10.температура 20-22 С
След хвърлянето родители се преместват и повишаваш температурата до 26-28,добавя се метиленово синьо.
Дано успееш да ги развъдиш.Успех ти желая.

Similar topics (4)

1472

Публикации: 852
Прегледи: 343947

12633

Публикации: 34
Прегледи: 29508

1194

Публикации: 255
Прегледи: 98552

6143

Публикации: 78
Прегледи: 44730