• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 16:19

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Размножаване на Коридораси

Започната от Живко, 28.04.2005 14:43

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Живко

интересува ме колко време продължава хвърлянето на хайвера.
как се осветява хайвера?
Благодаря предварително.
Никой не се е родил научен.

STIKS

Цитат на: "Живко"интересува ме колко време продължава хвърлянето на хайвера.
как се осветява хайвера?
Благодаря предварително.

Не съм засичал специално, но може би час - час и половина.
Хайвера го залепват за стъклата или върху други предмети. Много прича на хайвер на скаларии, но е пръснат на много места из аквариума. Прозрачен е оплодения.
Ако питаш за специална засветка, то аз съм ги развъждал на странично осветление, не специална засветка. Много са лесни. Захранваш направо с артемия. :lol:

Живко

развъждал съм други коридорас,но не палеатус.
притеснявх се дали са се изцедили добре женските.
не бях сигурен и как може да влияе светлината на хайвера.
Благодаря ти.
Никой не се е родил научен.

STIKS


Живко

мисията изпълнена! :D
наистина са лесни и ми дадоха възможност за някои малки експерименти.
хайвера не се влияе много от температурни промени.предполагам,че не трябва да са много големи.2-3"С.най-много.
хайвера не понася добре светлината.след 12 часа осветяване.почна да плесенясва.след 12-ия час до към 17-ия плесеняса около 30%.
хайвера се държи чудесно при третиране с метиленово синьо.
прилеко затъмняване(полумрак) и третиране с метиленово синьо плесенясването спря и леко изчезна за около 12 часа,повече не се появи.
жалко,че ще затрия сигурно цялото потомство. :oops:
по независещи от мен причини ми се прецака артемията. :oops:

да се похваля,че за първи път бети ми хвърлят в общ аквариум.женската направо изнасили мъжкия.
а зебрите(имам три вида по 7-8бр.)ръсят всяка сутрин.в аквариума настава въртоп.интересна гледка са стреснатите "кротки" барбус тетразона.
Никой не се е родил научен.

Nemo

Браво! При мен положението е трагично . help .Нищо не се получава . Вече незнам какво да направя.Освен  :drunk . Пуснал съм 6 зебри вече 2 ден и нищо.... Не щат гадини и не мога да разбера защо ?! И особено много се дразня като знам че са най-лесните хайверни риби и нищо.....Пробвах и бети и пак нищооооооо... Ще взема да се откажа вече ... Много ми е болно . С толкова мерак ги гледам ...
То това май си стана живо  изповядване. Но не мога трябваше да си споделя мъката .
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

спокойно бе човек.
да не мислиш,че отначало и аз не съм бил така. :D
ето сега едни колхониуси ми се опират нещат и нещат.а съм ги развъждал в несвяст.
исках да пусна тема за тях.някаква форма много странна съм намерил.
никакъв полов деформизъм
.като малки са сиви.
вече почти пораснали почнаха да се оцветяват по малко.гърба си остава сив,а надолу стават леко бакърени.
ще видя колко още ще се оцветят.
исках да попитам някой знае ли нещо за такъв огнен барбус.
да не е някаква дива форма?

и бетите и зебрите вече са обсъждани тук ако искаш драсни едно съобщение да видим какъв е проблема. :wink:
Никой не се е родил научен.

Nemo

Дали 4 мъжки зебри не са гейове? 8)  :lol:  :roll:
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Nemo

Може ли да се цифтосват синя и червена бета ? :oops:
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

а така.
и аз така им викам на моите барбуси.
такава женска съм и пуснал.с огромен корем.те перката си не мръдват.
сериозно.
при мен проблема на 90% е женската.много я чаках и сигурно се е запекла.другите женси се изръсиха в общия,но тази не.
казваш имаш проблеми.
аз заредих едни трихогастери.мъжкия пълен кретен. :evil:
преби женската от бой.тя отива да се сплита с него,а той докато тя ръси хайвер я бие и яде хайвера едновремено.
изрод!
да ме извиняват природозащитниците,но приложих най-хуманните начини на ефтаназия.
м/у другото всичките са описани на сайта.
Никой не се е родил научен.

Nemo

Сега чакам ново зареждане на бети и ще си зема още 2-3 да пробвам пак. Но проблема са ми женските никъде не продават големи хубави женски .
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

Цитат на: "Nemo"Може ли да се цифтосват синя и червена бета ? :oops:
мисля,че да,ако го направиш само оплескваш селекцията.това изобщо не е добре.някой се потрудил да я създаде.
така изчезнаха чистите линии гупи от България.
аз сег има чиста турска гупа(нали турските бяха чисто черни).имам и малки на около три седмици.скоро ще имам ново поколение.то вече ще е за раздаване и някой ако иска да свирка :wink:

Nemo ти от къде я набара тази черна бета.
имам силен интерес към различни от масовите бети.
Никой не се е родил научен.

Nemo

Не черна - червена  :lol: бетите са трудни ай разбераемо е да не ги развъда , но за зебрите. Отделих мъжките за 3-4 дена .После преди да ги пусна смених водата 1/2 прясна ниво 10 см и не щат .Вече 2 сутрини ставам с надеждата да има нещо ...
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

Цитат на: "Nemo"Сега чакам ново зареждане на бети и ще си зема още 2-3 да пробвам пак. Но проблема са ми женските никъде не продават големи хубави женски .
не ти трябват големи.мъжките трудно ги обръщат и не могат да ги задържат при сплита.за какво са ти 500 зърна хайвер.
женската трябва да е по-малка от мъжкия.
няколко задължителни неща да си помогнеш.
тъмна подложка под аквариума.сложи повече ричия или растения.не че така трябва.въпроса е да ти хвърлят един път,да му хванеш цаката.после ще оптимизираш.
сложи една миньонка близо над аквариума леко странично.
15 см. воден стълб.
Никой не се е родил научен.

Nemo

:lol: Ще почакам още . Утре ще обиколя магазите :) . Още ме съм развъдил нищо , а ся се надъхвам да си зема колиза - лалия да пробвам . Луда работа :roll:
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

чети тук за зебрите.
http://aquariumbg.com/forum/viewtopic.php?t=978

държал си ги 2-3 дни.държат се две седмици.
също тъмен грунд.зебрите са повърхности риби,но като хвърлят хайвер се натискт в дъното(е не винаги)
направи нещата по прецизно и ще стане.
Никой не се е родил научен.

Живко

Цитат на: "Nemo":lol: Ще почакам още . Утре ще обиколя магазите :) . Още ме съм развъдил нищо , а ся се надъхвам да си зема колиза - лалия да пробвам . Луда работа :roll:
ама ти си голям фен. :lol:
колизите ги остави в общия.ако не хвърлят там едва ли ще ти хвърлят отделно.
за мен те са най-лесни от всички риби(за хвърляне става въпрос,отглеждането на поколението е друга работа).
искат повече плуващи растения и добра храна.само да не ги прехранваш,че лесно се подуват и умират.
големи са лакомии.
ей,
това ми е любимата риба.много са жизнени и имат много интересно поведение. :D
Никой не се е родил научен.

Nemo

Защо все на мен :( Ще видя тая работа . Ще пробвам дано да стане вече че.... Лудите ме хващат. Ще скъсам синджира скоро време. Хаахах
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

NO CARRIER

Момчето ме помоли да му напиша какво точно съм направил, аз обещах да напиша как е станало при мен, но уви - празниците ги прекарах в преяждане и препиване с разни гости (ходене/идване) и не ми остана време. Освен това, ми се щеше да ги пусна втори път, с малко по-добри условия и тогава да пиша, но явно трябва да си изпълня обещанията вече...   :oops:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Nemo

Еми смятам да си зема ,но иска ми се да отида до София .Разбрах че там имало някав пич дето ги развъждал и ги продавал на чифтове . Това мен ме устройва ,защото не мога да ги различавам. А на продавачи в магазини не вяравам . Само гледат да си пробутат стоката. Скоро бях с един приятел и му пробутаха една мъжка бета за женска ... Пак и аз от скоро се занимавам и не ги чаткам толкова...
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Nemo

Скоро писах в един друг форум и каква беше реакцията ... Зеха да ме разобеждават да ги развъждам и да съм си ги гледал просто така . Но според мен истинското щастие идва едва когато получиш поколение . Благодаря ви за вниманието . 8)
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

Живко

не знам за пазара,но...отиваш в магазина и разглеждаш аквариума с бетите:
първо гледаш тези които са с плътно оцветяване(тези които се чувстват комфортно и са здрави).с други думи да не са бледи,макар,че може състоянието им да е моментно.
второ елеминираш евентуално риби с всякакви налепи,точки и др. такива.ако има такива неща отиваш в друг магазин.
трето търсиш рибата с наи-дълги коремни плавници,чийто връх е много бял.наричам коремни тези,които са като крачета.останалите плавници не са важни.даже вероятно ще бъдат изпокъсани.това не е проблем.
избираш стройна и елегантна риба.в никакъв случаи не дебела и огромна.даже напротив колкото по-млада толкова по-добре.не забравяй обаче плавниците.
за женска търсиш пак стройна и изглеждашта здрава риба.добре е да е леко надута в областа на "хълбока"(над и зад корема).повтарям не много надута не и плоска.много е важно.
плавниците на женската не трябва да са удължени.всъщност нейните плавници изглеждат доста спретнато.
гледаш ги десетина дена в общия.ако смееш без карантина и ги отделяш,когато женската почне да става с по-интезивно озветяване.не ги пускай заедно в малък аквариум под карантина.ако купиш такава женска която ти казах тя няма да е готова и най-вероятно мъжкия ще я убие или най-малко обезобрази.
Никой не се е родил научен.

Nemo

Аз имам една хубава женска гледам е от 1-2 месеца . Тя чат пат си хварля хайвера ;) . Последния път като ги бях пуснал  сестра ми решила че мъжкия много е бие и е преместила и женската си беше хвърлила хайвера не където трябва...
Π ө ů ҹ υ њ σ ß

NO CARRIER

Погледни какво написах в темата за зебричките. Дано помогне. :beer
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Kombinatora

Моля ви да ми кажете как да развъдя сомчета Коридорас. От Една година едната женска ще се пръсне от хайвер а не го хвърля

sloncho

Я виж това дали си го чел
http://www.aquariumbg.com/index.php?inspage=show_item.txt&id=143&vid=1

или потърси с търсачката.
160 л. (серпи, молинезии); 100 л. (Melanotaenia boesemani, Melanotaenia lacustris, Melanotaenia herbertaxelrodi, Melanotaenia trifasciata, Phenacogrammus,Brycinus longipinnis, Ancistrus) 50 л. (Iriatherina werneri, Red Chery); 24 л. растения; 25 л. (Раци)

Kombinatora

Ами четох го разбира се  *use_search* в търсачката поне не открих нищо интересно за съжаление
Аз по принцип питам за разни трикове от хора , които вече са успели да ги развъдят вече. Един казва лимки по дъното друг раковини трети по свежа вода . Затова питам тук защото мисля че има хора , на които развъждането на Коридорас Палеатус е елементарно. Просто искам идея ;-)

denzel

за да не пускам тема,аз също бих наблюдавал тази тема с удоволствие,защото имам няколко бебока на 3-4 дни и направо съм на нокти да не ми загинат от неправилно неотглеждане.
ето какво бих добавил в цитат от един наш колега тук,подарил ми въпросните и любезно ми предоставил информация:

рибите са като кравички ядат всичко. Може и малко водорасли да им сложиш, и от тях похапват. Те са още малки да подбират толко. Ако им е голямо и твърдо просто ще го изчакат 5минути и ще го изядат.
А аз като им давам храна по съвсем малко, може да им махаш на няколко дни остатъците от дъното. Аз ги махам с маркуче като това с което се вкарва въздух, изсмукваш ги от дъното и после вкарваш малко вода от общия аквариум, то не се източва повече от една чашка. Сомчетата са достатъчно големи за да ядът накъсан тубифекс, което аз лично не ти препоръчвам. С чернодробна и някаква растителна може също но стрита добре.
Не би трябвало да имаш проблеми. За сега дори не може и да ги прехраниш.  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.best-carp.com%2Fbilder%2Flogo.jpg&hash=0f8b9d5c6c27d71728f3297bd6a7e7c7ce52b680

Joro Vn

    Освен добавяне на прясна вода би трябвало да ги стимулира също така едновременното и охлаждане с наколко градуса. Например ако аквариума е около 26, сваляш на 20-на. Но не винаги е гаранция за успешно хвърляне. Зависи от подготовката на рибите, донякъде и от менюто им.

Kombinatora

А в отделем аквариум ли да са ? Да има ли предмети , водорасли или да е апсолютмо чист аквариум само с сомчетета ? С какво да ги храня и колко ( засега ги храня с SERA )

*thanks

theater

Най-добре е с голо дъно за да можеш лесно да изсмукваш мизерийките и остатъците от храната.
140л - харацини
http://starividri.org

Joro Vn

   По- добре ги разработи в общ аквариум с грунд. Ако е голо дъно, те ще вдигат постоянно "утайките". Нали това им е призванието  :-). А и специален аквариум за тях ще е доста нестабилен, може би.  Хайверът обикновено го лепят по стъклото. Така е най- добре, защото от там лесно може да се отдели само той. По- нататък, ако ги подкараш по устав, може да отделяш възрастните в отделно съдче само за хвърляне на хайвера. Там може и да го излюпваш след връщане на родителите.
   Храна по възможност разнообразна, вкл. чисто местна или замразена. Пробвай и как ще възприемат на растителна основа.Не трябва обаче да ги прехранваш!

theater

Уфф.. пардон.. не съм разбрал въпроса май. Имах предвид, че хайвера е добре да е в отделен малък съд, който да няма грунд. Иначе определено среда, близка до естествената - грунд, растения спомага за "мерака" на рибите. Рязка смяна на условията (в нормални граници) спомага за хвърлянето на хайвер при повечето риби.
140л - харацини
http://starividri.org

Живко

27.02.2007 21:50 #33 Last Edit: 27.02.2007 23:27 by Живко
В общият много бързо го изяждат другите риби.
Има 2-3 неща, които трябва да се направят.
Ще кажа аз какво съм правил.
Зареждам ги в аквариум с фин пясък на дъното. Няколко едри камъка.
Слагам 2-3 аераторни камъчета. Яко аерация. Едното е с гъба.
Сометата хвърлят, когато се разваля времето и вали дъжд. Тогава съдържанието на кислород във водата се увеличава, температурата пада и има приток на свежа вода.
Водата 50/50, престояла-прясна и стара от аквариум без нитрати фосфати и др. говна. Като се замисля за гъбата, май никога не съм слягал чисто нова. Винаги е била работеща.
Температурата около 23 С'. Може и надолу.Ежедневна смяна на 20 % вода с прясна(престояла).
Дава се обилно храна. Тубифекс, замразена артемия. Риска от тубифекса си е твой. Насила никой не те кара.
Избира се момент времето да се разваля.
Родителите преди това се държат отделно,хранят се нормално. Прехранване или глад ще прецака нещата.
Залагат се 1 женска с 2-3 мъжки или цяло стадо
Лепят хайвера навсякъде освен по дъното. Не се грижат за хайвера и трябва да се махнат веднага след края на мръстенето. Аз подменям почти цялата вода. Проточно. Наличието на пясък и гъба ми позволява. Няма да изпадам в подробности защо.
Излюпването става за около седмица. Хайвера се държи на слабо осветено място/сянка/. Слага се малко метиленово синьо за дезинфекция. Температурата се повишава до нормалната 25-27 С'.
След излюпването рибетата се захранват, след пълното им проплуване и спадане на жълтъчния мехур/коремчето/, с артемия. След седмица две с тубифекс или суха за бебета сомчета :-DВече може и такава да има.
: 27.02.2007г 21:09ч
Така съм го правил, защото никога не успях да ги накарам да хвърлят в аквариум без грунд. Не претендирам, че това е начина, но е изпитан и носи успех.
Навсякъде пише, че се зареждат в аквариуми без грунд. Това е така. Понякога обаче риби, които са гледани само в аквариуми с грудн с стресират, ако няма такъв и им се губи "мерака".
Никой не се е родил научен.

Георги

Браво Живко! Много ценно :)

islander

Поздравления за хубавото и подробно описание.
От моя опит (неангажиращ никого) за размножаване на сомчета коридорас мога да кажа, че основния проблем за излюпване на оплодения хайвер е нечистотията, както по дъното така и постените и по грунта. Понеже хайвера им е много леплив, за грунт съм използвал сравнително едри речни камъчета с големина 1 - 1.5 см. за да може хайверното зрънце, което пада и не е полепнало по стъклената стена да залепне за някоя по-висока част на камъчето. Обработката на водата против бактерии е добро. Аз принципно съм ползвал Трипафлавин, съвсем малко докато леко пожълтее водата и това в съчетание с добра аерация. Лекото затъмняване както спомена Живко е добре да се направи още преди самото хвърляне на хайвера.
А и още нещо - в тези райони от страната, където водата е "твърда" се препоръчва леко омекотяване. Аз го постигам по принцип със смесване на 1:1:1 аквариумна + престояла чешмяна + преварена дъждовна вода. Не е толкова важно това последното специално за сомовете, но е препоръчително.
И само малка корекция Живко, за която надявам се няма да ми се обидиш, понеже го правя като твой доброжелател, не "жлъчен", а "жълтъчен" е мехура на току що излюпеното хайверно зърно.
Иначе е супер!

Живко

Така де, жълтъчен мехур. :-D Грешката е вярна и е в следствие на борбата с мързела. Много не ми се пишеше май :-[
Никой не се е родил научен.

islander

Леле, представям си какво става като ти се допише... *ROFL*

Kombinatora

Само не разбрах какво се има под предвид "мръстене" ?
Когато женската хвърли хайвера да махам ли сомчетата или да оставя мъжките да го оплодят ден два и така да ги махна  =-O

Живко

Мръстене е самото хвърлянето на хайвера.
Хвърлянето на хайвера и оплождането става едновремено. Женската лепи върху стъклата, а мъжките са върху нея или веднага след нея. Групово изпълнение.
Родителите се отделят всичките на куп. Гледай да не избързаш. Не е добре да остане хайвер в женската. Може дори да умре.
Ако твоята женска е наистина надута и със сигурност не е хвърляла година, може и никога да не хвърли хайвер. Няма как да разбереш бе да опиташ. Ако не стане, пробваш с друга.
Никой не се е родил научен.

ВЕТЕРАН

28.02.2007 09:26 #40 Last Edit: 28.02.2007 09:31 by ВЕТЕРАН
Здравейте!
Ето как  се развъждат Коридорас:
Пълниш аквариум с вода от чешмата,слагаш обикновенна гъба с силен въздух.Повдигаш я от дъното с около 3-5 см.
Това да се(бълбучка)24часа.
Температура 20-24 градуса!!!Никъкви грундове,никъкви,раковинки,рапанчета и джунджурийки!!

Пускаш сомчетата:гледай мъжките екземпляри да са повече от женските-поне 2-пъти(аз съм пускал 80 мъжки с 30 женски)Става и 1 женска с 2 мъжки

След пускането на рибите,ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!!!!им пускаш топка с тубифекс,и гледаш ВИНАГИ да има!!!

Самото оплождане(ако ти се стои да гледаш)протича така:
Мъжките сомчета се катерят по главата на женската,тя застава посредата на корема на мъжкия,и поема спермата на мъжкия в устата си!!Едновременно с това си събира 5-6 хайверени зърна в коремните си перки,които сгъва като торбичка.

Тръгва да си търси подходящо място са полагането им(обикновенно това са въздушни потоци-да речем около струята въздух)
Първо полага спермата на мъжкия и след това "намазва"хайвера!!

И така всики път докато тя реши да спре(обикновенно около 100-тина на ден)Зависи колко е голяма женската!
Като спре отделяш всички риби в друг подготвен по гореописания начин-заедно с топката тубифекс!!И при хайвера слагаш някъкъв дезинфекционен разтвор-трипафлавин,метиленово синьо и др.

Хвърлянето продължава на другия ден!!

Така може да ти отнеме 3-4 аквариума,но ти си решаваш кога да спреш да ги залагаш!Рибките се излюпват след 5-6 дена!Захранваш дирекно с артемия!Рибите се хранят поне 3 пъти на ден и те се отблагодаряват с много бърз растеж!

И нещо много важно:преди да пуснеш рибите в развъдния аквариум,ги дръж разделени за около седмица-две!!

Успех!! :-)





Живко

Стига бе. :-)
Що забъркваш човека. :-D
Всеки който се е занимавал с професионално развъждане знае, че написаното от теб е най-продуктивно.
Въпросът е дали начинаещ с едно сборно аквариумче може да го приложи.
Къде човека ще подготви родителите така, че като ги заложи, да се изтръскат веднага. Какво ще стане тогава в аквариума с тази топка червеи. Аз съм пробвал с купени от магазина палеатуси и гледани нормално в сборно аквариумче. Ако не хвърля до около 36 часа, в аквариума става боза яка и почва мор.
Риска човека да си умори рибите е твърде голям. Може би си пропуснал факта, че женската е надута от около година, а това означава, че може да и трябва повече от няколко часа да се реши на брачна игра. Да не говорим, че ти най-вероятно гледаш родителите в аквариум без грунда, а човека в нормален аквариум. При всички случаи ще има стрес в новия аквариум.
Обилната храна съм я пропуснал. Аз съм ги тъпчел и с артемия/замръзена и пак става. Това е и най-сериозният проблем според мен. Храната. Нуждата от обилно хранене в аквариума за развъждане.
Ловя бас, че Kombinatora няма да се с прави с продуктивният вариант и съм готов да го чоплим въпроса, още другата седмица в Бургас *DRINK*
: 01.03.2007г 11:11ч
П.П.
Добре е, че направи и ти един добър пост.
Никой не се е родил научен.

Kombinatora

01.03.2007 14:33 #42 Last Edit: 01.03.2007 14:35 by Kombinatora
Мисля че се получава хубава и полезна тема и благодаря на всички които вземат участие  *DRINK*
Ще ви кажа до къде съм я докарал вие кажете дали  греша 
Преместих два мъжки и "напомпаната" женска в 15 литрово аквариумче подменям половината от водата през ден с по свежа държа ги на 22 градуса сложих гъбичка с камъче ( да бълбука  *YAHOO*)  без грунд са храня ги все още обаче с SERA и малко чернодробна но чух и за изсушен тубифекс и отивам да им взема.Мииии май това е
А да !! стрес май найстина има заради преместването в другия аквариум

botan

Спри да ги храниш с чернодробна! *STOP*
Тази храна прекалено бързо вдига нитратите и нитритите!
А имаш ли някакви растения в развъдния???

ВЕТЕРАН

01.03.2007 15:18 #44 Last Edit: 11.01.2008 21:19 by Живко
Цитат на: Живко - 01.03.2007 11:42
Стига бе. :-)
Що забъркваш човека. :-D
Всеки който се е занимавал с професионално развъждане знае, че написаното от теб е най-продуктивно.
Въпросът е дали начинаещ с едно сборно аквариумче може да го приложи.
Къде човека ще подготви родителите така, че като ги заложи, да се изтръскат веднага. Какво ще стане тогава в аквариума с тази топка червеи. Аз съм пробвал с купени от магазина палеатуси и гледани нормално в сборно аквариумче. Ако не хвърля до около 36 часа, в аквариума става боза яка и почва мор.


Риска човека да си умори рибите е твърде голям. Може би си пропуснал факта, че женската е надута от около година, а това означава, че може да и трябва повече от няколко часа да се реши на брачна игра. Да не говорим, че ти най-вероятно гледаш родителите в аквариум без грунда, а човека в нормален аквариум. При всички случаи ще има стрес в новия аквариум.
Обилната храна съм я пропуснал. Аз съм ги тъпчел и с артемия/замръзена и пак става. Това е и най-сериозният проблем според мен. Храната. Нуждата от обилно хранене в аквариума за развъждане.
Ловя бас, че Kombinatora няма да се с прави с продуктивният вариант и съм готов да го чоплим въпроса, още другата седмица в Бургас *DRINK*
: 01.03.2007г 11:11ч
П.П.
Добре е, че направи и ти един добър пост.

Такааа :-)
Най-обичам да "чопля"неща дето ги знам наизуст :-P

На биричка с луканка ли ше ги "чоплим" или на ракийка с шопска :-D :-D

А по темата:аз казвам каквото знам и как съм го правил стотици пъти!
Пък той да прецени какво ще направи според условията,които има :-)
А за стреса и за това,че е пълна от бая време-сложи ги в прясна вода,както ви писах и гледай стреса как се превръща в лют и всеодаен секс :-D :-D
Тубифекса не цапа водата,защото те го излапват много бързо!Докато хвърлят ядат почти непрекъснато и не си ядат хайвера ;-)
А и те трябва да се метнат най-много до 15-24часа!!

Бе послушайте ме и ще се уверите :-)

Desmoria

Хора, а никой не каза колко литра минимум, трябва да е развъдния аквариум.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

puhcho

Цитат на: TOXIC - 02.03.2007 12:57
Хора, а никой не каза колко литра минимум, трябва да е развъдния аквариум.
Около 30 става ;-)

rookie_gyn

Ако са до 10-12 риби става. Ако са повече трябва да се съобрази и това. Ако са 120 риби както пише ВЕТЕРАН, ти трябват поне 90-100 л. Ако ги сложиш в по-големи си е просто загуба на съдове, ако пък са в по-малки-става страшна радиация. Сега ще ви дам един съвет: навсякъде дават за даден вид рибки някакъв препоръчителен обем вода за развъден аквариум-пр."за 2-3 златни рибки-80-100 л аквариум". Това добре ама на думи и зависи колко са ти на брой рибките които ще пускаш. Затова когато прочетете някакъв примерен литраж, било за двойка или трио разделете го на 3 и ще получите литрите които ще ви свършат реално работа, без да се налага, да се чудите откъде да вземете голям аквариум. Та в дадения от мен по-горе пример, нещата ще звучат така - "за 2-3 златни рибки които искате да размножите спокойно може да използувате съд с вместимост от 25-35 л, който ще ви свърши чудесна работа". Но отново повтарям-това е за развъден аквариум, а не за аквариум, в който ще ги отглеждате.

Desmoria

Ами аз говоря за мойте сомчета. Те са две и ще взема още едно мъжко, пък и не са големи, около 3-4см.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Георги

02.03.2007 15:23 #49 Last Edit: 02.03.2007 15:44 by Георги
Ти имаш ли някакъв или сега смяташ да взимаш? За коридорасите и живородки ще върши работа и 15 л., както каза адаша от Царево :)

Значи в 20-те по-добре :)

Desmoria

Аз имам един 7л и един 20л, и 2 коридораса.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

rookie_gyn

Те твоите май не са палеатуси, така като гледам по снимката. Познах ли? А знаеш ли какви са ти-дами, господа, семейство? 15 л много малко, тя само една гъба като пльокне и то ще свие пространството.

Георги

Ако гъбата е 20x8x8 може и да не влезе.

Desmoria

Ми да ти кажа няма представа какви са. Едното много дръпна от другото и предполагам е женско, по-дебеличко и закръгленко. Аз до колкото знам са Джули или нещо такова беше.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

rookie_gyn

При Джулитата няма чак такава разлика в размера при женски и мъжки. Мъжките са малко по-източени. Пробвай, ама по-добре си намери още едно мъжко за да има някакъв успех.

Kombinatora

 *thanks

Ами господа искам да благодаря на всички помогнали в тази тема !!!
На четвъртият ден когато вече бях решил че нищо няма да стане и женската нещо се е спекла се получи. НО след като сложих грунда . Явно са свикнали така ??
По случайност  дори хванах точно момента на хвърлянето на хайвера ( гледах ги като се .... :-D)
Сега вече върнах "родителите" в старият аквариум . Има около 200 яйца мисля че като за начало е добре. Не ми се рискъваше да ги оставям още един ден 

Kombinatora

Вече се появиха и първите бебета  *BRAVO*
става точно както ми писахте само за последно искам да попитам освен с Артемия с друго с какво да захраня бебетата че никога досега не съм люпил и артемия. И дали изобщо има някъкъв заместител тази артемия ??

botan

С инфузории поразгледай във форума има мн писано за тях и за развъждането им ;-)
Ако искаш чехълчета изяш 1 банан и остави кората му на парното да изсъхне! :-)
Или аз правя така: Взимам в 1 купичка аквариумна вода,слагам растителни боклучки от аквариума + храна за рибки и чакам (а да и ако имаш водорасли сложи и от тях!)Чакам докат не се появи млечно бял слой на водната повърхност(като бръкнеш с пръст се разхвърчават и полепват по ръката ти бели парцали)Няколко дена подред разкъсвам тези ципа(микроорганизмите) и накрая за да не сипвам цялата вода с вс гнусотиики отново разкъсвам ципата като разклащам леко(или ти си измисли както ти е най удобно)и випвам течността в шише с тясно гърло.След което слагам марличка и натискам леко с пръст за да влезе малко матлята в шишето и да е под водата,чакам час-2 и с пипетка изсмуквам водата в марличката.
Не знам колко кадърно ти го обясних,но дано си ме разбрал!
Успех!
: 10.03.2007г 20:08ч
В моята стая има доста летящи спори на всякакви микроорганизми(въпреки честите проветрения) и не знам дали и при теб ще стане така!
Ако искаш да видиж какво е станало по този начин влез във "Фотографии"/"Микроскопски снимки на аквариумни гадинки"

Живко

С инфузории няма да стане. Рибетата са твърде големи за тях. Пробвай с дребен циклопс, замразен или суха храна за малки рибки.
Имаш една седмица да намериш артемия и да я излюпиш.
Ползвай търсачката за да разбереш как става.
Никой не се е родил научен.

Kombinatora

O-oooo за артемията четох четох ама и там ще е мъка  люпенето (като не съм го правил така ще е мъка )
Тази вечер ходих и купих някъква желирана артемия в пакетчета вакумирана та ще видим  :-| :-| :-|

Desmoria

Ха да са ти живи и здрави дребосъците. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

boobyy

Имам 2 вида коридораси от всеки вид по над 10 бройки.
Единия вид е Бронзов кородорас, другия Коридорас палеатус.
Коридорас палеатус редовно хвърлят хайвер и се радвам на поколение, но Бронзовите коридораси не искат да хвърлят.
Бронзовите са 3-4 месеца по големи от палеатусите следователно са полово зрели. Женската е подута като топка мъжкият слаб и строен отделям двойката в 70 литра аквариум с доста растения. Водата е 22 гадуса, смъквах я до 16 градуса нестава, вдигах до 26 градуса нестава.
В аквариума няма мъх ако сложа ще ги стимулирам ли?
Възможно ли е проблема да е в мъжкият или в женският сом?
Приемам всякъкви съвети от хора с повече опит с този вид рибки.

dok70

Сложи вътрешен филтър и да почерпиш!
:-D
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

boobyy

Има вътрешен Филтър Sun Sun HJ-732. Те стоянно стопоят пред флейтата в аквариума има и 3-4 хелера който винаги мога да махна. Аз искам просто да видя че женската е хвърлила хайвера.

dok70

Цитат на: boobyy - 30.01.2010 18:55
Има вътрешен Филтър Sun Sun HJ-732. Те стоянно стопоят пред флейтата в аквариума има и 3-4 хелера който винаги мога да махна. Аз искам просто да видя че женската е хвърлила хайвера.
Как е водата, като в Омуртаг ли?
8-)
Луд умора няма...
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi51.tinypic.com%2F15qq15l.jpg&hash=b07c9eabfccaf48f94e226948629f70537bc2352
300 оки миш-маш

boobyy

Казвам каква е в големият ми аквариум мисля че и в този е такава. Мерил съм само PH 6.9 другите работи който меря са NO3 NO4 и Fe но мисля че те не са от голямо значение точно за коридорасите в този аквариум. Тест за Gh нямам и немога да намеря. Гадините се гонят като луди но не хвърлят. И да попитам те лепят ли го като Палеатусите или безразборно го мятат?

gipsa

Събуждам се сутринта и погледах аквариума , и какво да видя-хайвер.Проблема е че незнам от кокво е този хайвер.Хайвера е бял и е на едно листо на анубиаса.
Извинявам се за качеството на снимките ,телефона толкова може.
пп.Имам ампуларии ,коридораси и анцитруси.От кое може да е?

Asmodeus

Мисля че ще е полезно да кажеш какви риби имаш в аквариума...

Живко

Коридорас.
: 08.05.2010г 10:10ч
Освен, ако ампулариите не са всъщност неретини.
Никой не се е родил научен.

gipsa

Цитат на: Живко - 08.05.2010 10:51
Коридорас.
: 08.05.2010г 10:10ч
Освен, ако ампулариите не са всъщност неретини.
Ако е от коридорас какви грижи да полагам за хайвера?
: 08.05.2010г 11:11ч
Наистина се оказа , че е от коридорасите , дори видях как го хвърлят по листата на анубиаса.Отдязах 2-те листа и ги сложих в родилка за живородки.Това добра идея ли беше ? Ако  има нещо по-специално за хайвера на коридорасите , моля да пишите тук. *privet*  :-)

suntsu69

А какви са коридорасите? Този хайвер ми изглежда неоплоден.

gipsa

Цитат на: suntsu69 - 08.05.2010 20:55
А какви са коридорасите? Този хайвер ми изглежда неоплоден.
Ми коридорасите са  албиноси и нямам представа какви са.Ми доколкото ги гледах (там по перките) всичките са женски ,дано да съм с грешка.

Desmoria

Честито. Ще си имаш потомство от коридорасите. Отделяш в малко аквариумче и пускаш аераторно камъче леко да върти водата и чакаш. :) Само ще трябва почакаш 3-4 дена докъто се излюпят, защото инкубационния период е дълъг. За сметка на това пък се люпят едрички и след като проплуват може да ги храниш с артемия или дънни таблетки за коридораси. Аз ги захранвах първата седмица с микрочервеи, а после минах на скълцан тубифекс. Имай в предвид, че тези сомчета не са растителноядни и си искат жива храна или поне храна на месна основа. На мен чудесна работа ми свършиха таблетките на sera vipachips.

Допълнителна информация:
"През първите няколко дни от живота си малките се хранят с предварително изкисната стрита на прах суха храна. След първите 3 - 4 дни към храната могат да се добавят малки количества новоизлюпена артемия за по-бърз растеж. Малките придобиват разцветката на възрастните риби за около 9 седмици. "

П.П. Може ли снимка на родителите. Много ми е интересно какви са. :)

За цвета на хайвера не се притеснявай, той си е такъв.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2F72gcrc.jpg&hash=c2c13c6bca990d1706d290ff512cd5f637f9d52d https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F1zv2vf6.jpg&hash=fcf241548cb42f4e1843352f8fc8cf03b4911acc https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi41.tinypic.com%2Ffeox7m.jpg&hash=0374f770a32a1cc7cae7e5433489f8a14c0b9415
Това са родителите .
Хайвера съм го оставил в родилката (в общия аквариум е родилката)това добре ли е или да го местя?

Desmoria

Хмм странна работа и на мен ми приличат на две женски.  *dontknow*
А иначе за родилката незнам дали е идеална, но ще свърши работа надявам се.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Дано да се излюпят . Иначе на първата снимка и аз мисля ,че са 2 женски . Мисля си че на втората снимка сома е мъжки . Ако се вгледаш в муцунката ще видиш ,че е инвалид  :-D .

Desmoria

Хаха ами аз да ти кажа по принцип ги познавам по гръбния плавник и като се гледат отгоре.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

По какво се различава неоплодения хайвер?  :-)

Асен Евгениев

Имам същите, 4 броя, всички се оказаха женски. :-(
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Desmoria

Цитат на: gipsa - 09.05.2010 13:14
По какво се различава неоплодения хайвер?  :-)

Виж, тук немога да ти кажа. При мен хайверчетата изглеждаха също като твоите и всички се излюпиха с изключение на едно, което просто си плесеняса и ми стана ясно, че няма да го бъде. Важно е като видиш, че някое е плесенясало да го махнеш бързо. Поддържай чисто, може да смениш мъничко вода с престояла на 2-я ден от хвърлянето за да има опресняване. Обаче при теб незнам каква е ситуацията с тази родилка.
: 09.05.2010г 12:12ч
Цитат на: akapulko - 09.05.2010 13:20
Имам същите, 4 броя, всички се оказаха женски. :-(

А защо си сигурен, че са женски?
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Ще върна 3-те коридораса в общия аквариум и ще преместя родилката в размножителния с данио . Там така и така всеки ден сменям известно  количество вода .  :-)

Асен Евгениев

Цитат на: TOXIC - 09.05.2010 13:25
Виж, тук немога да ти кажа. При мен хайверчетата изглеждаха също като твоите и всички се излюпиха с изключение на едно, което просто си плесеняса и ми стана ясно, че няма да го бъде. Важно е като видиш, че някое е плесенясало да го махнеш бързо. Поддържай чисто, може да смениш мъничко вода с престояла на 2-я ден от хвърлянето за да има опресняване. Обаче при теб незнам каква е ситуацията с тази родилка.
: 09.05.2010г 12:12ч

А защо си сигурен, че са женски?
Допитах се до капацитет /демек разбирач, уж/, та той ми каза.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

gipsa

Винаги могат да се направят грешки , може и да има някое мъжкарче .  :-)

Desmoria

Аз преди имах Corydoras julii 3бр. До последно незнаех какви са, докъто не започнаха да хвърлят на поразия, но дори и тогава не разбрах колко женски и колко мъжки имам.  :-D Така и не видях кога хвърлят хайвера, но беше винаги много рано сутрин. И заради хайверчетата, които полагаха винаги на листата на криптокорината, в последствие останаха само дръжки от нея от постоянно рязане и преместване.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

suntsu69

Хайвера трябва да е прозрачен първия ден, след това покафенява. Белия обикновено е неоплоден. При млади мъжки, първите няколко хвърляния обикновено са неуспешни. След хвърляне, отдели хайвера, повиши температурата до 27 градуса, сложи метиленово синьо. След 5 дена трябва да се излюпят.
Мъжки от женски се различават най лесно с поглед отгоре.

gipsa

Цитат на: suntsu69 - 09.05.2010 13:48
Мъжки от женски се различават най лесно с поглед отгоре.
По какво аз като гледам 2-та за по-дълги и дебелички  , а единият е по-къс и сякаш по слабичък.(това е като ги погледнах отгоре)  :-)

suntsu69

Точно по това. При женските най-широкото място е корема, а при мъжките - зад главата. Освен това при Коридорас палеатус ( мисля, че твоите албиноси са такива), женските стават са доста по-големи от мъжките

gipsa

Сега разгледах хайвера.  :-) Зърната са мръсно бели и вътре в тях има бяла точка ( някъде  е като пръчица). *dontknow*

Desmoria

Спокойно, всичко си му е наред на хайвера. Остава да чакаш и да поддържаш чистичко, и скоро очаквай дребосъци. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Цитат на: TOXIC - 09.05.2010 16:21
Спокойно, всичко си му е наред на хайвера. Остава да чакаш и да поддържаш чистичко, и скоро очаквай дребосъци. :)
Дано да си права , а ако температурата е по-малка от 27 по-късно ли ще се излюпят ? :-)

Desmoria

Да, има такава вероятност.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Desmoria

Колега, какво стана с хайвера? Не ни дръж в неведение.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Вчера беше супер , сутринта също , но докато съм бил на училище е спрял тока за 6-7 часа . Преди малко гледах хайвера , целия е в някакъв бял мъх ( явно е плесенясал)  :'(  . Има ли начин да го махна или да го оставя с него , пък може да се появи нещо? Дано при следващото хвърляне съм по-подготвен .  :-)

Desmoria

Ако абсолютно целия хайвер е с плесенясъл, няма смисъл да го държиш. Ако не е, остави само читавите зрънца.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Оставих 2-3  зрънца ама и те май имат малко плесен. :-( След колко време ще мога пак да пробвам да развъдя коридорасите?  :-)

Desmoria

Ако под спиране на тока имаш в предвид, че е паднала температурата и водата е останала без кислород, може би сега точно е момента да смениш малко вода с прясна и те сами ще започнат да действат. Обаче май този ти хайвер е от доста скоро, така че може женската да не е готова все още.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Ок , сега ще сменя малко вода . А миналия път като имаше хайвер , водата не беше сменяна.  :-)

Desmoria

Обикновененно ги стимулира рязка промяна в температурата и опресняване на водата. Имаше статия в която се казва, че коридорасите хвърлят когато се влоши времето. По време на дъждовете, водата се опреснява с кислород и се създават благоприятни условия за хвърляне на хайвер.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Отново имам хайвер от коридорасите, не съм ги стимулирал с нищо , те сами си решават кога да снесат. Този път хайвера остана много малко ( този ,който е по родилката) . Този път пуснах до тях една аераторна помпичка до хайвера. Дано този път да успея да ги излюпя .  :-)

Desmoria

Стискам палци,този път да има бебета. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Асен Евгениев

Веднъж стомна за вода, два пъти, на третия ще се напълни. :-)
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

gipsa

Дано да успея. Стана ми много интересно ,че една молинезия( черна) си беше харесала едно зърно от хайвера и си го пазеше в устата. Опитах се да снимам , но много бяга. *bg*
: 21.05.2010г 17:05ч
Хайвера днес е някак си кафеникав , имам чувството , че зародиша расте ( дано да съм прав ) .И понеже хайвера е върху родилката в общия аквариум усуках родилката в мрежа ,за да не може да го изядат другите обитатели.
ПП. Както предишния и този хайвер ме завари неподготвен ( нямам свободен аквариум) . Сега разбирам съветите на много от колегите , че трябва да имаш резервен аквариум .  *thanks

Desmoria

Ооо имаме развитие. :) Подготвяй се, че скоро ще имаш доста работа по угояването на мъниците.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Притеснява ме как ще изкарам малките от общия аквариум. А иначе ,уж съм подготвен за малки.
:-)

Desmoria

Ами внимателно подпъхваш едно наелоново пликче под родилката, увиваш я и местиш. :) Дай една снимка на тая родилка да знам поне, че не говоря глупости. :)
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Тоя хайвер пак плесеняса.  :duvar: Този път и аерация сложих точно под хайвера и отново плесеняса , май ще се откажа да развъждам тези коридораси  :-(

Desmoria

Еее недей така. Може би нещо със водата или температурата не е както трябва. Хубаво е и да пуснеш малко метиленово синьо за дезинфекция или трипафлавин. Има и разни други препарати на различни фирми. А балончетата на аераторното камъче не трябва да блъскат директно в хайвера. Също така имай в предвид, че след като сомчетата хвърлят хайвера, трябва да изчакаш известно време да се стегнат обвивките на яйцата и тогава да го изстъргваш.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

gipsa

Явно грешката ми е ,че сложих аерацията да удря с балончетата хайвера . Метиленово синьо ме е страх да слагам ,защото миналата седмица слагах , а нали било токсичко  :-). Хайвера не съм го местил , той си беше налепен по родилката и аз просто така я оставих , но когато загасих лампата рибите тръгнаха да ядат хайвера и аз увих родилката с една мрежичка ,заради която изгубих и 10 зърна от хайвера . :-(

peter85

Ами сложи малко метиленово синьо и опитай.Може точно това да е разковничето.Извади зърната в отделен съд с вода от общия аквариум и сложи малко от дезинфектанта.Дори и в буркан да ги сложиш не е проблем.Дори и да е на по-хладно не е проблем стига да не е под 20 градуса.С други чалъми може да се сдобиеш от някой спец по развъждането на коридораси.

odinra

Здравейте,
Първо извинявам се ако не е тук мястото за тази тема, и ако има вече такава тема и аз не съм я видял.
Значи
имах женска пълна с хаивер и вчера си намерих мъжки отделил съм ги в 15л аква с аереатор и гъбичка а водата е повината от голямата аква а другата полвина от престояла. в началото мъжкия я гони известно време но тази вечер ми изглеждат безралични една към друга. евентуално колко дена да ги оставя в родилния аквариум и ако не става нищо да ги пусна ли в общия

Лора

С един мъжки е малко вероятно да стане. Трябва да са група, ако не се лъжа на една женска се слагат 3-4 мъжкаря. Но успех все пак, може пък да стане.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

niky

Цитат на: Лора - 09.06.2010 22:36
С един мъжки е малко вероятно да стане. Трябва да са група, ако не се лъжа на една женска се слагат 3-4 мъжкаря. Но успех все пак, може пък да стане.

*spam Добре че и при хората не е така  :-D

suntsu69

Какви са коридорасите? С палеатус ще стане, сменяй всеки ден 1/2 от водата със 5 градуса по-студена и храни обилно с тубифекс или комарена ларва или хирономус. До седмица трябва да стане...

odinra

aeneus (златист) са.
имам и един мъжки албинос дали ще има ефект ако пусна и него

odinra

здравейте отнво искам да ви питам каде греша
значи  отделил съм мъйки и йенски коридорас в 15л аквариум имам грунд има аереатор с гъба сменям веднъж дневно полвината вода с малко по студена температура седи постоянна 24 градуса.
вече 6-ти ден няма резултат рибите се гонят търкат си перките но нищо
ако някой има съвет моля да ми каже
коридорасите са аенеус (златисти)

santah


odinra

лошото е че незнам как да потдържам 18-22 градуса в тази жега

MeTogu

Моите коридораси хвърлят и при 28 градуса.Важна е храната и ежедневната смяна на вода от поне 20%.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

odinra

с какво ми препоръчвате да ги храня и по колко пъти на ден. сега им дажам луспи на сера и по малко тубифекс но от второто не ми се намира много :(. храня ги 2 пъти на ден

MeTogu

Пусни им едно топче колкото орех в аквариума и няма нужда да ги храниш поне 3-4 дена.Като същевременно сменяш вада поне по 20 % с студена направо от чешмата всеки ден.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

odinra

направо от чешмата няма ли да им стане нещо в смисъл не е дехлорирана и дезинфекцирана.
а колко време да ги оставя ако не се полу4и за седмица и полвина имали смисъл да ги държа още

Alexfield

Цитат на: odinra - 16.06.2010 13:29
направо от чешмата няма ли да им стане нещо в смисъл не е дехлорирана и дезинфекцирана...
Не се заяждам, но все пак преди да кажеш/напишеш нещо е добре да знаеш какво означават думичките:
хлорирана - водата се хлорира, за да се дезинфекцира

Иначе: Да, може да им стане нещо от хлорираната вода. Аз сипвам с маркуча направо от чешмата. Случвало ми се е да имам жертви, но това са били риби, които преди това са показвали признаци, че нещо не им е наред.
Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

odinra

ами ще почна да сипвам от чешмата тогава пък ще видим какво ще стане.
а по принцип колко да ги държа в отделния аквариум ве4е седмица са там дали има смисал още да ги мъча :) или да ги връщам в общия

MeTogu

Разбира се че има смисъл.Ти до сега не си им правил никакво стимулиране един вид,тоест до сега си ги мъчил.Сега им смени 30-40% от водата с чешмяна и сложи тубифекса.И след това всеки ден по 20% пак с чешмяна.Все пак кажи и какъв вид коридорас имаш за да имаме хабер.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Лора

Добре де, като казвате чешмяна, поне обяснете за обработката на тази вода! То е ясно, че се има предвид чешмяна вода, а не вода от потока, ама... Не съветвайте начинаещите така. С времето сами, ще преценят с каква вода рибките им се чувстват добре.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

MeTogu

Да правилно.Като казвам чешмяна имам предвид че трябва да е директно от чешмата с много ниска температура (незнам 16-18 градуса ли тече).Ако има възможност да слага престояла вода с такава температура може да опита.
Единственното нещо което трябва да се направи е да се налее в туба и да се изчака 10-15 мин - каквото има да излиза ще излезе.
Коридорасите спадат към семейство бронирани сомове и нямат люспи като плаващите рибки или ако имат са доста твърди.Трудно да не кажа и невъзможно е да хванат ихтио и за това няма да им стане нищо.Щом са в развъден аквариум това е начина.Като разберем какъв вид е коридораса ще можем да дадем точни напътствия спремо вида.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Лора

А, това вече е друго. Само като допълнение към горенаписаното - водата може да престои 15-20 минутки, като преди това същата е наливана на силна струя. Иначе е хубаво да се чака поне ден, а най добрия начин е винаги да имате престояла вода. Изключение се прави при аквариуми от 200л+. За тях няма как да се съхранява такова голямо количестов вода. ;-)
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

odinra

Ами аз веяе казах какви са коридорасите - аенеус (златист) двойка мъжки и женски и мъжки аенеус албино.
като гледам албиноса гони повече женската

Лора

Я пусни някоя снимка на коридорасите.
В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

odinra

ще пусна снимки но за жалост утре, защото сум си забравил заршдно за телефона на работа и сега освен че не съм мобиле :) а и снимки не мога да правя :(

MeTogu

Коридорасите обичат да хвърлят хайвер стадно.Не че и тази 3-ка няма да направи нещо ако спазваш всички указания.Търпения и усърдие - това е пътят към успеха.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

изгубеният рай

Я виж ти кой се появи =-OДобре дошъл  :-)
END!!!

odinra

добра новина дойде хвълиха хайвер :)
преместих ги трите в общия аквариум и сега ще 4акам да се излюпят мъниците

митко

A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

MeTogu

Честито! *DRINK*
Надявам се да съм помогнал.Току що и аз извадих доволно количество зърна от коридорасите си.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

odinra

благодаря за светите ви :Д
като ги върнах в общия аквариум обаче стана нещо странно мъжкия ми анцитрус се върти около филтъра и като мине някой коридорас той поява да се ежи и да го бие.
досега никога не са били агресивни помислих анцитрусите да не са хвърлили и те хаийвер някаде около филтъра но не виждам нищо на какво може да се далжи тази агресивност на анцитруса

MeTogu

Негова си територия е за това.Няма от какво да се притесняваш.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Ако анциструса ти е много голям и свиреп, коридорасите ще берат ядове с него.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

Цитат на: akapulko - 19.06.2010 20:40
Ако анциструса ти е много голям и свиреп, коридорасите ще берат ядове с него.
Чудно ми е колко голям и свиреп анциструс си виждал? :)
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Цитат на: MeTogu - 19.06.2010 21:34
Чудно ми е колко голям и свиреп анциструс си виждал? :)
Моя дзвер ликвидира два златни анциструса и два коридораса за отрицателно време, още
докато бяха "юноши". Лично го наблюдавах как ги гони из целия аквариум и ги блъска, докато
не им видя сметката. Оставих го, защото мислех, че ще свикнат, пък и не вярвах, че толкова
бързо ще ги унищожи.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

Градски,не съм ти виждал аквариума,но на голям анциструс му дай дупка да се навре и няма да обръща внимание на никаква друга риба.
В твоя случай ако не е имал кое място да си защитава а рибките и аквариума са били малки може и да се е стигнало до нещастен случай.
Лошото е че дори си ги наблюдавал и не си взел мерки.
Оспамихме темата за коридорасите с анциструси.Стана мазано.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Цитат на: MeTogu - 19.06.2010 22:10
Градски,не съм ти виждал аквариума,но на голям анциструс му дай дупка да се навре и няма да обръща внимание на никаква друга риба.
В твоя случай ако не е имал кое място да си защитава а рибките и аквариума са били малки може и да се е стигнало до нещастен случай.
Лошото е че дори си ги наблюдавал и не си взел мерки.
Оспамихме темата за коридорасите с анциструси.Стана мазано.
Ако трябва ще си отворим нова тема, но не мисля, че спамим. Някои ще си извадят поука от грешките и неволите на
другите / в случая от мен/. Бях ги пуснал в 45 литров карантинен аквариум и стана патакламата. Снимката е след
поредната атака. :-D
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

MeTogu

Значи уточнихме че аквариума е бил малък и карантинен.Е ти какво очакаш не ми е ясно.Иначе анциструс с делва в 30 литров аквариум не обръща внимание на 100 едносантиментрови коридораси или анциструси.Грешката си е твоя и сеира за твоя сметка.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Асен Евгениев

Добре, разбрах, че си разбирач, просто споделях горчив опит.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Caxapa

Нека и за да доОспамя темата.  Коридорисите ми се завират както и бациите  и сае -тата в керамиките на анциструсите. Само като се появи собственика и другите бягат. Ако не са го забеляьали се измъкват по най-бързия начин от скривалището му. Но днес ме нямаше почти цял ден и като се прибрах намерих една жертва и аз. Едно от САТ-тата се бе опитало да излеье през дупчицата на една от саксийките и естествено останало там заклещено с фатален край за него. Още с влизането в стаята и видях как един от анциструсите си хапваше от трупа на саето. Това е случка 1/1000 и няма какво да се коментира а колкото до агресивноста на анциструсите и защитаването на тяхни територии  , има теми  в които е писано и пояснено многократно.
Извинявам се още веднъж за моя спам но все пак благодаря за вниманието.

odinra

ами аз имам 2 пещери от лепени камъни съм си ги правил едната са се настанили боциите а в другата коридорасите
анцитрусите се си седят под и зад вътрешния филтър и досега не съм забелязвал агресия но е факт че за 2-3 часа след като върнах коридорасите в общия аквариум малко им бяха накъсани перките

MeTogu

Лично мое мнение е че боциите като цяло са доста по-нахални от анциструсите и ги изместват от териториите им.За това може би сега са афектирани от появата и на коридорасите и има изестна агресия.С течение на времето ще си намерят местата.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

mitko464

Здравейте съфорумници,
Това е вторият ми пост (все още съм нов както във форума, така и в акваристиката) и е възможно да има вече такава тема, но колкото и да се ровичках не можах да намеря конкретен отговор. Та въпросът ми е относно Коридорас Палеатус (от енциклопедията установих, че сомчетата ми са такъв модел :)): Интересува ме на колко време се размножават и как се процедира ако се установи, че женската ще хвърля хайвера си. Вече имах трагичен инцидент с хелерката която набързо роди в аквариума и не можах да спася нито една рибка, и за да избегна бъдещи гафове питам професионалистите.
Извинявам се, ако темата не е пусната в правилния раздел.
Благодаря предварително :) !

protel111

Зравей, във форума има много писано за размножаването на коридорас палеатус. Ще се опитам да ти го кажа накратко. Палеатусите съзряват след 7-8 месеца. Пола им не е труден за разпознаване мъжките са по - тънки погледнати отгоре и сравнително по - малки от женските. За развъждане е добре да са на една женска поне 2-3 мъжки, може и двойка,но рискуваш по голяма част от хайвера да остане неоплоден. Хвърлят хайвер в общия аквариум, като женската го лепи по всякакви повърхности най - често по стъклата на аквариума, но може и по листа на растения и предмети. След това задължително се премества хайвера в др аквариум около 15-20л с вода от аквариума, където е хвърлен. По - бърз начин е да се отделят една или повече женски и група мъжки в отделен аквариум с малко грунд. Налива се вода от акваиума, като ежедневно се сменя част от водата с престояла и с 1 -2 градуса по хладка, това стимулира хвърлянето. След като видиш хайвер по стъклата отделяш родителите. Слагаш препарат против плесени най - лесно метиленово синъо. хайвера след излюпва за около 3 дена, като малките се захранват лесно с новоизлюпена артемия на по късен етап и натрошена фирмена храна.
Дано съм ти бил полезен.  

mitko464

Благодаря за изчерпателният отговор :) Надявам се да се справя с определено сложната задача когато този ден дойде :) Със сигурност ще имам още въпроси относто отглеждането на декоративни рибки, така че бих искал да благодаря не всеки който се заеме със задачата да просвети един новак ^^ Благодаря отново!

JivkaGK

Аз имам тигров коридорас 2бр., които прекрасно съжителстват с бебета гупи. Не ги гонят, не ги ядат, нямат какво да делят, остава доста излишна храна след бебетата, която те си ядат. Имам няколко(5-6) бели, кръгли петна на стъклото зад дунапренчето на филтъра, които не знам какво са. След като четох из форума и видях снимки, може и да са техни (на коридосите), не мога да ги заснема, не мога и да ги видя добре. Ако не са техни, ще са на охлювите.
Питам, ако все пак е хайвер на коридораса, може ли охлювите да го изядат и какво ще се появи в аквариума след излюпването му? Или как ще ги различа от гупите? Какво ще се случи с петната, ще изчезнат ли или ще се променят? Такива петна не съм имала до сега.

Caxapa

01.07.2011 23:39 #151 Last Edit: 02.07.2011 18:48 by Caxapa
Колежке Живка!  Това което имаш в аквариума е хайвер на охлювчетатати и не е от сомчетата. Излишно е да пишеш за него в други теми. Просто хайвера на сомчетата е корено различен от това слузесто петънце. Дано съм бил разбран добре и да няма  неясноти относно  няколкото ти запитвания по въпроса с "хайвера" който имаш.. Хайвера на рибките е доста по-едър от този на охлювите които имаш. Хайвера на охлювчетата е слузесто петънце с белезникави точици които са  самите зародиши на черупчестите. и в повечето случаи седи като капка безцветен силикон която може лесно дори и с пръст да отделиш от растението или стъклото където е положен. За останалите видове охлюви има също теми в които са описани как се размножават но това е друга тема.

JivkaGK

Цитат на: Caxapa - 01.07.2011 23:39
Колежке Живка!  Това което имаш в аквариума е хайвер на охлювчетатати и не е от сомчетата. Излишно е да пишеш за него в други теми. Просто хайвера на сомчетата е корено различен от това слузесто петънце. Дано съм бил разбран добре и да няма  неясноти относно  няколкото ти запитвания по въпроса с "хайвера" който имаш.. Хайвера на рибките е доста по-едър от този на охлювите които имаш. Хайвера на охлювчетата е слузесто петънце с белезникави точици които са  самите зародиши на черупчестите. и в повечето случаи седи като капка безцветен силикон която може лесно дори и с пръст да отделиш от растението или стъклото където е положен. Юа останалите видове охлюви има също теми в които са описани как се размножават но това е друга тема.


Благодаря много за пълния и изчерпателен отговор. Това, което се опитвам да намеря е повече информация за коридорасите. За самите охлюви не съм търсила, те са в изобилие и аз съм много доволна от тях. Смятам, че допринасят много аз да нямам грижи с аквариума и рибите в него. Нямат врагове, никой не ги яде.
Колко е по-голям хайвера на рибките и кои животни го ядат?
Смятам, че това е по темата.

За мен този сайт е изключително полезен, много благодаря на всички, които са ме съветвали, съветите са били изключително полезни за мен.

Информацията, която съм срещала от други източници е тредимно за начинаещи, т.е. "Гледайте хелери и гупи, защото другите риби са сложни."
"Предлагаме чудесни копринени растения изкуствени, те са по-хубави, защото охлювите не ги ядат."  "Отглеждането на риби е много сложно, виж колко много черна брада има."

boyan_h

Това предполагам се отнася за всички Коридорас. Моите са леопардови и не знам нито колко са големи, нито дали са мъжки или женски.

Дайте ми някаква насока, за да мога да се опитам и аз.

Тенкс

mitko464

Здравейте,
Ползвам старият си пост, за да попитам нещо, което не мога да определя сам. Тези сомчета мъжки ли са? Имам ги от около 9 месеца и би трябвало вече да са полово узрели, но май всички са мъжки. Ето и малко снимки:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg214.imageshack.us%2Fimg214%2F5008%2Fimg389x.th.jpg&hash=34ce2a2df31a8e77f14b70814a9e12a9c31229d1
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg507.imageshack.us%2Fimg507%2F5304%2Fimg387f.th.jpg&hash=ac8dc46622a81ef61242e6a5544ac8dbb63614c3
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg706.imageshack.us%2Fimg706%2F7129%2Fimg384h.th.jpg&hash=8f1f745316b5b41528a7188c9278746731cabcd1
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg18.imageshack.us%2Fimg18%2F7682%2Fimg383p.th.jpg&hash=c9d2ee728507a466e02721c30773eb7ae4cc7d72
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg267.imageshack.us%2Fimg267%2F3517%2Fimg388x.th.jpg&hash=f121468f0b31ff82880efb939c2f49d9bd6c2c32

devil111

всичките приличат на момченца :)
Всеки луд с номера си.....

venkov

При мен са аенус и са 2м на 1ж.Хвърляха преди няколко дни,ала всичко беше неоплодено.След време ще ги отделя и ще чакам. *Хвърлянето започна около 8 сутринта за информация.  *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi39.tinypic.com%2F14x1pmx.jpg&hash=eeb8e392c28178fc8bebf3ada9c75cf38f4d6945
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdobavi.info%2Fcars%2FRover%2Fm26448.gif&hash=faa5c0cda8a33d430caa0b5621cf9df37a9dc354

protel111

Цитат на: mitko464 - 03.12.2011 13:48
Здравейте,
Ползвам старият си пост, за да попитам нещо, което не мога да определя сам. Тези сомчета мъжки ли са? Имам ги от около 9 месеца и би трябвало вече да са полово узрели, но май всички са мъжки. Ето и малко снимки:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg214.imageshack.us%2Fimg214%2F5008%2Fimg389x.th.jpg&hash=34ce2a2df31a8e77f14b70814a9e12a9c31229d1
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg507.imageshack.us%2Fimg507%2F5304%2Fimg387f.th.jpg&hash=ac8dc46622a81ef61242e6a5544ac8dbb63614c3
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg706.imageshack.us%2Fimg706%2F7129%2Fimg384h.th.jpg&hash=8f1f745316b5b41528a7188c9278746731cabcd1
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg18.imageshack.us%2Fimg18%2F7682%2Fimg383p.th.jpg&hash=c9d2ee728507a466e02721c30773eb7ae4cc7d72
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg267.imageshack.us%2Fimg267%2F3517%2Fimg388x.th.jpg&hash=f121468f0b31ff82880efb939c2f49d9bd6c2c32


и трите палеатуса са женски

Rosko

Аз мисля че са 1 мъжки и 2 женски

mitko464

:) Ще ги изчакам да пораснат още малко, дори и даса женски навярно няма хайвер в тях, гледах разни снимки из форума, някой беше показал палеатус, който направо щеше де се пръсне от хайвер :) Благодаря за отговорите, ако още някой иска да си каже мнението - да заповяда. *DRINK*

suntsu69

Момиченца, освен ако не са глътнали диня. Не е задължитено женската да е като плондир, особено пък в такава крехка възраст. След 4-5 години ще по-кръгла

Пламен

Аз ги виждам три женски и то пълни.
...е все пак оставям си един процент за грешка...

stanislav89


godzila2


desmit


Здравков

Цитат на: godzila2 - 08.06.2012 14:36
По какъв начин се познава пола ?
Женските са по-заоблени в коремната област, а мъжките са по-стройни така да се каже.

terier4o

Цитат на: Иван Петров - 08.06.2012 22:33
Женските са по-заоблени в коремната област, а мъжките са по-стройни така да се каже.
+Жеснките са и значително по едри от мъжките . Горния плавник на мъжките е по дълъг от този при женските ...  Различават се лесно просто се вгледай и ще забележиш разликите  :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

godzila2

Цитат на: Иван Петров - 08.06.2012 22:33
Женските са по-заоблени в коремната област, а мъжките са по-стройни така да се каже.
Мерси за отговора.

веси

здравейте преди една седмица моите коридороси(палеатус) хвърлиха хайвер и общия акв. температурата е около 21 градуса и сега виждам че след 1-2 дена ще се излюпят *YAHOO* но днес гледам че пак са хвърлили хайвер и искам да питам  това нормално ли е

FHM

Цитат на: веси - 01.02.2013 10:59
здравейте преди една седмица моите коридороси(палеатус) хвърлиха хайвер и общия акв. температурата е около 21 градуса и сега виждам че след 1-2 дена ще се излюпят *YAHOO* но днес гледам че пак са хвърлили хайвер и искам да питам  това нормално ли е
Принципно не е нормално една и съща двойка да хвърля хайвер през 2 дни .
Имаш ли други коридораси в аквариума ?

VDO

При мен също хвърляха по едно време през 1-2 дена,няколко пъти така.1 женска и 2 мъжки имам само.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Desmoria

Случва се, и при мен беше така.
В този форум има много опитни акваристи, които на драго сърце биха помогнали и дали съвет... Съветът е безплатен, а какво ще направите с него, е това което му придава стойност.

Caxapa

Цитат на: веси - 01.02.2013 10:59
здравейте преди една седмица моите коридороси(палеатус) хвърлиха хайвер и общия акв. температурата е около 21 градуса и сега виждам че след 1-2 дена ще се излюпят *YAHOO* но днес гледам че пак са хвърлили хайвер и искам да питам  това нормално ли е
Не мисли за новия хайвер а мисли как да опазиш този който предстои да се излюпи и да ги захраниш мъниците.

веси

имам 1 женска и 2 мъжки  значи ще оставя новия хайвер в големият акв и сега ще чакам мъниците и само да попитам с какво да ги захраня защото за първи път ще имам малки коридоросчета

FHM

Цитат на: веси - 01.02.2013 21:15
имам 1 женска и 2 мъжки  значи ще оставя новия хайвер в големият акв и сега ще чакам мъниците и само да попитам с какво да ги захраня защото за първи път ще имам малки коридоросчета
Те са сравнително големи може направо с новоизлюпена артемия

веси

тази вечер през нощта започнаха да се люпят и на сутринта има към 12 мъници  *YAHOO* но не мога да намеря из зоомагазините  артемия . дали може да ги храня с една от (храна на люспи, яйчен прах, чернодробна, специална храна за сомчета,) тези храни

VDO

Аз засега 10-тина дни вече захранвам новоизлюпени 4бр. със сух тубифекс,Сера микрон и изсушен хирономус.Навлажнявам храната и я "изстисквам " с пръсти в аквариумчето така,че да падат дребни частици само.Гледам ,че коридорасчетата от малки запетайки вече дръпнаха и потъмняха.Сутринта пуснах едно шише с артемия да се излюпи ,да ги инжектирам с малко истински протеин  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

Electro fish

Имам два албино коридорас в общия аквариум . Днес забелязах , че са хвърлили хайвер по стъклата. Как бих могъл да съхраня хайвера , така че да се излюпят малки рибки, останали са около десетина броя. За късмет вчера направих основно почистване на аквариума и дъното е просифовано. Имам и 3 Амано скариди който могат да се преместят в друга аква , да ги преместя ли и как точно да процедирам от тук нататък?

suntsu69

Събери хайвера (може с пръсти) и го премести в съд с до 10 см вода и аерация.

mitaka_yakov

Прочети тази тема http://aquariumbg.com/forum/somovi/kak-da-se-grija-za-haivera-na-koridoras-paleatus/ ще ти помогне доста.

Общо взето ги отделяш, слагаш аераторче, 26-28 градуса, метиленово синьо против паразити и чакаш(в зависимост от температурата, при мен за 4 дена при 28 градуса- коридорас палеатус)

Electro fish

Ще пробвам в общия , няма как да ги преместя пък каквото стане , ще потдържам постоянна температура и чиста вода. Хубавото е че има места където е гъсто залесен и рибоците са ми само 4 , така че може да вържа нещо.Аквариума е 80 литра с грунд.

suntsu69

Няма да стане. Отдели хайвера в някакъв съд - кутия от сладолед, салата, буркан...

mitaka_yakov

Цитат на: suntsu69 - 23.11.2013 02:02
Няма да стане. Отдели хайвера в някакъв съд - кутия от сладолед, салата, буркан...

Колегата е прав, няма да стане в този 80 литра. Трябва ти нещо малко. Аз ползвах 25 литров, но го бях напълнил на половина. Може би около 10 литра са предостатъчни. В кутия от сладолед или буркан , не знам, може и да успееш ако съумееш да събереш вътре аераторче, термометърче и нагревател :))

ARCHEON

Някой може ли да сподели практически опит за размножаване на Corydoras trilineatus?
Прочетох, че били много капризни в сравнение с останалите коридораси...така ли е? в какво точно се изразяват различията?
Благодаря предварително!


SDB

 Привет,
не съм кой знае какъв специалист,
но тези коридораси и щербай и няколко други вида
съм размножавал и няма никаква разлика или сложност
просто при мен трилиниатуса и щербая хвърляха доста по-малко
хайвер и доста по малко сомчета се получаваха ама
това може да е случайно. иначе никакви по-особенни
условия не съм създавал отколкото на анеатус например

Aqualover

Здравейте колеги!Имам К. Джули-2 бр. мъж и женска:) и К. Пигмеус - 4 бройки-2 м. и 2 ж.,като мисля да взема поне още 10 бр.Имам и голям проблем с охлюви. Искам да питам някой колега който е имал пигмеуси, какъв е техния хайвер? Вероятно е много мъничък.
При джулитата , познавам мъжкия че винаги на перката му е гарваново черно петънцето, както и другите перки. Точно когато ме нямаше 5 дни са хвърлили хайвер, вчера забелязах, отново хвърлят и то така,но в общия не мога да ги отгледам.Веднага рибите ги ядат и така само на скрито място са останали. В момента градусите са 24 и продължават, този път женската е активната:)
Гледала съм на снимка как хвърлят на ленти, при мен са винаги от долната страна на микрозорума, любимото им място, както и най-малките листа на паричката, които са на 2 см над грунда и си играят на лимбо рок *YAHOO*, а сутринта намерих и на лудвигията ми на 5 см над повърхността.Дори се изненадах. Гледам зрънцата са потъмнели, явно ще имам жива храна за рибетата, особено за фламеусите :-(. Нямам начин да ги спася, Понеже нямам място за развъден, след малък с живородки, както и друг 2 л. Съществения въпрос, който искам да ви питам и се извинявам за спама е ако сложа сом квакащ да ме отърве от охлювите дето се бутат в филтъра, дали ще ми закача пигмеусите?

Искам да ви кажа и че намерих още яйца по стъклото и тези охлюви се бутат в тях, а на някои от тях имаше и малки топченца от кварцовия пясък:)

Guppy, C. pygmaeus, C. sterbai, Colisa lalia. Какво друго му трябва на човек...:)

Mirobg

На някой случвало ли му се вместо по стъклата Коридорас палеатус да "залеят" дъното с десетки зрънца хайвер? Който най-вероятно предполагам е неоплоден.
Аквариума е с размери 40/40/30,голо дъно,развъден само чифт Коридорас палеатус . На максимален размер женска над 7 см и малко по-малък мъжки. Хвърлят за трети път при мен ,но за първи път по дъното.
Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

boiko1987

Може ли да стане работата между палеатус и албинос?

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

penko24


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fyaa0khcwp%2FDSC_0355.jpg&hash=a1cf972c11691c4934ad127d3b18a795830ac838
здравейте аз съм нов в отглеждането на сомове. Може ли някой да ми каже дали това на снимката е хайвер. В аквариума
имам 3 панди 1 анцистус 2 зебри и няколко плати

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

KrisiT

Здравейте!Как може да определим пола на Бронзовия коридорас?

Публикациите са слети: 28.07.2016 20:29

Здравейте!Как мога да определя пола на Бронзовия коридорас

NickBTfanatic

Абе най после нещо се случва и в мото бурканче> *bg*
Имам 3 коридорас палеатус две моми едри и един строен левент.
температура 26-27 градуса аква:

И така едната женска втори ден седи в делвичката която се вижда а мъжкият скача и на крибензисите дори когато се доближат до отвора, въпреки че и той май само с бой влиза и бива бързо изгонен.
женската вътре е не активна и спокойна отвреме на време като че ли вее на нещо.
Да не стана за смях ама това поведение не е ли типично за други видове сомове.
И дали пък нямам късмет и просто са измислили някакъв начин поне да опитат да запазят хайвера
Фанатизма не спира да ме тресе

baygry

Палеатусите ми редовно хвърляха,но по растения и по стените на аквариума,никога в пещери и укрития.Иначе това с делвичките и пещерите е типично за анциструси.Но мъжкия е вътре.Нямам идея какво се случва при теб.. :-)

SDB

Те не си пазят хайвера
лепят го навсякъде по аквариума

mushroom

Първо - здравейте, това ще ми е първият пост във форума.

Ще се възползвам от отворената тема за Коридорас Палеатус. Прочех тук-таме и тук във форума за размножаването.
Пуснах едно аквариумче 60-70л., нисък и широк. Има си някое друго камъче и коренче. И едно растение, което знам само като водна чума ( - : Сложих му речен пясък, едно вътрешно филтърче и една гъбичка. Вътр. филтър, за да прави течение, а гъбичката, за допълнителна аерация. Аквариума е стартиран с вода от други 2 аквариума и изтискване на филтъра на единия вътре. Така 2 седмици.
Пуснал съм вътре всичките палеатусчета, които успях да събера. Общо 16 станаха. Колко са мъжки и колко женски, не знам (знам за съотношението 2:1). Храня ги с артемия и някакви сухи храни (не са люспи) обилно. Сменям ~50% вода всяка вечер, някой път престояла, някой път направо от чешмата студена. Понякога и 2-те микс. Температурата пада от 24 на 19-18. Оставам я понякога и цяла вечер да е такава, но на сутринта сомчетата изглеждат неактивни(все едно им е студено). Това се разиграва вече 2 седмици, обаче мушмулите на хвърлят хайвер. Та въпроса ми е... мога ли да направя още нещо, за да ги "стимулирам" или трябва да хвърлям вече боб и да чакам да се развали времето? ( - :
Благодаря предварително и се извинявам за дългия пост.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте,
ето това е аквариумчето със сомчетата. Някой може ли да ми каже поне, какво цели това сомче със стоенето по този начин и взимайки въздух и изпускайки балончета? По-накратко, защо си бълбука това коридорасче там? ( - :

https://i.postimg.cc/QH4XBPCQ/IMAG0756.jpg

https://i.postimg.cc/PCCd14vB/IMAG0757.jpg
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

За бълбукането можеш да видиш тук: https://aquariumbg.com/article/142


ЦитатНеобходимо е да се помни, че коридорасите освен нормалното дишане през хрилете, притежават  и "коремно" дишане, затова в аквариума трябва да има свободeн достъп до повърхността на водата, за да могат рибите да ,,гълтат" въздух.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Да това съм го чел. Ама аерацията е добра (според мен), виждал съм ги да го правят, но това специално кибичи в тази поуза поне половината от времето. Надявах се да е някаква подготовка за хвърлянето или оплождането на хайвера (не съм сигурен, дали е женска).
Ще видим, от вчера подменям водата на 50% и ще го правя цялата седмица, пък да видим ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте,
още нищо специално не се е случило, но сомчетата почнаха да си играят на групички. Дано това да е в правилната насока. Ето няколко фотоса.
https://i.postimg.cc/cK9W22hc/1609606622081.jpg

https://i.postimg.cc/0Mhs2SLM/1609606622280.jpg

https://i.postimg.cc/wy1zp2bY/1609606622294.jpg
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте акваристи... пак съм аз ( - :
За мой късмет сомчетата изплюха няколко хайверени зрънца. Преместих ги и им капнах малко метиленово. Аквариумчето е както следва 10л./26-27 градуса вода постоянно/аераторче гъбичка/без светлина
Още по-добрата новина е че 3 мушмурока са се излюпили...
Та въпрос ми е (защото много хора са се втурнали да отговарят ( - : ) нужно ли е на мъниците да им сложа някаква лампичка?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Честито! Не им трябва лампа.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

NO CARIER: Благодаря ти много за отговора.
От 6 зрънца 4 се излюпиха. Обаче продължавам да ги мъча големите. Вече май различавам женските, бая им се издуха коремите на някои коридораси, предполагам са образували хайвер, но не искат да го пуснат ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Не съм сигурен дали хвърлянето на хайвер не зависеше освен от температурата и от промяната на атмосферното налягане. Виж някоя станция около теб какви стойности показва, как се променя и си води записки, за да си сигурен следващия път.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Ти ме разби ( - : сега и метеоролог трябва да стана. Ще потърся в нета как да ги видя/следя тези неща. Благодаря.
За сега ще ги оставя коридорасчетата малко на топло, че 2 седмици бяха между 21 и 16 градуса.
Интересна случка стана... след като направих водата на 26 градуса имам още едно зрънце хайвер и то прозрачно с точица вътре. Предполагам, че е читаво.
Друга промяна, която смятам да направя е да сложа някакви камъни, така че да се получат малко укрития. Гледам ги предпочитат да стоят под сенките мушмулите.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Виж на тая карта. Има и графика за всеки параметър на измерване, така че можеш да се ориентираш какво се случва.

https://maps.sensor.community/#7/42.687/24.520
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Благодаря... следя. Намерих си точка до нас и гледам как се променя. Поговорих с приятели и разбрах горе долу, какво е по-голяма промяна в атмосферното налягане.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте колеги, да ви пусна 2-3 снимчици на сомчетата, ей така да има ( - :

https://i.postimg.cc/TpxbWhvW/IMG-bcdf2d159d0bf0db490352de52258f87-V.jpg

https://i.postimg.cc/8jb6dDTX/IMG-d7705431ed249307dce2100d8ad7e0d7-V.jpg

https://i.postimg.cc/Hrs7BKxY/IMG-fab8d85648e1d3292ec7e7219755f6d5-V.jpg
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Чудесно. Малките развиват ли се?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Да не казвам голяма приказка, но растът. Дано да се грижа правилно за тях. Ако успея да направя неразмазана снимка, ще я кача във форума.
Ще търся сега тубифекс за хранене на големите, защото нещо големи скръндзи излязоха, не искат да полагат хайвер вече ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

23.01.2021 09:44 #210 Last Edit: 24.01.2021 16:37 by Георги
Здравейте колеги, ето няколко снимки на мъниците.
https://i.postimg.cc/XGPt66gB/IMG-20210122-183616.jpg 
https://i.postimg.cc/9RDNpNjm/IMG-20210122-183724.jpg 
https://i.postimg.cc/F75nyZCv/IMG-20210122-183814.jpg

Дребосъците трябва да са 5 на брой. 4 албиносчета и едно естествено. Но само веднъж съм ги виждал всичките наведнъж. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Браво, браво! Крият се за дунапрена. Ще ги видиш като пораснат още малко. :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Здравейте,
малко опресняване на темата.
След много смени на водата, следене на атм. налягане, снеговалежите и прочие, реших че не искам да им докарвам пневмония на сомчетата и им сложих нагревател, за да им затопля локвата. Но се случи така че мушмулите изплюха още 5 зрънца. Като ги видях сутринта реших да не ги вадя веднага(нали за 3-4-5 дена се излюпват), обаче за мое голямо разочарование, като се върнах от работа хайвера го нямаше. Възможно ли е тез диванета да го изяждат? Предоволно ги храня само като инфо.
А иначе малките останаха само 3, едното от които не расте особено много.
Относно размножителния аквариум, мисля да го прекратявам малко по малко, защото той само с коридорасите зеленясва/плесенясва. Местя корените/растенията/камъните в друг, за да ги почистят анциструсите/охлювите/скаридките, ама като ги върна обратно дебна след това, дали не са плъзнали охлюви в развъдния.
Та така, ако някой има някаква препоръка още как да ги накарам да хвърлят хайвер ще съм благодарен.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Когато правих опити да въдя данио, на дъното сложих една мрежа, за да може хайверът да пада под нея, а рибите да не могат да го стигнат. Не съм чел дали няма да помогне и при твоя случай.

Спокойно можеш да сложиш в развъдния някой охлюв да стърже стъклата.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Да при неонките и други тетри май е така, не знам дали данио спадат към тетрите. Мога да съдя само по прочетен материал(това за развъждането с мрежа). Но коридорасчетата го лепят хайвера по стъкла, растения и камъни. Ако трябва да съм честен, при мен съм виждал само на стъклата, но и в процепите на вътрешния филтър намерих 2 хайверени зрънца, но него го махнах(вътрешния филтър). Та и затова не смея да пусна охлюви именно защото те щъкат по стъклата.
Ама айде ще го оставя още малко развъдния. Тя жената вече свикна и с него. ( - :
Послепис:
Забелязах че винаги го лепят зад едната гъба... може би нещо като скришно място. Както и вътрешния филтър беше почти долепен до едното странично стъкло. Ще помисля по прозрението ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Почти съм сигурен, ама нали поддържаш чистота в развъдния? Сменяш често водата, не прехранваш и т.н.?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Да, точа половината вода и наливам къде с престояла, къде направо от чешмата, понякога и смесена. Направо от чешмата наливам, когато искам да сваля температурата до към 16 градуса. И смените понякога ги правя всеки ден. Стига да имам вътък и желание. Друг път през 2-3 дена.
Сега последно като почнаха снеговалежите преди 5-6 дена смених 2 пъти(2 поредни дни) 50% със студена вода.
За прехранването не мога да кажа. Аз по принцип винаги прехранвам. ( - : Но специално за развъждането ми казаха, че трябва да ги храня обилно рибоците. Пак там, като някакъв стимул за хвърляне.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Малко обновяване на ситуацията.
Преместих мъниците вече в общия аквариум и засега са добре (чук,чук на дърво).
Развъдния все още го държа с големите коридорасчета, но бавно, но сигурни ми умира вътъка да се занимава. Продължават да лепят някакъв "фалшив" хайвер по стъклата. Не съм ги виждал как/кога точно го лепят и защо е такъв. Качвам две снимчици на фейк хайвера и на голямото малко албиносче(розовата точица до анциструса). ( - :
https://i.postimg.cc/T55737db/IMAG0813.jpg

https://i.postimg.cc/G94SK2Fp/IMAG0816.jpg
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Едвам го открих тоя мъник :)

mushroom

Здравейте колеги,
рових рових, но не намерих някакси подходяща тема, в която да питам. Та идея ми е такава:
В аквата на коридорасчетата има така или иначе едно женско (няма мустаци и е някъде 7-8-9см.) анциструсче. Та ако пусна един мъжки вътре и им сложа кокос като иглу и още някакво укритие, дали ако стане хавата мъжкия след това ще почне да бие коридорасчетата?
Притеснението ми е, че те коридорасите са пердета и ще продължат да си обикалят както обиквенно, а доколкото съм чел/виждал мъжкия анциструс си пази сериозно хайвера.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Това е труден въпрос. Не пречи да опиташ обаче, ако наистина стане агресивен към коридорасите ще ги преместиш. Аз съм гледал коридораси с анциструси, ама беше в 400 литра.
Най-добре да се изкаже някой, който е развъждал анциструси, аз никога не съм се занимавал с целенасочено развъждане на каквото и да е било :)

mushroom

Еее да, ама няма къде да ги преместя ( - :
За съжаление от изневиделица се сдобих с една част от коридорасите. Е имах и аз някой друг и така се принудих да сглобя набързо някакъв аквариум ( стартирах го както трябва ) и да ги пусна ( - :


Добрата новина е че намерих 3 зрънца хайвер на стъклото (едното го пръснах при взимането  *NO*  ) и още 3 на роголистника. Аааа и една скарида. Някак си съм успял да я прехвърля от друг аквариум.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Анциструсите си пазят поколението, но не съм забелязал да са чак толкова агресивни.
Ако нямаш подходящо укритие, извади тапата на един дезодорант и го пусни вътре. Идеален им е.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Срязах един кокосов орех на 2 (неравни части ( - :). Ще го обработя малко, а и някакси дупка искам да му направя, само че нямам дремел : - /
Обаче изобщо не ми дреме ( - :
Прочетох тук и за една пвц тръба с мрежичка... ще се опитам и нея да я сътворя преди да пусна мъжкия в аквата.
Тука малко изместихме центъра на темата от коридораси към анциструси ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Снимай процеса, дано имаш успех. Ще го документираме после на сайта.  :-D

Деян

Няма драма с анциструсите стига някой да не им се бута в хралупата с челядта, тогава показват рога за малко.  :-D

mushroom

29.04.2021 11:11 #227 Last Edit: 30.04.2021 00:10 by mushroom
Разбрано, само че след празниците ще се захвана и ще се опитам да документирам процеса.
За сега трябва да се концентрирам върху обработката на кокосовия орех. Срязах го на две, остава да направя "вход" и да обработя малко краищата, че има тук таме остри места. ( - :
Между другото ще потънели ли от първия път черупката или трябва да я кисна и влакната от външната страна да ги махам ли или ще са полезни за водата и обитателите?
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Деян

Няма нужда да махаш влакната, постепенно ще ги схрупат.  :) Дали ще потъне директно честно казано не помня, последно слагах черупка заради апистограма какаду през долечната 2009та. :) Пробвай и ако не потъне я превари, но предполагам няма да има проблем.

mushroom

Остявам го тогава рошав кокосовия орех, да ядът.
Направо пое клатушкайки се пътя на гравитацията. Изрязах някаква дупка за вход/изход на иглуто.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте,
малко освежаване на темата ( - :
Мушмулите се излюпиха, бях се притеснил, защото хайвера стана кафяв(слагах метиленово синьо, няколко пъти). Пък ти да видиш, бяха 8 зрънца, броя в момента 6 мушмули, дано така да си остане.
Относно коментара ми отгоре, прилагам снимков материал за иглуто. ( - :
Само не знам защо още не съм го потопил.
IMAG0874.jpg
IMAG0873.jpg
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Браво, добре си се справил с кокоса. А това сега малки на анциструсите ли са или на коридорасите, че малко стана объркване. Може ли да снимаш и целият развъден аквариум, да се види какъв е филтъра, нагревателя...изобщо повечко неща. Нали статия ще пишем накрая  *thanks
С какво захранваш малките, аз тъкмо съм почнал да пиша за храните за аквариумните риби, да взема да допълня списъка.

mushroom

Ех да разбирам, че няма отърване. ( - :
Значи... малките на снимката са коридорас палеатус.
Както съм писал аквариума е към 70л. по- нисък е, но за сметка на това е по-широк от обикновенно. Четох някъде, че така им харесвало повече, а и имах този изпаднал от едно мазе. Подсилих го с малко силикон по всички ъгли, защото е стар и малко стърчи стъклото на дъното тук таме, но това всичко го има niky вече написано и снимки има.
Само да отбележа, че има 2 големи гъби и един най-обикновен вътр. филтър (някакви л./ч.). Забелязах че коридорасчетата харесват когато има течение, защото от информация в интернет останах с впечатление, че течението щяло да ги стресира. Може и аз да не съм разбрал правилно написаното. ( - :
Нагревателя е един 200 вата, но беше повечето време изключен, само през студените дни... нали охлаждам водата до 17-18, за да хвърлят хайвер.
Вторият път обаче хвърли една женска хайвер, когато след смяна на водата (почти всеки ден и аз съм човек) винаги включвах нагревателя, за да вдигне пак температурата на 21-22 градуса. Както между другото пише и тук във форума.
Местя хайвера като източвам 50% от водата, за да не ми се пречкат плаващите растения, риби и т.н. Бъркам и се опитвам да го изтържа с пръст. Не играйте силово, малко опипване трябва, но не се и притеснявайте, хайвера е сравнително стегнат.
Малките ги захраних първия път само с "настъргана" замразена артемия. Отварям торбичката и се опитвам с ножа да настържа възможно най-финно артемията. След това открих храната на гранули (и на Сера и на Тетра е една такава червена). Нея или я стривах много на ситно или задържам между пръстите, тя се мокри и стривам директно в аквата. Така тя потъва директно на дъното. И при всичките варианти иска и чистене аквата на бебешоците ( - :
Тя е 7л. с нагревателче и машинка за въздух с гъба. 24-25 градуса. Водата я взех първоначално на 100% от аквариума на родителите. Също така и пак по предписание тук от форума, капвах метиленово синьо, за да не загнива хайвера. Общо взето от 3 до 5 дни им беше нужно да се измътят мушмулите след това.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Благодаря, ще се опитам да систематизирам твоята информация и ще ти я дам за одобрение...

mushroom

Малко освежаване на темата...
Нещо се помислих за много пекан в отглеждането на малките. Умряха половината... 3 от 6. Мисля че хигиената при бебешоците нещо изтървах. Буквално си мухлясаха малките в аквариума.
Иначе има още 3бр. щапуркащи, надявам се да не "загният" и те. Време и грижа му е майката ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Ей, лошо...сигурно някакви гъбички знам ли. Някои капват метиленово синьо...аз представа си нямам, само съм чел, никога не ми се е занимавало...Но ще взема и аз да пробвам, ей така като предизвикателство...Имам един хасемания нана...
Успех на теб с останалите малки

mushroom

Капах и аз метиленово синьо, но явно по-сериозен е бил проблема.
Ама задължително трябва да пробваш. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Някъде към сантиметър е диването. Все още са три.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Ето едно зрънце на коридорасчетата.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Напредваш със снимането :)

mushroom

Нее... просто ми поправиха фотоапарата ( - : Преди това с телефоните не се получаваше добре.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Бобчето взе, че се разви.
по-големите са от предното излюпване, може би преди месец и малко.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

niky

Сладур. С какво ги захранваш малките по принцип?

mushroom

ЦитатМалките ги захраних първия път само с "настъргана" замразена артемия. Отварям торбичката и се опитвам с ножа да настържа възможно най-финно артемията. След това открих храната на гранули (и на Сера и на Тетра е една такава червена).
Но предпочитам да захранвам/храня с настърганата замразена артемия. Сухата храна я давам рядко.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здрасти и тук,
със застудяването и дъждовете, коридорасите хвърлиха хайвер. Този път повече от преди. Изкарах го и го преместих в малък аквариум с въздух и нагревател. Капя метиленово синьо, но някои от зрънцата мухлясват ) - :
Ще видим какво ще излезе от цялата работа.

IMG_0217.JPG
IMG_0219.JPG
IMG_0218.JPG
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Здравейте пак,
отново се сдобих с хайвер от коридорасчетата. Дори на два етапа беше. Тъкмо се излюпиха рибките от първото хвърляне и гледам пак някоя сомка налепила хайвер по роголистника.
Качвам и няколко снимчици. Не са много "качествени", ама каката ги направи, че моите ръце бяха мокри.

https://postimg.cc/gallery/HbCsybc
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Продължават да слагат хайвер тези мушмули ( - :
Ако нямаше анциструси и охл'ви в аквата сигурно и по стъклата щях да намирам хайвер.
https://postimg.cc/gallery/WJrP9ZB
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Анциструсите хапват ли го?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Честно да ти кажа не съм виждал, но има много петна по стъклата, които приличат на хайвер но не са зърна, а само някаква част от ципата на хайвера. Та на кратко... предполагам, че го ядът. ( - :
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Ето малко снимки от оня ден и вчера.
https://postimg.cc/gallery/rsFJWB5
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Оха, и водна леща си завъдил.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Еми с тази напаст няма излизане на глава. Бях я поразкарал, но все остава по някоя и се развъжда отново. Но не пречи толкова.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

mushroom

Ей така да има текучество на темите ( - :
Ще се пробвам по-добри да направя.

https://postimg.cc/gallery/S4vFNwH
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

NO CARRIER

Накрая пак ще взема един голям аквариум и аз. :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

mushroom

Те големите не са в голям аквариум... някъде 70л. лошото е, че най-вероятно ще заривам огъня това лято или към края на годината, ако правим стая на голямото диване. Няма да остане място къде да ги слагам 2-та аквариума.
"We Do Not Inherit the Earth from Our Ancestors; We Borrow It from Our Children."

Similar topics (5)

1898

Публикации: 209
Прегледи: 99458

12438

Публикации: 8
Прегледи: 13618

27008

Публикации: 16
Прегледи: 7993

1472

Публикации: 852
Прегледи: 343969

6143

Публикации: 78
Прегледи: 44747