• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 12:34

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Американско Bullhead сомче

Започната от triops, 05.12.2013 19:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

triops

Здравейте! :-) :-)
Някой гледал ли е такъв сом:

Според рибната ни енциклопедия такива риби трябва да има по пловдиско от доста години.
Рибите са интересни и невзискателни.
В Сърбия дори минават за вредител и е пълно по  блатата на Войводина.
Щом се води регистриран в България вид не би трябвало да има проблем да се внесе и гледа в аквриум *dontknow*

mitaka_yakov

Ще ти трябва доста голям аквариум за това нещо  :-D  :-)

triops

Така е! :-)
Мога да намеря аквариум над 200 л. Само трябва да убедя накой напролет да се организираме за Сърбия.

mitaka_yakov

200 може да му е малко, ти ще прецениш с времето като видиш колко голям ще стане в аквариумни условия. По-късно като имам време ще прочета нещо в интернет за това животинче. С въдица ли ще го ловиш ? Ще е за бавно  :-D

triops

Ми с въдица. Лесно е. Хващал съм такива в САЩ.
Виж кво става в Сърбия:
http://forum.varalicar.com/viewtopic.php?f=36&t=210
Дано не ти е нужна регистация за преглед *dontknow*
Май 300 л. ще е по-добре.
*privet* :-)

mitaka_yakov

Иска ми регистрация, но погледнах в youtube как ги ловят.
Виж този сайт е описано как се гледат и какъв аквариум е необходим( имай в предвид, че е в галони и инчове). Сайта е на английски, но е обяснено горе-долу с прости думи, пък и си бил в Америка  :-) До 10 години 35 см.

http://www.wikihow.com/Keep-a-Bullhead-Catfish

triops

Мерси! *DRINK*
Супер е сайтчето.
Като стане толкова голямо , винаги можеш да го подариш на някой с градинско езерце.
Но остава да намерим рибите.
В България се води присъстваш вид още заедно с каналния сом - а това е повече от30-40 г..
Но не може да се намери информация за евентуални останали находища *dontknow*

mitaka_yakov

Щом толкова много си се запалил -  За повече информация във връзка с отглеждането на тази риба може да се обърнеш към: Института по рибарство и аквакултури - Варна, и филиала в Пловдив; Тракийски университет - Стара Загора (факултетите Аграрен и Ветеринарномедицински); Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури към Министерство на земеделието и горите  :-D

Георги

Или в някой форум на риболовци.

Caxapa

Хм няма  е картинката с пуканките но няма значение. Та..Какво става ако това животно инвазира по водоемите като слънчевката или като червенобузата костенурка? Задавате ли си този въпрос или искате  като по някои наши реки  като влизате да се къпете и да се оглеждате за Пиранхии? Щото и такива имаме вече по водоемите си в резултат на точно такива идеи на акваристи?

triops

Ще пиша на ИАРА, но от там са малко муднни, звънял съм им за бракониери и нищо ме направиха. Може би видът не вирее в България.
Виждал съм един такъв преди време изложен заедно с канални сомочета на щанда в Халите. Само че опашката само на него беше обла...От къде ли се е взел *dontknow*
Едва ли ще направи инвазия, щом  се яде,  а сега е криза. А и нещо му пречи да се размножи - уж го имало преди време.
Писал съм и в рибарски форуми - никой не го е виждал скоро.
А слънчевките също взеха да изчезват, може би притиснати от разширяващата се уж полезна гамузия.
Водеми гъмжащи от слънчевки сега са с единични екземляри.
Навлизането на горчивката в някои водоеми също спира слънчевката.
Не виждам предпоставки за инвазаия на нищо ядливо. А с малко бюджет и добровлци и червенебузата може да бъде сведена до минимум.
Въпреки много аквариумни риби в България, досега нито една не е стиганала до инвазия.

Публикациите са слети: 06.12.2013 19:15

Ето така се прави в САЩ:
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&ved=0CFAQFjAE&url=http%3A%2F%2Fwww.dnr.state.mn.us%2Finvasives%2Faquaticanimals%2Fgrasscarp&ei=JQWiUvjEMoPHtQb_94D4Dw&usg=AFQjCNH3Azks8-7HPmdDCHyMeLDGXvBljw&bvm=bv.57752919,d.Yms&cad=rja
Щом един вид се регистрира като опасен , за него се репортва и като се улови се унищожава.
У нас кое се води опасно, кое е защитено - трудно се разбира. *dontknow*
Лупавеца ужким защитен, хората си го ловят без да се притесняват. Нито един път не е зарибявано с този вид.
Всеки остава сам на своят опит и отговрност.

mitaka_yakov

От тези сомчета няма опасност за инвазия, тъй като са ядливи. Все едно шарана да инвазира. Нали ще го изядем всичкия  :-D Иначе за американското сомче четох, че го гледам само във ферми край Пловдив - fermer.bg.

Червенобузите костенурки са напаст, защото се приспособяват към всякакви условия и ядът всичко, докато ам.сомче си има изисквания, не може да го пуснеш в канала пред блока и да просъществува. Пък ако имаше опасност щяха да бъдат забранени както костенурките.

triops

07.12.2013 10:19 #12 Last Edit: 08.12.2013 11:30 by triops
Само , че става за въпрос за канален сом. Има го във всеки рибен магазин. Той е сив и опашката му е остра о сдвоена.
Булхед сомчето се явява нещо като плевел, като каракудата и шарана.
Сигурно първите са дошли като примес към зарибителен материал със канални сомчета.
Месото му е по жилаво, расте по бавно. И в Европа е вредител.
Но у нас за да направи проблем му трябват комфортни блата без риболовци. А такива няма много.
Отделно неговото раселване ще е нарушение на закона.
Но за аквриумно отглеждане няма да има проблем. Защото се води присъстваш вид.
Писах на ИАРА Пловдив.
Чакам отговор.
*privet*

Публикациите са слети: 08.12.2013 11:30

Сега проверих и института в Пловдив.
Нямат интернет адрес :duvar:
*dontknow*
Пък не ми се звъни да ги питам по този научен въпрос.
Някой ако има познати там, да попита, че в България всичко с връзки става.
То кво стана -  По следите на изчезналият сом.. :-)

triops

Малко инфо от рибните форуми:
Оказало се , че се хваща спорадично по притоците на Дунав.
А популация имало на Марица Изток 2. Така ,че като се затопли ще ходя да пробвам.
Весели празници!

mitaka_yakov


triops

Получих информация , че близо до София на гьола Казичене имало доста от тези сомчета.
Ако успея да хвана ще постна и снимки.
Ако ходите там на риболов , да знаете , че кълвът на червей близо до дъното след дъжд или рано сутрин.
8-)

Similar topics (5)

51040

Публикации: 13
Прегледи: 5683

34076

Публикации: 25
Прегледи: 11876

28720

Започната от Sofie


Публикации: 10
Прегледи: 4990

59704

Публикации: 0
Прегледи: 6041

50040

Започната от Rashidos


Публикации: 4
Прегледи: 2941