• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Температурата в морския рифов аквариум

Започната от Стоян Михов, 13.10.2014 22:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Аз пак съм тук, хайде да раздвижим раздела.
Каква температура поддържате в аквариума? Всички сме чели разни статии и книги, но каква е реалността? При братята хамериканци 70% поддържат температурата между 25,5 и 26,5 градуса целзий http://www.reefcentral.com/forums/poll.php?do=showresults&pollid=8333, а вие? 
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

dafil

25
Лятото от нямане на къде се качва до 26
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

trupai

Аз поддържам 26.5 градуса без колебания "лято-зима". *DRINK*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Аз съм на 26 зимата и 27-28 лятото,без негативни последици.

dafil

Хмм-да не би заради температурата да имам толкова бавен растеж??
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

vesko_aa

А мойта варира от 24 до 29 и не съм забелязъл някакви последствия.

камен чочев

Е добре си се завърнал :)
По мои наблюдения най-добре изглеждат нещата при 25 градуса - водата е бистра, рибите са жизнени, коралите реагират на хранене веднага. Това според мен се дължи на доброто насищане с кислород и следствие на това, високо ОРП. За СПС коралите температура под 20 градуса води до смърт в рамките на два-три дни, под 18 започва белене (при 30% от коралите) след 12 часа. Темература от 32 градуса е критична и при смърт на обитател води до верижна реакция. Доколкото си спомням над 25 градуса способността на солената вода да разтваря кислород намалява с 25% на всеки градус и това е основния проблем. Преди година, с Корал Мастера премерихме температурата в рифовете на о.Бали през зимния сезон и на 5 м дълбочина беше 29 градуса

Стоян Михов

Зависимостта на разтворения кислород в морската вода от температурата е наистина доста силна, но изглежда не е чак толкова критична. Ето тук може да се види каква е зависимостта. (тази графика се отнася за атмосферно налягане при морско ниво и при концентрация на кислород на открито)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fajd3jnhx3%2Fimage002.jpg&hash=05433eb94bb9d552db12067c0338d7d918b2f82b Както се вижда в температурния интервал 25-30 градуса (морската вода е зелената линия), разликата в разтворимостта на кислорода е само около 0,3-0,5мг/л, което от акваристична гледна точка е пренебрежимо малко. По отношение на кислородното съдържание в стайния аквариум, по-сериозната опасност е друга - недостатъчното кислород във въздуха около аквариума, който е изместен от въглероден двуокис от нашето дишане. Така че дори водата в аквариума да е с достатъчно ниска температура, разтворения кислород никога не може да достигне стойностите от горната графика за съответната температура, защото просто няма достатъчно количество кислород в околният въздух. Преди време измерих разтворения кислород в три успешно развиващи се български рифови аквариуми, в най-добрия случай разтвореният кислород беше 5,7 мг/л при 25 градуса температура, теоритично би трябвало да бъде около 6,5 мг/л или малко повече. С две думи тази графика ни дава горната граница на кислородно съдържание, която ние в стайни условия е почти невъзможно да постигнем. В този смисъл дали ще поддържаме температура 25 или 27 градуса по отношение на разтворения кислород в аквариума има сравнително малко значение. Много често там където са рифовете температурата наистина е много висока (както казва Камен е мерил 29 градуса на 5 метра дълбочина) и в същото време кислорода е много висок, много по-висок, отколкото предполага горната графика - примерно при 30 градуса разтворения кислород е над 7-8 мг/л. Това явление се нарича хиперсатурация и е доста често срещано в природните води, там където има силен прибой/ вълнение или много интензивна фотосинтеза, в резултат на което във водата влиза повече кислород, отколкото е възможно да се отдели от повърхността й. (по този начин кислородното съдържание във водата може да достигне и над 200% от теоритично изчисленото). За съжаление подобни на естествените явления предизвикващи хиперсатурация в морски аквариум са невъзможни, (всъщност възможни са и са тествани дори и у нас в България, но не мисля, че доведоха до значими различия в развитието на аквариума).

Както си говорихме вчера с Камен, най-важното по отношение на температурата (или каквото и да е в морския аквариум), е ако се променя, то да се променя много плавно. Да, коралите могат да живеят в интервала 22-32 градуса, ама ако сутрин водата ти е 22 градуса , а следобед 30 няма да издаянят дълго гадинките, в някои от рифовете температурата наистина се променя сезонно, но мноооого плавно.

(А иначе при мен сега водата е с температура 24,2 градуса от два месеца, без някакви сериозни последици за коралите, нито в цвета, нито в полипите, с изключение на това, че позабавиха растежа си малко. Но това беше само за експеримента, сега плавно си я връщам близо до зимните при мен 26 градуса).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Стояне, прав си. Малко неточно интерпретирах това, което съм чел. Ставаше въпрос за скоростта на биологичните процеси  с участие на кислород, при повишаване на температурата и спадане на нивата на кислорода в следствие. Тази тема е малко за биохимици. Но сентенцията беше, че при наличие на органика в аквариума (след хранене примерно), всеки градус нагоре ускорява процесите на разграждане и намалява кислорода във водата. Тези които ползват ОРП метри могат да споделят колко пада ОРП при и след хранене

magnit

Цитат на: dafil - 14.10.2014 15:01
Хмм-да не би заради температурата да имам толкова бавен растеж??

През 70-те години на миналия век, един учен на име Карл Ратай беше провел следния експеримент:
в различни по обем аквариум, при едни и същи параметри на водата, една и съща температура, с еднакво количество храна установява различни темпове на растеж. В края на експеримента разликите са доста съществени. Мисля че е ясно какъв е бил резултата - обитателите на големите аквариуми са се развили много по-добре, отколкото тези в по-малките.
Иначе, dafil, поздравления за успеха! *BRAVO*




П.П: Биологичните закони, които касаят фотосинтезата и кръговрата на веществата са едни и същи както на сушата, така и във водата, като не е уместно да навлизам в подробности и да се отдалечавам от темата акваристика. Оптималните стойности са ясни, и едва ли имаме нужда да преоткриваме "топлата вода" по особено сложен начин.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

Аз не хванах каква е връзката на фотосинтезата и кръговрата на веществата с топика, който дискутираме. Но иначе по  отношение на това дали са ясни или не оптималните стойности на каквото и да е, на всеки са му различно ясни, аз не мисля, че догми в морската акваристика трябва да има, а и то в общи линии май такива не останаха, морската акваристика се развива много бързо и догмите падат една след друга и това е най-хубавото.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Щях да си помисля, че съм измислил някаква зависимост между фотосинтезата, кръговрата на вещества и температура, но... нищо ново. ;-)
Иначе няма как да не се съглася, че догмите са вредни и то за почти всички области, не само за акваристиката. Те и за това често се рушат. Благоприятния температурен диапазон на тези стено бионтни, рифови обитатели, едва ли е територия за нови открития, но знае ли човек?!
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

 :-) Това че коралите са стенобионти (т.е. приспособени към съществуване в относително постоянни условия) е поредната догма, особено по отношение на температурата. Самият факт, че коралови рифове има в области със средногодишни температури на водата от 20 до 32 градуса, го показва. И тук става въпрос за коралови рифове, иначе отделни корали, които не образуват рифове има и на мноооого по-студено, например един корал, който прави нещо като разширение на ареала на север напоследък и аз с интерес (даже лично понякога :)) следя разпространението му по гръцките морета - Cladocora caespitosa от семейството  на Фавиите. Има го дори по гръцкото крайбрежие близо до нашата граница, където температурата на водата не е много по-различна от тази по южното ни черноморие.

Но въпросът тук не е дали коралите могат да оцеляват при температури под 20 градуса или над 30 градуса, а коя от температурите в този диапазон е най-благоприятната за коралите в рифовия аквариум и най-изгодна за техния собственик :), тук мисля има място за много дискусии и отговора според мен съвсем не е даден още.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Всеизвестен факт е, че кораловия риф е една крехка устойчива в относително малки граници система(като екология и география). Да доста обитатели на рифа или техни роднини се срещат в разни морета с различни условия. Мисля,че тези десетина градуса амплитуда, още повече между 20 и 30, са доказателство за относително постоянни условия и вероятно, аз и група съветски учени, не сме единствените, които си мислят така.
Разбира се на тази тема може да се разсъждава доста напоително и всеки ще има своя рецепта. Аквариумите са затворени системи и няма точна рецепта за поддръжката му и в този смисъл съм съгласен с теб, но има граници в които трябва да се вместим - параметри на химия, осветеност, температура и др., и както вече споменах имат тясна връзка. *DRINK*
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

камен чочев

Стояне, всички знаем за любовта ти към експериментите  :duvar: , но не мога да се съглася с теб за спазването на някои, в същност на всички основни правила в морската акваристика. Имай предвид, че форума се чете от хора, които сега прохождат и такива, които тепърва ще се сблъскат с безбройните предизвикателства в хобито, както и факта, че все пак говорим за живи същества. Дисциплината в случая, е основа за здрав и красив аквариум.
Що се касае до адаптивните способности на коралите, независимо, че почти липсват каквито и да е предпазни механизми в устройството им, все пак са преживели милиони години и това е достатъчно доказателство за способностите им. За съжаление, обаче не се знае дали ще преживеят човека...

Стоян Михов

Ех, че кога съм казал пък точно аз, че основните правила не трябва да се спазват?  :-) Че нали заради точно тези начинаещи съм я направил тази тема, да се ориентират каква температура да си поддържат, да знаят каква температура поддържат другите им колеги и какво е значението й за аквариума, да вкарат малко мисъл и да си обяснят защо точно тази температура се поддържа, а не просто като ги питаш - защо поддържаш 25 градуса, да кажат "Ами щото Камен, Стоян, Марио или някой друг ми каза така".
"Догма" е твърдение, неподлежащо на обсъждане, което се приема за безусловна истина. Затова, според мен, правила в морската акваристика (и не само) има и трябва да има, но догми - не.

За съжаление последните постове имат повече диспутно-философски уклон, отколкото да хвърлят светлина върху температурата (образно казано  *JOKINGLY*). Та дайте да се върнем на топика, а догматичната, стенобионтна философия да я бистрим следващия път като се видим.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Yonchev

Според мен тук е мястото да споделите нещо което аз осъзнавам като грешка, която правех преди (предполагам не само аз съм я правил и затова да помогнем да не я правят и други). Примерно лятото се прибирам и гледам температурата се качила до 28 градуса... И веднага като един подготвен акварист, вадя 2-те двулитровки (замразени предвидливо във фризера) и веднага в аквата, и след 10-15 мин. температурата пада рязко. Това лично аз възприемам като грешка която съм правил, поради рязката температурна разлика която се получава за малко време. Сега съм с вентилатори, които се включват автоматично, вярно много по-бавно свалят температурата, но това май е най-добрия и изпитан метод (ако не броим климатика за аква разбира се)
Та дали някой от вас е правил това с ледените бутилки и имало ли е някакви поражения?

камен чочев

:) Добре де, не си казвал. Но така ми прозвуча и за това реших ясно да го напиша...
Yonchev, мисля, че точно за това е тази тема. Много хора не си дават сметка , колко е вредно да има резки промени, в който и да е от параметрите в един рифов аквариум. Да, няма да умрат коралите или рибите, но със сигурност стресът е налице. По-претенциозните корали (акропори) ще забавят или спрат растежа си, може да позагубят и цвят, но всичко това се проявява с дни и седмици закъснение. Едно от правилата е ( добре де, не е догма  ;-) ), всички промени да се извършват плавно, за да се намали до минимум стреса. Някой правил ли си е труда да наблюдава времето за зеленясване на стъклата при различни температури. Е, аз със сигурност мога да кажа (последните дни си направих експеримент), че при  температури над 28 градуса (до 30, по високи не рискувах) при абсолютно еднакви останали условия, сутринта почистено стъкло до вечерта се нуждае отново от почистване, докато при 25 градуса това се налага най-рано в края на втория - третия ден.

Стоян Михов

Нормално е стъклото да обраства по-бързо. При по-висока температура всички биологични процеси се ускоряват. Голяма част от полезните хетеротрофни бактерии в аквариума са най-активни в границите 25-30 градуса, ако температурата е в по-ниската част на този диапазон, те разлагат отпадъците по дъното много по-бавно и мръсотията постепенно започва да се трупа и с нея се захващат други  микроорганизми които не са толкова "приятни" (като цианото например), които причиняват различни видове гниене. Един пример ще дам - най плодородните почви с най-дебел хумусен слой (1-2 метра) се намират в умерените ширини и то в по-северните им части. Една от причините е, че поради по-ниските температури бактериите и другите хетеротрофи не успяват да минерализират всичката органика и тя постепенно се трупа с годините. На екватора съответно, при високите температури и влажност, органиката се разлага от бактериите и гъбите едва ли не мигновенно, затова там в джунглите, почва, хумусен слой, почти няма (2-3см) и останалото е пясък.  Та тези закони си важат и в аквариума, поддържането на по-висока температура, кара аквариума да върви на по-високи обороти - коралите растат по-бързо, рибите ядат повече и растат по-бързо, стъклата обрастват по-бързо, водорастилите растат по-бързо, денитрификацията протича по-бързо, отпадъците се разлагат по-бързо. Но както при всички високи скорости, колкото по-бързо караш, толкова по-тежки са катастрофите. Един "бърз" аквариум е много по-нестабилен от бавния аквариум. В смисъл в един по-студен аквариум може да си позволиш да храниш по-рядко корали и риби и да го оставиш за няколко дни без проблем, докато "бързия" аквариум иска много повече внимание и по-често и качествено хранене.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

tonino


камен чочев

Ето една интересна дискусия с интересно твърдение по темата http://www.reef2reef.com/forums/reef-aquarium-discussion/181041-do-cooler-tanks-produce-better-color-coral-than-warmer-tanks.html


Sent from my iPhone using Tapatalk

sano-pets

Жега е ! Какава ви е температурата в танковете? Аз вече 2- 3 седмици си поддържам 30 градуса и за сега няма проблем...да чукна на дърво!

julianiv

С помощта на един малък вентилатор от Технополис - около 26,5. Без охлаждане отива към 29.

diabolique

При мен Хайлеята си върши добра работата и температурата не се качва повече от 26.5

vankata_032_pld

Аз не спирам климатика в помещението и водата си е ок 26 -27.

tishovsx

Клипа е от 7.06.2016.
Направо да ти се скъса сърцето...топла вода, ел ниньо...аз казах ли ви, че човека е най-голямото зло за планетата :duvar:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Similar topics (5)

28410

Публикации: 14
Прегледи: 10294

46158

Публикации: 8
Прегледи: 7846

55782

Публикации: 19
Прегледи: 24676

30561

Публикации: 24
Прегледи: 11290

58170

Публикации: 4
Прегледи: 2855