• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Решение на проблема с ниското ph в студената част от годината

Започната от beonedge, 16.04.2017 14:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

beonedge

здравейте :)
Понеже имам такъв проблем се разтърсих из форумите и нищо не върши работа в моя случай :
Проветрение на помещението - може би работи но трябва да е на всеки 30 мин за да има желания ефект
Цо2 скрубър - работи но химикалите не са от евтините консумативи , може би за по- малки аквариуми е ок
Kalkwasser - става по принцип но в моя случай ( понеже ползвам ati essentials) предполагам  няма да е много пралрично .
Последно което смятам да пробвам е някакви клапи за вентилация на помещението , нещо такова :
http://www.bezvlaga.com/zashto-klapi/avtom-vent-ustroistva/
Някой пробвал ли е и какъв е ефекта ? т.е. струва ли си заниманието .
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Ilianidis

Рязко падане на пх зимно време свързано с белене на акропори съм имал само 2 случая за 5-6г,така че не е чак толкова страшно.Предполагам зимно време ако се поддържа малко по-висока алкалност ще е добре.Бикарбонатите имат буферна способност в рамките на пх 8-8,2.Добавянето на буфер съдържащ бор ще подобри буферирането,но трябва да се мери с тест и неговото количество да не превишава 4ppm,тъй като е токсичен елемент.С бора има и друг негатив,влияе на меренето на алкалността и води до грешки в отчитането му.

beonedge

Не споменах в какви граници е ph - 7.6-7.85. Сега като се постопли времето е 7.7-8.05 . Относно буферите , по принцип предпочитам да изкарам нещо от аквариума (СО2) пред това да вкарвам ( буфер) . Имам отскоро проблем с обелена акропора и 2 монтипори , но предполагам че там причината е друга ( добавих 2 дози reef mud и се получи беленето. Сега съм спрял и ми се струва че процеса спря) все пак ми се иска другата зима да успея да поддържам по- високи пх...най- малкото заради растежа на коралите.
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Ilianidis

Калибрирай си пх метъра.Аз изтървах алкалност да падне до 3 и пак пх не беше кой знае колко ниско.Имаш ли добра аерация се достига до равновесно състояние на цо2 от въздуха и водата.При по-високо пх част от цо2 се превръща в hco3 т.е. бикарбонати,така хем пада цо2,хем печелиш усвоями бикарбонати и буфер.

beonedge

малко сложно ми идва това което пишеш , но последните тестове които правих са : соленост-1.025/NO3-7/PO4-0.03/Ca-470/KH-7.7/Ph-7.84/Mg-1360/K-400. Ph го калибрирах 2 пъти с р-р ма Milwaukee Ph 7.01  и все е толкова. Все пак да проверя дали не бъркам нещо , при Ph 7.8 взех вода от съмпа и я изкарах за 30мин да се аерира на терасата , след това със същата сонда измерих Ph = 8.1
PS всички параметри ги меря със salifert само PO4-red sea
едит - имам gha и предполагам също спомагат за промяната на пх , но преди няколко дни вкарах няколко танга и доста добре ги опасаха (алгите) , предполагам до месец ще трябва да закачам щипка нори на стъклото , така че алгите ще отпаднат от уравнението :)
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Ilianidis

Нямаш баланс между кх и калции.Калция е висок.Възможна причина-когато кх е ниско,намаля калцификацията и при автоматично дозиране на калции започва покачването му.При нива над 470 на калции често се случва частично белене при някои акропори.Така че внимавай.И обратно калция пада с увеличаването на кх,къде преципитация,къде калцификация.

beonedge

Да,странна работа. Системата на ати е замислена да е балансирана -има 3 р-ра (алк,калций и магнезии + микроелементи) Дозират се поравно от трите добавки като се следи алкалността да е 8 . Аз ги дозирам на 6 дози като 4 са през светлата част и 2 през тъмната. Първо се дозира алк ,след час е Ca и след още един час Mg като изхода на дозиращата помпа е точно над смукателната решетка на цирк помпа , не би трябвало да има преципитация. Явно ниското ph причинява дисбаланса ...май ще се наложи да задълбая в химията повече отколкото имам желание :)
Сега (1:00) измерих само калция - 450
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

А ако удължиш и  изведеш шлауха за въздуха на скимера някъде навън?

)Между другото, любопитно ми е твоя скимер каква марка е?)

Ilianidis

Възможно е дозиращата помпа да не дозира точно,понякога шкаухката се изпъва вътре между колелцата и дозира по-малко или изобщо.Това е проблема при мен.Много рядко меря с тестове и като забележа проблем меря и дисбаланса е налице.Пх зависи от алкалността.Вдигни я до 9 като те притеснява.

beonedge

Зтава да се вкарасвеж въздух с удължаване на шлаухката на скимера но няма къде да го скрия и ще ме дразни .
Иначе за дозиращата помпа ,за да избегна такива грешки ,слагам разтворите в 3 еднакви шишета ,като ги пълня поравно ( имам марка дикъде) и сравнявам как спада нивото. Ако нивата се различават има проблем с дозиращата помпа , но в случая не е това .
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?