• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Калциев реактор

Започната от NikolaV, 06.10.2010 21:25

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

N.Nobs

Чекайте само да напукам кукуруза...

...готов съм  :popcorn:



А за цапането не се притеснявайте, ако стане интересна беседа ще разделя темата и даже ще я закача като важна  *THUMBS UP*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

Coral Master

айде от утре, че днеска вече бая окъсняхме ... а и бирата свърши !  *dontknow*
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

tishovsx

О аз не искам да споря, просто казвам, че при голямо потребление на Калции не може да се мине само с варно мляко. Пък и примери много с големите танкове отвъд океана пълни с SPS. И ако се мине на вариант калциев реактор то той и държи KH и PH в добри и почти стабилни граници, а само със варно мляко се рискува от големи промени в КХ и ПХ. Това е разликата, не съм казал, че не е добре с варно мляко, аз самия съм го ползвал извесно време, но после преминах на готовите двукомпонентни смеси, там ми е по лесно. :-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Coral Master

Тишо,
ти направо ме обезоръжи бе човек! Сега за какво ще спорим, ако и двамата сме на едно мнение?
Не отричам достойнствата на калциевия реактор, напротив - съгласен съм напълно с теб. Само го смятам за прекалено скъпа инвестиция за нашите аквариуми, а пък и не виждам много такива, дето имат голяма консумация на калций и карбонати. При това положение и двата други метода са за предпочитане: kalkwasser и двукомпонентните добавки, поне защото не е необходима скъпа инвестиция в техника.

Имам три морски аквариума, единият от тях е пълен с техника. Колкото е полезна техниката, пет пъти по-опасна е, когато не функционира или блокира. Затова вече и аз като много известни акваристи по света, смятам, че колкото по-малко е техниката, толкова по-добре. Трябва да се стремим към естествено равновесие в системата, а ние си претоварваме аквариумите с биологичен товар, после компенсираме с всякакви добавки и техника, а когато нещо се скапе ... не ми се мисли! Аз вече имам по 1 риба на 50 литра вода и мисля, че и това ми е много. Аквариумите, от които аз се уча, са дори и по-добре. Някои хора тук имат по 5 риби ма 50 литра вода, че и повече. За fish-only аквариум може и да стане, но такъв аквариум не е дългосрочно надежден и стабилен и е малко вероятно да бъде добър рифов аквариум. Нека да не задълбавам ...
Мисля утре, т.е. по-късно днес да взема да преснимам някои страници от книгите ми. Това се надявам да даде по-добра основа за продължаване на този разговор. Също и ще ви покажа книгите, дето ми мътят главата.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Similar topics (3)

39167

Публикации: 16
Прегледи: 8176

36519

Публикации: 58
Прегледи: 21103

26335

Публикации: 9
Прегледи: 6378