• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какви циркулационни помпи са необходими за 180л аквариум ?

Започната от panchopan, 22.01.2010 09:43

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

panchopan

Колеги я кажете: колко дебит и какви циркулационни помпи са необходими за 180л аквариум ?
Като се има в предвид че ще се гледат SPS-и.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

tishovsx

Четири, Hydor Koralia 4, бих сложил аз. А ако не ти се дават пари вземи си китайските аналози.
Но зависи от доста неща колко и какви помпи ще се сложат, камъни корали и т.н.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

panchopan

4 броя ХК4 ?

За възвратна помпа съм предвидил OceanRunner 3500.

Аквариума ще е куб 60х60х50.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

kamenov

Абе вие ще правите пералня вътре...
Хубаво е да има течение ама тоя оъшън рънър 3500 на аквариум от 180л. е доста прекалено.
19,4 пъти в час ще се върти обема, няма смисъл от такава скорост.
Вземи си най-малкия оъшън рънър и 2 помпи за течение в двата задни ъгъла с дебит м/у 2500/3500 л/ч и си готов.
По-скоро инвестирай повече пари в осветление за SPS.

panchopan

Oъшън рънър 3500 ми е с тестова цел.
Знам че е излишно голям но искам да истествам системата на този аквариум преди да я направя същата на големия вкъщи.

Затова питам колко и какви циркулационни помпи ми трябват допълнително.
И аз четох че циркулацията трябва да е 20 пъти обема, но друго си е да попиташ някой който го е правил истински.

Мога да го разделя възвратния дебит на две.
Мога и само от една точка да го връщам с още една циркулационна помпа.

Опции много в момента.
Така че питам как е най-добре.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

iek

Дебита на възвратната помпа зависи и от височината, на която ще подкачва. За течението-по-добре 2 мощни, отколкото 4 слаби, па макар и с общ по-голям дебит. Две коралия магнум 5 за тези размери, имат дори по-ниска консумация от коралия 4. Коралиите създават по-дифузен поток и поради това правят много меко течение.

panchopan

Korallia Magnum #5 1650 gph = 6237 л/ч х 2 броя = 12474 л/ч = 70 пъти обема на аквариума в час.
Йек ти сериозно ли го предлагаш това ?
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

tishovsx

Панчо, не може да ти се отговори еднозначно, зависи колко камъни ще сложиш и какви корали.
Всяка помпа си има различно "разпръскване" на водата, по-остро с по-малък ъгъл и други като коралия с по голям ъгъл, за това примерно с една и съща помпа с еднакъв дебит, от две фирми разликата в потоците ще са различни.
Гледай по форумите аквариуми с твойте размери и корали в тях и виж с какви помпи работят, разположение и т.н.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

kamenov

До тук Тишо най-добре го каза, аквариуми много помпи много...
Трябва сам да прецениш до някъде.
Това, което аз си представям и бих направил е да пусна възвратната помпа да връща в двата горни/задни ъгъла като ще сложа едни въртящи накрайничета за по-добро разпеделение на струята.
Другия вариант тя да връща в средата, а в ъглите помпи примерно на бою с контролерче 2бр. перфектни са...

iek

Цитат на: panchopan - 22.01.2010 16:15
Korallia Magnum #5 1650 gph = 6237 л/ч х 2 броя = 12474 л/ч = 70 пъти обема на аквариума в час.
Йек ти сериозно ли го предлагаш това ?

Тези помпи не са като другите помпи  ;-), на 60л съм с 2 по 2500 и една 1000л, колко прави това- 100 пъти? плюс дебита на възвратната, въпреки това има мъртви зони и течението е слабо. Както ти казах коралията прави много дифузен поток. Не очаквай от 2 помпи по 8W да направят буря в аквариум от 180л. Споменал си, че ще гледаш и SPS-и, просто се опитвам да ти спестя два пъти купуване. Друг вариант е да помислиш за mp40 vortech  (пести много място, прави естествени вълни) или другата крайност(евтината)- 2 ибейски помпи 3500л за 50лв двете, тук са по 70-80 едната. Направи си едно собствено по-задълбочено проучване за да няма после   icon_axe.

torsade

Моето 65 литрово аквариумче засега работи само с възвратната помпа, която е 1000 л в час, а накрайникът на възвратната тръба се върти сам от струята (Flo Deflector). Извън това дали е добре или зле за коралите (неща, които още не знам, а и си поставям в тази област далеч по скромни цели от Панчопан) се намесвам само за да отбележа, че струята стига до дъното (50 см) и разбърква пясъка в единия край, та трябваше да намалявам дебита през въртележката.
Охлювът не ни е враг!

panchopan

Ейк, направо не мога да повярвам че имаш мъртви зони с такива помпи.
Чак ми се струва абсурдно.
Или дебита не помпите които споменаваш не е толкова колкото казваш или ..... дебита не помпите не е толкова колкото пише.
Дори да има нещо директно пред тях, пак ще се получават такива завихряния че няма как да има мъртви зони.

В reef central досега засякох само 2 аквариума с размер 50 галона и двата бяха с по една вътрешна помпа.
В единя случай беше Коралиа1, в другия не можах да разбера.

Vortech mp40 е страхотна помпано в никакъв случай не е за моя аквариум.
Вярно че може да свърши работа но не си заслужава харча.

Както и да е.
Реших да започна само с Оушън Рънъра.
Като видя резултата ще му мисля повече за циркулационни помпи.

Да направя системата да върти първо :-)

: 23.01.2010г 12:12ч
Баси!
Намирам шести аквариум около 180л със Vortech MP20 или MP40.
Интересното е че намирам същите аквариуми със SPS-и със по една помпичка от класа на Коралиа 1-4 /поне доколкото мога да ги различа/.
Явно няма някакво конкретно правило.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

tishovsx

За 50 галона, само една помпа, коралия 1-4 , няма да ти свърши работа. Като тръгнат водорасли по стъклата, тогава ще се сетиш.
Ония зад океана не са толкова тъпи, не трябва да има мъртви зони, органиката трябва да не се задържа. По добре няколко по слаби на различни места, от колкото една силна. Ма ти си знаеш. ;-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

panchopan

Днес на принципа на Мечо Пух яко се излакомих и си купих един Aqua Medic Turboflotor blue 3000 за аквариумчето.
Дано не му дойде в повече.
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

kardam

panchopan-приятелю
..............................нали не приемаш тези неща на сериозно!!!!!!
относно СПС-а
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi543.photobucket.com%2Falbums%2Fgg464%2Fkardam681%2FDSC01125-1.jpg&hash=86b9fdf9408cac21b70c175bc992c852de6ace06https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi543.photobucket.com%2Falbums%2Fgg464%2Fkardam681%2FredBambuk-1.jpg&hash=a2b83d7b1845afe50e5b7789c0e31d99fc480e50

panchopan

Koe имаш впред вид да не приемам насериозно за SPS-a ?
- Има си правила - не можете да използвате магия срещу граждани! - кресна търговецът.
Архиканцлерът Ридкъли щракна с пръсти и отвърна:
- Абе, аз винаги съм ги смятал по-скоро за общи напътствия...
А търговецът изквака и заподскача по улицата.

kamenov

И аз нещо не разбрах...
Не може да го гледа ли ?
Или няма от къде да си го купи ?


Similar topics (5)

21944

Публикации: 15
Прегледи: 11309

58170

Публикации: 4
Прегледи: 2877

46158

Публикации: 8
Прегледи: 7862

30041

Публикации: 0
Прегледи: 4509

52322

Публикации: 28
Прегледи: 28690