• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:14

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морският аквариум на trupai

Започната от trupai, 17.05.2010 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trupai

След последното разместване и чупене на корали аквариума изглежда така :)






Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*

vankata_032_pld

Цитат на: julianiv - 10.03.2015 13:05
Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*
+1 *DRINK*

trupai

Цитат на: julianiv - 10.03.2015 13:05
Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*
Благодаря!
Ех, само да имах място за по-голям  *SORRY*
А синият танг го дебна вече! Ще му сменям къщата, но ми е трудно да го хвана.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

След като се сдобих с дозираща помпа Jebao е налице и първият сериозен гаф! Освен Кн, Са и Mg на четвъртата помпа реших да закача за дозиране бутилка с Red Sea Coral coloration A , съдържаща йод и халогенен комплекс. Не знам как се е случило точно, но около 400ml за няколко дни са се озовали в аквариума! Днес случайно забелязах, че бутилката е празна! Не знам какво да правя освен да започна да сменям по малко вода! Иначе коралите изглеждат по обичайният начин, всички са с отворени полипи.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

vankata_032_pld

Знаех си че на китаеца за такива неща не трябва да се доверява човек !  *CRAZY*
Радвам се че си се разминал без щети и да направи по сериозни смени на водица.
Поздрави !

Ilianidis

Ако края на шлаухата е по-ниско от дозиращата течност е възможно да се източи съдържанието на принципа на скачените съдове хидростатично.Ролката не притиска добре силиконовия маркуч и става белята.Трябва дозиращия разтвор да е по-ниско и да поставиш клапичка,за да не се връща обратно,че ако края е потопен,ще върне солена вода в разтвора.Най-добри са перисталтични помпи с 3,4 ролки,тези с две пропускат понякога.

vankata_032_pld

Цитат на: Ilianidis - 06.04.2015 21:54
Най-добри са перисталтични помпи с 3,4 ролки,тези с две пропускат понякога.
*THUMBS UP*

julianiv

От това, което е било в тия 400мл на ред сий на първо време бих се тревожил само за йода, ако е в голяма концентрация би могъл да нанесе много големи поражения. Коралите са ти най-добрият индикатор за положението, щом до сега не са показали признаци на стрес може би ще се разминеш с големите неприятности.   

Jebao-то е с 3 ролки. Не знам как точно е разположена помпата и съдовете с добавки при Trupaj, но при спряна помпа течността може да сифонира в аквариума само ако нивото и е по-високо от това на аквариума/съмпа където се подава.

trupai

Точно от там произтича проблема - че бутилките с добавките и помпата са на по-високо ниво. При ограниченото място, с което разполагам това беше единственото решение (за сега). Май ще ми се наложи да приправям кухнята  :-) не мога да допусна това да се случи отново. Извадих голям късмет с това че, в аквариума се е изляла най-безобидната течност и няма никакви видими поражения по-обитателите. Със сигурност концентрацията на йод е скочила многократно, но не мога да си представя какво щеше да се случи ако се беше изсипал калцият примерно  :duvar:
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Цитат на: trupai - 07.04.2015 09:36
Със сигурност концентрацията на йод е скочила многократно, но не мога да си представя какво щеше да се случи ако се беше изсипал калцият например

Да, можело е да бъде много по-лошо, както се казва, малкият дявол.

Стоян Михов

Няма проблем бутилките и помпата да са по-високо от нивото на съмпа, важното е края на изходящата тръбичка от помпата е да е по-високо от нивото на течността в бутилката и няма да има проблем. Единственит проблем е че така, това което добавяш ще пада от много високо във водата и ще пръска, но и това можеш да оправиш като сложиш изходящия шлаух от помпата в друга два пъти по-широка тръба (за да може да взима въздух) и така, не знам дали обясних добре.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

julianiv

Прав си, ако се вдигне част от изходящата тръба над нивото на помпата ще се предотврати евентуалното сифониране на разтвора  *THUMBS UP*

trupai

Намерил съм подходящо решение на проблема - ще преправям един шкаф на кухнята и ще наместя там бутилките и помпата. Ще са на нивото на съмпа. Не знам само какво да правя с този йод, който се е излял вътре :duvar: Дневната ми доза е 1мл. , а във водата са попаднали над 400мл.(бутилката беше почти пълна)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Добре е да смениш повечко вода.Белята при акропорите е като зелената мухоморка при човека.До една седмица повечето йод ще е изчезнал.Сложи и активен въглен,мисля успешно адсорбира йода.В разтвора най-вероятно е под формата на калиев йодид,който е по-малко опасен,но има опасност да се получи елементарен йод,а той е токсичен и гори.Отделно препарата не е само от йодиди,може да има и други добавки съвместими с халогениди.Не познавам съдържанието на препарата.

Similar topics (5)

33616

Публикации: 5
Прегледи: 5815

55308

Публикации: 72
Прегледи: 30331

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48468

17718

Публикации: 27
Прегледи: 17724

8510

Публикации: 15
Прегледи: 17957