• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морският аквариум на trupai

Започната от trupai, 17.05.2010 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

magnit

Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

sano-pets

Цитат на: magnit - 05.10.2013 15:27
Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Прав си!

Цитат на: trupai - 05.10.2013 14:28
Обяснявам си го само с проблем в помпата - всеки път качва вода до различно ниво в дисплея.
И след това какво се случва- нивото на водата променя ли се? Ти ли я регулираш някак си?

Като гледам снимките на аквариума и сравнявам с моя- твоята решетка е доста по широка  - а не дълга и плитка като при мен - може водата да няма достатъчно капацитет да прелива в преливника и нивото й ( като гледам около 10 см)  да се влияе от замърсеността на решетката!?

trupai

Цитат на: magnit - 05.10.2013 15:27
Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Да прелива над решетката, но посредством кран на изтичащата тръба съм регулирал нивото на водата в дисплея на 7см над долният ръб на решетката. Когато спре тока и дойде отново, водата в дисплея се качва, но не както е била преди, а примерно на 1-2см над ръба на решетката. Чаках повече от два часа, но не се качва нагоре. Няма вариант вода да се връща през една от двете вкарващи дюзи, защото те са свързани с една тръба, която е на подкачващата помпа.

Публикациите са слети: 05.10.2013 16:40

Цитат на: sano-pets - 05.10.2013 16:00
Прав си!
И след това какво се случва- нивото на водата променя ли се? Ти ли я регулираш някак си?
Да регулирам я посредством врътка на подкачващата помпа.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Пробвал съм това! При отворен докрай кран и подкачваща помпа на макс, водата прелива през ръба на преливника и се чува страшно клокочене.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

DISCUSBG

 Имаш в предвид над гребена ли?
Не знам!

trupai

Да.Отточната тръба поема целият капацитет на подкачващата помпа.
Започвам да се замислям за нова такава- по-надеждна и с по-голям дебит.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

mitio

Относно проблема със скимера - аз го реших по този начин с настройване на 5 минути закъснение - http://www.schneider-electric.com/products/bg/bg/2800-inrefejsni-kontrolni-i-izmervatelni-releta/2810-releta-za-avtomatizacia/529-zelio-time/?P_TAB_TYPE=products&P_RANGE_ID=529
Ето и парт номер, защото на тези не им работят винаги линковете - RE11RAMU Schneider Zelio time On delay timer.
Джиджавката не е евтина, но е надеждна.

Поздрави,
М.

trupai

Цитат на: tonino - 07.10.2013 15:05
И каква ще е разликата ако е по-мощна помпата? Сам казваш, че намаляш дебита на помпата. Защо?
Намалявам дебита на помпата за да регулирам по-точно височината на водния стълб, защото само с крана на оттичащата тръба е почти невъзможно. Опасенията са ми относно надеждността на използваната от мен помпа - при всяко спиране и пускане и се променя дебита (поне така ми се струва). Ако тръгна да купувам нова, е логично да взема такава с по-голям дебит (Колкото повече, толкова повече  :-) )
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Проблема не е в това да регулирам определено ниво на водата, а в това да се запази същото след прекъсване на ел.захранването. Днес пробвах няколко пъти и отново е същото! Един път нивото остава ниско долу, следващият път започва да прелива. Това е без да пипам абсолютно нищо друго. Според мен няма какво да е освен проблем с подкачващата помпа.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

борислав

Аз го имах същия проблем разреших го с външен скимер Но при мен съмпа е вграден и при промяна на входната вода макар и минимално ми преливаше Сега входната тръба на скимера ми е почти  до дъното и нямам проблеми

камен чочев

Здравей, проблемът ти не е в помпата,  а в оттичащата тръба. Това се получава почти винаги и при мен, на системи с кран на оттичащата тръба, след спиране на тока. Просто след всяко спиране на тока, регулирам крана наново. Разбира се, за мен не е проблем, защото крана е мембранен и се работи много лесно с него.

trupai

А моят кран не е мембранен и си е направо мъка регулирането с него  :duvar:. Поради тази причина пипам леко врътката на помпата. Колкото и да го мисля, май най-добрият вариант си остава слагането на UPS.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

sano-pets

Вероятно проблема е в помпата - може да се зацапала някъде ( разглоби я и я измий ако не си го правил ) и да не упява да върти водата добре ! А какъв тип е крана за регулиране на дебита на помпата - някакъв механичен ли е - намаляващ самия приток на вода ? и ако го отвориш изцяло -какво се получава? Много силна ли става тогава ?
При мен тази помпа не се регулира - явно всичко е въпрос на изчисления преди да се направи - дебит на помпа, диаметър и височина на тръбите по които върви водата, обем на преливник и т.н. !

А най-лесно да намериш друга помпа - за проба ! Дори и използвана!

trupai

Цитат на: tonino - 07.10.2013 19:06
Логично е да вземеш по-мощна, но не виждам как това ще реши проблема ти в момента. Ако задната част е пвц или плексиглас, за мен разумният начин е да намалиш нивото на водата за един-два часа, да залепиш едно парче с което да намалиш височината на решетката и си решаваш проблема.
Тогава ще имам другият проблем - с шума (клокочи зверски)

Публикациите са слети: 08.10.2013 14:35

Цитат на: sano-pets - 08.10.2013 13:18
Вероятно проблема е в помпата - може да се зацапала някъде ( разглоби я и я измий ако не си го правил ) и да не упява да върти водата добре ! А какъв тип е крана за регулиране на дебита на помпата - някакъв механичен ли е - намаляващ самия приток на вода ? и ако го отвориш изцяло -какво се получава? Много силна ли става тогава ?
При мен тази помпа не се регулира - явно всичко е въпрос на изчисления преди да се направи - дебит на помпа, диаметър и височина на тръбите по които върви водата, обем на преливник и т.н. !

А най-лесно да намериш друга помпа - за проба ! Дори и използвана!
Това с почистването го правих вече. Иначе на самата помпа има една врътка, която намалява водният поток. Използвам нея за да до регулирам нивото, поради факта, че с крана на отходната тръба ми е трудно.Не е невъзможно при увеличена докрай помпа да се справя само с крана( правил съм го преди, но си е голяма мъка) да достигна желаното ниво на водата. Проблема е единствено и само когато прекъсне захранването. Явно както споделят и други колеги при тази система на оттичане на водата след всяко прекъсване на тока си иска човешка намеса.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Аз мисля ,че да го види някой с опит е най-добре.Ти не си наясно с проблема,а този,който го е правил,не го е разчел правилно.При мен крана не е пипан 2 години,помпата също.Нивото ако ми играе,досега с доливната система да съм уморил коралите или да е наводняван хиляди пъти апартамента.Не се мъчи ,а ние да гадаем,направо действай.

Similar topics (5)

58834

Публикации: 9
Прегледи: 6560

9693

Публикации: 47
Прегледи: 26457

50279

Публикации: 7
Прегледи: 4458

34005

Публикации: 269
Прегледи: 88594

21341

Публикации: 25
Прегледи: 14586