• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морският аквариум на trupai

Започната от trupai, 17.05.2010 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trupai

17.05.2010 16:11 Last Edit: 11.03.2015 16:54 by Caxapa
Здравейте колеги!
Замислям 220л(110х50х40) соленоводен аквариум.
Решил съм 85л (78х50х22)съмп да е залепен на гърба на аквариума, т.е да са като едно цяло.
Скимер ще взема на Аквамедик. Живи камъни и пясък ще поръчам от ebay.
Мисля да гледам по-непретенциозни риби и мекотели!
Въпроса ми е дали така поставен съмп е добро решение и с колко прегради да бъде разделен?!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Имам място отзад, защото е зад една колона! По този начин мисля да го използвам най-рационално!
Фирмените аквариуми на Сера мисля, че са точно по този начин.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Letniq

Не мисля, че кой знае колко те ограничава :) Ако още отначало седнеш и премислиш добре нещата ще се получи супер аквариум :)
Ако си решил да го правиш със съмп на гърба на аквариума е по-добре да не са два отделни съда, а един общ, който просто е преграден :) По този начин ще си спестиш доста главоболия около преличници и мъркучи и други такива :) Дугото предимство е, че като е по този начин почти нямаш загуби при дебита на помпата в следствие на височината :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F2ef81nt.jpg&hash=6d76663768d5b373c656281a5610d1ce67cb3b5f

trupai

Точно така мисля да го правя, да са едно тяло и преградата да е с черно стъкло! Иначе няма да имам достъп до съмпа от задната страна, а ще е само отгоре .Може би от там ще се появи неудобството?!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Какво ще ме ограничава съмп на гърба на аквариума, освен по-трудното бъркане из него? Каква е разликата от това да е отдолу, освен в липсата на тръби и мъркучи? Все още нямам опит с морската акваристика, попрочетох доста неща, но приемам всякакви съвети!
Никъде не намерих информация относно смяна на водата при морските аквариуми, кога се правят смени или при всеки аквариум е индивидуално?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Letniq

Най-вероятно си прав, че ще ми стане малък и ще ми се доще да сложа още някоя джаджа, но факт е, че такива са ми възможностите в момента, а и аз както akitaka разполагам с много ограничено място :)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi44.tinypic.com%2F2ef81nt.jpg&hash=6d76663768d5b373c656281a5610d1ce67cb3b5f

kamenov

Съмпа никога не стига моя на 216л. аквариум е 100л. съмп в него има скимер/нагревател/биотопки/едропореста гъба/възвратни помпи + 50л. Вана с дебел слой пясък и много каулерпа + още една 50л. вана просто с вода за прибиране на проблемни риби може да се използва и за фрагове от корали. А отделно от цялото това имам един канистър с "ремуувъри".
Та помислете го добре ;)

trupai

Значи при така изграден аквариум със съмп на гърба нищо не ми пречи да пусна две тръби и до друг съд отдолу в шкафа! :-) Просто искам максимално да използвам мястото зад аквариума.
Никой не каза нещо за смяната на вода, как процедирате с вашите аквариуми, моля споделете мнение! *thanks
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

От повече от половин година се навим и чета по всички възможни форуми!
Не ми е ясно дали се сменя вода както при сладководните/ веднъж седмично 25-30%/или тук зависи само от показателите, т.е. ако показателите са добри не се сменя, ако са наруши баланса-смяна?!
: 19.05.2010г 11:11ч
Така го виждам аз, това ми е мястото!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi47.tinypic.com%2F2mzl4sz.jpg&hash=d716128831c47fb59d76f555453869b1eb6821d9
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

kamenov

Почти всекидневно се долива сладка вода, а смяна зависи от обитателите и показателите, но едни 10% седмично е напълно нормално. Някои го правят по-рядко с по-големи смени.
Помисли какво ще гледаш вътре дай и идея за филтрацията т.е. какво ще представлява и ще измислим колко често да сменяш ;)

trupai

Благодаря ви за съветите! *thanks
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

kamenov

Колегата е прав или го направи отделен съд, който да можеш да почистиш при нужда или му направи кранове за източване по някакъв начин.
А доливането е така... За съжаление солената вода се изпарява доста по-бързо от сладката по незнайни за мен прични.
Най-лесния начин за отстраняване на проблема и доливане примерно 1 път в седмица е да направиш система за самодоливане.
Ако се решиш да я правиш ще помагаме ;)

hanuman

Системата за автоматично доливане не е нищо особенно и скъпо(ако знаеш от къде да си го купиш  ;-) )
Ето ти един линк: http://www.reefshops.com/new-electronic-automatic-replenishment-device-water-filler-chip-sensor-type-.html
Пазарил съм от тях. За 7-10 дена пристигат нещата. Цените са добри, а и доставката не е скъпа.  Скоро мисля да си поръчам такава система, че и аз се осолох вече.  :-[
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

kamenov

Ако не си го купиш можеш да си го направиш само да не си с 2 леви ръце става много много лесно :)
Ще подсказвам, ако има желаещи ;)

trupai

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

ares


hanuman

Колега до къде я докара? :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

trupai

Цитат на: hanuman - 13.06.2010 23:44
Колега до къде я докара? :-)
До под кривата круша!
Още се колебая има няколко фактора, които ме притесняват! Двуомя се  дали да е солен или сладководен!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

vasso

Ако имаш пари пробвай със соленоводния. :-)

hanuman

Цитат на: vasso - 14.06.2010 23:23
Ако имаш пари пробвай със соленоводния. :-)
Колега не е така. Ако си направиш един Fish only не ти трябват много пари. Даже понякога морския излиза по евтин от сладководния. Ама в България нали знаят само за рифов и всеки такак ще ти каже.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Ми то си има повече рискове като цяло. Трябват ежедневни грижи, пък и доста повече техника.

hanuman

Цитат на: vasso - 14.06.2010 23:36
Ми то си има повече рискове като цяло. Трябват ежедневни грижи, пък и доста повече техника.
Колега ти морски аквариум имашли?
Щото аз имам. ;-)

Риск има винаги ама човек докато не пробва не може да знае. И няма такова нещо като всекидневна подръжка, ако си направиш всичко както трябва.
Пак казвам не мога да разбера защо всеки в България си мисли, че соленоводния задължително трябва да е рифоф.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Ми аз може и да няма, но ти ако имаш значи по-добре от мен трябва да знаеш, че се изисква много повече внимание от сладководния. И да, трябва ежедневна поддръжка. Това е причината да не се заема, всички останали предпоставки бяха налице.
Не е редно да обобщаваш- всеки, никой...
Мен ми е интересно колко време ще можеш да го поддържаш- изкарай 2 3 години и пиши пак.

hanuman

Ето пак. Абе хора морския аквариум не е невъзможно нещо. Да изисква малко повече внимание и много повече четено, но от соленоводен до соленоводен има разлика. Ако отглеждаш само риби си е почти като сладководния аквариум. Живите камъни не са задължителни. Колега vasso не знам кой те е отказъл от морксата аквариситка, но ежедневна подръжка иска и сладководния. Аз ти предлагам да пробваш със 100-150л морски само с рибки и да видиш, че не е чак такава мъка. Хем няма нужда от голяма инвестиция, хем ще видиш как е, пък ако не ти хареса може да го обърнеш на сладководен. Не оспорвам твоите знания, но пробвай и ще видиш, че не е чак толкова трудно и скъпо както твърдят повечето хора. Пак ще повторя не всеки соленоводен трябва да е рифоф( с корали).  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Доста спам стана, но ме отказа това, че ми връзва ръцете, а аз имам доста работа.
Сладководния съм го оставял и по седмица без проблеми като ме няма, а доверие на други нямам относно аквариумите. :-)
Иначе никой не казва, че е невъзможно. Тук обаче виждам и аквариумите на Кимбайците, които уж друга работа нямат пък изглеждат все по-зле всеки път като им вляза в магазина.

Coral Master

hanuman,
пак си прав, човече. Не знам дали fish only marine излиза по-евтино, но не е сложно за подръжка със сигурност. Сложното е в рифовия.
Аз почнах с обикновен готов китайски 80 л аквариум със шкаф, правен за сладка вода. Напълних го с около 15 кг живи камъни. Като говорим за живи камъни, предполагам никой няма да се изненада, че може да се сложат само 1-2 живи и останалите да са мъртви морски камъни, дето ги слагат на цихлидарниците. Та имам и един скимер вътре в аквариума, на Aqua Medic. Имам и една помпа за въздух, която захранва скимера. В момента съм махнал капака и нямам осветление, само слънцето, понеже аквариума е до южен прозорец. Температурата я видях да се вдига до 32 градуса, но термометъра не може да покаже повече. Така или иначе утре ще монтираме климатик в това помещение, най-вече заради рифовият аквариум.
Вода не съм сменявал от поне 4 месеца. Никога не слагам нова вода, винаги използвам старата вода от рифовия аквариум. Тестове не съм правил от миналия октомври - откакто започнах да правя тестове всяка седмица (а понякога и по 4-5 на ден) на рифовия.
В момента вътре имам един кефал от Черно море, който от 2-3 см за една зима стана над 10 см. Имам и една много красива риба папагал, която обаче вероятно ще изяде коралите ми в дргия аквариум и затова съм я изолирал в малкия. Имам и 5-6 меки корали (Sarcophyton), както и няколко вида полипи. И две или три черноморски скариди.

Сега подготвям един 240 л за осоляване. Купил съм италиански скимер (вътрешен), който играе ролята и на преливна колона. Липсата на такава колона е най-големият проблем при вградените скимери. Гадните вещества са по-леки от водата и отиват отгоре, пък вградените скимери смучат вода отдолу, до дъното. Моя скимер засмуква от повърхността. Ще напълня аквариума с камъни, повечето мъртви, с някой и друг мек корал и с 5-6 риби + някой готин рак и скариди. Това е всичко.

И най-големият проблем при солената вода - една риба на 40-50 литра. По книгите пише една риба на 25 литра, но най-безгрижно е всичко при поне 40 л на риба. Иначе искат повече чистене.
Ако няма живи камъни, трябва да има канистър филтър. Аз лично предпочитам камъните.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

kamenov

Ти аквариумите на кимбайците не гледай...
Те наистина имат какво да правят по цял ден и ако питаш мен магазина е малко в заден план ;)
Аз имам 216л. соленоводен само риби и живи камъни, като рибите наистина са малко ама са прасета и друга всекидневна грижа освен хранене нямам.
Та вътре имам риба лъв, пикасо тригер, нигер тригер и сноуфлейк змиорка и си се чувстват перфектно.

tishovsx

Не е добра идея да не се сменя вода, толкова дълго (4 месеца) сривовете неминуемо ще дойдат макар и със закъснение.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

trupai

След повече от 3 години умуване се осъществи и моят соленоводен проект.
Аквариума е с  размери 80х55х40, с външна преливна колона и съмп с размери 70х40х35. Стартиран е на 26.07.2013г. На старта системата побра 207л. вода. Сложих 10кг. живи камъни,6кг. бейс рок и 20кг. коралов пясък. В последствие добавих още 18кг. живи камъни. Техниката, която използвам е следната :
- Скимер Bubble Magus Curve 5
- Wavemaker 2Бр. Sun Sun 3000l/h
- Реактор за активен въглен Bubble Magus
- Подкачваща помпа D&D 2000l/h
- Осветление 4бр.Т5 39W + синя лед лента за нощно осветление
- Led 7w осветление за рефюджиума
При стартирането аквариума изглеждаше така:



В момента е по-различно, даже и с обитатели :)
Като го изчистя малко ще щракна нови снимки.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

kamos

Поздравявам те за старта. Какви са лампите на аквариума?
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

trupai

Лампите са :
Aqua Medic aqualine T5 Reef White 15K
Aqua Medic aqualine T5 Reef Blue - 2бр.
Giesemann Powerchrome T5 Aquapink
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

kamos

Като препоръка - актиничните лампи се сменят най-късно на девет месеца. :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Стоян Михов

Браво, три години след като каза, че замисляшморски и го направи, добре изглежда, браво за последователността! Успех оттук нататък.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

През тези три години се отдадох на четене за морските аквариуми и размисли с кой от двата си сладководни аквариума да се разделя. Измислих го и макар да се разделих със страхотни сладководни екземпляри не съжалявам!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

12.09.2013 09:11 #34 Last Edit: 12.09.2013 13:04 by trupai
Въпреки наличието на много водорасли,(които усилено боря) ще пльосна една снимчица на аквариума в момента :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Една снимка, на която съм хванал голяма част от обитателите :)

Не ставам за фотограф, но ще се опитвам да подобрявам качеството.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai


най-новият обитател

ей това е някакво коралче май, но още е малко за да го разпозная
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Доста добре изглежда! Продължавй в същия дух :)
Не искам да те плаша, помисли за мрежа над аквариума, точно две такива врасета имам в хербария ;)
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Мрежа съм намерил, но рамката се оказа проблем. Надявам се днес да е готова.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Еха, все повече заприличва да истински риф, с тази скорост на развитие ще има какво да покажеш на Коледния конкурс.

За напълно отворен аквариум като твоя рамката не би трябвало да е проблем, отиди при първия дограмаджия да ти направи комарник с твоята мрежа и си готов.

Да не те разочаровам, но това червеничкото не е корал, а по-скоро асцидия. Не е вредно никак, но не може да оцелее дълго време в аквариум, защото се храни с разни планктони, няма да порасне много повече. http://4.bp.blogspot.com/-Gm2yqqGdt7A/UV_9mrFd6OI/AAAAAAAAB3Y/pEqR6qV8nPg/s1600/Ascidia+2.jpg

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Мерси за инфото *DRINK*
Аз също си мислих,че няма да е проблем рамката, но ходих на две места до сега и ми отказаха - нямало как да се опъне мрежата. Или не им се занимава или са абсолютни некадърници. Третите дограмаджии, които намерих уж се навиха да я правят, но да видим.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

изгубеният рай

END!!!

trupai

Цитат на: изгубеният рай - 29.09.2013 18:18
Аха,ти си бил значи :-)
Позна си камъните най-накрая  :-)
Още веднъж Благодаря!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Прибирам се снощи в къщи с новата рамка против скачащи твари и какво да заваря - в аквариума мътилка, нивото паднало с 10см., скимера прелял   :ranting: Веднага се сещам,че е спирал тока. Като погледнах механичните таймери на осветлението установих, че не е имало ток за повече от 4 часа :buff: Хубавото е, че няма никакви жертви сред населението на аквариума, но лошото е, че след спиране на електричеството подкачващата помпа не може да възстанови ниво на вода в аквариума. Някой сблъсквал ли се е с такъв проблем? Дали проблема е в помпата? Вечерта тока спира още два пъти и ситуацията е същата- водата се връща в съмпа и после като дойде тока не се вдига до нагласеното преди това ниво. *dontknow*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Имам възвратен клапан, има и достатъчно вода за да се напълни дисплея! Обяснявам си го само с проблем в помпата - всеки път качва вода до различно ниво в дисплея.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

magnit

Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

sano-pets

Цитат на: magnit - 05.10.2013 15:27
Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Прав си!

Цитат на: trupai - 05.10.2013 14:28
Обяснявам си го само с проблем в помпата - всеки път качва вода до различно ниво в дисплея.
И след това какво се случва- нивото на водата променя ли се? Ти ли я регулираш някак си?

Като гледам снимките на аквариума и сравнявам с моя- твоята решетка е доста по широка  - а не дълга и плитка като при мен - може водата да няма достатъчно капацитет да прелива в преливника и нивото й ( като гледам около 10 см)  да се влияе от замърсеността на решетката!?

trupai

Цитат на: magnit - 05.10.2013 15:27
Хъм!
Това е много странно. Аквариум с преливник има винаги само едно ниво - до решетката. Над това ниво прелива, под него водата не стига до преливника и не се връща в съмпа. Възможно е при теб да има и трети вариант - от едната входяща дюза да влиза вода, а от другата да връща по някаква причина. В противен случай няма да има циркулация между съмпа и дисплея.
Да прелива над решетката, но посредством кран на изтичащата тръба съм регулирал нивото на водата в дисплея на 7см над долният ръб на решетката. Когато спре тока и дойде отново, водата в дисплея се качва, но не както е била преди, а примерно на 1-2см над ръба на решетката. Чаках повече от два часа, но не се качва нагоре. Няма вариант вода да се връща през една от двете вкарващи дюзи, защото те са свързани с една тръба, която е на подкачващата помпа.

Публикациите са слети: 05.10.2013 16:40

Цитат на: sano-pets - 05.10.2013 16:00
Прав си!
И след това какво се случва- нивото на водата променя ли се? Ти ли я регулираш някак си?
Да регулирам я посредством врътка на подкачващата помпа.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Пробвал съм това! При отворен докрай кран и подкачваща помпа на макс, водата прелива през ръба на преливника и се чува страшно клокочене.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

DISCUSBG

 Имаш в предвид над гребена ли?
Не знам!

trupai

Да.Отточната тръба поема целият капацитет на подкачващата помпа.
Започвам да се замислям за нова такава- по-надеждна и с по-голям дебит.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

mitio

Относно проблема със скимера - аз го реших по този начин с настройване на 5 минути закъснение - http://www.schneider-electric.com/products/bg/bg/2800-inrefejsni-kontrolni-i-izmervatelni-releta/2810-releta-za-avtomatizacia/529-zelio-time/?P_TAB_TYPE=products&P_RANGE_ID=529
Ето и парт номер, защото на тези не им работят винаги линковете - RE11RAMU Schneider Zelio time On delay timer.
Джиджавката не е евтина, но е надеждна.

Поздрави,
М.

trupai

Цитат на: tonino - 07.10.2013 15:05
И каква ще е разликата ако е по-мощна помпата? Сам казваш, че намаляш дебита на помпата. Защо?
Намалявам дебита на помпата за да регулирам по-точно височината на водния стълб, защото само с крана на оттичащата тръба е почти невъзможно. Опасенията са ми относно надеждността на използваната от мен помпа - при всяко спиране и пускане и се променя дебита (поне така ми се струва). Ако тръгна да купувам нова, е логично да взема такава с по-голям дебит (Колкото повече, толкова повече  :-) )
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Проблема не е в това да регулирам определено ниво на водата, а в това да се запази същото след прекъсване на ел.захранването. Днес пробвах няколко пъти и отново е същото! Един път нивото остава ниско долу, следващият път започва да прелива. Това е без да пипам абсолютно нищо друго. Според мен няма какво да е освен проблем с подкачващата помпа.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

борислав

Аз го имах същия проблем разреших го с външен скимер Но при мен съмпа е вграден и при промяна на входната вода макар и минимално ми преливаше Сега входната тръба на скимера ми е почти  до дъното и нямам проблеми

камен чочев

Здравей, проблемът ти не е в помпата,  а в оттичащата тръба. Това се получава почти винаги и при мен, на системи с кран на оттичащата тръба, след спиране на тока. Просто след всяко спиране на тока, регулирам крана наново. Разбира се, за мен не е проблем, защото крана е мембранен и се работи много лесно с него.

trupai

А моят кран не е мембранен и си е направо мъка регулирането с него  :duvar:. Поради тази причина пипам леко врътката на помпата. Колкото и да го мисля, май най-добрият вариант си остава слагането на UPS.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

sano-pets

Вероятно проблема е в помпата - може да се зацапала някъде ( разглоби я и я измий ако не си го правил ) и да не упява да върти водата добре ! А какъв тип е крана за регулиране на дебита на помпата - някакъв механичен ли е - намаляващ самия приток на вода ? и ако го отвориш изцяло -какво се получава? Много силна ли става тогава ?
При мен тази помпа не се регулира - явно всичко е въпрос на изчисления преди да се направи - дебит на помпа, диаметър и височина на тръбите по които върви водата, обем на преливник и т.н. !

А най-лесно да намериш друга помпа - за проба ! Дори и използвана!

trupai

Цитат на: tonino - 07.10.2013 19:06
Логично е да вземеш по-мощна, но не виждам как това ще реши проблема ти в момента. Ако задната част е пвц или плексиглас, за мен разумният начин е да намалиш нивото на водата за един-два часа, да залепиш едно парче с което да намалиш височината на решетката и си решаваш проблема.
Тогава ще имам другият проблем - с шума (клокочи зверски)

Публикациите са слети: 08.10.2013 14:35

Цитат на: sano-pets - 08.10.2013 13:18
Вероятно проблема е в помпата - може да се зацапала някъде ( разглоби я и я измий ако не си го правил ) и да не упява да върти водата добре ! А какъв тип е крана за регулиране на дебита на помпата - някакъв механичен ли е - намаляващ самия приток на вода ? и ако го отвориш изцяло -какво се получава? Много силна ли става тогава ?
При мен тази помпа не се регулира - явно всичко е въпрос на изчисления преди да се направи - дебит на помпа, диаметър и височина на тръбите по които върви водата, обем на преливник и т.н. !

А най-лесно да намериш друга помпа - за проба ! Дори и използвана!
Това с почистването го правих вече. Иначе на самата помпа има една врътка, която намалява водният поток. Използвам нея за да до регулирам нивото, поради факта, че с крана на отходната тръба ми е трудно.Не е невъзможно при увеличена докрай помпа да се справя само с крана( правил съм го преди, но си е голяма мъка) да достигна желаното ниво на водата. Проблема е единствено и само когато прекъсне захранването. Явно както споделят и други колеги при тази система на оттичане на водата след всяко прекъсване на тока си иска човешка намеса.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Аз мисля ,че да го види някой с опит е най-добре.Ти не си наясно с проблема,а този,който го е правил,не го е разчел правилно.При мен крана не е пипан 2 години,помпата също.Нивото ако ми играе,досега с доливната система да съм уморил коралите или да е наводняван хиляди пъти апартамента.Не се мъчи ,а ние да гадаем,направо действай.

trupai

Цитат на: tonino - 08.10.2013 17:00

Не знам каква е била идеята ти при проектирането на системата, но за три години изчакване явно си пропуснал доста важни неща.

Не само съм чакал, а и доста съм попрочел !
Да, има още хиляди неща, които не съм научил и ще се уча с времето и с грешките си! Точно поради тази причина се доверих на човек, който разбира от тези неща и който проектира и създаде системата!

Публикациите са слети: 08.10.2013 17:44

Цитат на: tonino - 07.10.2013 19:06
Логично е да вземеш по-мощна, но не виждам как това ще реши проблема ти в момента. Ако задната част е пвц или плексиглас, за мен разумният начин е да намалиш нивото на водата за един-два часа, да залепиш едно парче с което да намалиш височината на решетката и си решаваш проблема.
Това същото мога да го постигна и ако удължа оттичащата тръба в преливната колона.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Загледах се по снимките,помпата подкачва през  двата отвора ли,и когато спре тока,нивото до тях ли стига или и двата имат клапани и само се оттича до преливника?Прекалено много променливи.Първо клапаните влияят на потока,второ и крана на помпата пипаш,трето помпите за течение може да влияят на вливащата се вода,четвърто,гребена на преливника разчетен ли е към дебита .Преливника ти с колона ли е зад аквариума или е много плитък......ако е плитък,как ще регулираш крана на връщащата се вода.А можеше да е къде по-лесно нагласено.

Стоян Михов

Аз досега само четох, но съм съгласен с Андон и Илиян. Няма значение кой и как и защо ти е правил системата, въпросът е че не работи правилно, като вероятно причината не е само в дизайна. Ти поддържаш много по-високо ниво, отколкото позволява дизайна на системата. Нивото, което трябва поддържаш е около един см над нивото на входните тръби. При този вариант няма да имаш нужда от възвратни клапани на входните тръби, които са предпоставка за много проблеми, от опит го казвам, не знам дали друг е имал възвратни клапани, но аз съм имал и много съм си патил.
Това което си пропуснал да ни покажеш в иначе прекрасните снимки (поздравления за които) е дизайна на преливната колона, мисля че в нея се крие разковничето за твоя проблем, дай една такава снимка и пак да пофилософстваме после и да разберем защо шуми толкова при по-ниско ниво.
Поздрави.


https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Няма как да снимам преливната колона, просто нямам достъп с апарата до нея, но изглежда като това

класическо хърби. Само че при мен я няма тази тръба, която съм заградил с кръгче
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Само да уточня - имаш си и двете тръби - и основната и резервната нали? А на основната нямаш това удължение, което си очертал, а имаш само нипел на дъното така ли? А каква е височината на резервната тръба при теб, спрямо долният ръб на преливната решетка, тук на тази снимка е един см под ръба на решетката, при теб няма как да е така?

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Цитат на: Стоян Михов - 11.10.2013 09:44
Само да уточня - имаш си и двете тръби - и основната и резервната нали? А на основната нямаш това удължение, което си очертал, а имаш само нипел на дъното така ли?
Точно така! Височината на резервната тръба е 7см. над ръба на решетката, държа нивото точно до нейният отвор(който е направен под ъгъл), като съвсем малко количество вода се стича през нея.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

:) Ясно, направи височината на резервната тръба, като тази на снимката - 1 см под нивото на решетката и всичко ще се реши. Вероятно ще се наложи да намалиш малко мощността на помпата, защото не знам колко може да ти поеме решетката. Но трябва да си наясно, че нормалното ниво в дисплея тогава ще ти бъде 2 -3 см над долния ръб на решетката. И това е, няма да имаш нужда и от възвратни клапани на подкачваштат помпа.

Това е истинският дизайн на хърбито, като на снимката, която си показал. Този дизайн позволява играта на нивото на водата да се случва вътре в преливната колона, а не в дисплея, това е целта му. А така както ти е сега системата благодарение на високата резервна тръба, целият дисплей ти играе ролята на преливна колона, затова и ти играе нивото там след спиране на тока, докато се нормализират нещата. Дано съм бил полезен. Успех.

Или ако искаш си вдигни нивото на долният ръб на решетката, за да ти бъде по-високо нивото в дисплея, но спазвай правилото ръба на резервната тръба да е под долният ръб на решетката. Но тогава входящите тръби ще останат под повърхността и клапан ще си трябва. Ако ти е интересно мога да споделя моят негативен опит с възвратните клапани.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

А защо използваш резервната тръба да църцърика?! Тя е само в краен случай,ако нивото се вдига и късата не успява да се справи.Мисля си че помпата е силна,а късата тръба тясна.Трябвало е да бъде с по-голям диаметър.Друго....вливащите се тръби са ниско,затова е възвратния клапан,но ако те не държат дълго време както когато няма ток,те изпускат всичката вода в съмпа,нивото на работа на скимера се покачва и чашката се пълни с вода,като излива скимата в съмпа.И ето ти бедствие.
При мен резервната тръба е дори 7см под преливника,започне ли да клокочи е време да почистя медията,която съм сложил в преливника.Цялата работа се оправя с по-дебела връщаща тръба и игра с крана й или намаляне на дебита на помпата,което си е загуба на капацитет.И снижаване на резервната,както каза Стоян.

Стоян Михов

Цитат на: Ilianidis - 11.10.2013 14:27
Мисля си че помпата е силна,а късата тръба тясна.Трябвало е да бъде с по-голям диаметър.
Не е това Илияне.
Цитат на: trupai - 05.10.2013 18:19Отточната тръба поема целият капацитет на подкачващата помпа. Започвам да се замислям за нова такава- по-надеждна и с по-голям дебит.

Цитат на: Ilianidis - 11.10.2013 14:27
Друго....вливащите се тръби са ниско,затова е възвратния клапан,
Не са ниско, те са почти на нивото на долният край на преливната решетка, което си е нормално, прсто trupai поддържа много високо ниво на водата в дисплея.

Цитат на: tonino - 11.10.2013 16:24
Работата е там, че доколкото схващам Trupai иска ниво в дисплея, каквото е в момента. Каквито и упражнения с тръбите да прави това ниво няма как да стане освен с регулиране на дебита. А резултата от това е ясен.

Това ниво може да остане, ако вдигне долният ръб на преливната решетка, но тогава със сигурност ще му трябва възвратен клапан или да изведе отворите на подкачващите тръби по-нагоре, което си е най-доброто решение според мен.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Благодаря на всички за коментарите и полезните съвети!
Утре очаквам човека, който направи аквариума и се надявам да се справим с проблема!  :-)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Проблема с нивото е отстранен. Сложихме нова помпа с дебит 3000л/ч и сега желаното от мен ниво се постига без никакъв проблем.
В момента дерзая върху друг проблем :-( Имам Chelmon rostratus, на който се появиха някакви налепи по плавниците и опашката. Чета по разни чужди форуми и много ми прилича на Lymphocytosis. Рибата е супер активна и се храни от ръка със замразен хирономус. От вчера започнах да кисна хирономуса в сок от чесън преди да и го дам. Не знам какво друго да правя, ако някой е имал подобен проблем, моля да сподели!
Слагам едно клипче с недобро качество, а довечера ще се постарая да направя някоя ясна снимка.
Video - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

камен чочев

Лимфоцисти се появяват при стрес и не добри условия на водата. При теб изключвам второто, така че най-вероятно са от стреса при транспорта. Доколкото съм чел, причинител е или вирусна или бактериална инфекция и по принцип със силна храна, добри условия и спокойствие, ще отминат постепенно. Виждал съм риба - доктор да се опитва да отстрани такива цисти. Не е заразно и мисля, че няма от какво да се притесняваш, докато рибата се храни и очите и са чисти

изгубеният рай

Според мен не е нещо тревожно,получава се при транспортиране...не се вижда много добре.Откога е при теб?


Камен ме е изпреварил,за всеки случай направи една по ясна снимка.
END!!!

trupai

И аз четох същото, което Камен казва, затова добавих чесън в храната. Лошото е че не иска да яде нищо друго освен хирономус.
Рибата е при мен от седмица. Ето и няколко снимки, на които се опитах да фокусирам засегнатите места.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

изгубеният рай

От транспорта е ,споко.Можеш да пробваш със артемия.
END!!!

камен чочев

Опитай се да го научиш да яде и други храни. В къщи, челмона е на индивидуално хранене с пинсета - миди, скариди, сьомга. Чувства се добре и явно храната го устройва, защото вече не поглежда към перестите червейчета.

trupai

Малко снимки на обитатели :)


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2Fj4wu8z1oh%2FDSC_0298.jpg&hash=3082359dcb41b598d31c956a2e1a5d2c65515d82


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fbb173erbz%2FDSC_0299.jpg&hash=bb7ecc2e11f4bbeee71bfe396b00dba3089e6aab


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fjkss9iojp%2FDSC_0300.jpg&hash=fb11e8d8ca33a219705653c4b44a29c83ec2e6f4


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2F7g2uxyehr%2FDSC_0301.jpg&hash=f36fb62a8467e958179531709822e347137f86c0


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fw1p6rzmrp%2FDSC_0302.jpg&hash=d1f581003b2fc7b0cdb2d7bdf9354a184da830fe


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fvifi50g9n%2FDSC_0303.jpg&hash=55073b31de818ec137921c31d17203f54b71b1f0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fmoxsfcxs5%2FDSC_0304.jpg&hash=c57efb84176203033f6ebb3b7678bc07a43e70e9

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2F53gki355z%2FDSC_0305.jpg&hash=b5599d6018b30c428b7001a5676c9e9cb47a0699

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2F6xqnxy2yj%2FDSC_0306.jpg&hash=5cdc8c7162cf3a0126f5e97d427ad1212f80d19d

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fafamudfff%2FDSC_0307.jpg&hash=1229a698930ae278832a6989076b5894d0d15405

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fsczhyb44p%2FDSC_0308.jpg&hash=fe0c930e8ec5ed3a2e715eaa28c826b83f2627a7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fvwqhfgw2j%2FDSC_0309.jpg&hash=a67666126b432f72146225fcd63249e049f27141

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Fpvo0obsar%2FDSC_0315.jpg&hash=0e10423caeb423e37d04c98cab6875ade6da660f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fj0dr6tvb9%2FDSC_0317.jpg&hash=a14f434968ec5e7afe6ab73b1e66fe7e697883dd

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fttijuv8fb%2FDSC_0322.jpg&hash=166d6af843b04bf50a551212ffcf0188b8860411

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fk5mniuqin%2FDSC_0330.jpg&hash=2bf80311e37df2dd3d11bdeff8ca325098ecd95a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fogqckdgwv%2FDSC_0336.jpg&hash=c7fb19ed37098e6ce36a8c684bea5544c59969ed
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

изгубеният рай

Виждам че клоуните са си познали еуфилията :-)а моят даже не иска да я помирише.
END!!!

trupai

От скоро я припознаха! Месец и половина не и обръщаха внимание. Малка е още за двамата и става яко бутане :) Надявах се да намерят убежище в каталафилията, но уви, бутат се в малката еуфилийка :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Лора

В началото на една връзка ти се струва, че всички мъже са смотани, само твоят - не! По късно разбираш, че всички мъже са смотани, но колкото твоя - никой!

dafil

Екстра  *THUMBS UP*
а как ме е яд,че нямам място за едно клоунче!
какво е заглавието на корала на втората снимка??
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

камен чочев

Браво! Населване в пълен ход :) . Едно съветче - сложи трахифилията на пясъка - ще се надуе още по-добре. А коралчето от втората снимка е акропора някаква.

Ilianidis

Acropora formosa най-вероятно.Добър напредък и успехи занапред.

trupai

22.10.2013 17:01 #83 Last Edit: 24.10.2013 09:26 by trupai
Трахифилията беше на пясъка, но попчето постоянно я затрупваше с пясък и стоеше постоянно свита! Сега от както е пльоснах на камъка се отвори.

Публикациите са слети: 24.10.2013 09:26

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Искам да попитам тези, които имат рефюджиум в системите си - колко продължително светите на водораслите?
При мен осветлението на рефюджиума свети  денонощно. Хетоморфата нарасна значително. Нитратите и фосфатите са неуловими от тестовете. Намислил съм да оставя осветлението на макроалгите да свети само докато е изключено осветлението на дисплея. Дали това е добър вариант? Ще съм много благодарен ако споделите малко опит!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Нагласих лампата на рефюджиума да се включва с нощното осветление, като целта ми е да задържа РН-то постоянно.
Ето и една снимка от днес!

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Febs8pfzaj%2FDSC_0532.jpg&hash=70af4d5ecc678332e71ee57d8c54a631df6e8b00
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

diabolique

Чудесно изглежда, браво!  :-)
Хелмона искаше ли да яде в началото, и как го захрани?

Yonchev

ЦитатНагласих лампата на рефюджиума да се включва с нощното осветление, като целта ми е да задържа РН-то постоянно.
Чудесна идея и аз ще направя така  *DRINK* Аз лично светя по 14 часа на ден, нали и растенията трябва да си почиват по някой час... чувал съм за хора който светят постоянно, но според е мен е прекалено

Ilianidis

Много хора светят денонощно,че дори и аз.Четоморфата набъбва двойно за месец.Не и пречи,само каолерпата сменя начина си на размножаване.

trupai

И аз светих постоянно до скоро, но така ми мърдаше ПХ-то.Сега като настроих лампата на рефюджиума да се включва с нощното осветление и Пх се закрепи на 8.2. Иначе иаз съм чел, че на хетоморфата не и пречи светене 24/7
Цитат на: diabolique - 06.12.2013 17:38
Чудесно изглежда, браво!  :-)
Хелмона искаше ли да яде в началото, и как го захрани?
Хелмона го захраних с хирономус, който му подавам с пинсета. Вече яде почти всичко, само на артемията се мръщи :) В началото ми изяде всички перести червеи и айптазии само за няколко часа. На другият ден огладня и започна хирономуса.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

Много добре се развива аквата, харесва ми много, а и с времето ще стане още по-хубав :) Поздрави,Ангел  *DRINK*
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

09.12.2013 10:00 #91 Last Edit: 09.12.2013 14:36 by trupai
Мерси Геле! Добре дошъл си да я видиш наживо и да черпя по бира!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ангел Христов

С най-голямо удоволствие, поканата от моя страна също е в сила при същите условия - демек с *DRINK*
На живо аквариумите ни изглеждат по коренно различен начин, отколкото на снимки, така мисля ;)
Поздрави!
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

trupai

Ето я сега въпросната акропора, за която питах в темата на Дафил.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Fk15ygw6in%2Facropora.jpg&hash=c9b33d0259dd702a865ca4b8d8ffea382618d745

Преди повече от три месеца.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Ff3a9s9687%2Facropora.jpg&hash=0f37e27f9913a1caa95c9e8be74c75da1caab3fb
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

 Малко развитие при мен

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fn69d6gtvr%2FDSC_0593new.jpg&hash=22c1b2172210a6e90c7a4b1d7a17e3c431aa1128

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fwgtnzhkif%2FDSC_0596small.jpg&hash=211d8831360f32063757ecbbc3245c4d0ba7bd32
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Борис Христов

Браво... :-)
Много добро развитие.
И на аквариума ,а очевидно и на собственика му.

trupai

Мерси Боби!
Ей заради това нещо се разделих с ония прекрасни създания, които плуват в твоя аквариум! Поздрави!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Стоян Михов

Браво, много добре се развива аквариума, един от любимите ми тук. Продължавай все така.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

dafil

Малиии-кво е яко нещо да плува в аквариума :-)
Пък и коралчетата добре вървят.
...аз ще снимам тея дни по-горе споменатата акропора,че нещо тръгна при мен откакто почнах да храня,но цвета й не е като твойте нови връхчета,а си е като навсякъде по корала.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

trupai

Аз почти успях да я убия тази акропора, заради велика моя глупост! Не бях закрепил добре камъка, на който е залепена и таралежа естествено го бутнал :'( Акропората право в еуфилията! Сигурно цял ден така е стояла! Едвам успях да спася едно малко фрагче :duvar:

Публикациите са слети: 19.02.2014 09:14

Цитат на: Стоян Михов - 18.02.2014 23:30
Браво, много добре се развива аквариума, един от любимите ми тук. Продължавай все така.
Мерси Стояне!
Радвам се да прочета такова мнение от теб *privet*
Ще продължавам, ще се стремя да поддържам стабилност и ще позаселя с още малко SPS.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Новата ми придобивка

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Frdcn9pwt5%2FDSC_06441.jpg&hash=1f1dce335cea00fb3564a636389d20d1bc484fa6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2F49mvtvjm3%2FDSC_06451.jpg&hash=cbd8b8b95ed76d24e31f20edd51589a26d24e5e7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2F5a4016pkt%2FDSC_06461.jpg&hash=007d29b20eac68ad3c4b4043eb3f87b533199152

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fql6m2ke0t%2FDSC_06481.jpg&hash=8623e200a618b47114ea9bcbf50c3b9c7523de15

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fwcnw7eno3%2FDSC_06491.jpg&hash=a5df75a7c9f7cc9096cac03320fda840b093aaa6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F9uhf2ltxt%2FDSC_06501.jpg&hash=fe1dce79ffc830b793cd70bb2f434d393d6066c3


Публикациите са слети: 24.03.2014 09:09

Диодите са 3w :
Channel 1: 8 x Royal Blue 450nm, 16 x Blue 460nm
Channel 2: 14 x Cool White 12,000k, 4 x Neutral White 6500k,2 x Red 660nm, 2 x Green 520nm, 2 x Violet 420nm
Channel 3: 3 x Blue 450nm
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

tonik99


trupai

Не се научих да снимам и това си е  :-| Имам вече 9 акропори и реших да ги покажа. Надявам се след 6-7 месеца да се забелязва растежа им дори и на калпавите снимки  :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F34%2F7339034B.jpg&hash=ece8e6a0644a57e973cf658f51f35cc851d8f78a
Още малко снимки
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F130%2F7339130C.jpg&hash=2d7ef07b9b125aa950d68d4da54a40c406b2e412
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F131%2F7339131C.jpg&hash=f48eac88112241358ff1c208c50706099d066416
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F132%2F7339132K.jpg&hash=7fc98914916094cf89b804f65a75d1490c992a9b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F135%2F7339135W.jpg&hash=5ca91c73df1e446546f0d66b20321a2e1ca8cfbe

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F137%2F7339137a.jpg&hash=b688c2669427cc123176b991e5672620464c0bcf
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F139%2F7339139o.jpg&hash=9ba3f906e6342172d36d8188f51f4e5c03be89e0
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F141%2F7339141D.jpg&hash=96ddb0d474f12385f3d74fc1f11fdc15680f63b2
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Здравейте,
Една година след старта моят аквариум изглежда по този начин


Въпреки многобройните трудности мисля че се получава истински риф!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

svetlomir

Браво Дидо аквариума е уникален!!!

Yonchev

Браво! Страхотен е и наистина си е заприличал на риф!

trupai

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg.tapatalk.com%2Fd%2F14%2F08%2F01%2Fezunydez.jpg&hash=b2da51143d5314f6e4e42e89c6642d416c16aa21
Инструкцията при отсъствие
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

хахахаххахаххахаххахахаххахаххахаха *DRINK*

trupai

Дори и такава подробна инструкция не помага! Пак имаше краш, но добре , че е извън аквариума :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Да събудя малко и моята тема с няколко снимки щракнати с телефона :)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Frgng7fxlr%2FIMAG0287.jpg&hash=aba82e6b9cc1d78d7a4963fb972652dfb6d1eec1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Fn8cmm6nib%2FIMAG0288.jpg&hash=b3bef19055fdae53bf79dfe90a2808190be37615

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Fwnzluldi7%2FIMAG0290.jpg&hash=1b29f996e7a8d42df6b0961e3a1d24474945b1ef
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Поздравления,рифа е завършен.Май става тясно ;-)

ticho

Поздравления и от мен , аквариума е много хубав  :-)

tonik99


diabolique

Страхотен е!  *BRAVO*
С какво и как храниш коралите?

камен чочев

Уникално се развива. Браво :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

trupai

Цитат на: Ilianidis - 24.11.2014 18:01
Поздравления,рифа е завършен.Май става тясно ;-)
Благодаря! Имам какво да се желае още :) Наистина им е тясно, започват да се горят един друг!

Цитат на: diabolique - 24.11.2014 21:35
Страхотен е!  *BRAVO*
С какво и как храниш коралите?
;-) Коралите не ги храня, ползвам единственно двете шишета на Red sea - Reef energy
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

svetlomir

Браво Дидо извънземен е!

trupai

10.02.2015 18:01 #118 Last Edit: 11.02.2015 09:29 by trupai
Възраст: Стартиран на 26.07.2013г

Размери и обем: Дисплея е с  размери 80х55х40, с външна преливна колона и съмп с размери 70х40х35. В цялата система има 200л. вода.

Осветление: Осветлението е LED - Evergrow IT 2060 120W. Диодите са по 3w : Channel 1: 8 x Royal Blue 450nm, 16 x Blue 460nm Channel 2: 14 x Cool White 12,000k, 4 x Neutral White 6500k,2 x Red 660nm, 2 x Green 520nm, 2 x Violet 420nm Channel 3: 3 x Blue 450nm

Температура на водата: 26.5С За поддържането на температурата използвам китайски температурен контролер, на който са вързани вентилатор JEBO REEF 4 DC FAN и 150W нагревател Сера.

Показатели на водата: Ca 420-440 , KH 7-8, NO3 1-2, PO4 0, PH 8-8,2 , Mg 1320

Поддържане на Са, кН, Mg: Използвам добавките на Ред Сий, добавям ги ръчно.

Активен въглен: 200мл. в реактор Bubble Magus Mini 80 . Сменям го веднъж месечно.

Сол и смени на водата: Използвам Red Sea Coral Pro Salt, поддържам соленост 1.025. Сменям по 20л. вода през седмица. Имам автоматична доливна система, но я ползвам само когато отсъствам. Иначе ежедневно доливам по около 2.5л вода посредством ръчната система  "туба и канче"  :)

Механична филтрация: Няма

Пясък и камъни: 20кг. пясък в дисплея. 36кг камъни разположени в дисплея и в съмпа.

Хранене и оцветяване на корали: Използвам добавките Red Sea Coral Colors и Red Sea Reef Energy

Хранене на рибите: Рибите храня веднъж дневно с едно кубче замразена храна.

Контрол на нитрати и фосфати: В съмпа има рефюджиум с Хетоморфа. Там свети един 10W 6500К LED прожектор.

Циркулация на водата: От съмпа към дисплея водата се качва с подкачваща помпа D&D 3000л/ч . Движението в дисплея се осъществява от две помпи Jebao WP-25.

Стерилизация на водата: Aquael UNI 500 с 3w LED

Скимер: Bubble Magus Curve 5

Съмп: Съмпа е с три отделения. В първото са  скимера и вътрешния филтър с УВ. Второто е рефюджиум с живи камъни и хетоморфа. Третото е с реактора за активен въглен, малко сипоракс и  подкачващата помпа.

Обитатели: - 30 вида SPS и LPS корали
Риби
- двойка Amphiprion ocellaris
- Nemateleotris decora
- Zebrasoma flavescens
- Paracanthurus hepatus
- Chelmon rostratus
- Valenciennea puellaris
Скариди
- Lysmata debelius
- Lysmata amboinensis
Пясъчна звезда
Рак отшелник
Mini carpet anemone

Снимки:
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

След последното разместване и чупене на корали аквариума изглежда така :)






Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*

vankata_032_pld

Цитат на: julianiv - 10.03.2015 13:05
Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*
+1 *DRINK*

trupai

Цитат на: julianiv - 10.03.2015 13:05
Отличен аквариум  *THUMBS UP*, време е за мащабен проект като на Ванката, хем коралите да се разширят, хем и синият танг да се налудува  *DRINK*
Благодаря!
Ех, само да имах място за по-голям  *SORRY*
А синият танг го дебна вече! Ще му сменям къщата, но ми е трудно да го хвана.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

След като се сдобих с дозираща помпа Jebao е налице и първият сериозен гаф! Освен Кн, Са и Mg на четвъртата помпа реших да закача за дозиране бутилка с Red Sea Coral coloration A , съдържаща йод и халогенен комплекс. Не знам как се е случило точно, но около 400ml за няколко дни са се озовали в аквариума! Днес случайно забелязах, че бутилката е празна! Не знам какво да правя освен да започна да сменям по малко вода! Иначе коралите изглеждат по обичайният начин, всички са с отворени полипи.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

vankata_032_pld

Знаех си че на китаеца за такива неща не трябва да се доверява човек !  *CRAZY*
Радвам се че си се разминал без щети и да направи по сериозни смени на водица.
Поздрави !

Ilianidis

Ако края на шлаухата е по-ниско от дозиращата течност е възможно да се източи съдържанието на принципа на скачените съдове хидростатично.Ролката не притиска добре силиконовия маркуч и става белята.Трябва дозиращия разтвор да е по-ниско и да поставиш клапичка,за да не се връща обратно,че ако края е потопен,ще върне солена вода в разтвора.Най-добри са перисталтични помпи с 3,4 ролки,тези с две пропускат понякога.

vankata_032_pld

Цитат на: Ilianidis - 06.04.2015 21:54
Най-добри са перисталтични помпи с 3,4 ролки,тези с две пропускат понякога.
*THUMBS UP*

julianiv

От това, което е било в тия 400мл на ред сий на първо време бих се тревожил само за йода, ако е в голяма концентрация би могъл да нанесе много големи поражения. Коралите са ти най-добрият индикатор за положението, щом до сега не са показали признаци на стрес може би ще се разминеш с големите неприятности.   

Jebao-то е с 3 ролки. Не знам как точно е разположена помпата и съдовете с добавки при Trupaj, но при спряна помпа течността може да сифонира в аквариума само ако нивото и е по-високо от това на аквариума/съмпа където се подава.

trupai

Точно от там произтича проблема - че бутилките с добавките и помпата са на по-високо ниво. При ограниченото място, с което разполагам това беше единственото решение (за сега). Май ще ми се наложи да приправям кухнята  :-) не мога да допусна това да се случи отново. Извадих голям късмет с това че, в аквариума се е изляла най-безобидната течност и няма никакви видими поражения по-обитателите. Със сигурност концентрацията на йод е скочила многократно, но не мога да си представя какво щеше да се случи ако се беше изсипал калцият примерно  :duvar:
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Цитат на: trupai - 07.04.2015 09:36
Със сигурност концентрацията на йод е скочила многократно, но не мога да си представя какво щеше да се случи ако се беше изсипал калцият например

Да, можело е да бъде много по-лошо, както се казва, малкият дявол.

Стоян Михов

Няма проблем бутилките и помпата да са по-високо от нивото на съмпа, важното е края на изходящата тръбичка от помпата е да е по-високо от нивото на течността в бутилката и няма да има проблем. Единственит проблем е че така, това което добавяш ще пада от много високо във водата и ще пръска, но и това можеш да оправиш като сложиш изходящия шлаух от помпата в друга два пъти по-широка тръба (за да може да взима въздух) и така, не знам дали обясних добре.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

julianiv

Прав си, ако се вдигне част от изходящата тръба над нивото на помпата ще се предотврати евентуалното сифониране на разтвора  *THUMBS UP*

trupai

Намерил съм подходящо решение на проблема - ще преправям един шкаф на кухнята и ще наместя там бутилките и помпата. Ще са на нивото на съмпа. Не знам само какво да правя с този йод, който се е излял вътре :duvar: Дневната ми доза е 1мл. , а във водата са попаднали над 400мл.(бутилката беше почти пълна)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Добре е да смениш повечко вода.Белята при акропорите е като зелената мухоморка при човека.До една седмица повечето йод ще е изчезнал.Сложи и активен въглен,мисля успешно адсорбира йода.В разтвора най-вероятно е под формата на калиев йодид,който е по-малко опасен,но има опасност да се получи елементарен йод,а той е токсичен и гори.Отделно препарата не е само от йодиди,може да има и други добавки съвместими с халогениди.Не познавам съдържанието на препарата.

trupai

Май ми се размина за сега! Имаше поражения по някои от коралите, но не съм загубил никой от тях. Някои се пообелиха, други загубиха цвят. Червената монтипора е цялата в рани и аквариума потъна в алги, но нещата започват да се оправят  *thanks Дозиращата помпа е вече на правилното място и работи перфектно. Показателите се заковаха!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

vankata_032_pld


trupai

Честита Коледа на всички!
Колеги активизирайте се и пускайте аквариумите си в конкурса! Срамота е да няма участници от морският раздел! Моята локва също не беше много за показване, но я щракнах и пуснах!

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Точно когато аквариума се стабилизира и започна страхотен растеж на акропорите ми се налага да го местя в новото ни жилище  :-D

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs31.postimg.cc%2Fasi9bfdqz%2FIMAG1089.jpg&hash=3da6e5f471b2a70d826d4044f90c5b24199d599f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs31.postimg.cc%2F59thzfkuz%2FIMAG1088.jpg&hash=159e752c5ffad90732518d1bc006ef34dc413cbd

Местенето ще е голяма хамалогия и са ми нужни някои съвети!
Най-вече, как да третирам камъните и пясъка преди новото им подреждане?!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Два дни след преместването всичко е наред  *YAHOO*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs32.postimg.cc%2Fjvfqnz1hx%2FIMAG1107.jpg&hash=707c385aacc238bbb1df6f6a63a1f1308bdb250a

Съжалявам за калпавата снимка, но само с телефон разполагам за момента!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Местенето изглежда е минало безпроблемно за рифа и обитателите. Интересно е да се проследи дали аквариума все пак ще мине през някакъв мини цикъл. Успех и за напред  *DRINK*

trupai

На мен също ми е много интересно, но се надявам да няма никакви цикли  :-D Използвал съм 70% от старата вода, а камъните и пясъка само съм ги преплакнал с останалата.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Колеги, имам нужда от малко помощ!
Едната глава на дозиращата ми помпа изпуска. Помпата е Jebao DP-4 ,главата е с три ролки. От време на време не иска да засмуква течност и връща течността от маркуча обратно в бутилката. Мога ли да я ремонтирам някак ?
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

julianiv

Сложи обратен клапан (от тези за помпичка за въздух, има ги в зоомагазините). Имам същата помпа и още като нова едната глава изпускаше. Откакто сложих клапани на всички канали този проблем не се е появявал.

trupai

Благодаря ! Имам такива клапани в къщи, но не съм се сетил  *THUMBS UP*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Месец и половина след преместване аквариумчето си е ок :) Всичко премина без сътресения, фази и цикли нямаше никакви.
























Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

ZIRO

Браво Дидо, страхотен е. С допълнителния шкаф ти се е получило много добре.
*DRINK*

julianiv

Новата подредба изглежда чудесно, поздравления и успех за напред!

vankata_032_pld

Ами това може само да те радва. Успех за напред и от мен !

trupai

Благодаря момчета! Успешно рийфване и на вас!

Sent from my HTC Desire 816 dual sim using Tapatalk

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Лятото е към края си, време е да включваме нагревателите!  :)

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

tishovsx

Вчера, след смяна на вода и чистене и аз го включих, с идването на зимата и сметките растат, честито! :-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

julianiv

Оставил съм отопление/охлаждане на контролера, едно нещо по-малко да го  мисля. Забелязах, че напоследък често му свети индикацията за нагряване, явно си е време за нагревател. А за сметките  *STOP*  :-)

trupai

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

Лампата колкото повече години свети, толкова по-хубави цветове изкарва!

trupai

Цитат на: trex700e - 17.03.2017 00:51
Лампата колкото повече години свети, толкова по-хубави цветове изкарва!
Въпрос на настройка е! Тези дни стават три години от когато съм я светнал за първи път и още си е екстра! Няма изгорял диод.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

Цитат на: trupai - 17.03.2017 11:26
Тези дни стават три години от когато съм я светнал за първи път и още си е екстра! Няма изгорял диод.

Факт, както и фактът , че отгледа много хубави корали от всякакви видове лампата за това време!

trupai

Отгледа  :-) Ама не е само лампата  *ROFL*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

21.03.2017 19:20 #159 Last Edit: 22.03.2017 01:04 by trex700e
Цитат на: trupai - 17.03.2017 17:50
Отгледа  :-) Ама не е само лампата  *ROFL*
Точно!
Според мен / като това са мои си обосновки/ лампата е от значение, но не е най-важния фактор в никакъв случай. Мисля, че ключът е в това:
Хранене и оцветяване на корали: Използвам добавките Red Sea Coral Colors и Red Sea Reef Energy

Като в случая нито правя реклама на Ред Сий, нито искам да изтъкна някоя друга фирма-предполагам , че всички марки са достигнали някакво върхово и не толкова далече една от друга ниво. Но според мен трябва да им се ползва цялата програма , особено в частта с добавянето на аминокиселините и т.н. вещества, които коралите иначе си набавят от зоокластелите . Много народ / поне от познати, като гледам/ използват и правят всичко коректно, но до балансиране нивата на Калций, Магнезий и Кх. А храненето някак му се дава по-малко значение.
Например, ЗеоВит-а-ок, маха им симбиозните водорасли от кожата , обаче нали им трябват всички тези хранителни вещества на коралите? Не се ли добавят изкуствено...обречени са на бавна смърт. Не се ли добави, обаче цялата програма....все някъде ще се пропука схемата , пък ако ще най-великото АТИ да свети ...също несигурен е изходът със "забърканите" добавки, смесването на няколко метода , продукта и добавки. Но , вземе ли си човек , КАЧЕСТВЕНИ добавки на РЕНОМИРАН  производител и следва ли всичко с тях...всяко едно осветление, стига да е правилен спектър и достатъчно силно, ще обслужва коректно нуждите на аквариума.
Така мисля аз.


Ако сега трябва да си правя аквариум от нулата бих заложил на живите камъни с качествен доставчик в бъдеще на елементи...и никога не бих се върнал към отживелия вариант на Т5 , но пак казвам...така бих направил аз, на база това, което съм видял.



Ilianidis

Не съм съгласен че коралите събличайки ги от зооксантели гладуват и се мъчат.Колко от вас са забелязали кафяви корали да са сити и да са добре?!Тогава по-скоро страдат от болести.Цветните корали са най-здрави,това се дължи както визуално на прекрасната им визия и здраве,така и на влиянието на бедната хранителна среда,която не предизвиква бум на други организми,които да паразитират по коралите.Те са с нулева имунна защита и се чувстват перфектно в почти стерилна среда без конкуренти и вредители.Големия приятел зооксантелите често убиват собственика си с отделяния кислород или внезапното им бягство.До този извод достигам с моя почти 6 годишен опит с различни осветления,хранителни режими и добавки.

diabolique

Цитат на: Ilianidis - 21.03.2017 21:54
Не съм съгласен че коралите събличайки ги от зооксантели гладуват и се мъчат.Колко от вас са забелязали кафяви корали да са сити и да са добре?!Тогава по-скоро страдат от болести.Цветните корали са най-здрави,това се дължи както визуално на прекрасната им визия и здраве,така и на влиянието на бедната хранителна среда,която не предизвиква бум на други организми,които да паразитират по коралите.Те са с нулева имунна защита и се чувстват перфектно в почти стерилна среда без конкуренти и вредители.Големия приятел зооксантелите често убиват собственика си с отделяния кислород или внезапното им бягство.До този извод достигам с моя почти 6 годишен опит с различни осветления,хранителни режими и добавки.
+1  *THUMBS UP*
Всичко започва със скимера, осветлението, правилното хранене на рибите. Храненето на коралите си е черешката на тортата.
Чакаме скорошни снимки, да се заредим с положителна енергия  *BRAVO*

trupai

Освен скимера и лампата от основно значение е постоянството! Морската акваристика не търпи помисли от рода - "сега ме мързи и не ми се занимава" , "защо да не набухам всички добавки наведнъж, вместо да се занимавам всеки ден", "днес няма да храня ", "ще пропусна тази смяна на вода, какво пък толкова ще му стане на аквариума" и т.н.т.
И да, аз ползвам само, и всички продукти на Ред Сий, не експериментирам! Правил съм го преди, всички сме го правили, но сега предпочитам да "ми е мирна главата", пред това да изкарам повече цвят на някоя акропора!
Ще пробвам да щракна някоя снимка, макар и да не ставам за фотограф :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Ето няколко снимки  :-)












Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trupai

Моят плаче за кастрене!



Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

Недостижим!Това е моят коментар в една дума! *privet*
Кастренето е едната гледна точка, а другата е разширението! ;)

trupai

Цитат на: trex700e - 01.02.2019 10:41
Кастренето е едната гледна точка, а другата е разширението! ;)
Ще ми се, но не съм сигурен дали ще се хвърля в такова начинание :)
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Браво Дидо, удивителен е..., абе трябва си разширение...и кастрене не помага при теб, имам чуството че с ден растат по сантим.. *privet*

trupai

Не растат толкова бързо, ограничи съм растежа! Просто, мястото си е малко и ще трябва да играе флекса, съвсем скоро!

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

petko1980

Уникални корали. Аквариума е като от картичка. Ако кастриш искам да купя фрагчета, че търся от доста време. Направих тотален рестарт след посещение на майстори в къщи.

Nebunu

И аз се нареждам за купуване ако решиш да режеш. Браво за уникалния аквариум.

trupai

Благодаря момчета! Ето и нещо актуално!

https://i.postimg.cc/wt20q6Lf/IMG-20200207-171718-resized-20200208-094128379.jpg
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Similar topics (5)

26812

Публикации: 66
Прегледи: 28504

53355

Публикации: 6
Прегледи: 4665

17407

Публикации: 7
Прегледи: 5805

52830

Публикации: 67
Прегледи: 20110

39219

Публикации: 14
Прегледи: 5897