• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 05:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морският аквариум на trupai

Започната от trupai, 17.05.2010 16:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ares


hanuman

Колега до къде я докара? :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

trupai

Цитат на: hanuman - 13.06.2010 23:44
Колега до къде я докара? :-)
До под кривата круша!
Още се колебая има няколко фактора, които ме притесняват! Двуомя се  дали да е солен или сладководен!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

vasso

Ако имаш пари пробвай със соленоводния. :-)

hanuman

Цитат на: vasso - 14.06.2010 23:23
Ако имаш пари пробвай със соленоводния. :-)
Колега не е така. Ако си направиш един Fish only не ти трябват много пари. Даже понякога морския излиза по евтин от сладководния. Ама в България нали знаят само за рифов и всеки такак ще ти каже.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Ми то си има повече рискове като цяло. Трябват ежедневни грижи, пък и доста повече техника.

hanuman

Цитат на: vasso - 14.06.2010 23:36
Ми то си има повече рискове като цяло. Трябват ежедневни грижи, пък и доста повече техника.
Колега ти морски аквариум имашли?
Щото аз имам. ;-)

Риск има винаги ама човек докато не пробва не може да знае. И няма такова нещо като всекидневна подръжка, ако си направиш всичко както трябва.
Пак казвам не мога да разбера защо всеки в България си мисли, че соленоводния задължително трябва да е рифоф.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Ми аз може и да няма, но ти ако имаш значи по-добре от мен трябва да знаеш, че се изисква много повече внимание от сладководния. И да, трябва ежедневна поддръжка. Това е причината да не се заема, всички останали предпоставки бяха налице.
Не е редно да обобщаваш- всеки, никой...
Мен ми е интересно колко време ще можеш да го поддържаш- изкарай 2 3 години и пиши пак.

hanuman

Ето пак. Абе хора морския аквариум не е невъзможно нещо. Да изисква малко повече внимание и много повече четено, но от соленоводен до соленоводен има разлика. Ако отглеждаш само риби си е почти като сладководния аквариум. Живите камъни не са задължителни. Колега vasso не знам кой те е отказъл от морксата аквариситка, но ежедневна подръжка иска и сладководния. Аз ти предлагам да пробваш със 100-150л морски само с рибки и да видиш, че не е чак такава мъка. Хем няма нужда от голяма инвестиция, хем ще видиш как е, пък ако не ти хареса може да го обърнеш на сладководен. Не оспорвам твоите знания, но пробвай и ще видиш, че не е чак толкова трудно и скъпо както твърдят повечето хора. Пак ще повторя не всеки соленоводен трябва да е рифоф( с корали).  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

vasso

Доста спам стана, но ме отказа това, че ми връзва ръцете, а аз имам доста работа.
Сладководния съм го оставял и по седмица без проблеми като ме няма, а доверие на други нямам относно аквариумите. :-)
Иначе никой не казва, че е невъзможно. Тук обаче виждам и аквариумите на Кимбайците, които уж друга работа нямат пък изглеждат все по-зле всеки път като им вляза в магазина.

Coral Master

hanuman,
пак си прав, човече. Не знам дали fish only marine излиза по-евтино, но не е сложно за подръжка със сигурност. Сложното е в рифовия.
Аз почнах с обикновен готов китайски 80 л аквариум със шкаф, правен за сладка вода. Напълних го с около 15 кг живи камъни. Като говорим за живи камъни, предполагам никой няма да се изненада, че може да се сложат само 1-2 живи и останалите да са мъртви морски камъни, дето ги слагат на цихлидарниците. Та имам и един скимер вътре в аквариума, на Aqua Medic. Имам и една помпа за въздух, която захранва скимера. В момента съм махнал капака и нямам осветление, само слънцето, понеже аквариума е до южен прозорец. Температурата я видях да се вдига до 32 градуса, но термометъра не може да покаже повече. Така или иначе утре ще монтираме климатик в това помещение, най-вече заради рифовият аквариум.
Вода не съм сменявал от поне 4 месеца. Никога не слагам нова вода, винаги използвам старата вода от рифовия аквариум. Тестове не съм правил от миналия октомври - откакто започнах да правя тестове всяка седмица (а понякога и по 4-5 на ден) на рифовия.
В момента вътре имам един кефал от Черно море, който от 2-3 см за една зима стана над 10 см. Имам и една много красива риба папагал, която обаче вероятно ще изяде коралите ми в дргия аквариум и затова съм я изолирал в малкия. Имам и 5-6 меки корали (Sarcophyton), както и няколко вида полипи. И две или три черноморски скариди.

Сега подготвям един 240 л за осоляване. Купил съм италиански скимер (вътрешен), който играе ролята и на преливна колона. Липсата на такава колона е най-големият проблем при вградените скимери. Гадните вещества са по-леки от водата и отиват отгоре, пък вградените скимери смучат вода отдолу, до дъното. Моя скимер засмуква от повърхността. Ще напълня аквариума с камъни, повечето мъртви, с някой и друг мек корал и с 5-6 риби + някой готин рак и скариди. Това е всичко.

И най-големият проблем при солената вода - една риба на 40-50 литра. По книгите пише една риба на 25 литра, но най-безгрижно е всичко при поне 40 л на риба. Иначе искат повече чистене.
Ако няма живи камъни, трябва да има канистър филтър. Аз лично предпочитам камъните.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

kamenov

Ти аквариумите на кимбайците не гледай...
Те наистина имат какво да правят по цял ден и ако питаш мен магазина е малко в заден план ;)
Аз имам 216л. соленоводен само риби и живи камъни, като рибите наистина са малко ама са прасета и друга всекидневна грижа освен хранене нямам.
Та вътре имам риба лъв, пикасо тригер, нигер тригер и сноуфлейк змиорка и си се чувстват перфектно.

tishovsx

Не е добра идея да не се сменя вода, толкова дълго (4 месеца) сривовете неминуемо ще дойдат макар и със закъснение.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

trupai

След повече от 3 години умуване се осъществи и моят соленоводен проект.
Аквариума е с  размери 80х55х40, с външна преливна колона и съмп с размери 70х40х35. Стартиран е на 26.07.2013г. На старта системата побра 207л. вода. Сложих 10кг. живи камъни,6кг. бейс рок и 20кг. коралов пясък. В последствие добавих още 18кг. живи камъни. Техниката, която използвам е следната :
- Скимер Bubble Magus Curve 5
- Wavemaker 2Бр. Sun Sun 3000l/h
- Реактор за активен въглен Bubble Magus
- Подкачваща помпа D&D 2000l/h
- Осветление 4бр.Т5 39W + синя лед лента за нощно осветление
- Led 7w осветление за рефюджиума
При стартирането аквариума изглеждаше така:



В момента е по-различно, даже и с обитатели :)
Като го изчистя малко ще щракна нови снимки.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

kamos

Поздравявам те за старта. Какви са лампите на аквариума?
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

26812

Публикации: 66
Прегледи: 28504

53355

Публикации: 6
Прегледи: 4665

17407

Публикации: 7
Прегледи: 5805

52830

Публикации: 67
Прегледи: 20110

39219

Публикации: 14
Прегледи: 5897