• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

стартиране на 450л дисплей + 220л съмп

Започната от мити_79, 05.07.2011 20:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

grigor nakov

браво страхотно,но да питам как се подържа такъв аквариум? *dontknow*

M_I_T_A_K_A

В общи линии не е нещо много по различно от това да поддържаш сладководен аквариум. Осолява се, купува се всичко необходимо от към техника и живите неща за старта (камъните). От там нататък поддръжката както казах си е почти като на сладководен аквариум. Сменя се вода, почиства се, хранене на риби и корали следене на някой неща като соленост примерно, почистване и на малко повечето техника и така. Който се е хванал на соленото хоро се рови из интернет и намира това което го вълнува от към изграждане и поддръжка на този вид аквариуми. Вече зависи и какво искаш да гледаш вътре и до къде искаш и най вече до къде си готов да стигнеш в развитието на соленоводната акваристика.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

мити_79

хм,бих добавил доста по- сложно от към химиите и соления е по-"солен" :-)

M_I_T_A_K_A

Цитат на: мити_79 - 01.03.2012 20:44
хм,бих добавил доста по- сложно от към химиите и соления е по-"солен" :-)

Затова казах, че зависи кой какво иска да гледа вътре и до къде иска да стигне. Ясно е, че от към химии и добавки нещата са далеч по сложни, но... който е стигнал до добавките вече ще са му далеч по ясни нещата.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ангел Христов

 *offtopic Поддържа се с много мерак, кеф, четене и немалко средства  *DRINK* Аз имам и сладководен 50 литров аквариум - на него отделям по половин -един час седмично, на морския по толкова на ден :) колегата е казал - зависи кой какво иска до постигне и докъде е стигнал :) Поздрави
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

NikolaV

Цитат на: мити_79 - 01.03.2012 20:44
хм,бих добавил доста по- сложно от към химиите и соления е по-"солен" :-)
Я питай тия с растителните дали им е просто...
Имайки опит и с морски и със сладки аквариуми не мисля, че първите са с нещо по-сложни или изискват повече поддръжка.
Давам пример с един и същ аквариум. Преди беше танганайски цихлидарник (от това по-просто мисля, че няма) сега е морски. Преди като цихлидарник му отделях по един час веднъж седмични в събота, за да сменя вода, сега отделям по 1-2 веднъж часа месечно за същото.
А като казах цихлидарник... Преди да почна с него бях чел и чувал колко е сложно, колко грижи, колко тестове трябва и тн. Че е висш пилотаж за напреднали. Пълни глупости! Е, има колеги, които мерят като луди например. Няма лошо щом ги кефи... Та същото е и с морския. Просто трябват повече пари.
А по принцип съм враг на многото четене (мързел, не принципи) и правя нещата повече на око и на усещане един вид ;)

мити_79

ми аз съм с един 350л сладководен и 750л система морски и определено с морския е доста по скъпичко и сложно-а и винаги има какво да се добявя,но всеки си има мнение

камен чочев

Ако мога да споделя моя опит. Бих разделил периодите на два. Първите шест месеца - доста мерене, чистене, подреждане, бъркане и т.н. Като време - час дневно и три в неделите. През този период въпросите са доста повече от отговорите. Постепенно виждаш и каква техника е необходима, коя е излишна и за коя си се набутал, без да ти върши работа. В началото на втория период започваш повторна инвестиция в техника и постепенно започваш да опознаваш аквариума си. Постепенно спиране на тестовете. И така намаление на времето за подръжка до това за хранене и неделя два часа за смяна на вода. Като и през двата периода аквата се превръща в бездънна яма относно финансите ти. Като в заключение бих казал, че всяка минута и всеки лев си заслужават на 100%.Поздрави

M_I_T_A_K_A

Цитат на: камен чочев - 01.03.2012 23:10
....Като и през двата периода аквата се превръща в бездънна яма относно финансите ти. Като в заключение бих казал, че всяка минута и всеки лев си заслужават на 100%....

Ето това е истината. Първо винаги има за какво да изхарчиш една прилична сума пари и второ кефа цена няма. Последното нещо което трябва да прави човек като се захване със соленоводна акваристика е да следи колко пари е изхарчил (а още по зле жена му да разбира колко е изхарчил защото ще има *MODERATOR*) защото сметката е безкрайна.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

hanuman

Цитат на: M_I_T_A_K_A - 01.03.2012 23:16
Ето това е истината. Първо винаги има за какво да изхарчиш една прилична сума пари и второ кефа цена няма. Последното нещо което трябва да прави човек като се захване със соленоводна акваристика е да следи колко пари е изхарчил (а още по зле жена му да разбира колко е изхарчил защото ще има *MODERATOR*) защото сметката е безкрайна.

Напълно съм съгласен.  *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

NikolaV

Цитат на: M_I_T_A_K_A - 01.03.2012 23:16
...Последното нещо което трябва да прави човек като се захване със соленоводна акваристика е да следи колко пари е изхарчил...
*THUMBS UP*
А аз първо това направих... От нямане какво да правя си направих една екселска табличка да си следя разходите. Сметката чукна 2 бона, а аквариума още не беше залепен и реших, че е по-добре да я изтрия.

мити_79

Аз информация за разходи няма да давам че е малко опасно *JOKINGLY*
от скоро започнах да добавям KH BUFFER на AQUA MEDIC и Mg,Ca,I,Sr,maxicoralA,B на EAZY-LIFE
B момента имам монтипори,сериатопори,зоантиди,стилофора и ксения
Оказа се че соленомера ми(aqua medic)показва с две единици по-ниско
В момента параметрите са:KH-9,6
Mg-1470
Ca-490
PH-8
Si-0
PO4-0,03
NO3-25

Canary

Цитат на: мити_79 - 05.03.2012 14:01
Аз информация за разходи няма да давам че е малко опасно *JOKINGLY*
от скоро започнах да добавям KH BUFFER на AQUA MEDIC и Mg,Ca,I,Sr,maxicoralA,B на EAZY-LIFE
B момента имам монтипори,сериатопори,зоантиди,стилофора и ксения
Оказа се че соленомера ми(aqua medic)показва с две единици по-ниско
В момента параметрите са:KH-9,6
Mg-1470
Ca-490
PH-8
Si-0
PO4-0,03
NO3-25

Браво за аквариума! Доколкото виждам, на този етап нямаш голяма консумация на KH, Ca i Mg. Ако за КХ 9,6 може да се приеме, че е добре, то Калция и Магнезия са ти доста високи.
Аз лично ти препоръчвам да спреш да добавяш всичките добавки за няколко дни и после пак да мериш. Опитай се да поддържаш нива на Кх 8-8,5, Калций 400-440, Магнезий 1250-1300.
Нитратите също са високи, но с добра филтрация и разумно хранене на обитателите ще паднат до нормалните нива.
Поздрави и успех с аквариума!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

мити_79

от около седмица въобще не храня а за добавки засега нищо няма да слагам -да си призная нямах тестове до скоро и незнаех какво става, а и има още да понауча
Но смятам да добавям занапред за калции-калциев двухлорид,за за магнезии-магназиев сулфат,но ще трябва да позамервам за да разбера необходимата дозировка

мити_79

какви вортеци бихме ме посъветвали да търся(едната помпа за течение спря)и по-добре да се замисля за нещо по-добро

Similar topics (5)

32167

Публикации: 177
Прегледи: 60482

26760

Публикации: 49
Прегледи: 13507

48126

Публикации: 155
Прегледи: 49499

34937

Публикации: 58
Прегледи: 23460

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5533