• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Средиземноморски биотоп на zx9r

Започната от zx9r, 12.06.2013 21:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

zx9r

Здравейте колеги! Дойде време и аз да си покажа аквариума официално.
Размерите са 150/50/55 около 412л. Две години е функционирал като черноморски биотоп, като наскоро постепенно започнах да вдигам солеността със замисъла да добавя повече обитатели и живи камъни от беломорието и естествено да си запазя черноморските обитатели...



Тези красотички като сателитни чинийки не ги знам какви са и идея си нямам дали ще оцелеят... това жълтото над тях също си нямам на идея какво е. Помагайте!

Еднорог

Цитат на: zx9r - 12.06.2013 21:35
Тези красотички като сателитни чинийки не ги знам какви са и идея си нямам дали ще оцелеят...  

Привет, това е ендемично за Средиземноморието водорасло (т.е. само там се среща, макар че е често), ацетабулария. Научното му име е Acetabularia acetabulum. Любоитното при него е, че въпреки сложната си форма, всъщност се състои от една-единствена гигантска клетка. Тези водорасли са сред най-големите известни едноклетъчни организми с гигантско ядро, и затова са любими на учените, които си правят с тях разнообразни експерименти на ниво клетъчна биология. На английски има вариант на името му "mermaid's wineglass"  - чашата за вино на русалката :-).
Не знам дали ще оцелее в аквариум, нямам опит с това.

Цитат на: zx9r - 12.06.2013 21:35
това жълтото над тях също си нямам на идея какво е.

А това жълтото е морска гъба. Не мога да съм съвсем сигурна от снимката ти, но ми прилича на Aplysina aerophoba. Морските гъби по принцип не се определят лесно, но аплизината е от по-лесните за разпознаване, заради формата и характерния й, серен цвят. Видовото име "aerophoba" (не обича въздух) е защото при изваждане от водата добива черно-зеленикав цвят. Можеш да извадиш парче, да видиш става ли така наистина  :-). Ето ТУК има една моя снимка на този вид в Егейско море.

zx9r

Благодаря за инфото :-) точно същото е!!!

kamos

Хромиса е страхотен!!!
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

zx9r

 Имам и 2 бр средиземноморски лапини coris julis, но нещо ги е срам от мен и се крият в камъните като съм там. Нещо такова представляват: https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2Fk3r80y.jpg&hash=a4fe92f9144e218f385514140e79983d6a8ca0af
: 13.06.2013г 14:02ч
       като се вгледах се оказа,че и камъните се 'хранят'

abaro

Пожелавам ти успех в начинанието.
Ако вдигнеш солеността до рифова и се стабилизират нещата, с кеф ще ти подаря фрагове монтипора, сериатопора хистрикс, полипи и други работи.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

zx9r

   За сега не мисля да вдигам толкова солеността макар,че Борислав от Несебър все ми мрънка за тази работа. Пък и сега вкарах доста камъни от беломорието и ме нападна цияно(мноого циано) и ще чакам да се стабилизира системата...   ето и едната срамежливка..

zx9r


kamos

Много добро развитие.  :-)
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

zx9r

                         

zx9r


zx9r


борислав

Много добре се е развил браво

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Ангел Христов

Чудесен е колега  *THUMBS UP* Рибите изглеждат "щастливи" - активни са и има екшън  :-D
Поздрави,
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...