• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 17:48

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Соленоводен аквариум на gognet

Започната от gognet, 05.11.2011 09:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gognet

 *bg* Здравейте
Нов съм във форума и в морската акваристика
Преди 3 седмици рискувах и стартирах първия си соленоводен аквариум
Ето и некои снимки от него


П.Л. Търпя критики така че давайте смело  *DRINK*
: 05.11.2011г 09:09ч

: 05.11.2011г 09:09ч



VeL

gognet добре изглежда, но не е ли малко рано за корали. Според мен 3 седмици са твърде кратко време за узряването на аквариума за корали... с колко кг живи камъни стартира?

Стоян Михов

Добре дошъл gognet, най-добре си отвори една твоя тема, дай подробно описание на аквариума, и стой та гледай как текват едни реки от акъли :) , като пишеш в тази общата тема малко убягва от вниманието.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

gognet

VeL Мисля че не е рано и саркофитона го показва.
Но сега имам проблем : Започва да ми зеленясва дъното
ПОМАГАЙТЕ

iek

Отделих ти темата от общата, а за да получаваш повече смислени отговори, трябва да дадеш данните за оборудването и параметрите на водата. Иначе можеш да продължиш да слагаш меки корали на този етап.

gognet


vesko_aa

Даи да видим нови снимки докаде си стгнал с развитието.

gognet

Веско помагай
Кажи кога ще дойдеш(събота или неделя да видиш кво става
KHто стана 13 и калция е много
Аре ако в неделя си свободен ела да пием по ракия и туршийката е станала вече
Вече трябва да си спряс антибиотика
Вземи със себе си и някой друг охлюв





камен чочев

Ако искаш някаква помощ, ще трябва да опишеш доста по-подробно системата си - техника, химия и т.н. Но кН 13 ми се вижда абсурдно. Пиши повече. Успех

Coral Master

Камене, не можеш да твърдиш, че КН 13 е абсурдно, без да знаеш останалите подробности, като калций и какво и как е добавяно.
Аз преди няколко дни измерих КН 18 и Са 480 ... просто засилих малко най-сетне калциевия реактор. И преди да припаднете всички, проверете колко е еквилибриума (Са<-->КН) при Са 480. Сега малко намалих подаването на въгл.диоксид и всичко леко трябва да намалее. Но КН 13 с висок Са е нещо съвсем нормално.
Все пак мисля, че калция и КН е най-малкия му проблем. Ама никой не може да му каже повече, без да знае за какво става въпрос.
Така че давай данните и параметрите, колега!

By the way, тази тема поради каква причина е сред важните?
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Имах предвид, че кН 13 при аквариум на 2-3 седмици, някак не ми се връзва. При моят старт Са беше над 500 , но кН не надвишаваше 8 . Всеки ден добавях буфер. А кН 13,  с качествена сол , не би трябвало да бъде. Кофти е за коралите и оцветяването им, кН то да е нестабилно. А наистина инфото е задължително   :popcorn:

gognet

Аквариума вече направи месец
нитрати=0
нитрити=0
KH=13
Ca=700
Мисля че съм предозирал калция
Помагайте че тая гад расте с часове
Вече мога да да нахраня едно магаре (като мен)

M_I_T_A_K_A

Каква ти е техниката? По колко време светеше в самото начало и по колко светиш в момента? С какви тестове мериш? За кого точно добавяш калций в аквариум който сега е направил един месец?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

камен чочев

Първо нитрати 0 няма как да имаш. С какъв тест мериш? Второ защо изобщо си добавял калций. Меките корали не черпят калций. Изобщо не добавяй нищо за момента - всичко необходимо го има в солта. Ще започнеш да добавяш, чак след като натовариш системата си, което трябва да стане постепенно. Кажи и какво мислиш да гледаш. Трето кафявата фаза е нещо нормално и ще отмине сама. Четвърто дай повече информация относно системата. И упех от мен
Докато съм писал Митака е написал почти същото. Коя е гадта?

gognet

Видео споделяне / VBOX7

: 12.11.2011г 12:12ч
ОК
аквариум 300л.
уейфмейкъри на сънсън 2бр. по 3000 всеки
скимъра ми е втора употреба немски за 600л.
светя с 4бр. Т5 (2бр. коралстар и 2бр. аквастар) но аква стара не ги пускам по 10часа
съмпа ми е 100л.  направил сам му и дълбоко пясъчно дъно има и каолерпа
нагревател 300 вата температура в момента 25
подкачваща помпа немска марка TIP 2100л./ч
тестове на продак
Ми това е
: 12.11.2011г 12:12ч
Видеото в момента се конвертира от вибокса
: 12.11.2011г 12:12ч
Видео споделяне / VBOX7

iek

На първо време се подсигури с качествени тестове, задължителни са ти Са, Mg, Alk ( за любителски цели чудесна работа ще ти свършат тези на Salifert), евентуално можеш да си вземеш и някой от тези тестове за фосфати: Phosphat Test Macherey-Nagel,  Hanna Phosphate Checker, D-D Phosphate Test Kit. Но при положение че имаш водорасли е ясно, че имаш и фосфати. Един такъв тест би ти позволил поне да наблюдаваш дали имаш спад или повишаване на фосфатите.
Ако трябва да мериш нитрати и амоняк, значи сериозно си го закъсал.

Течението ти е абсолютно недостатъчно- с два, като твоите "уейвмейкъри", раздвижвах водата на 60 литров аквариум.

Температурата ти е ниска за корали, средногодишната температура в естествената им среда варира в границите на 27-28°С.

Соленост също не видях да си споменал, как я поддържаш, с калибриран инструмент ли я мериш;

сол?;

камъните от къде са- големи кютуци ми се виждат, да не си ги събирал от някой черноморски плаж?

Не си споменал дали имаш RO система, не че е невъзможно да имаш прекрасни акропори с чешмяна вода ( някой, ако се съмнява, да пусне едно търсене в рифцентрала- ще излязат 2-3 примера), но аз бих посъветвал всеки начинаещ задължително да ползва RO/DI (последния с т.нар. mixed resin).

И още нещо полезно, като си направил рефюджиъм, пусни там нещо да прави течение, някоя коралия нано например.

gognet

Видео споделяне / VBOX7
: 12.11.2011г 13:01ч
http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=solenovoden+akvarium+na+gognet
: 12.11.2011г 14:02ч
разбирам че тестовете не са от най добрите
относно уейфмейкърите : те са двойни и всяка единица ит тех е с 3000
извинявам се за грешното инфо преди това
но сега може ли някой да ме посъветва как да намаля калция???
http://vbox7.com/search/?completed=0&vbox_q=solenovoden+akvarium+na+gognet

iek

Като не добавяш повече и/или направиш смени на водата със сол, която се доближава повече до естествената морска вода. Надявам се, си взел предвид и въпросите, които повдигнах в предния пост.
И двойни да са ти помпите, пак са слаби за твоя аквариум, бих ти препоръчал този кит.

gognet

А аз си мислех че това течение е силно
все пак благодаря за инфото
ще сложа в рефюджина няква помпичка да върти

iek

Възможно е така да ти се струва, защото с тези тръби отпред е много концентрирана струята, по този начин се получават много мъртви зони, а и така както си нахвърлял камъните на купчина, още повече се усложнява положението. Нареди ги така, че да стъпват с минимална площ върху дъното, така детрита няма да се събира под и около тях, а ще се вдига във водата и  скимера си върши работата.

gognet

Нитрати=0
Нитрити=0
Калций=500
Соленост=1.026
Фосфати=1
Магнезий=1260
Кх=11
:duvar:
*HELP*
: 14.11.2011г 09:09ч
Амоняк не би трябвало да имам
Щом всички са още живи в акватаи се чувстват много добре (засега)
: 14.11.2011г 09:09ч
Нямам РО система (все още)
За доливане и смяна на водата си купувам от Била марка КЛЕВЕР трапезна (10л.=1.47лв.)

камен чочев

Ако всички са живи и здрави, просто си смени тестовете, особено този за фосфатите. И за нитратите. Абе ползвай други. И се вслушай в съветите на Иек. Успех

NikolaV

iek, сори, ама не бих се съгласил с избора ти на помпите. Не казвам, че са кофти, сигурно са много добри, но лично аз не виждам какво би ме накарало да дам 1000 лева за тях. Не казвам, че и неговите са върха на сладоледа, но предполагам, че са на 1/10 от цената на тунзето. Все пак нека да бъдем реалисти и да си мислим за техника, която не само може, но и има смисъл да си позволим.
В момента на леко по-голям аквариум духам с две по около 3000 л/ч. и то се редуват.
gognet, моя сетъп е един такъв евтин контролер:
Цък!
+ 2 такива помпи:
Цък!
Може да му слагаш колкото помпи искаш. Двуканален е.
Обърни внимание, че твоите помпи не са подходящи за работа с контролер - при всяко включване почват да се въртят на където си искат. Имат защита под формата на зъб някакъв, но при прекалено често пускане на зад (работа с контролер) се чупи бързо. Това го казвам в случай, че искаш и контролер де.
Иначе ако се напъна ще мога да си взема и тунзето, но предпочитам с разликата в парите, я да си купя нещо за децата, я да си подаря разходка в чужбина или подобно ;)

vesko_aa

Тестовете са на салиферт

камен чочев

Значи има сериозен проблем с фосфатите. Тези нива в соленоводен аквариум са си катастрофа. За SPS корали нива над 0.03 са си смъртоносни. А и нещо липсата на нитрити и нитрати е смущаваща. В аквариум с живот , нулеви нива на нитрати направо ми се струват невъзможни. И изобщо дали . Аз също ползвам Салиферт, и никога нитратите не са ми били 0. Високото кН най- вероятно се дължи на използването на чешмяна вода и / или минерална с висока твърдост.

gognet

NikolaV много си прав
Относно водата която ползвам е осмозна
Сложих фосфатен абсурбент и след 2/3 дни пак ще меря

M_I_T_A_K_A

Последно, осмозна ли е или тая която купуваш от била? И последните показатели, които си дал със тестове салиферт ли са измерени както казва веско или има данни и от старите ти тестове? Колко като количество и колко пъти на ден храниш рибите?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Canary

Цитат на: M_I_T_A_K_A - 15.11.2011 09:34
Последно, осмозна ли е или тая която купуваш от била? И последните показатели, които си дал със тестове салиферт ли са измерени както казва веско или има данни и от старите ти тестове? Колко като количество и колко пъти на ден храниш рибите?
Според мен, водата няма начин да е осмозна, щом е трапезна. При качествата на софийската вода, се чудя защо колегата не си вземе РО юнит. Ще кара с месеци без да сменява нито филтрите, нито смолата. АЗ за сравнение, сменявам смолата на всеки 3-4 седмици, защото водата тук е ужасна, а отделно сменявам по 60 литра вссяка седмица, плюс доливане на изпарената вода и пр..
Успех с аквариума!!!

: 15.11.2011г 09:09ч
Цитат на: камен чочев - 14.11.2011 21:21
Значи има сериозен проблем с фосфатите. Тези нива в соленоводен аквариум са си катастрофа. За SPS корали нива над 0.03 са си смъртоносни. А и нещо липсата на нитрити и нитрати е смущаваща. В аквариум с живот , нулеви нива на нитрати направо ми се струват невъзможни. И изобщо дали . Аз също ползвам Салиферт, и никога нитратите не са ми били 0. Високото кН най- вероятно се дължи на използването на чешмяна вода и / или минерална с висока твърдост.

Чак да са смъртоносни, не съм съгласен, но при всички случаи се спира растежа на СПС. Про мен PO4 са високи с тенденция да намаляват, но са доста над 0,03 и нямам загуби. НЕ казвам, че се чувстват добре, но не са умрели. Липсата на нИтрит не ми се вижда смущаваша. Дори в нов аквариум, доста бързо пада до 0. Виж за нитратите съм съгласен. Няма начин да са 0.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

gognet

Да Митак осмозна е (според етикетана бутилката и сайта на произвадителя)
Няма данни от старите тестове ( вески ги мери в неделя)
От замразената храна на Неон 1 кубче отива за 4/5 дни при положение че имам 2 дамсела 1 клоун и 2 скариди от които 1та днес я намерих обезкостена   :-(

Canary

Цитат на: gognet - 15.11.2011 11:07
Да Митак осмозна е (според етикетана бутилката и сайта на произвадителя)
Няма данни от старите тестове ( вески ги мери в неделя)
От замразената храна на Неон 1 кубче отива за 4/5 дни при положение че имам 2 дамсела 1 клоун и 2 скариди от които 1та днес я намерих обезкостена   :-(


Здр,
Да имаш случайно TDS метър? Обзалагам се ,че водата ти не е с TDS 0!
Поздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Ilianidis

Може да е минала през осмоза,но после се обогатява с макроелементи калций и магнезий,деминерализирана не е полезна за пиене,отделно пх и е ниско и....

iek

Ние здраво го нападнахме човека, но повечето сме минали по същия път, лошото е че по този начин проблемите са натрупват с времето и после няма оправия. Не знам дали някой е видял последния аквариум на тримесечието във форума на зеовит, който е без осмоза, само с DI филтър.

gognet, изкисваш ли кубчето замразена храна, преди да храниш, така се намаляват значително фосфатите?!

hanuman

По спора за водата, осмозна е аз лично му дадох системата си за да напълни аквариума. Вече за тази която долива не знам. Давай им и по малко суха храна, че 1 кубче на 5 дена е малко. Скаридата ти е жива, а това е хитиновата и обвивка не е обезкостена. Казахти още в началото десетки пъти да не бързаш ама... сега спри да добавяш риби и изчакай да се стабилизира аквариума.  *DRINK*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

gognet

Ооооо Ертан здр
и ти се включи
Здр на всички
Наистина много рано заселих аквата ама питай веско че вината не е моя (поне не цялата) Жена ми откадето мине и все взима по нещо (питаи го той е свидетел) харесала си нещо и хоп в аквариума аз сложих само скаридите
Аааа за скаридата си прав  :-[ :-[ :-[ незнаех че така правят

Стоян Михов

Аз мисля, че основният източник на фосфати са му камъните, така и не разбрахме какви са. Най-добрия начин за справяне с фосфатите е премахване на източника им, не вярвам за един месец от храна да направи 1 мг/л фосфати, освен ако не храни с троен суперфосфат  :-D
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

gognet

10 кг. живи камъни и плплу 15/18 събрани от  черно море  но не от брега

: 15.11.2011г 18:06ч
саркофитона днес се затвори и знам че това не е добре
МОЛЯ  *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP* *HELP*

hanuman

Няма страшно, да не мислиш, че нонстоп ще е отворен. Най-вероятно ще се бели.  ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Similar topics (5)

55880

Публикации: 16
Прегледи: 31844

58535

Публикации: 35
Прегледи: 21148

26812

Публикации: 66
Прегледи: 28677

55483

Публикации: 69
Прегледи: 17152

58834

Публикации: 9
Прегледи: 6682