• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:40

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Рифът на VeL

Започната от VeL, 15.01.2014 18:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VeL

15.01.2014 18:32 Last Edit: 16.01.2014 12:40 by Стоян Михов
Дойде време и аз да покажа моя аквариум. Към настоящия момент не е в най-блестящия си вид, поради проблема ми с аиптазиите, но за това по-нататък.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F560%2Fqxcx.jpg&hash=371ce338abe2e0901d360b88017002061020f3b7

Аквариумът е с външни размери 130 х 60 х 60 см. дисплей и съмп 80 х 50 х 40 см. Реален обем вода - около 450 л. Стартиран е през есента на 2011г., но след множество премеждия, реално нещата започнаха да се случват към края на 2012г. По спомени имам около 70 кг. камъни, 20 от които бяха живи, а останалите - балкански сухи. Пясъкът е около 3см. средна дълбочина, но на места дори няма, защото попчето има свое вижадне за визията на рифа.

Помпи
Течението в аквариума се осъщества от подкачваща помпа Eheim 1262, както и 2 броя EcoTech VorTech MP40w ES, които работят на около 80% от капацитета си.

Осветление
ЛЕД Диодно осветление, моя изработка, с максимален капацитет около 300 вата. За повече информация:
http://aquariumbg.com/forum/osvetlenie/novata-diodna-lampa-na-vel/

Осветление над рефюджиума
ЛЕД Диодно осветление, изработено от мен - 4 студено бели cree XP-G, 4 неутрално бели cree XP-G, 3 кралско сини cree XP-E диоди, както и 1 Осрам deep red 660nm диод. Общо около 25 вата осветление. Всички диоди са с 40 градусови оптики.

Скимер
Ati Powercone 200i

УВ Лампа
24 вата - спираловидно тяло

Система за доливане на изпарената вода
Помпа на Tunze 5000.020. Два сензора за ниво на GHL - един оптичен, който е основен, и един механичен - "авариен", който следи за нивото на водата при грешка в системата за доливане.

Филтрация
Ватирани аквариумни "чорапи" на изходящата тръба, които се сменят и почистват през около 3-4 дни.
Рефюджиум с около 5 кг. живи камъни и голям обем чаетоморфа, както и няколко фиданки от мангрови дървета, които надявам се, скоро ще се разлистят.

Реактори
1) Калциев реактор на Aqua Medic KR1000 с добавен към него втори реактор на Avast Marine, за допълнително изчистване на водата от въглеродния диоксид преди постъпване в аквариума. Общо - около 10 кг. пълнеж от скелети на корали за двата реактора. Използвана помпа на Resun 800 l/h. В калциевия реактор е монтирана ПХ сонда, която следи нивото на киселинност в самият реактор и контролира подаването на CO2.

2) Озонов реактор - Avast Marine Mutiny I, свързан към реактор с активен въглен  Avast Marine MR5, като количеството активен въглен е приблизително 2 литра. Преди да влезе в системата, изходящите от карбоновия реактор вода и газ се филтрират отново от домашно изработен филтър, за който ще разкажа в друга тема. Ознонът се инжектира от Ozotech озонов генератор с капацитет 200мг/ч, но в момента е намален на приблизително 40 мг/ч. Използвана е въздушна помпа на LUFT (до 7 PSI), както и реактор за обезвлажняване на въздух на Ozotech, пълен с силикатен гел, който сменя цвета си, когато дойде време за смяна (веднъж на 4-5 дена). Водната помпа е Mag-Drive Supreme 3 с дебит около 1300 л/ч. В момента озоновата система работи около 6 часа на ден, но също така е свързана и към ОРП електрод и компютърът, които изключва автоматично генератора, ако редокс-потенциалът надхвърли 350.

Охлаждане
GHL PropellerBreeze II 5 с 5 вентилатора.

Хранене
Автоматична хранилка Eheim 3581, която скоро ще бъде монтирана.

Управление
Извършва се от акрвариумен компютър GHL ProfiLux 3.1N eX. Към него са свързани 5 електрода - Температура, Електропроводимост (Соленост), ОРП, 2х ПХ - един за аквариумната вода, а друг за калциевия реактор. Електродите се калибрират на всеки 3 седмици.
Охлаждане, нагревател, осветление, ниво на водата, озонов реактор, калциев реактор, помпи за течение - всички те се командват от компютъра.

Обитатели

Риби
Двойка клоуни (Amphiprion ocellaris)
Седем Хромиса (Chromis viridis)
Щука (Oxycirrhites typus)
Попче (Valenciennea puellaris)
Женски Мандарин (Synchiropus splendidus)
Жълто Врасе (Halichoeres chrysus)
Син Танг (Paracanthurus hepatus)

Раци, охлюви, скариди, морски звезди

Два рака отшелника Хелоуин (Ciliopagurus strigatus)
Скарида - Чистач (Lysmata amboinensis)
Скарида - Боксьор (Stenopus hispidus)
Червена Морска Звезда (Fromia milleporella)
Възловидна Морска Звезда (Ophiomastix annulosa)
Два охлюва (Turbo fluctuosa)
Много голи охлювчета (Stomatella sp.) - повече в съмпа, по-малко в дисплея, защото ги хапват.

Корали
Elegance Coral Catalaphyllia jardinei
Пет различни Euphyllia sp.
Три различни Caulastrea curvata
Trachyphyllia geoffroyi
Sinularia brassica
Goniopora sp.
Няколко фрага Acropora chesterfieldensis
Acropora millepora Pink
Seriatopora hystrix Pink
Seriatopora hystrix Green
Seriatopora guttatus
Sympodium sp.
Clavularia sp.
Briareum sp.
Sinularia brassica
Zoanthus sp. различни видове
Heteroxenia sp.
Montipora capricornis Red
Montipora capricornis Green
Montipora Green
Actinodiscus sp.

За жалост целият аквариум е заселен със стотици аиптазии, които убиха и продължават да убиват зоантуси, гъби и дори спс-и. Опитах всякакви препарати, разтвори на слаби киселини, гасена вар, вряла вода и т.н., но безуспешно - аиптазиите се завръщат в пъти повече. В момента се надявам да се сдобия с Chelmon rostratus, който харесва аиптазии, защото досега нямах късмет с тези риби.

И малко снимки:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F541%2Fv682.jpg&hash=8a2ee7c3df86a6da1b231d8ff8b6b773ce272c10
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F594%2F8osl.jpg&hash=ea09a00f82c27b47ada2602e163a891026aec50e
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F202%2F635d.jpg&hash=dba4b6ecebd0247c76118c6eec6e14f78705fd33
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F197%2Fze6v.jpg&hash=eafea0ce6436618975819befa69e2c54aaab0b75
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimagizer.imageshack.us%2Fv2%2F800x600q90%2F202%2Fzv9p.jpg&hash=1a673b34c1c70da6a63b3a170d53e78655295456

Viden S.S

Страхотен аквариум. Личи си, че се полагат грижи за живота и развитието на системата.
Направи ми впечатление компютъра, който осигурява пълния контрол над техниката.
Абе с две думи ми оплакна очите!  *privet*

Продължавай в същия дух!  :-)
Поздрави,
Виден

Ilianidis

Якооо *THUMBS UP*  *bg*.Добро оборудване,успехи само занапред!

Yonchev

 *BRAVO*  Дочакахме да го покажеш на края! Много добре си си подредил нещата, като в аптека, личи си че знаеш какво правиш. Много ми харесва  *privet* Само ако успееш и някоя по-хубава снимка да му направиш (на дисплея) , да се види цялата му прелест  :popcorn:

kamos

Смени фотографа, че разваля цялото удоволствие от тази много добре организирана система..... Скейпа е добър, не е прекалено подредено. В същото не съмпа е отлично организиран.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Стоян Михов

Хайде вече добре дошъл официално :-) .
Страхотен скейп и разпределение, за оборудването и подредбата му нямам думи. Ако не ми харесваше толкова скейпа, щях да ти кажа "Оборудване от тази класа не заслужава партизански камъни :-) ".
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Забравих да питам какви параметри поддържаш?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

danielm

Мах, искам солено ...

Асен Евгениев

Сериозна работа, браво! *THUMBS UP* Цветовете пипани ли са?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

VeL

16.01.2014 00:15 #9 Last Edit: 16.01.2014 10:21 by VeL
Благодаря, колеги. Първо за снимката, напълно съм съгласен - не става. Споделих с Митака миналата седмица, че дни наред се мъча да направя читаво заснемане с диодното осветление, за да пусна темата. Снимам с доста приличен апарат и обектив(и) и сигурно съм направил над 500 снимки. Минах през всички възможни настройки на баланса на бялото, пробвах с баланс на бялото, ръчно настроен спрямо бял обект в аквариума; цял ден си играх с неавтоматичния режим на снимане и настройки; снимах в RAW и доста време си играх и с фотошоп. Всички снимки излизат или силно лилави, или бледи - просто трагедия с тези кралско сини диоди. Със сигурност проблемът е в задапаратното устройство, но пък това е най-доброто, което можах да изкарам като снимка  :duvar: Даже се замислям да си намеря от тези 18% "сиви карти", за да настроя този проклет баланс на бялото.
Стояне, ако бях на сегашния акъл преди 3 години, определено нямаше да са партизански камъни. Не са лоши, но тогава толкова бързо се случиха нещата, че нямах време (а и знания), за да ги изкисна, да ги мина през натриев хипохлорид, после през киселина и действително да стане добър бейс, както и всъщност се правят голяма част от сухите камъни. Благодарение на бактериите на Микробелифт в началото циклите минаха леко, независимо от моите опасения, че остана пръст в някои от кухините на камъните  :-|
За скейпа - сериозен принос има Мишо, за което му благодаря. Първоначално заедно нареждахме камънака, през годините пренареждах, но основният замисъл си остана. Хубавото е, че има 10-15см зад камъните, така че вортеците да успеят да завъртят водата навсякъде.
Параметрите. Тези дни всекидневно меря КХ-то, за да настроя калциевия реактор. При ПХ 6.60-6.67 в реактора и при 25 капки в минута се набавя достатъчно, за да имам постоянно 8.15.-8.20 КХ. Преди 2-3 седмици добавях КХ буфер и имах консумация около 0.4 dKH на ден.
Последно замерих повечето параметри в събота - КХ 8.2, Калций 350 , Магнезий 1410, Нитрати 3, Фосфати 0 по Салиферт и Хана (но ме съмнява да е достоверно). ПХ през деня е около 8.10-8.20, през нощта 7.85-7.95. Електропроводимостта е 53mS.
Параметрите са сравнително стабилни, но независимо от това има някакъв проблем. Преди около 2-3 месеца имах добър растеж и оцветяване. Показател е най-капризният към момента корал - зелената акропора. За около 2 месеца всички фрагове акропора дръпнаха с около 1см., много добро оцветяване и удължени полипи. За последните 2-3 седмици обаче цветовете са много бледи, монтипората е бледо розова, акропорите загубиха наситения зелен цвят и полипите им се показват много по-малко. Странното е, че розовата сериатопора пък се скъсва да расте, удължени полипи, наситен розов цвят и над 10 нови връхчета. Това, което се е случвало наскоро - до преди 2 седмици добавях не малко КХ буфер; увеличих интензитета на осветлението с около 20%; озониращата система направи месец /2 литра активен въглен/; започнах да добавям повече трейс /цветови/ елементи на Фауна Марин; калциевият реактор работи вече седмица; окастрих чаетоморфата наполовина; добавих 7 средноглеми хромиса и веднага се покачиха нитратите, появиха се и водорасли и циано. Твърде много потенциални причини за обезцветяването и скъсените полипи. Засега мисля да намаля осветлението на 250 вата, да сменя 10% вода, да намаля храненията, да намаля цветовите добавки и може би времето с включен озон.
akapulko - единствено засилих с една идея остротата на снимката.

Асен Евгениев

Цитат на: VeL - 16.01.2014 00:15
akapulko - единствено засилих с една идея остротата на снимката.
Екстра е тогава. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Стоян Михов

Ухахаа, след толкова промени (клациев реактор, озон, добавяне на 7 нови риби, добавки за оцветяване на корали, увеличаване на осветлението)  за кратко време не е учудващо, че коралите са стресирани. Всяко едно поотделно би могло да бъде причина, а  пък всичките на куп да не говорим.

Видях че коригира консумацията на кН, но калцият наистина ли ти е 350 мг/л? Ако не е печатна грешка трябва постепенно да го вдигнеш поне до 400-420.

Защо мина накалциев реактор? С тази малка консумация, (при около 0,4 dkH потребление на алкалност, консумацията на калций вероятно ти е около 3 мг/л/денонощие). Успяваш ли да настроиш добре реактора да работи на такива минимални стойности и не мислиш ли че 10 кг медия в калциевия реактор и втората колона  е твърде много?

Колко често сменяш вода и с каква сол?

А, и друго щях да питам айптазиите на всички камъни ли са или си имат любими?

Прощавай за многото въпроси, но както изскочи хубав аквариум с качествено оборудване ми се иска да има повечко информация, че много колеги четат ама ги е срам да питат :)*DRINK*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Да,многото промени влияят,но за мен най-вероятната е наличие на нитрати и силно осветление.Зооксантелите се увеличават няколко пъти и коралите стават кафяви.Цветни корали-силна светлина и нулеви нитрати.В последно време няколко пъти намалям осветлението и забелязвам цикличност-коралите се оцветяват поради редуциране на зооксантелите.Обаче малко светлина=липса на растеж,а не расте ли един корал,то той рано или късно умира.
Аз забелязах при мене дамселите да ядат малките плуващи аиптазиики и можеби заради това без да се намесвам популацията им не се е увеличавала последната година.Ако прекаляваш с храненето и аиптазиите намазват,то ще имаш епидемия от тях,а при тебе са наистина доста.Май ще ти идвам на гости за уроци по калциев реактор и идеи по озониране.

VeL

Няма проблем, питайте колеги и критикувайте на воля, все пак в конструктивната критика се раждат истината и успехът ;-). Действително имаше поредица от промени, като се опитвах да ги правя поне през 2-3 седмици, но разбира се в соленоводната акваристика тези "кратки срокове" са крайно недостатъчни и негативният резултат е налице. Коригирах предишния пост, защото се обърках с теста на Хана, който е в PPM. За жалост калцият е нисък и това е една от причините за стартиране на калциев реактор. Винаги съм поддържал калция в граници 420-430, единствено с редовни смени на вода. В един момент започна да пада КХ-то при постоянни нива на калция. В началото като доливах КХ буфер нещата вървяха нормално, докато в един момент калция започна да пада и *може би* негативите започнаха тогава. Като цяло не съм голям привърженик на буферите и доливанията и затова реших да стартирам реактора, който прашасваше от години. За щастие ми отне само няколко дни да го настроя да поддържа постоянно ниво на КХ. В момента работи на 14 балончета в минута  въглероден диоксид и 25 капки изходяща вода в минута.Обемът на медията може да бъде проблем с оглед на това, че ще е нужен повече CO2, за да се достигне необходимото ПХ в реактора. В моя случай мисля, че 14 балончета в минута за 6.6-6.7 ПХ е много добре. А втората колона е предимно с цел да усвои останалия от първата камера въглероден диоксид, за да няма спад в аквариумното ПХ, т.е. допълнителните калций и алкалност от втората колона не би трябвало да са значителни. Много се чудих дали да не потърся някаква добавка за калций, но май ще се опитам да го вдигна със смени на вода, за да достигне около 400-420, като приемам за даденост, че калциевият реактор ще компенсира дневното потребление, както на алкалност, така и на калций. Принципно сменям вода по 10% всяка седмица, но напоследък има случаи и веднъж на 2 седмици по 10%. Използвам черната сол на Ред Сий.
Аиптазиите са навсякъде, няма дори и мало камъче без аиптазия. На места не се вижда камък, а само гъст килим от тези отвратителни анемонии. Не ми се мисли колко корали убиха. Най-неприятното е, когато започват да изникват в средата на колонии зоантуси и ги убиват отвътре-навън. Снимката е оразмерена, за да не заема много място и затова не се вижда добре каква напаст са. Сега ще добавя линк към първата снимка в реален размер, за да се виждат детайлите. Пяснявам, че крайно в дясно аиптазиите са по-малко, защото няколко дена преди това изхабих едно цяло 60мл шише на Aiptasia-X, за да убия стотина от тях. Но е видно, че ефектът е почти незабележим. Ако скоро не случа на читав Хелмон, нещата ще станат грозни  :duvar:
http://imageshack.com/a/img545/9577/krs9.jpg

П.С.
Илияне, винаги си добре дошъл *DRINK* Проблемът при мен е, че загуби ли се оцветяването, спира и растежът. Аз храня много, ама много обилно по няколко пъти на ден и независимо от това кафяви корали нямам, даже напротив - избледнели са. Дори и големите зелени зоантуси са крайно бледи. Като гледам при Мишо примерно същите зоантуси какви цветове имат, направо се чудя какво повече да направя... може би по-малко светлина.

Ilianidis

Да,при Мишо изглежда не е силно осветен,а цветове постига много добри.От добавки или ултраниски биогени предполагам.Проверявал ли си си осмозата?Деионизиращ патрон имаш ли?Колко ти е редокса без озониране.При мене беше паднал заради осмозата на 200 и нещата бяха зле,същото побеляване на коралите.Сега смених мембраната и редокса постепенно ми се вдигна на 310,най-добре ми се е чувствал аквариума при 370 и то без озониране.