• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Още една система: 250 литра дисплей и 165 литра съмп

Започната от geniusloci, 27.01.2013 01:42

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

geniusloci

Сле порядъчно чакане пуснах и втората система, за съжаление не снимах в празен вид, но поне се сетих да направя първите снимки преди да облека шкафа.

Дисплей: 150x52x38 см, съмп 150х29х45 (или нещо от сорта), измерена вместимост съответно 250 и 165 литра, не вземам предвид изместването от техника и камъни. Аквариумът и стойката са правени от Аквасвят по мое задание, преливникът е вътрешен, с т.нар. Durso система с втора резервна тръба, вече успях да го настроя и да не се чува. Съмпът лежи върху стойката, така си осигурявам стабилност въпреки сериозната височина на основата. Идеята беше по-сериозен обем вода въпреки размерите, мисля, че съм уцелил всичко точно. Недостатък - добавените по ширината на преливника разпънки, заради тях не мога да закача системата за чорап и реакторите където искам.

Камъни и пясък от KN, има само един жив камък засега (на нощната снимка е най-левия), изваден от другата система, мисля да слагам малко живи камъни и камъни с корали, та честно казано - няма да купувам никакви живи. Пясъка мина сериозно миене с цел да избегна най-сериозният проблем на другия ми аквариум - леките частици пясък, които помпите вдигат.

Скимера е като на другия аквариум - Bubble Magus BM150 Pro, подкачващата помпа - 3000 l/h D-D. Зеолит реактора е Вертекс, осветлението - 1250мм Vertex Illumina SR360 от другата система (там сложих по-къса версия SR260, понеже тази идва в повече). Не съм закачил фосфат ремувъра, ще го направя серия с пясъчно-пелетен реактор, който работи от няколко седмици, ако не и месеца в другата система. Помпите за течение - Ecotech Vortech MP10 и MP10W, очевидно няма да ползвам W-то :) Пуснати са в long pulse режим с разминаване в дължината на пулса, така движението на водата е напълно хаотично, понеже двата цикъла винаги се засичат в различен времеви отсек и постоянно се разместват (нещо, което смятам да опитам и с MP40-ките в другия аквариум.

Ще попълня повечко инфо идните дни.





Стоян Михов

Хайде хаирлия да е новата система.  *DRINK* Много кеф да ти носи и никакви ядове.

И сега почвам с акълите  :-D. Камъните са много готини, ама много високи (и стръмни) ми се струват - как ще наредиш корали върху/ по тях?
Тези mp 10  не са ли слаби за аквариум 150 см? особено като не работят и в синхрон?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

Имам далеч повече трудности да редя коралите върху вертикални или легнали камъни, върху такива с наклон - перфектно си се редят.

Течението е идеално - основно, защото нищо не пречи на помпите, при тази височина и само 37 см назад, аквариумът е по-скоро тесен и висок (за радост и камъните не са тулупи), съответно циркулацията е доста лесна - даже леко намалих помпите да не са баш на максимум. Вчера си играх да пускам "пелетки" от кораловата храна, нито едно парче не се застоя някъде, само обикалят из аквариума, същевременно течението не е чак толкова силно, че да пречи на разните "гъби" (така де, рикордеи, дискозоми и подобни). SPS-и няма да имам бог знае колко в този, така или иначе. А и възвратната тръба създава въртеливо движение в посока преливника, понеже бие покрай страничното към предното стъкло.

А пък и като гледам как MP40-ките в другия ги ползвам намалени почти наполовина (вчера и на тях им махнах синхронизацията, между другото)...

Вчера монтирах и двата реактора (там, където стои потопен онзи в дъното на снимката), заспаха направо, прокарах маркуча им да връща в отделението на скимера. Само съжалявам, че няма как да монтирам чорап на преливната тръба. Рефюджиума смятам да го ползвам като "мини аквариум", ама ще видим тая работа :)

terahz

Супер! Да ти е жив и здрав :). Запомни го как изглежда лъснат и чистичък, че повече никога няма да го видиш така :)


geniusloci

Аз да поясна ,че да не се сърдят в Аквасвят, времето между окончателния проект и изпълнението беше месец и нещо (вкл. празниците), просто ми се стори дълго, щото го планувам от по-отдавна и се трупаше техниката у нас.

geniusloci

Малко странно питане - имам двойка Apogon properuptus, които доста време си живяха в Аквасвят. От 6-7 дена мъжкия не яде, поизбледня и стои далеч от другите риби. Не мога да видя типичното издуване на долната челюст, което да подсказва, че носи хайвер в устата. Преди това си се хранеше. Женската подбира и невинаги хапва (явно някои от някоя от новите добавки за храна не я радва, но пък аз давам и необработени поне веднъж дневно, тях си ги яде) - като цяло - не остава гладна, активно си гони храна, а този само се скатава. Не е безкрайно отслабнал, преди това също ми се видя, че носи хайвер, но после май беше го пуснал (или изял), понеже пак ядеше. сега тъпо и упорито стои там и не яде...

Някой да има наблюдение над тези?

Иначе аквариумът си върви ,имам повечко алги, понеже няма почти никакви "чистачи" в него, но... то някакво червено циано и малко рошави туфички тук и там, ще отпаднат с времето. Опитвам се да изработя капак, който да засенчи стъклата, защото ми омръзна да ги чистя. За огромна моя радост - rainfordi-то ми се задържа, надебеля и сега е направо перфектен представител на вида си, при това - не се крие. Сравнително малката Zebrazoma xanturum расте с неописуеми темпове, охранена е като едно добро прасе, като изчистя стъклата ще я наснимам. Нематодеса и рандали скаридката си живеят заедно, мъничкият доктор също расте, жълтото врасе и то така. Двете декори вече стоят повече време отвън и хапват добре, биоцелатус-а гони храна все едно е съвсем друг вид риба. Въобще - всички останали в аквариума си живеят добре, само този апогон постоянно ме смущава...

tonik99


geniusloci

За снимки - няма особен смисъл, на рибата нищо и няма визуално. От по-миналата нощ се върти в кръгчета и вече съвсем я отписах. Чудя се дали да не я "приспя", само се мъчи според мен, идея нямам какво има. Четох, че може да е оп PVC маркучи, веднага смених активния въглен, махнах зеолита (смених го с друга медия и сложих нов в торбичка), смених маркуча, в който се съмнявах с друг вид. Четох, че от липса на витамин B и може би C се случва, но аз не е като да не слагам витамини (комплекс за коралите, добавка в храната винаги). Въобще, не ми хрумва друго, останалите риби са добре. Зебразомата би следвало да е най-чувствителна...

Според мен просто ги пуснах рано в аквариума, мислех го и тогава, сега съвсем. Сега ще трябва да търся мъжки Ostorhinchus cyanosoma - постарому е Apogon (такъв) и женски Pterapogon kauderni (такъв). Не ми върви с двойките, никак. Не улучих втория Signigobius biocellatus, не улучих с "двойката" Nemateleotris decorа, не улучих втория Nemateleotris magnifica, не улучих втория Stonogobiops nematodes...

tonik99


geniusloci

Замина си рибата, вчера обърна корема и се наложи да я махна.

tonino


geniusloci

Ха, сега ще потърся!
: 11.03.2013г 14:02ч
Намерих и писах, пък да видим. Иначе за справяне с цианото - спомних си, че в старата система никога не съм имал, понеже в началото на светенето (т.е. с пускането на аквариума) бях пуснал основно сини и RB диоди, белите бяха или силно намалени, или спрени. Тук почти ги спрях, изключих и топло белите, зелените и червените (които и без това бяха намалени). Оставих си само изгрева и залеза като ефекти, просто нямах мишка на таблета и това цъкане по точките в програмата на Вертекс ми дойде в повече, но ще ги махна и тях за известно време. Не би трябвало да навреди на коралите кой знае колко, но зелените алги и цианото само под синя светлина се надявам да не виреят много дълго. В добавка към липсата на източници на въглерод и липсата на нитрати и фосфати, все се надявам това да помогне за по-бързото изчезване на алги и циано. За съжаление, нямам рачета и охлюви от големите, ако някой знае магазин в София, в който има повече, да каже.

geniusloci

Цианото осезаемо взе да изчезва само за два дена, след като минах на синьо осветление и махнах повечето пелети (не можах да извадя всички от пясъка, но оставащите просто не са фатални). Също няма вече и появи на бактериална ципа в дисплея. Oве снимки, за съжаление - след като включих основно сини светлини, та колкото се вижда - толкова. Не съм почиствал отзад известно време (както и дясното стъкло).
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg404%2F7849%2Fdsc03846i.th.jpg&hash=fe99436aacaaa42411e0073ac5f3f828fca24e2b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg17%2F2963%2Fdsc03848gu.th.jpg&hash=2f2100f267c4089933e5860ce051f72ea505113a

Duf някой се сети да пита защо продължава да е открита долната част - все нямам време, а и да си призная - свикнах :)



Рефюджиума, вместо да го напълня с алги, които така или иначе не растат, му сложих една такава лампа и го отделих уж за "развъдник" (естествено, когато стигна до това ще има доработки). За момента обаче стана по-скоро "рефюджиум за корали" - имах една акропора, което от месеци мъча и нещо не върви както исках, сега е точно под лампата след 15 минутен престой в Coral RX, Flatworm Exit и още нещо на йодна основа и на втория ден осезаемо "тръгна". Постепенно ще фрагвам и местя там и други корали, доста по-лесно е за наблюдение и, поради липсата на сериозно течение - няма нужда да лепя коралите по камъни. Тъй като на практика са в същата система и под сравнително силно осветление - местенето им в дисплея няма да им навреди по никакъв начин след това.

На снимките се вижда горе-долу. Не е чистено вътре, то си и личи, де:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg547%2F930%2Fdsc03844w.th.jpg&hash=d2e95ab89d0955a9a839b9049e18df92367f9652

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimageshack.us%2Fa%2Fimg805%2F3359%2Fdsc03845y.th.jpg&hash=b965558a88eafcfabb38af91c99e245d493eeca2

Similar topics (5)

57637

Публикации: 72
Прегледи: 49005

48126

Публикации: 155
Прегледи: 49347

39767

Публикации: 77
Прегледи: 24420

31409

Публикации: 566
Прегледи: 153983

42364

Публикации: 86
Прегледи: 27061