• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Карантинен аквариум за корали

Започната от VeL, 13.03.2013 02:04

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

VeL

Аквариумчето е с размери 53 д / 39 ш / 50 в. Целта му е новите корали да престоят 3-4 седмици в него преди да бъдат внесени в дисплея. От една страна да се избегне внасянето на кисти на крипто и други паразити с тях. От друга - постепенно адаптиране на новите корали към диодното осветление, вместо да се налага димирането на диодите в големия аквариум при всеки нов корал.
Стартиран е на 20-ти февруари. Реален обем вода - около 70 литра. Азотният цикъл се завъртя набързо с Thera-P и Special Blend на Mocrobelift. Към момента с новодобавените фрагове амонякът е 0, нитрити 0, нитрати 2.5 .
Има дълбоко пясъчно дъно 11 см, 3 кг леки сухи варовикови порести камъни (партизански) минали през белина, след изсушаването им през оцет,а след това киснати дълго време в осмозна вода и пак изсушени. Това би следвало да елиминира голяма част от фосфатите и органиката, налични в по-горните слоеве на камъка. Освен това е добавен и 500 гр. жив камък от дисплея, с който неусетно се внесоха 5 аптазии в новия аквариум.

Аквариумът има 3 отделения:
1) "Дисплеят" с размер 31.5 д / 39 ш / 50 в.; Помпа за течение Коралия 1600 л/ч
2) "Вграденият съмп" с размер  11 д / 39 ш / 50 в., който от своя страна има 2 отделения с капан за мехурчета между тях. В първото отделение, в което водата постъпва посредством преливната колона се намира скимерът - Аква Медик Турбофлотор Блу 500. Под него има топка чаетоморфа, която се осветява от основното осветление. Във второто отделение се намира помпа Собо 800 л/ч, както и нагревател на Ехайм.
3) Третото отделение 10.5 д / 39 ш / 50 в е предвидено за осмозна вода за автоматично доливане и в момента е празно
Странната форма и разпределение на аквариума се дължи на факта, че беше предвиден в началото да стои под дисплея на големия аквариум, но впоследствие плановете се промениха.

Осветлението е правено от мен - 6х Крее ХТ-Е Кралско Сини, 3х ХТ-Е Неутрално бели, 1х Студено Синьо 475 нм, 1х Циaн (Тюркоаз) 495 нм, 1х Червено 660 нм, 1х Виолетово 420 нм. Осветлението е димируемо, като в момента е на 500 мА. За съжаление още се уча как да снимам успешно аквариум с диоди и не съм много добър с баланса на бялото, а и със снимането като цяло. Снимките доста лилавеят,а в действителност цветът е леко синеещ с пастелен нюанс, като дори размишлявам дали да сложа още един студеносин диод.

Фрагчетата, които виждате, са взети за проба преди 10-тина дни. Засега изглежда се чувстват добре на 8 часов светлоден. Червената монтипора избеля в основата в началото заради цианоакрилата, с който лепих, но към настоящия момент избеленото пак се покрива с тъкан.





: 13.03.2013г 01:01ч
Още снимки:
















Ilianidis

Хех партизански камъни ми напомня,че аз съм им кръстника или е случайност и то доста подходяща :-D. Да се осветява скимера не е добре,ще се покрие с алги.Какво цианокрилатно ползваш,аз ползвам гел и нямам проблеми с избелвания.В опита ти да ги адаптираш дано не се получи обратния ефект,тъй като ще сменят най-малко 3 вида условия и стреса пак ще го има.По моему светлинния фактор е най-малко стресов,дано параметрите ти в малкия съд да са стабилни,защото за акропорите те са по-стресов фактор,на монтипорите и останалите не им пука особено. Добър замисъл за стойката на осветлението-пвц тръбичките ми харесаха като идея.А аквариумчето ти го виждам освен карантинно като успешен нанориф.Поздравления добра работа.Камъните от къде са,добре изглеждат?

VeL

Цитат на: Ilianidis - 13.03.2013 09:15
Хех партизански камъни ми напомня,че аз съм им кръстника или е случайност и то доста подходяща :-D. Да се осветява скимера не е добре,ще се покрие с алги.Какво цианокрилатно ползваш,аз ползвам гел и нямам проблеми с избелвания.В опита ти да ги адаптираш дано не се получи обратния ефект,тъй като ще сменят най-малко 3 вида условия и стреса пак ще го има.По моему светлинния фактор е най-малко стресов,дано параметрите ти в малкия съд да са стабилни,защото за акропорите те са по-стресов фактор,на монтипорите и останалите не им пука особено. Добър замисъл за стойката на осветлението-пвц тръбичките ми харесаха като идея.А аквариумчето ти го виждам освен карантинно като успешен нанориф.Поздравления добра работа.Камъните от къде са,добре изглеждат?

Благодаря за коментара  :-)
"Партизански камъни" го срещнах някъде из форума и ми хареса като звучене, може от твоя пост да е било  :-) Иначе камънакът е от "Великите родопски възвишения". Падна доста чистене, после киснене и пак чистене. За мен беше важно да сваля горния слой, които принципно изпуска фосфати във водата. Най-лесно това се постига като се топнат в солна киселина за кратко време, но ме достраша, защотото дори и химически чистата солна киселина, която се използва в хранително-вкусовата промишленост, съдържа 0,01% арсен. Правено е от хора и е нямало проблеми, но не ми се рискуваше. Затова аз използвах евтин винен оцет и по-продължително накисване.
За осветяването на скимера - възможно е покриване с алги, но като цяло аквариумът е замислен да поддържа макроалги без допълнително осветление. Смятам да взема 5-10 охлюва да се грижат за алгите. Доколкото става въпрос за адаптирането на корали, които не са били изложени на лед осветление досега - според мен е задължително плавното им "настройване" към тази светлина. В големия аквариум избелих голяма част от първото заселване с корали, дори тези поставени на пясъка.
А иначе стойката на осветлението беше голямо предизвикателство - трябваше хем да е лесна за монтаж и демонтаж, хем сигурна и що-годе с някакъв вид. Мисля, че добре се получи, въпреки че голяма игра падна с минишлайфа и нивелира. Сега остава да боядисам тръбите и радиатора в черно и видът наистина ще е професионален... но това по-нататък.
Относно цианоакрилата - използвам такъв на Ecotech - "Marine Elements", като избелване от него (или поне аз така си мисля) става единствено с червени монтипори (за втори път). Но както споменах, избеленото отново се покрива с тъкан.

Similar topics (5)

55308

Публикации: 72
Прегледи: 30343

26812

Публикации: 66
Прегледи: 28636

53938

Публикации: 23
Прегледи: 17734

53002

Публикации: 0
Прегледи: 2150

9693

Публикации: 47
Прегледи: 26462