• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Новият Нано Риф

Започната от almaren, 29.10.2009 17:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

almaren

29.10.2009 17:41 Last Edit: 15.04.2010 10:41 by almaren
Красотата на подводния свят  ме накара да създам един нано риф със минимални средства. Започнах с един  30 литров аквариум , нагревател, помпичка за въздух Акваел (вътрешна), самоделен протеинскимър и към него една китайска помпичка за въздух (външна). Напълних го с вода от морето, жив пясък и 3 живи камъка. Пуснах 4 скаридки и бавно вдигнах солеността, като доливах морска вода за да я доближа до океанската. Зачаках ....... :-) дни и нощи. И резултатите не закъсняха. Моят Амфиприон Кларки живее щастливо и апетитът му е не по-зле от моя.  :-D  Този опит е за моите колеги от форума които твърдяха усилено, че не може да виреят океански рибки в Черноморска вода.                                                



*bg*  Успех!

igra4

Колега, ама това не е Нано риф.Това е риба клоун в малък Черноморски аквариум.

Асен Евгениев

 Че то като вдигнеш два пъти солеността още ли е черноморска тая вода?
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

bigbeer

Обичам екпериментаторите, и аз съм от тях! Браво!  *THUMBS UP* Рифчето ме кефи, макар и да е без корали.  *DRINK* Нямаше ли да са две рибетата?

Асен Евгениев

Ей, колега, прецака ме! Малката видя аквариума ти с Немо и ми заяви,
че щом е толкова лесно, трябва и аз да направя такъв!
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

almaren

Цитат на: bigbeer - 29.10.2009 20:29
Обичам екпериментаторите, и аз съм от тях! Браво!  *THUMBS UP* Рифчето ме кефи, макар и да е без корали.  *DRINK* Нямаше ли да са две рибетата?


Благодаря ти за подкрепата, ще има още едно рибе по натам и се радвам, че имам още един съмишленик. За лятото имам и една щура идея която се надявам да осъществя ако съпругата ми се съгласи да гледаме и медузки  *CRAZY* *CRAZY*
: 29.10.2009г 21:09ч
Цитат на: akapulko - 29.10.2009 20:48
Ей, колега, прецака ме! Малката видя аквариума ти с Немо и ми заяви,
че щом е толкова лесно, трябва и аз да направя такъв!



Успех с начинанието не е трудно наистина направи кефа на Малката да има свой Немо ако желаеш ще помагам л *THUMBS UP*

tishovsx

Това рибе с продължителна аклиматизация ще живее и в черноморска-бракична вода, не е там проблема...след време ще видиш за какво става дума :-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

bigbeer

Цитат на: tishovsx - 29.10.2009 21:55
Това рибе с продължителна аклиматизация ще живее и в черноморска-бракична вода, не е там проблема...след време ще видиш за какво става дума :-)

Тишо, кажи де! Човека експериментира, ама няма да му е излишно да бъде и леко насочван от такива 'осолени' люде като теб. Какви са твоите предположения за бъдещото развитие на това рифче?

almaren

Цитат на: tishovsx - 29.10.2009 21:55
Това рибе с продължителна аклиматизация ще живее и в черноморска-бракична вода, не е там проблема...след време ще видиш за какво става дума :-)

Не мога да разбера колега за какъв проблем говориш?

tishovsx

Планктона в това рифче ще измре, защото е затворена система и водата ще замирише като на поморийското блато.
Виждал съм аквариум на брега на Флорида, който с помпи въртяха водата непрекъснато от океана. И там рибите си се чустваха като у дома.
Ако беше толкова просто, нямаше да я има тази синтетична сол, и пичовете хамериканци щяха да си гребат водата от океана, що да дават излишни пари!

Това рифче в този си вид, ако иска колегата да живее ще трябва да сменя вода всяка седмица поне по 50%
В естествената вода има микроорганизми които дедо боже им е казал как да съществуват, в затворена система мрат и развалят водата, именно тука се намесват генните инженери и създават синтетичната сол която няма нищо общо като природна система както е океанската. И затова се добавят трейс елементи, йодити, калции и т.н. Сиреч подобие на океана, ама не баш :-)
Така, че смесване синтетична сол с природна морска вода ще доведе до лоши резултати.

Все едно човек да живее в бункер който му осигорява пречистен въздух и осветление почти като слънчевото, е тоя човек няма дълго да искара, ако пък преживее 20 години така, първият му досег с естествена среда ще го убие от бактерии и вируси за които той няма имонитет. Тва като пример. Затова и рибите които се отглеждат в аквариум със солена вода не изкарват много години.


Та рибето при продължителна аклиматизация може и да живне в почти сладка вода. Правил съм експерименти докато ми зрееше аквариума, една гупа изкара почти месец в солена вода.
Има една приказка, че тате може, и аз мога, ама козата си сака пръч ;-)
: 29.10.2009г 22:10ч
И още, медузи в правоъгълен аквариум няма да живеят :-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

almaren

Цитат на: tishovsx - 29.10.2009 22:28
Планктона в това рифче ще измре, защото е затворена система и водата ще замирише като на поморийското блато.
Виждал съм аквариум на брега на Флорида, който с помпи въртяха водата непрекъснато от океана. И там рибите си се чустваха като у дома.
Ако беше толкова просто, нямаше да я има тази синтетична сол, и пичовете хамериканци щяха да си гребат водата от океана, що да дават излишни пари!

Това рифче в този си вид, ако иска колегата да живее ще трябва да сменя вода всяка седмица поне по 50%
В естествената вода има микроорганизми които дедо боже им е казал как да съществуват, в затворена система мрат и развалят водата, именно тука се намесват генните инженери и създават синтетичната сол която няма нищо общо като природна система както е океанската. И затова се добавят трейс елементи, йодити, калции и т.н. Сиреч подобие на океана, ама не баш :-)
Така, че смесване синтетична сол с природна морска вода ще доведе до лоши резултати.

Все едно човек да живее в бункер който му осигорява пречистен въздух и осветление почти като слънчевото, е тоя човек няма дълго да искара, ако пък преживее 20 години така, първият му досег с естествена среда ще го убие от бактерии и вируси за които той няма имонитет. Тва като пример. Затова и рибите които се отглеждат в аквариум със солена вода не изкарват много години.


Та рибето при продължителна аклиматизация може и да живне в почти сладка вода. Правил съм експерименти докато ми зрееше аквариума, една гупа изкара почти месец в солена вода.
Има една приказка, че тате може, и аз мога, ама козата си сака пръч ;-)



Приятел ,
водата е лекувана и планктона отдавна е измрял така, че не се притеснявай за блатото и миризмата, а за микроелементите също нямат дефицит  понеже добавям Спурен елементе микс на "Дупла" . Незнам какви експерименти си правил с горката Гупа, но тя няма нищо общо с коралова рибка на която условията на живот доближавам до естествените й.

tishovsx

ОК :-)
Дерзай може пък да си открил топлата вода, успех *DRINK*
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

almaren

Цитат на: tishovsx - 29.10.2009 22:48
ОК :-)
Дерзай може пък да си открил топлата вода, успех *DRINK*



Благодаря за подкрепата *DRINK*, но най - важно е,че не откриваме, а преоткриваме за съжаление   :karamse:

aquamalawi

За да е коректно заглавието трябва да е "соленоводно нано", тъй като няма нищо рифово (освен рибата) в това аквариумче.
Правя това уточнение за да не се заблуждават колегите.
И едно питане- на колко време е системата?

almaren

Предпочитам да не сменям заглавието а да се впусна в създаването на малък риф.Като продължение на темата ще допълня че имам два корала от рода Sarcophyton,и които ми се ще да ги разделя,но още мисля по въпроса зараси слузта която ще отделят.Не съм сигурен дали скимърът ми ще я отдели.Хората правят такива фрагвания но в тези аквариуми  не държат риби.Другото коралче е синулария но снимките ще ги кача довечера като пусна лампите.Мисля че скоро няма да издържа на ограничението от литража  :-D

kamos

Колега авно, че пясъка ти е от плажа а камъните са си черноморски. Пишеш, че водата е лекувана /как?/
Дай  малко повече инфо за осветяването на това нано.
В заключение давай смело напред. Акваристика е единственото хоби в което не е срамно човек да се учи от грешките си. Напротив те дават много ценен опит.
Уф пак ме засърбя нещо за нов черноморски.
: 29.03.2010г 21:09ч
Я по добре ела утре вечер да се видим и да си поговорим наживо на събирането. *DRINK*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

botan

Не го разфасовай, не е превзел целия аквариум. :)

almaren

Една вечер малка звездичка изпълзя на стъклото  :-)    Ето я и в по близък кадър:
: 11.04.2010г 08:08ч
Ето и новите обитатели на "дядовата ръкавичка'' :-D Пак в близък план: А това чудо само не го знам още и мисля че са някакъв вид червеи: Колеги помагайте фито или зоопланктон иска?С артемия ще стане ли захранването? Съжалявам за качеството на снимките но сега парите отиват за "животинките"

iek

Честито, имаш си SPS- Porites lobata.

almaren

11.04.2010 12:25 #19 Last Edit: 19.04.2010 20:54 by almaren
ето и едно успешно фрагване: А това е някаква гад която изхвърлих:

kamos

Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

Similar topics (5)

60037

Публикации: 7
Прегледи: 4770

46983

Публикации: 13
Прегледи: 6801

49138

Публикации: 8
Прегледи: 4421

38747

Публикации: 86
Прегледи: 25825

48721

Публикации: 21
Прегледи: 8527