• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Нано на radizala

Започната от radizala, 06.04.2015 13:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

radizala

Здравейте,
Искам да попитам има ли някъде в БГ или някой от който да заема/наема PAR Meret, за 1 ден.

radizala

Това да го връщам ли в аквариума, беше в чорапа ?
https://s9.postimg.cc/trkjsm2q7/20180203_113438.jpg

beonedge

като цяло ги дават полезни за чистене на детрита , но аз бих се придържал към по-малките екземпляри ;)тоя изглежда такъв т.е. бих го върнал в системата
https://www.thespruce.com/bristleworms-what-are-they-2925119
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trupai

Хвърляй го в кофата и не го пипай с ръце, че яко жили! Щом си видял един, значи имаш стотици! Полезни са за аквариума, но са супер гнусни и могат да убият мида, ако имаш!

Изпратено от моят RNE-L21 с помощта на Tapatalk

Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

radizala

Здравейте  колеги,
Имате ли представа защо Хетоморфата  се разпада, когато я повдигна или обърна, от нея се откъсват парчета. Нормално ли е ? Ако я оставя дали ще се възстанови ?
Забравих да спомена че слагам и по 1ml. NoPox, може би гладува.

trupai

Правилно си се досетил, гладува! Или използвай нопокс или хетоморфа!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

radizala

Мисля да спра NoPoX a за да вида дали ще се оправи, ако не лесно ще го почна. Или пък да си остана на него.
Оффф и аз вече незнам, постоянно си правя някакви експерименти било то в добавки, сол, осветление и после не ми вървят нещата. Четох някъде един пост " Колкото по малко пипаш и променяш нещо, толкова по добре за рифа " и аз вече незна кви са тиа глупости. Тъкмо го закрепя и почна да мисля да променям нещо.

trex700e

Аз лично бях се спрял на хетоморфа и рефюгиум , че да мога да отглеждам копеподи и други гадини храна за мандарина, кйото имам. Отделно като си напрсвиш осветлението , нали, ще държи постоянно пх(не, че без хетоморфа не става)...но сега като съм с нея минусите не са малко, а плюсовете на течния въглерод като нопокса също не са за пренебрегване. Камъните и водата като цяло ми са изглеждали най-добре след манипулацията с подобно на нопокс и корал сноу.

Мандарина ми си яде и друга храна и се замислям има ли чак такава полза от рефюгиум...

trupai

Цитат на: radizala - 14.02.2018 10:43
Мисля да спра NoPoX a за да вида дали ще се оправи, ако не лесно ще го почна. Или пък да си остана на него.
Оффф и аз вече незнам, постоянно си правя някакви експерименти било то в добавки, сол, осветление и после не ми вървят нещата. Четох някъде един пост " Колкото по малко пипаш и променяш нещо, толкова по добре за рифа " и аз вече незна кви са тиа глупости. Тъкмо го закрепя и почна да мисля да променям нещо.
С Нопокс е по-лесно да се контролират нивата на нитрати и фосфати и да са в правилно съотношение (10:1). Хетоморфата е трудно контролируема, може да се скапе за 24 часа и да скапе целият аквариум! Има и доста плюсове, но аз лично не бих се върнал към нея никога! Това за ръчкането и постоянното променяне на част от системата съм го казвал много пъти - вреди на рифа! Изберете си един метод и дайте време на аквариумите да се развиват! Адаптирането на коралите към условията е много бавен процес, отнема месеци!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

14.02.2018 18:06 #114 Last Edit: 14.02.2018 22:36 by beonedge
това не го разбрах :) ...не е ли по-правилно да се каже "С Нопокс е по-лесно да се контролират нивата на нитрати и фосфати САМО ТОГАВА , КОГАТО СА В  правилно съотношение (100:1)" ?
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Стоян Михов

Цитат на: trupai - 14.02.2018 17:52
С Нопокс е по-лесно да се контролират нивата на нитрати и фосфати и да са в правилно съотношение (10:1).
Не, каквото и да казват рекламите, нопокс няма да поддържа "правилното съотношение" на нитратите и фосфатите, просто ще ги намалява, ако слагате по-големи количества от необходимите едно от двете - нитратите или фосфатите ще изчезе, което е проблем.

Цитат на: beonedge - 14.02.2018 18:06
това не го разбрах :) ...не е ли по-правилно да се каже "С Нопокс е по-лесно да се контролират нивата на нитрати и фосфати САМО ТОГАВА , КОГАТО СА В  правилно съотношение (100:1)" ?

Не, да го кажем така, всеки източник на органичен въглерод ще работи, докато има нитрати и фосфати във водата, независимо в какво съотношение са. И спира да работи, когато едно от двете се изчерпи. Обикновено първо се изчерпват нитратите, защото се усвояват в по-големи  количества. Затова пълната липса на нитрати в аквариума не е добър знак, обикновено означава, че фосфатите са твърде много. В такива случаи или трябва да се хранят рибите с храна, която има малко фосфати или да се добавят нитрати/аминокиселини.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Цитат на: Стоян Михов - 15.02.2018 09:29

Не, да го кажем така, всеки източник на органичен въглерод ще работи, докато има нитрати и фосфати във водата, независимо в какво съотношение са. И спира да работи, когато едно от двете се изчерпи. Обикновено първо се изчерпват нитратите, защото се усвояват в по-големи  количества. Затова пълната липса на нитрати в аквариума не е добър знак, обикновено означава, че фосфатите са твърде много. В такива случаи или трябва да се хранят рибите с храна, която има малко фосфати или да се добавят нитрати/аминокиселини.
Точно това исках да кажа - могат да се контролират!
Когато започнат да намаляват нитратите, намаляваме дозирането на органичният въглерод, докато ги закрепим там където искаме да бъдат. Аминокисилините са задължителни! С рефюджиум с хетоморфа е много по-трудно! Имал съм хетоморфа повече от година и винаги нитратите са ми били 0, което не ми е било целта! Когато започнех да я късам и изхвърлям, рязко нитратите се покачват за 2-3 дни и после пак падат на 0.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

radizala

Здравейте колеги,
Може ли някой да ми каже защо Seriatopora-та ми расте надолу като увиснала, каква може да е причината?

https://s22.postimg.cc/adehwq31t/20180219_125517.jpg

gladnika

Дали не е от лампите, може от това да е. Постни го в групата във фейс (Соленоводни аквариуми България), тук в форума гледам че вече почти никой не влиза...  >:o

Моито фрагче гриин сериотопора пък избеля отдолу нагоре... *NO*

trex700e

От силната светлина, според мен.
Ради, ти с какво светиш сега, че съвсем загубих дирята. Имаше идея да си взимаш радеон или друго марково осветление, доколкото си спомням, какво си взе? Иначе, като гледам какъв растеж има всичко и за кратко време, явно си намерил правилния баланс, браво!

Similar topics (5)

52858

Започната от ZIRO


Публикации: 4
Прегледи: 3210

48021

Публикации: 19
Прегледи: 7225

27171

Публикации: 20
Прегледи: 10486

55872

Публикации: 21
Прегледи: 8843

50990

Започната от svetlomir


Публикации: 4
Прегледи: 2584