• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Наръчник на оптимиста

Започната от Иво D, 29.03.2016 21:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Иво D

Здравейте!
Реших и аз да "изляза на светло" и да споделя моя скромен опит в създаването на "перфектния риф"
С две думи да се представя - занимавам се със соленоводна акваристика от няколко години - не че съм кой знае какъв " РИФЪР", но съм се сблъсквал с основните проблеми МНОГОКРАТНО :-)
И така - решил съм да представя последния си проект / № 4 / с цел да споделя опит към настоящи и бъдещи колеги и ако не им помогна, то поне Тотално да ги объркам :-D
Започваме от първата буква в азбуката -А :
- избор на място
Решил съм "рифът" да бъде като стена между две помещения - хол и кухня. По този начин ще получа два пъти и половина по голям дисплей - ще имам три видими страни / спазваме принципа на мечо Пух -................"

Публикациите са слети: 29.03.2016 22:29

За да добиете някаква представа, ето снимка с местоположението на лъдещата АКВА:


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2F51qpz5xtb%2FDSC_0005.jpg&hash=11212a8f85c66d3d9a81b69751c8ca23101ca81c

След избиране на местоположението, следва буква Б - големина на аквариума.
Придържайки се  към мотото на мечо Пух / почнах да се повтарям /, " рифчето" ще бъде с скромните размери:
- 150 /д/ 59/ш/ 65 /в/ - размерите са в см.


diabolique

Доста обещаващо! До тук ли си стигнал само, или има още какво да покажеш?  ;-)

vankata_032_pld

Добре дошъл и от мен.
Мястото ти има потенциал и несъмнено ще се получи добър аквариум !
Пожелавам успех с проекта.

M_I_T_A_K_A

Добре дошъл и от мен!
Обещаващ проект с добри размери. Какво се е случило и с предните ти проекти? Има ли някой, който още да е действащ?
Поздрави и успех с новия!
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Иво D

Цитат на: M_I_T_A_K_A - 30.03.2016 08:54
Добре дошъл и от мен!
Обещаващ проект с добри размери. Какво се е случило и с предните ти проекти? Има ли някой, който още да е действащ?
Поздрави и успех с новия!
Нищо не се е случило с предходните проекти - просто намирам грешки или пропуски и създавам нов
Цитат на: vankata_032_pld - 30.03.2016 00:12
Добре дошъл и от мен.
Мястото ти има потенциал и несъмнено ще се получи добър аквариум !
Пожелавам успех с проекта.
Благодаря за пожеланието, но успехите се постигат с търпение и инат.
Интересното е, че при мен нещата винаги се получават, НО никога от първия път - ето елементарен пример:
- аквата можеше да е по-дълга / щеше да е перфектна между 1,8 м. и 2 м. / но се отказах заради конструктивни и монтажни проблеми.
- оказа се, че и този размер е голям за вкарване на дисплея със стойката - жилището е на втори етаж а стълбището е извито / врачански камък с конзоли за килимче  :-D/
- наложи се разглобяване и внасяне на части
- след почистване и слепване  / понеже не съм вещ в тази област / реших да го напълня с обикновена вода  за да проверя за пропуски и течове
- оказа се, че колегата изработил аквата, е спестил 2 напречни радпънки и  аквата се изду като бъчва :-( - и т.н.
Цитат на: diabolique - 29.03.2016 22:49
Доста обещаващо! До тук ли си стигнал само, или има още какво да покажеш?  ;-)
Имам, но  нали трябва да се проследи стъпка по стъпка създаването на рифа :-)

Публикациите са слети: 01.04.2016 21:58

И така, аквата вече е на мястото си и се и се сблъсках със следващия проблем - въпреки че стойката е висока 60 см. съмпа се оказа доста висок и ще е труден за обслужване, но както е казал народа:"тъй ще го ръси попа"


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2F4al6ekjor%2FDSC_0019.jpg&hash=e56f9f93d0d0bd0fa88d67318701ab51f731e845

Следващата стъпка е вътрешното оформление - така наречения интериор. Тръгнах да го правя съгласно " принципа на третините - http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=2217633.
Оказа се, че при продълговати аквариуми, не ми се връзват нещата.

А иначе с :
- малко свободно време
- боркорона за 4 лв. и трион
- и ЖЕЛАНИЕ  за работа
ето какво сътворих:



https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2F95tr6ndd5%2FDSC_0041.jpg&hash=e378d87a02714f2254e3e8e307f3ebec36baac07


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2Fz3csa12ib%2FDSC_0040.jpg&hash=896ae930afd8a380adeb6d4cae150d7225664c83

Разбира се това не е окончателния вариант, а и винаги може да се промени.


Yonchev

Успех, колега!
До колкото разбирам от поста ти, явно си по-напред с аквата, така че дано всичко да се е случило и получило както искаш.
Поздрави!

tishovsx

И от мен успех!
Мисля, че камъните са ти малко, ако ще разчиташ само на тях за биологична филтрация.
Този принцип на третините, за който споменаваш се използва най вече за фотография.
Използва се и за растителен аквариум, може да мине и за риф, но израстването на корали и добавяне на нови при всички случай ще развалят правилото. Затова ги подреди функционално и да се обслужва аквариума лесно.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Стоян Михов

Златното правило си е златно правило независимо къде се прилага. Едни от най красивите рифове ползват това правило. Естествено после като станат големи коралите самия скелет се скрива но това не значи че и правилото ще изчезне. Истинския майсторлък  е именно така да прецениш растежа формата и цвета на корала, че да се запази и правилото и да пасне на цветовете.


Sent from my iPhone using Tapatalk
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Щях да дам малко фън шуй съвети за скейпа, ама като гледам снега през прозореца май няма смисъл [emoji4]. Приятно рифиране [emoji311]


Sent from my iPhone using Tapatalk
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Иво D

Цитат на: tishovsx - 02.04.2016 11:07
И от мен успех!
Мисля, че камъните са ти малко, ако ще разчиташ само на тях за биологична филтрация.
Този принцип на третините, за който споменаваш се използва най вече за фотография.
Използва се и за растителен аквариум, може да мине и за риф, но израстването на корали и добавяне на нови при всички случай ще развалят правилото. Затова ги подреди функционално и да се обслужва аквариума лесно.
Камъните не са малко а при пренасянето на медията се учудих колко е много. По отношение на третините - не съм съгласен, че се използва само за фотография. Лично аз съм виждал два любителски / без професионална намеса / рифа. И обслужването е по-лесно - лесно се забелязват "мъртви зони", натрупване на детрит и т.н.
Цитат на: Стоян Михов - 05.04.2016 22:14
Златното правило си е златно правило независимо къде се прилага. Едни от най красивите рифове ползват това правило. Естествено после като станат големи коралите самия скелет се скрива но това не значи че и правилото ще изчезне. Истинския майсторлък  е именно така да прецениш растежа формата и цвета на корала, че да се запази и правилото и да пасне на цветовете.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Съгласен съм, че "Златното правило си е златно правило" *THUMBS UP*. Исках да кажа, че ако поставя две колони с ширина 20 см. в два аквариума: 100 см. и 200 см. дължина, малкия аквариум, ще има по-добра визия, тоест големината на колоната / по хоризонталата / трябва да е съобразена с размера на аквата. Всичко е проста математика  :-) / фън шуй /.
Дотук с "приятелския спор" - продължаваме напред.
Забравих да спомена, че съм поставил "скромните" 60 Kg. пясък. След поставянето на пясъка, камъните, филтърните медии ................, общото количество вода /дисплей + съмп/ е 500 л. Следва избора на най-важната техника - скимера.


Публикациите са слети: 09.04.2016 06:46

Скимерите ги деля на два типа /говоря за  конусния тип/: с вътрешна(в тялото) и външна помпа. Спирам се на варианта с външна помпа, защото по-лесно се обслужват.
Относно помпата биват с DC или 220 v. Основната разлика е, че DC помпите могат да работят със всякакви UPC-и. От Гротеч, Делтек, Ати и Аква медик се спрях на ATI vs AQUA MEDIC. Двата скимера са в един ценови клас.

Стоян Михов

Цитат на: Иво D - 09.04.2016 06:21
Камъните не са малко а при пренасянето на медията се учудих колко е много.
Камъните определено са малко по общите разбирания. Но сме виждали професионални рифове и спо-малко. Каква филтърна медия слагаш?

Цитат на: Иво D - 09.04.2016 06:21
От Гротеч, Делтек, Ати и Аква медик се спрях на ATI vs AQUA MEDIC. Двата скимера са в един ценови клас.
Надявам се да си избрал АТИ...
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Иво D

Цитат на: Стоян Михов - 10.04.2016 09:59
Камъните определено са малко по общите разбирания. Но сме виждали професионални рифове и спо-малко. Каква филтърна медия слагаш?

Надявам се да си избрал АТИ...
Всички на това се надяват :-)
Какво ще получа със закопуване на  ATI / моето виждане - не е професионално, но поне е безпристрастно /:
1. По-изчистен дизаин от медика
2. Продукт, чиято търговска марка предразполага за надежност
3. Помпа с китайско/немски произход - някои търговци твърдят, че скимерите  не са вече с помпи  JEBAO а с разработка на ATI

Какво получавам със закупуване на AQUA MEDIC ACONE ( EVO )
1.Нов корпус на А.Медик -преди нямаха скимери с конусни корпуси
2.Помпата е също нова за фирмата - DC мотор
3.Изцяло немски продукт !?
4.Затруднена покупка - в БГ "такова животно нема"

Противно на всякаква логика си закупих AQUA MEDIC. Първи впечатления /като лаик - досега не съм имал скимер от такъв тип /:
- Много добра изработка - обърнали са внимание и на дребните детайли
- Много лесен за сглобяване / разглобяване
- Изключително лесен за настройване
Като минус мога да кажа , че не е балансиран добре - не е преценено добре местоположението и теглото на помпата и тръбните връзки.
Изборът си е изцяло мой и само времето ще покаже дали съм сгрешил.


M_I_T_A_K_A

Честито за покупката, макар и малко да се получава "колеги кажете си мнението от опит какъв скимер да си купя макар, че аз си знам" За мен, а както се видя и за другите, които искаха да те насочат и помогнат в избора, по-добрия вариант е ATI-то. Да вярно, че е с китайски мотор, но въпреки това пак вкарва повече въздух от аква медика и според мен го разбива по добре, но както и да е не е важно вече. Успех с развитието на проекта.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Иво D

Цитат на: M_I_T_A_K_A - 19.04.2016 11:23
Честито за покупката, макар и малко да се получава "колеги кажете си мнението от опит какъв скимер да си купя макар, че аз си знам" За мен, а както се видя и за другите, които искаха да те насочат и помогнат в избора, по-добрия вариант е ATI-то. Да вярно, че е с китайски мотор, но въпреки това пак вкарва повече въздух от аква медика и според мен го разбива по добре, но както и да е не е важно вече. Успех с развитието на проекта.
Като се вземе, че това са думи на професионалист,  .  . .  *dontknow*  .   .   :-|  ...   , направо "преби коча с лопатата"
1. Не съм искал съвет от никой, какъв скимер да си взема
2. Някой да е броил мехурчета :-D
3. Някой да е подменял скимер в един и същи аквариум и да е давал водата за анализ?
4. Някой виждал ли е въпросния скимер в действие / изключваме "YouTube" защото там има презентация и се показва, това което "ИСКАТ ДА ВИДИШ"- ако не сте, аз ще Ви покажа


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs33.postimg.cc%2Fqexrhdjin%2FDSC_0043.jpg&hash=43cae6c339303fc346d16dec9ce7c8bd7fb798f8

5. На какво се базира мнението "но въпреки това пак вкарва повече въздух от аква медика" - на " една жена ми КАЗА " ???

Колеги, ТОВА е несериозно. Като толкова искате да пишете за скимерите - има си тема. И може в нея да споменете за най-калпавите скимири, а не само да се намеква "през зъби"
Опитах се елементарно да обясня за избора ми. Ето по-подробно обяснение:
Ако трябва да се сравнява - трябва да се сравнява 200 S с Acone 1,5 :
- двата скимера са с еднакви габарити
- единия се води до 1000 а другия до 1500 л - това е малко търговски трик
Това, което са скрили от Медика, е количеството кисрород / според мен умешлено / ..
Тъй като това е първия скимер на "Медика" от този тип - Вентури, далеч съм от мисълта, че са "открили топлата вода". За такава фирма не представлява проблем да закупи няколко продукта на конкурентите и да намери и отстрани СЛАБИТЕ МЕСТА / винаги има такива/. Това беше ОСНОВНАТА причина.
Дотук със скимера

Съмп.
/тук се заиграх много здраво/





Публикациите са слети: 28.05.2016 22:39

Много ми хареса идеята на Ники от Ямбол и на ................ / да не правя реклама / за чорап при входа на съмпа. Закупих си такъв чорап и установих, че ще стана роб. Тия 200 микрона / било и 100 / ще се запушват при всяко ядене. Вместо "чорап" съм използвал пореста гъба и филтърна вата.
Това, което е допълнителното / не е споменавано /, е че съм направил 2 допълнителни отделения: за скимата и UV лампата.
За скимата съм направил отделение, в което съм поместил бутилка от "присан" - за по-рядко обслужване.
UV лампата съм я извадил от корпуса / за предотвратяване на бъдещи течове /  *thanks / и съм я поставил в последното отделение, където има 2 подкачващи помпи - според колегите от а..............л в зависимост от дебита на облъчваната вода се морят различни паразити.

julianiv

Цитат на: Иво D - 28.05.2016 22:08
Като се вземе, че това са думи на професионалист,  .  . .  *dontknow*  .   .   :-|  ...   , направо "преби коча с лопатата"
1. Не съм искал съвет от никой, какъв скимер да си взема
2. Някой да е броил мехурчета :-D
3. Някой да е подменял скимер в един и същи аквариум и да е давал водата за анализ?
4. Някой виждал ли е въпросния скимер в действие / изключваме "YouTube" защото там има презентация и се показва, това което "ИСКАТ ДА ВИДИШ"- ако не сте, аз ще Ви покажа

5. На какво се базира мнението "но въпреки това пак вкарва повече въздух от аква медика" - на " една жена ми КАЗА " ???

Колеги, ТОВА е несериозно. Като толкова искате да пишете за скимерите - има си тема. И може в нея да споменете за най-калпавите скимири, а не само да се намеква "през зъби"
Дотук със скимера


Мисля, че трябва малко да смениш тона. Получил си съвсем човешки, доброжелателен пост и не виждам с какво е провокиран начина по който си отговорил. Ако искаш да имаш тема как си правиш системата от нула - ок, но няма нужда да се правиш на велик.