• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Морска система на Влад

Започната от gladnika, 22.03.2017 18:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

trex700e

Само едно алармиране имам , ако позволиш, и то е нагревателя...В съседни теми двама колеги се оплакват от Сиче, чувал съм и още едно момче да казва , че пробива изолацията и може да стане фал. Не знам колко това може да се сметне за статистика ,възможно е и Сиче да са си отстранили проблемите, но предвид поразията , която може да направи, просто ти го казвам да го имаш като едно на ум...

gladnika

Цитат на: trex700e - 24.03.2017 20:15
Само едно алармиране имам , ако позволиш, и то е нагревателя...В съседни теми двама колеги се оплакват от Сиче, чувал съм и още едно момче да казва , че пробива изолацията и може да стане фал. Не знам колко това може да се сметне за статистика ,възможно е и Сиче да са си отстранили проблемите, но предвид поразията , която може да направи, просто ти го казвам да го имаш като едно на ум...

Ще го имам впредвид този нагревател, но мисля че ще е ок.

Не съм много сигурен но мисля че днес почна кафявата фаза. Дост от камъните покафеняха.





Да почна ли да правя някой друг тест или да изчакам още някой ден?  :popcorn:

_Kirilov

Евала за проекта и изпълнението !  *privet*

Иии аз да се включа с малко закъснение - така както е на 1/3-та потопено това коляно просто не си представям как няма д аима никакъв шум  *CRAZY* До колкото съм запознат с физиката нали зора е да се напасне инфлоу-а с аутфлоуа  за да няма шум? Което ще рече основната тръба да е малко на по ниско , след което да се настрои преминаващата през нея вода с крана . Когато е близо до перфектния синхрон няма нито водовъртеж в тръбата , нито излишни балончета в съмпа (ако става въпрос за сладководен) просто потока вътре в нея става едва ли не ламинарен.  *dontknow*

gladnika

Здравейте Колеги,
Да ъпдейтна темата:
Вече съм на 30 ден от стартирането на системата. Мисля, че нещата вървят добре.
Оправих дилемата с преливната колона и тръбите, удължих просто емърджънси тръбата без П-та, успях да регулирам потока, така че да не шуми.
Камъните покафеняха доста,на пясъка се формира кафяв слой, дебел около 3мм, мисля че кафявата фаза отмина. Странното е че като не светят лампите всичко кафяво става зелено, зелена фаза ли или цияно...?
Даже по едно време се замислих да не се развива Дино бактерията, защото имам малко от суполивите балончета...
Незнам дали беше правилно, но този кафяв слой на пясъка много ме дразнеше и го сифонирах.
Увеличих подкачащата помпа, почти на мах, на 8 от 10 сила.
Увеличих скимера на мах, и го направих малко по мокро скимиране.
увеличих и малко уев макара и го сложих да духа към повърхноста.
Сложих на входящия поток в дисплея едно "Т", по натам ще взема лок-лайн, за да се разспръсква по добре водата в дисплея. Сложих активен въглен в чорапче, около 100гр.
Параметрите ги мерих със салиферт във края на всяка седмица.
Първото мерене беше около 15 ден:
PH все си е около:7,7 до 8 мерих със салиферт и с китайски ел. PH метър
KH/ALK: 10,2
NO3: нямах наличен тест да го измеря.
PO4:0,1ppm
Ca: 420 ppm
Mg:1320 ppm
Ето какви са в момента:
PH: в 9ч сутринта с ел PH метър 7,95
в 16ч следобяд е 8,04
Мъча се да го дигна малко, че нещо много пада през нощта. Проветрявам помещението всяка сутрин, вече почнах да се замислям дали за не изкарам един маркуч от скимера на балкона, но ще е малко трудно... :-[
KH/ALK: 8-8,6dkH
NO3: 0
PO4:0ppm
Ca: 460 ppm
Mg:1290 - 1350 ppm

Преди 5 дни имах рожден ден и неможах да чакам повече и сложих първите обитатели:
2x Tectus sp.
1x Trochus sp.
1x Lysmata amboinensis
1x Zebrasoma flavescens
След още 3 дни добавих:
2x Amphiprion ocellaris
Още към 8 малки охльовчета
2x малки гъби, едната е червена, другата зелена.
1 малък камък с колония заонтиди.
2-3 малки фрагчета монтипори.

Ето малко снимки:
Как изглеждаше преди да сифонирам дъното:
https://s10.postimg.cc/d7zabyu0p/18049630_10209459379704633_1810886676_o.jpg
https://s4.postimg.cc/53gtn8f3x/18015513_10209459379624631_229863170_o.jpg

Извинявам се предварително за качеството на снимките, но с телефона не стават много добре:












Днес пак дъното почна да покафенява, нормално ли е и аз незнам. Май трябва да взема едно гоби да почне да рови пясъка, но не искам да слагам повече животинко за момента, да не претоваря системата.

Поздрави,
Влад

_Kirilov

Вече си имаш и първия обитател - честито :)
Ако още имаш проблеми с шум от време на време аз си измислих една простотийка , която върши добра работа!

Когато нивото на водата е на около 3-4см на засмукващата тръба (това зависи и от самата височина на аквариума и дебита на тръбата) отгоре се получава лек водовъртеж и когато е на границата на перфектното регулира от време на време засмуче съвсем малко въздух от "фунията" която се получава. Ефекта го махнах, като сложих на повърхността на водата една вендуза ! :-P Така съсредоточавам фунията в диаметъра на вдлъбнатата част на вендузата и посмъртно не засмуква въздух.  Няма шанс да падне и да затапи самата тръба, не пречи на дебита по никакъв начин, така даже се елиминира и финното регулиране на крана!

trex700e

Търпение, според мен, чак след минимум 6 месеца -като вече може да се говори за някаква стабилност -тогава ще търсиш кусури на параметрите, ще извеждаш маркучи и т.н. Още повече в литраж като твоя и с ниво на оборудване като твоето....да се притесняваш е малко ненужно.

Настроил ли си някакъв нощен режим на контролера на кесила-примерно да има съвсем малко синя светлина/нощна/ , която да си свети през цялата нощ-би трябвало това да ти помогне на този етап при колебание на пх-то.

От време на време покафеняване е съвсем в реда на нещата. А какво стана с Нопокса? Слагаш ли или още не си го започнал?

Много добре, че Магнезия ти е в нормите-аз мислех, че ще падне. Тука от 5 приятеля, дето сме в хобито /е и Дидо и Даниел ги питай? и петимата като сме стартирали нещо ни смуче магнезия и се чудиме как да го вдигаме, че е страшна мъка, ама като се оправи и вече вс. е наред. ?опитвам се да ти кажа, че значи аз съм ти заредил камъните и ми дължиш един магнезий :-D :-D :-D :-P *offtopic/

Не, че те навивам нещо да си пазаруваш от Камен, но според мен поне, ако си започнал с Ред Сий ,си карай само на Ред Сий с всичките му там добавки и програми-хората са си го направили кое как да бъде и то много грамотно. А и все пак Камен има огромен опит еле пък с техните добавки и програми , така че неговото мнение е с най-голяма тежест.

Имам още няколко дни работа и после съм фри да се видим да почерпиш вече за аквата :-D


gladnika

Цитат на: _Kirilov - 20.04.2017 09:01
Вече си имаш и първия обитател - честито :)
Ако още имаш проблеми с шум от време на време аз си измислих една простотийка , която върши добра работа!

Когато нивото на водата е на около 3-4см на засмукващата тръба (това зависи и от самата височина на аквариума и дебита на тръбата) отгоре се получава лек водовъртеж и когато е на границата на перфектното регулира от време на време засмуче съвсем малко въздух от "фунията" която се получава. Ефекта го махнах, като сложих на повърхността на водата една вендуза ! :-P Така съсредоточавам фунията в диаметъра на вдлъбнатата част на вендузата и посмъртно не засмуква въздух.  Няма шанс да падне и да затапи самата тръба, не пречи на дебита по никакъв начин, така даже се елиминира и финното регулиране на крана!

Здрасти колега,
Странно решение си сътворил. *privet*
Интересно ми е да го вида.
Може ли да пратиш някоя др снимка на лично?
*THUMBS UP*

Публикациите са слети: 22.04.2017 01:14

Цитат на: trex700e - 20.04.2017 10:48
Търпение, според мен, чак след минимум 6 месеца -като вече може да се говори за някаква стабилност -тогава ще търсиш кусури на параметрите, ще извеждаш маркучи и т.н. Още повече в литраж като твоя и с ниво на оборудване като твоето....да се притесняваш е малко ненужно.

Настроил ли си някакъв нощен режим на контролера на кесила-примерно да има съвсем малко синя светлина/нощна/ , която да си свети през цялата нощ-би трябвало това да ти помогне на този етап при колебание на пх-то.

От време на време покафеняване е съвсем в реда на нещата. А какво стана с Нопокса? Слагаш ли или още не си го започнал?

Много добре, че Магнезия ти е в нормите-аз мислех, че ще падне. Тука от 5 приятеля, дето сме в хобито /е и Дидо и Даниел ги питай? и петимата като сме стартирали нещо ни смуче магнезия и се чудиме как да го вдигаме, че е страшна мъка, ама като се оправи и вече вс. е наред. ?опитвам се да ти кажа, че значи аз съм ти заредил камъните и ми дължиш един магнезий :-D :-D :-D :-P *offtopic/

Не, че те навивам нещо да си пазаруваш от Камен, но според мен поне, ако си започнал с Ред Сий ,си карай само на Ред Сий с всичките му там добавки и програми-хората са си го направили кое как да бъде и то много грамотно. А и все пак Камен има огромен опит еле пък с техните добавки и програми , така че неговото мнение е с най-голяма тежест.

Имам още няколко дни работа и после съм фри да се видим да почерпиш вече за аквата :-D

Хайде бе Гени, от кога те чакам да пиеме по бира  *DRINK*
За кесила не съм настройвал да свети през ноща, тъпото е че точките на контролера са само 6, и трябва да пресметна дали може, а и как да стане да свети през нощта, като се видиме може да го измислим... :popcorn:
Нопокса не съм го започнал, ког трябва да се почва и по колко. Още смяна на водата не съм правил... :whistle:
За магнезия, екстра...  :-P
За солта мисля за си продължа с Черната ред сии.
*privet*

gladnika

Здравейте колеги,
Реших да ъпдейтна малко темата.
От доста време не съм писал, защото нямаше и какво толкова да покажа.
Общо взето от както стартирах проекта съм само в проблеми... *NO*
Беше много грозна гледка и като цяло имах страшен бум на цияно, което не можех да изчиста в последните 4 месеца.
Така и не разбрах как се оттървах от него, а и от какво се получи.
Мисля, че се появи когато КХ-то ми беше паднало на 5,9. Докато се осетя и Калция ми беше доста паднал към 340. Нитратите както бяха добре, така паднаха на 0, фосфати не съм имал откакто стартирах.
Общо взето почти бях се навил за рестарт, след като и зеброзомата ми умря.
Докато пробвах един от методите за премахване на цияното със цялостно затъмняване на дисплея, диамантеното ми гоби също си отиде. Беше изкочило някакси през чершафите и го намерих на чирос зад аквата. Едно врасе жълто и то замина, не разбрах от какво, според мен беше от стрес.
Малкото и корали които имах също не се чустваха добре. Щом и Ксенията я уморих.
Едната еуфилия се затвори и до ден днешен все още се възстановява.

Все пак мога да кажа, че нещата се пооправиха и мога да ви покажа някоя друга снимка.
От няколко месеца параметрите са ми балансирани и почти не мърдат:
KH: 10,4
Ca: 430
Mg: 1320
PO2: 0
NO3: 1
PH:7,89
Соленост: 1,025
Темп: 25 градуса
Мисля да мина на синята кофа на Ред Сии, поради високо КХ, искам да падне до 8.В момента съм с черната сол.
За момента нищо не добавям, Имам ред сии АБЦ + , добавях малко от него докато ми беше спаднал Калция.
Сменям водата на 2 седмици по 20%.
Добавих и Сера Сипоракс 2л, наредена в кошница.
Механичната филтрация ми е два чорапа на БМ - 200 микрона, но смятам да ги сменя с вата, че тея чорапи на 1 ден и ги чистя. Пробвах с ватата, тя поне издъжа 4-5дни.

Обитатели:
охлюви Trochus и Tectus- общо към 10 бр
1бр. Lysmata debelius
1бр. Lysmata amboinensis
1бр. Hermit crab blue leg
1бр. Urchin
2бр. Amphiprion ocellaris
1бр. Pterapogon kauderni
1бр. Zebrasoma flavescens
1бр. Labroides dimidiatus

Имам си и гадинки, които все още се чуда как да ги махам:
Планария флатлорм(acoel flatworms), копеподи, амфиподи, bristle worms(Извадих един10см), polyclad flatworm (И тази гадинка я извадих, беше към 8см).

Корали:
2бр. euphyllia coral - незнам какъв вид са, мисля че са frogspawm
discosoma - червени на сини точки, мъхеста зелена и електрикова зелена.
Pulsing Xsenia
Zaonthids
Montipora - Зелена и червена
Trompet coral
Styllophora "Милка"
Seriatopora green.

Ми това е общо взето, имам си и аптазиики.
Снимки ще кача малко по късно.
Отворен съм за съвети и мнения.... *YAHOO*

Поздрави
*privet*




Публикациите са слети: 04.12.2017г 17:05ч

Ето малко снимки





https://s17.postimg.cc/8h5nrut7j/20171204_155143.jpg

https://s17.postimg.cc/xn6lypx2n/20171204_155117.jpg

https://s17.postimg.cc/ayhez7kun/20171204_155027.jpg

https://s17.postimg.cc/5ab48bvxr/20171204_155046.jpg

https://s17.postimg.cc/u3ko909tb/20171204_154933.jpg

https://s17.postimg.cc/jti99thdr/20171204_154905.jpg

https://s17.postimg.cc/bb8t5idfz/20171204_155156.jpg

https://s17.postimg.cc/kvsfsg07z/20171204_155540.jpg

https://s17.postimg.cc/4xjq2cgan/20171204_155532.jpg

https://s17.postimg.cc/49fgwktxr/20171204_155428.jpg



beonedge

Чудесно се развива системата :) Само вземи мерки с/у айптазиите овреме ,че като завземат всичко, е по-тегава борбата :) Също клоуните имат навика да скачат
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Здравей, Влади,
Аквариумът ти, според мен е много добре, даже по едно време мислех да те навивам да стане мой, но не повдигнах въпроса, защото знам с какъв мерак го прави и  събира.

Понеже изключвам каквато и да е причина проблемите да са хардуерни, защото знам колко е безкомпромисен изборът ти, вероятно от някоя дребна грешка, по-скоро защото ти е първи аквариум ,е отключила проблемите. Има го това в зарчето, както и да е , важното е, че днес нещата са много добре.

Аз лично, бих се тревожил за айптазиите, че като те налазят, да не станат неконтролируеми.
Освен това, корали от класа на тази еуфилия-ок , не са лоши, лесно се гледат и ако те кефят, няма лошо,НО това е аквариум с хардуер за световен шампион....мисля има корали много по-ефектни и много по-интересни за гледане от еуфилия и гъби:)Търпение да се стабилизират съвсе нещата и тогава ще си вземеш. Това по-скоро го казвам, за да си изсмуча от пръстите някаква критика, че да не е съвсем сладникав отговорът ми :) Както ти харесва на теб-това е най-важното.

 

gladnika

Здравейте,
Радвам се, че писахте... *YAHOO*
Как да ги боря тея гадни аптазии?
Знам, че има скариди, ама все не ми се дават кинки за скариди вече, искам да взема нещо по интересно :-P, някой друг корал, рибка.. :-)
Пробвах с вряла вода, ама май нищо не направих само се поразпространиха.
Май трябва да взема Аптазия Х. Също гледах някакъв клип ги морът с лимонова течност, но има ли ефект незнам..
@Beonedge -писах ти в face, ама май не влизаш много  :-[
@Айде бе Гени, кога ще дойдеш на гости?  :-P


beonedge

нищо не съм получил ;( за айптазиите - това им е кофтито ,че няма 100% работещо решение - може да пробваш chelomon , aiptasia eating filefish,wurdemani ...всички други решения по-скоро увеличават популацията (включително и aiptasia X) ...иначе това което действа 100% не се намира лесно -Berghia Nudibranch http://www.reefaquarium.com/2013/berghia-aeolidiella-nudibranch-natural-aiptasia-control/
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Ксенията, между другото, освен един от най-красивите корали (лично мнение), си е индикатор за стабилизиран аквариум. Тази новата сега се чувства добре, нали? Пулсира ли?
Аз бих сложил от другата страна на ксенията един грийн стар полип -също лесен , инвазивен и един от най-красивите и раздвижващи аквариума полипи.
Бях останал с впечтление, че много ти харесва коралина-този таралеж не го ли яде? Макар, че има по задната част на аквариума има май.


gladnika

Да ксенията сега е супер, пулсира си и доста ми харесва, даже се опитвам да я развия на задната стена  :-D
За таралежа незнам, яде ли не яде ли, ама коралин има само отзад, иначе по камъните неще да се развие, а таралежчето си го докарах от Гърция  :-D
То да не яде коралите, чеее  *MODERATOR*
Кажи сега да добавям ли от АБЦ +, като параметрите са ми горе долу в нормата?
Нещо растежа на коралите ми е много минимален  *dontknow*
Тези монтипори, всеки казва, че растат бързо, пък мойте са дръпрали 1см за 4месеца, даже и ксенията не расте толкова бързо при мен, а уж казват че бил плевел... *JOKINGLY*

trex700e

"Бързо" е относително понятие в морската акваристика, но в никакъв случай не става дума за скорост, с която растат растенията в един сладководен аквариум,не! Представи си на какви нищожни цени щяха да се търгуват коралите тогава.

За АБЦ+ ... ами то ти нямаш никакво натоварване , за какво ти е каквато и да е добавка?!
Според мен, на този етап човек трябва да следва няколко неща:
1. Регулярни смени на вода!
2. Никакво бъркане с ръце, еле пък в дислея, стига да не е крайно наложително.
3.Никакви DIY добавки, забъркани по рецепти, особено ако не се използват вещества от специализиран магазин, а разни продукти като "сода за хляб" пакетче и т.н.

Моят съвет е да се наслаждаваш на всеки един етап от морската акваристика:) Какво толкова ще стане , ако "превъртиш" хобито и имаш вече аквариум , претъпкан от корали -ще трябва да започваш нов проект:)
За това си гледай кефа и животинките , наблядавай поведението им , имайки предвид, че нито един тест не е по-ценен от опита, който трупаш.
Ако ти се занимава (а с твоето ниво на Английски език , имаш пред себе си един огромен ресурс данни в интернет) прегледай теми от типа на "какво е Калций, Магнезий и КХ и защо ги дозираме" , като започнеш от Кх-то и ще видиш, че не е нищо кой знае какво, освен една зависимост,много по-лесна и от най-лесния масив, който си писал в някой код на C# :-D Има го този елемент в последно време и в науката даже, да се придава допълнителна сложност на нещата :))) Нещо като това на "минало време " в обучението по чужди езици да му викат "Претеритум" :-D :-D

Similar topics (5)

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3529

39767

Публикации: 77
Прегледи: 24420

42364

Публикации: 86
Прегледи: 27137

31000

Публикации: 90
Прегледи: 44507

30312

Публикации: 22
Прегледи: 13147