• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Морска система на Влад

Започната от gladnika, 22.03.2017 18:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

gladnika

22.03.2017 18:33 Last Edit: 12.12.2017 14:24 by trex700e
Здравейте колеги,
Дългоочакваната ми мечта се сбъдна!
От доста време си мечтая за морска система, но все не ми стискаше или не събирах кураж да се засоля..!
Ето, че днес вече мога да се присъединя към раздела на Морската акваристика.
Преди да опиша системата, бих искал да изкажа специални благодарности на: Камен, Тонино, Антъни, Трекс, които ми помогнаха доста с тяхните съвети.

Аквата е копие на Ред сий рифър 250.
Дисплей: 100х50х55, 10мм, с Предно клийр вижън стъкло, вътрешна преливна колона е в средата. Задното стъкло и колоната са облечени в черно ПВЦ.
Съмп: 80х40х40, 8мм. Съмпа е с 5 отделения.
1 - Вливане на водата с преграда за два чорапа.
2 - Скиммър
3 - Бъбъл кечър
4 -  Подкачаща помпа
5 – Отделение за АТО.

Техниката до момента:
Состема за обратна осмоза с 4 филтъра.
Подкачаща помпа: Jebao Jecod DC 4000
Уев мейкър: Jebao RW8
Скиммър: Deltec 1351 DC с контролер.
Нагревател: Сиче 200 вата.
Осветление: 2x Kessil A360w Tuna Blue, както и Kessil Spectrum Controller за тях.
За сега съм ги програмирал да светят по 11ч. Като почват от:
11ч – Color: 0 %      Intensity: 10 %
13ч – Color: 35 % Intensity: 55 %
15ч – Color: 55 % Intensity: 65 %
19ч – Color: 55 % Intensity: 65 %
21ч – Color: 35 % Intensity: 55 %
23ч – Color: 5 %      Intensity: 0 %

Светят от два дни. Тогава напълних и пуснах системата. Голяма игра беше докато я настроя. Имаше малко преработка на Емърджйнси тръбата в преливната колона. Трябваше да я удължа с около 8см, защото клюкочкаше водата.
Преди да напълня дисплея изсипах 14кг Red Sea Ocean white пясък. 10кг опаковка и 4 кг жив, колко беше жив незнам, че го бях закупил преди месец...от колега от форума  :-P
Солта е на Red Sea Coral Pro черната опаковка. Преди да я засоля водата системата работи  ден докато се темперира водата. За да я докарам към соленоста до 1.022 още два дни  :-[.
Камъните за сега са около 15кг, като повечето от тях ги бях накиснал в кофа с осолена осмозна вода и помпичка да прави течение. Стояха около 4 седмици и от тогава мъдрих какъв скейп да направя. Вчера го докарах на нещо което ми допадна и ще остане за сега така. Използвах Milliput лепило да го позакрепя.
Днес ги поставих в дисплея, като едната фигура доста я местих и размътих водата.
Сложих и първата доза 75мл Спешъл бленд бактерии. Леле че миришкат...  *CRAZY*
За сега водата е все още мътничка. Скиммъра също работи от първия ден.
Скоро ще добавя и снимки на системата.
Ще съм благодарен за съвети, мнения....още съм доста начинаещ в хобито!
Поздрави. *YAHOO*

Ето и малко снимки:
https://s10.postimg.cc/lsvbnulbt/20170217_142507.jpg

Отзад колоната и тръбите: като средната я дигнах до долната част на гребена.


Тестовете, Солта и пясъка, за соленомер използвам на Сера.


Добвяне на пясъка:
https://s30.postimg.cc/uupj6q5ld/20170318_001047.jpg

Пълнене на системата с осмозна вода, поразмъти се водата, а уж използвах маркуче и се напълни за 3 дни, и уейв мейкъра не спира да върти:
https://s24.postimg.cc/sr0lcxk6d/20170320_180146.jpg

Съмпа, добавил съм и една лед лента за светлина в шкафа:


Отделението със Скимъра и нагревателя. На скимъра му направих стойка и така нивото на водата е точно 20 см:
https://s27.postimg.cc/c8jn5bfo3/20170321_091536.jpg

И скейпа, с малко мътната вода, дано до утре да се е избистрила. Чорапите в съмпа са 200 микрона и 150:


Поздрави,
Влад

ti6o89

Добре дошъл, колега. Страхотен аквариум, браво. Мисля, че ще е добре да сложиш още един wave maker за в бъдеще. УСПЕХ!!!

gladnika

Цитат на: ti6o89 - 22.03.2017 23:39
Добре дошъл, колега. Страхотен аквариум, браво. Мисля, че ще е добре да сложиш още един wave maker за в бъдеще. УСПЕХ!!!
Мерси Тишо, със сигурност ще взема още  един уейв, даже си мисля ако ги сложа на задното стъкло дали няма на е добре. Отворен съм за още мнения и препоръки  :-)

beonedge

Здравей в морската секция на форума :)
Първо уточнявам че и аз съм новак с морките системи , та това което казвам може и да не е 100% вярно :
преливна колона -> ако се ориентирам правилно кран за регулиране имаш на едната тръба а другата е без. При мен се получаваше едно много гадно засмукване - ставаше като водовъртеж и влизаше въздух в тръбата . Това ме ограничаваше и можех да пускам циркулационната помпа на 3 (от 10) степен . Реших проблема като едната тъба я направих П образна ..като дясната от тази снимка :


така нямам ограничения в дебита (ако решиш да минеш на този вариант предвиди горната част на П то да е под максималното ти ново т.е. да може да се обезвъздушава след спиране на циркулационната помпа.
RO система - цените на мембраните не са толкова високи че да си струва да ги пазиш . Аз имам само 5микрона и след това е мембраната.Ако слагаш активен въглен гледай след него да имаш механичен филтър. Добре е да промиваш мембраната периодично (като отвориш напълно изхода за мръсната вода)
солеността ти 1.022 ли смяташ да държиш? трябва да е 1.025/6
bubble trap - мисля че ти трябва още една преграда за да работи :

https://s18.postimg.cc/felam2yyx/Bubble_Trap.jpg
Сега остава да чакаш да се завъртят циклите .
Като слагаш бактерии е добре скимера да е изкл за 48 часа (иначе отиват в чашата) или го оставяш да работи и само му махаш чашата
Успех :)

I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

Цитат на: beonedge - 23.03.2017 01:12
Здравей в морската секция на форума :)
Първо уточнявам че и аз съм новак с морките системи , та това което казвам може и да не е 100% вярно :
преливна колона -> ако се ориентирам правилно кран за регулиране имаш на едната тръба а другата е без. При мен се получаваше едно много гадно засмукване - ставаше като водовъртеж и влизаше въздух в тръбата . Това ме ограничаваше и можех да пускам циркулационната помпа на 3 (от 10) степен . Реших проблема като едната тъба я направих П образна ..като дясната от тази снимка :
така нямам ограничения в дебита (ако решиш да минеш на този вариант предвиди горната част на П то да е под максималното ти ново т.е. да може да се обезвъздушава след спиране на циркулационната помпа.
RO система - цените на мембраните не са толкова високи че да си струва да ги пазиш . Аз имам само 5микрона и след това е мембраната.Ако слагаш активен въглен гледай след него да имаш механичен филтър. Добре е да промиваш мембраната периодично (като отвориш напълно изхода за мръсната вода)
солеността ти 1.022 ли смяташ да държиш? трябва да е 1.025/6
bubble trap - мисля че ти трябва още една преграда за да работи :
Сега остава да чакаш да се завъртят циклите .
Като слагаш бактерии е добре скимера да е изкл за 48 часа (иначе отиват в чашата) или го оставяш да работи и само му махаш чашата
Успех :)

Здравей,

Мерси за съветите.  *privet*
Правилно си видял, едната тръба си е с кран а другата (Емърджънси) тръбата няма.  Точно нея я удължих, но нещо пак не е наред, май точно като при теб се получава едно завъртане и си клукочи, а и тоя кран май е трябвало да е от другите по чуствителни (забравих в момента как се казват). Този едвам го регулирам. И долу в съмпа, тази тръба с крана е по дълга с около 10см от другата, и двете са под вода. Със сигурност ще трябва да променя нещо, горе в колоната, може би е добра идея да я направя с П.
Вчера спря тока за малко и почти 12см вода от дисплея ми паднаха в съмпа, уж ги побира ама май се замислям за възвратен клапан, но къкъв и от къде да взема...  ;-)
Видях, в Bulkreef supply това, може да се сложи на входната тръба на колоната и след това разклонение на водата в двете страни: http://www.bulkreefsupply.com/loc-line-1-2-check-valve.html , но в БГ май не ги продават  :-[
За бъбъл кечъра, незнам дали така е трябвало, но мисля, че си работи ок. Незнам дали е грешка но в момента тази преграда от бъбъл кечъра е 26см и така вдига много нивото за скимъра, затова го и вдигнах с подлогка.
Соленоста, ще я вдигна малко  *THUMBS UP*
*privet*

beonedge

Понеже и при мен при спиране на тока бях почти на границата съмпа да пелее , търябваше да вдигна преливните тръби максимално горе .Колкото повече ги вдигаш ,толкова по-лесно засмукват въздух т.е. ограничаваш максималния дебит (без клокочене) . За възвратни клапани и аз мислех , но рано или късно се запушват  и става  :duvar:
При теб можеш тази с крана да я направиш П (тогава единствено диаметъра на тръбата те ограничава по дебит) а другата да е на височина която искаш да е нивото в дисплея . Тогава с крана на първата си ригулираш дебита през П то да е такъв ,че почти целия поток да минава през нея ,а през другата само да подлизва малко (тя ще ти поема разликите в промяната на потока на помпата - а той се мени в зависимост от нивото на водата в отделението на цирк помпа , както и от замърсяването на помпа ,тръби...)
Аз като си правих експерименти , ако П тръбата слиза под нивото на водата в съмпа , при спиране на тока се получава въздушна възглавница в П-то и не може да потече водата.
Иначе крановете не е проблем че са такива , веднъж като го регулираш няма да си играеш с тях , евентуално може да регулираш с помпата ако се наложи
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trupai

Здравей, добре дошъл!
Как така 12см. от нивото на водата в дисплея се е върнало в съмпа, при спирането на тока? От снимките виждам, че отвора на връщащата се вода е на нивото на преливника, т.е. максимум трябва да се връщат 1-2см. Ако са 12см. може би преливната решетка не може добре да поеме целият дебит и трябва да намалиш малко подкачващата помпа?!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

...или решетката не е залепена (не съм много сигурен но ми се вижда че от долната и страна минава светлина) т.е. тръбите (най-ниската) определят нивото до което спада водата в DT?
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

Не не решетката си е ОК според мене, ще направя повече снимки да покажа отвътре как е колоната.
За 12 те см малко съм прекалил. Може би са по малко, имах впредвид от горната част на дисплея ето снимка:

Ето и нивото на съмпа като спадне водата,когато тествах, може би ще спадне още с 1-2см, че почна да сълзи и не съм го изчакал напълно да спре:

Иначе помпата е на 2 от 10 ниво.
Също и уейва съм го оставил на W1, 3та скорост...
Мисля, че всичко е до донастройка и ако направя П на емърджънси тръбата или просто трябва да я вдигна още малко. Като я направя да сълзи е ОК, но егати и финната настройка трябва и все или се вдига нивото на водата или е по ниско. Всмукателната мисля, че си е ок, тя е по надолу и не засмуква въздух. 
Ще тествам като се прибера

Antuni

При преливника на резервата кривката стои сглобена при мен. Забравил съм я при пращането, грешката е моя. Затова и тръбата е по ниска. Затова и основата е по ниска за да поберем П-то на резервата. Нивото в дисплея спада тъй като на входящата няма клапан на помпата или тръбата. Това го казах още като го правихме. Идеята беше да не търся клапан от София и да го връщаме пак при вас а да си вземете един. Сглобибли сте го без клапан. И това не е фатално тъй като съмпа може да вземе още резерва както се вижда. Ако не копирахме red sea визуално нямаше да има нужда от клапан на входящата. Гледам и скимъра е по малък. Щеше да е голям БМ но сте решили друго явно. Сектора беше правен за голям ским с точната височина да не правите столчета.

Чакаме развитието на дисплея.
0899808552

trupai

Съмпа може още много вода да поеме, но не ти е това проблема! Проблема е, че когато спре тока нивото в съмпа се вдига сериозно и после, когато дойде електричеството, скимера ще прелее!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

beonedge

24.03.2017 15:11 #11 Last Edit: 24.03.2017 17:50 by beonedge
Имаше едни релета с времезакъснение което елеминират този проблем , но някой по запознат с тоците да каже как се водят точно :)
Ето това например :
http://www.hit-electronics.com/aktualno/kitove-sglobeni/kit-rele-za-vreme-15m-sglobeno.htm
Аз си поръчах едно , ако не става с него ще пиша в темата
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

gladnika

24.03.2017 15:40 #12 Last Edit: 24.03.2017 20:06 by gladnika
Цитат на: Antuni - 24.03.2017 12:51
При преливника на резервата кривката стои сглобена при мен. Забравил съм я при пращането, грешката е моя. Затова и тръбата е по ниска. Затова и основата е по ниска за да поберем П-то на резервата. Нивото в дисплея спада тъй като на входящата няма клапан на помпата или тръбата. Това го казах още като го правихме. Идеята беше да не търся клапан от София и да го връщаме пак при вас а да си вземете един. Сглобибли сте го без клапан. И това не е фатално тъй като съмпа може да вземе още резерва както се вижда. Ако не копирахме red sea визуално нямаше да има нужда от клапан на входящата. Гледам и скимъра е по малък. Щеше да е голям БМ но сте решили друго явно. Сектора беше правен за голям ским с точната височина да не правите столчета.

Чакаме развитието на дисплея.

Здравей, Тони, радвам се че се включи в темата  :-P
Системата е супер, нямам забележки. За възвратен клапан, да говорихме аз да си намеря и да сложа, но не го направих, защото доста хора ми казаха че се затлачва и ще бера ядове.
Същото и за скиммера. Тозе е доста класи над Бъбъл Магуса и затова го взех него, супер е за този аквариум по спецификации и е с контролер. И той може да работи на 25см,но в рийф сентрал доста хора казват, че работи оптимално на 20см ниво и затова направих стойка(импровизирана но става).
За сега сложих едно коляно на резервата и успях да насроя нещата, няма водовъртеш и не клокочи, също и запълних малко ръба с милипут в колоната, че преди ПВЦ-то нали колоната е от стъкло и е по ниско, а точно там се образуваше един ръб и май от него е клокочило, защото нивото на водата е точно там.  :-P


Публикациите са слети: 24.03.2017г 15:03ч

Ето една снимка от днеска, водата е почти кристална, и колоната в момента:



https://s12.postimg.cc/rj2sxwhst/20170324_153208.jpg
Ето го ръба, ако става ясно от снимката и нивото на водата:



Публикациите са слети: 24.03.2017г 19:07ч

Цитат на: trupai - 24.03.2017 13:28
Съмпа може още много вода да поеме, но не ти е това проблема! Проблема е, че когато спре тока нивото в съмпа се вдига сериозно и после, когато дойде електричеството, скимера ще прелее!

Хмм, да сега се сещам за какво говориш. От начало не схванах. Значи ако тока спре, и при пускането му, помпата трябва да тръгне първа да изпомпа водата и с малко закъснение да се включи и скимера. Май само с реле ще стане. Аз си мислех, че и скимера има забавяне като е с контролер, като помпата. Тя отначало тръгва по бавно.
Между другото помпата издаваще някъв много гаден писклив звук, не е непоносим, но беше доста дразнещ и установих, че е от решетъчната капачка отпред на помпата. Махнах я и сега е много тихо всичко, само незнам дали няма да е фатално, все пак предпазваше да не влизат нещица в помпата  :-[


trex700e

Хайде официално честито!

Аквариум-Топ! Поздравления и за майстора, професионална работа!!!

Осветление-Топ!

Скейпа също се е получил уникален -няма излишни камъни или все едно са насипани с багер, детайлни и всяко парче е на мястото си!

Браво,Влади, а най-хубавото е, че на този етап голямото изваждане приключи и вече нищо не може да те събори. *DRINK*

Сега да се завъртят циклите и започваш населването. Ако му сложиш няква гадна комарна мрежа отгоре на това бижу-не ме търси повече!  :-D :-D :-D

* Ще се чуеме тия дни




gladnika

Цитат на: trex700e - 24.03.2017 19:52
Хайде официално честито!

Аквариум-Топ! Поздравления и за майстора, професионална работа!!!

Осветление-Топ!

Скейпа също се е получил уникален -няма излишни камъни или все едно са насипани с багер, детайлни и всяко парче е на мястото си!

Браво,Влади, а най-хубавото е, че на този етап голямото изваждане приключи и вече нищо не може да те събори. *DRINK*

Сега да се завъртят циклите и започваш населването. Ако му сложиш няква гадна комарна мрежа отгоре на това бижу-не ме търси повече!  :-D :-D :-D

* Ще се чуеме тия дни

Еййй Гени айде веее къде сии... Мерси, мерси,  *DRINK*

trex700e

Само едно алармиране имам , ако позволиш, и то е нагревателя...В съседни теми двама колеги се оплакват от Сиче, чувал съм и още едно момче да казва , че пробива изолацията и може да стане фал. Не знам колко това може да се сметне за статистика ,възможно е и Сиче да са си отстранили проблемите, но предвид поразията , която може да направи, просто ти го казвам да го имаш като едно на ум...

gladnika

Цитат на: trex700e - 24.03.2017 20:15
Само едно алармиране имам , ако позволиш, и то е нагревателя...В съседни теми двама колеги се оплакват от Сиче, чувал съм и още едно момче да казва , че пробива изолацията и може да стане фал. Не знам колко това може да се сметне за статистика ,възможно е и Сиче да са си отстранили проблемите, но предвид поразията , която може да направи, просто ти го казвам да го имаш като едно на ум...

Ще го имам впредвид този нагревател, но мисля че ще е ок.

Не съм много сигурен но мисля че днес почна кафявата фаза. Дост от камъните покафеняха.





Да почна ли да правя някой друг тест или да изчакам още някой ден?  :popcorn:

_Kirilov

Евала за проекта и изпълнението !  *privet*

Иии аз да се включа с малко закъснение - така както е на 1/3-та потопено това коляно просто не си представям как няма д аима никакъв шум  *CRAZY* До колкото съм запознат с физиката нали зора е да се напасне инфлоу-а с аутфлоуа  за да няма шум? Което ще рече основната тръба да е малко на по ниско , след което да се настрои преминаващата през нея вода с крана . Когато е близо до перфектния синхрон няма нито водовъртеж в тръбата , нито излишни балончета в съмпа (ако става въпрос за сладководен) просто потока вътре в нея става едва ли не ламинарен.  *dontknow*

gladnika

Здравейте Колеги,
Да ъпдейтна темата:
Вече съм на 30 ден от стартирането на системата. Мисля, че нещата вървят добре.
Оправих дилемата с преливната колона и тръбите, удължих просто емърджънси тръбата без П-та, успях да регулирам потока, така че да не шуми.
Камъните покафеняха доста,на пясъка се формира кафяв слой, дебел около 3мм, мисля че кафявата фаза отмина. Странното е че като не светят лампите всичко кафяво става зелено, зелена фаза ли или цияно...?
Даже по едно време се замислих да не се развива Дино бактерията, защото имам малко от суполивите балончета...
Незнам дали беше правилно, но този кафяв слой на пясъка много ме дразнеше и го сифонирах.
Увеличих подкачащата помпа, почти на мах, на 8 от 10 сила.
Увеличих скимера на мах, и го направих малко по мокро скимиране.
увеличих и малко уев макара и го сложих да духа към повърхноста.
Сложих на входящия поток в дисплея едно "Т", по натам ще взема лок-лайн, за да се разспръсква по добре водата в дисплея. Сложих активен въглен в чорапче, около 100гр.
Параметрите ги мерих със салиферт във края на всяка седмица.
Първото мерене беше около 15 ден:
PH все си е около:7,7 до 8 мерих със салиферт и с китайски ел. PH метър
KH/ALK: 10,2
NO3: нямах наличен тест да го измеря.
PO4:0,1ppm
Ca: 420 ppm
Mg:1320 ppm
Ето какви са в момента:
PH: в 9ч сутринта с ел PH метър 7,95
в 16ч следобяд е 8,04
Мъча се да го дигна малко, че нещо много пада през нощта. Проветрявам помещението всяка сутрин, вече почнах да се замислям дали за не изкарам един маркуч от скимера на балкона, но ще е малко трудно... :-[
KH/ALK: 8-8,6dkH
NO3: 0
PO4:0ppm
Ca: 460 ppm
Mg:1290 - 1350 ppm

Преди 5 дни имах рожден ден и неможах да чакам повече и сложих първите обитатели:
2x Tectus sp.
1x Trochus sp.
1x Lysmata amboinensis
1x Zebrasoma flavescens
След още 3 дни добавих:
2x Amphiprion ocellaris
Още към 8 малки охльовчета
2x малки гъби, едната е червена, другата зелена.
1 малък камък с колония заонтиди.
2-3 малки фрагчета монтипори.

Ето малко снимки:
Как изглеждаше преди да сифонирам дъното:
https://s10.postimg.cc/d7zabyu0p/18049630_10209459379704633_1810886676_o.jpg
https://s4.postimg.cc/53gtn8f3x/18015513_10209459379624631_229863170_o.jpg

Извинявам се предварително за качеството на снимките, но с телефона не стават много добре:












Днес пак дъното почна да покафенява, нормално ли е и аз незнам. Май трябва да взема едно гоби да почне да рови пясъка, но не искам да слагам повече животинко за момента, да не претоваря системата.

Поздрави,
Влад

_Kirilov

Вече си имаш и първия обитател - честито :)
Ако още имаш проблеми с шум от време на време аз си измислих една простотийка , която върши добра работа!

Когато нивото на водата е на около 3-4см на засмукващата тръба (това зависи и от самата височина на аквариума и дебита на тръбата) отгоре се получава лек водовъртеж и когато е на границата на перфектното регулира от време на време засмуче съвсем малко въздух от "фунията" която се получава. Ефекта го махнах, като сложих на повърхността на водата една вендуза ! :-P Така съсредоточавам фунията в диаметъра на вдлъбнатата част на вендузата и посмъртно не засмуква въздух.  Няма шанс да падне и да затапи самата тръба, не пречи на дебита по никакъв начин, така даже се елиминира и финното регулиране на крана!

trex700e

Търпение, според мен, чак след минимум 6 месеца -като вече може да се говори за някаква стабилност -тогава ще търсиш кусури на параметрите, ще извеждаш маркучи и т.н. Още повече в литраж като твоя и с ниво на оборудване като твоето....да се притесняваш е малко ненужно.

Настроил ли си някакъв нощен режим на контролера на кесила-примерно да има съвсем малко синя светлина/нощна/ , която да си свети през цялата нощ-би трябвало това да ти помогне на този етап при колебание на пх-то.

От време на време покафеняване е съвсем в реда на нещата. А какво стана с Нопокса? Слагаш ли или още не си го започнал?

Много добре, че Магнезия ти е в нормите-аз мислех, че ще падне. Тука от 5 приятеля, дето сме в хобито /е и Дидо и Даниел ги питай? и петимата като сме стартирали нещо ни смуче магнезия и се чудиме как да го вдигаме, че е страшна мъка, ама като се оправи и вече вс. е наред. ?опитвам се да ти кажа, че значи аз съм ти заредил камъните и ми дължиш един магнезий :-D :-D :-D :-P *offtopic/

Не, че те навивам нещо да си пазаруваш от Камен, но според мен поне, ако си започнал с Ред Сий ,си карай само на Ред Сий с всичките му там добавки и програми-хората са си го направили кое как да бъде и то много грамотно. А и все пак Камен има огромен опит еле пък с техните добавки и програми , така че неговото мнение е с най-голяма тежест.

Имам още няколко дни работа и после съм фри да се видим да почерпиш вече за аквата :-D


gladnika

Цитат на: _Kirilov - 20.04.2017 09:01
Вече си имаш и първия обитател - честито :)
Ако още имаш проблеми с шум от време на време аз си измислих една простотийка , която върши добра работа!

Когато нивото на водата е на около 3-4см на засмукващата тръба (това зависи и от самата височина на аквариума и дебита на тръбата) отгоре се получава лек водовъртеж и когато е на границата на перфектното регулира от време на време засмуче съвсем малко въздух от "фунията" която се получава. Ефекта го махнах, като сложих на повърхността на водата една вендуза ! :-P Така съсредоточавам фунията в диаметъра на вдлъбнатата част на вендузата и посмъртно не засмуква въздух.  Няма шанс да падне и да затапи самата тръба, не пречи на дебита по никакъв начин, така даже се елиминира и финното регулиране на крана!

Здрасти колега,
Странно решение си сътворил. *privet*
Интересно ми е да го вида.
Може ли да пратиш някоя др снимка на лично?
*THUMBS UP*

Публикациите са слети: 22.04.2017 01:14

Цитат на: trex700e - 20.04.2017 10:48
Търпение, според мен, чак след минимум 6 месеца -като вече може да се говори за някаква стабилност -тогава ще търсиш кусури на параметрите, ще извеждаш маркучи и т.н. Още повече в литраж като твоя и с ниво на оборудване като твоето....да се притесняваш е малко ненужно.

Настроил ли си някакъв нощен режим на контролера на кесила-примерно да има съвсем малко синя светлина/нощна/ , която да си свети през цялата нощ-би трябвало това да ти помогне на този етап при колебание на пх-то.

От време на време покафеняване е съвсем в реда на нещата. А какво стана с Нопокса? Слагаш ли или още не си го започнал?

Много добре, че Магнезия ти е в нормите-аз мислех, че ще падне. Тука от 5 приятеля, дето сме в хобито /е и Дидо и Даниел ги питай? и петимата като сме стартирали нещо ни смуче магнезия и се чудиме как да го вдигаме, че е страшна мъка, ама като се оправи и вече вс. е наред. ?опитвам се да ти кажа, че значи аз съм ти заредил камъните и ми дължиш един магнезий :-D :-D :-D :-P *offtopic/

Не, че те навивам нещо да си пазаруваш от Камен, но според мен поне, ако си започнал с Ред Сий ,си карай само на Ред Сий с всичките му там добавки и програми-хората са си го направили кое как да бъде и то много грамотно. А и все пак Камен има огромен опит еле пък с техните добавки и програми , така че неговото мнение е с най-голяма тежест.

Имам още няколко дни работа и после съм фри да се видим да почерпиш вече за аквата :-D

Хайде бе Гени, от кога те чакам да пиеме по бира  *DRINK*
За кесила не съм настройвал да свети през ноща, тъпото е че точките на контролера са само 6, и трябва да пресметна дали може, а и как да стане да свети през нощта, като се видиме може да го измислим... :popcorn:
Нопокса не съм го започнал, ког трябва да се почва и по колко. Още смяна на водата не съм правил... :whistle:
За магнезия, екстра...  :-P
За солта мисля за си продължа с Черната ред сии.
*privet*

gladnika

Здравейте колеги,
Реших да ъпдейтна малко темата.
От доста време не съм писал, защото нямаше и какво толкова да покажа.
Общо взето от както стартирах проекта съм само в проблеми... *NO*
Беше много грозна гледка и като цяло имах страшен бум на цияно, което не можех да изчиста в последните 4 месеца.
Така и не разбрах как се оттървах от него, а и от какво се получи.
Мисля, че се появи когато КХ-то ми беше паднало на 5,9. Докато се осетя и Калция ми беше доста паднал към 340. Нитратите както бяха добре, така паднаха на 0, фосфати не съм имал откакто стартирах.
Общо взето почти бях се навил за рестарт, след като и зеброзомата ми умря.
Докато пробвах един от методите за премахване на цияното със цялостно затъмняване на дисплея, диамантеното ми гоби също си отиде. Беше изкочило някакси през чершафите и го намерих на чирос зад аквата. Едно врасе жълто и то замина, не разбрах от какво, според мен беше от стрес.
Малкото и корали които имах също не се чустваха добре. Щом и Ксенията я уморих.
Едната еуфилия се затвори и до ден днешен все още се възстановява.

Все пак мога да кажа, че нещата се пооправиха и мога да ви покажа някоя друга снимка.
От няколко месеца параметрите са ми балансирани и почти не мърдат:
KH: 10,4
Ca: 430
Mg: 1320
PO2: 0
NO3: 1
PH:7,89
Соленост: 1,025
Темп: 25 градуса
Мисля да мина на синята кофа на Ред Сии, поради високо КХ, искам да падне до 8.В момента съм с черната сол.
За момента нищо не добавям, Имам ред сии АБЦ + , добавях малко от него докато ми беше спаднал Калция.
Сменям водата на 2 седмици по 20%.
Добавих и Сера Сипоракс 2л, наредена в кошница.
Механичната филтрация ми е два чорапа на БМ - 200 микрона, но смятам да ги сменя с вата, че тея чорапи на 1 ден и ги чистя. Пробвах с ватата, тя поне издъжа 4-5дни.

Обитатели:
охлюви Trochus и Tectus- общо към 10 бр
1бр. Lysmata debelius
1бр. Lysmata amboinensis
1бр. Hermit crab blue leg
1бр. Urchin
2бр. Amphiprion ocellaris
1бр. Pterapogon kauderni
1бр. Zebrasoma flavescens
1бр. Labroides dimidiatus

Имам си и гадинки, които все още се чуда как да ги махам:
Планария флатлорм(acoel flatworms), копеподи, амфиподи, bristle worms(Извадих един10см), polyclad flatworm (И тази гадинка я извадих, беше към 8см).

Корали:
2бр. euphyllia coral - незнам какъв вид са, мисля че са frogspawm
discosoma - червени на сини точки, мъхеста зелена и електрикова зелена.
Pulsing Xsenia
Zaonthids
Montipora - Зелена и червена
Trompet coral
Styllophora "Милка"
Seriatopora green.

Ми това е общо взето, имам си и аптазиики.
Снимки ще кача малко по късно.
Отворен съм за съвети и мнения.... *YAHOO*

Поздрави
*privet*




Публикациите са слети: 04.12.2017г 17:05ч

Ето малко снимки





https://s17.postimg.cc/8h5nrut7j/20171204_155143.jpg

https://s17.postimg.cc/xn6lypx2n/20171204_155117.jpg

https://s17.postimg.cc/ayhez7kun/20171204_155027.jpg

https://s17.postimg.cc/5ab48bvxr/20171204_155046.jpg

https://s17.postimg.cc/u3ko909tb/20171204_154933.jpg

https://s17.postimg.cc/jti99thdr/20171204_154905.jpg

https://s17.postimg.cc/bb8t5idfz/20171204_155156.jpg

https://s17.postimg.cc/kvsfsg07z/20171204_155540.jpg

https://s17.postimg.cc/4xjq2cgan/20171204_155532.jpg

https://s17.postimg.cc/49fgwktxr/20171204_155428.jpg



beonedge

Чудесно се развива системата :) Само вземи мерки с/у айптазиите овреме ,че като завземат всичко, е по-тегава борбата :) Също клоуните имат навика да скачат
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Здравей, Влади,
Аквариумът ти, според мен е много добре, даже по едно време мислех да те навивам да стане мой, но не повдигнах въпроса, защото знам с какъв мерак го прави и  събира.

Понеже изключвам каквато и да е причина проблемите да са хардуерни, защото знам колко е безкомпромисен изборът ти, вероятно от някоя дребна грешка, по-скоро защото ти е първи аквариум ,е отключила проблемите. Има го това в зарчето, както и да е , важното е, че днес нещата са много добре.

Аз лично, бих се тревожил за айптазиите, че като те налазят, да не станат неконтролируеми.
Освен това, корали от класа на тази еуфилия-ок , не са лоши, лесно се гледат и ако те кефят, няма лошо,НО това е аквариум с хардуер за световен шампион....мисля има корали много по-ефектни и много по-интересни за гледане от еуфилия и гъби:)Търпение да се стабилизират съвсе нещата и тогава ще си вземеш. Това по-скоро го казвам, за да си изсмуча от пръстите някаква критика, че да не е съвсем сладникав отговорът ми :) Както ти харесва на теб-това е най-важното.

 

gladnika

Здравейте,
Радвам се, че писахте... *YAHOO*
Как да ги боря тея гадни аптазии?
Знам, че има скариди, ама все не ми се дават кинки за скариди вече, искам да взема нещо по интересно :-P, някой друг корал, рибка.. :-)
Пробвах с вряла вода, ама май нищо не направих само се поразпространиха.
Май трябва да взема Аптазия Х. Също гледах някакъв клип ги морът с лимонова течност, но има ли ефект незнам..
@Beonedge -писах ти в face, ама май не влизаш много  :-[
@Айде бе Гени, кога ще дойдеш на гости?  :-P


beonedge

нищо не съм получил ;( за айптазиите - това им е кофтито ,че няма 100% работещо решение - може да пробваш chelomon , aiptasia eating filefish,wurdemani ...всички други решения по-скоро увеличават популацията (включително и aiptasia X) ...иначе това което действа 100% не се намира лесно -Berghia Nudibranch http://www.reefaquarium.com/2013/berghia-aeolidiella-nudibranch-natural-aiptasia-control/
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Ксенията, между другото, освен един от най-красивите корали (лично мнение), си е индикатор за стабилизиран аквариум. Тази новата сега се чувства добре, нали? Пулсира ли?
Аз бих сложил от другата страна на ксенията един грийн стар полип -също лесен , инвазивен и един от най-красивите и раздвижващи аквариума полипи.
Бях останал с впечтление, че много ти харесва коралина-този таралеж не го ли яде? Макар, че има по задната част на аквариума има май.


gladnika

Да ксенията сега е супер, пулсира си и доста ми харесва, даже се опитвам да я развия на задната стена  :-D
За таралежа незнам, яде ли не яде ли, ама коралин има само отзад, иначе по камъните неще да се развие, а таралежчето си го докарах от Гърция  :-D
То да не яде коралите, чеее  *MODERATOR*
Кажи сега да добавям ли от АБЦ +, като параметрите са ми горе долу в нормата?
Нещо растежа на коралите ми е много минимален  *dontknow*
Тези монтипори, всеки казва, че растат бързо, пък мойте са дръпрали 1см за 4месеца, даже и ксенията не расте толкова бързо при мен, а уж казват че бил плевел... *JOKINGLY*

trex700e

"Бързо" е относително понятие в морската акваристика, но в никакъв случай не става дума за скорост, с която растат растенията в един сладководен аквариум,не! Представи си на какви нищожни цени щяха да се търгуват коралите тогава.

За АБЦ+ ... ами то ти нямаш никакво натоварване , за какво ти е каквато и да е добавка?!
Според мен, на този етап човек трябва да следва няколко неща:
1. Регулярни смени на вода!
2. Никакво бъркане с ръце, еле пък в дислея, стига да не е крайно наложително.
3.Никакви DIY добавки, забъркани по рецепти, особено ако не се използват вещества от специализиран магазин, а разни продукти като "сода за хляб" пакетче и т.н.

Моят съвет е да се наслаждаваш на всеки един етап от морската акваристика:) Какво толкова ще стане , ако "превъртиш" хобито и имаш вече аквариум , претъпкан от корали -ще трябва да започваш нов проект:)
За това си гледай кефа и животинките , наблядавай поведението им , имайки предвид, че нито един тест не е по-ценен от опита, който трупаш.
Ако ти се занимава (а с твоето ниво на Английски език , имаш пред себе си един огромен ресурс данни в интернет) прегледай теми от типа на "какво е Калций, Магнезий и КХ и защо ги дозираме" , като започнеш от Кх-то и ще видиш, че не е нищо кой знае какво, освен една зависимост,много по-лесна и от най-лесния масив, който си писал в някой код на C# :-D Има го този елемент в последно време и в науката даже, да се придава допълнителна сложност на нещата :))) Нещо като това на "минало време " в обучението по чужди езици да му викат "Претеритум" :-D :-D

trupai

Браво Влади! Казах ти, че ще се оправи аквариума! Търпение му е майката!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Мерси Дидо,
Сега трябва да измисля някаква мрежа да сложа, че ми писна да ми изскачат рибите.
Вчера единия клоун замина.... :-(

trex700e

13.12.2017 19:54 #32 Last Edit: 23.12.2017 17:59 by trex700e
Мрежа на такъв клас аквариум.... :duvar:
Аз (а мисля и няма да сбъркам , ако кажа и Дидо) не бих сложил некъв комарник на никаква цена.
Но нали знаееш, бате-лесно е да си философ, като друг е пострадал. Спасение за обитателите е мрежа-факт.
Ти към какъв тип система се ориентира-доминиращи корали а риби , колкото да има да плува нещо, или миксиран риф с еднаква тежест риби спрямо корали? Какви риби искаш да имаш в бъдеще-набелязал ли си нещо?
Щото ако ще наблягаш на коралите, има достатъчно красиви рибки, които не са чак толкова склонни към скачане.


beonedge

13.12.2017 20:22 #33 Last Edit: 14.12.2017 02:19 by beonedge
ако толкова не искаш да слагаш мрежа , един борд широк 15 см ще свърши работа (донякъде) :)
@  trex700e - в другата тема не може да се пише (затова и никой не може да каже :)) но тук https://www.nano-reef.com/forums/topic/186828-how-many-cups-of-salt-to-add/ казват :
1/2 cup per gallon ...но също така You still need to test and adjus
колко е cup-> https://www.convert-me.com/en/convert/volume/cup.html?u=cup&v=1
и gallon ->https://www.convertunits.com/from/gallon/to/litre
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Нямам самата купа :duvar: (Нали става дума за купа, която е комплкт към солта, правилно съм разбрал?) , че имам половин плик сол и нищо друго.
Най-гадното е началното пълнене на аквариума и то при условие, че живите камъни са в нас вече :((((
Добре, че съпричастните софийски рийфъри ме дариха с празни кофи от сол.

beonedge

не , мярка за обем , от конвертора 1 cup=236.6 ml
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

trex700e

Цитат на: beonedge - 13.12.2017 20:31
не , мярка за обем , от конвертора 1 cup=236.6 ml
Оффф, чак сега затоплих...не ми е лесно с този сравнително нисък IQ  :-D

trupai

И аз скоро дадох жертва Врасе, което имах от над три години! Но въпреки това няма да сложа мрежата  *SORRY*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Да и на мене тази мрежа, хич не ми харесва...
Гледах ги тези на ред сий, Камен ги постна скоро, изглегдат прилично, но първо че на мене преливната колона ми е скосена и няма да стане... и второ кой знае колко кинта ще са.
В ебей има някакви около 100лв излизат, егати за една мрежа  :duvar:
Аз направих една от мрежа за градужка, но може и да спира светлината, де да знам, сложих я за една седмица и я разкарах след като врасето умря. А пък и ми грозеше малко.
Дидко ти каква мрежа си слагал преди, аз се опитвам да намеря тук такава като в ебей ама няма...
@Евгени, мисля миксед рийф, рибките си ме влечат, какво да кажа   :-P
И хайде и аз съм за едно събиране на по кафе...Организирай нещо и пиши....
Сега пък трябва сигурно да сменям помпата на скимера ми, нещо не ме кефи как не може да стартира след като спира тока оня ден..
Ще отида другата седмица при Камен, ако има време да го погледнеме, и да каже какви алтернативи имам, въобще дали има проблем с тая помпа, ама доколкото четох в чуждите форуми, точно този модел помпи на Делтек имат същите проблеми.
Така и не мога да размера, мойта помпа на коя се равнява Jebao 1200 или 2000lh... :-[
За какви купи говорите не разбрах, хахах :whistle:
Гени, хайде нямам търпение да стартираш, сори че не съм писал в темата ти, ама напоследък съм доста натоварен.... *THUMBS UP*

trupai

Бях я взимал от Практикер - някаква много фина, с квадратчета 1х1см.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

pl86

Цитат на: trex700e - 13.12.2017 19:54
...

Изобщо крайно време е да се съберем извън нета , че да обменим малко подсказки кой-каквото знае. :coffee:

Не познавам никой лично, но с удоволствие бих участвал, ако се организира някакво събиране на  *DRINK*

Соленоводните аквариуми в България стават все повече, хобито става все по-достъпно.
Когато продавах/разменях корали се видях с доста хора, но тук в соленоводната част няма много активност. Призовавам всички да се активизират малко :coffee:

Направих една група във фейсбук (тук и в подписа ми). Идеята ми е да имаме удобно и бързо място, където да разменяме информация, корали и да организираме такива събирания, да се похвалим с постигнатото и да се учим от грешките си. Всички са добре дошли.
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

trex700e

Аз на моя аквариум му оставих по -малък от възможния воден стълб , уж с надеждата да не ми изскачат рибите , ама ....6 сантиметра близо. 

gladnika

Здравейте и Весели празници  ;-)

Вчера мерихме с пар метъра на колегата Pl86, лампите и се оказаха, че съм ги настроил малко слабо.
В момента пикът ми е от 15:00 до 19:00 и е на Color: 50 % и Intensity: 60%, като лампата свети от 10:30 до 11ч. Като мерихме с тези настройки се оказа, горе доле нещо такова:
https://s14.postimg.cc/jb8kvuxip/123.jpg
Увеличих с 10% интензитета, другата седмица с още 10, да стана по плавно.

Разбрах от какво толкова ми вървеше досега и можеби поради това съм имал цияно.
Скимера....
Работил е на супер минимум, помпата се е прецакала. Незнам защо си мислех, че така си работи по принцип. Може би поради факта, че когато го взех беше супер и във времето, да не кажа за 3 месеза и дебитът на помпата доста е намалял.
Какво се оказа, че великите Делтек използват Джебао помпи... :-D
И така, мога да кажа, че от вчера Скимера е все едно нов, с нова помпа, джебао2000, и направо пръска. Направо не може да се одържи, контролера е на 4, регулатора е почти отворен докрай и вади яко пяна. *YAHOO*


trex700e

Е....нали нов си го взе?! Не е ли с D-D помпа?
Иначе то и АТИ PowerCone практически е с джебао помпа, поне в Бг. е масова практика.

gladnika

Ми с D-D помпа е, ама си е чисто брандирано джебао. Всичко е еднакво  :duvar:...

trex700e

Не е всичко еднакво, ама хайде да не отварям тази тема и да ти спамя темата. Не хвърляй оригиналната помпа, като се видим , ми се ще да я прегледам. Не друго, ами съм го играл този филм ;)

gladnika

Паза я, как, ще я прегледаш, ама си мисля че е отишла. :-[

gladnika

09.01.2018 23:31 #47 Last Edit: 11.01.2018 21:42 by gladnika
Малко да ъпдейтна,
Имам нови попълнения  *YAHOO*:

- обитатели:
2х дизайнерски клоунчета
1х Chelmon rostratus - много хубава рибка, атрактивна, изяде всички аптазии за 2часа.
Сега не мога да вида аптазиика,  и feather duster -те ги опатка май май...
За сега си похапва, но по малко, незнам за сега и давам артемия и мисис, дано да почне повечко да хапва. Някой ако иска съм отворен за съвети относно грижите за нея  :-[

- Корали:
sarcophyton coral
duncan coral
green star polip

И да добавя, без проблеми както винаги не става! Почна да се образува малко цияно в единия ъгъл, чудя се дали не е от това, че засилих лампите, или от новите заселници.
Течение си имам, даже ми вдига пясъка.
Нитратите са 0,5 Фосфати: 0, Калции: 420, Магнезии: 1350, КХ: 10
Почнах пак да добавям по 1мл Нопокс.
Утре ще сменя филтерните пълнежи на осмозата, не съм ги сменял от 6 месеца, да не би от там да идва нещо, но като меря с тдс метъра си е 0.
Ето малко снимки:
https://s13.postimg.cc/go607io87/26696884_10209957235439558_1481310121_n.jpg

https://s13.postimg.cc/e846ta0w7/26637945_10209944411238961_2039763939_n.jpg

https://s13.postimg.cc/m0uul9mav/26637903_10209943331211961_1897529497_n.jpg

https://s13.postimg.cc/d5u0ar587/26638430_10209944402278737_1882447198_n.jpg

Поздрави, Влад



Публикациите са слети: 11.01.2018 21:42

Ето и мрежата, която сътворих и сложих.
Мисля че стана доста прилично, почти като на Ред сии. Не е толкова грозно, поне няма да искачат рибките повече.
https://s14.postimg.cc/pj800dnox/26753840_10209969991198444_2086479839_n.jpg

https://s14.postimg.cc/f95l155j5/26755443_10209969992918487_2013022397_n.jpg

https://s14.postimg.cc/fyoddidsh/26793996_10209969991638455_1084464473_n.jpg

Онзи ден доктора изскочи пред очите ми, добре, че бях вкъщи и реагирах бързо, сега си плува пак без проблеми и ходи по зеброзомата за паразити  *ROFL*
Смених и филтрите на осмозата, ето как изглеждат от както съм стартирал има няма почти 1г.

https://s14.postimg.cc/3wszjf9pt/26803520_10209970015799059_435535820_n.jpg

trex700e

Да си вземеш един ТДС метър за осмозата, синко:) За какво да сменяш филтри, без да си сигурен нужно ли е(не че е лошо). Виж ебей , по 3 долара са.

За ч/хелмона аз съм против тази риба, но Дидо (трупай) едно време имаше единствения от стотици, който го накара да прояде , така че той е твоят човек. Мисля, че и той ще ти каже да пасуваш с тази рибка. Красива, емблема на морския риф , но.... стискаме палци да си изключение.

Клоуните кат са три няма ли да се бият? Нямам опит с повече от един клоун , но съм чувал, че има проблем. Ако видиш зор ще ми продадеш единия дизайнерски.

Сакрофитона е жестоко красив корал, обаче за нашите аквариуми 200-300 литра става прекалено голям и изтегля фокуса към себе си. За това аз лично нямам, въпреки че много ми харесва.

Честито за придобивките!

trupai

Не мисля, че ще имаш проблем с челмона! На времето, рибите, които се внасяха в България бяха улавяни с цианид и от там се получаваше високата смъртност! Сега вече не е така! Ако не е увредена храносмилателната система на рибката, не е толкова трудно захранването. Проблема с тази риба е в последствие, след няколко години. Бях писал в друга тема, че нещо им липсва от храната в океана и след време спират да се хранят.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Имам ТДС метър показва си 0, ама де да знам това цияно ме побърква... и затова смених, даже мисля да взема още един филтър със смола.
Челмончето поне опаси всички аптазии, не виждам и с лупа даже  *YAHOO*
за сега яде, дано да е така и за напред.
Клоуните отначало малко си показваха нрав, ама сега са ок...
Казвайте как да махам това цияно, за сега го изсифонирах, но пак почнаха петна да се показват. Колко трябва да държа тея нитрати при мене все са си към 0,5 -1ппм. Фосфат е 0 с салиферт. Продължавам да слагам по 1мл нопокс всеки ден. Имам 1л Сера сипоракс, дали той не играе роля да сваля тея Нитрати много.. Давайте съвет  8-)
Почти си върнах настройките на Кесилите, да не би да е от това, увеличих и течението, преместих уейвовете един срещу друг.
*privet*

trupai

Да го дадеш при мен тоя челмон, да опасе и моите айптазии  :-D Недей да ръчкаш осветление, от него ти е цианото! Смучи го, когато сменяш вода и само ще изчезне!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Така и правя, в чорапа го смуча, ама доста пясък събира, дали може да го върна след като го промия изсмукания, че ще остана, без пясък  :-[

trex700e

Кемиклийн пробвал ли си? Успешно се бори с цианото, не, че химията е най-добрия вариант, ама все пак какво да се мъчиш?! Давай с него и това е.


trupai

Не трябва да бърза с Кемиклийн! Ще се вкара в ново приключение!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

gladnika

Да да и аз искам без химия да го оправя, знам за хемиклийн, че помага, но за сега пробвам с Нопокса само...
Колко трябва да са ми Нитратите?
Кажете мнение и за този сипоракс, трябва ли ми, не ми ли трябва.
@Гени, направи си един фасе и ела в групата, интересно е  8-)

Danyel

Когато поддържах нитратите на 0, цианото излизаше на всеки 2-3 месеца след като го изчистя с хемиклийн.
Мишо (калкана) каза да вдигна нитрата около 20 и няма да имам проблем. И беше прав! Сега наблюдавам, че като падне нитрата около 10 и се появява пак циано, след като го вдигна изчезва.
Иначе освен хемиклийн има и вариант с кислородна вода, но е по голяма играчка от хемито. Случвало се е след ползване на хемиклийн  да сменям над 250л вода от 400.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fdobavi.info%2Fcars%2FFord%2Fm9273.gif&hash=bdce7463b1b94eb26ae78d448fe0ca908391344b

trupai

Цитат на: Danyel - 23.01.2018 16:12
Когато поддържах нитратите на 0, цианото излизаше на всеки 2-3 месеца след като го изчистя с хемиклийн.
Мишо (калкана) каза да вдигна нитрата около 20 и няма да имам проблем. И беше прав! Сега наблюдавам, че като падне нитрата около 10 и се появява пак циано, след като го вдигна изчезва.
Иначе освен хемиклийн има и вариант с кислородна вода, но е по голяма играчка от хемито. Случвало се е след ползване на хемиклийн  да сменям над 250л вода от 400.
Мммм, 20нитрати, ако имаш спс хич не е добре! В моята система поддържам 0,5 - 1
Влади, сипоракса не пречи на системата. При мен си държа един литър още от самото начало.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

24.01.2018 04:28 #58 Last Edit: 05.03.2018 20:00 by trex700e
С опцията, че сепораксът е истински оригинален Sera Seporax , на системи (демек с малко камъни, като твоя) е екстра, стига да не ти се получава някакъв дисбаланс между нитрати и фосфати...а и като гледам ще е населен откъм риби аквариума.
Аз лично бих контролирал нивата на нитрати и фосфати само по един  метод,примерно с Нопокс, ама на натоварена система не пречи да си помагаш със сепоракс.




gladnika

Ми хайде де, теб човек не може да те намери никъде, покрил си се... :-[
И телефона не дигаш ейй.... :whistle:

gladnika

Здравейте колеги и за много години!  *THUMBS UP*
Ето малко развитие при мен за близо 2г след старта...




https://i.postimg.cc/N0YKskv8/Screenshot-20181108-113415-Gallery.jpg

https://i.postimg.cc/VNLb9WZf/20181106-203129.jpg





https://i.postimg.cc/wTGPYwJP/20181022-194333.jpg

Lachezar2017

Здравей, за много години. Супер изглежда.
Мога ли да помоля да споделиш как е настроено осветлението при теб, по колко свети на ден и как са настроени цветните канали. Ако не се бъркам си с два Kessil, нали?

mpoxama

За много години Влади!
Добре е аквариума, ама още си бориш цианото :(

gladnika

Здравейте колеги,
Цитат на: Lachezar2017 - 15.01.2019 13:02
Здравей, за много години. Супер изглежда.
Мога ли да помоля да споделиш как е настроено осветлението при теб, по колко свети на ден и как са настроени цветните канали. Ако не се бъркам си с два Kessil, нали?
Дам с два кесила съм, и понеже отгоре имам мрежа и все ми се струва, че осветлението трябва да е по силно си го базикам от време на време. Ще снимам контролера и ще ти дам подробности...
И ти ли си с кесили, кажи как си ги настроил?
Цитат на: mpoxama - 15.01.2019 15:03
За много години Влади!
Добре е аквариума, ама още си бориш цианото :(
ейй това тъпо цияно...бях го преборил, беше супер за няколко месеца, може би като смених уейва и се появи отново, а и като поразбазиках малко акваскейпът.
Сега пак се е поизчистило зано да не се появява пак... :duvar:

Lachezar2017

Цитат на: gladnika - 15.01.2019 20:21
И ти ли си с кесили, кажи как си ги настроил?



Не, аз съм с 2 Cetus2. Но и аз непрекъснато ги ръчкам, затова питам  :duvar:

trex700e

Прекрасен аквариум! Това че има малко циано, изобщо не е проблем, даже, когато е в такива граници си е дибър показател.


gladnika

Цитат на: trex700e - 16.01.2019 10:18
Прекрасен аквариум! Това че има малко циано, изобщо не е проблем, даже, когато е в такива граници си е дибър показател.

Мрси Евгени, беше и по хубав ама ми умряха два корала: сериотопора грийн и хистрикса, избеляха незнайно защо...

Цитат на: Lachezar2017 - 15.01.2019 22:13
Не, аз съм с 2 Cetus2. Но и аз непрекъснато ги ръчкам, затова питам  :duvar:

Извинявай за забявения отговор, ето ги мойте настройки:

https://i.postimg.cc/BbDT4B0d/20190117-174958.jpg

https://i.postimg.cc/9FY9bMFt/20190117-173554.jpg

Ето и една снимка от днес





trex700e

Лъчезар 2017, не мисля, че е най-коректно да сравняваме Кесил с  Cetus2 , макар че и двете са многои хубави! По-скоро за теб би било добре да обмениш опит с притежателите на АИ Хидра. Те са по-скоро със същата концепция като твоите.

Владо,според мен, без да съм крайна инстанция, разбира се, е добре да си пуснеш един Тритон тест (ама истински тритон) и да разгледаш подробно параметрите. Мисля, че би ти дал много информация. Аз все не достигам на такава възраст на аквариумите си,иначе ...!  :karamse: :-D

gladnika

Може...а къде да го пусна тоя тест и колко кинти е? Има ли туко в София?

trex700e

Не знам точно каква е системата, честно казано, но доколкото съм чувал , изпращаш вода в лаборатории на фирмата и след съответната такса, те ти връщат подробен анализ на водата. Не е в България. Като цена също не мога да ти дам много информация.

Lachezar2017

Цитат на: trex700e - 19.01.2019 00:19
Лъчезар 2017, не мисля, че е най-коректно да сравняваме Кесил с  Cetus2 , макар че и двете са многои хубави! По-скоро за теб би било добре да обмениш опит с притежателите на АИ Хидра. Те са по-скоро със същата концепция като твоите.

Владо,според мен, без да съм крайна инстанция, разбира се, е добре да си пуснеш един Тритон тест (ама истински тритон) и да разгледаш подробно параметрите. Мисля, че би ти дал много информация. Аз все не достигам на такава възраст на аквариумите си,иначе ...!  :karamse: :-D


Да, така е. При цетуса настройката за цвят и интезитет е една, но поне обменихме информация. :)

trupai

Евала Влади! Добре е аквариума! Спри да ръчкаш и цианото само ще изчезне! Това заиграване с осветлението и разбутването на скейпа само го подхранват!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

trex700e

Цитат на: trupai - 01.02.2019 09:38
Евала Влади! Добре е аквариума!
Искаме снимки на твоя :))))

Similar topics (5)

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5534

31409

Публикации: 566
Прегледи: 154004

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3529

39767

Публикации: 77
Прегледи: 24420

42364

Публикации: 86
Прегледи: 27137