• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 04:32

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малък риф в трапезарията.

Започната от Dede, 25.10.2012 22:59

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Dede

Състояние към: 6 януари 2015 г.

Възраст: Стартиран юли 2012

Размери и обем: Дисплея: 160/50/60 (400литра)  съмп: 100/40/40 (80литра) общ обем 480 литра.

Осветление:ATI powermodul 8x80w

Температура на водата: 26-27 лятото с два вентилатора, 25.5 през студените дни с титаниев нагревател "schego"

Показатели на водата: Калций 410-420;  кН 7.5-8; Нитрати и фосфати не хващам и ги меря много рядко.

Поддържане на Са, кН, Mg: Калциев реактор.

Активен въглен: Веднъж на един-два месеца на пасивно течение.

Сол и смени на водата: Седмична смяна на вода около 7 %(планирам да го вдигна на 10-12%) с сол "red sea" чере етикет, соленос около 34,5 мерено със рефрактометър. Използвам осмозна вода за смяна и доливане, като доливам с автоматична система изградена от мен.

Механична филтрация: не

Пясък и камъни: Камъни 40-50кг в дисплея(не помня точното количество) и около 5-6кг в съмпа, арагонитно дъно-25кг. 

Хранене и оцветяване на корали: Трейс елементи спрях да да добавям засега, използвам аминокиселини и най различни течни замразени и сухи храни за корали.

Хранене на рибите: Веднъж дневно с 2-3 кубчета замразена храна.

Контрол на нитрати и фосфати: Рефугиум с каолерпа(скоро ще се премахва) фосфат ремувър на активно течение в реактор.

Циркулация на водата: 6000 литра подкачваща помпа аквамедик, 1бр VorTech MP10; 1бр VorTech MP40; 1бр Jebao wp40 

Стерилизация на водата: Озон (много рядко)

Скимер: ATI powercone 250i

Съмп: Три отделения. Първо отделение със каолерпа; второ отделенеи със скимер,пелетен реактор, калциев реактор, живи камъни; трето отделение подкачваща помпа, помпа на пелетен реактор, датчик за доливане.

Обитатели: РИБИ
Zebrasoma flavescens
Paracanthurus hepatus
Amphiprion ocellaris -2бр
Pterosynchiropus splendidus - 2бр
Halichoeres chrysus
Pterapogon kauderni - 3бр

СКАРИДИ
Lysmata wurdemanni 2бр
Lysmata debelius
Lysmata amboinensis
Stenopus hispidus
Други безграбначни обитателя са няколко рака, извесно количество охлюви и звезди.

КОРАЛИ
Това си го оставям засега, че ще падне голямо търсене на имената.


***********

Здравейте, първо да се представя: казвам се Денислав Денев от гр. Белене съм и си имам едно чудно аквариумче от около 5 месеца.

В темата си ще се опитам да помогна и окуража всички които искат да си направят риф, но поради една или друга причина не им стиска като опиша едновременно изграждането на моята система и обърна внимание на нещата които са ме затруднили и съм сгрешил  ;-)

Да кажа, че това не само ми е първия морски аквариум а ми е първия аквариум въобще.

Може много хора да ме нападнат за това което ще кажа, но не е задължително, че ти трябват 6 месеца че и година за да започнеш проект за морска аква (има човек във форума който може да потвърди колко време след първия разговор с него пуснах започнах да разтварям солта, като 1-2 седмици преди това бях почнал да чета тук и там)

Ще започна от самото начало с кратко въведение от няколко важни стъпки, на които ще се спра в следващи постове по-конкретно със снимки, чертежи и линкове.

1. Реших къде ще се намира аквариума (съобразих го с литража който искам) не бях взел предвид че в съседното помещение имам ВиК, но ми подсказаха, че мога да си сложа съмпа там,  *BRAVO*,  измерих мястото и начертах дисплея, това на което трябва да се обърне внимание когато си правим сами проект освен дебелина на стъклата разпънки и луфтове е: типът и разположението на преливна колона, дължината на преливника който е съобразен с литража на връщащата помпа(за нея по надолу като стигна до техниката), която пък е съобразена със обема на аквата  *CRAZY*. Поръчах стъклата (малко прибързах и съответно имам две грешки, които не са фатални, а именно: размера на отворите за отичащата се вода и разположението им) Преди да решите какъв размер отвор да изберете за изходящата вода отиваща към съмпа трябва де се изберат размера на тръбите, а от там и размера на фитингите които ще се ползват, аз избрах размера на тръбите и поръчах отворите със същия размер, това ми е първата грешка, за тръба 40мм на фитинга му трябват поне 43мм отвор, проблема го реших с помощ на стругар който от от 4 ПВЦ прехода ми направи 2бр. фитинги за моя отвор. Втората грешка е, че се подведох от едно видео за пробиване на стъкла и ги сложих странично на преливната колона а не отдолу. Тръбите са две, една основна с кран изцяло от ПВЦ за регулиране на нивото вода в преливната колона, което служи и за премахване на шума на преливащата вода, втората е осигурителна и посредством коляно е изкарана наравно с преливника.

2. Малко конструктивно мислене за стойката, може би тук е момента да спомена че дисплея е с размери 1600/600h/500 което предполагаше, че ще ми трябва стабилна конструкция която да издържа най-малко тон (обичам да съм  запасен)

Плота на върху металната конструкция е 40мм фурнирован МДФ лакиран отвсякъде, на него фибран 2см и отгоре "стъкленицата" която като пристигна (залепена от човек който си се занимава с това, аз само си поръчах стъклата от фирма с която работя и съм убеден в качеството и изработката) първо напълних навън на двора за проба.

3. Докато си чаках стъклата да ми се изрежат кантират и пробият, се огледах за техниката която ми е нужна, набелязах си моделите взех им параметрите и начертах съмпа- 100/40/40 три отделения с капан за мехури(нищо сложно и новаторско) поръчах на човека който ми залепи дисплея.

4. Една от скъпите стъпки-ТЕХНИКАТА: тук след доста ровене из интернет(основно e-bay) поръчах първо обратната осмоза, не помня точно, но около 160-170 лв.;  скимера  Aqua Medic Turboflotor 1000 Multi SL  го спечелих на търг в e-bay за 102 евро, избрах точно този модел заради възможността да си намирам резервни части в Български магазини, което е важно за техника втора ръка(никога не знаеш кога ще те предаде) а при повреда в скимера трябва много бързо да се действа. Първите бъркащи глави(както ги кръстих аз, защото ги взех да си бъркам първоначално солта) са най-обикновени Китайски сън-сън по 3000л/ч уж временно решение докато си купя нещо по-качествено, но ги извадих чак днес  *YAHOO*  оказа се, че могат да свършат работа за някакво течени. В момента за вълните ми се грижат две контролируеми тунзета 6095 и едно на старо от ebay за 80 евра което трябва да е 7-8 хил. л/ч; Циркулацията на водата се осъществява от едно SICCE 5.0 което на 2 метра воден стълб ми осигурява 3000л/ч. Като изключим тунзетата всичко друго ми трябваше за да стартирам засоляването.   

5. Всички дреболии от сорта на гребен за преливна колона тръби и тнт, с малко въображение може да си ги направим сами, като посещаваме и досаждаме в местната железария с глупави въпроси от сорта на "имате ли нещо да прилича на такова ама не баш" или да си ги закупите от специализиран магазин. На първо четене като изключим фитингите по трудното за намиране беше решетката която да седи между дъното и камъните(най-обикновенна пластмасова домакинска подложка на малки квадратчета)

6. Осветлението, напълно изработено от мен, това ми позволи да не затварям пари за цялото тяло а да си ги добавям по две. Първо времена лампа с поставяне на първите живи камъни(1бр т8 36W аквастар).
Изработих си рамка от алуминиеви профили, и поставих на нея гореспоменатата т8-ца + 2 бр т5 54w една маринстар и една корал стар. В последствие, на още два пъти направих цялото осветление което е  6бр т5 54w 3 коралстар и 3 маринстар, нощно осветление една синя лед лента предназначена за поставяне под кола със водна изолация(ebay), че  не знам колко пъти вече се отлепя в края  и се цопва във водата, но не ми се занимава все още  да я преместя, че трябва да свалям целия осветителен панел (махнах аквастара заради съмнение, че може да е причинител на зелени влакнести водорасли,но това на един доста по късен етап).
Цялата тази работа се държи на две вериги хванати със метални винкели за греда на аквата.

M_I_T_A_K_A

Добре дошъл и поздравления за проекта. Избрал си хубави размери за аквариума. Успех и занапред и минимум проблеми ;-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Стоян Михов

Айде хаирлия да е, днес наистина телепатията върви на няколко нива, тъкмо щях да те закача, че е крайно време да пуснеш твоя тема, за да мога и там да спамя ;-) и да покажеш заформящата се красота.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ангел Христов

Супер изглеждат нещата!
Не ни карай нервно да чакаме, а пусни поне една снимка да видим красотите  *DRINK*
Поздрави и добре дошъл и от мен!
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Dede

Малко параметри за да не е безинтересна темата за тези на които не им предстои изграждане на система.
Размери на дисплея както горе споменах 160/60h/50 10мм стъкла с две разпънки. Съмп 100/40/40 с отделение за скимер, отделение за водорасли (каолерпа) в което има място и за техника която в последствие би ми потрябвала, и едно за връщаща помпа.
Воден стълб в съмпа- 20см (ще бъде увеличено на на 25), воден стълб дисплея 51см реално количество вода по вътрешен контур 380+75 литра.
Нива на Нитрати и Фосфати 0 или близки до 0 поне според тестовете ми (калибрирах ги преди 2  седмици  с лабораторни, когато имах ниски фосфати и нитрати и показаха стойности като професионалните) но при последното мерене заковаха нули.
Също така преди седмица започнах да меря калции беше над 450,
PH-8.18-8.10 соленост 35 промила температура 25 градуса, в топлите дни лятото достигаше 27 но охлаждах само с 1 вентилатор, но за догодина съм подготвил 6.
Осветление 10 часа на ден.
"Живи камъни" около 23-24 кг не мога да кажа точно колко, че част от тях са ми подарък, базови за сега 10кг но в кофата с осмозна вода се изкисват още 8.
Дъно от 25кг арагонит и малко жив пясък, или поне изваден от работещ аквариум.
Смени на вода засега нямам, но до седмица(само да намеря подходящ съд) ще започна да сменям, със този съд ще си реша и доливането което засега е ръчно, но за това по нататък.

Обитатели:
Един син танг(Paracanthurus hepatus), един клоун(Amphiprion ocellaris), една пеперуда(Chelmon rostratus), ровещо попче(Valenciennea puellaris) и една скарида(Lysmata amboinensis)
Също така 2 LPS 1 SPS(малко фрагче)  един саркофитон и един полип, като ги снимам ще им напиша и имената, че не съм много убеден в момента как се казват.
Ето една бърза снимка направена с телефона за нетърпеливите.

Събота и неделя ще се занимавам с аранжировката вътре и като я завърша, още снимки.

tonino

26.10.2012 07:34 #5 Last Edit: 19.02.2018 20:17 by tonino
...

изгубеният рай

END!!!

geniusloci

А честито и дано нямаш никакви проблеми!

andreydemon

Честито, много добро начало.Браво за положените усилия и средства.И добре дошъл в соленото *DRINK* *DRINK*
Да бъдеш втори означава да си пръв от загубилите...А.Сена!!!

Dede

Днес докато си човърках едното тунзе, с изненада установих, че скаридата ми която само до предни дни се плашеше от всичко, и не желаеше да излезе от скривалището си, е станала много отворена  :-D
Ето едно видео заснето преди минути, което лично мен много ме забавлява-как да си нахраним скаридата.


Dede

Ето окончателен вариант на скейпа (поне докато не ми хрумне нещо друго) и снимки на някой нови обитатели, които се увеличиха с една жълта зебразома, една скарида Lysmata debelius, както и няколко SPS, зоантиди и други дреболии които някой ден ще се наложи да седна и да им потърся имената за да ги опиша.



vanko77777

Честито, много добро начало страхотен аквариум и да му се радваш много години *DRINK*
Това е нечовешко! - викаха канибалите, четейки вегетарианско меню.


20l.-Скаридарник
40 l., 207 l., 462 l.
462l.-Астронотуси, 7 бр. Myletes rubripinnis (Сребърен долар) и сом Птеригоплихт гибицепс

изгубеният рай

 Фолио мислил ли си да сложиш?
END!!!

Dede

По принцип си има гръб от лакиран фазер, който е много удобен от гледна точка на това че си го свалям когато си пожелая, също така, че смяната на цвета на фона е супер лесна.
Преди да го върна на място ще се занимавам малко със дървената облицовка и декорация, щото по стар български обичай "на обущаря краката са боси" та и аз така, фабриката ми е под ръка всеки ден, но все отлагам понеже имам други задачи (но имам срок за коледа всички строително ремонтни дейности да са приключили) така, че съвсем скоро ще има интересни снимки със всичката дървения която съм предвидил да накича  *YAHOO*

Dede

Малко да издухам прахта от темата.
Последно време си имам много кафяви водорасли, но от два дни съм ги контрирал със нов пелетен реактор, със субстанция за премахване на фосфати(въпреки че по тестове са 0) но дано да помогне за по бързото преминаване на тази кафява фаза, и за премахване на едни ужасни зелени алги. Освен това новите неща при мен са автоматичното доливане(което сам си изработих) посредством една проста помпичка (от 10 лв) два датчика от ebay и едно реле работещо на 12 волта за да не вкарвам 220 волта, ако някой се интересува ще обясня по-подробно. Другата новост е дозираща помпа, която днес пристигна и от другата седмица започвам балинг  *YAHOO*
Също така смених солта с redsea, и от днес почвам смени около 10% на 10 дни.
Последните дни като се прибрах след 10 дни отсъствие имаше малко проблеми свързано с ниско KH и бели точки по синия танг, KH`то е върнато в норми, а лечението на танга е с чесън, и мисля, че му се отразява доста добре, точките почнаха да изчезват.
Новите обитатели са две акропори, две монтипори и няколко гъби.
А сега отивам да сменя малко вода и да се опитам да се преборя с настройката на дозиращата помпа, че изглежда малко като ракетно проектиране  *CRAZY*

Similar topics (5)

49274

Започната от VeL


Публикации: 32
Прегледи: 9324

50224

Започната от aghabekyan


Публикации: 14
Прегледи: 5912

52217

Публикации: 6
Прегледи: 3398

33616

Публикации: 5
Прегледи: 5980

48721

Публикации: 21
Прегледи: 8577