• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

И в Ямбол се заформя морски 800+ л.

Започната от diabolique, 03.12.2012 22:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

diabolique

03.12.2012 22:33 Last Edit: 01.01.2016 22:19 by Стоян Михов
аквариума е на 30 дни. Утре ще дам повече снимки и инфо за системата
: 03.12.2012г 22:10ч

vankata_032_pld

Сега ще си играем на игра на нерви ли  *MODERATOR*
Поздравления за аквариума но наистина поднеси цялата информация за системата както си му е реда. *BRAVO*
:popcorn:

M_I_T_A_K_A

Браво и добре дошъл. Очакваме повече инфо ;-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

kamos

Поздравявам те за старта. Сега очакваме подробности за системата и много снимки.
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

diabolique

Здравеите! След няколко месечно преглеждане на морски форуми реших че имам началната информация за старта на любителско рифче. С вашата помощ се надявам да се сблъскам с възможно най малко проблеми.  :-)
Размери на аквата 160-70-70
Съмп: Д-100, В-50, Ш-45
Диодно осветление изработено по поръчка 300w. Повече инфо за диодите ще дам след няколко дена.
Качваща помпа Д-Д 5000 л/ч
Помпи за течение: 3 бр. http://www.guppysaquariumproducts.com.au/wave-making-circulating-equipment/sicce-wave-pump-controllers/voyager-power-stream-7/prod_2897.html
Скимър: http://www.aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=73
Пелетен реактор, UV-стерилизатор, http://www.sambs.bg/bg/products/product_detail/216/PhosEx-Ultra---%D0%A4%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%85%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B0%D1%82%D0%B8%D1%82%D0%B5-/ , активен въглен, вижда се керамиката в съмпа.
Предстои монтирането на калциев реактор+ PH контролер+СО2 и климатик, система за автоматично доливане и накрая скриване на цялата цигания в шкаф.
Място за рефиуджиум неможах да оставя за съжаление, поради ограниченото място в шкафа (бъдещия). Доста неща ще трябва да влязат вътре.
Живи камъни 65кг и Фиджи 50кг. Коралов дъно 100кг.
Ако съм пропуснал нещо питайте!
Старт на системата 05.11.2012 Реално вода в системата около 600лт.  













Немога да определя вида на червената цаца със сини точки  :-D Ако някой я разпознае да каже

geniusloci

Цитат на: diabolique - 04.12.2012 14:50
Немога да определя вида на червената цаца със сини точки  :-D Ако някой я разпознае да каже
Red Coris Wrasse (Coris gaimard).

Чудесно изглежда системата. Само няколко забележки и съвети за пелетния реактор:
- изходът му го пусни при скимера, там му е мястото, ако не искаш проблеми.
- кранчето му за регулиране, ако не регулираш - директно го махни. Ако регулираш - внимавай, понеже се късат уплътненията без да забележиш и започва да църка водичка в неизвестна посока.
- махни жълтите гъби от него, задръстват се много бързо (особено горната, долната може да преживее, понеже при теб водата влиза чак след филтрациите) и помпата ще се разтрака. При теб видимо пелетите вече са горе, т.е. вече си видял, че се задръства - трябва да са долу и да се таралянкат из реактора :)

И ватата може да я преместиш преди керамиката, сменяй я периодично, ще си спестиш нуждата да ровиш керамиката.

diabolique

Цитат на: geniusloci - 04.12.2012 15:07
Чудесно изглежда системата. Само няколко забележки и съвети за пелетния реактор:
- изходът му го пусни при скимера, там му е мястото, ако не искаш проблеми.
- кранчето му за регулиране, ако не регулираш - директно го махни. Ако регулираш - внимавай, понеже се късат уплътненията без да забележиш и започва да църка водичка в неизвестна посока.
- махни жълтите гъби от него, задръстват се много бързо (особено горната, долната може да преживее, понеже при теб водата влиза чак след филтрациите) и помпата ще се разтрака. При теб видимо пелетите вече са горе, т.е. вече си видял, че се задръства - трябва да са долу и да се таралянкат из реактора :)

И ватата може да я преместиш преди керамиката, сменяй я периодично, ще си спестиш нуждата да ровиш керамиката.

Благодаря geniusloci! Изходът вече е при скимера, кранчето ще го махна директно, и без това вече се разкапа. Бях изклучил реактора по погрешка преди 2 дни, преди това пелетите се джъркаха на дъното на реактора. След като го вклучих днес, просто се качиха горе. Ще изкарам гъбите при подмяната на ватата.
Ватата беше преди керамиката но на втория ден след подмяна започваше да се качва нивото на водата при скимера и затова я преместих. Някакви идеи как да я сложа преди керамиката без да се покачва нивото в оделението със скимера, след замарсяването и? Ще ми омръзне да я сменям на всеки 2-3 дена

geniusloci

А, ако си ги изключвал - просто раздрънкай реактора (да не забравиш да запушиш дупките с пръсти :D) и ще се оправят. Върши работа и да спираш и пускаш помпата няколко пъти.

За ватата - недогледах, това е проблем. При мен е на друго ниво (това на рефюджиума) и досега не го е пълнила заради задръстване, слагам "един лист" и го сменям при смяна на вода или след по-сериозно чистене (след малко това трябва да свърша).

diabolique

Значи ватата я оставям там засега. Захващай се с чистенето че ще се стъмни, ще видиш виното на терасата и отиде чистенето за утре. Пък и в крайна сметка, защо да свършиш работата утре като може и в други ден  *JOKINGLY*

Gorgonas

    Успех в начинанието и от мен, изглежда обещаващо *banan*

Стоян Михов

Добре дошъл и от мен. Хубав аквариум с добър обем *THUMBS UP*.
Какъв ти е преливника? Питам защото ми стана любопитно - не бях виждал такъв тип връщане на вода от дисплея в съмпа.
Ватата наистина така сложена няма голям смисъл, и наистина трябва да е преди керамиката. Керамиката също така сложена след няколко месеца може да ти изиграе лоша шега, защото събира много детрит и се задръства. Ватата може да я сложиш върху някоя от преградите (например тази преди скимера), като я хванеш с две щипки, така няма опасност да ти направи беля защото като се задръсти водата просто минава над нея.
Ако толкова много искаш рефугиум, защо не извадиш скимера навън и не използваш неговото отделение, той е външен, окачваем така че използвай тази му особеност.
Много ми е познато това диодно осветление с 30 бройки 10 ватови диода  *JOKINGLY*. Ще очаквам да споделиш мнение след време като заселиш с СПС-и, Също ще очаквам да споделиш мнение за вояджърите - май никой тук няма такива.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Умопомрачителен танк !
Като цяло добре си се оборудвал та и резултатите не бива да закъсняват успех. *fish

diabolique

Цитат на: Octopus - 04.12.2012 22:34
Добре дошъл и от мен. Хубав аквариум с добър обем *THUMBS UP*.
Какъв ти е преливника? Питам защото ми стана любопитно - не бях виждал такъв тип връщане на вода от дисплея в съмпа.
Ватата наистина така сложена няма голям смисъл, и наистина трябва да е преди керамиката. Керамиката също така сложена след няколко месеца може да ти изиграе лоша шега, защото събира много детрит и се задръства. Ватата може да я сложиш върху някоя от преградите (например тази преди скимера), като я хванеш с две щипки, така няма опасност да ти направи беля защото като се задръсти водата просто минава над нея.
Ако толкова много искаш рефугиум, защо не извадиш скимера навън и не използваш неговото отделение, той е външен, окачваем така че използвай тази му особеност.
Много ми е познато това диодно осветление с 30 бройки 10 ватови диода  *JOKINGLY*. Ще очаквам да споделиш мнение след време като заселиш с СПС-и, Също ще очаквам да споделиш мнение за вояджърите - май никой тук няма такива.
Здравей Octopus! Преливника го направихме от дясната страна на дисплея поради разположението на аквариума с цел да не се вижда. Незнам дали се спазват някакви стандарти при преливниците. Прилагам 2-3 сминки който може би ще отговорят на въпроса ти. Относно ватата ми дойде нещо на ум, следвайки мисълта ти, утре ще го пробвам. Керамиката незнам как точно трябва да е разположена, би ли сподели как е най добре да се постави?! За рефугиума мислиш ли че ще е голяма загуба ако не го направя? Много ми е ограничено мястото в бъдещият шкаф. Диодното е с Пловдивски пройзход, може би познаваш създателя му. За съжаление предпочете да остане анонимен. Като визия ми харесват цветовете, ще видим как ще се отрази на твърдите след време.
Благодаря на всички за добрите отзиви!!!  *DRINK*

: 05.12.2012г 00:12ч


tonino


diabolique

Цитат на: tonino - 05.12.2012 07:14
Ами, както се казва по нашия край: "На хаирлия да е."
Това аквариумче пред съмпа за осмозна вода ли си го приготвил?
Благодаря тонино!  Да аквариумчето е за осмозна вода. След десетина дни ще монтирам автоматичното доливане и калциевиа реактор.
Добро утро на всички! :-)

Ангел Христов

Страхотна система си имаш! Дето се вика, добре дошъл в солената вода и от мен!  *THUMBS UP*
А на мен много ми харесаха и "специалните добавки", на най-високия ред, които вероятно на теб си доливаш  :-D
Успех и ни дръж в течение! :popcorn:
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
Здравей Octopus! Преливника го направихме от дясната страна на дисплея поради разположението на аквариума с цел да не се вижда. Незнам дали се спазват някакви стандарти при преливниците. Прилагам 2-3 сминки който може би ще отговорят на въпроса ти.
Хубав преливник, от любимите ми външни. Да има стандарти при преливниците, но вероятно този който ти го е правил ги е спазил :). Аз имах предвид влизането на тръбите от преливника в съмпа - доста под нивото на водата, интересно хрумване не съм виждал такова - бързо ли се обезвъздушава основната тръба след спиране на циркулационната помпа? Не се ли създава въздушна възглавница, много ми е любопитно?


Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
За рефугиума мислиш ли че ще е голяма загуба ако не го направя? Много ми е ограничено мястото в бъдещият шкаф.

Трудно мога да ти отговоря на този въпрос - има много хубави аквариуми без рефугиум има и много хубави със такъв, доста колеги минаха от рефугиум към други схеми. Без да ставам поучителен, ти явно вече си ги разучил тези неща, но има няколко различни метода които правят едно и също - премахване на нитрати и фосфати от аквариума:

1. мнооого живи камъни и пясък
2. рефугиум с пясъчно дъно и макроводорасли
3. нитратредуктор реактор
4. керамика  с фосфатремувър
5. биопелети с фосфатремувър
6. сигурно има и други (скимера не го броя, той си е неотменна част от всички схеми)

7. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
8. Ай стига забравих и Zeovit системата (как можах  :buff: :-D, хем вчера изхвърлих цяло кашонче със сини шишенца с изтекъл срок)
9. Явно наистина съм забравил да глътна Гинкото - щом забравих и водорасловия филтър - ужас

Всеки един от тези методи поотделно може да се справи сам с нитратите и фосфатите, няма смисъл от комбинирането им, освен ако нямаш много място и жажда за експериментиране :). За твоята система - ти си комбинирал много неща, което според мен не е нужно. Имаш доста живи камъни, според мен трябва да си избереш един от методите - например ако решиш да запазиш биопелетите и фосфат ремувъра, то керамиката и биотопчетата са ти излишни, няма да имаш нужда и от рефугиум. Но бих ти препоръчал да сложиш фосфатремувъра в реактор - като този на пелетите (това на JBL е фосфатремувър нали - в бялата торбичка с червеената в връзка?)

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 00:33
Керамиката незнам как точно трябва да е разположена, би ли сподели как е най добре да се постави?!

Керамиката не е много широко използвана в морските аквариуми, при американските ни събратя абсолютно непозната, основната причина е че се задръства много в морския аквариум и става източник на нитрати. Разгледай темата ми, там съм описал експеримента, при който пръстенчетата са така наредени, че да не се задръстват много, но проблемът е че по-този начин са доста по-неефективни и се изисква много по-голямо количество.

А каква е тази черната гъба в отсека преди скимера - не се ли задръства често - така като я гледам обхваща плътно цялата камера, което ако е така е много опасно и при едно задръстване може опасно да качи водата в дисплея. Изобщо механичната филтрация в морския аквариум си е доста тегава тема, за разлика от сладководните. По-добро решение са филтърните чорапчета, ама в система като твоята не знам къде ще ги "обуеш".

За калциевия реактор - ммм добре, аз бих те поспрял, ако не е много късно, в смисъл ако още не си го поръчал, ако вече си го поръчал е ок. Просто му е малко рано, пък и при тази липса на място е по-добре да започнеш с други по-прости и по-малко рискови методи :)

При всички случаи - много добър старт, успех!
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 11:067. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
За него след бая четене останах само с едно впечатление - ползвайте оцет, поне не храни никакви други бактерии  :-D

diabolique

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 11:06
Хубав преливник, от любимите ми външни. Да има стандарти при преливниците, но вероятно този който ти го е правил ги е спазил :). Аз имах предвид влизането на тръбите от преливника в съмпа - доста под нивото на водата, интересно хрумване не съм виждал такова - бързо ли се обезвъздушава основната тръба след спиране на циркулационната помпа? Не се ли създава въздушна възглавница, много ми е любопитно?


Трудно мога да ти отговоря на този въпрос - има много хубави аквариуми без рефугиум има и много хубави със такъв, доста колеги минаха от рефугиум към други схеми. Без да ставам поучителен, ти явно вече си ги разучил тези неща, но има няколко различни метода които правят едно и също - премахване на нитрати и фосфати от аквариума:

1. мнооого живи камъни и пясък
2. рефугиум с пясъчно дъно и макроводорасли
3. нитратредуктор реактор
4. керамика  с фосфатремувър
5. биопелети с фосфатремувър
6. сигурно има и други (скимера не го броя, той си е неотменна част от всички схеми)

7. Забравих дозирането с водка - може да се комбинира с точки 1, 2,  4 в някои случаи и с 3. ( ти си се подготвил за това дозиране като гледам рафта, който не убягна от тренирания поглед на Ангел  *JOKINGLY*
8. Ай стига забравих и Zeovit системата (как можах  :buff: :-D, хем вчера изхвърлих цяло кашонче със сини шишенца с изтекъл срок)

Всеки един от тези методи поотделно може да се справи сам с нитратите и фосфатите, няма смисъл от комбинирането им, освен ако нямаш много място и жажда за експериментиране :). За твоята система - ти си комбинирал много неща, което според мен не е нужно. Имаш доста живи камъни, според мен трябва да си избереш един от методите - например ако решиш да запазиш биопелетите и фосфат ремувъра, то керамиката и биотопчетата са ти излишни, няма да имаш нужда и от рефугиум. Но бих ти препоръчал да сложиш фосфатремувъра в реактор - като този на пелетите (това на JBL е фосфатремувър нали - в бялата торбичка с червеената в връзка?)

Керамиката не е много широко използвана в морските аквариуми, при американските ни събратя абсолютно непозната, основната причина е че се задръства много в морския аквариум и става източник на нитрати. Разгледай темата ми, там съм описал експеримента, при който пръстенчетата са така наредени, че да не се задръстват много, но проблемът е че по-този начин са доста по-неефективни и се изисква много по-голямо количество.

А каква е тази черната гъба в отсека преди скимера - не се ли задръства често - така като я гледам обхваща плътно цялата камера, което ако е така е много опасно и при едно задръстване може опасно да качи водата в дисплея. Изобщо механичната филтрация в морския аквариум си е доста тегава тема, за разлика от сладководните. По-добро решение са филтърните чорапчета, ама в система като твоята не знам къде ще ги "обуеш".

За калциевия реактор - ммм добре, аз бих те поспрял, ако не е много късно, в смисъл ако още не си го поръчал, ако вече си го поръчал е ок. Просто му е малко рано, пък и при тази липса на място е по-добре да започнеш с други по-прости и по-малко рискови методи :)

При всички случаи - много добър старт, успех!

Ще направя едно клипче какво се случва със съмпа при спиране на помпата. Ще придобиеш по добра представа от описанието.
Да това в бялата торбичка е фосфатремувъра, ще намеря реактор и ще го сложа там. Керамиката ще я оставя засега, така и така съм я купил.... Биотопчетата ги сложих просто защото ги имах, небяха планувани по принцип. Темата ти за керамиката я следя внимателно още от началото. От забележката ти в по горния пост помислих че просто не и е там мястото а не за самото нареждане на керамиката.
Искам да отбележа че това което виждате на снимките е точния подбор и подредба на момчетата от Пловдивската фирма която се погрижи за създаването на тази система!!!! (незнам дали е удобно да спомена коя е спрямо правилата на форума)
От нещата които си написал излиза че подбора на всичко това е някаква презастраховка от бъдещи проблеми.... или може би точно обратното?
Гъбата в първото оделение го обхваща плътно да. Аз също имам страхове дали няма да се задръсти ако я позабравя повечко време без да я почистя. Доста едро пореста е, веднъж само я чистих на третата седмица и нямаше почити никакви боклуци, водата минава много лесно през нея. Надявам се че няма да ми направи проблеми с времето. След като напраея клипчето ще видиш как въздуха минава през нея когато се обезвъздошава тръбата при спиране.
С калциевия реактор няма да бързам да го монтирам, ще чака заселването с СПС-си и консумацията на калций щом казваш че не е добре още. Поръчан е и доставен вече, чака ме в магазина да си го взема и монтирам.
Относно специалните добавки на горния рафт..... утре ще понамалеят, трите шарана които взех днес в комбинацията с никулден, никак няма да им повлиаят добре  *DRINK*
Благодаря на всички за отзивите!  *THUMBS UP*

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 05.12.2012 19:22
Искам да отбележа че това което виждате на снимките е точния подбор и подредба на момчетата от Пловдивската фирма която се погрижи за създаването на тази система!!!! (незнам дали е удобно да спомена коя е спрямо правилата на форума)
Това е вече друга работа, аз мислех че просто си събрал различни предложения и си ги натъпкал в аквариума. В случаите когато цялостната изработка е направена от една фирма е хубаво да се придържаш, поне в началото към философията на системата създадена от тях. Всеки има различнен подход и вложена някаква мисъл. В такива случаи аз избягвам да давам акъли, че все излизам аз виновния накрая  :-D.
За калциевия реактор имах предвид, че е малко по-сложен за използване, иначе можеш да си го стартираш и от началото, щом си го купил, така поне ще имаш време да се научиш да работиш с него, докато дойде време за спс-ите, но няма да е лошо да започнеш преди това да доливаш варна вода, защото е много вероятно да ти се наложи да я добавяш впоследствие заедно с калциевия реактор заради понижаването на рН което калциевия реактор ще предизвика.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Здравей колега и добре дошъл. Адмирации за хубавия аквариум и успешно развитие. 

tonik99

Страхотен аквариум направо нямам думи.имам въпрос жълтата зебразома на каква цена си я взел

geniusloci

Съжалявам, че спамим темата на колегата, но нали не планираш да пуснеш и нея в аквариумчето?  =-O

diabolique

Цитат на: Octopus - 05.12.2012 21:18
Това е вече друга работа, аз мислех че просто си събрал различни предложения и си ги натъпкал в аквариума. В случаите когато цялостната изработка е направена от една фирма е хубаво да се придържаш, поне в началото към философията на системата създадена от тях. Всеки има различнен подход и вложена някаква мисъл. В такива случаи аз избягвам да давам акъли, че все излизам аз виновния накрая  :-D.
За калциевия реактор имах предвид, че е малко по-сложен за използване, иначе можеш да си го стартираш и от началото, щом си го купил, така поне ще имаш време да се научиш да работиш с него, докато дойде време за спс-ите, но няма да е лошо да започнеш преди това да доливаш варна вода, защото е много вероятно да ти се наложи да я добавяш впоследствие заедно с калциевия реактор заради понижаването на рН което калциевия реактор ще предизвика.
Няма нищо лошо в това всеки да изкаже мнение, дори е хубаво! Ако някой вижда нещо нередно  да го каже, настоявам!!!  *THUMBS UP* Относно калциевия реактор ще поровя по чуждите форуми, имам време докато го монтирам  :-)
Цитат на: tonik99 - 05.12.2012 22:10
Страхотен аквариум направо нямам думи.имам въпрос жълтата зебразома на каква цена си я взел
Зебразомата е 100лв. но нали наистина немислиш да я слагаш в онова аквариумче? Дано размислиш и за ростратоса!!!  *STOP*
Цитат на: камен чочев - 05.12.2012 22:07
Здравей колега и добре дошъл. Адмирации за хубавия аквариум и успешно развитие. 
Здравей Камене! Със сигурност ще има какво да науча от теб  *DRINK*
: 06.12.2012г 18:06ч
Каточе ли за 2 дни кафявата фаза превзе аквата, от бяло всичко вече всичко е кафяво  8-)





Още несъм се научил как се снима в аквариум, но времето е пред мен
: 06.12.2012г 19:07ч
Ето как реших проблема с ватата



tonik99

Не не замислям просто питам аз ще правя голям
: 06.12.2012г 22:10ч
Е няма да е 800 лтра но пак ще е по добре от сегашния ми

камен чочев

С удоволствие ще помагам.  Нали знаеш, българите сме шампиони по даване на акъл  :-D .
Да те предупредя само - внимавай с анемонката, ако нещо не и харесва мястото не се мести, а директно се пуска и се сещаш къде отива-директно на помпите. От личен опит го казвам. Имах такава розова. Два пъти успявах да я хвана на време, но третия беше фатален за нея...
П.П. Честит имен ден жив и здрав.

Стоян Михов

Честит имен ден и на теб Ники, или както там предпочиташ да те наричат приятелите ти  :-). Жив здрав и много успехи в морската акваристика и всичко друго около нея. Дано всичките бутилки от горния рафт да послужат за доброто преминаване на днешния важен ден.  *DRINK*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Здравейте колеги! Благодаря ви за пожеланията! Да, Ники ме наричат приятелите. Горният рафт намаля с 2-3 бутилки, 3 шарана пренесени в жертва  *JOKINGLY*
Цитат на: камен чочев - 06.12.2012 22:55

Да те предупредя само - внимавай с анемонката, ако нещо не и харесва мястото не се мести, а директно се пуска и се сещаш къде отива-директно на помпите. От личен опит го казвам. Имах такава розова. Два пъти успявах да я хвана на време, но третия беше фатален за нея край
Камене анемонката е "anemone tube" и няма как да се пусне защото има около десетина сънтиметрово тяло във вид на тръба, което по принцип се заравя в пясъка. Аз съм го затиснал зад камъните за да не се вижда, доста е грозно на вид.
: 09.12.2012г 19:07ч
Всички обитатели се чувстват добре с изклучение на 2-та клоуна които стоят в единия ъгъл от 2-3 дена и отказват да ядат. Видимо нямат никакви следи от паразити, невиждам и да ги гони някоя  риба. Доста е странно при положение че имам доста по капризни обитатели. Ще направя малко тестове следмалко и ще пиша резултатите.

Междо другото в сряда ще съм в Атина и ще посетя един доста добре зареден магазин за акваристика. Ако на някой му трябва нещо което неможе да намери тук, да дава поръчка. Ще е удоволствие за мен ако мога да помогна!  :-)

камен чочев

Е точно това имах предвид. Всички останали анемони пълзят, а тая директно се изнизва от тръбата. И интересно за два-три дни успява да си направи нова тръбичка.

diabolique

Цитат на: камен чочев - 09.12.2012 21:58
Е точно това имах предвид. Всички останали анемони пълзят, а тая директно се изнизва от тръбата. И интересно за два-три дни успява да си направи нова тръбичка.
Незнаех че може да си изостави трабичката, никаде непишеше нещо подобно. Благодаря за инфото, ще внимавам! 

Измерих нитрати, фосфати, ПХ, калций и магнезий, всички са в нормите за периода (преди седмица нитрати и фосфати бяха малко по високи) Не разполагам с други тестове засега. Ще си взема на салиферт от Атина тази седмица.

Кафявата фаза е много силна, за ден стъклата покафеняват на места. Навсякъде по камъните, стъклата и пясъка се образуват малки балончета които се освобождават във водата. Това нормално ли е? Така ли протича фазата?

камен чочев

Да нормално е. Ще продължи седмица, две. След това малко зелена фаза и така. Успех

tonino


geniusloci

Копеподи мога да ти взема малко преди или малко след НГ, ако не ти донесат. Трябва да проверя точни видове, два типа имаше.

diabolique

Цитат на: tonino - 09.12.2012 22:45
Аз мога да се възползвам от предложението ти въпреки, че не вярвам да има нещо от това: жива култура на Rodomonas (микропланктон) и жива култура на Tigriopus californicus (копеподи). Ще съм много задължен.
Пусни ми номера си на лични. Ще ти звънна от там да ти кажа има ли и на каква цена

diabolique

Здравейте! Остават 3 дена до края на света, някой знае ли къде се намира Ноевия ковчег за да спася някой от танговете?   :'(  :-D
След няколко дневно отсъствие съм отново тук и е време да монтирам калциевия реактор. Поразгледах доста инфо относно това и смятам че ще се справя с настройките. Ще ми трябва PH метър и искам да ви попитам някой ползвал ли е това китайче и върши ли работа? http://prodavalnik.com/ph-meter-i13811923
или да си взема хубав от 100-150лв?
Между другото ще ходя до Бургас днес. Някой знае ли дали се продава нещо за морски аквариум там?
В аквата кафявата фаза отминава и зелената започва да превзема. Вечерта ще направя малко сн


Поздрави Ники!

Стоян Михов

За калциевия реактор си купи pH контролер - има и китайски, (може да са комбинирани и с ORP метър, което също е полезно да се мери), за който да вържеш един електромагнитен клапан на СО2-то, така като ти падне рН под 7,5 например ще ти спира въглерода, освен това ще го спира и ако спре тока.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Octopus - 18.12.2012 10:51
За калциевия реактор си купи pH контролер - има и китайски, (може да са комбинирани и с ORP метър, което също е полезно да се мери), за който да вържеш един електромагнитен клапан на СО2-то, така като ти падне рН под 7,5 например ще ти спира въглерода, освен това ще го спира и ако спре тока.
Здравей Октоподе! Имам ПХ контролер, имам и електромагнитен клапан, брояч на балончетата... всичко е на аква медик. Просто искам да следя ПХ-то и алкалността (този тест също го нямам) в аквариума за да регулирам правилно реактора. Тук е описано доста добре предполагам http://www.reefkeeping.com/issues/2002-05/sh/feature/ Ще направя една снимка на цялото оборудване на реактора по късно.
П.П. Обещал съм ти и клипче на съмпа при спиране на качващата помпа!

Стоян Михов

 :-) Сензора на рН контролера може да го сложиш в аквариумната вода така ще следиш рН-то в аквариума да не скача много, защото там е проблема. За вътрешността на калциевия реактор не ти трябва много контролер, там веднъж като нагласиш фино колко балончета СО2 да влизат, за да правят рН 6, след това дълго време няма какво да пипаш. По-фатално ти е пх в аквариума, затова по-добре си вържи контролера да контролира пх-то в аквариума :).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci

Цитат на: diabolique - 18.12.2012 10:23
Здравейте! Остават 3 дена до края на света, някой знае ли къде се намира Ноевия ковчег за да спася някой от танговете?   :'(  :-D
След няколко дневно отсъствие съм отново тук и е време да монтирам калциевия реактор. Поразгледах доста инфо относно това и смятам че ще се справя с настройките. Ще ми трябва PH метър и искам да ви попитам някой ползвал ли е това китайче и върши ли работа? http://prodavalnik.com/ph-meter-i13811923
или да си взема хубав от 100-150лв?
Между другото ще ходя до Бургас днес. Някой знае ли дали се продава нещо за морски аквариум там?
В аквата кафявата фаза отминава и зелената започва да превзема. Вечерта ще направя малко сн


Поздрави Ники!
Китаеца мери по-вярно от други китайци... иначе казано - ако го калибрираш с нещо различно от калибриращите течности (или прахчета), които идват с него, ще мери доста вярно, трябва от време на време да ползваш някаква референция за вески случай и толкова. Комбинираните pH/Salinity от Fish Street китайците имат някакъв проблем и не само трябва да се рекалибрират периодично, но и спират да мерят особено вярно. Истината е, че трябва да се сменя електрода понякога, лошото, че това "някога" не е през много време. Иначе ще се окаже, че мериш едно, а то е друго, ако си забравил да провериш точността му.

камен чочев

Ники, бързаш с калциевия реактор. В момента нямаш консумация на калций и даже е опасно. Нива над 500 са токсични, а можеш да ги достигнеш и за една нощ, без да се усетиш. За калциев реактор може да говорим евентуално след като заселиш поне 20 спс корала и те започнат растеж. Изобщо не рискувай. Поздрави

diabolique

Здравейте колеги! 21-ви мина, оцеляхме и продължаваме на солено.
Цитат на: Octopus - 18.12.2012 12:05
:-) Сензора на рН контролера може да го сложиш в аквариумната вода така ще следиш рН-то в аквариума да не скача много, защото там е проблема. За вътрешността на калциевия реактор не ти трябва много контролер, там веднъж като нагласиш фино колко балончета СО2 да влизат, за да правят рН 6, след това дълго време няма какво да пипаш. По-фатално ти е пх в аквариума, затова по-добре си вържи контролера да контролира пх-то в аквариума :).
Да съгласявам се с теб, на доста места четох за това и вероятно така ще направя, но смятам да послушам Камен и да изчакам с реактора докато  не започне консумация на калций, мисля че е излишно при нормални параметри за в момента да го пускам. Системата не е никак натоварена засега, имам няколко меки корала и един ЛПС мисля който изпадна от един камък. Ще пусна снимка  да ми кажете какъв е. Малко съм чел за коралите още и немога да ги разпознавам добре. Ето и клипче на съмпа при спиране и пускане.
Цитат на: geniusloci - 18.12.2012 12:16
Китаеца мери по-вярно от други китайци... иначе казано - ако го калибрираш с нещо различно от калибриращите течности (или прахчета), които идват с него, ще мери доста вярно, трябва от време на време да ползваш някаква референция за вески случай и толкова. Комбинираните pH/Salinity от Fish Street китайците имат някакъв проблем и не само трябва да се рекалибрират периодично, но и спират да мерят особено вярно. Истината е, че трябва да се сменя електрода понякога, лошото, че това "някога" не е през много време. Иначе ще се окаже, че мериш едно, а то е друго, ако си забравил да провериш точността му.
Благодаря geniusloci! Ще изчакам с покупката засега понеже монтирах само ПХ контролера  а вероятно може и да мина без ПХ метър ако направя както казва октопода.
Цитат на: камен чочев - 18.12.2012 18:10
Ники, бързаш с калциевия реактор. В момента нямаш консумация на калций и даже е опасно. Нива над 500 са токсични, а можеш да ги достигнеш и за една нощ, без да се усетиш. За калциев реактор може да говорим евентуално след като заселиш поне 20 спс корала и те започнат растеж. Изобщо не рискувай. Поздрави
Ще приема това което казваш. Сложих само ПХ контролера засега  :-)

diabolique

Нещо немога да ъплоадна клипчетата, ще пробвам по късно. Ето снимка на коралчето което ми е бонус с камъните.

От ходенето до Атина се сдобих с 2 нови коралчета които също немога да открия какви са. Накарах продавача да ми напише какви са...... все едно личния ми лекар ми написа рецепта, нищо не разбирам, пълни драсканици  *CRAZY*   Като цяло съм доста разочарован от магазините. Чакаха зареждане след 2-3 дена и бяха много обрани. "Water in" (най добре заредения магазин в Атина) неможах да  посетя, но ми казаха че и те чакат същите доставчици и са доста обрани. Ще напиша и цени за сравнение

31 евро.

30 евро. Това което съм огради се показа скоро, но е твърде малко още за да се разбере какво е мисля. Между другото си търся  оптика за макро снимки за  NIKON D500. Ако някой знае от къде може да се намери моля да сподели че никак ме няма с тия апарати  :-)



tonino


diabolique

Цитат на: tonino - 23.12.2012 19:13
Това не е корал, а макроалга, която  е доста издържлива. Малко са я окастрили отгоре.
За копеподи не са и чували сигурно :-)
Здравей Андоне!
За копеподи в магазините които ходих, казаха че никога не са имали. Пратиха ме всички към  "WATER IN". Щях да минавам от там на тръгване, отбивам се 100 метра от магистралата за БГ (на излизане от Атина), но ми звъннаха към 9 вечерта че трябва спешно да тръгвам за БГ. Магазина беше затворен а мен ме хвана яд че неможах да си взема някое СПС от там. Сега чакам на дядо коледа да остави някое под елхата  :-( Към края на януари ще пътувам на там отново и няма да го пропусна този път! Има ли веднага ти звъня да те информирам за продукта и цената.   *DRINK*
Относно червената твар и аз намерих някаква подобна информация. Разделил съм я на две места в аквата и стои доста красиво, окастриха я танговете и зебразомите още в началото но гледам че не я закачат вече.
Забравих да ти кажа че от този магазин    http://www.hydrocosmos.gr/ казаха че могат да поръчат ако желая  :-)

diabolique


това е калциевия реактор и оборудването към него което ще поизчака

Този скимат беше събран за около 40 дни
Ето и една снимка на съмпа

Новото е системата за автоматично доливане и ПХ контролера

Стоян Михов

Както ти казах и аз преди наистина ти е рано за калциевия реактор, но калций (и алкалност най-вече) трябва да започнеш да добавяш по някое време. Не е проблем да започнеш сега с калциевия реактор стига да го настроиш добре, той може да пуска много и нищо :). Твоя като гледам е от новото поколение с дпълнителна медия за стабилизиране на рН. Това което имах предвид е че колкото по-рано стартираш калциевия реактор, толкова повече време ще имаш да си играеш с него и да разучиш как да го настройваш. Ако искаш след като си достатъчно уверен че си му "хванал цаката" може изобщо да не го пускаш за дълго време, просто го стартирай и си поиграй, така ще имаш възможност да прецениш дали е за теб тази техника. Сега нямаш корали и евентуални грешки в настройките няма да са фатални. Виж ако го стартираш след като се напълниш с СПС и тогава почнеш да експериментираш и объркаш някъде (много вероятно) и на сутринта пХ ти е паднало на 7 е тогава е сериозно.

Но определено ще трябва да добавяш някакъв калций - той намалява дори каогато нямаш корали в аквариума, той намалява поради куп процеси ,част от които са абиотични (утаяване), освен това коралиновите водорасли са едни от основните консуматори на калций в аквариума.  Най-простия начин ти е гасената вар, или балинг лайт метода, но ако започнеш сега балинг лайт, мисля че няма да стартираш калциевия реактор :). Ти сега как поддържаш алкалност кН? и колко е тя в момента?

Цитат на: diabolique - 23.12.2012 19:59


Този скимат беше събран за около 40 дни

Това е много малко скимат за 40 дни, настрой скимера да пуска повече, все пак имаш вече достатъчно рибки, няма рецепта по колко, при мен например най-добре е когато изкарвам по около 50-100 мл на ден (пълня купичката за около 4-5 дни максимум), в този случай скимата ми има цвят на тъмна урина.

Сега видях че нямаш тест за КН, ако все още е така вземи си един , това е нещо което най-бързо пада в аквариума освен рН и трябва внимателно да го следиш и калциев тест разбира се.

Коралчето което е изпаднало от камъните прилича на LPS - нещо от рода на фунгиите  Fungia или нещо такова.
Другия корал от гърция (не водораслото) е мек корал, най-вероятно Sinularia flexibilis
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Червеното водорасло rhodymenia или както е известно с търговското име red bamboo е много симпатично, но обожавано от тангове и ангели. За ден - два го подстригват и после "изчезва". Цените им са соленички, защото тези нещица се предлагат и в БГ на подобни цифри, но в лв.
Ако смяташ електронно да следиш някои показатели в системата е мнго хубаво, но не забравяй старото правило - проверката е висша форма на доверие  :-D и бих добавил, и животоспасяваща. Аквариума си е доста перспективен  *THUMBS UP*.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

tonino


Стоян Михов

За така опасано водорасло, опитите за определяне на база снимки от интернет са безполезни. Но това, което бих направил аз е да го сложа в съмпа (ако не е късно вече) с подходяща светлина и да го подрязвам като деликатес за танговете, ако са слушали за празниците.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Имал съм и двата вида, но това не е от такова значение. На живо разликите са забележими, но за любителите на тези 'зеленчуци", явно са еднакво привлекателни.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

diabolique

Здравейте колеги!
Бях доста зает последните дни и нямах никакво свободно време, само храних рибите без да съм мерил и пипал каквото и да е.
Цитат на: Octopus - 24.12.2012 09:47
Както ти казах и аз преди наистина ти е рано за калциевия реактор, но калций (и алкалност най-вече) трябва да започнеш да добавяш по някое време. Не е проблем да започнеш сега с калциевия реактор стига да го настроиш добре, той може да пуска много и нищо :). Твоя като гледам е от новото поколение с дпълнителна медия за стабилизиране на рН. Това което имах предвид е че колкото по-рано стартираш калциевия реактор, толкова повече време ще имаш да си играеш с него и да разучиш как да го настройваш. Ако искаш след като си достатъчно уверен че си му "хванал цаката" може изобщо да не го пускаш за дълго време, просто го стартирай и си поиграй, така ще имаш възможност да прецениш дали е за теб тази техника. Сега нямаш корали и евентуални грешки в настройките няма да са фатални. Виж ако го стартираш след като се напълниш с СПС и тогава почнеш да експериментираш и объркаш някъде (много вероятно) и на сутринта пХ ти е паднало на 7 е тогава е сериозно.

Но определено ще трябва да добавяш някакъв калций - той намалява дори каогато нямаш корали в аквариума, той намалява поради куп процеси ,част от които са абиотични (утаяване), освен това коралиновите водорасли са едни от основните консуматори на калций в аквариума.  Най-простия начин ти е гасената вар, или балинг лайт метода, но ако започнеш сега балинг лайт, мисля че няма да стартираш калциевия реактор :). Ти сега как поддържаш алкалност кН? и колко е тя в момента?

Това е много малко скимат за 40 дни, настрой скимера да пуска повече, все пак имаш вече достатъчно рибки, няма рецепта по колко, при мен например най-добре е когато изкарвам по около 50-100 мл на ден (пълня купичката за около 4-5 дни максимум), в този случай скимата ми има цвят на тъмна урина.

Сега видях че нямаш тест за КН, ако все още е така вземи си един , това е нещо което най-бързо пада в аквариума освен рН и трябва внимателно да го следиш и калциев тест разбира се.

Коралчето което е изпаднало от камъните прилича на LPS - нещо от рода на фунгиите  Fungia или нещо такова.
Другия корал от гърция (не водораслото) е мек корал, най-вероятно Sinularia flexibilis
Скимера го настроих на максимум, но пак цвета е доста тъмен. Ето снимка какво е изкарал от 23-ти до сега. Мисля че трябва да го сваля малко надолу за по добри резултати
 
Тест за КХ още нямам. В началото на седмицата ще съм във Варна и ще си взема от там. Някой ако знае къде във Варна има магазин за соленоводни, моля да сподели! Останалите тестове ги имам, последно когато мерих на 23-ти декември калция беше 480 а магнезия 1350. Тези дни ще меря всичко, не мисля че ще има някакви промени, фосфати нямах още тогава. Зелената фаза протича с минимални алги. Всичко изглежда добре с изклучение че ихтиото атакува някой риби. Надявам се да го преборят бързо. Разнообразих храната и храня по 2-3 пъти дневно, химия няма да използвам.
С калциевия реактор ще си поиграя тези дни, но дали съм му хванал цаката немога да кажа още. Към края на месеца ще пиша какво се случва с него.
Благодаря за помощта за вида на коралите  :-)
Цитат на: magnit - 24.12.2012 12:29
Червеното водорасло rhodymenia или както е известно с търговското име red bamboo е много симпатично, но обожавано от тангове и ангели. За ден - два го подстригват и после "изчезва". Цените им са соленички, защото тези нещица се предлагат и в БГ на подобни цифри, но в лв.
Ако смяташ електронно да следиш някои показатели в системата е мнго хубаво, но не забравяй старото правило - проверката е висша форма на доверие  :-D и бих добавил, и животоспасяваща. Аквариума си е доста перспективен  *THUMBS UP*.
Зеленчука вече така е опасан....   :-D Поне не са стоели гладни докато ме нямаше по празниците. Забелязал съм че има голяма разлика на цените в Гърция и България! В Гърция живите неща са доста по евтини а консумативите доста по скъпи. Ето една снимка от магазин в Атина


: 10.01.2013г 20:08ч
Ето и една бърза снимка направена с телефона. Нищо ново засега. Ако във Варна има СПС корали, може да пробвам как ще му се отрази не толкова прясното ми аквариумче вече

Ilianidis

Остави скимера така,като се прочисти водата,скимера сам ще престане да се пени,все още имаш доста органика.Така ще е докато преминат циклите.Скимата не трябва да е светъл и воднист,виждам сега добре ти работи.

Стоян Михов

Цитат на: Ilianidis - 10.01.2013 20:41
Остави скимера така,като се прочисти водата,скимера сам ще престане да се пени,все още имаш доста органика.Така ще е докато преминат циклите.Скимата не трябва да е светъл и воднист,виждам сега добре ти работи.

Проблемът всъщност е, че скимера му се пени малко, т.е. че скимата му е малко. :-) когато скимата ти е светъл, скимера вади повече скимат и съответно повече органика, това е т.нар wet skimming . Като настроиш скимера на  wet skimming постепенно скимата намалява като обем и става по-тъмен, тогава можеш да настроиш скимера пак да почне да пуска повече и по-светъл. wet skimming-a  се препоръчва при нови системи и при Зеовит. Аз винаги практикувам мокър скиминг и това е една от основните причини да имам нула нитрати и фосфати. Недостатъка му е, че вадиш сол и трябва да добавяш...
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Здравейте колеги!
Не съм писал скоро по темата, не е имало и никакви промени.
Днес монтирах калциевия реактор. Нямам никакъв опит с него и затова искам да попитам кои са показателите които могат да достигнат критични нива при евентуална грешка за да ги наблюдавам? Мисля че съм го настроил добре, прилагам и снимка на схемата по която се ръководих  :-) 


Стоян Михов

Гледай рН в аквариума, това ти е най-рисковото. Аз бях ти предложил май да сложиш сондата на контролера не в реактора , а в аквариума, ама като си решил, така така да бъде. Вероятно ще ти трябва и калквасер реактор за да държиш рН в рамките. Успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Да, беше ми предложил да сложа сондата в аквариума. Ако го направя на какво ПХ трябва да настроя ПХ контролера, 8 ? Няма ли така да става много ниско ПХ в реактора и да доведе до някакви други проблеми?

Стоян Михов

Контролера ще го настроиш за 7,5 -7,8 примерно, аквариумите с калциев реактор много трудно държат рН 8,2. рН в реактора ще го нагласиш пак да си е 6,5, като мериш рН то на изхода в една чашка и така ще настроиш игления вентил, че да ти пуска точно толкова балончета колкото правят рН да е 6,5  в реактора, малко е играчка, но става. Така когато рН в аквариума падне под 7,8 примерно контролера спира притока на въглерод и толкова, няма как да стане много ниско нивото в калциевия реактор, в смисъл няма никаква разлика от това дали електрода ще е в реактора или в аквариума.

както казах може да се наложи да ползваш и т. нар. калквасер или гасена вар, за да си вдигнеш рН-то. Пак да кажа че докато не наблъскаш аквариума с много СПС-и, калциевия реактор ще е само ненужно усложнение, аз в момента имам около 10-15 корала СПС средни по размер, които срастат сравнително бавно сега, но все още не успяват да изконсумират калция, който им подавам с малко гасена вар във водата за доливане. С изключение на един два аквариума в този форум, повечето аквариуми не достигат нивото на заселване с твърди корали, което да изисква калциев реактор.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Цитат на: Стоян Михов - 10.03.2013 15:02
Пак да кажа че докато не наблъскаш аквариума с много СПС-и, калциевия реактор ще е само ненужно усложнение, аз в момента имам около 10-15 корала СПС средни по размер, които срастат сравнително бавно сега, но все още не успяват да изконсумират калция, който им подавам с малко гасена вар във водата за доливане. С изключение на един два аквариума в този форум, повечето аквариуми не достигат нивото на заселване с твърди корали, което да изисква калциев реактор.
+1
Защо рискуваш хубавия старт с неща, които изобщо не са ти нужни?

diabolique

 :-)
Незнам дали въобще ще ми потрябва калциевия реактор! Смятам да заселя с доста СПС-си но това ще стане доста бавно. Преди седмица взех първия СПС за проба, който на 3-4 ден отвори полипите си и смятам че се чувства добре засега. Относно калциевия реактор, бях решил да го монтирам чак когато започне да ми намалява осезаемо калция. Обаче батк'О  ;-) Стоян ми препоръча да си поиграя с него още преди да съм заселил с доста корали, за да му хвана цаката и ако се наложи след време да го монтирам да знам какво правя. Остана ми свободно време, взех СПС-че за да наблюдавам поведението му докато си играя с реактора  :-) Иначе с моя доста слаб опит все още, въобще не ми се правят експерименти.
Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 22:33
+1
Защо рискуваш хубавия старт с неща, които изобщо не са ти нужни?
Тези думи на Камен обаче, направо ме накараха като се прибера по късно да врътна всички кранчета и да изтръгна всички маркучи докато не съм скапал нещо  *THUMBS UP*
Чета всеки път когато ми остане свободно време и трупам все повече знания. Ще почакам да достигна ниво в което да оспорвам с вас кое е правилно и кое не, чак тогава ще започна да си играя с него. 
Иначе работи от 2-3 дни, ПХ-то варира от 8.2 до 8 денем-вечер, КХ около 8


ПП: Дано да сте все така активни всички както през последните 2 дена, не оставяйте морският раздел да замира!  *privet*   

tonino


камен чочев

+1
И аз сега го виждам. Смени го веднага

diabolique

Нямам идея от какъв материал е точно, някакъв каучук е, това ми сложиха от фирмата която ми го монтира. Какъв маркуч се използва? От какъв материал трябва да е?

камен чочев

Каучука старее доста бързо и започва да отделя частички. Използвай ПВЦ маркуч. Имал съм случай от един такъв маркуч, се запушиха хидравличните филтри на една машина, а 600 л хидравлично масло беше черно като катран.

diabolique


Тази зелена акропора си взех от Атина. Не искам да добавям нищо засега, защото още имам ихтио по Powder Brown Tang, който нито се подобрява нито става по зле. Не знам защо само той боледува още, всички други риби се чувстват добре.
На снимката се вижда саркопфитон които от 2 седмици е много зле, дори се чудя дали не е умрял вече. Все още не съм хранил с нищо малкото корали които имам, възможно ли е това да е причината? Показателите ми са 0,0,0.. и вероятно коралите са подложени на  ULNS което дискутирахте тези дни
: 11.03.2013г 21:09ч
Цитат на: камен чочев - 11.03.2013 21:11
Каучука старее доста бързо и започва да отделя частички. Използвай ПВЦ маркуч. Имал съм случай от един такъв маркуч, се запушиха хидравличните филтри на една машина, а 600 л хидравлично масло беше черно като катран.
Още утре ще се заема с тези маркучи. Връщащата и качващата тръба са с този каучук

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 11.03.2013 20:13
:-)
Незнам дали въобще ще ми потрябва калциевия реактор! Смятам да заселя с доста СПС-си но това ще стане доста бавно. Преди седмица взех първия СПС за проба, който на 3-4 ден отвори полипите си и смятам че се чувства добре засега. Относно калциевия реактор, бях решил да го монтирам чак когато започне да ми намалява осезаемо калция. Обаче батк'О  ;-) Стоян ми препоръча да си поиграя с него още преди да съм заселил с доста корали, за да му хвана цаката и ако се наложи след време да го монтирам да знам какво правя. Остана ми свободно време, взех СПС-че за да наблюдавам поведението му докато си играя с реактора  :-) Иначе с моя доста слаб опит все още, въобще не ми се правят експерименти. Тези думи на Камен обаче, направо ме накараха като се прибера по късно да врътна всички кранчета и да изтръгна всички маркучи докато не съм скапал нещо  *THUMBS UP*
Чета всеки път когато ми остане свободно време и трупам все повече знания. Ще почакам да достигна ниво в което да оспорвам с вас кое е правилно и кое не, чак тогава ще започна да си играя с него. 
Иначе работи от 2-3 дни, ПХ-то варира от 8.2 до 8 денем-вечер, КХ около 8
   

Няма лошо да си играеш с него и общо взето сега е момента докато няма какво да губиш. Когато напълниш аквариума догоре с СПС, изобщо няма да ти мине през ума да експериментираш. Сега и да ти падне пХ-то няма да стане лоша работата, най много да му минат точките на танга  :-D. Но пак казвам, може и да не ти потрябва реактора никога, така че ако ти е интересно забалявай се. Опит се трупа като се опитват разни неща, само с четене не става, а като правиш опити грешиш често, ама така се научава човек. Дано ме разбереш правилно, общо взето от моя опит знам,   че когато имаш някакво оборудване някъде,  то задължителнзапочваш да експериментираш с него в най неподходящият момент например когато всичко ти е наред с аквариума и ти се чудиш с какво да се захванеш..

Тази акропора ми изглежда малко избелена в основата или си е така? Саркофитона иска да има повечко биогени, затова се е смарангясал така.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Октоподе, може ли да оставим експериментите на теб - излиза ни по-евтино  :-D .
Наистина и аз се загледах, че има обелване в основата на акропората. При теб ли се получи или така я взе?

diabolique

Няма да тръгвам "По стъпките на октопода"  :-D  ;-)
Акропората изглежда така заради лепилото, някак е омазана цялата в основата. Не се вижда добре от снимката, цъкнах я набързо с телефона.  Има съвсем леко обелване някъде там. Според продавача няма да има проблем, при мен не се е увеличило.
Мога ли да направя нещо за запазването на саркопфитона?

Ilianidis

А за какво ти е този саркофитон?Аквариума ти е с внушителни размери и обещава да стане красив риф и рано или късно за него няма място тук.

diabolique




: 28.05.2013г 00:12ч


: 28.05.2013г 00:12ч




: 28.05.2013г 01:01ч


: 28.05.2013г 01:01ч




tonik99

Браво вече имаш страхотни риби клоунчето е мн яко супер е. *BRAVO*

Ангел Христов

Прекрасни снимки :) Успех и приятни емоции  *DRINK*
Ангел
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

diabolique

Цитат на: Ангел Христов - 28.05.2013 22:01
Прекрасни снимки :) Успех и приятни емоции  *DRINK*
Ангел
Благодаря! Уча се!
Какво става с твоята по голяма система? Не е ли готова за показване?

Ангел Христов

За съжаление малко се отлага, заради пътуванията ми - на есен ще има какво да покажа :)
Морската акваристика е място, където законът на Мърфи и банковата ни сметка се срещат...

Hristo Stoyanov

Рибата на последната снимка е просто скандално яка :)

Извинявам се за въпроса, но каква е?

tonik99


diabolique

Здравейте колеги!
От известно време PH- то ми пада по малко и вече достига до 7.8 сутрин. През деня едва достига 8. Алкалност не съм мерил! Предполагам че една от причините е намалената концентрация на кислород в помещението поради това че е затворено през целия ден заради климатика. Аквариума също е с климатик и температурата варира между 26.0'-26.3', не съм забелязал да излиза от тези стойности. Днес ще направя дупка в дограмата на прозореца и ще изкарам маркучето на скимера да е постоянно навън, но не мисля че ще е достатъчно. Какво още да направя? Варна вода може би?

Стоян Михов

Често срещан проблем, проветрявай по-често, примерно през нощта оставяй прозореца отворен. Внимавай с удължаването на шлауха на скимера, ако изобщо ще го удължаваш, трябва да е с тръба поне 2-3 см диаметър, ако просто удължиш шлауха скимера ти ще престане да засмуква въздух или поне много ще го редуцира. Тези аквариумни климатици колкото са полезни толкова са и вредни  :-) (още повече че имаш климатик в стаята), ако ги замениш със вентилаторчета на повърхността, ще увеличиш драстично обмена на газове от повърхността на водата (е, и изпарението също). Варната  вода само леко ще промени положението, но има опасност много да качиш алкалността.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Алкалността влияе на пх и явно ти е ниско Кн-то близо до 6,5-7. Също проветрението както каза Стоян.Лятото при мен не пада под 8,3 даже ми се вдига до 8,6 ако е верен пхметъра.

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 22.06.2013 14:52
Внимавай с удължаването на шлауха на скимера, ако изобщо ще го удължаваш
Шлауха го  удължих още преди месец с около метър, така намалих дразнещия силен шум от засмукването на въздуха. Видимо няма  никаква разлика в работата му, също и в отделянето на скимата. Има ли вероятност това да е повлияло по някакъв начин?  :-( (нищо не може да ме учуди в това хоби вече). Днес цял ден бяха отворени вратата и прозореца в стаята и PH е 8.04 КН- 7.0-7.3 dKH (salifert). Сутринта ще меря пак за да видя разликата. Горния край на аквариума съм го обиколил със 30 см ПДЧ за по добра визия и предотвратяването на чурусите по пода  :-D което прави обмена на газовете още по труден, затова мисля да монтирам вентилатор до водата за по добра циркулация на въздуха по повърхността . Климатика няма да го махам, защото често ми се налага да отсъствам по 2-3 дни. Стаята е с южно изложение и вътре става парник през деня. Това би оказало големи температурни разлики, не вярвам само вентилатори да се справят с 800 литра вода.
Относно скимера смятате ли че ще има някакъв ефект ако изкарам шлауха навън?
Вечер задължително оставям прозореца и вратата на терасата отворени! 
: 22.06.2013г 23:11ч

: 23.06.2013г 00:12ч
Продължавам с опитите във фотографията. Догодина мисля че вече ще се справям  *JOKINGLY*

VeL

Свежият въздух оказва огромно влияние върху пх-то. При мен аквариумът е във всекидневната и тези дни съм принуден да се пека на жегите при изключен климатик, за да поддържам нормални стойности. При отворена врата на терасата цял ден пх е около 8.3 - 8.4. При затворено помещение и пуснат климатик, стойността за 3-4 часа пада до 7.9. Обмислям да пусна един 9мм маркуч от скимера до терасата, но не знам как ще работи при 3м дължина.
Относно охлаждането с вентилатори - аз съм с 5х 92мм на GHL, които се управляват от компютъра и през деня при 29-30 градуса в стаята, темературата на аквариума е около 26.4 - 27.2 градуса. Предполагам на твоя обем с 5-6 добри 120мм вентилатори ще можеш да поддържаш прилична температура.

diabolique

През вечерта ПХ-то не е паднало много 7.93 КХ е същото 7.0-7.3 Днес ще изкарам маркуч с по голям диаметър навън и ще пиша какъв е резултата. Ще го удължа с не повече от метър понеже аквариума е точно до прозореца. Ако няма подобрение ще монтирам вентилатор отгоре за по добра циркулация на въздуха. Дано не се стига до там да стоя на отворени врати в жегата (не че нямам нужда да сваля някой килограм  *JOKINGLY* ). Климатика не смятам да го махам, доволен съм от него, не се чува когато работи и температурните колебания са много малки. Как точно вреди на аквариума не знам, не съм толкова навътре в нещата още.
Цитат на: Стоян Михов - 22.06.2013 14:52
Тези аквариумни климатици колкото са полезни толкова са и вредни  :-)
Стояне, би ли споделил какви са минусите? Климатика е този: http://www.deaquatic.com/?page_id=1000

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 23.06.2013 12:55
Стояне, би ли споделил какви са минусите? Климатика е този: http://www.deaquatic.com/?page_id=1000
Не ме разбирай погрешно, разбира се че са хубаво нещо климатиците, "вредни" го казах по-скоро на шега. Единствените минуси са им цените и случаите като при теб, когато има нужда от по-добър газообмен над аквариума, а климатика много намалява изпарението, което понякога е много добре но друг път, като в твоя случай не. Иначе рН в аквариума може да пада поради преобладаване на редукционните процеси в аквариума - т.е. аквариумът е в някакъв вид цикъл. Тези декоративни прегради отгоре също оказват голямо влияние, според мен сложи едно вентилаторче което да бие водата на повърхността и с тази близост до прозореца би трябвало да се оправят нещата.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Една от причините да взема чилър беше по малкото изпарение. Сега в жегите са много малки и  не се усеща влага в стаята, другата е поддържането на постоянна температура. Вентилатор още утре ще потърся. Чакам да се зареди батерията на отверката и се захващам да изкарам тръба на скимера  :-)

diabolique


abaro

Много красива звезда  *THUMBS UP*
Това на нощно осветление ли е?
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

diabolique

Цитат на: abaro - 25.06.2013 16:29
Много красива звезда  *THUMBS UP*
Това на нощно осветление ли е?
Да, красив вид  :-) Скоро я взех от Атина.
Осветлението ми е на 3 кръга, снимката е правена на първи кръг (сини + виолетови диоди)

M_I_T_A_K_A

Наистина много красива звезда. Цветовете са уникални 8-)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

vankata_032_pld


diabolique

И така.....
това че изкарах тръба за скимера навън е отрицателен резултат. ПХ се повиши до 8.15 в следствие на това че няколко дни прозореца до аквариума е отворен. Затворя ли за 4-5 часа, веднага ПХ пада на 7.9....   
вентилатор отгоре все още не съм монтирал. Скоро ще го сложа и ще пиша отзиви

Ilianidis

Защо да е отрицателен,нормално пх трябва да е 8,1-8,3. Под 8,0 е малко проблематично.

diabolique

Цитат на: Ilianidis - 29.06.2013 08:24
Защо да е отрицателен,нормално пх трябва да е 8,1-8,3. Под 8,0 е малко проблематично.
Отрицателен не! Не се изразих правилно! Свежия въздух за скимера е в + за системата, исках да кажа че поне при мен не оказва влияние на ПХ-то....или не и видимо. Очаквах че ако има свеж въздух за скимера, няма да се налага да стоя без климатик в жегите за да проветрявам помещението (писал съм по горе точно това), затова казах че резултата е отрицателен  :-)

Ilianidis

Вдигни си леко алкалността до към 8 и си пускай климатика.Би трябвало пх да ти се стабилизира.

diabolique

Цитат на: Ilianidis - 29.06.2013 13:29
Вдигни си леко алкалността до към 8 и си пускай климатика.Би трябвало пх да ти се стабилизира.
Как да вдигна алкалността? Днес не съм мерил, преди 2 дена беше 7-7.3 от тогава няма разлика в ПХ, предполагам че и КХ няма да е мръднала.. 

Ilianidis

Кх се коригира с фирмени препарати или сода бикарбонат за домашни цели.Ако имаш много корали,кх постоянно пада и трябва да се добавя за корекция.От него зависи и пх в голяма степен.Грубо 7гр вдигат кх с около единица на 300л вода,ако си с реални 800л,ще ти трябват 15-17гр.Пробвай да добавиш половината доза,премери и тогава добави останалото.За спс вдигането и още повече свалянето на кх е много фатално,затова вдигай с не-повече от 0,5-1 на ден.

diabolique

Здравейте колеги! Да размърда малко мътилката тук  :-)
Продължавам да имам проблеми с КХ и ПХ, все така ниско! Долу-горе  поддържах КХ със сода, но не и в нормалните граници, почити винаги отиваше под 6.5. Тези дни ще пусна калциевия реактор и се надявам да се стабилизира. Ще синхронизирам работата на реактора с лампата (ще работи само през деня)
Преди седмица комбинирах диодното осветление с 4 Т5 54в. АТИ. Визуално резултата е доста добър, ще видя как ще се отрази и на оралите. Само диодната лампа......като че ли нещо и липсваше, имам чувството че някои корали като че ли се криеха от светлината  :-(
Лятото нямам много свободно време и не съм полагал много грижи. Смени на водата не съм правил от 3-4 месеца но всичко изглежда добре, нямам загуби, коралите вървят добре, рибите също. Дамселите периодично хвърлят хайвер в една пещера която си изкопаха в пясъка под един голям камък, малките се излюпват и се мяркат двадесетина дни вътре докато не започнат да намалят напускайки обежището (вероятно затова изглежда доста закръглен мандарина  :-D) От 2 дена се мъча да ги хвана тези пакостници (дамселите) и да ги сложа в помощния аквариум понеже родителският им инстинкт ги кара да пребиват ровещите попчета които копаят навсякаде, включително и покрай пещерата им. Попчетата са 2 понеже помислих че са убили първото, което обаче се показа след седмица когато пуснах още едно. Голямо копане ще пада  *CRAZY*
И малко снимки за финал  :-) 

Публикациите са слети: 03.11.2013 22:31


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2F3lnyit1id%2Fimage.jpg&hash=ca4d3827301549de9aa3cf52f548d29dcd25ad0c

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F4sdbcayzd%2Fimage.jpg&hash=934622165fab37a0f8dba11471dc324474f89439

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fe4aciyhfl%2Fimage.jpg&hash=d50ba32b00ad3b47874e3dd14e3ab7e0558293a5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F6hcnyg1th%2Fimage.jpg&hash=1829ee4aa76820c98ee79bb85526497855d6283d

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F94b3ssknt%2Fimage.jpg&hash=3512528fd6bed9cca98bea7d8069765fd5be25b7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Fi2oohi039%2Fimage.jpg&hash=dee015ba15af593c8a1a47bf307e0d1799f9bf4c
И тортата за рожденият ми ден  :-D *CRAZY*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fcj8uwdbcx%2Fimage.jpg&hash=e7acf1bdd576eadde8a65c0cb1f08405f1e3ebda

trupai

Красота! Ама и тортата си я бива  *DRINK*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Бая си го зарязал,много алги.Инак много хубави цветове с новото осветление.Ако са ти се вдигнали нитратите,взимай мерки,че скоро може коралите да пострадат.

diabolique

Цитат на: Ilianidis - 04.11.2013 09:23
Бая си го зарязал,много алги.Инак много хубави цветове с новото осветление.Ако са ти се вдигнали нитратите,взимай мерки,че скоро може коралите да пострадат.
Нитратите и фосфатите са 0,0. Кафяви алги се появиха по страничното стъкло (преливната колона) от скоро, но гледам да не им обръщам много внимание, засега не са напаст и като че ли намаляха. Не ми се правят експерименти с разни добавки, буфери.... общо взето нещата които ти си правил с твоята система  ;-) От всичко което чета, май не си пробвал съвета на Камен, а именно да спреш известно време с промените  :-)
Добавям само стронций и микроелементи, йод на Тропик Марин.
Преди месец ме нападна циано, появява се и изчезва по пясъка и камъните, но като че ли намъля. Гледам на него като част от циклите на аквариума. Най много беше в дясно по пясъка (вижда се на снимките) Пясъка не изглежда никак добре поради факта че 2-3 месеца нямах ровещо гоби, а тези които взех скоро се крият от дамселите все още.
Притеснява ме появата на тези зелени алги, тръгнаха от камъка на едно спс-че и пораснаха доста, май ще ги скубя вече. Не знам с какво се хранят за да растат   *dontknow* Дано не се разпространи и по другите камъни!

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fujzaiyc2z%2FDSC_0475.jpg&hash=975767c535b0d418ab7fa1046d6e0b947d8897b4
Имам и някакви израстъци по един камък. Още в началото си бяха там но си стояха без да растат.От скоро започнаха да се разрастват. Никаква идея нямам  какви са и дали да се притеснявам от тях! Ето и снимка.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fjj4nkud9n%2FDSC_0472.jpg&hash=e500def6ebde5ed0fb4fe6c5127dfb237cc71714
Качвам и снимка с развитието за период от 5-6 месеца на първата ми акропора. След 5-6 месеца ще кача отново сравняваща снимка за да се вижда какъв е резултата от Т5-ците. Нека и по компетентните изкажат мнение дали се е развил нормално за това време  :-)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2F84b2b5kwh%2Fproba1_copy.jpg&hash=e98dd8a0aa602638849ac90b8ef61da28a635fa8

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 03.11.2013 22:23
Продължавам да имам проблеми с КХ и ПХ, все така ниско! Долу-горе  поддържах КХ със сода, но не и в нормалните граници, почити винаги отиваше под 6.5. Тези дни ще пусна калциевия реактор и се надявам да се стабилизира.

Какво значи "почти винаги отиваше под 6.5"? Както ти каза Илиян преди, нормално е да пада и трябва непрекъснато да се добавя сода (дори всеки ден при натоварени ситеми без реактор) за да го държиш високо, това не е рН, което да се стабилизира. Колкото по-бързо пада кН, толкова по-добре за аквариума ти - означава че коралите ти растат, това са неща от А и Б на морската акваристика. От неща като буфери (содата, която слагаш), добавки като йод, стронций и т.н. няма да се отървеш ако искаш корали, тъй че без сарказъм към колегите моля.

На първата снимка зеленото са си цианобактерии, само че зелени, на втората снимка е нещо от което много трябва да се притесняваш, защото това са нишковидните водорасли. Тези твърди тъмно зелени топчета са стадий от развитието им, след като се спукат разпръскват огромни количества спори, от които тръгват нови водорасли.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Не знам защо остават всички с мнението че си правя експерименти, добавям това което изисква балинг метода и то колкото изисква системата ми,това че някои неща се променят са неизбежни за мен и не мога да бездействам,пък стигаме дотам,че даже съм си спестил някои добавки от букета;)
Извинявам се за офтопика.
Акропората ти е пораснала много добре и все повече клоня и аз към хибридно осветление.Май няма все още коралова ферма разчитаща само на диоди.

ojo

Има и такава ферма това е Aqua Illumination SOL's at DeJong Marinelife виж в клипчето


но забележете на каква височина е осветлението това е въпроса защото всеки казва,
че трябва да е много силно осветлението a тука една лама е само 75 вата на максимално пусната .

Ilianidis

Чак да се обърка човек,а всъщност  може да съм на правилния път,преди месец в целта си да го усиля,свалих тялото ми на 10см от водната повърхност,а имам15000лм,забелязах,че нещата се влошиха и го върнах обратно на 25.

tonino


Стоян Михов

Акропората е пораснала, но начинът й нарастеж не е добър. При добри, нормални условия акропорите растат от всички разклонения равномерно или почти равномерно, с лек превес на горните разклонения. Когато растат със само с еднинични разклонения, които растат много бързо и започват да образуват като "букетче" към върха си нещо не е наред. Не знам какво може да е това, може би недостатъчното светлина, вероятно акропорта се опитва да се приближи повече към светлината. Такъв тип рстеж наблюдавам и аз при корали, които са сложени в млад аквариум с неподходящи условия, особено светлина, тогава акропорите стоят със месеци без да нарастнат изобщо и когато условията малко се стабилизират, "изстрелват" по едно-две разклонения, на върха на които се образува нещо като нов корал, а долната част не нараства, имам много такива.
При твоята акропора виждам образуване на нови клони и от мястото, където беше се обелила, откога е това? Интересно ми е има да учим още много за поведението на коралите в аквариумни условия.

Цитат на: Ilianidis - 08.11.2013 07:22
Чак да се обърка човек,а всъщност  може да съм на правилния път,преди месец в целта си да го усиля,свалих тялото ми на 10см от водната повърхност,а имам15000лм,забелязах,че нещата се влошиха и го върнах обратно на 25.

Илияне, не се давай толкова лесно  :-P. Обърнете внимание на осветлението на основната вана с растящите фрагчета, над него има над 60 модула сигурно, което прави над 4500 вата диодно осветление. Обърнете внимание и на дълбочината на ваната ,тя е не повече от 15 см сигурно. Ваната вероятно е около 1,5 метра широка на около 4 метра дълга, при дълбочина 15 см, това прави около хиляда литра, а сега сметнете колко вата се падат на литър :) ?  Дори и да сметнем на единица площ пак получаваме над 750 вата на квадратен метър диодно осветление, за справка Корален Дзухт препоръчват 550 вата на кв метър и то т5.
Това, че осветлението е толкова нависоко нищо не означава, тук е използвано осветление с 40 градусови оптики, за да може да стои на високо и да си бачкат пичовете по коралите и да не им пречи. А другите вани с по-слабото осветление - те са основно с лпс корали и пак са плитки, а там където има спс, това име търговският приом, просто слагат вече отрасналите фрагове,които ще се продават, при по-слабо и по-синьо осветление за да започнат да растат по-бавно и да започнат да се оцветяват както трябва, да придобият "търговски вид" така да се каже.
Та товае според мен трябва да се избягват сравнения с коралови ферми и лични аквариуми, няма смисъл просто. А защо повечето коралови ферми са с луминисцентно осветление, отговорите са много, не е еднозначно, но я сметнете колко пари са дали дежонг за осветлението само над голямата вана 60 * 1300лв = 80 хилки, я да видим сега колко пари щяха да дадат за луминисцентни пури, да кажем че ще им трябват 100 пури по 54 вата за да направят долу-горе еквивалента на 4500 вата диоди. 100 пури по 60 лева да ги кажем = 6000 лв, останалата инсталация - основно баластите, ащото на тях залези не им трябват  *JOKINGLY*, няма да им струват повече от 2000 лв, и какво стана 80 хиляди срещу 8 хиляди? И ще могат да сменят пури 10 години преди да достигнат до цената на диодите. Ще кажете, че те няма да вземат диодните осветления на тази цена, да ама и пурите няма да вземат на 60 лв :).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Стоян Михов

Цитат на: tonino - 08.11.2013 08:06
За първата снимка съм съгласен. На втората тези топчета не  :popcorn:са стадий на нишковидни водорасли, а едноклетъчни водорасли с едни от най-големите клетки в природата. Действително се размножават по този начин, но няма да се образуват някакви повлекла от нишки, а именно подобни сверични или овални балони - клетки. Следващия път, като сменяш вода поставяш маркуча до тях и леко ги отделяш от камъка. При мен не създават никакви проблеми- ако искаш да четеш повече търси в гугъла - bubble algae.

Много интересно tonino,  мерси за това, аз ще изровя статията, където се описваше цикъла на нишковидните, точно със снимки на тези топчици,даже мисля че съм я пускал някуъде тук из форума.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Ojo, само да вметна, че DeJong не са ферма, а търговци  ;-) . Те не фрагват и не "размножават" корали, просто ги съхраняват до продажбата им (което при тях не е особено дълго). За да ги вдигнат лампите на тази височина най-вероятно са с 40 или 60о лещи (Стоян го е написал докато пиша). Октоподе в DeJong почти нищо не се задържа повече от седмица. Нямам идея кога са снимали клипа, но през април, когато ходих до там, нямаше повече от 30 акропори, общо във всичките им вани.
Ники, това, че отново получаваш някаква кафява фаза е от добавянето на т5 пурите, но ще отмине. Зеленото циано най-често се развива върху отмиращи алги и мисля, че не е притеснително. Ако се опитваш да почистваш бъбъл алгите, внимавай много да не спукаш някое балонче - плъзват из целия аквариум.

Публикациите са слети: 08.11.2013 09:18

Само да вметна, че понякога рехав и прав растеж, без разклонения, се получава и при слабо течение. Особено при бързорастящите спс корали (най-видимо е при сериатопора хистрикс)

Стоян Михов

Относно бабъл алгите: Прави сме и двамата със tonino  8-). Може да са бабъл алги от род Valonia, но може да са гаметофити на нишковидни алги от род Derbesia http://www.cavehill.uwi.edu/bio_courses/bl14apl/algaenew_green.htm :)., към края на статията им е описан жизнения цикъл.
По какво може да се различат двете не можах да открия много, но едно от обясненията беше, че гаметофитите на Derbesia плуват във водата като ги откъснеш, а топчетата на Valonia потъват на дъното, иначв външно не може да се различат май  *mislia*.

Лошото е ако е Derbesia, бабъл алгите са по-лесни за премахване, ако не са много. Сега като се замисля моите топчета наистина бяха от Derbesia, защото като ги чистех плаваха и после ги махах от решетката на вортека, който имах тогава, даже мисля че съм ги снимал там.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 08.11.2013 00:49
тъй че без сарказъм към колегите моля.

Не бих си позволил да съм саркастичен в подобен момент и колегата. Извинявам се много ако така се е получило  :-( Хубаво е че така подробно се описва проблема и съм сигурен че ще се справи с него, има добри поддръжници  *THUMBS UP*
Цитат на: Стоян Михов - 08.11.2013 00:49
Какво значи "почти винаги отиваше под 6.5"?
Както Илиян ме посъветва, започнах да добавям сода в много малко количества, които много рядко качваха КХ-то над 6.5. Не исках да рискувам с повече за да не прецакам нещо. Затова казах че вече идва ред на калциевия реактор. Още не съм го монтирал, в Ямбол не мога да намеря дори брояч  на мехурчета  *CRAZY*. Надявам се до края на седмицата да е заработил! От добавките за храненето и растежа на коралите, разбира се че няма да се отърва, скоро мисля да започна и дозирането на трейс елементите на тропик марин  :-)
Цитат на: Ilianidis - 08.11.2013 07:22
Чак да се обърка човек,а всъщност  може да съм на правилния път,преди месец в целта си да го усиля,свалих тялото ми на 10см от водната повърхност,а имам15000лм,забелязах,че нещата се влошиха и го върнах обратно на 25.
Илияне моята диодна лампа е на 35 см. Преди време и аз реших да я сваля на 15 см от водата с цел да я засиля малко, резултата не беше добър, някой от меките корали стояха като попарени, някои спс-си започнаха леко да се забелват в основата. Върнах лампата отново на 35 см и нещата се оправиха. Затова реших че ще я подсиля с Т5. Диодите ми са 10 бели, 9 ройал блу, 7 сини (незнам точно какви) и 4 виолетови. Не знам на какви лумени и nm работят но Мишо ще минава от тук в неделя и ще ми каже, консултирали са се е него когато са ми правели лампата. Т5-ците са Aquablue Special, Coral plus, Blue Plus, Actinic na ATI. Видимо всички заедно светят малко по бяло (както и исках). Светлината от комбинацията с диодите е много приятна, не съм забелязал досега сгърчване по меките корали, както ставаше от време на време само с диодната лампа, надявам се че е на правилна посока комбинацията от диоди с Т5

vesko_aa

Относно осветлениетов DeJong мога да вметна само малко пояснение: В голямата вана с корали има диодни лампи само с бяло и актиника, водата над коралите е не повече от 20-25см и тавана над ваните е прозрачен - т.е. се разчита на естествена слънчева светлина. В другите вани, които не са под прозрачния покрив има друг модел на същия производител лед лампи, в които има и диоди в зелено и червено, където са сложени по-скъпите и редки видове диоди. Относно оборотността на наличностите там: Наистина по-обикновените (евтини) акропори и монтипори се задържат за кратко, но в редовните си пътувания до Холандия съм забелязвал корали, които не са се продавали с месеци - т.е. очевидно условията и осветлението не са били неподходящи за коралите.
Може би трудността при имитиране на някакво широкоспектърно осветление идва от факта, че при диодите, доставяни от Китай трудно може да се разчита пълно съответствие на описанието и реалните характеристики.

камен чочев

Ники, кН 6,5 е под критичното. Мисля, че трябва да позасилиш буфера и да вдигнеш нивата малко

ojo

Никой не е казал,че дежонг не са фирма която продава корали ок ето и една американска не само продава но и фрагва има и клипове това коeто използва също лед светлини

има едни от най прекрасните снимки във фейсбука .
Ето може би едно осветление което си струва някой да пробва

http://www.aquaillumination.com/lighting/hydra/fiftytwo.html#top това се сравнява в америка със ecotech за което ти говорих като се видяхме Камене.

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 08.11.2013 08:56
Акропората е пораснала, но начинът й нарастеж не е добър. При добри, нормални условия акропорите растат от всички разклонения равномерно или почти равномерно, с лек превес на горните разклонения. Когато растат със само с еднинични разклонения, които растат много бързо и започват да образуват като "букетче" към върха си нещо не е наред. Не знам какво може да е това, може би недостатъчното светлина, вероятно акропорта се опитва да се приближи повече към светлината. Такъв тип рстеж наблюдавам и аз при корали, които са сложени в млад аквариум с неподходящи условия, особено светлина, тогава акропорите стоят със месеци без да нарастнат изобщо и когато условията малко се стабилизират, "изстрелват" по едно-две разклонения, на върха на които се образува нещо като нов корал, а долната част не нараства, имам много такива.
При твоята акропора виждам образуване на нови клони и от мястото, където беше се обелила, откога е това? Интересно ми е има да учим още много за поведението на коралите в аквариумни условия.
В началото когато взех акропората, не помръдна повече от месец. Тогава реших да сваля лампата по ниско. Акропората изстреля разклонението много бързо, но както вече писах, някой от меките корали на моменти стояха като попарени, дискозомите се скриха в сенките, по камъните се появи някакво циано. След повече от месец със свалена лампа, реших да я върна на 35см от повърхността (както беше в началото), тогава акропората пусна разклоненията в долния край.
Интересно ми е какви ще са последствията от добавянето на Т5-ците, затова и пуснах снимки за сравнение. Засега всичко изглежда ок, няма спаружени меки морал. Ще свалям по малко лампата докато пурите достигнат 25 см от повърхността (диодите ще останат на около 30см.). Виждам че и други колеги комбинират диодните лампи с Т5-ци, ще им е интересно и на тях предполагам. Започвам да си мисля че нещо им куца още на диодните лампи, може хибридните лампи да са новата мода  :-)
      Бъбъл алгите ги отстраних, бяха се захванали доста здраво за камъка. Бяха много твърди и потъваха на дъното, надявам се че не са били нишковидни.
Цитат на: камен чочев - 08.11.2013 12:31
Ники, кН 6,5 е под критичното. Мисля, че трябва да позасилиш буфера и да вдигнеш нивата малко
Камене, имах малко кафява фаза но нищо страшно  *THUMBS UP*
Кх го вдигнах до 8 и ще гледам да го държа в тези стойности 8-9. Днес мерих калция и магнезия и се е случило нещо странно за мен! Преди 2 седмици калция беше 420, магнезия около 1200, добавих само малко магнезии. Сега тестовете показват 500-520 калции и 1100 магнезии, как е възможно това?
     

dafil

Сигурен ли си,че си хванал вярното шише :-D
Хора сме-правим и грешки ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

diabolique

Цитат на: dafil - 14.11.2013 00:10
Сигурен ли си,че си хванал вярното шише :-D
Хора сме-правим и грешки ;-)
И аз си помислих че нещо съм прецакъл с меренето, защото с едното око гледах биг брадар  :-D, и направих второ мерене с повишено внимание. Резултата беше същия. Теста ми за калция и магнезия е на JBL, освен той да е дал фира вече. На 21 имам ходене до София и ще си взема тест на salifert

trex700e

Много красива система , а и виждам,че имаш като моя помощник  *ROFL*

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1383145_520947631334308_482919564_n.jpg

и двете дълги години да те радват!

ojo

Здрасти въпросът ми е с колко вата лампа светиш?Имаш ли оптики или не и?Защото някой казват да я пусна моята на 100 процента е тя е 300 вата с отики и то на 300 литров аквариум , както ти казваш  гори коралите .Какви пури сложи допълнително "говоря като цветове".
Лек ден

Ilianidis

Бих писал в моята тема,но поста ще е на място като отговор.Целта на ъпгрейта на моето тяло преди година и нещо беше липсата на сериозен растеж,хвърля се енергия на вятъра,а резултат никакъв,само сериатопори и стилофори растяха задоволително.След като засилих мощността,растежа се усили,като започнаха и акропорите да растят,ноооо повечето неравномерно.Като гледам някои рифове с каква мощност са осветени,явно има още да се върви нагоре.Но ледовете са по-различни от всичко познато досега,хем са ярки,хем спектъра е малко свит,хем не осветяват засенчените места добре.Аз след адаптацията с моя проблем бях изключил една част от осветлението,оцветяване се забелязва,растеж минимален.Просто не е същото като на максимална мощност.Не се сдържах и включих и третия кръг за 3часа на ден,като постепенно времето ще се увеличава.Значи според мен ако искаме акропори,трябва мнооого яка светлина след дълъг период на адаптация,дали това е осъществимо с ледове не мога да твърдя,нещо в ледовете все още не е както трябва,или са силни и изгарящи,или неефективни.Повечето перфектни композиции съм виждал единствено под т5,макар и да има бледи и кафяви нюанси.Но растежа и здравето на корали под този тип светлина са уникални.А останалите не изискващи силна светлина корали няма как да се чувстват добре ,просто трябва да се преместват на подходящите места.Има и дълбиководни акропори,та трябва да познаваме и изискванията им,когато се редят в домашния риф.

diabolique

Цитат на: ojo - 22.11.2013 07:14
Здрасти въпросът ми е с колко вата лампа светиш?Имаш ли оптики или не и?Защото някой казват да я пусна моята на 100 процента е тя е 300 вата с отики и то на 300 литров аквариум , както ти казваш  гори коралите .Какви пури сложи допълнително "говоря като цветове".
Лек ден
Здравей ojo!
Лампата ми е 300 вата без оптики. 30 десет ватови диода, които са без димиране и светят на пълна мощност. Когато поръчах да ми правят системата, не разбирах нищо от осветление и се доверих изцяло на майсторите. Ако сега трябва да си правя диодна лампа, не бих използвал 10ватови диоди (има доста писано в раздела по този въпрос). Имам съмнение че белите диоди не светят в правилния спектър, и вероятно ще бъдат подменени.
Дали да я пуснеш на пълна мощност ще прецениш сам, като следиш поведението на коралите. Ако растежа на коралите ти е добър, защо да правиш експерименти?!
Т5-ците са Aquablue Special, Coral plus, Blue Plus, Actinic na ATI.
Цитат на: trex700e - 14.11.2013 10:08
Много красива система , а и виждам,че имаш като моя помощник  *ROFL*


и двете дълги години да те радват!
Йоркитата са уникални кучета  *DRINK* Голям красавец е твоя дзвер  *THUMBS UP*

   П.П. Другата седмица ще има още едно рифче в Ямбол, красящо малко кафене в центъра. Ще пусна нова тема относно него!  :-)

diabolique

Да по събудя темата малко!  :-)
От около месец, аквариума си има ново място в стаята. Трябваше да го изпразня целия за да успеем да го поместим. Вода, риби, корали, камъни, всичко беше вън. Беше пълен хаос 2 дни, но си струваше, сега изглежда много по добре   :-)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fxhg6d1lsp%2Fimage.jpg&hash=843285619a69c473528c49ef91eaac3218d8f6b0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Favu0b5f5d%2Fimage.jpg&hash=e8cf62d27c3193dacbe73318946c99affae8a002

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2F4rnocqmqb%2Fimage.jpg&hash=da835774556a32802f0ea2f1e5221336d4043198

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2F642ryh5qj%2Fimage.jpg&hash=c7c4c6b88f749dfc23ce0b6ef06322d19e680f99

Yonchev

Поздравления! И преди и сега, все си изглежда супер  *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*

diabolique

Хайде колеги пишете в профилите си, да видим кой до къде е стигнал, нека събудим морския раздел!
Ето малко снимки от преместването на аквариума преди няколко месеца

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Facy6gocjh%2FIMG_4058.jpg&hash=b49f76be41953a59a10455449ab298026865b659

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fs2fthrrrx%2FIMG_4065.jpg&hash=0ffbb3971eb40d45bd26f517a41befc1072ef6a7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fbs9e4biuf%2FIMG_4067.jpg&hash=2052f1e2ba0c9b681b37ed2936a970a7ef2e949a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs12.postimg.cc%2Fwa0l72fml%2FIMG_4068.jpg&hash=bde6b6401c1704a36b7902ef924636f3546a60ac

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F63ik4371d%2FIMG_4066.jpg&hash=ebd15f0011b25c2b72f66f22337ec462fc215f07

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fec9mc5vs7%2FIMG_4071.jpg&hash=5e0dc49bb783ea57dd44b0afd4a1125740ac954a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fepw8y6h95%2FIMG_4072.jpg&hash=13d1adda839ae56cc3204f744c4a67cb7231d43b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs23.postimg.cc%2Fctquu35sr%2FIMG_4070.jpg&hash=329e1cba3bf516915a4957480144907dff49bc02

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fepbrc76y9%2FIMG_5041.jpg&hash=133dea897b1a760e1019541c44c57a5b326550ff

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Ffugcdvhc9%2FIMG_5042.jpg&hash=ec74fb70f9b897a9a016756b4245f1196a4c55ad


Публикациите са слети: 23.11.2014 16:25

Имаше и ъпдейт на техниката. Добавих един вортек МП40, лампата и скимера. Осветлението е заменено с изцяло диодно 500в. изработено по поръчка от Бисер Леткарски, но за съжаление немога да кажа какви диоди точно са комбинирани, единственото което имам е тази таблица   
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fclzv7h0vl%2Fclip_image001.jpg&hash=a1bc3fe82ccfee4e65bc9d28ea075286249da04c
Първите ми впечатления са доста добри! От вчера вече имам и скимер с марката Леткарски, изработен съобразено с моя литраж. Изглежда доста масивен, добра изработка и качествени материали. Видимо работи много добре и се надявам да се отрази много положително на аквата. 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs11.postimg.cc%2Ff8hyaiuqr%2FIMG_5031.jpg&hash=7f4400cee25be659e0da9e988fc4dadc713a86eb
Много се радвам че някой от България се е захванал с нещо подобно, и то на доста високо ниво. Друго си е когато ти се счупи нещо или се появи някой въпросителен, да се обадиш веднага на производителя и да получиш подробни инструкции и съвети на БЪЛГАРСКИ език, и ако евентуално ти трябва някоя част за подмяна да не чакаш 101 години доставка от чужбина (ако въобще е възможна). Поздравления Бисере, продължавай все така!!!  *privet* 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fq8x0rana3%2Fimage.jpg&hash=d0d5f2544eafbfb16203dd93ab54db47f6a1658d

Стоян Михов

 *BRAVO* Най-накрая аквариума си дойде на мястото май. Поздравления, промени трябва да се правят, за да се поддържа интереса жив. Минаваш на друго ниво и на познания и на оборудване, само хубави неща оттук нататък ти пожелавам.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

trupai

Караш си колелото и гледаш Рифа! Какво му трябва на човек!
Браво!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

diabolique

Клоуна си е наумил нещо с тази еуфилия, постоянно и смуче пипалата  :karamse:
https://www.youtube.com/watch?v=Ccl5gVo1VB8&feature=youtu.be

Ilianidis

Да няма паразити в устата,моя го правеше същото,когато след умиране на една риба му се възпали окото и побеля остата.Като оздравя,спря да си играе.

diabolique

Днес си поиграх с една видео програмка и направих едно бързо клипче, направено с телефона, на аквариума който не е много за снимане в това състояние, поради  постоянното ми бъзикане на калк реактора и големите колебания в параметрите на водата. Все пак да покажа до къде съм я докарал и аз  :-) Някои цветове въобще не са излязли под диодите, но скоро ще добавя и тяло на ати палармодул с 8 пури по 54 или 80в, към сегашното диодно и тогава ще поснимам както трябва

julianiv

Аквариумът ти става все по-красив, не знам какво те притеснява. Във всичко се вижда мерака и постоянните грижи, поздравления за постигнатото!

Няма ли възможност временно, докато снимаш, да се изключат или димват сините диоди? 

vankata_032_pld

Мале Ники  страхотен напредък  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*
Кога ли и аз ще доживе да видя такива корали *CRAZY*

diabolique

Цитат на: julianiv - 13.03.2015 11:10

Няма ли възможност временно, докато снимаш, да се изключат или димват сините диоди? 
Не ми се искаше да стресирам коралите а и рибите веднага се изпокриват когато се промени рязко светлината.
Цитат на: vankata_032_pld - 13.03.2015 13:56
Мале Ники  страхотен напредък  *BRAVO* *BRAVO* *BRAVO*
Кога ли и аз ще доживе да видя такива корали *CRAZY*
Благодаря Ванка! С твоя ентусиазъм, възможности и перфекционизъм, резултатите няма да закъснеят, само не се отказвай този път с каквито и трудности да се сблъскаш, ще помагаме с каквото можем  *THUMBS UP*   Сигурен съм че ще допринесеш много за развиването на хобито в България! 

diabolique


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Frr85wblb3%2Fimage.jpg&hash=9d1725ee176f3722715d196502a1f5a2bd691a64

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Fklgetvc7z%2Fimage.jpg&hash=7e916554a2ef076d363ede25310c8584df2aa7f2


Вчера добавих палармодул на АТИ 6x80 вата Т5. В сравнение с диодната лампа Леткарски мога да кажа че т5-ците не могат да извадят цветовете които изкарват диодите, комбинацията от двете обаче, чисто визуално е много добра. Засега ще светя с палармодула по 2-3 часа на ден с единия кръг на лампата, който пали 2 пури, за около седмица, след което ще пусна и втория кръг, като постепенно ще увеличавам часовете докато постигна светоденя който искам. Тогава ще дойде ред и да поснимам малко и да покажа как стоят нещата :)

niky

Така като гледам, готов си за снимане *BRAVO*

diabolique

Жената си играла с телефона днес  :-D

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fla6j0mqz1%2Fimage.jpg&hash=c6b5502999cb5240b5a801c1638cbf565e4cfd8e

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fw739bnoct%2Fimage.jpg&hash=f751817ff04aa3296ae225893d3ecceab77c8890

niky

Страхотен аквариум.
Поздравления *THUMBS UP*

vankata_032_pld


diabolique

Малко снимки с телефончето  :-)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fohv8ygs2f%2Fimage.jpg&hash=edc5d9f8cc50751e243933fff265746ccbe03a55

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2F5e1xi4f87%2Fimage.jpg&hash=f8a7d9ea89a3c5cbf66ad10db2c7daabd3ed6e69

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fl0t6vht07%2Fimage.jpg&hash=a7f43723ece8c2439ca7b2dcf1016afa22e96798

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fydwby3xuf%2Fimage.jpg&hash=96afa4010ca318a665447c77a55d32f2d4d6f29a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2F5o4e4cniv%2Fimage.jpg&hash=a9da9bf324b4405d6f77f68a5eedf5ec98df2ab7

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fq5pcfzzmf%2Fimage.jpg&hash=8e88d91931be6120dc5582c819cd9cd6a9d1cf3a

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Fv5msny593%2Fimage.jpg&hash=0b6e9552b16c85cf8d4b86325e82f8d8d36332d4

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2F4ursbqhhz%2Fimage.jpg&hash=fcd706c2be8ee0a89be3d74fa7cd5d45fa56c43c


Публикациите са слети: 24.05.2015 18:54

Нападна ме някаква зелена гад още преди да сложа т5-ците, не се разраства за сега и се надявам да изчезне скоро. Не сим правил никакви промени от доста време и нямам идея от къде изникна. Ако някой имам предположения, споделяйте  :-)

vesko_aa

Тази зелена гад е зелено циано дължи се на силикати,провери си осмозата .Почести го ръчно и си смени фосфатният абсорбант, той абсорбира и селикати. *privet*

diabolique

Веско, и аз първо за това се хванах. Още през ноември започна да се забелязва много леко позеленяване на камъните, месец по късно вече беше доста видимо, тогава реших че съм предозирал със добавките А,Б,Ц,Д на Red Sea, понеже добавях 2 пъти над предписанието около месец и нещо. Спрях добавянето, но месец-два по късно се позасили позеленяването, тогава реших че е от осмозата която даваше показатели около 060 с ТДС- метъра. (само да добавя че от чешмата показателите са 400  *CRAZY*) Подмених 5-микроновия филтър+карбоновия+мембраната+силикатния пълнеж (допълнителен патрон след осмозата), показателите паднаха на 005 и за в момента си е с тези показатели. Чудя се дали да не сложа още един патрон със силикатна смола? бях чел някъде че с 2 патрона показателите се свалят до 000.
Мисля си какви други промени правих по това време и се сетих че когато слагах новия скимер, трябваше да го повдигна доста и сложих една цяла пластмасова касетка от зеленчуци, :-D и се чудя възможно ли е тя да отделя нещо във водата? Пластмасата и е малко странна и понамирисва малко като бакелит! Преди няколко дни намалих и температурата на водата и като че ли малко понамаля зеленията, преди това климатика беше направен на 26 градуса и се включваше когато достигне 27, сега е в диапазон 25-26 градуса. Също така в продължение на доста време в следобедните часове, аквариумът е бил огряват от слънцето за час-два, добре че си бях в къщи веднъж по това време, сега щорите са пуснати следобед и няма проблем със слънцето. Забравих да кажа че и фосфатната смола е сменяна преди около 2 месеца, не вярвам вече да не функционира. Ако някой има предположения, помагайте!  :-) 
Да допълня че от начало въобще не приличаше на циано а по скоро на някакви микроскопични алги, от скоро вече се заформи като ципа на места и си заприлича на гадната твар

vesko_aa

Е браво,остава само да го почистиш ръчно и ако проблема с силикатите е решен няма да се появи отново.Измери силикатите в аквата, защото и някои камъни изпускат силикати.Пластмасите също трябва да са специални за това си направи стойка за скимера от акрил или форекс.Дано да съм бил полезен.

diabolique


Ilianidis

Може да се каже само едно,перфектен развит риф,доставящ голямо удоволствие да се гледа.Браво!

niky

Наистина е впечатляващ. Личи си че собственикът му чете и може. *THUMBS UP*

vankata_032_pld

Браво Ники страхотно се развива рифа !
*BRAVO* *DRINK*

diabolique

Някой иска да създава поколение

diabolique


vankata_032_pld


камен чочев

Браво Ники, прекрасно изглежда!


Sent from my iPhone using Tapatalk

diabolique

Честита нова година! 2016 да ни донесе по цветни корали, по малко алги и разбира се много много здраве!  *DRINK*

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs7.postimg.cc%2Fet4l2lejv%2Fimage.jpg&hash=57696aed6ac70b0805c207d7ded43e2a157680bf

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs27.postimg.cc%2F9p1otke2b%2Fimage.jpg&hash=369f0b0fed82edb5f903e05c1375d8212ab360a5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs4.postimg.cc%2Feesvhllrh%2Fimage.jpg&hash=ffce0b6eed1c0f3398ec6f7af8d9dad4d0a799b6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F73da3a6dz%2Fimage.jpg&hash=4a6bee4abb53f92aa303d4aef1c68e04c1a002f6

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2F719aof0ef%2Fimage.jpg&hash=2a806b23e673014c81fbeee4079cb575572afa6f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2F45us2zycp%2Fimage.jpg&hash=f901788ae5488a2fe174504af39ca872b6989ced

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs15.postimg.cc%2F5zgdzxz7v%2Fimage.jpg&hash=b6fdb0c52f7a78bfa653fd0169d854d81a3938fb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Fy7co75g9b%2Fimage.jpg&hash=bea37e04b946f5b7e8742e209720424854b9654f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Fu24gp0mub%2Fimage.jpg&hash=c8a1327c7c3a5dadc22220df0c9c3d611e9102c2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2Fgtlxpuerp%2Fimage.jpg&hash=61c74acee9024378e7e048d961ba49c8d5510de1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs16.postimg.cc%2Fvquequs05%2F010.jpg&hash=e2c622985f01e175e06cb1438724633b2add1513

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fc92f29sw1%2F011.jpg&hash=540b474c4674af9cd21d0358d121ff048d2fb054

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fnzcq1y0p9%2F012.jpg&hash=ac189bceb0f78a6bde4eee16e816a29524e1a2f5

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.cc%2Frlzy7e0en%2F013.jpg&hash=750126062a12308e591eaf6138aeb79d6936bc95

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fh99snybmh%2F014.jpg&hash=3521dd0b00d2931f0bb65c572dfd1b324053ff52

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs18.postimg.cc%2Fg9b83vq15%2FIMG_6143.jpg&hash=cc7779430ca1569a0ed41bfd0ba8d82402d7f3e4

venitos

Страхотен аквариум, невероятни цветове!  *thanks
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs25.postimg.org%2Fvsynxqwuj%2F3150.jpg&hash=9e04c2edcf4c31bc9716dd722a91783aa6af7af3

julianiv

Чудесни пожелания, а рифа е истинско удоволствие за окото!  *privet* 


Amev

Дано да го има в конкурса , наистина страхотен риф !!!

Ilianidis

Чудесен.Как съумяваш да гледаш различни по изисквания корали и всички да са прекрасни.Примерно аз никога не съм се радвал на гривест бриареум.Винаги се е свивал при мен и накрая загивал.Същото със стар полипа на последната снимка.И той не ми издаяни.

trupai

Честита Нова Година! Останах без думи! Страхотен риф! Поздравления!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

diabolique

Благодаря за хубавите думи!  :-)
Снимките ги правихме вчера точно заради конкурса с един приятел, доста на ти с фотографията.
Илияне, меките корали и полипите не винаги се чувстват добре, особено когато съм доста ангажиран и храня на бързо само веднъж със суха храна (за радост в последно време това се случва рядко) Нитратите падат до неуловими нива и ако се задържи така повечко дни, започват да се появяват какви ли не алги, особено по страничното стъкло което е осветено от дневна светлина. Когато имам време да обръщам достатъчно внимание на аквата, храня веднъж със суха (първото хранене), вечер храня с по 2-3 кубчета замразена (артемия, мисис, домашно забъркан микс) и половин час преди да изгасне лампата в 11:30ч. слагам парче замразен планктон и изключвам помпите за половин-един час ако не бързам да скачам в леглото, (казвам парче, защото взимам пликове по 500гр от които отчупвам) Когато правя редовни хранене, нитратита са между 2-5 и всички меки корали и полипи, стават разкошни, СПС-сите също се чувстват добре при тези нива.
Добавям само А,Б,Ц,Д на ред сий. Не бях мерил параметри през последния месец, през който имах достатъчно време за хранене и консумацията на калий се е увеличила доста. Калцият беше паднал на 380, КХ-6.5, Мг-1150, Калий-250, за радост само червения цвят избледня (това и ме накара да извадя тестовете от шкафа) особено по червените монтипори, на които направо им посивяха краищата.
За мен храненето е ключов фактор за една здрава и добре изглеждаща система!

Стоян Михов

Браво, страхотен е станал!  *bg* Смених снимката. Благодарности, че си се включил в конкурса, без малко да се изложим там.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Честита Нова Година !
А аквариума е жесток !

masho1

Аквариумът е уникален!Дай боже всеки му такъв през новата година :)

diabolique

Благодаря Стояне!
Хубаво е да се вижда че морската акваристика, набира все повече популярност в България и вече не е табу-то което беше преди време, за това колеги, раздвижете темите си и покажете кой до къде е стигнал  :-)
Тези дни ще правя нов съмп от по ново поколение, закрит със филтърни чорапи. Сам го проектирам и ще се радвам на вашата помощ и мнение!
Ще е нещо подобно

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fh53r4v3bt%2FElite_M2_2.jpg&hash=334c74f63756a5bdae6c0b2010f6e6dff5ed0631
Направих подобен за другия аквариум и искам да ви кажа че филтърните чорапи правят водата кристално чиста, поръчах ги от http://www.aliexpress.com/item/New-200-Micron-Pre-Filter-Sock-Bag-Reef-Tank-Aquarium-Marine-Bubble-Sump-4-x14-53198/32388631352.html?spm=2114.01020208.3.50.Dewbyp&ws_ab_test=searchweb201556_1,searchweb201644_1_79_78_77_82_80_62_81,searchweb201560_4  пристигнаха за около двадесетина дни и са доста по евтини от предлаганите в Бг. Това че е закрит ме радва страшно много, няма никакви пръски в шкафа и изпаренията са по малки  8-)

Стоян Михов

Хайде честито първо място, напълно заслужено  *BRAVO* *bg* страхотен конкурс се получи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

julianiv

Напълно заслужено първо място, страхотен риф, поздравления!

ojo

Страхотен честито

Sent from my X2_Twin using Tapatalk


diabolique

Благодаря колеги! Дългогодишните грижи и постоянство, дават резултат. На живо изглежда много по добре, който минава покрай Ямбол и има време, да се отбие за по бира, имам доста фрагчета които започват да стават големи и ми пречат   :-)

Yonchev

От доста време не бях чел форума, но сега като видях рифа ти и останах без думи, и няма как и аз да не те поздравя, уникален е, безпроблемно и за напред!  *privet* *privet* *privet*

bbzdrn

Понеже в заглавието присъстваше Ямбол/родом съм от там/ се зачетох в темата.От соленоведни не разбирам никък.Но прочетох всичко от начало до край./като и половината не разбрах/ :-D
Впечатлен съм от ентусиазма ти-браво!
Жалко,че солената вода е скъпо удоволствие,но за сметка на това- много красиво!

diabolique

Здравейте колеги!
Силно се нуждая от вашата помощ! Нападна ме някакво водорасло от което няма отърване. забелязях го преди 2-3 месеца да расте на един камък, нарастваше бързо и реших да го оскубя. След седмица беше започнало да расте отново, включително и на още 2-3 места, явно се е разпространило с изпускането на спори докато съм го чистил, за това бях много внимателен втория път когато отново го оскубах хубаво навсякъде.....след седмица-две се беше разпространило още повече! Така си скубя през десетина дни вече 2-3 месеца и мръсната гад е вече навсякъде и задушава коралите, има места където не мога да стигна да го изчистя докато не порасне. В аквариума изглежда черно но цвят, но всъщност е тъмно зелено. Структората му е като перо на птица.
Някой сблъсквал ли се е с нещо подобно? Давайте идеи какво да правя!
Започвам да търся инфо в нета

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Ffh906cnc1%2Fimage.jpg&hash=dab2f64cf266f4e419e9de366821a5d94568123f

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fefvveok8d%2Fimage.jpg&hash=8844ffc69ee0b62b9e1334b166273c254f76df78

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fglq696nop%2Fimage.jpg&hash=1389bb47d668edba794106b24ca8ee4f1ccd87c1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Flztjuh2st%2Fimage.jpg&hash=ecfa1386cee3727ced77554e5f30aeca884e95fd

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fy97z7dxm5%2Fimage.jpg&hash=a676e95038bac9c9b8da71c168499cb18d74e521

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fam2f5j2wd%2Fimage.jpg&hash=322986404f1432b98f2577dfed28143f80dd0ce2

Ilianidis

Съжалявам за хубавия риф,но в морската проблемите са разнообразни и неспирни.Хубаво е човек да има карантинен аквариум.По проблема:докато е било малко е можело да го третираш със спринцовка със сода каустик при спряно течение,че гори всичко,до което се докосне.Виждал съм така да горят бабъл алгите.Какво е водораслото не знам,ще трябва да го идентифицираш,за да намериш начин да се бориш.Успех!

M_I_T_A_K_A

Алгата е бриопсис и е доста упорита. Преди доста време в аквариума в къщи имах проблем с тази гад... какво ли не правих и не се получаваше. Зебразомите и танговете не я докосваха (то и в интернет си пишеше, че не я ядът). В крайна сметка стигнах до това да вадя камък по камък да търкам с груба четка до колкото може да се почисти, след това хубаво плакнене с аквариумна вода и обратно в аквариума (търкаш ли или чистиш в дисплея, наистина пуска спори и само и правиш услуга). Така като е почистена, танговете и рачетата не и позволиха повече да се появи, но потроших много нерви преди това.
Успех с борбата и дано се справиш преди да задуши хубавия риф.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

diabolique

След няколко часово ровене в нета снощи, установих че това е бриопсис да. Да вадя камък по камък на практика е невъзможно, това означава да разбия целия риф. Много успешен метод за борба с тази отврат е завишаването на магнезия до 1600-1800 за 2-3 месеца, това ще пробвам първо! Отговорих си и защо е избуял толкова бриопсиса, по времето когато започна да расте, добавих магнезиев субстрат в калк реактора, понеже не може да компенсира консумацията вече (ще мисля за по голям) и се започнаха едни колебания в ниски нива 1050-1200, сега е около 1100-1150, започвам повишането му с ръчно добавяне.

aonsu209

Тъкмо видях темата и аз го имах, отървах се от него точно със завишаване на магнезия. Но не завишавай само магнезиевия хлорид, а и магнезиевия сулфат. Според мен изчезна от магнезивия сулфат. Успех!!!


Sent from my iPad using Tapatalk

Стоян Михов

Дано имаш успех с магнезиевия хлорид/сулфат,много хора нямат. Спекулира се, че успеха при някои хора се дължи на други компоненти, които идват с магнезиевите добавки на определени марки (Kent). Литий и разни органики. Добавяш ли органичен въглерод под някаква форма?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 10.04.2016 09:52
Дано имаш успех с магнезиевия хлорид/сулфат,много хора нямат. Спекулира се, че успеха при някои хора се дължи на други компоненти, които идват с магнезиевите добавки на определени марки (Kent). Литий и разни органики. Добавяш ли органичен въглерод под някаква форма?
Магнезий ползвам на Ред Сии, нямям представа какво точно съдържа. Пелети на Тропик Марин в реактор, под други форми не. Какви други мерки би ме посъветвал да взема?

Стоян Михов

Магнезия на Ред сий е магнезиев хлорид, за да вдигнеш магнезия при теб до нормалните 1250 мг/л ще ти трябва почти килограм магнезиев хлорид, ако искаш да вдигнеш до 1800 трябва да добавиш над 5 кг. Възможно е да помогне срещу бриопсиса, ама такова количество така ще разбърка химията на водата, че с месеци нататък ще трябва да оправяш нещата, аз не бих го направил, може би като последен вариант.Според мен, вдигни магнезия до нормалните нива, смени медията на калциевия реактор (едно от нещата, което ме накараха да се откажа от калциевите реактори, освен трудната настройка и ниското рН са изключително некачествените, често изпускащи много фосфати медии). Регулирай количеството на биопелетите, предполагам фосфати и нитрати са нула? Имаш ли фосфат ремувър и с какъв тст мериш фосфати?
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ZIRO

Здрасти Ники, аз със скромния си опит също съм се сблъсквал с тази гад, даже в момента пак изби на някой места.
На края на първия месец от цикленето на аквариума, се появиха доста бриопсиси. Впечатление прави, че се появиха там където течението и осветлението ми е най-силно.
При мен магнезия е доста висок още от старта, около 1500 та и малко отгоре, да ти кажа бриопсиса си расте без проблем и си се разпространява.
Аз го премахнах ръчно, отскубва се много лесно и пада на "туфки". После с четка за зъби почиствам камъка, това което остава след време само изчезва и така за два месеца, както казах забелязвам че отново се появяви тук-там на същите места.
В началото на този месец заредих нов фосфат ремулвър, надявам се да помогне.

Успех!
*DRINK*

камен чочев

Здрасти Ники,
преди години и при мен се появи и за съжаление бриопсиса вирее и се чувства много добре и в супер чиста вода, с нитрати и фосфати близки до 0. Според Mr. Julian Sprung има и разни работи дето я ядат.  Това са някои риби от семейството на Foxface/Rabbitfish, някои таралежи(тюкседо, диадема), раци (Mithraculus crab) и охлюви (Elysia sp.,Caliphylla mediterranea, Placida dendritica, Placida kingstoni, Placida viridis и Limapontia capitata. Ако скубането не помага може да опиташ с някои от изброените животинки :)
Това с Магнезия изобщо не е опция, да прецакаш всичко заради алга. Изчаквай ги да пораснат хубаво и със скубане до корен изчезват, аз се спасих по този начин.
Поздрави

Ilianidis

При мене изчезна като че ли от жълтата зебразома.Без много мерак все пак я чоплеше и накрая изчезна.Но и лечебен глад съм и прилагал.По онова време не съм имал висок магнезии,даже обратно беше нисък.

aonsu209

Забравих да спомена, че аз започнах плавно повишаване на магнезия и при 1400 изчезна. Извинявам се за недоуточнението.


Sent from my iPad using Tapatalk

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 11.04.2016 11:40
Магнезия на Ред сий е магнезиев хлорид, за да вдигнеш магнезия при теб до нормалните 1250 мг/л ще ти трябва почти килограм магнезиев хлорид, ако искаш да вдигнеш до 1800 трябва да добавиш над 5 кг. Възможно е да помогне срещу бриопсиса, ама такова количество така ще разбърка химията на водата, че с месеци нататък ще трябва да оправяш нещата, аз не бих го направил, може би като последен вариант.Според мен, вдигни магнезия до нормалните нива, смени медията на калциевия реактор (едно от нещата, което ме накараха да се откажа от калциевите реактори, освен трудната настройка и ниското рН са изключително некачествените, често изпускащи много фосфати медии). Регулирай количеството на биопелетите, предполагам фосфати и нитрати са нула? Имаш ли фосфат ремувър и с какъв тст мериш фосфати?
Фосфати никога не е показвал теста на Салиферт след изчезването им при старта, нитрати през повечето време 0, при по обилно и редовно хранене водата порозовявя леко на теста (Салиферт),
ще намаля малко биопелетите. Имам фосфат ремувър в реактор, не си спомням точно какъв беше, в Екзотикленд се използва същия в аквариумите (от там и е закупен) По препоръки на Камен си работи постоянно, въпреки че теста не показва наличието на фосфати. Медиятя на калциевия реактор я сменях преди 2-3 месеца с добавянето на магнезиевата медия на Корален Дзухт http://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquaristics/Calcium-Reactors/ZEOmag-Magnesium-Granulate.html винаги съм ползвал скелети на корали като медия. Защо магнезиевия хлорид и сулфат действат по различен начин и трябва ли да добавям и магнезиев сулфат?
Цитат на: камен чочев - 11.04.2016 15:28
Здрасти Ники,
преди години и при мен се появи и за съжаление бриопсиса вирее и се чувства много добре и в супер чиста вода, с нитрати и фосфати близки до 0. Според Mr. Julian Sprung има и разни работи дето я ядат.  Това са някои риби от семейството на Foxface/Rabbitfish, някои таралежи(тюкседо, диадема), раци (Mithraculus crab) и охлюви (Elysia sp.,Caliphylla mediterranea, Placida dendritica, Placida kingstoni, Placida viridis и Limapontia capitata. Ако скубането не помага може да опиташ с някои от изброените животинки :)
Това с Магнезия изобщо не е опция, да прецакаш всичко заради алга. Изчаквай ги да пораснат хубаво и със скубане до корен изчезват, аз се спасих по този начин.
Поздрави
Здравей Камене! Неоткриваем си вече в магазина  :-) Иска ми се да се боря с бриопсиса по биологичен начин, но да ти кажа въобще не ми се пускат таралежи и раци, много поразии правят. Виж за охлюви наистина ще взема, освен че може да помогнат са и доста атрактивни някой видове, жалко че не живеят дълго. При следващото ми идване до София ще ти звъня ако те няма в магазина за да се разберем кои да ми поръчаш ако нямаш налични разбира се.
Цитат на: Ilianidis - 11.04.2016 19:59
При мене изчезна като че ли от жълтата зебразома.Без много мерак все пак я чоплеше и накрая изчезна.Но и лечебен глад съм и прилагал.По онова време не съм имал висок магнезии,даже обратно беше нисък.
Илияне, не съм забелязал нито една риба да се заиграва с бриопсиса до сега  :-(
Цитат на: ZIRO - 11.04.2016 12:01
Здрасти Ники, аз със скромния си опит също съм се сблъсквал с тази гад, даже в момента пак изби на някой места.
На края на първия месец от цикленето на аквариума, се появиха доста бриопсиси. Впечатление прави, че се появиха там където течението и осветлението ми е най-силно.
При мен магнезия е доста висок още от старта, около 1500 та и малко отгоре, да ти кажа бриопсиса си расте без проблем и си се разпространява.
Аз го премахнах ръчно, отскубва се много лесно и пада на "туфки". После с четка за зъби почиствам камъка, това което остава след време само изчезва и така за два месеца, както казах забелязвам че отново се появяви тук-там на същите места.
В началото на този месец заредих нов фосфат ремулвър, надявам се да помогне.

Успех!
*DRINK*
Дано не те нападат отново  *MODERATOR* Когато започна да чистя, ръката ми става на гъбички, 1.5-2 часа съм си потопен. Няма как да чистя на повечето места с четка, доста трудоемко е да се бърка между коралите поради височината на аквариума, стойката за фрагове се пълни от 1-2 почиствания на бриопсиса  :-)

Стоян Михов

Цитат на: diabolique - 11.04.2016 23:44
Фосфати никога не е показвал теста на Салиферт след изчезването им при старта, нитрати през повечето време 0, при по обилно и редовно хранене водата порозовявя леко на теста (Салиферт),
ще намаля малко биопелетите. Имам фосфат ремувър в реактор, не си спомням точно какъв беше, в Екзотикленд се използва същия в аквариумите (от там и е закупен) По препоръки на Камен си работи постоянно, въпреки че теста не показва наличието на фосфати. Медиятя на калциевия реактор я сменях преди 2-3 месеца с добавянето на магнезиевата медия на Корален Дзухт http://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquaristics/Calcium-Reactors/ZEOmag-Magnesium-Granulate.html винаги съм ползвал скелети на корали като медия. Защо магнезиевия хлорид и сулфат действат по различен начин и трябва ли да добавям и магнезиев сулфат?
И добре че не е показвал фосфати теста на салиферт :), защото той ако покаже фосфати значи положението е трагично. За съжаление теста на салиферт за фосфати е  най- неточния в ниският обхват от всички тестове. Но щом имаш фосфат ремувър вероятно нямаш фосфати. От кои скелети на корали ползваш в калциевия реактор, на корален зухт или някакви насипни?
Никой не може да ти каже защо магнезиевия хлорид и магнезиевия сулфат действат по различен начин и дали действат изобщо. Аз бих сложил сулфат единствено, за да не побъркам баланса на йоните, но ако не си много навътре в химията не бих те посъветвал да си правиш сам смески и да ги слагаш в аквариума, особено от непроверени доставчици на химикали.
Моята риба заек яде бриопсис, особено като огладнее малко.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Цитат на: Стоян Михов - 12.04.2016 10:21
И добре че не е показвал фосфати теста на салиферт :), защото той ако покаже фосфати значи положението е трагично. За съжаление теста на салиферт за фосфати е  най- неточния в ниският обхват от всички тестове. Но щом имаш фосфат ремувър вероятно нямаш фосфати. От кои скелети на корали ползваш в калциевия реактор, на корален зухт или някакви насипни?
Никой не може да ти каже защо магнезиевия хлорид и магнезиевия сулфат действат по различен начин и дали действат изобщо. Аз бих сложил сулфат единствено, за да не побъркам баланса на йоните, но ако не си много навътре в химията не бих те посъветвал да си правиш сам смески и да ги слагаш в аквариума, особено от непроверени доставчици на химикали.
Моята риба заек яде бриопсис, особено като огладнее малко.
Стояне, вероятно си пробвал всички тестове предлагани на нашия пазар, кой е най точния за фосфати според теб? Да ти кажа, меря фосфати само когато забележа нещо нередно да се случва в аквариума. Относно скелетите мисля че са насипни, ще попитам утре и ще кажа, 2-3 сантиметра, шлифовани парченца са. Риба заек имах още в началото, но на 3-4 месец "пусна котва" без никакви признаци на някакво заболяване, май ще си взимам отново и дано помага в борбата с бриопсиса.
Познанията ми по химия са може би на най ниско ниво (направо се чудя как съм изкарвал 4 и 5 по химия), много голям минус за хобито за съжаление!

Стоян Михов

На нашия пазар май има само Салиферт и Red Sea, от двата на Ред сий е по-добър (но е скъп), иначе най-доброто в хобито e спектрофотометърчето на Hanna за фосфор (не за фосфати), макар и то да дава някои отклонения и много зависи от качеството на "пакетчетата" все пак е по-добро от всичко друго. Иначе професионалните спектрофотометри са най-доброто. За съжаление обаче фосфатите трябва да се мерят максимум до 2 часа след пробовземането, иначе се измерват много ниски нива (защото животинките в пробата ги изконсумират), за да се избегне това пробата трябва да се фиксира, което усложнявамного нещата.
Затова аз малко се съмнявам в точността на Тритон лабораториите специално по отношение на фосфатите, защото често пробата пътува нефиксирана с дни нататък.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Кофти работа е само търпение пожелавам с алгата и ще се справиш . Стояне исках да те питам чета в доста форуми да мешат NaHCO3 съотношение с Na2HCO3 поради каква причина добавят Na2HCO3 .

Стоян Михов

Цитат на: ojo - 17.04.2016 12:15
Кофти работа е само търпение пожелавам с алгата и ще се справиш . Стояне исках да те питам чета в доста форуми да мешат NaHCO3 съотношение с Na2HCO3 поради каква причина добавят Na2HCO3 .
Имаш предвид Na2CO3? Добавят го защото има повече алкалност за единица тегло и защото е по-разтворим. Недостатъкът му е, че има много високо рН и ако сбъркаш нещо смеската или ти е голяма консумацията може да вдигнеш рН-то. Реално като се пече содата бикарбонат (или се разтваря в гореща вода) част от нея се превръща в Na2CO3
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs31.postimg.cc%2F6itrsftiz%2FIMG_0010_2.jpg&hash=f28dadbd39558be4bd42c1e2f84d16cea8da52b9
На някой случвало ли му се е нещо подобно!? Тази вечер докато се занимавах с аквариума (шкафа под аквариума е отворен по това време), започна да пръска вода от някъде. Докато се усетя какво се случва, захранването на подкачващата помпа (джебао) беше цялото във вода, няма и минутка и изгърмя. Корпуса на УВ лампата се беше пробил, направо не е за вярване,  *dontknow* вдигната е много на високо и не е имала никакъв допир до нищо, просто някак е изтънял и не е истина каква дупка се отвори, *CRAZY* ако не бях там в този момент, не искам и да си представям какво щеше да се случи, скоро се захващам с новия съмп и ще я монтирам вътре. Тази вечер аквариума ще е без циркулация, само уейв-мейкърите ще работят докато утре намеря захранване за помпата. Ще съм в Бургас утре и ако някой пе опъти каде има магазин в който мога да намеря такова захранване, ще съм му благодарен


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs31.postimg.cc%2Fw93tpmwcb%2FIMG_0011.jpg&hash=2fc4bd72f4cb128e6501ca91d94e29ab64a7cb78

Ilianidis

Сигурен съм ,че ще намериш тук захранване,защото има и вносител за тях.Но с ув трябва да се внимава,че гори всякаква пластмаса.Макар и с беля си изкарал късмет.Мисля си понякога,че сме мазохисти,вместо да си гледаме кефа,това хоби ни създава екстремни емоции.

tishovsx

Точно такова в БГ трудничко, щото е 24 в
Но на първо четене намерих тук
https://vikiwat.com/adapter-ac-dc-15-24v-6a-urz1137.html
На този адрес няма в наличност, но може да ги питаш.
Има по разни кауфланди и метро, такива които са универсални с различни напрежения.
Късопишковците са идиоти, точно 24V не се ползва за нищо в битовата електроника, да беше 12В да ти подаря...
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Yonchev

Понеже попита дали на някой му се е случвало, на мене, същият проблем преди година... При мен беше изхвърлило бая водичка, но я хванах на време. От пластмасата е, при мен беше китайска, при теб ми прилича на аквамедик, което вече е странно ... Аз смених ув-то и за сега нямам проблем

M_I_T_A_K_A

Кофти ситуация! На мен лампата ми прилича на Odyssea! Две такива имам по 36 вата и двете протекоха посредата като при теб, но едната без да се спука а другата и стана лека пукнатина и започна да пръска от там. УВ-тата си ги слагам винаги над съмпа, за да избегна нещо такова, макар, че едната така се беше пукнала, че тънката струя, която правеше, пръскаше извън съмпа, но за щастие я видях почти веднага и нямах поражения по нищо.
Поздрави и успех ;)
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

ojo

Защо не се ползва озон по безопасно изглежда е ?

Sent from my V1_Viper using Tapatalk


diabolique

Не ми остава време за писане, но поне една бърза снимка мога да кача, колкото да не замира темата. Ще разкажа какво ново при мен тези дни.
https://s32.postimg.cc/ijv4kgh91/IMG_0427.jpg

vankata_032_pld

Просто е мечта !
Браво Ники само така ! *DRINK*

julianiv

Ако не знаех, че е твоя риф щях да кажа, ей, поредния западняк, който е направил страхотен морски аквариум. Много се кефя като виждам, че и в нашия форум имаме системи, които с нищо не отстъпват на най-добрите.  *privet*  Заслужава да бъде показан и в най-големите рифаджийски сайтове.  *DRINK*

Ilianidis

По брой на населението мисля,че сме доста напред.Виждал съм доста посредствени американски аквариуми.Морската в България се развива доста добре в последните години.Повечето аквариуми заслужават адмирации.

fan

Впечатляващ е определено  *THUMBS UP*

ZIRO

Браво Ники, страхотен е *privet*!

trupai

Неее, стига го показва, че се депресирам!  :-D
Шегувам се! Страхотен риф! Не спирай да качваш снимки и да пишеш  *privet*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

diabolique

Здравейте рифъри! Лятото и отпуските минаха а форума е все още замрял  :-(
Хайде да покажем кой до къде я е докарал  :-)
Нямах никакво време да се занимавам с аквариума лятото, и алгите не закъсняха. Имах ядове с диодното осветление, писна ми от тези диодни лампи вече и от няколко дни съм с изцяло Т5 на АТИ 10х80в. Палармодул. Алгите се появиха от проблемите с диодната лампа и за 1-2 дена от както съм с изцяло Т5 почти изчезнаха.
Друго ново при мен е че минах на балинг още в началото на лятото, знаейки че ще отсъствам често и поради голямата консумация на калций и буфер, които калциевия реактор не можеше да набави.












vankata_032_pld

Браво Ники добре си се ориентирал а резултатите не са закъснели.
Адмирации за постигнатото  *privet* *bg* *privet*

aonsu209

Много добре изглежда, браво. 👍

asito


trupai

Невероятен е! Поздравления!  *privet*
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Ilianidis

Какъв е избора на лампите и как ги подреди?Отиваш все по-високо *THUMBS UP*

diabolique

Благодаря колеги!
Лампите са 4 Coral Plus, 4 Blue Plus, 1 Purple Plus, 1 Actinic, сложени са в следната последователност:
- Blu Plus
- Coral Plus
- Blu Plus
- Coral Plus
- Actinic
- Purple Plus
- Coral Plus
- Blu Plus
- Coral Plus
- Blu Plus
Визуално светлината ми харесва много повече, за пръв път съм изцяло без диоди. След 2-3 месеца ще мога да направя сравнение с ниодните лампи

Стоян Михов

Супер е Ники, много добър растеж, особено на акропорите. Сега, след като си изцяло на т5 хвърляй по едно око на консумацията на балинга, възможно е да се вдигне много бързо.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (5)

49138

Публикации: 8
Прегледи: 4422

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48472

58405

Публикации: 1
Прегледи: 2112

55895

Публикации: 50
Прегледи: 21366

55483

Публикации: 69
Прегледи: 16983