• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:32

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

И в Ямбол се заформя морски 800+ л.

Започната от diabolique, 03.12.2012 22:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Както ти казах и аз преди наистина ти е рано за калциевия реактор, но калций (и алкалност най-вече) трябва да започнеш да добавяш по някое време. Не е проблем да започнеш сега с калциевия реактор стига да го настроиш добре, той може да пуска много и нищо :). Твоя като гледам е от новото поколение с дпълнителна медия за стабилизиране на рН. Това което имах предвид е че колкото по-рано стартираш калциевия реактор, толкова повече време ще имаш да си играеш с него и да разучиш как да го настройваш. Ако искаш след като си достатъчно уверен че си му "хванал цаката" може изобщо да не го пускаш за дълго време, просто го стартирай и си поиграй, така ще имаш възможност да прецениш дали е за теб тази техника. Сега нямаш корали и евентуални грешки в настройките няма да са фатални. Виж ако го стартираш след като се напълниш с СПС и тогава почнеш да експериментираш и объркаш някъде (много вероятно) и на сутринта пХ ти е паднало на 7 е тогава е сериозно.

Но определено ще трябва да добавяш някакъв калций - той намалява дори каогато нямаш корали в аквариума, той намалява поради куп процеси ,част от които са абиотични (утаяване), освен това коралиновите водорасли са едни от основните консуматори на калций в аквариума.  Най-простия начин ти е гасената вар, или балинг лайт метода, но ако започнеш сега балинг лайт, мисля че няма да стартираш калциевия реактор :). Ти сега как поддържаш алкалност кН? и колко е тя в момента?

Цитат на: diabolique - 23.12.2012 19:59


Този скимат беше събран за около 40 дни

Това е много малко скимат за 40 дни, настрой скимера да пуска повече, все пак имаш вече достатъчно рибки, няма рецепта по колко, при мен например най-добре е когато изкарвам по около 50-100 мл на ден (пълня купичката за около 4-5 дни максимум), в този случай скимата ми има цвят на тъмна урина.

Сега видях че нямаш тест за КН, ако все още е така вземи си един , това е нещо което най-бързо пада в аквариума освен рН и трябва внимателно да го следиш и калциев тест разбира се.

Коралчето което е изпаднало от камъните прилича на LPS - нещо от рода на фунгиите  Fungia или нещо такова.
Другия корал от гърция (не водораслото) е мек корал, най-вероятно Sinularia flexibilis
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Червеното водорасло rhodymenia или както е известно с търговското име red bamboo е много симпатично, но обожавано от тангове и ангели. За ден - два го подстригват и после "изчезва". Цените им са соленички, защото тези нещица се предлагат и в БГ на подобни цифри, но в лв.
Ако смяташ електронно да следиш някои показатели в системата е мнго хубаво, но не забравяй старото правило - проверката е висша форма на доверие  :-D и бих добавил, и животоспасяваща. Аквариума си е доста перспективен  *THUMBS UP*.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

tonino


Стоян Михов

За така опасано водорасло, опитите за определяне на база снимки от интернет са безполезни. Но това, което бих направил аз е да го сложа в съмпа (ако не е късно вече) с подходяща светлина и да го подрязвам като деликатес за танговете, ако са слушали за празниците.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

magnit

Имал съм и двата вида, но това не е от такова значение. На живо разликите са забележими, но за любителите на тези 'зеленчуци", явно са еднакво привлекателни.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

diabolique

Здравейте колеги!
Бях доста зает последните дни и нямах никакво свободно време, само храних рибите без да съм мерил и пипал каквото и да е.
Цитат на: Octopus - 24.12.2012 09:47
Както ти казах и аз преди наистина ти е рано за калциевия реактор, но калций (и алкалност най-вече) трябва да започнеш да добавяш по някое време. Не е проблем да започнеш сега с калциевия реактор стига да го настроиш добре, той може да пуска много и нищо :). Твоя като гледам е от новото поколение с дпълнителна медия за стабилизиране на рН. Това което имах предвид е че колкото по-рано стартираш калциевия реактор, толкова повече време ще имаш да си играеш с него и да разучиш как да го настройваш. Ако искаш след като си достатъчно уверен че си му "хванал цаката" може изобщо да не го пускаш за дълго време, просто го стартирай и си поиграй, така ще имаш възможност да прецениш дали е за теб тази техника. Сега нямаш корали и евентуални грешки в настройките няма да са фатални. Виж ако го стартираш след като се напълниш с СПС и тогава почнеш да експериментираш и объркаш някъде (много вероятно) и на сутринта пХ ти е паднало на 7 е тогава е сериозно.

Но определено ще трябва да добавяш някакъв калций - той намалява дори каогато нямаш корали в аквариума, той намалява поради куп процеси ,част от които са абиотични (утаяване), освен това коралиновите водорасли са едни от основните консуматори на калций в аквариума.  Най-простия начин ти е гасената вар, или балинг лайт метода, но ако започнеш сега балинг лайт, мисля че няма да стартираш калциевия реактор :). Ти сега как поддържаш алкалност кН? и колко е тя в момента?

Това е много малко скимат за 40 дни, настрой скимера да пуска повече, все пак имаш вече достатъчно рибки, няма рецепта по колко, при мен например най-добре е когато изкарвам по около 50-100 мл на ден (пълня купичката за около 4-5 дни максимум), в този случай скимата ми има цвят на тъмна урина.

Сега видях че нямаш тест за КН, ако все още е така вземи си един , това е нещо което най-бързо пада в аквариума освен рН и трябва внимателно да го следиш и калциев тест разбира се.

Коралчето което е изпаднало от камъните прилича на LPS - нещо от рода на фунгиите  Fungia или нещо такова.
Другия корал от гърция (не водораслото) е мек корал, най-вероятно Sinularia flexibilis
Скимера го настроих на максимум, но пак цвета е доста тъмен. Ето снимка какво е изкарал от 23-ти до сега. Мисля че трябва да го сваля малко надолу за по добри резултати
 
Тест за КХ още нямам. В началото на седмицата ще съм във Варна и ще си взема от там. Някой ако знае къде във Варна има магазин за соленоводни, моля да сподели! Останалите тестове ги имам, последно когато мерих на 23-ти декември калция беше 480 а магнезия 1350. Тези дни ще меря всичко, не мисля че ще има някакви промени, фосфати нямах още тогава. Зелената фаза протича с минимални алги. Всичко изглежда добре с изклучение че ихтиото атакува някой риби. Надявам се да го преборят бързо. Разнообразих храната и храня по 2-3 пъти дневно, химия няма да използвам.
С калциевия реактор ще си поиграя тези дни, но дали съм му хванал цаката немога да кажа още. Към края на месеца ще пиша какво се случва с него.
Благодаря за помощта за вида на коралите  :-)
Цитат на: magnit - 24.12.2012 12:29
Червеното водорасло rhodymenia или както е известно с търговското име red bamboo е много симпатично, но обожавано от тангове и ангели. За ден - два го подстригват и после "изчезва". Цените им са соленички, защото тези нещица се предлагат и в БГ на подобни цифри, но в лв.
Ако смяташ електронно да следиш някои показатели в системата е мнго хубаво, но не забравяй старото правило - проверката е висша форма на доверие  :-D и бих добавил, и животоспасяваща. Аквариума си е доста перспективен  *THUMBS UP*.
Зеленчука вече така е опасан....   :-D Поне не са стоели гладни докато ме нямаше по празниците. Забелязал съм че има голяма разлика на цените в Гърция и България! В Гърция живите неща са доста по евтини а консумативите доста по скъпи. Ето една снимка от магазин в Атина


: 10.01.2013г 20:08ч
Ето и една бърза снимка направена с телефона. Нищо ново засега. Ако във Варна има СПС корали, може да пробвам как ще му се отрази не толкова прясното ми аквариумче вече

Ilianidis

Остави скимера така,като се прочисти водата,скимера сам ще престане да се пени,все още имаш доста органика.Така ще е докато преминат циклите.Скимата не трябва да е светъл и воднист,виждам сега добре ти работи.

Стоян Михов

Цитат на: Ilianidis - 10.01.2013 20:41
Остави скимера така,като се прочисти водата,скимера сам ще престане да се пени,все още имаш доста органика.Така ще е докато преминат циклите.Скимата не трябва да е светъл и воднист,виждам сега добре ти работи.

Проблемът всъщност е, че скимера му се пени малко, т.е. че скимата му е малко. :-) когато скимата ти е светъл, скимера вади повече скимат и съответно повече органика, това е т.нар wet skimming . Като настроиш скимера на  wet skimming постепенно скимата намалява като обем и става по-тъмен, тогава можеш да настроиш скимера пак да почне да пуска повече и по-светъл. wet skimming-a  се препоръчва при нови системи и при Зеовит. Аз винаги практикувам мокър скиминг и това е една от основните причини да имам нула нитрати и фосфати. Недостатъка му е, че вадиш сол и трябва да добавяш...
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Здравейте колеги!
Не съм писал скоро по темата, не е имало и никакви промени.
Днес монтирах калциевия реактор. Нямам никакъв опит с него и затова искам да попитам кои са показателите които могат да достигнат критични нива при евентуална грешка за да ги наблюдавам? Мисля че съм го настроил добре, прилагам и снимка на схемата по която се ръководих  :-) 


Стоян Михов

Гледай рН в аквариума, това ти е най-рисковото. Аз бях ти предложил май да сложиш сондата на контролера не в реактора , а в аквариума, ама като си решил, така така да бъде. Вероятно ще ти трябва и калквасер реактор за да държиш рН в рамките. Успех.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

diabolique

Да, беше ми предложил да сложа сондата в аквариума. Ако го направя на какво ПХ трябва да настроя ПХ контролера, 8 ? Няма ли така да става много ниско ПХ в реактора и да доведе до някакви други проблеми?

Стоян Михов

Контролера ще го настроиш за 7,5 -7,8 примерно, аквариумите с калциев реактор много трудно държат рН 8,2. рН в реактора ще го нагласиш пак да си е 6,5, като мериш рН то на изхода в една чашка и така ще настроиш игления вентил, че да ти пуска точно толкова балончета колкото правят рН да е 6,5  в реактора, малко е играчка, но става. Така когато рН в аквариума падне под 7,8 примерно контролера спира притока на въглерод и толкова, няма как да стане много ниско нивото в калциевия реактор, в смисъл няма никаква разлика от това дали електрода ще е в реактора или в аквариума.

както казах може да се наложи да ползваш и т. нар. калквасер или гасена вар, за да си вдигнеш рН-то. Пак да кажа че докато не наблъскаш аквариума с много СПС-и, калциевия реактор ще е само ненужно усложнение, аз в момента имам около 10-15 корала СПС средни по размер, които срастат сравнително бавно сега, но все още не успяват да изконсумират калция, който им подавам с малко гасена вар във водата за доливане. С изключение на един два аквариума в този форум, повечето аквариуми не достигат нивото на заселване с твърди корали, което да изисква калциев реактор.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Цитат на: Стоян Михов - 10.03.2013 15:02
Пак да кажа че докато не наблъскаш аквариума с много СПС-и, калциевия реактор ще е само ненужно усложнение, аз в момента имам около 10-15 корала СПС средни по размер, които срастат сравнително бавно сега, но все още не успяват да изконсумират калция, който им подавам с малко гасена вар във водата за доливане. С изключение на един два аквариума в този форум, повечето аквариуми не достигат нивото на заселване с твърди корали, което да изисква калциев реактор.
+1
Защо рискуваш хубавия старт с неща, които изобщо не са ти нужни?

diabolique

 :-)
Незнам дали въобще ще ми потрябва калциевия реактор! Смятам да заселя с доста СПС-си но това ще стане доста бавно. Преди седмица взех първия СПС за проба, който на 3-4 ден отвори полипите си и смятам че се чувства добре засега. Относно калциевия реактор, бях решил да го монтирам чак когато започне да ми намалява осезаемо калция. Обаче батк'О  ;-) Стоян ми препоръча да си поиграя с него още преди да съм заселил с доста корали, за да му хвана цаката и ако се наложи след време да го монтирам да знам какво правя. Остана ми свободно време, взех СПС-че за да наблюдавам поведението му докато си играя с реактора  :-) Иначе с моя доста слаб опит все още, въобще не ми се правят експерименти.
Цитат на: камен чочев - 10.03.2013 22:33
+1
Защо рискуваш хубавия старт с неща, които изобщо не са ти нужни?
Тези думи на Камен обаче, направо ме накараха като се прибера по късно да врътна всички кранчета и да изтръгна всички маркучи докато не съм скапал нещо  *THUMBS UP*
Чета всеки път когато ми остане свободно време и трупам все повече знания. Ще почакам да достигна ниво в което да оспорвам с вас кое е правилно и кое не, чак тогава ще започна да си играя с него. 
Иначе работи от 2-3 дни, ПХ-то варира от 8.2 до 8 денем-вечер, КХ около 8


ПП: Дано да сте все така активни всички както през последните 2 дена, не оставяйте морският раздел да замира!  *privet*   

tonino


Similar topics (5)

44562

Публикации: 73
Прегледи: 25052

52830

Публикации: 67
Прегледи: 20161

49138

Публикации: 8
Прегледи: 4423

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48473

58405

Публикации: 1
Прегледи: 2113