• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:06

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

600 литров рифов аквариум от Пловдив

Започната от Coral Master, 13.06.2010 16:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Coral Master

Добре са фрагчетата, но още не мога да ги наместя всички. Реших да почистя основно аквариума, в неделя ще махна фраговете, които отиват за теб, после трябва да махна всички корали, от които съм размножил и имам повече от един. Сега взеха да си пречат, а нямам място за нови видове ... само защото от някои имам вече по 2-3 или по 5 големи. Някои са ми скъпи и не ми се дават, защото съм ги отгледал буквално от нищо, но ще трябва да се прежаля, ако искам оставащите да растат свободно, а и да имам място за някой нов вид.
В момента аквариума е в прекрасно състояние, растежът на LPS корала от другата тема е нищо в сравнение с растежа на SPS коралите, някои от които за година и половина от малко фрагче порастнаха до грамадни корали. Говоря не само за Seriatopora hystrix или Styllophora, но и за някои акропори, пък да не споменавам всички видове Montipora, които при мен се удвояват на всеки 4-5 месеца.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Ами еднакво мислим. Утре аз ще разчиствам и подреждам. А че растат при добри условия - чак ме учудват. Прирастът е около см за месец при акропорите. А при другите и повече. Чакам темата за sps- те.  :-) :-)

Coral Master

Доста съм зает сега, но ще се опитам да намеря време поне да я започна скоро тази тема за SPS-ите. Мога да качвам снимки по малко, а после да добавям още, а пък и други може да се включвате със снимки "преди-след Х месеца", та да се получи интересна тема. Идеята ми е да си сравним темповете на растеж, после като си знаем системите, всеки да определи за себе си ако трябва нещо да си коригира, защото темповете на растеж на твърдите корали са най-сигурен начин да разберем една система дали функционира добре.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Canary

Цитат на: Coral Master - 28.10.2011 22:39
Доста съм зает сега, но ще се опитам да намеря време поне да я започна скоро тази тема за SPS-ите. Мога да качвам снимки по малко, а после да добавям още, а пък и други може да се включвате със снимки "преди-след Х месеца", та да се получи интересна тема. Идеята ми е да си сравним темповете на растеж, после като си знаем системите, всеки да определи за себе си ако трябва нещо да си коригира, защото темповете на растеж на твърдите корали са най-сигурен начин да разберем една система дали функционира добре.

АЗ да не се изказвам неподготвен, но освен снимките, начина на отглеждане с всички детайли ще е много по-интересен за колегите.
Ясно е, че в Бг твоя аквариум и този на Камен са едни от най-добрите, но като става дума за СПС леко изпадате в монолози, защото няма други на вашето ниво, или те не се занимават да пишат из форумите. Не ме разбирай погрешно, аз не критикувам, просто призовавам за повече инфо. Това ще помогне на тези, които искат да стигнат до там, че да говорят за растеж, фрагване, размяна и пр..
Поздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

камен чочев

Идеята е добра и се надявам, че ще е от интерес на всички да бъде развита максимално подробно. Чакаме

Coral Master

Взех предвид съвета на Canary и реших, че ще бъде най-полезно за всички, ако отворя отделна тема за всеки вид корал, растежа му в аквариум и евентуално някакви специфики при отглеждането.
Реших тази вечер да започна поне една тема. Поразгледах снимки от последните 18 месеца и направо сам се изненадах от резултатите.

Растежът на повечето ми корали определено мога да нарека впечатляващ. Сравнявам с подобни снимки от разни книги и установявам, че имам отличен растеж. Но все пак дотук нищо, което да ме изненада особено.

Истинската изненада дойде, когато установих, че по-голямата част от растежа е от последните 6-7 месеца. Какво съм променил от тогава?

1. От февруари 2011 имам калциев реактор. Преди да го добавя към системата, доливах само kalkwasser и КН буфер на Аква Медик. Калцият и КН винаги ми бяха в нормите. Откакто имам калциев реактор, КН винаги ми е 5-7, калцият винаги ми е 340-380. И въпреки това растежът е далеч по-добър. А от един месец увеличих тройно подаването на СО2 и Са стана 480, а КН 15-17, а растежът - още по-засилен.

2. От май 2011 се сдобих с една нова храна (ReefBuster). Бях на изложение в Италия и на един забравен и от Бога щанд имаше един младеж, който представяше храна и добавки на френската фирма. Аз не му хванах много вяра, но той имаше няколко мостри и явно възхитен, че някой стигна и до него и му обърна внимание, ми подари една малка мостричка за тест. На другия ден пак минахме оттам, но човека си беше заминал, само стелажчето си стоеше. По-късно пак минах случайно и забелязах, че добавките вече намаляват значително и реших и аз да се обзаведа малко, явно хората бяха се възползвали от свободния достъп и си взимаха от стелажа, та рекох и аз да си взема. Взех си няколко добавки и няколко храни за корали. После се оказа, че имам храна за една година напред ...
С тази храна водата става на мътилка за няколко часа. Добавя се нощем. Първо пробвах със страх, после взех да слагам от време на време, а сега гледам да слагам 2 пъти седмично.
Другата промяна в храненето е, че по-често давам излюпена артемия. Но гледам да не прекалявам, че рибите твърде много се възползват от нея.

3. Третата промяна в аквариума е LED осветлението. Измислих си го сам, против всички общоприети правила. В момента имам 35 бр, диоди по 10 вата, като ще добавя поне още 5 или 10, като видя малко излишни парички.

Друга промяна не съм правил. Днес беше 1 декември 2011, вода за последно сменявах някъде през май месец 2011 г. Оттогава съм долял двайсетина литра средиземноморска вода и към стотина литра черноморска. Доливам ги за компенсиране на солеността на водата, която губя със скимерите. Иначе доливам само осмозна вода, но филтрите ми са на две години и не знам за каква осмоза става въпрос изобщо.


P.S. След по-внимателно разглеждане на снимките установих, че растежът през последните 18 месеца всъщност е бил равномерен. Внушението че растежът е по-засилен от 6-7 месеца идва, защото коралите са с най-големи размери в последните месеци, но ако се разгледат снимките внимателно, се вижда, че нарастването е значително и през първата година, просто размерите на коралите в началото са много малки. 
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Coral Master

От пролетта имам едно много готино червейче в аквариума. Няма си черупка, стои си заровено в пясъка. В Средиземно море съм намирал подобно, но много по-голямо и черно.
Храни се с много неща, каквото си хване от планктона или артемията. Хваща ги с пипалата и си ги мушка в устата (зеленото в средата). Ако го притесниш, бързо се прибира в пясъка.
Жена ми си го избра от един магазин в Италия, но наистина се оказа сладур, а и непретенциозен при това.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F16kx85v.jpg&hash=431ed2f4cd9e81360dfd3476862940b1cf56ce14
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Ами вчера ми дойде същото, само дето не е червейче, а пясъчна анемона или Pachycerianthus  :-) .

Coral Master

Упс, не съм си направил труда да го проверя ... взимам си бележка!

Камене, виж какво ми донесе жена ми току-що. Днес са я доставили с Еконт от Англия, чаках дълго, докато изпадне изгодно. 650 страници с описание на коралите около Австралия и в Индо-Пацифика.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi43.tinypic.com%2Fb47rwg.jpg&hash=0997854cf3a1e40ecbcbf8d7fd86d91ab9c9a04b
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Амиии, завиждам ти!  *THUMBS UP*
Ама съм решил, че постепенно ще събера и аз книгите, които си заслужават.

radiano188

извинявам се за въпроса но колко ще ми излезе един нано морски аквариум
или един да кажем 100л
с техника лампи и вси4ко нужно  :-)

Coral Master

К'ва вафла, бе Мен? Объркал си рейса, Пич!  *ROFL*  :karamse:

Тези въпроси ги задай в някой магазин за акваристика. Аз само мога да ти продам евтино някое коралче, след като вече имаш аквариум.

Също така, ако искаш да ти излезе евтино, следи продажбите на аквариуми и оборудване втора употреба. Аз например скоро ще продавам две двойни тела с метал-халидни лампи.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Coral Master

Преди около 2 месеца Камен ми даде този фраг от Acropora 'tricolor'. Коралчето започна добър растеж, а вече и разви интересен цвят. Тази сутрин го намерих паднало върху един друг корал, затова има малка бяла раничка горе вляво. Но за 2-3 дни ще зарастне ...

Тъй като този вид корал има богато обагряне, ще е интересно да сравним оцветяването в моя аквариум и при Камен. Със сигурност ще има разлики, но вероятно в двата аквариума ще се подчертаят различни цветове. Имаме разлика в осветлението, поддръжката на химията, храненето. Тези разлики със сигурност водят и до различно оцветяване.

Понеже още не съм залепил коралчето обратно на мястото му и все още е близо до предното стъкло, преди малко успях да забележа, че в тъмното е отворил дълги полипи на върховете.

Доста си поиграх, докато успея да наглася на снимката да се покажат реалните цветове. И Камен ще пусне една снимка скоро, така че очаквайте сравнението.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi42.tinypic.com%2Fbgp8iv.jpg&hash=7022f92e16c4b4266a08800c98962b5304039771
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

камен чочев

Това е един от първите ми SPS корали и може би първата Акропора - Акропора Валида - триколор. Стоя четири- пет месеца кафява (при старото осветление) и почти без никакъв растеж. След това обаче се оцвети за седмица и започна доста бързо да нараства. При добър растеж връхчетата и са оцветени в бледо лилаво, основата в зелено, а отстрани кафеникава. Както ще видите на снимката по-долу при мен в момента е с доста тъмно-лилаво оцветяване, в следствие на стреса при преминаването към балинг метода и едва от седмица-две отново расте.



За съжаление стои най-отзад и е малко трудно доброто и снимане

Coral Master

Мдааа, ако точно са ти предадени цветовете, доста голяма разлика има. Ще е много интересно да ги сравним отново след няколко месеца, когато твоят аквариум се адаптира напълно към промените, които правиш, и когато моят корал има повече растеж, за да има какво да се сравнява.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Similar topics (5)

53206

Публикации: 117
Прегледи: 46792

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48470

31000

Публикации: 90
Прегледи: 44498

21369

Публикации: 59
Прегледи: 23299

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7825