• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:47

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

600 литров рифов аквариум от Пловдив

Започната от Coral Master, 13.06.2010 16:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Coral Master

От Дискус в Пловдив ми направиха оферта, на която не можах да устоя и така вече добавих към аквариума и калциев реактор Aqua Medic KR 1000.
Досега се справях само с доливане на kalkwasser всеки ден (автоматично). Калцият се поддържаше перфектно, но КН не успяваше и се налагаше да доливам ръчно КН буфер на Аква Медик всеки ден. Така поддържах добър растеж на SPS коралите. Сега с калциев реактор и доливане на kalkwasser мисля, че ми остава само да си пия напитката пред аквариума ...

Миналата седмица от Дискус ми докараха интерфейса за mV сондата към компютъра. Не бях мерил редокс-потенциала поне от май месец миналата година. А пък бях престанал да ползвам активен въглен някъде от края на лятото. Исках да видя дали може без него.
Коралите си растяха, но през последните 2-3 седмици две от Акропорите бяха започнали да отварят полипите си съвсем слабо.
Представете си изненадата ми след като инсталирах сондата. Калибрирах я и резултатът беше mV=23.
В моя аквариум без озон никога не съм стигал нива от 400, но 280-300 си ги поддържах само със скимерите и активния въглен. Като видях каква боза се е получила, веднага сложих 2 кг активен въглен и за седмица вече сме на mV=260, като продължава да се вдига. Всички корали се отварят чудесно.

Вода сменям 1-2 пъти годишно, до 120 литра (20%). Последно смених 200 литра в края на август миналата година, защото пусках новия ми аквариум и ми трябваше старата вода.

80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

iek

Чудесни новини, но дай все пак да видим и снимки.

BLKnight

Да, моля! Дай снимки :)
Че да не дойдем ние - ей го къде е Пловдив
Да дойдем да поснимаме де...

Canary

Браво! Чудно ми е все пак MV 23! Що не сложиш един озонатор? Аз имам и рънвам по 25мг на час за два часа всяка нощ. Вода сменявам по 10% на 3 седмици. Активен въглен обаче, нямам! Не мисля ,че имам нужда, защото засега имам само меки корали. Озона го пускам за да трепя разни паразити, а вода си сменям редовно, защото все пак аквариума е на само 4 месеца.
Хайде всичко при теб да е добре и да ъпдейтвваш темата редовно!
Поздрави!
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1108560600_2_20_GBP_2_dark.png&hash=ed62518317a081a01b4531c761ab543af891ed29

Coral Master

Аз всъщност имах озон, но беше китайски и издържа само няколко месеца. А водата си изглеждаше чиста, коралите си растяха и аз чаках да видя до къде ще се стигне ... Очаквах проблеми и се радвам, че обърнах нещата преди да имам каквито и да е щети. Все пак, факта че имах растящи SPS корали при толкова замърсена вода, показва колко са издържливи тия гадинки всъщност.
Всичко което искат е калций, КН, магнезий, стронций, йод и микроелемнтите. Аз дори бях зарязал наливането на kalkwasser за 2 седмици, заблудих се, че машинката си е пълна. Като направих тест, се оказа, че калцият е 320 мг/л и пак нищо им нямаше.  Но при такава стойност едва ли са имали значим прираст, към онзи момент.

Ще гледам да постна снимки скоро. Събрал съм много снимки, подготвям и снимкова тема за растежа на коралите в аквариума, само да намеря малко време и ще ги пусна.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Coral Master

Такааа, аз все още подреждам коралите из аквариума след голямото пренареждане и затова изчаквам със снимките. Но междувременно имам новина и няма как да я премълча.
Случва се в аквариума да изчезне някоя животинка, от която после да няма и следа. Стигал съм дори дотам, да разпитвам децата и жената дали някой от тях не се майтапи и да вади неща от водата ... Обикновено изчезне ли нещо за 1 - 2 седмици и повече никога не го виждаме. Така съм губил скариди, раци, риби, една мида, която пускаше светкавици. Губил съм и корали, както и една много красива зелена морска звезда.
Въпросната морска звезда изчезна преди около 4-5 месеца. Просто спря да се появява и реших, че е умряла някъде. Още повече, с ниското mV имах и доказателства, така да се каже.
Тази сутрин, поредното събуждане от жена ми. Ставай, вика, иди да си видиш звездата в аквариума! Коя звезда, питам аз. Зелената, отговаря ми тя, жива и здрава пълзи из аквариума! Търкам си аз очите ... майтапиш се, викам, но днес не е първи април! Ела да видиш, повтаря жена ми.

След малко цялото семейство сме пред аквариума и всеки развива теории къде е хайманосвала звездата досега ...
Този път аз съм като гръмнат! Няколко месеца нямаше ни следа от нея, преди две седмици извадих всичко от аквариума и пренаредих камъните отново. Никъде не я видях, нито намерих следа от мидата със светкавиците, нито черупка ... нищо!

Има само едно обяснение. Сега се сетих! Не бях проверявал преливната колона. А пък вчера се изгуби калканчето от Коле99 и после го чух да шляпа в колоната. Възможно е да е притеснило звездата, ако тя е била вътре и да я е накарало да се изкачи нагоре и да влезе обратно в аквариума. Малко невероятно ми се вижда звездата да се пребори с падащата отгоре вода, но друго обяснение наистина нямам!

От две седмици съм махнал предпазните решетки на колоната, защото още почиствам аквариума и искам по-добре да се оттича мръсотията, която събирам с вата долу в съмпа.

А ето и звездата от тази сутрин, готова и строена за сутрешна проверка. Сега отново имам три звезди: пясъчна, синя и зелена.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi54.tinypic.com%2F15zi3km.jpg&hash=55ce693de3bf4df082693bf26049fe178855a974
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

Coral Master

Както си чистех днес аквариума и осъзнах, че най-добре развитите ми SPS корали са тези, които купих като фрагчета от магазина в италианския град Виареджо. Това са изкуствено размножени корали. Те понесоха най-добре пътя до България и за една година се уголемиха 3-4 ПЪТИ (!!!). Явно е истина, че такива корали се адаптират по-добре към аквариума в сравнение с дивите корали.
Другата седмица пак отивам в този магазин ... и в доста други в Италия, от Сицилия до Флоренция!
Отдавна подготвям тема за растежа на коралите, надявам се вече да я пусна като се върна.

Днес най-сетне се хванах и извадих всички контакти извън шкафа. След толкова пожари, надявам се вече да пътувам спокоен, че не ми гори къщата!
Някъде бях чел, че всички контакти на морския аквариум трябва да се подменят всяка година. Апелирам към всички вас, поне ги проверявайте внимателно всеки месец! Въпреки че ги бях пазил, всеки един от четирите разклонителя имаше ръждясали неща в него.
Никога не съм предполагал колко корозивна може да бъде океанската вода! Дори само изпаренията от нея са достатъчни за корозия на металите.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

BLKnight

Не са изпаренията, а мъглата. Пукването на всяко мехурче на повърхността на водата пръска във въздуха микрокапчици солена вода, точно като мъгла (разбира се, невидима с просто око) - и прониква навсякъде. А когато такава капчица попадне на повърхност, даже да изсъхне, микрокристалчето сол е достатъчно да поеме всяка влага която хване във въздуха (солта е много хигроскопична) става пак капчица и цикъла се затваря... така че - никакви мехурчета :) В тази връзка - най-много такава "микромъгла" прави скимера... а първия ми морски, поради леко кофти проектираната система от тръби бълваше толкова много, че стойката на аквариума ръждяса брутално за няма и година... както и всичко метално в радиус от 3 метра от аквата...

terahz

Аз нямам смелост да държа каквито и да било контакти и/или щепсели под аквариума. Там е почти винаги 100% влага. За да няма пожари, просто си вземи едно малко шкафче отстрани и си премести всичко там.

BLKnight

...или инвестирай 60-100 лева в дефектнотокова защита, стига инсталацията ти да го позволява. Ако не го позволява - сложи само на главния контакт на аквариума. Така освен че няма да има пожар, няма да има и токови удари....

камен чочев

Аз си реших проблема с разклонителите така: от Практикер взех разклонители с ушички за закрепване към стена ( марката е Legrand) и ги закрепих на едната страница на шкафа от външната страна. Тя е закрепена към шкафа с магнити. За да се скрият всичките кабели и разклонители, от същия материал на страницата поръчах втора плюс челна плоскост (10 см), задна такава и горна такава (която служи и за рафтче). Втората страница е с панти ( може и с магнити) и всичко е много удобно, а и естетически издържано.

kamos

Я покажи малко актуални снимки на системата. Знаеш че ние феновете чакаме :-) *DRINK*
Аквариумистика - увлечение, которое полностью можно охарактеризовать как обучение на собственных ошибках. Даже если матёрый аквариумист будет предостерегать от возможных ошибок и нежелательных действий, мало кому удаётся их полностью избежать...

terahz

Coral Master,

Най-накрая минах през цялата тема. Поздравления за прекрасния риф. Много ми беше интересно за микроелементите, защото и аз мисля да ги започна скоро.

Имам само един въпрос:

Цитат на: Coral Master - 14.06.2010 11:53
По принцип сменям около 10 %, веднъж на 1-2 месеца.

Цитат на: Coral Master - 17.02.2011 09:31
Вода сменям 1-2 пъти годишно, до 120 литра (20%).


Предполагам, че в началото си правил смяна по-често и после си намалил честотата. Можеш ли да споделиш как и дали едното и другото са повлияли на аквариума? Пак за микроелементите спомена, че са били доста под нормалното когато си спрял с дозирането, мислиш ли, че има връзка с по-рядката смяна на вода?

Ок, станаха повече от един въпросите :)

Coral Master

Като не иска човек да изпада в големи подробности, понякога нищо смислено не казва! Ето фактите:

Аквариума е стартиран при мен през септември 2009. В началото сменях вода по около 60 литра на месец-два. Така карах до началото на април. Тогава докато бях в Италия, се скапа подкачващата помпа и като се върнах заварих бозичка в аквариума. Направих шокова смяна около 300 литра, ако добре помня. SPS коралите доста се бяха обидили и известно време се мръщеха, с другите неща нямаше проблеми.
В началото на лятото пак имаше някакъв проблем и  смених около 200 литра. След това в края на август стартирах нов аквариум и ми трябваха около 200 литра вода, та си я източих от големия.
От тогава не бях сменял. След проблема с микроелементите всичко си беше нормално в общи линии, но при дребни (и не толкова дребни)размествания на камъни, постепенно разместих целия риф и стана много грозна подредбата, не можех да го гледам. Изтърпях го 1-2 месеца и накрая се прежалих, изкарах всичко вън и го направих така, че да ми харесва. Но водата стана по-мътна от боза, стана страшно вътре. В крайна сметка пак смених 200-250 литра вода, беше началото на март.
Десетина дни след голямото разместване, всички корали полудяха да растат. Отдавам го на по-чистата вода (с активен въглен само поддържам mV 400-450), новия калциев реактор, новата подредба с повече простор над тях.
Проблема е, че се отвори доста ново място за корали, а понеже повечето са ми малки, изглежда леко празен аквариума. Затова изчаквах със снимките. Сега съм в Италия и от днес или утре сутрин ще стигна и до коралите, започвам да пълня дисагите ... Имам снимки от разместването и всички етапи на новото подреждане на аквариума, още малко и ще ги кача.

Смяната на вода със сигурност помага за поддържането на нивата на всички елементи във водата. Но аз не сменям достатъчно често, за да компенсирам достатъчно.Мисля, че докато бях спрял да слагам микроелементи, за около месец спрях и стронция. Тогава повечето акропори не бяха добре, но сериатопорите и стилофорите продължаваха да си растат като бесни.
Сега всяка седмица добавям стронциев хлорид, магнезиев сулфат (на око), йодова тинктура и микроелементи на Аква Медик. Йод добавям и в другите аквариуми, но там друго нищо не слагам.
Освен калциев реактор, ползвам и kalkwasser за доливане на изпарената вода.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

terahz

Благодаря много за отговора.

Как решаваш по колко да добавяш от различните микроелементи? Виждал съм хора да следват "строго 1/2 от препоръчителната доза" и други, които просто следват 1:1 дозите. Аз лично се притеснявам да добавям неща, за които не мога да тествам и никога не съм слагал микроелементи. Затова разчитам на смяната на вода.

На малко различна тема, радвам се да чуя, че не е проблем да се разнасят корали из европа. Ако някой ме беше питал, бих предположил, че не е разрешено. Тук в УСА се разбиват да слагат забрани за пренасяне на организми или за изваждане от океана.

Similar topics (5)

53206

Публикации: 117
Прегледи: 46873

27073

Публикации: 115
Прегледи: 48473

31000

Публикации: 90
Прегледи: 44600

41453

Публикации: 6
Прегледи: 7825

52072

Публикации: 12
Прегледи: 8239