• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 14:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

All in One биопелети

Започната от Стоян Михов, 08.12.2014 23:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

Тъй като гледам как вървят нещата в моя аквариум фрагчета ще има скоро и то много  :-D,ще трябва да спасявам доста корали.
Един друг тест, който върви  при мен от два месеца са новите All in one биопелети, първо чух за тях от любимата ми полска школа и реших да ги тествам, впечатленията са ми добри за момента - най-накрая след 3 години имам нитрати в аквариума :) Да, точно това се получи - след поставянето на пелетите нитратите ми се вдигнаха от 0 на 0,2 мг/л за една седмица, след 7 седмици се вдигнаха до около 4 мг/л (защото реактора се "задънил" и намаляло течението през него) и 3 дни след като го оправих паднаха на около  2,5 мг/л, където стоят и сега, междувременно усилих многокрратно храненето на рибите.
Тези пелети се характеризират с това, че освен че свалят нитратите, намалят и фосфатите, защото имат и някакъв фосфат ремувър в тях (всъщност не знам как действат).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Бях много любопитен за тези пелети и разговарях с van Houten на Интерзоо. Между другото и обикновените биопелети са негово откритие, но не ги е патентовал и много го е яд за което. Та идеята  на биопелетите му All in one е следната: те са комбинация от обикновените пелети и фосфат ремувър, който обаче е 100% наситен с фосфати (с други думи си вкарваме допълнително фосфати в аквариума  :-D ) , но гениалното в случая е идеята му, че по този начин се осигурява постоянно достъпна храна за бактериите. Хранейки се с тези фосфати, освобождават фосфат ремувъра, който пък започва да работи отново като такъв. Хитро

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 09.12.2014 01:12
Та идеята  на биопелетите му All in one е следната: те са комбинация от обикновените пелети и фосфат ремувър, който обаче е 100% наситен с фосфати (с други думи си вкарваме допълнително фосфати в аквариума  :-D ) , но гениалното в случая е идеята му, че по този начин се осигурява постоянно достъпна храна за бактериите. Хранейки се с тези фосфати, освобождават фосфат ремувъра, който пък започва да работи отново като такъв. Хитро
Хм интересно, но изниква въпроса къде отива после този фосфат ремувър? Защото въглеродната част от пелета се изконсумра и тогава къде отива фосфат ремувъра?

В тази връзка аз измерих вчера каква ми е била консумацията на пелети за два месеца - точно 100 мл, при хранене 3 кубчета замразена храна дневно. Първоначалното количество беше 500 мл, което се оказа сравнително недостатъчно, за да поддържа нитратите под 2 мг/л и те от време на време скачаха до 5 мг/л. Вчера допълних пелетите до 700 мл (т.е. добавих 300 мл- за да коммпенсирам изразходените 100 мл и да увелича общото количество.) Това е абсолютния максимум на реактора ми, който скоро ще бъде заменен с нов - контролируем, рециркулационен.
По отношение на фосфатите как действа е все още рано да се каже, два месеца са твърде малко, както и при обикновените пелети и при Ол ин уан пелетите вероятно ефекта върху фосфатите ще е по-бавен. Фосфатите ми сега са леко увеличени, но предвид количеството замразена храна, което слагам е нормално. Вероятно ще помогна малко на процеса на усвояване на фосфатите като сложа малко GFO  пасивно.

Забравих да кажа, водата в моя аквариум е около 300 литра, за такова количество вода се препоръчват между 150 и 600 мл пелети,т.е.аз вече съм малко над горната граница, но това май не е много необичайно, тъй като и други акваристи казват, че са малко отгоре.

Аз имам много добър индикатор за нивото на нитратите в моя аквариум - бриауреума, той е много по-добър от най-добрия тест. При ниво на нитратите под 0,5 мг/л той не се показва изобщо, между 0,5 и 1 мг/л изглежда плешив, тук там се подават полипи. Над 1 мг/л е вече всички полипи са навън, над 2 мг/л полипите са над 2 см дълги и наситено зелени. Защо съм сигурен? Защото го тествах без да искам преди време, като добавях нитрати в аквариума- и се оказа, че реагира изключително бързо - около час след добавянето на нитрати полипите се показваха.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

sano-pets

Както съм се опитал да обясня в тази публикация - http://aquariumbg.com/forum/solenovodna-himiya/za-nitratite-i-fosfatite-v-akvariuma-i-tyahnoto-saotnoshenie/ всичко е въпрос на съотношението ( числото ) на Редфийлд - за съотношението на Въглерод( С) , Азот (N) и Фосфор (P)- 106:16:1 . То е важно както за растежа на коралите така и за бактериите. Когато  нитратите са в по голямо количество от другите две съставки ( и бактериите не могат да ги усвоят)- едната  възможност е да вкараме Въглерод с пелетите, той се повишава и бактериите заедно с него усвояват и нитратите. Но ако пък с фосфат ремувъра сме премахнали всички фосфати - пак удряме на камък ! Бактериите спират да работят и нитратите си остават високи ( тогава хвърляме пелетите и си казваме- това са боклуци!). Явно тези пелети  All in one  затова съдържат и малко фосфати!
Да ама какво ще стане ако в аквариума има фосфати и сложим от тези пелети- мисля си за нещо мнооого неприятно!....

камен чочев

20.12.2014 23:11 #4 Last Edit: 10.01.2015 10:00 by Стоян Михов
 Масово  има системи с нитрати 50 и нагоре, фосфати 0, и само с добавяне на въглерод, нитратите могат да бъдат свалени до нормални нива. И изобщо не удряме на камък. А идеята на all in one е точно това, да ги ползваш, ако имаш и фосфати. Ако направим една анкета, дали ше има и член на форума със съотношение 1/100 нитрати към фосфати. Аз веднага си казвам, че съм с нитрати окол 10 и фосфати под 0,01 или 1/1000, а нитратите варират между 5 и 15. Имайте предвид, че и доста плява има и в книгите, и във форумите на запад, и в доста статии, даже и от светила в хобито. Много статии са писани отдавна,  и вече не са актуални.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ojo

От личен опит казвам нитратите са ми били около 50 а фосфати 0.Тествано с няколко теста .Не знам как става имам високи нитрати и не съм имал фосфати теста е напълно бял.Сега съм с новите пелети на all in one храня с 3 кубчета храна замразена и нямам фосфати никакви само нитратите се вдигат даже се чудих дали да не вдигна малко фосфатите с NaH2PO4 за 350литра ми трябват 126 грама разтворени в 1 литър вода ако добавя 1,75 мл ще вдигна фосфатите с 0,5 мг .Не знам какво да кажа но не съм имал фосфати дори при хранене на корали всеки ден.Не знам на какво се дължи това.Мисля че имам проблем с пх-то меря го с два различни теста и ми показва някъде около 7,6-7,8 и то по средата на деня когато е осветено.Лек ден и всичко най.

Ilianidis

Надали фосфатите ти са били нула,както е казвал и Стоян.Фосфатите в тези ниски нива най-често не ги ловят повечето тестове,още повече че източник на фосфати има постоянно.Откак меря с теста на ред сий фосфатите ми са около 0,02 до 0,06 но никога нула.За пх-то си провери алкалността и можеш да я вдигнеш леко ако не ти е висока.Фосфати не добавяй в никакъв случай.

Стоян Михов

21.12.2014 20:39 #7 Last Edit: 10.01.2015 10:05 by Стоян Михов
Правилото на Редфйлд и неговото оригинално откритие няма нищо общо с акваристиката, коралите, зелените нишковидни водорасли и цианото. Всичко, което той е установил е, че в планктона в световния океан съотношението между азота и фосфора е 20:1 (после коригирано на 16:1), точно същото като съотношението между тези два елемента в океанската вода и това е цялото му  откритие. После един куп учени и доста псевдо такива се опитват да вкарат това съотношение къде ли не, за да обяснят какво ли не, къде с голям успех, къде с откровени измишльотини.

Само по себе си това правило изобщо не означава, че коралите, или което и да е друго същество с изключение на планктона, ще се чувства добре или зле при спазването му във водата. Точно обратното - различните видове организми се развиват рзлично добре при различните отклонения от това правило и именно на това се дължи голямото биоразнообразие в океана.
Огромното предимство на коралите пред другите фотосинтезиращи организми (особено водораслите), което им е позволило стотици милиони години да оцелеят  в конкуренцията с водораслите е, че те могат да живеят в условията на изключително ниски нива на нитрати и фосфати, при такива нива, при които водораслите и цианобактериите не могат да оцелеят. Коралите успяват, защото са уникална комбинация между животно и водорасло, където животното хранейки се с бактерии и дребни безгръбначни и "изаквайки ги" осигурява нитрати и фосфати за изхранването на симбионтното му водорасло, което водорасло по този начин става напълно независимо от съдържанието на разтворените в заобикалящата го вода фосфати и нитрати, така корала успява да живее в условия на почти нулеви стойности на нитрати и фосфати.
Точно това се опитваме да направим и в рифовия аквариум - да държим биогените под нивата от които започват да се развиват водорасли и фотосинтезиращи бактерии. Съотношението няма голямо значение, стига да е под благоприятните нива на водораслите.

За да спреш развитието на един организъм не е необходимо да ограничиш наличието на всичките му необходими вещества - достатъчно е да ограничиш само един, така той става лимитиращ фактор . Така в аквариумите за да ограничаваме водораслите, с практиката сме се научили да ограничаваме фосфора, защото той е елемента, който водораслите (и особено цианобактериите) не могат да си набавят от никъде другаде освен от водата (азот могат да си набавят и от въздуха). В същото време нитратите не са токсични за коралите и могат да бъдат и в стократно по-големи концентрации, отколкото в  нормалната океанска вода без големи поражения по коралите (освен покафеняването, поради свръх развитието на зооксантелите). Точно затова е напълно възможно да имаме аквариуми с корали при нитрати 50 мг/л ( е, няма да бъдат с брилянтите цветове, но ще си живеят), но с фосфати под установимите с тестовете. Правилото на д-р Редфийлд няма отношение тук.


Цитат на: ojo - 21.12.2014 09:19
даже се чудих дали да не вдигна малко фосфатите с NaH2PO4 за 350литра ми трябват 126 грама разтворени в 1 литър вода ако добавя 1,75 мл ще вдигна фосфатите с 0,5 мг .Не знам какво да кажа но не съм имал фосфати дори при хранене на корали всеки ден.

В никакъв случай не добавяй фосфати, ама в никакъв. Вероятно си имаш предостатъчно в системата при това хранене. За да намалиш нитратите увеличавай постепенно all in one пелетите, докато нитратите не започнат да намаляват. Ти с какво количество си сега и в какъв реактор,  с какво течение в реактора? Освен това, ако не го правиш вече, е добре да започнеш да добавяш хетеротрофни бактерии (такива, които разграждат детрита). Голяма част от фосфатите ти са в детрита. Аз съм убеден, че скоро производителите ще почнат да предлагат на пазара бактериални щамове необходими за правилното разграждане на пелетите, но засега и тези които се предлагат за премахване на детрита са достатъчно добри.

Относно фосфат тестовете много пъти сме го дъвкали - просто няма надеждни хоби тестове, дето да мерят достоверно под 0,1 мг/л, а всички знаем че между 0,03 и 0,1 мг/л е критичната точка за поява на водораслите...

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

В момента съм със 500 мл за 400литра,Ректора е добър и много добре ги разбърква този на лектарски с 2800 литра помпа .Какви са тези бактерии където споменаваш.Марка и къде може да се намерят.Лек ден и весело посрещане на празниците.

Стоян Михов

От скромния си опит с тези пелети бих казал, че 500 мл са малко при хранене с три кубчета замръзена храна дневно. Мисля че обема на водата в аквариума няма голямо значение, по-скоро е свързано с количеството и вида храна, което вкарваме. При мен при три кубчета замръзена храна на ден 500 мл не стигнаха, от това което наблюдавам и това което чета из форумите си правя сметка, че общо взето трябват около 250 мл All in one пелети за кубче замръзена храна дневно. Реактора има кран с който ограничаваш течението през него нали, защото 2800 л/ч са твърде много за 500 мл пелети, при мен помпа 1400л/ч се справя отлично със 700 мл. Тези пелети са малко по-тежки от обикновените и искат по-силно течение, но не трябва да се прекалява защото повърхностния филм може да се "отлюспи" и да влезе в аквариума, което не е добре. Някои колеги слагат чорап 200 микрона на изхода на реактора, за да задържат отчупените парченца, което мисля че е много добра идея. Тези пелети са много нов продукт и определено ще излизат много неща за нагласяне, радвам се че има още някой, който да ги ползва, че да обменяме опит.

При теб нитратите колко са, каква им е динамиката, кога си сложил пелетите, каква е консумацията на пелети?

От продуктите с бактерии, които се предлагат и у нас и съм тествал, най-добре се представи Special Blend на МикробеЛифт и е сравнително евтин, трябва ти най-голямата опаковка. Има го при почти всички морски търговци рекламодатели тук. Сега ще тествам още един продукт, който май го няма все още в БГ и ще кажа какви са резултатите.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Ilianidis

Добавяне на фосфати с цел сваляне на нитратите се практикува от един сериозен рифаджия с доказани успехи в рифа му.Той наложи и в последствие се прие и узакони неговия иновационен метод за поддържане на риф само с добавки.В неговата практика е имал два краша,единия с нулеви нива на биогени и втория с високи.Сега поддържа нитрати 1,5-2,5 фосфати добавя с цел контрол на нитратите ако не може да свали.Тях държи до 0,8.Дори аз добавях фосфати,за щастие без последици.Просто който го прави трябва да разчита на верни тестове и познания по химия,че рифа се съсипва за един миг при грешка.Затова съвета ми е че риска не си струва относно ползата му.Та този рифър е Глен от Холандия и е патентовал DSR Method ето и сайта му http://dsrreefing.nl/index.html
Чел съм из американските форуми и за други подобни случаи за добавяне на фосфати.Спс-те и те страдат от тоталната липса на тези два биогена.

ojo

Цитат на: Стоян Михов - 22.12.2014 10:34

При теб нитратите колко са, каква им е динамиката, кога си сложил пелетите, каква е консумацията на пелети?



При мене е 500мл.пелети няма и 3 седмици нитратите са 20 мг. в момента,мисля и аз да добавя поне още 200мл. консумация още нямам.Течението е около 2000 литра,има и реактор за активен въглен на тази помпа .
В този форум се спори все едно е парламента,не може ли поне веднъж да не се спори а да се пише спокойно и да се обменя опит не знам каква е тази черта в българина да завижда и непрекъснато да се прави на голям.
Камен много добре написа покажете растеж и направете страхотни цветове всички ще питат как е станало.
Питах за фосфатите защото ми е чудно дали играят голяма роля  в аквариума и дали има смисъл да се добавят .Видях формулата в един калкулатор ,ето и снимки


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F7yvngtddt%2FUntitled.jpg&hash=978e4c70659fb9f5782ba51844977dd9667d192e

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2Fnvufdj5s1%2FUntitled1.jpg&hash=751da8a39fb47da3c929b4b093e9cb5aa21e8bad

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs14.postimg.cc%2F6u1lbfqwx%2FUntitled3.jpg&hash=b9f27e92f882416d8f21647a893e8697c42a05b3

не знам дали има полза не съм пробвал.

Весела коледа на всички.

Стоян Михов

Цитат на: ojo - 29.12.2014 08:12
При мене е 500мл.пелети няма и 3 седмици нитратите са 20 мг. в момента,мисля и аз да добавя поне още 200мл. консумация още нямам.Течението е около 2000 литра,има и реактор за активен въглен на тази помпа .
Здравей, не бързай с добавянето на нови пелети, дай им още 3 седмици (нека станат общо 5-6 седмици), необходимо е доста време да се заселят. След това премери каква е консумацията и чак след това добави нови пелети. От моя опит трябва да кажа, че 300 мл нови пелети наведнъж не е добра идея (зеленясват стъклата и тръгва циано). Може би формулата е добавяне на консумираното количество максимум х2. (т.е. ако хидролизираното количество е 100 мл да сложиш максимум 200 мл).
Цитат на: ojo - 29.12.2014 08:12
Питах за фосфатите защото ми е чудно дали играят голяма роля  в аквариума и дали има смисъл да се добавят. Видях формулата в един калкулатор ,ето и снимки
...
не знам дали има полза не съм пробвал.
Да, фосфатите имат важна роля в аквариума, но за съжаление като са над 0,03-0,05 мг/л благоприятстват развитието на алгите. Доколкото 0,05мг/л е много изключително ниска концентрация, то е много трудно да се измери в любителски условия. Теста на Салиферт например започва да дава смислени показания  над 0,1 мг/л, което вече е 2-3 пъти над границата, в която започват да се развиват алгите. Затова кавам, че ако не ползваш големи количества GFO, то вероятността фосфатите ти да не са нула е много висока.
Да, има такава опция в калкулатора, има и производители на пелети, които препоръчват добавянето на фосфати при определени ситуации. Просто още не си стигнал до тези ситуации :). Дай достатъчно време на пелетите, измери изразходеното количество, увеличи с малко след месец, наблюдавай как ще се държат нитратите, не променяй храненето, махни ако имаш фосфат ремувър, ако това не помогне за намалянето, чак тогава това ще мислим за добавяне на фосфати.

Цитат на: sano-pets - 27.12.2014 22:42
Ха наздраве на именниците  :-)
Малко личен офтопик *DRINK* Наздраве на всички, които празнуват,особено Стефановците, но аз съм малко националист и не го признавам Стефанов ден за мой имен ден. Името Стоян е българско и идва от глагола "стоя". Старите българите обикновено са давали името Стоян на децата с надеждата, че детето им ще стои с тях (ще остане живо, особено след едно мъртво дете). То е от категорията защитни имена, служещи за протекция на техните притежатели. Няма общо (освен първите две букви) с гръцкото Стефанос, което е пожелателно име и значи корона или венец и е изразявало гръцките виждания, че детето ще стане водач/герой/крал. Приравняването на Стефан и Стоян идва от Православната църква още от времената на гръцкато влияние. На мен по родните места ми казват Тяна - по Черноморието, в подбалкана на Стоян казват Чаньо, Чанко, Чонко, в северозападна България - Стохи.
Наздраве на Стефановците!
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

ojo

Късно видях , че си писал .Вчера добавих 200мл.пелети.Пък ще видим как се държат дали ще паднат ли нитратите след 1-2 седмици и ще пиша.
Пожелавам ви весело посрещане на новата година на всички.

Стоян Михов

Позачистих малко постовете и отделих като самостоятелна тема, че "Градината на Октопода" се превърна в класически тюрлю гювеч.  *JOKINGLY*.

Първо да ъпдейтна ситуацията с моите АО пелети три месеца след като ги сложих в реактора.
Ето я хронологията : 15 октомври 2014 сложих 500 мл в реактор, захранван с 1200 л/ч помпа, обем на системата 290 литра вода, хранене 10 грама замръзена храна дневно (3 кубчета). Стартова стойност на нитрати 0 мг/л, фосфати 0,01 мг/л. Добавях бактерии Special blend.
За два месеца нитратите се вдигнаха до около 5мг/л, фосфатите до около 0.1 мг/л. Тогава измерих консумацията, която се оказа 50 мл/ месец. Сложих още 300 мл пелети, за да компенсирам изразходеното и да докарм количеството до 700 мл. Спрях бактериите. Сложих и GFO  за да редуцирам фосфатите, защото започнаха да се вдигат заплашително. Рязкото увеличаване на пелетите се оказа грешка, водата и стъклата във аквариума зеленясаха на следващия ден още, скимера побесня и изхвърли 3 литра вода за няколко минути. В последствие и на добавянето на GFO и редуциране на фосфатите, нитратите се увеличиха до 10 мг/л в рамките на 10 дни. Махнах GFO незабавно и нитратите започнаха бавно да падат, за съжаление зеленясването не се махаше и коралите ставаха все по-кафяви.

Каква е ситуацията към днешна дата: За пръв път преди три дни нитратите паднаха до около 1 мг/л (за нещастие на бриауреума), зеленясването намаля малко, но още си личи, коралите спряха да покафевеняват, но не си възстановяват цвета още. Измерих консумацията от 19 декември до 10 януари и тя е 0 мл! ( Разбира се едва ли е нула, съда е доста широк и е възможна грешка, но едва ли е повече от 10-20 мл консумацията). От няколко дни реактора ми е рециркулиращ.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fn5mk23ik7%2FP1100137.jpg&hash=97297cb4be007a2944b63b596db220231e0ecc56

Какви са изводите ми до тук:
1. Трябват си поне три месеца докато АО пелетите започнат да действат видимо върху нитратите. Както всички биопелети те са изградени от биоразградими полимери, които първо трябва да бъдат хидролизирани до мономери, после до захари, после до алкохол, после до ацетат и тогава да бъдат усвоени от бактериите, които наричаме нитрат редуциращи и тогава да почнат да падат нитратите. Този процес си изисква време. Бих казал че скоростта на заселване на бактериите върху биопелетите е сходна с тази при сипоракса.

2. Действието им върху фосфатите е още по-бавно, дори и в началото е възможно малко да увеличат фосфатите в аквариума. Полифосфат акумулиращите бактерии също имат нужда от ацетат и се развиват още по-бавно от нитрат редуциращите.

3. Честно казано не съм много убеден, че добавянето на фосфатремувър към пелетите е било добро решение. Явно този фосфат ремувър е на желязна основа GFO, (съдейки по цвета на пелетите), Хидролизирайки се пелетите освобождават това желязо във водата и то после бива изхвърлено от скимера, обаче доста голямо количество си остава да си флуктуира в аквариума, в резултат на което в комбинация с излишъка от въглеродни източници се развиват едноклетъчни водорасли и водата и стъклата зеленясват, а коралите покафеняват поради свръхразвитието на зоокслантелите, единственото положително е че се стимулират зелените цветове на акропорите :).

4. Другото не много добро решение е било увеличаването на повърхността на пелетите, като са ги направили по-порьозни. Вижте на снимката, която направих преди малко на сух пелет и на такъв въртял се три месеца, за разлика от другите пелети тези пелети имат много кухини вътре в тях с цел да увеличат полената площ.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.cc%2Fimynt29gh%2FP1100134.jpg&hash=0ca6482dc0c9156026b7a3600f46e66c608a361a

това мисля, че е лош ход, защото по този начин пелетите са станали по-податливи на раздробяване, още повече че са по-едри и искат два пъти по-силно течение, за да се "джуркат" правилно. Това води до отделянето на дребни частици от тях, които влизат в съмпа и оттам в дисплея. Как мога да твърдя такова нещо? Ами откакто сложих пелетите и при сифониране на дъното на съмпа и дисплея детрита (органиката по дъното) е ръждиво кафяв (също като цвета на пелетите), досега винаги е бил сивкаво-зеленикав. Твърдия скимат, който се отлага по стените на скимеровата чаша е с цвят на  млечен шоколад (обикновено при мен е черно-зеленикав) и мирише на ръжда.
Всички тези негативни неща могат да се избегнат с до голяма степен с използването на рециркулационен реактор. Рециркулационният реактор представлява обикновен реактор, но основната му мощна помпата му е монтирана така, че да върти един и същи обем вода вътре в него и по този начин да осигурява размесването на пелетите, а друга помпа с по-малък обем да вкарва (съответно изкарва) по-малко количество свежа вода, което лесно може да се контролира, спрямо консумацията.

5. Другото което установих - тези пелети трябва да се накиснат поне за една нощ в аквариумна вода, която да се изхвърли после, иначе поради многото кухини в тях задържат въздух и става трудна циркулацията им в реактора, освен това скимера се побърква.

6. Добавянето на хетеротрофни бактерии при стартиране на АО пелетите си е почти задължително, иначе времето за дейстиве върху нитратите ще бъде още по-дълго, и са възможни проблеми с водорасли и циано по дъното, това се получи при мен като спрях бактериите.

Така че на базата на тримесечният ми опит ето следните съвети ако някой иска да ползва АО пелети:
1. Въоръжете се с търпение и тестове.
2. Задължително си купете/направете рециркулационен реактор с възможност а контролиране на изходящата вода 
3. Не променяйте храненето на рибите/коралите
4. Започнете с ниски дози пелети и не увеличавайте поне един месец. Следващия месец не увеличавайте с повече от 10-15%
5. Изкисвайте в аквариумна вода пелетите за 24 часа преди да ги сложите в реактора.
6. Сложете 200 микрона чорап на изхода от реактора
7. Добавяйте бактерии в описаните от производителя дози.

Като общ личен извод, (без още да мога да кажа как влияят на фосфатите) е, че като цяло успешно могат да контролират нитратите, но си имат доста особености и специфики, с които трябва да се съобразяваме и специфично оборудване (рециркулационен реактор с две помпи, филтърни чорапчета). Ако се касае само за премахване на нитрати и трябва да избирам между тези и обикновени пелети, бих избрал обикновените, защото не им трябва по-специален реактор и няма проблеми с вкарването на желязо в аквариума.

******
Позволявам си, с негово разрешение, да постна тук въпроса на ojo:

"...вчера премерих консумацията на AO пелетите за няма и месец е 250 мл, а нитратите не падат - 15-20 мг/л."

Според мен има някъде грешка или нещо ужасяващо се случва в аквариума (дано е първото). Преди десетина дни каза че,  си сложил пелетите преди няма и три седмици и нямаш консумация, тогава добави нови 200 мл, десет дни след това казваш че си измерил консумацията и тя е 250 мл. Това е доста невероятно. Нека резюмираме нещата.
Пелетите са ти в аквариума от около месец към днешна дата нали така?
Когато каза преди десет дни, че нямаш консумация, преди да добавиш новите 200 мл, измери ли обема на пелетите или просто така визуално го определи?
Сигурен  ли си че преди това в реактора е имало 500 мл и сигурен ли си добавил 200 мл
Сега как определи консумацията, измери ли обема на пелетите?

Има само две обяснния на това, което се случва в твоя аквариум, или някъде се е натрупала грешка в измерванията на обемите (трябва да ги измерваш винаги накиснати пелетите) или

втората по-неприятна, но надявам се малко вероятна версия е, че поради много силна циркулация в реактора, част от пелетите са се раздробили на дребни парченца, които са напуснали реактора и вероятно са изкарани като каша от скимера. Имаш ли зеленясване на аквариума и водата и имаш ли шоколадов скимат по гърлото на скимера?

вероятността бактериите да са изконсумирали 250 мл пелети за 10 дни е нулева, още повече при положение, че нитратите не се променят.

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg