• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 02:20

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

400 литровата ми система

Започната от vankata_032_pld, 03.04.2012 21:38

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

камен чочев

Амиии, както се вика "има изглед на вид"  :-D . А скейпа малко,  като на едно китайче с 2000 л аква ми прилича - страхотен замисъл. Дано се получи. Айде не остана

Ilianidis

Изглежда много изчистен на вид,предполагам ще е и с плитко дъно. Много добро решение за лесна поддръжка и хигиеничен вид. С този хардскейп да не си замислил зеовит система или ще разчиташ много повече на биофилтрацията в съмпа с много камънак? Може би още съвсем малко камъни в дисплея ще подобри визията.   Тъй като го гледам доста твърди корали ще трябва да кичиш някъде. А по дъното разположени не е удачен вариант. Някаква малка заформена гърбица между двете малки групи ще достави доста площ за закрепване.

vankata_032_pld

Цитат на: камен чочев - 11.12.2012 00:26
Амиии, както се вика "има изглед на вид"  :-D . А скейпа малко,  като на едно китайче с 2000 л аква ми прилича - страхотен замисъл. Дано се получи. Айде не остана
Мерси.
Да бе съвсем не остана *ROFL*
Цитат на: Ilianidis - 11.12.2012 09:48
Изглежда много изчистен на вид,предполагам ще е и с плитко дъно. Много добро решение за лесна поддръжка и хигиеничен вид. С този хардскейп да не си замислил зеовит система или ще разчиташ много повече на биофилтрацията в съмпа с много камънак? Може би още съвсем малко камъни в дисплея ще подобри визията.   Тъй като го гледам доста твърди корали ще трябва да кичиш някъде. А по дъното разположени не е удачен вариант. Някаква малка заформена гърбица между двете малки групи ще достави доста площ за закрепване.
какво имаш предвид под плитко дъно..... Малко пясък ли ако това пясъкът общо ще е 50кг или около 2см. Колкото да покрие тръбите. А относно зеовит не не е за мен тва прекалено ангажиращо е аз не искам да спя до аквариума. Категорично ще е Балинг лайт метода, като се предържам към обяснението и натрупания опит на Камен без експерименти моля. Нямам намерения да откривам топлата вода.

Ilianidis

Да малко пясък или въобще.Напоследък все по-често се появяват рифове с голо дъно,с леко поръсен пясък,колкото да не се пързалят скаридите.

geniusloci

Бе те се появяват, ама я ми кажи харесват ли ти?  :-P

vankata_032_pld

И на мен ми е странно с тия голи дъна доста неестествено ми седи. :coffee:

Стоян Михов

То аз както съм казвал съм пробвал всичките варианти на голото дъно, включително "полуголо" дъно. Всъщност това ми е вторият аквариум с дъно, досега съм бил все без дъно или съм слагал ПВЦ заместители.  
Първо да кажа - голото дъно е за системи, в които няма риби и скариди и охлюви и нищо, а само много корали и то основно SPS. На голо стъклено дъно рибите изглеждат много смешно, не заради друго - а защото плуват наклонени на една страна, особено ако подложката под аквариума е тъмна, рибите се объркват понеже дъното отразява образа им като повърхността и те мислят че това " е горе", от друга страна вестибуларния апарат им казва, че е долу и те стоят в смешна изкривена стойка, особено като са близо до дъното.
Ако сложиш много тънък слой дъно, което едвам го покрива е още по-грозно, в големите аквариуми мощните помпи  и рибит го разравят и отдолу грозно започчват да се виждат тъмни "кратери".
Дъното има голямо значение за равновесието в аквариума - особено ако е арагонитово, защото играе ролята на живите камъни и регулира рН.

Голото дъно трябва да го сифонираш минимум всяка седмица, понякога и по-често.

С две думи голото дъно е за професионални системи отглеждащи само СПС, любителски системи имащи много риби и особно такива хранещи се с живинки от аквариума, дъното е задължително за стабилна система, да не говорим за естетическия вид.

Ванката, аз бих направил скейпа малко по-различно, на "тъмната" страна бих сложил много камъни наредени като скалист бряг (дори може да излиза малко от повърхността) с постепенен сколп - така ще имаш 1.хубав визуален ефект, 2.ще имаш достатъчно камъни за филтрация, без да изчезва минималистичния ефект 3. ще можеш да скриеш големите помпи, и грозната страна 4 ще имаш прекрасен естествен хабитат за много видове риби и голяма площ за заселване на корали.

Пространството което е към стаята е по-добре да го оставиш колкото може по -празно, там да бъде място за плуване на рибите и за пясъчно дъно с миди и ровещи рибки и скариди и анемонии ако решиш.



такава концепция си плаче за уейвбокс или някакви контролируеми помпи, които да правят хубава видима вълна, която да се бие в брега.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Идеята на скепа е да не се допира до нито една от страните на аквариума с цел по лесно почистване когато има камъни в близост ил залепени до стъклото почистването му е изключително трудно или дори невъзможно. Затова и съм го направил тъка иначе и на мен първоначалната идея ми беше нещо такова.
Относно вълните съм се насочил към 2 бр. от тези http://shop.zoomania.org/akvaristika/morski-akvariumi/121764-miazoo-sicce-voyager-4.html
+ контролер като този http://www.miazoo.com/show-%C5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%ED%E5%ED-%EA%EE%ED%F2%F0%EE%EB%E5%F0-W-Sur-%EE%F2-Sicce,-%C8%F2%E0%EB%E8%FF.html/1766
смятам да ги поставя в единия край и двете от към преливната колона. Незнам до колко ще бъдат ефективни в тази конфигурация но поне така ва ми е идеята засега.

Стоян Михов

 :-) с този голям преливник, почистването на точно това стъкло е вече много трудно с магнитна чистачка. Стъклото има смисъл да се почиства ако се вижда, твоето няма да се вижда, а проблема с циркулацията на водата (което мен ме притеснява повече) в твоя случай може лесно да се реши като обърнеш едната розова пишка надолу, и камъните да ги подредиш така, че да не са плътно залепени за стъклото , а да си има пролуки. Ти знаеш добре че аз съм привърженик на свободните стени, но тук компромисът си заслужава защото губиш само една къса страна, която така или иначе няма да се вижда и е боядисана черно.

Цитат на: vankata_032_pld - 12.12.2012 10:52
Относно вълните съм се насочил към 2 бр. от тези http://shop.zoomania.org/akvaristika/morski-akvariumi/121764-miazoo-sicce-voyager-4.html
+ контролер като този http://www.miazoo.com/show-%C5%EB%E5%EA%F2%F0%EE%ED%E5%ED-%EA%EE%ED%F2%F0%EE%EB%E5%F0-W-Sur-%EE%F2-Sicce,-%C8%F2%E0%EB%E8%FF.html/1766
смятам да ги поставя в единия край и двете от към преливната колона. Незнам до колко ще бъдат ефективни в тази конфигурация но поне така ва ми е идеята засега.

Не, не, по принцип избягвам да давам категорични мнения, но в този случай тези помпи няма да ти свършат никаква работа, ама никаква. Или мини на горния клас Вояджъри, ако те притесняват парите или по-добре на контролируеми Тунзи, Вортек, но те са си цифра.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Цитат на: Octopus - 12.12.2012 10:59
:-) с този голям преливник, почистването на точно това стъкло е вече много трудно с магнитна чистачка. Стъклото има смисъл да се почиства ако се вижда, твоето няма да се вижда, а проблема с циркулацията на водата (което мен ме притеснява повече) в твоя случай може лесно да се реши като обърнеш едната розова пишка надолу, и камъните да ги подредиш така, че да не са плътно залепени за стъклото , а да си има пролуки. Ти знаеш добре че аз съм привърженик на свободните стени, но тук компромисът си заслужава защото губиш само една къса страна, която така или иначе няма да се вижда и е боядисана черно.
Пишки ще има и в другия край 2 бр още които ще са насочени горе долу като тези.

tonik99

Хубав аквариум имаш браво.
: 12.12.2012г 20:08ч
имам един въпрос на каква цена си взе синия танг

камен чочев

1900 лв с ДДС. Аре спри с тия тъпи въпроси. И спри да мъчиш животните.

vankata_032_pld

Цитат на: камен чочев - 12.12.2012 21:01
1900 лв с ДДС. Аре спри с тия тъпи въпроси. И спри да мъчиш животните.
Грешка 1922 лв с ДДС.  :-D
: 12.12.2012г 22:10ч
А какво мислите за този модел на тунзе
http://www.aqualine.bg/shop/bg/wave-maker/267-tunze-turbelle-stream-6065.html

камен чочев

Според мен ще е слаба. Аз съм фен на силното течение и според мен от 6125 на горе.

Стоян Михов

Аз имам такова Тунзе 6065 и наистина е слабичко, ползвах го сега временно в моя 300 л заедно с едно 6045 и определено не бяха достатъчни, въпреки че на пръв поглед визуално правят достатъчно течение. И за твоя аквариум ще ти трябват поне две помпи.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (5)

57637

Публикации: 72
Прегледи: 49337

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3556

41259

Публикации: 50
Прегледи: 17104

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5595

48126

Публикации: 155
Прегледи: 49540