• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

325 л. морски аквариум

Започната от NikolaV, 28.07.2010 15:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tishovsx

Ами, Никола пичовете слагат активен въглен зад океана максимум за 3-4 дена, и то за да махнат кафеникавия цвят на водата. И да маха микро и макро елементи, дори и йодити ако добавяш не е препоръчително да има активен въглен в момента.
Аз съм стигнал до извода, че природата си знае работата, само малко трябва да и помогнеш ;-)
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Coral Master

Има различни мнения за въглена, от 3-4 дена до постоянно. Пита ме аз как го слагам - видях, че с малко не става работата, а ако няма, хич не става. Ако гледаш много SPS-и трябва да поддържаш чиста вода, която става с озон или въглен. Озона обаче си иска и въглен, така че аз избрах само въглен.
Бях без въглен няколко месеца и като измерих mV на иначе чистата вода се оказа 23. В неделя сутринта, преди да изкарам всичко от аквариума и да го прередя напълно (отне ми 14 часа), mV беше достигнало 420, а нитратите бяха слезнали от 75 на 7 мг/л. Това стана само с въглен, без смяна на вода, за около 2 седмици.

След торнадото в неделя, водата се размъти страшно и въпреки смяната на 30% вода (220 литра), mV падна на 220 и бавно взе да се вдига обратно. Сега филтрирам с вата и я сменям през няколко часа, надявам се до седмица да дръпна старата мръсотия.

Добавки с микроелементи аз така или иначе си слагам редовно, не знам въглена какво абсорбира, но проблеми няма. И двата ми скимера теглят микроелементи, но нали за това ги добавям всяка седмица.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

BLKnight

Г-н Кор, нали имаш тест за йод, ай направи едно замерване преди и след активния въглен? Във вики пише че йода се абсорбира много добре от въглена, даже различните въглени им мерат пишките по това кой колко йод абсорбира... Не че при мен скоро ще има нещо дето му трябва йод, ама ей така, за експеримента...

tishovsx

Сега, ако се гледат SPS, LPS си трябват тия ташакламарии, въглени и системи. Но ако човек има аквариумче със меки корали, скаридки и няколко рибета, дори анемонийка, не е необходимо всичко това. Дори скимера, ако го пусна или не го пусна все тая е. Имам нитрат редуктор който си работи, в една туба слагам зеолит с помпа и толкоз.  Зеолита абсорбира много органика, също и активния въглен, но той не трябва да е постоянно във водата. При натоварени аквариуми всички тези неща са необходими и няма да се мине без тях. За мен целта е да, колкото се може по малко дивотии във водата. Всички знаем, че скимера, различен от този с камъче унищожава създалия се планктон, а той е важен за аквариума. Но пък при гледане на SPS, LPS е задължителен, и тогава се прибягва към добавки, в крайна сметка се навлиза в един омагьосан кръг. Изтърването му води до срив на екосистемата. Затова успешния риф е изкуство и да се балансира м/у тия неща си е предизвикателство. Това се постига с много опит, четене и най-вече време. Стабилен рифов аквариум е над 600 литра, по надолу си е меко казано хазарт. Но по големия съд води след себе си и много пари, а тук в БГ си е лукс. Може би след време ще имам над 600 литра съд, дай боже! То тогава ще съм натрупал опит и нещата ще си дойдат на местото. Та така, дерзайте!!! *DRINK*
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

N.Nobs

Цитат на: tishovsx - 03.03.2011 01:31
Всички знаем, че скимера, различен от този с камъче унищожава създалия се планктон, а той е важен за аквариума.

Брях, неговта мама.И ква е разликата дали ще е с камъче или ще е Вентури?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

NikolaV

Да се похваля с новата си LED лампа на рефуджиума, производство на Вили. 16 бели диода по един ват.
На две вериги си и поне за сега идеята ми е 6 да работят 24/7, другите 6 бр. - от 22:00 до 10.00.



















https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg263.imageshack.us%2Fimg263%2F1703%2Fimg3167g.jpg&hash=e14169dc2974dc8c67ab1ba76539eebea71c52dc

M_I_T_A_K_A

А честито. Със здраве да си я ползваш *THUMBS UP*
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

BLKnight

А честито!
Ую, къде са му лупите бре. Или ще пазаруваш от DX-a?

NikolaV

А, мерси!
Митак, няма да слагам. Не мисля, че има нужда. И без това ми се струва, че е прекалено мощно.

iek

Брех де #@E%БА мама му , вие вече и на рефюджиъмите взехте да слагате LED осветление, аз още се ослушвам на дисплея дали да сложа, казвай веднага колко и от къде взе хийтсинк-а.?!

NikolaV

Iek, не съм я правил сам - по поръчка е. Идея нямам какво има вътре, а и не ща, че нищо не разбирам от ЛЕД-ове. Иначе относно топлината - няма такава. На пипане е абсолютно хладка лампата от където и да я пипна.

terahz

Честито и от мен. Много добре изработено изглежда. "16 бели диода ... 6 да работят 24/7, другите 6 бр. - от 22:00 до 10.00." 4 нещо артисаха? :)

Не знам дали съмпа ти е в затворен шкаф в който влажността се вдига, но ако е така препоръчвам заварките да се лакират. Най-обикновен лак за нокти работи идеално. Причината е, че от влагата започват да раждясват малко. Не че им пречи, просто не изглежда добре след време. Мога да ти покажа снимка на диод затворен на подобно място как изглежда :). Иначе аз също ги ползвам за моите зелении в съмпа, но аз имам само 3.

Iek, ако питаш мен, даже няма нужда от хиитсинк ако доидите не се подкарват на много висок ток. Най-обикновен алуминиев канал е напълно достатъчен.

N.Nobs

Цитат на: terahz - 03.04.2011 06:10
"16 бели диода ... 6 да работят 24/7, другите 6 бр. - от 22:00 до 10.00." 4 нещо артисаха? :)


Бе те на снимки си светят 8 ма заради таквиз кат него икономиката ни е на това дередже.Айде вика ще открадна 1 милион, па после по грешка турил още една нула и така... *CRAZY*
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

NikolaV

Мда, 8 х 8 са диодоте... Е, все пак съм верно икономист по диплома :)

terahz, за заварките на шкафа ли говориш? Аз си мисля в един момент да му сложа една боя, но не мисля, че спре да ръждясва. Само ще покрия временно проблема май...

terahz

Хехе :)

За запойките на диодите говоря. Иначе за шкафа определено го боядисай ако не си че да не мухляса и да не ти клекне аквариума.

Similar topics (5)

17718

Публикации: 27
Прегледи: 17773

48007

Публикации: 10
Прегледи: 4523

8510

Публикации: 15
Прегледи: 18000

60037

Публикации: 7
Прегледи: 4902

46983

Публикации: 13
Прегледи: 6828