• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

1500 литра от Пловдив

Започната от vankata_032_pld, 16.04.2013 10:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

vankata_032_pld

Мерси колеги  *DRINK*
Да хромиса е на пръв поглед една обикновена риба, когато обаче е в пасаж се държи много близко до естествената си среда и предава една динамика и дълбочина в аквариума.  *DRINK*
Антиасите също са много интересни и колоритни но при тях някак си пасажа е разпилян, малко като развети вестници са в аквариума.   :-)

vankata_032_pld

Една година по- късно дойде време и за смяна на картриджите на осмозната система https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20160329%2F706dd0b93c9866ff83d1f1668621549c.jpg&hash=72a676e0679bb695a8f6dbbc8c199c3373060461
Реда в който съм ги наредил /ако някой го интерисува/ е :
1. котлен камък
2. 20 микрона
3. активен въглен
4. 5 микрона
5. 1 микрон
6. мембрана
7. йонообменна смола
Естетвено, се наложи да монтирам и помпа за осмозата, понеже налягането при мен е доста ниско, а и добавянето на филтри допълнително намали дебита.
Така тдс не се качи повече от 1 ppm и то в последния месец само за справка  входната вода при мен е 260 ppm.


Стоян Михов

Какво ще рече "котлен камък"? При нас ако не сменяме Филтрите на 3 месеца не става работата, ако не забравя ще снимам как изглежда 20 микронния след 1 месец работа. или Деде може да снима неговия.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Аз поставям от тези http://pavirani.com/%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D1%82%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D1%89_%D1%84%D0%B8%D0%BB%D1%82%D1%8A%D1%80_%D0%B7%D0%B0_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0_fccst_10_%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B0-1443.html
Реално прави водата по мека няма го котления камък, целта е да се запази мембраната по дълго.
Поставят ги преди бойлери и перални.
Sent from my SM-G920F using Tapatalk


julianiv

По принцип това е йонообменна смола. На линка виждам, че предлагат патрон комбинация смола с механичен филтър, може би при теб е този случай. Ако патрона е пълен само със смола той би трябвало да е на изхода на осмозата, сама по себе си смолата не е механичен филтър.
Сериозни ррм на водата имаш (при Стоян май са още по-високи). При мен на входа са 55 ррм, филтрите карат по година, мембраната е на 3 год. и минавам с елементарна озмоза (е, то с моя напръстник колко ли вода минава  :-D )

Аквариума ти, освен че явно много добре се развива, е направо нереално чист.  *privet*

tishovsx

Браво!
Много добре се развива аквариума, напомня ми на един голям от RC...
Относно Обратната осмоза, при нас у наше село на входа е 45 ppm, ама ако завали дъжд
нещата се скапват.
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

vankata_032_pld

30.03.2016 19:39 #261 Last Edit: 30.03.2016 22:19 by vankata_032_pld
Мерси !
Дааааа днес реших да отворя запечатания филтър, който е за омекотяване и това което открих вътре си беше точно йонообменна смола същата каквато слагам в последния филтър само, че там си я купувам насипно и сам си я пълня в патрон.
Сег като се замисля май ще е добре да ги разменя с  20 микронния, като първи а този за втори. За да има все пак някаква механична филтрация преди него.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk


discusfen

Не би трябвало да е същата тази във последния филтър би трябвало да е нитратна а тази в първия филтър е за бутане на пх .Има два вида смоли.

vankata_032_pld

Прав си два вида са, но също мисля, че малко бъркаме понятията само незнам ние или търговцит. Някъде казват йонообменна на тази, която от чиста осмозна или с тдс около 10 добавя някакви соли и други елементи за да се ползва за питейни нужди. Но според мен първата е омекотяваща, както казваш да сваля пх а тази, която докарва тдс до 0 е май силикатна или фосфатна не съм сигурен. В крайна сметка в тази конфигурация очевидно върши работа.
Незнам, нека някой по запознат да разясни. *DRINK*

trifon ynev

Смолите основно се делят на 2 вида.Катйонити и анойнити,а от там нататък на много различни под видове в зависимост от това с какви показатели искаме да е водата на изход.Например смолата във филтрите за омекотяване  основно е слабо кисел катйонит в натрий форма с матрица(скелет) дивинилбензол,а смолата която слижи за отстраняване на амоняка е слабо основен анйонит.Могат да се наредят няколко вида смоли една след друга и да постигнем пълно обезводняване на водата и т.н.

ojo

Каква е новата техника за снимане.Иначе много добре изглежда.

Yonchev

Ванка, страхотно се получава... Чак ме хваща яд, че толкова време не съм идвал да го видя, а като гледам, има какво да видя. Давай все така търпеливо и със същият перфекционизъм!

vankata_032_pld

Цитат на: ojo - 01.04.2016 20:44
Каква е новата техника за снимане.Иначе много добре изглежда.

nikon D3300 с базовия обектив за сега.

Цитат на: Yonchev - 01.04.2016 22:48
Ванка, страхотно се получава... Чак ме хваща яд, че толкова време не съм идвал да го видя, а като гледам, има какво да видя. Давай все така търпеливо и със същият перфекционизъм!

Мерси !
Ами айде де от кога ти викам. :coffee:

Стоян Михов

Цитат на: vankata_032_pld - 30.03.2016 22:18
Прав си два вида са, но също мисля, че малко бъркаме понятията само незнам ние или търговцит. Някъде казват йонообменна на тази, която от чиста осмозна или с тдс около 10 добавя някакви соли и други елементи за да се ползва за питейни нужди. Но според мен първата е омекотяваща, както казваш да сваля пх а тази, която докарва тдс до 0 е май силикатна или фосфатна не съм сигурен. В крайна сметка в тази конфигурация очевидно върши работа.
Незнам, нека някой по запознат да разясни. *DRINK*
Много видове са йонобменните смоли, както беше казано. Но всички те, както се подразбира от името им обменят йони - поглъщат едни и отделят други. Тази която си слагаш Ванка в началото на системата поглъща калциевите и магнезиевите йони и отделя същото количество натриеви йони. Тя е полезна за омякотяване на водата преди перални и бойлери, за да не се натрупва калциев карбонат по нагревателите. Не знам дали калциевите и магнезиевите йони запушват мембраната повече от натриевите, но е възможно.
Другата смола, която се слага като последна степен на осмозата е малко по-особена, тя също обменя йони, но ги замества с хидроксилен йон ОН-, който в комбинация с водородния йон от водата образува вода, така на теория може да се получи много висока чистота на водата, но на практика е по-различно :).
Силикатните и фосфатните йони са доста "ситни" и преминават през мембраната и тя ги чисти частично само. Теоритически йонообменната смола би трябвало да ги изчисти всичките, но и това не се случва на практика. При мен при TDS 000 (калибриран), след 1 литър чисто нова смола имам силикати 0.078 ppm или 78 ppb, като имаме в предвид, че в аквариума за да се подтисне развитието на диатомите, силикатите трябва да са под 60 ppb... Ама тук в Белен водата е ...мамата. Щастливци са откъм вода софиянци.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

vankata_032_pld

Цитат на: trifon ynev - 31.03.2016 16:47
Смолите основно се делят на 2 вида.Катйонити и анойнити,а от там нататък на много различни под видове в зависимост от това с какви показатели искаме да е водата на изход.Например смолата във филтрите за омекотяване  основно е слабо кисел катйонит в натрий форма с матрица(скелет) дивинилбензол,а смолата която слижи за отстраняване на амоняка е слабо основен анйонит.Могат да се наредят няколко вида смоли една след друга и да постигнем пълно обезводняване на водата и т.н.
Цитат на: Стоян Михов - 02.04.2016 14:44
Много видове са йонобменните смоли, както беше казано. Но всички те, както се подразбира от името им обменят йони - поглъщат едни и отделят други. Тази която си слагаш Ванка в началото на системата поглъща калциевите и магнезиевите йони и отделя същото количество натриеви йони. Тя е полезна за омякотяване на водата преди перални и бойлери, за да не се натрупва калциев карбонат по нагревателите. Не знам дали калциевите и магнезиевите йони запушват мембраната повече от натриевите, но е възможно.
Другата смола, която се слага като последна степен на осмозата е малко по-особена, тя също обменя йони, но ги замества с хидроксилен йон ОН-, който в комбинация с водородния йон от водата образува вода, така на теория може да се получи много висока чистота на водата, но на практика е по-различно :).
Силикатните и фосфатните йони са доста "ситни" и преминават през мембраната и тя ги чисти частично само. Теоритически йонообменната смола би трябвало да ги изчисти всичките, но и това не се случва на практика. При мен при TDS 000 (калибриран), след 1 литър чисто нова смола имам силикати 0.078 ppm или 78 ppb, като имаме в предвид, че в аквариума за да се подтисне развитието на диатомите, силикатите трябва да са под 60 ppb... Ама тук в Белен водата е ...мамата. Щастливци са откъм вода софиянци.
Доста добре синтезирана информация, благодаря !
И аз някъде бях чел, че ппм 0.00 на тдс метъра не означава вода без фосфати.
А как се решава проблема с фосфатите, какво е решението за пълното им премахване от това, което реално ежедневно добавяме в системите си ?
*DRINK*

Similar topics (5)

52424

Публикации: 13
Прегледи: 5957

26760

Публикации: 49
Прегледи: 13608

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3574

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5639

30903

Публикации: 6
Прегледи: 6483