• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

220 литра от Пловдив

Започната от haans, 28.01.2011 16:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

haans

28.01.2011 16:49 Last Edit: 03.02.2011 21:32 by haans
здрасти на всички колеги *DRINK* нов съм в морските дълбини и ре6их да спретна едно аквариумче с размери 60/60/60 кубче! до момента съм взел 10кила коралов пясък,4кг сол на аквамедик,и 2кг мъртви камъни и скелети на корали,соленометър,автоматична хранилка и една помпичка за течението с дебит 3000л/час!скиммер и възвратна помпа нямам и затова бих искал да ми помогнете в избора на такивa!

МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ С КОМПЕТЕНТНОТО СИ МНЕНИЕ  *thanks *thanks *thanks

Coral Master

haans,

ти направо ме уби с тази тема!
От една година задаваш все същите въпроси, отлагаш правенето на аквариума, за да "събираш информация", проучваш  най-различни проекти и след една година проучвания започваш от нулата?
Та питам се, ще видим ли твой аквариум или просто поддържаш форума да не мухлясва?

Стегни се, Градски, давай по-уверено!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

haans

ами да от около година чета и събирам информация и вече почвам яко да цикля никои не иска да ми каже това което ме интересува затова тъпча на едно място!

камен чочев

здравей ханс, да ти кажа честно се запалих преди десетина дни и вече си поръчах 450 л + 250л съмп, така че не ми ясно какво чакаш *SORRY*. все пак това е хоби и е хубаво да опитваш. давай смело *THUMBS UP*

terahz

Цитат на: haans - 28.01.2011 16:49
здрасти на всички колеги *DRINK* нов съм в морските дълбини и ре6их да спретна едно аквариумче с размери 50/50/50 кубче! до момента съм взел 10кила коралов пясък,4кг сол на аквамедик,и 2кг мъртви камъни и скелети на корали,100вата нагревател,соленометър,автоматична хранилка и една помпичка за течението с дебит 3000л/час! нямам съмп,скиммер и възвратна помпа бих искал да ми помогнете в избора на такива и г/д да ме запознаете с конструкцията на съмпа и съдържанието му! както и колко на брои и с какъв размер да са дупките за преливната колона! нямам и осветление ! :-[ *CRAZY*

МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ С КОМПЕТЕНТНОТО СИ МНЕНИЕ  *thanks *thanks *thanks

Поздравления за решението. Приготви се да си платиш за него :) Аз имам 150литров аквариум та ще ти кажа какво ползвам аз.

За съмп, вземи колкото голям ще се побере под аквариума (или където ще го държиш). Колкото по-голям, толкова по-добре. Причините са няколко, но най-важната е, че обемът на системата ти се вдига, което означава, че цялата система ще е по-стабилна. Както знаем стабилността е ключът за успех. Моят съмп работи с около 60 литра вода (побира доста повече) + около 30 литра прясна вода за доливане. Идеята е следната:
В едната страна имаш отделение за скимъра. Тази част я правиш колкото да ти влезне скимъра в нея. Няма нужда да е много голяма (моята е 15л). Само внимавай да имаш достатъчно висока колона вода за да работи правилно машинката.

В средата ми е отделението за връщане на водата. То е с най-ниско ниво на водата, но е добре да е възможно по-голямо. Причината е, че в това отделение, нивото на водата ще варира и ако падне много, може да ти изгори помпата. (30 литра при мен, но оперира на около 15)

Останалата част я оделяш за рефуджиум ( 30 литра при мен). Слага се едно Т разклонение на обратната помпа с 2 клапи и се отделя малко вода за рефуджиума, останалото се връща в аквариума.

Това е най-популярният начин за разделяне на рефуджиум. Потокът на водата е:
От аквариума водата пада в отделението при скимъра. Там минава през скимъра и се пречиства. Между това отделение и следващото се прави капан за микробалончета, които излизат от скимъра.
От там, водата пада при помпата за връщане. Тя тръгва да връща водата, но малко от нея се отделя при рефуджиума, който пък прелива обратно в средата.

Моята помпа е с дебит около 2200л/ч и това ми е напълно достатъчно. Не мисля, че възвратната помпа трябва да е силна. Стига да прави около 10х поток (след като махнеш потока към рефуджиума и загубата от издигане и извивки по тръбите), е достатъчна. Като се сметне водата към рефуджиума, чупките и издигането на водната колона, бих казал, че възвратната вода е около 1500 литра в час.

Нагревателят ти може да дойде малко слабичък според мен. Зависи какви са тепмературите във вас. Но ако това стане, не продавай този, а си вземи втори. Така ако единият се прецака, имаш два пъти повече време за реакция. Аз лично ползвам 300W нагревател който е възран директно към тръбите за възвратната вода, но ако го правех наново, бих си взел 2х100w или дори 3х75W.

За кораловият пасък, ако това е пясък от натрошени корали, бих го пропуснал. Доста хора казват, че след време става като капан за нитрати и може да ти изиграе номер. Но понеже не съм запознат какво има в България, ако това е приетият вариант пак ще свърши работа.

Скимъра го вземи да е с два пъти по-голям рейтинг от обема на аквариума. Тоест нещо като 250+ литра за теб. Моят е за 380 литра и не мисля, че е много за моя аквариум.

За дупките, аз имам 3.8см преливна тръба и две по 1.7см за възвратна вода (съответните дупки са по-големи).  Преливната вода може да се справи с около 2700 литра. Пак ще кажа, че не съм запознат със стандартите за тръби в България (някакви цолове ми се въртят в главата :) ), но можеш да ползваш тези размери за ориентир.

Надявам се това да ти е помогнало малко.

Поздрави,
Жоро

haans

преди няколко дни ходих да си поръчвам стъклата и ето че днес си ги получих 10мм стъкло за аквариума и 6мм стъкло за съмпа като тои е по модел от Melevsreef.com! зех силикон Dowcorning 881 черен! и събота почва лепенето !

като станат готови съмпа и аквариума слагам снимки! =-O

haans

Време е да съживя темата си с малко снимков материал на вече залепения (без преливната колона) аквариум и шкаф(на които се обработват и орнаментират облицовъчните дъски,за да добие завършен вид и естетическа издържаност).Аквариума го лепих с помоща на брат ми с прозрачен силикон(не ползвах черен,да не омажа сичко и да стане грозно) и като първи аквариум лепен от мен стана доста сполучливо.Шкафа също го правихме 2та с брат ми чертежа и сглобките ги изплагиатствах от един чужд форум и се получи!Всичко ми е от масивно дърво и лакирано с яхтен лак(устоичив на УВ,влага и атмосферни условия)!!! *DRINK* *DRINK* *DRINK*

шкафа:
http://img855.imageshack.us/g/shkaf1.jpg/

аквариума,без дървената рамка(не съм я монтирал още):
http://img16.imageshack.us/g/akvarium1.jpg/


M_I_T_A_K_A

Преливна колона няма ли да правиш?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

iek

Шкафът е със слаба конструкция.

haans

преливната колона още не е залепена тия дни ще си поръчам необходимите стъкла и е готова а що се отнася до шкафа с брат ми 2та се катерихме по него и сядахме и клатихме с общо тегло 200кг и не мръдна а и все пак ще има още облицовъчни дъски които ще се закрепят за него и ще стане още по здрав! кажи ми кое по точно те притеснява "iek" =-O

tonino

25.03.2011 22:07 #10 Last Edit: 19.02.2018 22:30 by tonino
...

hanuman

Не се притеснявай за шкафа, като го облечеш няма да имаш проблеми, просто няма да има на къде да мърда.  Аквариумчето изглежда добре, само че ако бях аз щях да го направя 50см, че сега ще ти трябва сериозно осветление, ако смяташ да отглеждаш корали де. Лека полека ще се получат нещата. Важното е, че си направил първата стъпка. Успех и да ни държиш в течение.

П.П (приятелска препоръка)
Не пълни аквариума преди да облечеш шкафа. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Coral Master

Толкова дълго го мечтаеш, че мога само едно да ти кажа - Айде хаирлия да е !!!

Грешки ще има много, докато се понаучиш все така ще е, но гледай смело напред и не се отказвай!

Аз няма да съм тук за известно време, след 10 април ме потърси, за да ти дам малко камъни (живи и мъртви) и водичка.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

terahz

Защо всички мислите, че тоя шкаф не е достатъчен. Едиственото нещо, което аз виждам като проблем, е че двете горни греди, които държат и са перпендикулярни на средната хоризонтална греда, са хванати с болтове за краката, а трябва да са върху тях. Така няма носещи болтове. Но дори и така, си мисля че няма да има проблеми.

Haans, този 220 литров аквариум ще е няколко пъти по-тежък от 200 килограма. Като включиш стъклото, камъните, пясъка и осветлението може да стигне към 700-800кг. И все пак си мисля, че си ок.

Поздравления за първите стъпки и пожелавам колкото се може по-малко аварии!

MeTogu

Е чак пък 700-800 кила няма да стане.А ме съмнява да мине много и 300.Стъклата са му около 50-60 кила.Може би 180 литра=кг вода.Колкото и да тежат камъните и пясъка те все пак си имат изместимост.Прибавяме още 30 кила.И 20 килограма лампи. = 300 кг.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

terahz

Хмм, вярно!  Не знам как така ги направих тия 700-800кг... явно трябва да не правя смети като съм отегчен в офиса :).

И все пак си мисля, че ще е повечко от 300кг. Много зависи от какви камъни има. Аз лично имам 30кг камъни и 20кг пясък в моя аквариум, който е 70% от неговия и не мисля, че са много. Но си прав, определено са много по-близко до 300кг отколкото 700-800...

Някой път сам си се учудвам на сметките, а се води, че съм компютърджия и трябва да мога да правя сметки правилно :)

Стоян Михов

ехеее, един литър арагонитен пясък - фракция 2 мм тежи 1,4 кг, т.т ако имаш 20 литра пясък той ще ти тежи само 8 кг повече от същия обем вода, така че цифрите не са толкова големи. Жоро, мисля че работата в банката ти се е отразила благоприятно - с тези сметки дето ги калкулираш, трябва да те изместят в отдела за отпускане на кредити хи хи. Поздрави
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

terahz

Цитат на: Octopus - 30.03.2011 00:09
ехеее, един литър арагонитен пясък - фракция 2 мм тежи 1,4 кг, т.т ако имаш 20 литра пясък той ще ти тежи само 8 кг повече от същия обем вода, така че цифрите не са толкова големи. Жоро, мисля че работата в банката ти се е отразила благоприятно - с тези сметки дето ги калкулираш, трябва да те изместят в отдела за отпускане на кредити хи хи. Поздрави
Признах, че тая сметка нещо не е в час дето я врътнах :). Проблема дойде от това, че за аквариуми мисля в простите завеяни американски мерни единици (понеже така ги чета постоянно) и като взех да смятам по 1кг пасък/камъни на 1литър вода (вместо 1 паунд на 1 галон, както се препоръчва тук) и лесно се стига до невероятни цифри.

камен чочев

До къде стигна проектът ти? Успя ли да напълниш вече? Ако имаш нужда от скимер, когато дойде моя, мога да ти дам стария.

haans

ами да имам голяма нужда от скимер и ще приема с радост предложението ти!
скелето на шкафа е готово лакирано и импрегнирано 6 ръце 3 яхтен лак и 3 байц,скоро снимки на напълно облочения шкаф!

ето снимки на аквариума във окончателния си блясък и завършен вид,след като успешно издържа теста за течове-

http://img151.imageshack.us/i/36526992.jpg/
http://img822.imageshack.us/i/19613459.jpg/
отдолу съм сложил плоскост 4мм дебел Фибран за омекотяване!

имам малко още довършителна работа по долната дъска дето седи съмпа това е временно съмпа издържа на воден тест,тези дни го чистя основно,лепя преградите с останалия силикон и е гатов за действие!

andre7080

Колега, за всеки случай хвърлете едно око на типа кабинети, използвани от фирмите-производители на подобни неща, тъй като моя аквариум е 200л с брандиран шкаф и изглежда значително по масивен от твоя. Разбира се от снимката не мога да придобия достатъчно ясна представа....
We do not inherit the Earth from our ancestors, we borrow it from our children.

haans

шлафа не е облицован още затова изглежда така!

NikolaV

Е, тия красиви лайсни защо си ги сложил?

камен чочев

Каква е височината на аквата, понеже ми изглежда малко височка

haans

Nikolav,относно лаисните,причината за да ги сложа е че малко поизцапах с силикона и за да прикрия мизерията си се наложи да ги залепя,а и те са по скоро с цел постигане на декоративен ефект,като нагоре с капака продължават само че стават бели лаисни вече,на мен мн и харесват и се получи добре!

Здрасти Камене,ами височината на аквариума без шкафа е 60см,а тази на шкафа е 80см!
сега правя капака,които ще е мн гъзарски и ще си пасне идеално с лаисните,скоро снимки!

haans

23.07.2011 18:40 #25 Last Edit: 28.07.2011 16:21 by haans
ето че след доста дълга почивка дойде време за малко ъпгрейд по темата  :-D :-D и така накратко в момента разполагам с дисплей с 200литра осмозна вода със соленост 1.023,температура 28градуса,съмпа е 120литра *YAHOO* *YAHOO* ето и малко снимки до момента:



за сега светя по няколко часа дневно с 2 енерго спестяващи лампи по 11вата 900лумена всяка,това ще е докато се завърти цикъла,края на октомври или ноември сичко се сменя с 12 10ватови диоди по 1000лумена всеки в съотношение 6сини 6 бели(10000К cool white)с 60градусови оптики! в момента имам 10кг пясък и 35кг мъртви камъни +1кг живи камъни :-( :-( :-((нямам средства за повече на този етап),система за обратна осмоза на аквамедик ийзи лайн 150 и скимер Via Aqua sk388 модифициран от мен с импелер на бубле магус и други разни подобрения(същински звяр)! доливам озмозна вода веднъж седмично по 5литра! това е за сега скоро още снимки и информация!

СПЕЦИАЛНИ БЛАГОДАРНОСТИ НА КАМЕН ЧОЧЕВ,КОЙТО МИ ПОДАРИ СКИМЕРА И СИСТЕМАТА ЗА ОБРАТНА ОСМОЗА *thanks *thanks *thanks *thanks *thanks *bg* *bg* *bg* *privet* *privet* *privet* *privet* *privet*
БЛАГОДАРЯ МУ ОТ СЪРЦЕ,БЕЗ НЕГОВАТА ПОМОЩ,МЕЧТАТА МИ ДА ИМАМ МОРСКИ АКВАРИУМ НЯМАШЕ ДА МОЖЕ ДА СЕ ОСЪЩЕСТВИ! *THUMBS UP* *THUMBS UP* *THUMBS UP*

MeTogu

Браво колега!Добре се е получило.Нямаше ли кой да ти даде малко каулерпичка?Струва ми се че ти е малко висока температурата.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

камен чочев

Няма нужда от толкова благодарности, дано всичко ти върви по вода.

haans

благодаря ти камене за пожеланията и на теб ти пожелавам за в бъдеще да нямаш никакви проблеми,а относно каулерпата не вярвам да имам още достатъчно нитрати за да ми се налага да я имам!

haans

ето още снимки:









: 28.07.2011г 16:04ч






Стоян Михов

поздравления, не знам как си ги подбрал черноморските обитатели - дали само те са оцелели или целенасочено си ги търсил, но си направил възможно най-правилния избор за стартиране. Те са най- издържливите и най полезни за стартиращия морски аквариум, аз само бих добавил два-три рака отшелника. А ръждивата морска кучка (Parablennius sanguinolentus) е една от най-любимите ми рибки дори и в настоящите вече стабилни от много години аквариуми.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

haans

благодаря за милите думи,всъщност черноморската скарида отдавна я бях набелязал и исках да ми е първия обитател,защото ми казаха че е много издръжлива,а на кученцето попаднах на една снимка в един сайт за фотоконкурс и ми хареса,а и след като Кирил ми каза че ще ми донесе от морето точно такава скарида и рибка реших че това е правилния избор и вече 1 месец след старта са си още живи! *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO*

haans

първата айптазия,която пристигна като багаж върху един от камъните,който най-вероятно ще иде в съмпа,няколко дена по-късно аиптазийте са вече 6,разположени върху още 2 малки камъка


едно малко тръбно червейче,имам доста от тях само че не са като тоя ами червени!

първия ми спс корал-пулсираща ксения,пораснала върху една монтипора(подарък от Coral Master) за което много благодарности  *YAHOO*


това ми прилича на морска звезда,но каквото и да е имам 3 такива или са се размножили или са били толкова  и сички са бели цвят



haans

и така от няколко дена вече светя с лед осветлението което е напълно завършено и пуснато в действие(40 бели 20000к 1ватови и 30 сини 1ватови 460нм диоди),цялото тяло е дигнато на 10см от ръба на аквариума,но както се вижда и от снимките,светлината много ми бяга по стъклата и си мислех за някакви лещи от порядъка на 60градуса или 40? Моля помагайте! *thanks Ето и самите снимки:
http://imageshack.us/photo/my-images/825/dscn2005z.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/259/dscn2008e.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/dscn2007o.jpg/
*bg*

haans

минаха,празниците и дядо коледа ми донесе 10кг живи камъни,мъртви камъни,малко пясък и каулерпа,а ето и окончателната наредба на аквариума :
http://imageshack.us/g/100/dscn2139v.jpg/

Coral Master

Направил си грешката, която и аз допуснах при първата си подредба на камъни. Нахвърлял си камъните на купчина. Освен, че на нищо не прилича, по този начин липсва течение под камъните, което е предпоставка за развитие на нежелани гнилостни процеси (и поява на сероводород).
Явно и ти като мен, ще редиш втори път. Няма страшно, и вторият път няма да ти е за последен, повярвай ми ...  :-D
Давай, пренареждай ги, докато все още нямаш нищо по камъните.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

haans

олееее,неее :duvar: :duvar: :duvar: пак ли  :duvar: тея камъни ги реда за 3ти път вече и сега целия ми аквариум е кафяв и отсякъде излизат мехурчета(азот най-вероятно),но просто ако искам да ги събера сичките в аквариума трябва да махна някои иначе не виждам как ще ги наредя ако не са на купчина!

камен чочев

Не пак, а отново  :-D . Първо си представи как искаш да изглежда подредбата, след това махни целия пясък от долу и започни с най-големите, най-отдолу. Трябва подредбата ти да е стабилна - да няма клатещи се камъни или такива , които биха могли да паднат. Внимавай и с това, което ти казва Кирил - трябва да имаш течение на всякъде около и зад камъните. Приятно подреждане  :popcorn:

haans

мерси за съвета,камене имах нужда точно от него,иначе бях в задънена улица, ще решавам кое как да изглежда на място!

haans

13.01.2012 19:07 #39 Last Edit: 14.01.2012 12:20 by haans
Днес на дата 13.01.2012г,измерих за пръв път параметрите на водата в аквариума си и установих следните резултати,при соленост 1,023. И така:явно грешката е моя,но след повторни измервания днес установих че кх-9,пх не съм мерил изхвърлих си тестовете,ще си поръчам нови(не ленти) и тогава наново,но ето новите резултати
Нитрати-10 ppm
Нитрити-0.01ppm
Амоняк-0,05ppm
Кх-9

камен чочев

Ами възможностите са три -не извършваш измерванията правилно, грешни са ти тестовете или нищо не ти е в ред с аквариума.

M_I_T_A_K_A

С какви тестове мериш?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Стоян Михов

Еееее, Камене не така, напълно са възможни тези стойности за аквариум, в който преди 10 дена са сложени живи камъни и още не е влязъл в цикъл.
Но съм съгласен че не са стойности, в които могат да се гледат животни, амонякът и нитритите са много токсични и са недопустими в аквариум, който не е в цикъл. При нормален цикъл до месец трябва да изчезнат. Но имай впредвид че такива стойности на амоняк и нитрити могат да са опасни за животните, които имаш в аквариума

Ханс, карбонатната твърдост се мери в кН градуси, което вероятно е в твоя случай и една капка отговаря на 1 градус (на Сера са така може би такъв тест ползваш) или по научно се мери в мг/л (СаСО3), като 1 градус кН отговаря на 17,848 мг/л СаСО3. В кораловия риф кН е между 8-12 градуса, което значи че в твоя случай е малко над горната граница, но не е много фатално като се има в предвид точността на тестовете. Все пак я наблюдавай и си измери калция, което в случая е по-важно, тъй като те са свързани.

pH ти е ниско, провери каква може да е причината - провери си рН на осмозната вода и рН на пресен разтвор от сол, ако са с нормално пХ тогава ще търсиш проблема в аквариума и ще умуваме как да го решим. Трябва да гониш 8 и малко нагоре.

Според мен махни колкото можеш от неживите камъни, имаш достатъчно камънак и си ги подреди по-добре според съветите на камен и киро



https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Цитат на: Octopus - 13.01.2012 20:38
Еееее, Камене не така, напълно са възможни тези стойности за аквариум, в който преди 10 дена са сложени живи камъни и още не е влязъл в цикъл.
За какъв цикъл говориш, та аквариума е стартиран преди пет месеца. Няма как да измериш такива стойности в аквариум на пет месеца, ако тотално всичко не е сбъркано.  Особено не ми се връзва това високо кН с ниското рН. За да стане толкова кисело,  бая гнилостни процеси трябва да има. Абе даже не знам от къде да започна - ако тестовете не бъркат този амоняк изобщо не трябва да го има, нитритите също. При такова рН няма как да вирее нещо морско.  И т.н.

Ilianidis

Има гнилостни процеси,следователно отделяне на меркаптани и амоняк,което води до вдигане на пх,може всичко да е вярно освен измереното пх.А може да има отделен цо2,който ако няма аерация да сваля пх-то.Ето една схемка,максимум бикарбонати има при 7,2 пх http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Karbonatsystem_Meerwasser_de.svg&filetimestamp=20070501144833

haans

меря според тестовете на JBL,следвам указанията както си е описано,но в момента в аквариума ми тече една бурна кафява фаза и сичко вътре е тъмно кафяво,може би заради това,са такива стойностите,но ще премеря пак !
ето и снимки на скалите и според тях меря: http://imageshack.us/g/403/nh4k.jpg/
за пх може и да е грешен теста,защото ползвам лентички и може да са остаряли!

Ilianidis

Несериозно е да ползваш лентички,когато става въпрос за голяма точност.Пх е един от важните параметри,който ще ти даде информация какво става в системата и затова си вземи един безобиден пх метър.

miTko

Има и точни тестове с лентички, за малък обхват и не са евтини.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 13.01.2012 21:52
За какъв цикъл говориш, та аквариума е стартиран преди пет месеца. Няма как да измериш такива стойности в аквариум на пет месеца,
Няма значение кога е стартиран аквариума, ако ще и на 20 години да е, като сложиш 10 кила живи камъни и един бюлюк умрели в 200 литра вода ще си имаш цикъл какъвто има сега ханс.

Цитат на: Ilianidis - 14.01.2012 08:21Има гнилостни процеси,следователно отделяне на меркаптани и амоняк,което води до вдигане на пх,
*ROFL* много задълбахте, искрено се надявам да няма отделяне на меркаптани в аквариума на ханс, че сигурно трябва да ходят с противогази у тях  *ROFL*
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

haans

след още няколко измервания окончателните резултати за момента са следните:
Нитрити-0,02ppm
нитрати-10ppm
амоняк-0,05ppm
КХ-9

haans

ето какво се получава,когато човек с много свободно време остане един ден насаме с аквариума си: http://imageshack.us/photo/my-images/651/dscn2539c.jpg/
това е окончателната подредба на камъните,при правенето на констукцията не съм ползвал никакво лепило,а само пвц тръби,ударна бормашина с свредло за бетон,чук и длето,резултата беше доста сполучиливи дупки във всеки един камък и доста здрави пвц конструкций,реших да подредя така,за да няма мъртви зони със застояла вода и слабо течение и поръчах 2 глави по 5000литра вместо сегашната.
Взех си червен и син хермит крабове,няколко малки охлюва(не знам какви са) и един турбо охлюв: http://imageshack.us/photo/my-images/692/dscn2500np.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/860/dscn2492n.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/690/dscn2486x.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/259/dscn2491q.jpg/
на снимките се вижда че аквариума има доста зелени алги,но при наличието на тези гадинки за 2 седмици всичко беше изконсумирано.днес измерих показателите на водата и отново са както следва:NH4-<0.05;NO3-10;KH-8;PH-8;NO2<0.05;Смених 20 литра вода и сифонирах,но основното което ме притеснява е че кафявата фаза още не е отминала напълно,но пък вече имам зелена фаза,светя по 7 часа на ден с 50% от диодите и имам 10кг жив и 5кг мъртъв камънак и няколко кг жив в рефуджиума!

M_I_T_A_K_A

Не светиш ли по много малко... не ти е толкова млад аквариума, че да му светиш по толкова малко часове а и само с половината диоди.

П.П. Тая флейта за която сме говорили и преди как не те дразни на задното стъкло а и още ли е толкова студено, че нагревателя и кабела на термометъра ти стоят в дисплея?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

haans

ами да ти кажа вече не е толкова студено,просто забравям да ги махна,но добре че ме подсети ще ги сваля долу!

Hrupas

колега пусни някоя снимка на аквариума в момента ако може и панорамна на целия аквариум!!

Similar topics (5)

48297

Публикации: 110
Прегледи: 33051

26760

Публикации: 49
Прегледи: 13632

52811

Започната от nemo565


Публикации: 6
Прегледи: 4560

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5672

31474

Публикации: 16
Прегледи: 9699