• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 01:40

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

220 литра от Пловдив

Започната от haans, 28.01.2011 16:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

haans

28.01.2011 16:49 Last Edit: 03.02.2011 21:32 by haans
здрасти на всички колеги *DRINK* нов съм в морските дълбини и ре6их да спретна едно аквариумче с размери 60/60/60 кубче! до момента съм взел 10кила коралов пясък,4кг сол на аквамедик,и 2кг мъртви камъни и скелети на корали,соленометър,автоматична хранилка и една помпичка за течението с дебит 3000л/час!скиммер и възвратна помпа нямам и затова бих искал да ми помогнете в избора на такивa!

МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ С КОМПЕТЕНТНОТО СИ МНЕНИЕ  *thanks *thanks *thanks

Coral Master

haans,

ти направо ме уби с тази тема!
От една година задаваш все същите въпроси, отлагаш правенето на аквариума, за да "събираш информация", проучваш  най-различни проекти и след една година проучвания започваш от нулата?
Та питам се, ще видим ли твой аквариум или просто поддържаш форума да не мухлясва?

Стегни се, Градски, давай по-уверено!
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

haans

ами да от около година чета и събирам информация и вече почвам яко да цикля никои не иска да ми каже това което ме интересува затова тъпча на едно място!

камен чочев

здравей ханс, да ти кажа честно се запалих преди десетина дни и вече си поръчах 450 л + 250л съмп, така че не ми ясно какво чакаш *SORRY*. все пак това е хоби и е хубаво да опитваш. давай смело *THUMBS UP*

terahz

Цитат на: haans - 28.01.2011 16:49
здрасти на всички колеги *DRINK* нов съм в морските дълбини и ре6их да спретна едно аквариумче с размери 50/50/50 кубче! до момента съм взел 10кила коралов пясък,4кг сол на аквамедик,и 2кг мъртви камъни и скелети на корали,100вата нагревател,соленометър,автоматична хранилка и една помпичка за течението с дебит 3000л/час! нямам съмп,скиммер и възвратна помпа бих искал да ми помогнете в избора на такива и г/д да ме запознаете с конструкцията на съмпа и съдържанието му! както и колко на брои и с какъв размер да са дупките за преливната колона! нямам и осветление ! :-[ *CRAZY*

МОЛЯ ДА МИ ПОМОГНЕТЕ С КОМПЕТЕНТНОТО СИ МНЕНИЕ  *thanks *thanks *thanks

Поздравления за решението. Приготви се да си платиш за него :) Аз имам 150литров аквариум та ще ти кажа какво ползвам аз.

За съмп, вземи колкото голям ще се побере под аквариума (или където ще го държиш). Колкото по-голям, толкова по-добре. Причините са няколко, но най-важната е, че обемът на системата ти се вдига, което означава, че цялата система ще е по-стабилна. Както знаем стабилността е ключът за успех. Моят съмп работи с около 60 литра вода (побира доста повече) + около 30 литра прясна вода за доливане. Идеята е следната:
В едната страна имаш отделение за скимъра. Тази част я правиш колкото да ти влезне скимъра в нея. Няма нужда да е много голяма (моята е 15л). Само внимавай да имаш достатъчно висока колона вода за да работи правилно машинката.

В средата ми е отделението за връщане на водата. То е с най-ниско ниво на водата, но е добре да е възможно по-голямо. Причината е, че в това отделение, нивото на водата ще варира и ако падне много, може да ти изгори помпата. (30 литра при мен, но оперира на около 15)

Останалата част я оделяш за рефуджиум ( 30 литра при мен). Слага се едно Т разклонение на обратната помпа с 2 клапи и се отделя малко вода за рефуджиума, останалото се връща в аквариума.

Това е най-популярният начин за разделяне на рефуджиум. Потокът на водата е:
От аквариума водата пада в отделението при скимъра. Там минава през скимъра и се пречиства. Между това отделение и следващото се прави капан за микробалончета, които излизат от скимъра.
От там, водата пада при помпата за връщане. Тя тръгва да връща водата, но малко от нея се отделя при рефуджиума, който пък прелива обратно в средата.

Моята помпа е с дебит около 2200л/ч и това ми е напълно достатъчно. Не мисля, че възвратната помпа трябва да е силна. Стига да прави около 10х поток (след като махнеш потока към рефуджиума и загубата от издигане и извивки по тръбите), е достатъчна. Като се сметне водата към рефуджиума, чупките и издигането на водната колона, бих казал, че възвратната вода е около 1500 литра в час.

Нагревателят ти може да дойде малко слабичък според мен. Зависи какви са тепмературите във вас. Но ако това стане, не продавай този, а си вземи втори. Така ако единият се прецака, имаш два пъти повече време за реакция. Аз лично ползвам 300W нагревател който е възран директно към тръбите за възвратната вода, но ако го правех наново, бих си взел 2х100w или дори 3х75W.

За кораловият пасък, ако това е пясък от натрошени корали, бих го пропуснал. Доста хора казват, че след време става като капан за нитрати и може да ти изиграе номер. Но понеже не съм запознат какво има в България, ако това е приетият вариант пак ще свърши работа.

Скимъра го вземи да е с два пъти по-голям рейтинг от обема на аквариума. Тоест нещо като 250+ литра за теб. Моят е за 380 литра и не мисля, че е много за моя аквариум.

За дупките, аз имам 3.8см преливна тръба и две по 1.7см за възвратна вода (съответните дупки са по-големи).  Преливната вода може да се справи с около 2700 литра. Пак ще кажа, че не съм запознат със стандартите за тръби в България (някакви цолове ми се въртят в главата :) ), но можеш да ползваш тези размери за ориентир.

Надявам се това да ти е помогнало малко.

Поздрави,
Жоро

haans

преди няколко дни ходих да си поръчвам стъклата и ето че днес си ги получих 10мм стъкло за аквариума и 6мм стъкло за съмпа като тои е по модел от Melevsreef.com! зех силикон Dowcorning 881 черен! и събота почва лепенето !

като станат готови съмпа и аквариума слагам снимки! =-O

haans

Време е да съживя темата си с малко снимков материал на вече залепения (без преливната колона) аквариум и шкаф(на които се обработват и орнаментират облицовъчните дъски,за да добие завършен вид и естетическа издържаност).Аквариума го лепих с помоща на брат ми с прозрачен силикон(не ползвах черен,да не омажа сичко и да стане грозно) и като първи аквариум лепен от мен стана доста сполучливо.Шкафа също го правихме 2та с брат ми чертежа и сглобките ги изплагиатствах от един чужд форум и се получи!Всичко ми е от масивно дърво и лакирано с яхтен лак(устоичив на УВ,влага и атмосферни условия)!!! *DRINK* *DRINK* *DRINK*

шкафа:
http://img855.imageshack.us/g/shkaf1.jpg/

аквариума,без дървената рамка(не съм я монтирал още):
http://img16.imageshack.us/g/akvarium1.jpg/


M_I_T_A_K_A

Преливна колона няма ли да правиш?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

iek

Шкафът е със слаба конструкция.

haans

преливната колона още не е залепена тия дни ще си поръчам необходимите стъкла и е готова а що се отнася до шкафа с брат ми 2та се катерихме по него и сядахме и клатихме с общо тегло 200кг и не мръдна а и все пак ще има още облицовъчни дъски които ще се закрепят за него и ще стане още по здрав! кажи ми кое по точно те притеснява "iek" =-O

tonino

25.03.2011 22:07 #10 Last Edit: 19.02.2018 22:30 by tonino
...

hanuman

Не се притеснявай за шкафа, като го облечеш няма да имаш проблеми, просто няма да има на къде да мърда.  Аквариумчето изглежда добре, само че ако бях аз щях да го направя 50см, че сега ще ти трябва сериозно осветление, ако смяташ да отглеждаш корали де. Лека полека ще се получат нещата. Важното е, че си направил първата стъпка. Успех и да ни държиш в течение.

П.П (приятелска препоръка)
Не пълни аквариума преди да облечеш шкафа. ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Coral Master

Толкова дълго го мечтаеш, че мога само едно да ти кажа - Айде хаирлия да е !!!

Грешки ще има много, докато се понаучиш все така ще е, но гледай смело напред и не се отказвай!

Аз няма да съм тук за известно време, след 10 април ме потърси, за да ти дам малко камъни (живи и мъртви) и водичка.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

terahz

Защо всички мислите, че тоя шкаф не е достатъчен. Едиственото нещо, което аз виждам като проблем, е че двете горни греди, които държат и са перпендикулярни на средната хоризонтална греда, са хванати с болтове за краката, а трябва да са върху тях. Така няма носещи болтове. Но дори и така, си мисля че няма да има проблеми.

Haans, този 220 литров аквариум ще е няколко пъти по-тежък от 200 килограма. Като включиш стъклото, камъните, пясъка и осветлението може да стигне към 700-800кг. И все пак си мисля, че си ок.

Поздравления за първите стъпки и пожелавам колкото се може по-малко аварии!

MeTogu

Е чак пък 700-800 кила няма да стане.А ме съмнява да мине много и 300.Стъклата са му около 50-60 кила.Може би 180 литра=кг вода.Колкото и да тежат камъните и пясъка те все пак си имат изместимост.Прибавяме още 30 кила.И 20 килограма лампи. = 300 кг.
Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Similar topics (5)

21868

Публикации: 11
Прегледи: 5016

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3585

33683

Публикации: 78
Прегледи: 27138

26297

Публикации: 122
Прегледи: 53376

48297

Публикации: 110
Прегледи: 33121