• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 10:21

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

220 литра от Пловдив

Започната от haans, 28.01.2011 16:49

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Стоян Михов

поздравления, не знам как си ги подбрал черноморските обитатели - дали само те са оцелели или целенасочено си ги търсил, но си направил възможно най-правилния избор за стартиране. Те са най- издържливите и най полезни за стартиращия морски аквариум, аз само бих добавил два-три рака отшелника. А ръждивата морска кучка (Parablennius sanguinolentus) е една от най-любимите ми рибки дори и в настоящите вече стабилни от много години аквариуми.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

haans

благодаря за милите думи,всъщност черноморската скарида отдавна я бях набелязал и исках да ми е първия обитател,защото ми казаха че е много издръжлива,а на кученцето попаднах на една снимка в един сайт за фотоконкурс и ми хареса,а и след като Кирил ми каза че ще ми донесе от морето точно такава скарида и рибка реших че това е правилния избор и вече 1 месец след старта са си още живи! *YAHOO* *YAHOO* *YAHOO*

haans

първата айптазия,която пристигна като багаж върху един от камъните,който най-вероятно ще иде в съмпа,няколко дена по-късно аиптазийте са вече 6,разположени върху още 2 малки камъка


едно малко тръбно червейче,имам доста от тях само че не са като тоя ами червени!

първия ми спс корал-пулсираща ксения,пораснала върху една монтипора(подарък от Coral Master) за което много благодарности  *YAHOO*


това ми прилича на морска звезда,но каквото и да е имам 3 такива или са се размножили или са били толкова  и сички са бели цвят



haans

и така от няколко дена вече светя с лед осветлението което е напълно завършено и пуснато в действие(40 бели 20000к 1ватови и 30 сини 1ватови 460нм диоди),цялото тяло е дигнато на 10см от ръба на аквариума,но както се вижда и от снимките,светлината много ми бяга по стъклата и си мислех за някакви лещи от порядъка на 60градуса или 40? Моля помагайте! *thanks Ето и самите снимки:
http://imageshack.us/photo/my-images/825/dscn2005z.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/259/dscn2008e.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/dscn2007o.jpg/
*bg*

haans

минаха,празниците и дядо коледа ми донесе 10кг живи камъни,мъртви камъни,малко пясък и каулерпа,а ето и окончателната наредба на аквариума :
http://imageshack.us/g/100/dscn2139v.jpg/

Coral Master

Направил си грешката, която и аз допуснах при първата си подредба на камъни. Нахвърлял си камъните на купчина. Освен, че на нищо не прилича, по този начин липсва течение под камъните, което е предпоставка за развитие на нежелани гнилостни процеси (и поява на сероводород).
Явно и ти като мен, ще редиш втори път. Няма страшно, и вторият път няма да ти е за последен, повярвай ми ...  :-D
Давай, пренареждай ги, докато все още нямаш нищо по камъните.
80л с LPS корали и 2 риби-старт. 08-2009;
Дисплей 600 л с SPS и LPS корали и 14 риби-старт. 09-2009, 120 кг живи камъни;, съмп 150 л, скимер TurboFlotor 1000, нитратредуктор NR1000, автом. kalkwasser бъркачка, AT-Control; Калц.реактор AquaMedic KR1000, LED 35 бр. 10W засега, течение 20000 л/час

haans

олееее,неее :duvar: :duvar: :duvar: пак ли  :duvar: тея камъни ги реда за 3ти път вече и сега целия ми аквариум е кафяв и отсякъде излизат мехурчета(азот най-вероятно),но просто ако искам да ги събера сичките в аквариума трябва да махна някои иначе не виждам как ще ги наредя ако не са на купчина!

камен чочев

Не пак, а отново  :-D . Първо си представи как искаш да изглежда подредбата, след това махни целия пясък от долу и започни с най-големите, най-отдолу. Трябва подредбата ти да е стабилна - да няма клатещи се камъни или такива , които биха могли да паднат. Внимавай и с това, което ти казва Кирил - трябва да имаш течение на всякъде около и зад камъните. Приятно подреждане  :popcorn:

haans

мерси за съвета,камене имах нужда точно от него,иначе бях в задънена улица, ще решавам кое как да изглежда на място!

haans

13.01.2012 19:07 #39 Last Edit: 14.01.2012 12:20 by haans
Днес на дата 13.01.2012г,измерих за пръв път параметрите на водата в аквариума си и установих следните резултати,при соленост 1,023. И така:явно грешката е моя,но след повторни измервания днес установих че кх-9,пх не съм мерил изхвърлих си тестовете,ще си поръчам нови(не ленти) и тогава наново,но ето новите резултати
Нитрати-10 ppm
Нитрити-0.01ppm
Амоняк-0,05ppm
Кх-9

камен чочев

Ами възможностите са три -не извършваш измерванията правилно, грешни са ти тестовете или нищо не ти е в ред с аквариума.

M_I_T_A_K_A

С какви тестове мериш?
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Стоян Михов

Еееее, Камене не така, напълно са възможни тези стойности за аквариум, в който преди 10 дена са сложени живи камъни и още не е влязъл в цикъл.
Но съм съгласен че не са стойности, в които могат да се гледат животни, амонякът и нитритите са много токсични и са недопустими в аквариум, който не е в цикъл. При нормален цикъл до месец трябва да изчезнат. Но имай впредвид че такива стойности на амоняк и нитрити могат да са опасни за животните, които имаш в аквариума

Ханс, карбонатната твърдост се мери в кН градуси, което вероятно е в твоя случай и една капка отговаря на 1 градус (на Сера са така може би такъв тест ползваш) или по научно се мери в мг/л (СаСО3), като 1 градус кН отговаря на 17,848 мг/л СаСО3. В кораловия риф кН е между 8-12 градуса, което значи че в твоя случай е малко над горната граница, но не е много фатално като се има в предвид точността на тестовете. Все пак я наблюдавай и си измери калция, което в случая е по-важно, тъй като те са свързани.

pH ти е ниско, провери каква може да е причината - провери си рН на осмозната вода и рН на пресен разтвор от сол, ако са с нормално пХ тогава ще търсиш проблема в аквариума и ще умуваме как да го решим. Трябва да гониш 8 и малко нагоре.

Според мен махни колкото можеш от неживите камъни, имаш достатъчно камънак и си ги подреди по-добре според съветите на камен и киро



https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

Цитат на: Octopus - 13.01.2012 20:38
Еееее, Камене не така, напълно са възможни тези стойности за аквариум, в който преди 10 дена са сложени живи камъни и още не е влязъл в цикъл.
За какъв цикъл говориш, та аквариума е стартиран преди пет месеца. Няма как да измериш такива стойности в аквариум на пет месеца, ако тотално всичко не е сбъркано.  Особено не ми се връзва това високо кН с ниското рН. За да стане толкова кисело,  бая гнилостни процеси трябва да има. Абе даже не знам от къде да започна - ако тестовете не бъркат този амоняк изобщо не трябва да го има, нитритите също. При такова рН няма как да вирее нещо морско.  И т.н.

Ilianidis

Има гнилостни процеси,следователно отделяне на меркаптани и амоняк,което води до вдигане на пх,може всичко да е вярно освен измереното пх.А може да има отделен цо2,който ако няма аерация да сваля пх-то.Ето една схемка,максимум бикарбонати има при 7,2 пх http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Datei:Karbonatsystem_Meerwasser_de.svg&filetimestamp=20070501144833

Similar topics (5)

52424

Публикации: 13
Прегледи: 5957

37910

Публикации: 16
Прегледи: 7800

30903

Публикации: 6
Прегледи: 6487

21868

Публикации: 11
Прегледи: 5014

56493

Публикации: 6
Прегледи: 3574