• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 03:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

108 литра от Пловдив(продължение)

Започната от iliqn66, 09.12.2011 21:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

nikolay0876

Цитат на: NikolaV - 17.02.2012 23:15
Камене, сигурно има някаква минимална загуба, но не мисля, че изобщо си струва да се мисли за нея. Алтернативата са чирозите около аквариума...
Ако искаш ела да премерим при мене. Ама си носи уреда де :)
Не мисля, че ще намериш нещо у нас. Тая мрежа специално не знам какво и истинското предназначение ако има такова, но е идеална за нашите цели. Широчината на квадратчетата е около 6 мм. Нищо не може да се провре.
Има си най- обикновена рабицова мрежа с тези размери. Е не чак 6мм, ама 5мм се намира.

M_I_T_A_K_A

Цитат на: nikolay0876 - 17.02.2012 23:24
Има си най- обикновена рабицова мрежа с тези размери. Е не чак 6мм, ама 5мм се намира.

Идеята не е само да има подобен размер на отвора ами и влакната да са възможно по тънки а ако може и прозрачни.... тънка корда примерно.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

NikolaV

Да, влакната на тая са прозрачни. Иначе е точно като рабицовата мрежа като размер.

камен чочев

Цитат на: NikolaV - 17.02.2012 23:15
Камене, сигурно има някаква минимална загуба, но не мисля, че изобщо си струва да се мисли за нея. Алтернативата са чирозите около аквариума...
Ако искаш ела да премерим при мене. Ама си носи уреда де :)
Не мисля, че ще намериш нещо у нас. Тая мрежа специално не знам какво и истинското предназначение ако има такова, но е идеална за нашите цели. Широчината на квадратчетата е около 6 мм. Нищо не може да се провре.
О има, има и то никак не е малка. При такива отвори светлата част е 60-70 %  и ако приемем, че пропускливостта на материала е 70%, то загубите ще са около 10 % поне. Ако източника на светлина е точков (диоди), то загубите ще са и по-големи

nikolay0876

О.К. ама то на най-чистото стъкло загубите са 15 процента, така че с мрежичка винаги ще е по- добре.

камен чочев

Цитат на: nikolay0876 - 17.02.2012 23:44
О.К. ама то на най-чистото стъкло загубите са 15 процента, така че с мрежичка винаги ще е по- добре.
Да, но понеже не разбираш от соленоводни ( по твои думи), ще ти кажа, че тези 10% (според мен са повече), може да са фатални за отглеждането и оцветяването на спс корали. Не си го пожелавам, но до момента нямам загуби от опити за летенеИ решението не води до загуби на светлина. Имам разпънки, които явно пречат на скачачите

nikolay0876

Пак си го твърдя, естествено че нищо разбирам от соленките ( не е срамно да си признае човек), но все си мисля че при стъклото светлината, ако това има значение, се губи повече отколкото с мрежичка.

камен чочев


NikolaV

Камене, няма смисъл да се спори за проценти на теория. Ако искаш точни цифри - мерене.
Но няма как 10% да са фатални за каквото и да било. Ако беше така то при всяко местене на корал м/у аквариумите да има жертви - няма два еднакви такива. Прекалено точна наука го мислите това, а не е.
Излишно е да споменавам, че няма видима разлика в нищо след поставяне на мрежата.

nikolay0876

Цитат на: камен чочев - 18.02.2012 00:01
Кой говори за стъкло !?!?
[/color] ей тука тоя колега подхвърли... и аз захапах
Цитат на: M_I_T_A_K_A - 16.02.2012 21:46
Мрежа или стъкло отгоре. И аз имам нощно осветление, но имам и няколко сухара от периода преди да сложа мрежата.
[/color]

iek

Цитат на: nikolay0876 - 17.02.2012 22:00
*offtopic Ееее, не може да има по- тъп въпрос.
Следващия подобен отговор ще те възнагради с дълга почивка; тъпи въпроси няма, има тъпи отговори!

Акрилът има 8% поглъщаемост, стъклото -10%, въпросната мрежа от 1/4" на отворите намалява с 6-7% по спомен от други съобщения, но с мрежа за комари може да стигне загубата и до 20% вероятно.

Някой би предпочел стъклото, ако има въпиЮща нужда да намали изпаренията, при мен например паднаха наполовина, мухълът изчезна и отпадна нуждата от допълнителни електроуреди, като нагревател за аквариума и влагоуловител в помещението. Това автоматично води и до удължаване живота на филтрите в RO системата ми с около 30-40%. Осветлението ми е достатъчно силно, дори прекалено и абсолютно не оказва влияние на температурата, независимо с капак или без. Иначе съм ревностен фен на т.нар. rimless танкове (брей и аз взех да забравям българския, а скоро не съм мърдал по-далече от шопско) и без разпънки, пречки и всякакви подобни грозотии по аквариума, но мухълът взе победата. И като частен случай ще спомена и още една съдбовна функция на стъклото при мен- предпазва жакото ми от удавяне, а самите корали от наторяване с курешки, от второто не би предпазила мрежата. Но ако нямате подобни изисквания- мрежата е за предпочитане. Ако до лятото папагала се научи да плува, може и аз да си поръчам една мрежичка.
Често срещан довод срещу стъклото е  падането на pH-то, но ако скимера работи с въздух от външната среда, този евентуален проблем се елиминира.

камен чочев

Цитат на: NikolaV - 18.02.2012 00:05
Камене, няма смисъл да се спори за проценти на теория. Ако искаш точни цифри - мерене.
Но няма как 10% да са фатални за каквото и да било. Ако беше така то при всяко местене на корал м/у аквариумите да има жертви - няма два еднакви такива. Прекалено точна наука го мислите това, а не е.
Излишно е да споменавам, че няма видима разлика в нищо след поставяне на мрежата.
Че ще го измериме - няма спор. Че няма да ти умрат коралите - няма спор. Че ако си на границата за тия 10 % ще спорим. С факти. Оцветяването на коралите ми със старото осветление беше добро - спор няма. Със сегашното - мързи ме да снимам за да ви покажа - уникално. Ако намаля старото ми осветление с 10-15 % ( понеже е на границата на необходимото ) коралите ще имат един основен цвят всичките - кафяв. Това имах предвид.
И както Бисер казва има причина за тези скоци - някакъв стрес. Една единствена риба е изскачала и това беше попа първата нощ в аквариума ми - скочи ми на възглавницата към 5 сутринта и успях много бързо да го метна обратно. А тези, които имам в момента (повечето) ги дават като добри скачачи

nikolay0876

Цитат на: iek - 18.02.2012 00:13
Следващия подобен отговор ще те възнагради с дълга почивка; тъпи въпроси няма, има тъпи отговори!



О.К. щом така смяташ. жезъла е в теб, възнагради ме. Ама не си следил темата достатъчно, не ставаше въпрос за конденз, температура, изпарения... и прочее. А твоя случай си е частен с пилето. Коментираше се основно разликата м/у стъкло и мрежичка за светлината.

камен чочев

Цитат на: iek - 18.02.2012 00:13
..... Иначе съм ревностен фен на т.нар. rimless танкове (брей и аз взех да забравям българския, а скоро не съм мърдал по-далече от шопско) и без разпънки, пречки и всякакви подобни грозотии по аквариума, .....

Ако мислиш, че аквариумът ми е грозен с разпънките, тотално си  се объркал. Бъди си фен на каквото искаш, но те моля без квалификации. Изобщо не ми пука дали си член или  *MODERATOR*

NikolaV

За целта на спора премерих точно мрежата. Размер на квадратчето 7.2 мм  :-P. Дебелина на влакното 0.3 - 0.5 мм. Има я и с двойно по-едра шарка, но хем не намерих такава до БГ да пращат, хем по-може да се провре някой.
В интерес на истината повече сянка правя с рамките на това. Оребрен ми е аквариума и дефакто мрежите са три. Ако по-натам имам желание може да помисля или за една цяла рамка (по-неудобно) или за по-тънка плексигласова рамка.

Similar topics (5)

52811

Започната от nemo565


Публикации: 6
Прегледи: 4557

44187

Публикации: 12
Прегледи: 5596

46202

Публикации: 19
Прегледи: 7936

23046

Публикации: 96
Прегледи: 34379

52424

Публикации: 13
Прегледи: 5931