• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 23:23

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Соленоводен аквариум-питане?

Започната от pavcho85, 27.10.2013 19:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

pavcho85

Здравейте колеги преди около година бях решил да си направя и аз соленоводен аквариум и пуснах тема тук http://aquariumbg.com/forum/solenovodni-akvariumi/startirane-na-solenovoden-akvarium-saveti!/ след вашите съвети се разубедих и реших че ще мисля друг вариант.От доста време чета темите тук и сега замислям да си купя един готов напълно оборудван аквариум от тук.За това става въпрос http://aquariumbg.com/forum/moka-akatka/prodavam-napalno-oborudvan-morski-akvarium/ ,но имам няколко въпроса и моля за помощта ви.
1.Осветлението как ви се струва?Макар че мисля да започна с някоя риба и лесен мек корал,става ли и за твърди корали?
2.Съмпа има ли нужда от промяна?Четох че тези bio balls вече не се използват,трябва ли да ги махна или да ги заменя с нещо и каква в същност е ролята им?
3.Водата в аквариума е чешмяна(момчето е от софия и каза че там водата е подходяща)има ли проблем?
4.Ако пренеса аквата с водата и го стартирам така както е при него ще препинавам ли през отделните фази за озряване на с-мата?

Стоян Михов

Цитат на: pavcho85 - 27.10.2013 19:47
1.Осветлението как ви се струва?Макар че мисля да започна с някоя риба и лесен мек корал,става ли и за твърди корали?

Едно време най-хубавите морски аквариуми бяха с метал-халогени и актинични т5 пури. Имай предвид че крушките на метал халогена се нуждаят от редовна подмяна, както и пурите, ако искаш да гледаш корали.

Цитат на: pavcho85 - 27.10.2013 19:47
2.Съмпа има ли нужда от промяна?Четох че тези bio balls вече не се използват,трябва ли да ги махна или да ги заменя с нещо и каква в същност е ролята им?

Биоболс представляват пластмасови топчета, с голяма повърхност върху която да се разполагат бактериите, които усвояват нитратите, реално биотопчетата играят същата роля като сипоракса, само че повърхността им е далеч по-малка и често стават източник на гниене. Дали ще ги запазиш е твой избор, както и какъв метод за премахване на биогени ще избереш  - някои балансирани системи не се нуждаят от такива средства, освен скимер, но за това се изисква много опит.

Цитат на: pavcho85 - 27.10.2013 19:47
3.Водата в аквариума е чешмяна(момчето е от софия и каза че там водата е подходяща)има ли проблем?
Ако изобщо има такова нещо като чешмяна вода, подходяща за морски аквариум, то тя е в Софийско - по точно тези части, които се водоснабдяват от яз. Искър. Но не мисля че е добра идея, ти с каква вода ще го поддържаш?

Цитат на: pavcho85 - 27.10.2013 19:47
4.Ако пренеса аквата с водата и го стартирам така както е при него ще препинавам ли през отделните фази за озряване на с-мата?

Абсолютно! Ще си мине през всичките фази, може да са по-кратки, но може и да са по-тежки. Според мен най-добре е да започнеш начисто, като си промиеш пясъка и камъните и направиш аквариума така както на теб ти харесва, за да стане "твоя аквариум".
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

pavcho85

Благодаря octopus за бързият и изчерпателен отговор,както винаги *privet*.Сега по темата,относно водата смятам да си купя с-ма за обратна осмоза понеже тук при нас водата е твърда.Някой може ли да помогне с определен доказал се модел или ако има излишна съм отворен към предложения.На колко време трябва да ги сменям тези МХ и пури и достатъчни ли са за твърди корали като светлина и цветове(поне аквариума не е много висок 46см)?
Подредбата на съмпа добра ли е?
Аз ще го аранжирам както на мен ми харесва и ще добавя още някой жив камък,но водата не е ли добре да я запазя и да стартирам с нея?Имам също УВ лампа 18w ще ми е нужна ли?

Ilianidis

Мх с времето променят спектъра си в жълто,коралите стават гадни на цвят,а аквариума го нападат алги,тогава е време за смяна на лампите.Това става след около 3000 часа живот.Смятам ,че бързо ще се откажеш от тях.Първо консумират много ток и няма възможност за димиране и комбиниране в кръгове като изгрев залез.Греят много,което влияе много зле на морската система,ако няма охлаждане.Спектъра им е ужасен,коралите не флуорисцират и не може да изпъкне допълнителната красота.Инак откъм растеж,може да се чувстват доста добре под тях.
А пренасянето не е причина за безпокойство.Използвай всичко,както си е било,като го пуснеш само аерираш дънния слой и една смяна на вода и всичко ще мине бързо.Ако добавяш камъни задължително ще те хванат циклите,инак има вероятност да минеш и без тях.

pavcho85

Днес ходих да видя аквариума и ми хареса има неща за дооправяне но аз имам желание и нямам търпение след две седмици  кагато стане официално мой да започна,но за целта ще трябва да почета и да се информирам още.Сега искам да споделя впечатленията с които останах.
1.Имаше доста алги и брада не само по камъните,а по целия аквариум.Момчето каза че от седмици не е сменявал водата  предполагам,че на това се дължи състоянието му.Каква е процедурата по отстраняването им?Трябва да ги изчистя ръчно или със смени на вода,по малко осветеност и добавяне на активен въглен(забелязах че няма в съмпа).
2.Забелязах че имаше доста Аиптазия-Това ли са методите в борба с тях и кой е най-ефикасен:със спринцовка с наситен разтвор на гасена вар,обгаряне?
3Рефуджиума е празен и въпроса е какво да го правя?Добавянето на живи камъни и каулерпа ще предизвикали ли стартирането на ново?
4.Смятам да си купя тестове за водата на Salifert,но кои ще ми трябват и какви добавки евентуално?
Може ли да ми обясните какво е това редокс понеже не намерих информация.И последно едно много любопитно нещо на което не можах да повярвам.Момчето каза,че имал анемона която изчезнала беследно.Търсил я навсякъде но без никакви следи.Някой има ли предположения?

камен чочев

Здравей, хубаво е, че имаш желание, защото явно доста неща ще трябва да оправяш. Наличието на алги основно се дължи на липса или лоша филтрация, неправилно осветление и/или презаселване. Така, като гледам самотния клоун не е от презаслване, а най-вероятно от лошо(неправилно) осветление. Този скимер бих го сменил веднага. Някои от камъните изобщо не приличат на рифови, а на вулканични ( тези отзад, в дясно) и изобщо не вършат работа. Ако има доста аиптазии, не ти препоръчвам да ползваш насилствени методи за борба. В този случай е по-добре да ползваш естествени методи (скарида вурдемани, риба лист или хелмон). Какво ще сложиш в съмпа трябва сам да решиш - дали ще ползваш рефюджиум с някакви макро алги или други методи за понижаване нивата на нитрати и фосфати ( биопелети, фосфат ремувър или нещо друго). За да ти се даде съвет какви тестове и добавки (евентуално) ще ти трябват , трябва да кажеш какво мислиш да гледаш в аквариума. Редокс потенциала, най-общо, ти дава представа за окислителните процеси във водата и способността и да разтваря и да се насища с кислород

pavcho85

Ами момчето каза че дълго време не се е грижил за аквариума(не е сменяна вода,а по отношение на осветлението явно е работило доста повече от колкото е трябвало).По отношение на скимера имаше доста мътилка в чашката,но все пак съм начинаещ и не разбирам много.Ами за съмпа честно казано не знам какво да го правя този рефюджиум :-(.По отношение на обитателите искам да гледам следните риби:Zebrasoma flavescens,Paracanthurus hepatus,Chelomon rostratus,2 бр Amphiprion occelaris,може би една анемона и корали,като започна на първо време с меките.Но тъй като съм наясно,че системата трябва да е много стабилна и всичко да става бавно,смятам първо да се науча да меря водата и да се оправям до някаква степен с добавките.Затова искам съвет с какво да започна  да вкарвам в аквата когато му дойде времето.Благодаря на всички за отговорите *privet*.Наистина имам голямо желание(това ми е мечта) и ще положа доста усилия и каквото трябва за да се получи.

Публикациите са слети: 28.10.2013 22:16

А относно течението ми се струваше много малко,понеже имаше пусната само една глава от външен филтър 1200л/ч.

камен чочев

Освен за клоуните, този аквариум е малък за другите риби, които искаш. Особено за синия танг.
Ако в действителност аквата е била зарязана ти препоръчвам пълен  рестарт

Стоян Михов


Аз затова казах, че според мен е по добре да започнеш на чисто. Тези алги , айптазии и т.н. трудно ще ги махнеш. Ако изобщо искаш да запазиш това осветление ще трябва да смениш и всички тръби и крушки с нови. Ако искаш да запазиш тези камъни и дъно е добре да ги стерилизираш с кислородна вода примерно.

Системи за обратна осмоза продават в Павирани, май и из пазара шебека продава една, някъде около 150 лв струват тези с капсулите, в ибей има по-евтини, порови се малко.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

pavcho85

Ако започна на ново водата ще ми е нужна ли и камъните добре ли трябва да ги почистя от всичко?Какво ще стане с коралина?Тази стерилизация с колко процентова кислородна вода трябва да стане и колко време?Наистина ли само клоуни мога да гледам  :-(,за танка знам че иска по големи танк-ве но другите два вида по 1 брой няма ли да може?Това осветление като му сменя пурите и МХЛ ще върши ли работа?

Публикациите са слети: 30.10.2013 23:24

Никой ли няма да помогне със съвет :-(.

pavcho85

Колеги след няколко дни ще ходя за аквариума,кажете поне за водата да я взимам ли(ще ми е от полза ли) и камуните как да процерирам с тях(за да ги запазя живи)?

trupai

Сложи камъните в найлонов плик без вода и гледай да не ги държиш на много студено! Можеш да вземеш малко вода в една туба, но всичката не ти трябва.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

pavcho85

Няма ли да е по лесно,ако запазя 50% от водата а другата е нова?Камъните само ръчно ли да ги изчистя от алгийте и аитазийте?И за да не убия живите същества по тях да ги сложа ли пак в вода от аквата?Каква рифова сол да използвам(марка) и мога ли в рефюфжиума да направя дълбоко пясъчно дъно с живи камъни и калуерпа?

tonino

...

Стоян Михов

С много трудна работата си се захванал, а познанията ти явно са много недостатъчни. Едно е да започнеш начисто с празен аквариум и да развиваш знанията си заедно с развитието му, или да си купиш заселен аквариум, но добре поддържан, друго е да започнеш с много занемарен аквариум с алги и айптазии и несменяна с месеци вода и да трябва да го оправиш без сериозни интервенции, защото чак сега си дадох сметка, че ти ще го вземеш с обитателите -нещастното клоунче, саркофитона и раците...
За мен имаш два варианта - започваш начисто - даваш обитателите някъде за отглеждане. Измиваш и обезезаразяваш аквариума и техниката добре и бавно започваш да правиш и оборудваш аквариума по правилата и така като искаш.
Втори вариант - взимаш всичко както е - включително по-голямата част от водата, и гледаш да преместиш без много размествания, не добавяш или премахваш нищо веднага, нито търкаш камъните, нищо. Изчакваш аквариума да се съвземе от преместването и тогава започваш с реформите, постепенно подменяш водата, почистваш камъните и т.н., може да отнеме и година и няма  гаранция, че ще успееш...

Това са двата варианта, които бих направил аз, всичко междинно ми се струва много рисково, може би първият вариант е по-подходящ за човек без никакъв опит.

Най-важното, което трябва да научиш за това хоби е, че трябва много, ама много търпение и много четене. Ти бързаш, нямаш търпение, продолей го това, защото само разочарования ще те очакват.

Гледам че и tonino e писал по същото време и прекрасно е описал първия вариант, само трябва да се добави, че трябва да дадеш обитателите някъде.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

pavcho85

Благодаря ви за съветите,разбирам ви напълно!Наистина съм въоръжен с търпение и искам нещата да се получат затова ще направя всичко от началото както ме посъветвахте.Не мога да твърдя че имам някакви познания,макар че изчетох всяка статия и тема в раздела.Наистина има много ценна информация тук,но както е казвано и преди няма тема от а до я,разбирам че информацията е много и че си е цяла наука и няма точно определена рецепта за сигурен успех.Затова аз и всички начинаещи колеги ви досаждаме с глупавите си въпроси,но наистина много разчитаме на вашите ценни съвети.Благодаря отново на всички които помагат.Съжалявам само ,че английския не ми е на такова добро ниво за да мога да имам достъп до повече информация.Сега по темата ще измия и снимам камъните за да ми кажете кой стават и кой мога да ползвам за декорация в градината.Лампите ще ги подменя,а ако кажете че осветлението с т5 ще е по добре ще се насоча към него( за лед нямам достатъчно познания да си го направя).Но сега най-важно е съмпа какво да го правя,мога ли да го преустроя и как за да е максимално ефективен за в бъдеще?Смятам да си купя два уевмейкъра за течение,мошя да ме посъветвате какви(нямам вузможност за вортек,коралия или нещо от сорта поне на пурво време).По отношение на обитателите е останало само мекото коралче така че ако някой има предложения?

tonino

...

pavcho85

Аквариума не е при мен,но когато ходих да го видя  забелязах че има две колони в двата му края.На едната(в която се влива водата и отива в съмпа)има гребен който регулира нивото на водата.Колоната беше пълна с биоболс,а от другата излизаше тръбата от помпата(момчето каза че е китайска 2500л/ч) ако правилно съм видял ф20мм.

tonino

...

pavcho85

Благодаря за съвета колега.Явно ще трябва да се оглеждам за нещо друго.

Similar topics (5)

8185

Публикации: 30
Прегледи: 18405

59802

Публикации: 5
Прегледи: 3755

18991

Публикации: 29
Прегледи: 10633

8784

Публикации: 18
Прегледи: 13604