• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
17.04.2024 02:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проект 500лт.Въпроси?

Започната от Rosen Pavlov, 16.01.2013 03:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rosen Pavlov

Привет !!!
И така,с акваристика се занимавам от около година та реших да се oсоля    :-)
Форума съм го изчел почти целия но ще трябва още !!!Надявам се да помагате защото мисля че тук има доста знаещи и можещи.Благодаря предварително!!Идеята е докато събирам обoрудването (около 6,7 месеца) да чета още и да задавам понякога глупави въпроси. :-)
Също така се надявам тази тема да помогне на хората след мен!Приемам всякакви съвети ,критики и спорове . Проекта е риф около 500лт дисплей и съмп около 150лт(достатъчен ли е?)Доколкото съм разбрал до тук първо купуваш техниката и после правиш стъклото?Започвам от скимера тунзе  http://www.ebay.co.uk/itm/Tunze-DOC-Protein-Skimmer-9410-Marine-Fish-Tank-Reef-Aquarium-/271112510547?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3f1f909c53
Марката добра ли е?Става ли за този литраж?Дават му 800лт максимум.
Поздрави Росен
*DRINK*


камен чочев

Здравей, и поздравления за решението. Тактиката ти е правилна.  ;-)
По отношение на скимера аз съм с леко предубеждение към тази марка, понеже имах Тунзе и не бях доволен. Вярно е, че беше друг тип, но помпите предполагам са същите и не са добри. Изработката му беше и най-долно китайско качество за цената си от почти 500 €. Скимерът е най-важната част от системата и когато говорим за риф, не препоръчвам да се правят компромиси. Що се отнася до съмпа ти препоръчвам леко да го увеличиш,  понеже доста техника се събира там и може и да не стигне мястото след време. Моята система е подобна и съмпа ми е 200 л. Ако ти харесва минималистичния стил на риф ( подредба с по-малко камъни в дисплея) то трябва да предвидиш място за такива в съмпа. Поздрави и  не се притеснявай да питаш - ще се опитаме да помагаме  :-)

Стоян Михов

Добре дошъл и от мен.
За конкретния въпрос, за съжаление съм напълно съгласен с Камен по отношение на Тунзе. Тунзе по принцип се славят като качествена марка, но скимерите им не са върха на сладоледа, за парите които им искат. Напоследък и аз забелязах, че "китайското" се усеща и при тях

Но извън марката да ти обърна внимание, че този скимер ще е малък за такъв аквариум. Като изчисляваш обема вземи предвид цялата вода, която ще е в системата ти ( в твоя случай около 600 л . Тогава скимер, който го дават за 800 л ще ти е малък. Изобщо съветът ми е вземи си колкото можеш да си позволиш по-голям скимер, по-големия скимер не може да навреди на системата ти. Например в моята, в която има около 350 л вода съм с Deltec APF600, който го дават за над 1000 л май (и все си мисля че може още). Така че една застраховка от минимум един и половина - два пъти над това, което го дават в характеристиките май става като правило.

И аз съм съгласен, че тактиката първо техниката после стъклото е много правилна. Защото стъклото лесно може да го нагодиш, към техниката която можеш да си позволиш. А не да поръчаш 1000 л аквариум и впоследствие да установиш, че не можеш да го напълниш и такива случаи познава историята. Особено това важи за съмпа, след като накупиш всички неща, които трябва да сложиш вътре и ги наредеш на една маса, ще се убедиш колко дълбоко си се заблуждавал че първоначалната ти идея за размерите на съмпа е добра. Същото се отнася и за шкафа на който ще седи аквариума, дизайна на вътрешната му част е добре да го оставиш след като имаш по-голямата част от едрогабаритната техника която си предвидил.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Благодаря за бързите отговори.
На Камен аквата съм я гледал 100 пъти,уникална!!
Octopus ,темата ти за градината е много поучителна.
Та идеята е  следната.В момента съм в ук и техниката ще я купувам от тук.Аквариума ,съмпа и шкафа ще го права в бг-то.До тук което съм разбрал е че скимера и помпите за течение са най важни!!За скимера съм се объркал,тунзе 9410DOC му дават до 1000лт  а  делтек APF600 до 1500лт.Мойта система ще е около 600лт реално.Дисплей около 500лт,съмп 200лт и като сложим камъните пясък и други джунджурии ще е около 600лт.Въпроса е, 400лт аванс не са ли достатъчно?Също така за в бъдеще този скимер може ли да работи с зеовит система?Трябва ли ми зеовит?Кое е по евтино за поддръжка?Искам минимална човешка намеса в системата защото често отсъствам и жената трябва да се справя с нея.Дайте предложение за уеивмейкъри ?Бях си харесал пак на тунзе   :-)
Поздрави  *DRINK*

камен чочев

За вълните или Вортек или Тунзе, но за скимер недей.  За скимер виж Делтек, Ати , Роял Ексклузив... При истинските марки х1.5 е достатъчна застраховка. Добре си решил за зеовита, но точно при зеовит човешката намеса е най-голяма и задължителна всекидневно. И няма значение вида на скимера. Поздрави
Томи ( Canary) е в Норич и има подобна система. Ако ти се разхожда свържи се с него. Поне знае магазините и може да ти издейства някоя отстъпчица  :-D

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 16.01.2013 21:15
За вълните или Вортек или Тунзе, но за скимер недей.  За скимер виж Делтек, Ати , Роял Ексклузив... При истинските марки х1.5 е достатъчна застраховка. Добре си решил за зеовита, но точно при зеовит човешката намеса е най-голяма и задължителна всекидневно. И няма значение вида на скимера. Поздрави
Томи ( Canary) е в Норич и има подобна система. Ако ти се разхожда свържи се с него. Поне знае магазините и може да ти издейства някоя отстъпчица  :-D
+1 за всичко казано  :-), да добавя само че зеовит, освен ежедневната занимавка, хич не е евтина система за поддръжка.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Виждал съм и неговият аквариум ( на Canary) много ми хареса!Дано и той да се включи в темата.
За вълните тунзе -то кой модел ще върши работа? Също и кой контроллер ?Идеи за спестяване на пари приемам   :-D
Мислех да взема всичко на тунзе и да ми направят отстъпка     :-)   ,но явно няма да стане  *NO*
П.П.За тунзето пише че е ук версия с гарантирано качество

Стоян Михов

Цитат на: Rosen Pavlov - 16.01.2013 22:34
Виждал съм и неговият аквариум ( на Canary) много ми хареса!Дано и той да се включи в темата.
За вълните тунзе -то кой модел ще върши работа? Също и кой контроллер ?Идеи за спестяване на пари приемам   :-D
Мислех да взема всичко на тунзе и да ми направят отстъпка     :-)   ,но явно няма да стане  *NO*
П.П.За тунзето пише че е ук версия с гарантирано качество

за вълните щом искаш тунзе 6105, но ще ти трябват два броя (Два броя ще ти трябват независимо каква марка ше избереш) , контролера ако вземеш евтиния пак ще върши работа ама е ебати зора да го нагласиш (на мен ми се падна дефектен - учудвате ли се  :-D, и още не са ми го заменили) аз бих взел онзи който има връзка с комп'тър ама си е цифра. За отстъпка незнам някой да прави отстъпка ако вземеш всичко на Тунзе.
Аз моите тунзета си ги купувам от Германия, предполагам Камен също, та предполагам че немската версия трябва да е с още по-гарантирано качество от УК версията (ама нъцки)



https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

 =-O    http://www.ebay.co.uk/itm/TUNZE-TS24-STREAM-KIT-2-X-6105-PUMP-7095-CONTROLLER-/200648809750?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2eb799dd16
Работата става дебела,мислех че 1000 пауда ще стигнат за прилична техника ама явно няма да стане!   :-(

Dede

Защо не провериш цената на техниката в Германия, не знам за Англия как е, но от БГ може да си поръчаш от Германия без ДДС   и моментално получаваш отстъпка 20%.  ;-)
Виж този сайт: http://www.sewatec.de/
Иначе и аз съм привърженик на тунзе, контролера е въпрос на глезотия, и евтиния може да ти свърши работа. Относно система която не трябва да и отделяш внимание, е такова животно няма, ако отсъстваш за по 3-4 дни ок, но за повече време ще трябва да научиш жената да прави някой тест, и да следи основната техника дали работи правилно  *ROFL* 

tonino

17.01.2013 10:36 #10 Last Edit: 19.02.2018 19:58 by tonino
...

VeL

Горещо препоръчвам AtiPowercone.
Моята система е приблизително 470л дисплей с 150л съмп, реален обем вода ~450-500л. Аз съм с 200i модела, като съвестните хора от Ати след мое запитване на техни разноски и без допълнително заплащане ми изпратиха (направо от завода) новото вентури, което идва с по-новите "iS" модели. Аз храня обилно, скимера е настроен на по-мокра пяна, но независимо от това отнема около две седмици да се напълни огромната чашка. Голям плюс е, че можеш да настройваш както нивото на водата, така и силата на помпата. Единственият минус е, че скимерът е доста обемен, което налага предвиждането на едно цяло отделение за него в съмпа.
Аз го купих от тук:
http://www.buntesriff.de/shop/index.php?cat=c37_Skimmers.html

Когато взимах моя, те предлагаха най-ниската цена. Виждам, че и сега е значително по-евтин от обявеното в севатек. Собственикът на магазина е пич и цената на доставката е разумна.
Успех в начинанието!

изгубеният рай

Здравей и от мен :-)Приятни емоции ти пожелавам ! За скимера ...като ще даваш пари ти препоръчвам този http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/skimmers/37_revolution-s-skimmer.html
END!!!

vesko_aa

http://www.aqualine.bg/shop/bg/wave-maker/264-turbelle-stream-6105.htmlhttp://www.aqualine.bg/shop/bg/protein-skimmer/294-ati-powercone-200is.html ако желаеш може да ти ги доставим и за отстъпка може да се разберем тел. ми е 0888587227 Веско

magnit

Поздравления за ентусиязма! Няма да се изказвам 1000 паунда до къде ще стигнат да не ме нападнете за "нечовешко отношение", при положение, че не мислиш да правиш сериозни компромиси с техниката. Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености. Ако имаш чести ангажименти, свързани с пътуване, не се минава без помощта на професионалисти. Всъщност ако имаше как да се създаде евтин, голям и красив аквариум с лесна поддръжка сигурно щях да го имам поне от 20 години. :-D
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

камен чочев

Цитат на: magnit - 17.01.2013 17:53
Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености.
Да, силно препоръчително да ти вземат 800 € за помпа, която струва под 100 € и малко пластмаса. Като прочетох, защо се препоръчва щях да падна от смях  *ROFL*  . Щадял планктона.. Кой по точно планктон? В океана, ли?  Никакво значение за системата Зеоеит няма скимера и това е видно по форумите отвъд западната ни граница. Има страшно много аквариуми под Зеовит и с други скимери. Просто от Зеовит са добри търговци  :-D

Rosen Pavlov

Благодаря на всички за вниманието!!! *DRINK*
Цитат на: Dede - 17.01.2013 08:34
Защо не провериш цената на техниката в Германия, не знам за Англия как е, но от БГ може да си поръчаш от Германия без ДДС   и моментално получаваш отстъпка 20%.  ;-)
Виж този сайт: http://www.sewatec.de/
Иначе и аз съм привърженик на тунзе, контролера е въпрос на глезотия, и евтиния може да ти свърши работа. Относно система която не трябва да и отделяш внимание, е такова животно няма, ако отсъстваш за по 3-4 дни ок, но за повече време ще трябва да научиш жената да прави някой тест, и да следи основната техника дали работи правилно  *ROFL* 
Мерси колега за линка,ще го прегледам подробно. ;-)
Жената е много печена за сега *THUMBS UP*.В момента ми гледа сладководния ,прави тестове,сменя вода  *YAHOO* даже 2 поколения малки отгледа  :-D
Цитат на: VeL - 17.01.2013 11:02
Горещо препоръчвам AtiPowercone.
Моята система е приблизително 470л дисплей с 150л съмп, реален обем вода ~450-500л. Аз съм с 200i модела, като съвестните хора от Ати след мое запитване на техни разноски и без допълнително заплащане ми изпратиха (направо от завода) новото вентури, което идва с по-новите "iS" модели. Аз храня обилно, скимера е настроен на по-мокра пяна, но независимо от това отнема около две седмици да се напълни огромната чашка. Голям плюс е, че можеш да настройваш както нивото на водата, така и силата на помпата. Единственият минус е, че скимерът е доста обемен, което налага предвиждането на едно цяло отделение за него в съмпа.
Аз го купих от тук:
http://www.buntesriff.de/shop/index.php?cat=c37_Skimmers.html

Когато взимах моя, те предлагаха най-ниската цена. Виждам, че и сега е значително по-евтин от обявеното в севатек. Собственикът на магазина е пич и цената на доставката е разумна.
Успех в начинанието!
Благодаря колега ще прегледам и него,хубаво е че даваш преки впечатления. *THUMBS UP*
За мястото не ме притеснява ,ако трябва по голям шкаф ще се направи.
Цитат на: изгубеният рай - 17.01.2013 13:08
Здравей и от мен :-)Приятни емоции ти пожелавам ! За скимера ...като ще даваш пари ти препоръчвам този http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/skimmers/37_revolution-s-skimmer.html
Мерси за предложението,като гледам това е S-класата на скимерите!!Не всеки кара такава кола  *DRINK*   :-D
Цитат на: vesko_aa - 17.01.2013 17:44
http://www.aqualine.bg/shop/bg/wave-maker/264-turbelle-stream-6105.htmlhttp://www.aqualine.bg/shop/bg/protein-skimmer/294-ati-powercone-200is.html ако желаеш може да ти ги доставим и за отстъпка може да се разберем тел. ми е 0888587227 Веско
Благодаря за предложението ,ще прегледам сайта подробно може да харесам нещо друго.Като взема решение ще звънна   *DRINK*
Цитат на: magnit - 17.01.2013 17:53
Поздравления за ентусиязма! Няма да се изказвам 1000 паунда до къде ще стигнат да не ме нападнете за "нечовешко отношение", при положение, че не мислиш да правиш сериозни компромиси с техниката. Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености. Ако имаш чести ангажименти, свързани с пътуване, не се минава без помощта на професионалисти. Всъщност ако имаше как да се създаде евтин, голям и красив аквариум с лесна поддръжка сигурно щях да го имам поне от 20 години. :-D
Здавей колега  *DRINK* Зеовит отпада на 100 процента .А иначе компромис ще има ,или от техника или литраж .Не съм решил още .  ;-)
Цитат на: камен чочев - 17.01.2013 20:04
Да, силно препоръчително да ти вземат 800 € за помпа, която струва под 100 € и малко пластмаса. Като прочетох, защо се препоръчва щях да падна от смях  *ROFL*  . Щадял планктона.. Кой по точно планктон? В океана, ли?  Никакво значение за системата Зеоеит няма скимера и това е видно по форумите отвъд западната ни граница. Има страшно много аквариуми под Зеовит и с други скимери. Просто от Зеовит са добри търговци  :-D
Здравей  *privet*  Найстина 800 евра са много пари,та дори да се принуда да сложа китайска техника   *DRINK*
  В този ред на мисли ,снощи четох темата за китайската техника и останах много очарован от коментарите.   :-D
П.П. В сладководния всичко ми е китайско от 1г и нямам никъкви ядове  *YAHOO*


: 17.01.2013г 23:11ч
Цитат на: tonino - 17.01.2013 10:36
Е този хардуер е най-проблемен и с 99% съмнение в изправността на работа :-D.
*DRINK* Харда за сега няма вируси  :-D  Даже артемия люпи   *DRINK*

magnit

Това, че половинката ти е ангажирана с хобито е чудесно и ще ти бъде от полза в много измерения. От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
Не съм фен на Zeovit , а и не мисля, че допада на много акваристи. Този лав за планктона, който се шири изобщо не съм съгласен, докато не видя под микроскопа си течността от техния скимър. По- скоро идеята е, че вадейки големи количества "мокра пяна", отделяш много вредни, ненужни, но и полезни компоненти, които пък ги добавяш ежедневно. Дали е така не съм го проверил :-D. Най-добре е човек да се отдаде на хобито си и да не се впуска в мисли, които ще те вкарат в ненужни терзания. Харчиме големи суми за какво ли не *DRINK*.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

Уха браво, много мнения, много препоръки.

Цитат на: magnit - 18.01.2013 17:21
От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
+1  *THUMBS UP*

За зеовит, ако искате да говорим в друга тема, мисля че имаше една стара такава, да не му цапаме темата на Росен. Аз бях доста време под влиянието му (на Зеовита).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Цитат на: magnit - 18.01.2013 17:21
Това, че половинката ти е ангажирана с хобито е чудесно и ще ти бъде от полза в много измерения. От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
Не съм фен на Zeovit , а и не мисля, че допада на много акваристи. Този лав за планктона, който се шири изобщо не съм съгласен, докато не видя под микроскопа си течността от техния скимър. По- скоро идеята е, че вадейки големи количества "мокра пяна", отделяш много вредни, ненужни, но и полезни компоненти, които пък ги добавяш ежедневно. Дали е така не съм го проверил :-D. Най-добре е човек да се отдаде на хобито си и да не се впуска в мисли, които ще те вкарат в ненужни терзания. Харчиме големи суми за какво ли не *DRINK*.
*DRINK*И аз така мисля за обема  ;-) Колкото повече е водата толко по лесно за мен. Нали съм начинаещ  :-D .За зеовит съм горе долу на същото мнение.И това джуркане всеки ден не ме кефи.Не на последно място финансовата страна със сините шишенца :-D
От друга страна ще стартирам с 90 процента мъртви камъни.Търпение имам да чакам и тъкмо ще му свикна :-)
60 кг живи камъни са около 2300лв и другите техники шкаф,стъклария,риби ,корали  *STOP*Толко пари на куп не ми се дават Виж за напред в времето е друго  нещо :-) Нали за това е хоби и форума  :-)
Другия вариант е, викаш една фирма прави един риф, даваш едни пари ,след седмица си уморил всичко живо и всико се приключва  :duvar:
Цитат на: Octopus - 18.01.2013 18:27
Уха браво, много мнения, много препоръки.
+1  *THUMBS UP*

За зеовит, ако искате да говорим в друга тема, мисля че имаше една стара такава, да не му цапаме темата на Росен. Аз бях доста време под влиянието му (на Зеовита).
*DRINK*Нямам нищо напротив да се коментира каквото и да е тук.По този начин, някой след мен ще му  е по лесно защото всичо ще е на едно място от самото начало до старта на аквата.Като му дойде времето ще качвам и снимки за да е по прегледно *DRINK*

Rosen Pavlov

20.01.2013 23:55 #20 Last Edit: 24.01.2013 07:39 by Octopus
 *DRINK*  Мнения за Bubble Magus BM-NAC9 .Литража не е лош  1500L-2000L .http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-bm-nac9-protein-skimmer Знам че помпата е китайска но не е  скъпа .Вписва се в бюджета :-D За сравнение същия скимер с непозната помпа за мен   900L--1500L и по малък литраж е доста по скъп
http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-curve-9
И Aqua Medic Turboflotor Blue 3000 дават му 500 – 1500 l http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/aqua-medic-protein-skimmers/aqua-medic-turboflotor-blue-3000  *dontknow*
Другия въпрос е за коралия и по-специално този http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/circulation-pumps/koralia-wave-maker-kit-deal/hydor-kit-deal-no-1-wavemaker-2-2-x-koralia-4-photocell Този комплект в момента е на промоция! Коралиата каква народност е? *dontknow*
Поздрави !!

VeL

Колега ти си знаеш, но не мисля, че трябва да се прави компромис точно при избора на скимер. Да, има някои добри китайки, но за по-голяма система като твоята е нужен надежден скимер. Взимай нещо немско и да ти е мирна главата.

Sharkycreations

Здравей колега,

Ще ти дам малко съвет за скимера, макар че и аз съм новак при Морската акваристика, но съм чел много и съм говорил със доста хора които отдавна се занимават със това.

Най важното е да избереш скимер които може да поеме обема вода които ще минава през съмпа.
Например при мен за 250л аквариум съм решил че водата ще минава 8 пъти на час през съмпа или 2000 л/ч.
За това аз избрах ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000. Помпата му движи 2500 л/ч но помпата също трябва да дърпа и въздух, за този скимер е 400 л/ч. Какво значи това, в най добрия случаи ще успява да пречиства 2000 л/ч но най вероятно ще е около 1500 л/ч.
На теб ти трябва по голям скиммер. Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.

Най добре е да прочетеш първите 30 страници от това ще ти обесени много неща :http://www.thereeftank.com/forums/f6/reefkeeping-made-easy-what-was-not-explained-160389.html

За powerheads много зависи какво ще гледаш при мен ще сложа две HYDOR KORALIA EVOLUTION 5200 те дват 5200 л/ч значи общо ще движа 5200 * 2 + 2000 = 12400 л/ч или 49 пъти водата ще се движи на час (достатъчно за LPS, Soft coral и даже доста SPS). По хубаво е да имаш повече powerheads  от колкото една силна. А waver controller не е задължително, хубаво е понеже мърда коралите напред и на зад но винаги може да се сложи после но за него му трябват по силни powerheads, понеже то изключва една и включва друга и така намалява литрите на час.

Dede

Цитат на: Sharkycreations - 24.01.2013 11:28
Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.



Скимера наистина е най-важното (едно от многото важни) но не е единственото което премахва фосфатите във водата. Има пелетни реактори със субстанции които премахват и нитрати и фосфати.
Но при всички положения с него компромис не бива. Освен всички неща като параметри на помпата и тнт, не е лошо и при избора да го избереш със не малка чашка. Вярно е че може да си направиш дупчица и скимата да изтича, но забелязах последните дни много интересно нещо при моя(аква-медик turboflotor 1000 sl). След първия ден чашката е пълна с пяна и малко светъл скимат, след това обаче течността започва да се сгъстява и потъмнява а не продължава да вади същия цвят (може и да е нормално, но не мисля) Предполагам че това се дължи на малката чашка, която като се напълни с пяна пречи на пяната от скимера да влиза в нея, даже всеки път ми избутва капачето и избива пяна отстрани. По този начин в скимера влиза най-мръсната пяна и мокро скимиране е малко невъзможно. Ако някои има идея защо пяната си остава пяна и трудно става на течност, може да пише в моята да не спамим в темата на колегата.

камен чочев

Цитат на: Sharkycreations - 24.01.2013 11:28
Здравей колега,

Ще ти дам малко съвет за скимера, макар че и аз съм новак при Морската акваристика, но съм чел много и съм говорил със доста хора които отдавна се занимават със това.

Най важното е да избереш скимер които може да поеме обема вода които ще минава през съмпа.
Например при мен за 250л аквариум съм решил че водата ще минава 8 пъти на час през съмпа или 2000 л/ч.
За това аз избрах ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000. Помпата му движи 2500 л/ч но помпата също трябва да дърпа и въздух, за този скимер е 400 л/ч. Какво значи това, в най добрия случаи ще успява да пречиства 2000 л/ч но най вероятно ще е около 1500 л/ч.
На теб ти трябва по голям скиммер. Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.

Най добре е да прочетеш първите 30 страници от това ще ти обесени много неща :http://www.thereeftank.com/forums/f6/reefkeeping-made-easy-what-was-not-explained-160389.html

За powerheads много зависи какво ще гледаш при мен ще сложа две HYDOR KORALIA EVOLUTION 5200 те дват 5200 л/ч значи общо ще движа 5200 * 2 + 2000 = 12400 л/ч или 49 пъти водата ще се движи на час (достатъчно за LPS, Soft coral и даже доста SPS). По хубаво е да имаш повече powerheads  от колкото една силна. А waver controller не е задължително, хубаво е понеже мърда коралите напред и на зад но винаги може да се сложи после но за него му трябват по силни powerheads, понеже то изключва една и включва друга и така намалява литрите на час.

Не знам къде какво си чел, но скимера не премахва фосфати. Има доста теми тук,  където е описано доста добре какво точно прави скимера. А с тоя Hydor може да си разбъркваш чая сутрин  :-[
И изобщо как разбра, че е хубаво да имаш повече помпи вместо една - по-красиво ли е или по-икономично. И колко да бъдат - може би десетина-петнайсет . И контролер за какво ти е, че той имитира вълни. А някой виждал ли е вълни в рифовете?
Айде преди да давате акъл, да помислите, да попрочете малко. Хобито ни е достатъчно трудно, че някой да обърква нещата допълнително.

Ilianidis

Фосфати скимера е възможно да изнесе чрез комплекси с повърхностно активни вещества-ПАВ.Затова в праховете за пране има фосфати.

камен чочев

Илияне, като цяло това не е точно така. Основния пенообразувател в морския аквариум е солта. Ако разчиташ на стабилна пяна от фосфати, то в аквариума със сигурност няма да има нищо живо. Целта на ПРОТЕИН  или още DOC (dissolved organic compounds) скимера е да изкара от системата разтворени органични вещества, представляващи най-често органични вериги, преди разпада им в следствие на работата на нитрифициращите бактерии до амоняк, нитрити и нитрати. Де факто скимера извършва МЕХАНИЧНА, а не химическа филтрация. Ако разчиташ на скимера да изкара фосфатите от системата също си в грешка и ще има да почакаш. Разбира се скимера въздейства индиректно върху количеството на фосфатите в системата, при положение, че фосфорната киселина е част от нуклеиновите киселини.

Rosen Pavlov

Ето една темичка  *DRINK* http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=561694
Аз не мисля че правя компромис .Скимер за 660 евро http://www.sewatec.de/protein-skimmer/bubble-magus-skimmer/bubble-magus-skimmer-hero-220.html с помпа Eheim 1260 и същия с помпа  ROCK - SP4000  http://www.reefstore.co.uk/shop/Bubble-Magus-Curve-9.html за 420 евро Също по евтиния  вариант http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-bm-nac9-protein-skimmer#!prettyPhoto  с помпа atman ph4000 (made in china) И трите са произведени от висококачествен акрил!!Както е казал Камен по горе ,много е важно да дадеш 6,7,800 евро за помпа която струва 250 лева http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/eheim-1260-universal-pump-2280-ltrhr-p-267.html
Питам конкретно някой сменявал ли е :atman ph4000 с  Eheim 1260 като това се планира да стане когато китайчето се предаде?Ако се предаде!
Другото питане е тази коралия слаба ли ми е?

http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/circulation-pumps/koralia-wave-maker-kit-deal/hydor-kit-deal-no-1-wavemaker-2-2-x-koralia-4-photocell
2 помпи по 5200 л/ч
*DRINK*
Поздрави

VeL

Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).

камен чочев

Цитат на: VeL - 25.01.2013 22:26
Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).
Ако АТИ-то ставаше при мен,  нямаше да се колебая независимо, че е два пъти по-евтин от Роял Ексклузив

geniusloci

За коралия 5200, която споменаха - хубаво, ама контролерът не е съвсем стока и помпите щракат. Една от по-малките верии явно има и някакъв проблем с потеглянето, вече втора го прави, първата още си я возя в колата.
Цитат на: камен чочев - 25.01.2013 19:07
Илияне, като цяло това не е точно така.
Доколкото го разбирам - с помощни вещества, при което е прав, ским-енхейсъри има какви ли не. Но пак не може да е основен изход за фосфатите, дори при това положение.
Цитат на: VeL - 25.01.2013 22:26
Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).
Предубеден си, аз лично точно Bubble Magus на ръце бих ги носил. И втория аквариум го пускам с BM150 - нямам особени надежди помпата да изкара бог знае колко (Aquabee), но и смяната и, ако се наложи, не е нещо страшно.

ЦитатАко някои има идея защо пяната си остава пяна и трудно става на течност, може да пише в моята да не спамим в темата на колегата.
Нямаш достатъчно налягане в чашката е една възможна причина - т.е. въздухът излиза твърде бързо от чашката и не се пукат мехурчетата. Ако дозираш водка или друга "храна" за бактерии - също е възможна причина. На твое място ще го усиля докато почне да вади течност в продължение на няколко часа и после ще го регулирам пак.

Rosen Pavlov

Цитат на: VeL - 25.01.2013 22:26
Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).
*DRINK*
Да ,съгласен но ATI PowerCone 200is е до 1000лт аква а Bubble Magus BM-NAC9 до 2000лт Нали трябва да е поне 1 и половина по голям от системата?
*DRINK*
: 26.01.2013г 07:07ч
Цитат на: geniusloci - 26.01.2013 00:22
За коралия 5200, която споменаха - хубаво, ама контролерът не е съвсем стока и помпите щракат. Една от по-малките верии явно има и някакъв проблем с потеглянето, вече втора го прави, първата още си я возя в колата.Доколкото го разбирам - с помощни вещества, при което е прав, ским-енхейсъри има какви ли не. Но пак не може да е основен изход за фосфатите, дори при това положение.Предубеден си, аз лично точно Bubble Magus на ръце бих ги носил. И втория аквариум го пускам с BM150 - нямам особени надежди помпата да изкара бог знае колко (Aquabee), но и смяната и, ако се наложи, не е нещо страшно.
Нямаш достатъчно налягане в чашката е една възможна причина - т.е. въздухът излиза твърде бързо от чашката и не се пукат мехурчетата. Ако дозираш водка или друга "храна" за бактерии - също е възможна причина. На твое място ще го усиля докато почне да вади течност в продължение на няколко часа и после ще го регулирам пак.
*DRINK*
Коралията щом не става ,давайте предложения.За  Bubble Magus много го ползват но никой не споделя мнения.  :-D Само ти  :-D
Това че е китайски нищо не  значи. Телевизора ми е панасоник и е правен в Индонезия Не вярвам някой да си е купил маратонки Адидас и да са made in Germany *DRINK*
Поздрави

Ilianidis

За да не се пукат мехурчетата може би е стабилна пяната,т.е. по-висока органика.Както каза Цеков усили до мокра пяна и ще се оправи.Има и пеногасители,ако сте забелязали при добавяне на някои добавки веднага спира пеноотделянето в скимера.Пробвай със слаб разтвор на варно мляко-сипваш малко в чашката,един немец беше описал процеса-хем няма да мирише на гадно,хем може да послужи за пеногасител,пробвай.В мека вода не може да се гаси,но втвърди ли се водата се подобрява отделянето.
За фосфатите не казвам,че скимера ги вади на цяло,следите които гоним са прекалено ниски концентрации,затова ползваме химическите методи чрез утаяване с железни комплекси.На моменти ми са се вдигали нитратите до 5,но фосфатите никога,тяхното отделяне е много по-лесно.
Извинявам се за отклонението от темата на Росен.
Росене и аз съм с BM nac6 с атман помпа,работи над година и работи тихо и то много добре.Мисля че и до 400-500л ще върши работа.Достатъчно мощен е ,че да вади и мокра пяна.Пък е и много добро копие на маркови модели.По-мощния модел ще бръмчи повече от мощната помпа.Недостатъка е малката чашка в сравнение с ати-то.Но моя е по-слаба серия.В твоя случай аз бих избрал ати-то,гледал съм клипове с тяхната работа и много добра пяна дават.

VeL

geniusloci ти ползвал ли си ATI PowerCone, за да си толкова сигурен, че аз съм предубеден? Мисля, че подобни съждения трябва да се правят от хора, които от първа ръка са пробвали и двата скимера.

Цитат на: geniusloci - 26.01.2013 00:22
...аз лично точно Bubble Magus на ръце бих ги носил. И втория аквариум го пускам с BM150 - нямам особени надежди помпата да изкара бог знае колко (Aquabee), но и смяната и, ако се наложи, не е нещо страшно.

Ако това не е предубеждение, не знам какво е. Да взимаш скимер за 200+ евра и да очакваш скоро да сменяш помпа, когато именно помпата е най-скъпото в скимера, не ми се струва нормално.
По отношение на моя коментар за китайската техника - ами отделете време и потърсете в гугъл проблеми свързани с Bubble Magus скимери. Аз съм го правил и имаше безброй теми от счупен акрил до неработеща помпа. Същото направих и с Bubble King, Powercone и дори Aquamedic - мога да ви кажа, че проблемите или са незначителни или пък хората своевременно са получили замяна.
Не отричам китайската техника, ползвал съм и ще ползвам, но единствено, когато "си струва", т.е. когато е 3-4 пъти по-евтина от западния еквивалент (в акваристиката).

Rosen не се подлъгвай от "хартиените характеристики", където братята китайци нямат равни. Bubble Magus BM-NAC9 е с капацитет на помпата 1020л. ATI PowerCone 200is е с попма 2000л., като ако я пусна на максимум при изчистена помпа стига до 2300л. Сега според теб може ли двойно по-слаба помпа да обработи два пъти по-голям обем вода?

Аз спирам да коментирам занапред, тук пак стана "ама моето е най-добро" и "аз съм най-прав", както се случва в повечето теми. Това ми напомня защо напоследък избягвам да пиша. Росен, бих те посъветвал вместо да чакаш някой да продължава да коментира, отвори гугъл и прегледай многобройните ревюта и коментари на хора, използвали техниката, за която се чудиш. Накрая сравни плюсовете и минусите и направи своя избор.

камен чочев

Цитат на: VeL - 26.01.2013 11:55
geniusloci ти ползвал ли си ATI PowerCone, за да си толкова сигурен, че аз съм предубеден? Мисля, че подобни съждения трябва да се правят от хора, които от първа ръка са пробвали и двата скимера.

Ако това не е предубеждение, не знам какво е. Да взимаш скимер за 200+ евра и да очакваш скоро да сменяш помпа, когато именно помпата е най-скъпото в скимера, не ми се струва нормално.
По отношение на моя коментар за китайската техника - ами отделете време и потърсете в гугъл проблеми свързани с Bubble Magus скимери. Аз съм го правил и имаше безброй теми от счупен акрил до неработеща помпа. Същото направих и с Bubble King, Powercone и дори Aquamedic - мога да ви кажа, че проблемите или са незначителни или пък хората своевременно са получили замяна.
Не отричам китайската техника, ползвал съм и ще ползвам, но единствено, когато "си струва", т.е. когато е 3-4 пъти по-евтина от западния еквивалент (в акваристиката).

Rosen не се подлъгвай от "хартиените характеристики", където братята китайци нямат равни. Bubble Magus BM-NAC9 е с капацитет на помпата 1020л. ATI PowerCone 200is е с попма 2000л., като ако я пусна на максимум при изчистена помпа стига до 2300л. Сега според теб може ли двойно по-слаба помпа да обработи два пъти по-голям обем вода?

Аз спирам да коментирам занапред, тук пак стана "ама моето е най-добро" и "аз съм най-прав", както се случва в повечето теми. Това ми напомня защо напоследък избягвам да пиша. Росен, бих те посъветвал вместо да чакаш някой да продължава да коментира, отвори гугъл и прегледай многобройните ревюта и коментари на хора, използвали техниката, за която се чудиш. Накрая сравни плюсовете и минусите и направи своя избор.

+1

Rosen Pavlov

26.01.2013 20:48 #35 Last Edit: 26.01.2013 22:54 by Octopus
 *DRINK* Благодаря на всички които пишат тук. *DRINK*
Всеки си хвали своето и това е нормално  :-D .Тези дискусии са важни, защото в спора се ражда истината  *privet*
VeL не се сърди и  продължавай да пишеш тук.От толко гледане не бях видял характеристиките на помпите  :-(
Аз се водех по литража и гледах да е 1.5 по голям от моята  система.
Ilianidis ,ти имаш Bubble Magus и ми препоръчваш  ATI. Това е важно за мен.
Давайте предложения за уейвмейкъри.Кой какво ползва и доволен ли е.
Поздрави

Ilianidis

Една нередност забелязах-споменава се 1020 л/час за китаеца,но става въпрос за миксирания въздух,не преминалата вода.Моя модел вкарва 500л/ч въздух,а тоя два пъти повече с два пъти по-мощна помпа.Да не се окаже,че произведени в Китай им носи само негативи,а всъщност да са доста качествени и надеждни :-D

geniusloci

26.01.2013 22:11 #37 Last Edit: 26.01.2013 22:53 by Octopus
Цитат на: VeL - 26.01.2013 11:55
geniusloci ти ползвал ли си ATI PowerCone, за да си толкова сигурен, че аз съм предубеден? Мисля, че подобни съждения трябва да се правят от хора, които от първа ръка са пробвали и двата скимера.
Не съм, разбира се, също както ти не си ползвал BM Pro серията им с Aquabee-та, за да твърдиш нещо за качеството им. Не твърдя, че са манна небесна, но са 200 евра, сайта по-горе го дадоха. Въобще не ме разбирай погрешно, ако човек има 400 евра за скимер - посоченият от теб е сто пъти по-правилен избор, още повече на тази цена. Но ако имаш 200, няма никакъв смисъл да събираш още толкова заради вероятността помпата ти да сгъне след две-три години - BM150 или подобен  ще ти е предостатъчен за 500 литра, може да вади сух и мокър ским, може да се източва в допълнителен съд, изработката му е на нивото на едва ли не кой да е да е европейски скимер за почти двойно повече пари. И 200-те евра ще може да ги дадеш за нещо друго смислено (например да избягаш от евтини пауърхеди тип за 30 лева).

В този дух, ако някой препоръчва какъвто и да е скимер с EHEIM 1260 (Bubble-magus Skimmer HERO 220) за система под 500-600 литра - трябва да не е пускал тази помпа. Аз я ползвам за подкачваща и първо е огромна, второ - поне според мен е пределно шумна в сравнение с по-малките помпи, не на последно място - смуче 65W (иначе пък е сред най-тихите с подобен дебит и спокойно може да се каже, че може и да надживее аквариума).

Стоян Михов

Аз пък се радвам, че преминахме през небезизвестната "китайска" тема без да прекрачваме много рамките на добрия тон, което си е направо постижение, развиваме се явно с бързи темпове  *DRINK*. Един приятел казва "Щом нещо се продава, значи се купува", което комбинирано със " За всеки влак си има пътници", показва защо подобен тип спорове няма как да доведат до еднозначен край  :-D.
Аз бих казал, че ако човек наистина се е размислил дали да си вземе китайско или некитайско, това означава че той може да си позволи некитайското и тогава препоръката е да си вземе него. Но има хора, които разпитват за преимуществата и недостатъците на китайското и некитайското, само за да се самоубедят че китайското е по-добро и реално не допускат да си купят скъпото нещо, което струва колкото дву или три месечната им заплата, в такъв случай е препоръката е да не се самоизмъчват и да си купят китайското, ще им върши достатъчно добра работа. Има хора с достатъчно пари, които нарочно си купуват китайското, защото им харесва да се забавляват и защото знаят, че ако не им хареса нещо или не им върши работа, още утре могат да го хвърлят и да си купят два от скъпите, в такъв случай препоръката е да се забавляват :).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

dimityr.velikov

здр! приятни емоции и от мен ! :)

камен чочев

Аз пък ще понаплюя немците. То общо взето надали има и винтче от Германия в продуктите им и всичко е китайско. Но да се върнем по темата. Купих си преди година ей тази помпичка http://www.sewatec.de/feed-pumps/aquabee/aquabee-up-4000-/-4000l/h-/-30m-60-watt.html , с идеята да сменя сичето,  че е малко слаба. Дойде, пуснах я, работи два-три дни и се разтрака зверски и си върнах сичето. Две седмици след това бяхме на изложението, отидох на щанда им, обясних им проблема и ми дадоха нов ротор. Прибрах се сложих го и същата работа. Пратих им с куриер цялата помоа да си я видят. Върнаха ми я оправена... Сложих я. Работи една седмица и същата работа. Сега съм а аква медик, която освен, че е огромна нямам забележки. Така, че за аквабито не се лъжете

Rosen Pavlov


Стоян Михов

Цитат на: Rosen Pavlov - 28.01.2013 19:11
Ето един не много скъп делтек http://www.reefstore.co.uk/shop/Deltec-SC-1455-Internal.html  *DRINK*
Не много скъп, но пак около 800 лв, колкото и ATI -то, общо взето се заформя, че един читав скимер отива в тази ценова категория. Иначе интересен скимер, дали делтек се развиват или отиват в китайският сектор, като повечето германски производители...? Не знам, но посоката е тази, всичко вече се произвежда в Китай щом и тунзе и корален цухт завиха нататък, жална ни майка, хубаво че поне децата си ги правим сами засега (е с помощта на комшията де, ама кой знае кога и той ще стане китаец).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

камен чочев

 *spam
Октоподе, каква е тази промяна? Да не си спрял експериментите в градината   :-D

geniusloci

Камене, по същата логика - помпичката на реактора ми е Eheim и трака, пък насреща имам две aquabee-та, които работят. Друг модел, 2000 l/h. Не мога да си извадя изводи за Eheim 1260 от тракащия Compact, нито за AB 2000-то от твоя случай.


Deltec SC1455 също е с Aquabee 2000.

Ilianidis

Не знам BM ли е копие на този или този на BM.Или всички нови скимери са с един дизайн като колите вече.Ако трябваше да избирам между този и моя,пак бих избрал моя,щото е същия и три пъти по-евтин, *dontknow*.

камен чочев

В случая беше по-важно, че въпреки посещението на помпата в Германия, нямаше ефект. Това, ако се беше случило преди петнайсет-двайсет години нямаше да повярвам.
П.П. Помпата е в Дискус, може да я видиш там (и чуеш)

Rosen Pavlov

Цитат на: Стоян Михов - 28.01.2013 21:20
Не много скъп, но пак около 800 лв, колкото и ATI -то, общо взето се заформя, че един читав скимер отива в тази ценова категория. Иначе интересен скимер, дали делтек се развиват или отиват в китайският сектор, като повечето германски производители...? Не знам, но посоката е тази, всичко вече се произвежда в Китай щом и тунзе и корален цухт завиха нататък, жална ни майка, хубаво че поне децата си ги правим сами засега (е с помощта на комшията де, ама кой знае кога и той ще стане китаец).
:-D  :-D  :-D Падам от смях с тия китайци и комшии  :-D  :-D  :-D
А иначе това писах по горе.Много заводи като адидас, найк...... че даже и японците сони ,панасоник.......  изнесоха производството си в Китай много отдавна.Според мен най важно е кой поръчва ,за къде отива и колко струва стоката.Кой иска да плаща 2000 евро заплата на немец като може 500 на китаец примерно.Това също не е лошо защото крайната цена пада и продукта е достъпен за повече хора  *bg*
Цитат на: Ilianidis - 28.01.2013 23:05
Не знам BM ли е копие на този или този на BM.Или всички нови скимери са с един дизайн като колите вече.Ако трябваше да избирам между този и моя,пак бих избрал моя,щото е същия и три пъти по-евтин, *dontknow*.
Някъде четох че BM имат общо с Royal Exclusiv.Само да го намеря и ще го кача тук  *DRINK*
П.П.Не знам дали ще ми повярвате че има значение за кой пазар е стоката .Източна или западна европа !
*DRINK*
Поздрави

Стоян Михов

Като оставим на страна произхода на скимерите, основната разлика между BM и другите скимери е импелера, при ВМ май при всички модели е mesh impeller, този с мрежичката? Като оставим настрана простотиите със убиването на планктона, Deltec  по едно време обясняваха защо не го слагат по техните скимери - и основната причина беше, че не могат да гарантират еднаква производителност, тъй като всеки импелер идва различен понеже мрежата, знаете няма някаква определена форма. Освен това импелера трябвало често да се сменя, или там да режеш мрежички и да ги закрепваш, което на мен ми се струва малко несериозна работа. Но май има иглени импелери за BM, ако не се лъжа, да каже някой, който (има опит с това) разбира повече.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

geniusloci


M_I_T_A_K_A

Аз имам опит с различните модели скимери на Bubble Magus и всички нови модели, които са с новите помпи ROCK  са с иглен (needle) импелер. Като цяло има не малко промени в по новите модели и в тези, който преди са били с помпи Atman а вече са с помпите ROCK например NAC6A и C6 или NAC7 и C7, а CURVE серията са с напълно ново тяло (излято).Също така, вече се предлагат и иглени импелери за старите модели с помпите Atman.

П.П. Извинявам се за спама в темата на колегата.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Ilianidis

Митак,точно ти можеш най-добре да упътиш колегата в избора му на скимер,изпробвал си описаните модели,а имаш и ати. Опиши работата им,ще е полезно и за други,които се двоумят,да не казвам и за мен,че може да удвоя обема скоро.

M_I_T_A_K_A

Имам наблюдения върху няколко от новите модели. Едно от нещата, които ми допада е тялото на новата CURVE версия. Извивките са му като на ATI. Другото, което са подобрили китайците е разглобяването.... вече не е необходимо да развиеш целите пластмасови винтчета на основата за да я отделиш от тялото при почистване (при CURVE е по един начин, а при подобрените модели на NAC6 и NAC7 примерно е по друг, но и при двата варианта не се отвиват до край и става много лесно) Също така, на някой модели, има възможност помпата да се обърне да смуче от друго място и като стана дума за помпите, не можем да избегнем и факта с консумацията на ток, а именно SP1000-8W, SP2000-16W и SP4000-20W (това са данни на помпите с иглен импелер... когато са с нормален импелер и се ползват като подкачващи помпи, ватовете са съответно: 20W, 40W и 70W) (това по данни на Bubble Magus) Все още не съм ги замервал за реална консумация, но имам скимери и с трите вида помпи и скоро ще пусна резултати от тестовете. Има и други дребни подобрения, но да не ви правя прекалена реклама на Bubble Magus :-D
Относно ATI-то... ами наистина много добър скимер. Едва ли има хора, които няма да са доволни от него, макар, че винаги може да се намери някой, на който всичко да му е "криво"  :-D

Поздрави,
Димитър.
Всичко за соленоводната акваристика
Риф Парадайс ООД
0883378215
0899300219

Rosen Pavlov

Цитат на: Ilianidis - 29.01.2013 19:09
Митак,точно ти можеш най-добре да упътиш колегата в избора му на скимер,изпробвал си описаните модели,а имаш и ати. Опиши работата им,ще е полезно и за други,които се двоумят,да не казвам и за мен,че може да удвоя обема скоро.
*DRINK*Избора е направен . *DRINK* Bubble Magus  CURVE 9
Обаче нищо не казвате за уейвмекърите  :-D
Цитат на: M_I_T_A_K_A - 29.01.2013 20:31
Имам наблюдения върху няколко от новите модели. Едно от нещата, които ми допада е тялото на новата CURVE версия. Извивките са му като на ATI. Другото, което са подобрили китайците е разглобяването.... вече не е необходимо да развиеш целите пластмасови винтчета на основата за да я отделиш от тялото при почистване (при CURVE е по един начин, а при подобрените модели на NAC6 и NAC7 примерно е по друг, но и при двата варианта не се отвиват до край и става много лесно) Също така, на някой модели, има възможност помпата да се обърне да смуче от друго място и като стана дума за помпите, не можем да избегнем и факта с консумацията на ток, а именно SP1000-8W, SP2000-16W и SP4000-20W (това са данни на помпите с иглен импелер... когато са с нормален импелер и се ползват като подкачващи помпи, ватовете са съответно: 20W, 40W и 70W) (това по данни на Bubble Magus) Все още не съм ги замервал за реална консумация, но имам скимери и с трите вида помпи и скоро ще пусна резултати от тестовете. Има и други дребни подобрения, но да не ви правя прекалена реклама на Bubble Magus :-D
Относно ATI-то... ами наистина много добър скимер. Едва ли има хора, които няма да са доволни от него, макар, че винаги може да се намери някой, на който всичко да му е "криво"  :-D

Поздрави,
Димитър.

*DRINK*Дано това разяснение  да помогне и на други. *DRINK*

камен чочев

Ами казали сме ти. Тук избора е доста по ограничен. Тунзе или Вортек. И всички останали.
Що се отнася до приликите между БМ и Роял Ексклузив, то те са само визуални. Роял Ексклузив е с помпа Ред Драгон. Едва ли има нужда да обяснявам какво е Ред Драгон. Някой ден може да направя клипче как работи...

Коле99

Да, добре тунзе и вортек  са най-добрия избор, новиж и AM OceanProp. Ако не ти пречи големия размер на помпата, тя е чудесен избор. Аз имам няколко от тези помпи и досега н.п., освен прецакан контролер на една от помпите, която работи само на 15000 л.ч. Помпата чудесно се справя с 350 л. и 450 л. дисплей. Виж Никола Воденичаров продаваше такава помпа, а и Дискусбг я имат в наличност (регледай темата "Тестове на помпи").
Колкото до скимерите  прочети внимателно темата "Скимери. Ати е много добър избор-помпата е уникална!Колегата Hanuman e качвал видео на този скимер.Според мен си вземи помпа за течение AM Ocean Prop 15000 (по-ниска цена, но пък по-голям размер) и скимер Ати от новите с подобрено вентури, както каза колегата Вел. ПОздрави и успех !
Aу, ау

geniusloci

Цитат на: камен чочев - 29.01.2013 23:24
Ами казали сме ти. Тук избора е доста по ограничен. Тунзе или Вортек. И всички останали.
Що се отнася до приликите между БМ и Роял Ексклузив, то те са само визуални. Роял Ексклузив е с помпа Ред Драгон. Едва ли има нужда да обяснявам какво е Ред Драгон. Някой ден може да направя клипче как работи...
+1. Да сравниш някои от по-нефелните марки или по-евтините им модели с BM - бива, ама има скимери, които със сигурност е безсмислено да опитваме да сравняваме с евтините. За пауърхедите - напълно споделям мнението на Камен.

hanuman

Цитат на: камен чочев - 29.01.2013 23:24
Ами казали сме ти. Тук избора е доста по ограничен. Тунзе или Вортек. И всички останали.
Що се отнася до приликите между БМ и Роял Ексклузив, то те са само визуални. Роял Ексклузив е с помпа Ред Драгон. Едва ли има нужда да обяснявам какво е Ред Драгон. Някой ден може да направя клипче как работи...
+1 за уейвмекърите. Просто няма смисъл от експерименти защото рано или късно стигаш до един от тези два производителя.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fsincemylastcigarette.com%2Fbanners%2F1249174800_20_1_EUR_2.5_dark.png&hash=f382f10dd23d239f373464115831c0fa44c93050

Rosen Pavlov

 *DRINK* Благодаря за вниманието  колеги.  *DRINK*
Първо да взема скимера и после сигурно ще е тунзе .А как ми се щеше да е  коралиа   :-(   по разбираеми причини   :-(
И все пак  http://www.reefstore.co.uk/shop/Koralia-Circulation-Pump-6-12V-Low-Voltage.html  тази е 10000 лт/ч Дали 2 няма да вършат работа  *dontknow*
Поздрави

geniusloci

Вероятно и други ще потвърдят, но причината да залитаме по гореспоменатите е контрола. Реално с два вортека получаваш не просто някакви помпи, които въртят водата, а възможност да управляваш теченията, да правиш хаотични такива, синхронизиране (ако искаш вълни, да речем), да ползваш по-особени режими, вариации на силата, режими на хранене, нощни течения и т.н. И не, че не става и с други, но с Вортеците това е елементарно за постигане, ако и да те ограничават откъм посока, в която духа главата, да речем.

А тая коралия работи само с http://www.hydor.com/prodotti/show/famprod/33/list/11

Rosen Pavlov

От доста време не съм писал но следя всички теми.
Моя проект се забави но какво да се прави!  :-( Да ви кажа Дядо Коледа мина и през мен тази година!  *YAHOO*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fb1aj63zcn%2F625545_618155131554824_637037394_n.jpg&hash=0f8649e453c99c2a02f407a6d212a77121b18371


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fytjuhn1dj%2F1424305_618155678221436_161211427_n.jpg&hash=19aaa3b3cfe2b05b58944ce7741e1b6a825f4272

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fvb7ul90hj%2F1424364_618155611554776_951035821_n.jpg&hash=21d0c7d56b8b28e8ebaf6cc58b5d20b2d8608921

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fx4ar9klo7%2F1451470_618155731554764_1401225822_n.jpg&hash=2e5b56dad18c02b1179471bd1c88ac88dfc534aa

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fbygyezauv%2F1452587_618155418221462_1080828200_n.jpg&hash=065da226fd5f798d568316b10aa4e7187aea15af

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Ff6lfs0x4n%2F1453213_618154881554849_28351673_n.jpg&hash=4cf0b0a44d94caba0f761d854bd5bb93c0beea86

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fqlmiadyuv%2F1462961_618154684888202_605373554_n.jpg&hash=eefb5550def1846d7068771955e9191f55509abc

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fycymv7dmf%2F1476139_618155314888139_1656321799_n.jpg&hash=08f7f5ed41074d6f169c0f8e6cd33611f2fd7b24

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2F3lfuy2113%2F1488111_618155531554784_453492242_n.jpg&hash=04243f571e95553e4c79ce8e70f0d8cf7664b3ec

trupai

Много рано минал тоя Дядо Коледа при теб! Аз ще има още доста да го чакам :-(
Иначе съм със същият скимер и същият вълнаправяч  :-D Ако имаш някакви въпроси относно тях - питай!
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

niky

Явно много си слушкал като гледам. Много подаръци много нещо.
Чакаме снимки когато всичко е вече в експлоатация. :-)

Yonchev

ЦитатАко имаш някакви въпроси относно тях - питай!
Ами да се възползвам и аз, понеже съм със същия уейвмейкър, а и за колегата може би ще е полезно. Според теб коя програма е най-удачна, в моята система 380л. с един такъв WP40, държа контролера на W1 - S3(50%) , понеже такъв тайфун прави вътре, че ме е страх да не изплиска отвън(имам само 3 см. до ръба на аквата)
П.С. А за колегата с два такива направо не знам какво ще се случи, но предполагам ще разберем  :popcorn: и честито за придобивките  *THUMBS UP*

trupai

Цитат на: Yonchev - 09.12.2013 12:40
Ами да се възползвам и аз, понеже съм със същия уейвмейкър, а и за колегата може би ще е полезно. Според теб коя програма е най-удачна, в моята система 380л. с един такъв WP40, държа контролера на W1 - S3(50%) , понеже такъв тайфун прави вътре, че ме е страх да не изплиска отвън(имам само 3 см. до ръба на аквата)
П.С. А за колегата с два такива направо не знам какво ще се случи, но предполагам ще разберем  :popcorn: и честито за придобивките  *THUMBS UP*
Аз съм с малката помпа WP25, защото системата ми е двойно по-малка, но те контролерите са еднакви.
Предпочитам режимите W2 и Else, защото в режим W1 наистина вълните са сериозни и водата много се плиска. Между другото искам да споделя моите наблюдения, че помпата доста намалява дебита си с течение на времето.
Този, който цял ден работи, няма време да печели пари - Джон Рокфелер

Rosen Pavlov

09.12.2013 21:17 #65 Last Edit: 10.12.2013 00:06 by Rosen Pavlov
 *DRINK*
Цитат на: trupai - 09.12.2013 09:56
Много рано минал тоя Дядо Коледа при теб! Аз ще има още доста да го чакам :-(
Иначе съм със същият скимер и същият вълнаправяч  :-D Ако имаш някакви въпроси относно тях - питай!
Не е рано  :-D Дано и при теб да мине по скоро!А въпроси  ще имам като стартирам  :-D
Като цяло доволен ли си от скимера и помпата?
Цитат на: niky - 09.12.2013 10:09
Явно много си слушкал като гледам. Много подаръци много нещо.
Чакаме снимки когато всичко е вече в експлоатация. :-)
*DRINK* Слушам аз много  :-D И снимки ще качвам  *DRINK*   *DRINK*
Цитат на: Yonchev - 09.12.2013 12:40
Ами да се възползвам и аз, понеже съм със същия уейвмейкър, а и за колегата може би ще е полезно. Според теб коя програма е най-удачна, в моята система 380л. с един такъв WP40, държа контролера на W1 - S3(50%) , понеже такъв тайфун прави вътре, че ме е страх да не изплиска отвън(имам само 3 см. до ръба на аквата)
П.С. А за колегата с два такива направо не знам какво ще се случи, но предполагам ще разберем  :popcorn: и честито за придобивките  *THUMBS UP*

Мерси колега *DRINK*Чета тук по форумите ползват 19 волта адаптер ако ти е много силен и програма Else  *DRINK*
Цитат на: trex700e - 09.12.2013 12:59
Честито и от мен,много да те радва!
Можеш ли да покажеш снимки на съда , в какво помещение ще държиш системата (имам предвид квадратура на помещението) , също, ако няма да те затрудни и снимка в общ план?
Мерси предварително.
Аквата не съм я поръчал още защото искам първо да си купя всичката техника *DRINK*
Снимки ще кача като стартирам.
А иначе ще бъде в хола.Квадратура   *dontknow* незнам  :-[
Поздрави

Публикациите са слети: 10.12.2013 00:06

Мнения за пясъка ,колко мм е най добре 1,2,3,5,10?Лично аз харесвам 1-2.Колко кг ще ми трябват?
Размери 150см на 50/60см приблизително. Спецялно този става ли или трябва да е марков?
http://www.ebay.co.uk/itm/Aquarium-Fish-Tank-Coral-Sand-1mm-3mm-5mm-10mm-Marine-Reef-Cichlid-Gravel-/360720282547?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&var=630150894434&hash=item53fc9ab3b3
*DRINK*  *DRINK*

Rosen Pavlov

От  дълго време обмислях осветлението ! Доста четене и гледане тук и в чуждите форуми!Решението  е 3х120в лед.

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fx6bcmygxx%2F993536_623354224368248_1399850534_n.jpg&hash=82ead0fcadc0f6c44026e2b550f34952b4a50a35

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Ftnzcqkg1x%2F1476713_623354134368257_1776301070_n.jpg&hash=23c49c0cc4f090aec033fe45c82866745ede9448

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fkhh23aath%2F1511365_623353954368275_1030645185_n.jpg&hash=944d52079d71ee5de70139fcd36061f34c40d620

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fay7d9tnb9%2F1511379_623354344368236_77887234_n.jpg&hash=40c2f02cc18cf9059d7637e239b602bfb7f0ffbb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2F9x74kp6bp%2F1525489_623353604368310_1959179068_n.jpg&hash=bdfd65ea147731b815d58c2019b427d3076cf8d8

Rosen Pavlov

Честита Коледа на всички  *DRINK*
Вчера минах през Камен и си поприказвахме на дълго и широко.Чесно да ви кажа не ми се тръгваше!
Купих си подкачваща помпа SICCE 5000 l/h и обратна осмоза от миналото ми посещение!  *YAHOO*
То май малко монолог стана напоследък  :-D  *DRINK*


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Feo29e8mql%2F1495473_717100534974817_14082775_n.jpg&hash=8fb5f0640f620b9b045e4f628183a95099903849

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fyjy8ts3rx%2F1496611_717100341641503_1942179258_n.jpg&hash=96ddc03dbe75601a341ab82ef9364afdc4244a6b

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fau8t535el%2F1524572_717100684974802_1521292566_n.jpg&hash=18ff37f299182f7144f5da9f62f0b0d71cfeeb1e

камен чочев

Със сигурност, доста хора ти завиждат за добрата подготовка :) Остана само последната част - стъклото. Успех  *THUMBS UP*

Стоян Михов

Да, добре се подготвяш и най-вече - правилно. Събираш първо всичко и тогава стартираш. Направи така и с камъните и пясъка.
Кажи сега за стъклото: беше казал че ще е 500л, размерите изчистили ги?

Тези Жебао правят голяма революция в морската акваристика, помпите им заляха пазара навсякъде - имаше един момент в Щатите ги продаваха със записване!!!, заедно с Бабъл Магуса правят морската акваристика по-достъпна, пък като гледам и лед осветленията им вече навлизат. Оттук нататък май нещата отивам към две вероятности - Жебаотата стават скъпи (доста вероятно) или Тунзе и другите поевтиняват (много малко вероятно). Извинявам се за спама в темата ти.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Цитат на: камен чочев - 29.12.2013 10:07
Със сигурност, доста хора ти завиждат за добрата подготовка :) Остана само последната част - стъклото. Успех  *THUMBS UP*
Благодаря за комплимента, но имам да уча доста и тепърва ще ти "досаждам"  *DRINK*
Цитат на: Стоян Михов - 29.12.2013 10:23
Да, добре се подготвяш и най-вече - правилно. Събираш първо всичко и тогава стартираш. Направи така и с камъните и пясъка.
Кажи сега за стъклото: беше казал че ще е 500л, размерите изчистили ги?

Тези Жебао правят голяма революция в морската акваристика, помпите им заляха пазара навсякъде - имаше един момент в Щатите ги продаваха със записване!!!, заедно с Бабъл Магуса правят морската акваристика по-достъпна, пък като гледам и лед осветленията им вече навлизат. Оттук нататък май нещата отивам към две вероятности - Жебаотата стават скъпи (доста вероятно) или Тунзе и другите поевтиняват (много малко вероятно). Извинявам се за спама в темата ти.
Мерси  *DRINK*
Литрите ги мислих около 450 .Вчера си говорихме с Камен за размера 150см 60см 50см или 160см50см50см.Лампите ги сметнах горе долу за тази дължина а именно 3х 40см с 10см между тях за да няма тъмни зони.За бъбала жебаотата и осветлението се стремях да е от доброто китайско пък ще видим *dontknow* Времето ще покаже.Много ги купуват на запад и повечето са доволни.
Мога да кажа че качеството на изработка е доста добро,а колко и как ще работят  *dontknow*
Дано тунзето поевтинеят  :-D  :-D
 

Публикациите са слети: 29.12.2013 11:03

Цитат на: tonino - 29.12.2013 10:51
*THUMBS UP* :-D А...има и трета: Ние ставаме малко по-богати и ни е все тая :-D
По темата: явно аз ще чакам Дядо Мраз, че като гледам Коледния старец се е заблял доста тук и ме е пропуснал :-D Пък да не съм слушал... *dontknow*
Дано да станем по-богати  *DRINK* *THUMBS UP*
Че си слушал е ясно ама писмо изпратил ли си?  :-)

Стоян Михов

Цитат на: Rosen Pavlov - 29.12.2013 10:58
Литрите ги мислих около 450 .Вчера си говорихме с Камен за размера 150см 60см 50см или 160см50см50см.Лампите ги сметнах горе долу за тази дължина а именно 3х 40см с 10см между тях за да няма тъмни зони.

Какво смяташ да гледаш в аквариума?, ако мислиш преимуществено риби, добре, защото ще можеш да сложиш едри риби, които искат дължина за плуване - тангове и т.н. но ако мислиш да гледаш преимуществено корали, аз бих ти предложил друг вариант - 130д/55в/65ш ( втози случай ще наредиш лампите по широката страна). Дълъг и тесен аквариум почти не дава възможности за подреждане на камъните и коралите. Широкият аквариум позволява да наредиш коралите на няколо реда един зад друг и дава перспектива и "плътност" на изгледа.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Цитат на: Стоян Михов - 29.12.2013 12:08
Какво смяташ да гледаш в аквариума?, ако мислиш преимуществено риби, добре, защото ще можеш да сложиш едри риби, които искат дължина за плуване - тангове и т.н. но ако мислиш да гледаш преимуществено корали, аз бих ти предложил друг вариант - 130д/55в/65ш ( втози случай ще наредиш лампите по широката страна). Дълъг и тесен аквариум почти не дава възможности за подреждане на камъните и коралите. Широкият аквариум позволява да наредиш коралите на няколо реда един зад друг и дава перспектива и "плътност" на изгледа.

Мерси за предложението!  *DRINK*
Ще ми се да гледам мооого риби и мнооого корали  :-D  :-D Шегата на страна ,но не бях обмислял този размер.Ще трябва да видя дали ще се впише с другите мебели ,защото 65ш излиза доста към средата на стаята.
Поздрави!

Публикациите са слети: 30.12.2013 09:39

Забравил съм да дам инфо за осветлението.
    Suitable for a 24" Long Tank
    Hanging Recommendation: 12" Above Water
    Voltage: AC86-264V (Can be used worldwide)
    55 x Bridgelux 3W LEDs
    Dimmer One(28 LEDs): 8 x Cool White 12,000k, 6 x Neutral White 7500k, 6 x Warm White 3500k, 2 x Red 660nm, 2 x Green 520nm, 4 x Violet 420nm
    Dimmer Two(27 LEDs): 7 x Royal Blue 450nm, 20 x Blue 460nm
    90 Degree Lenses
    Dimensions: 40cm x 21cm x 7cm
    Weight : 4Kg
    Cooling Function : Aluminium PCB + 2 Quiet Cooling Fans

    Life Expectancy : 50,000+ Hours
    Total Power: 120W
:-)

Rosen Pavlov

Цитат на: tonino - 30.12.2013 11:04
Относно размера всичко зависи от мястото в стаята, преливни колони и т.н. Но на този размер:бих увеличил само ширината поне на 60 см и в комбинация с още някои неща ще се получи уникален аквариум. А за осветлението винаги може да добавиш едно или две тела Т5-ци...и си на върха на вълната, надигаща се в момента :-D
А за мноооогото риби и корали трябва мнооого вода :-D
Здравей  *DRINK*
Вчера мерих в хола и най добре изглежда 150см 60см/ш/ 50см/в/може и 55см/в/ да го пусна.За преливната колона ти можеш да дадеш съвет?На мен най ми харесва в средата,но дали е добре? *dontknow* Външна ли да е или вътрешна?Също може да кажеш и две думи за съмпа,колко оделения ,литра,и тн?Благодаря предварително!
За осветлението и аз си мислех да сложа т5 отстрани  :-)
Поздрави!  *DRINK*

geniusloci

Цитат на: Dede - 17.01.2013 08:34
Защо не провериш цената на техниката в Германия, не знам за Англия как е, но от БГ може да си поръчаш от Германия без ДДС  и моментално получаваш отстъпка 20%.  ;-)
Можеш на името на фирма, всякаква друга форма е измама. С поръчката на името на фирма си длъжен после и да я отчислиш тази стока, съответно да платиш ДДС, така че по-скоро е кредит. Разбира се, ако си решил да лъжеш държавата - сигурно ще стане, просто казвам, че като частно лице това не е съвсем правилно.


А по темата - аз бих вдигнал максимален като височина и въобще обем съмп. Вярно, товариш се откъм смени на вода и т.н., но получаваш и по-голям буфер откъм издънки. Отделенията в съмпа силно зависят какво искаш да има там, при 150 см дисплей като цяло ще имаш доста място за всичко долу, аз бих набухал реактори (ако имаш), скимер и т.н. в едно отделение и да си ползвам другите за каквото ми дойде.

Втория си аквариум го направих по-тесен и честно казано ми допада повече, рибите се радват повече на дължината му (150 см), на мен не ми пречи реденето на коралите (ама и не съм прекалил в тая насока, след бриопсиса и нудибранките така или иначе бая корали заминаха.

Rosen Pavlov

Здравейте колеги !!
Преди няколко дни се разходих до един лондонски магазин и си купих това!
Беше на оферта та викам айде     *YAHOO*   *YAHOO*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Fieiaxpnvn%2FIMG_20140316_152156.jpg&hash=f304111bd25c3e628d1f2235c442f705275fb5d1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Frt8d10gjr%2FIMG_20140316_152216.jpg&hash=fa7e8fe8f0531160af45aa7bfd95122552d2d4a4

Поздрави!!!!

Rosen Pavlov

Айде и аз да покажа как тренирам с 30лт  *DRINK*
Докато стане големия,който пак се забави заради ремонт вкъщи!  *CRAZY*
Аквариум 30/30 с вграден съмп
Скимерче ТМС vskim80
Течение 600лт/ч китай
Връщаща помпа 400лт/ч оригинална с аквариума
Помпа за скимера ферпласт 900лт/ч,само тя влиза в съмпа
Нагревател ресън 50в
В съмпа има гъба,сипоракс,акт.въглен!!
Коралов пясък и 2кг живи камъни
Обитатели:еуфилия,тромпет,рикордеа,стар полип,клоун,попче и много аптазии!
Стартиран е преди около 10м.А, забравих осветлението което беше 9w-pl в началото и го смених с една ламБа от тези за голямата аква.
Това е за сега.За друго не се сещам, ако има нещо питайте.Всичко това работи с прекрасните напътствия и съвети на Камен!!!  *privet*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs30.postimg.cc%2Fy12l9pbvl%2F10534750_720990891307799_1708473782393281064_n.jpg&hash=1469cd49d54fc615a16bcb0daaa2b1aa34b3fbcb

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs1.postimg.cc%2Ftiu032t6n%2F10534750_720990887974466_5864426783270004444_n.jpg&hash=cca75da88341e614e7c7c01568f645ad9ca5a703

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs17.postimg.cc%2Frlnuqvl7j%2F10580035_720992687974286_2298143820531986554_n.jpg&hash=97d25aafc88300e0335057c1f1a155c87bb70bd1

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.postimg.cc%2Fc11b9apix%2F10580035_720992694640952_548678449870207605_n.jpg&hash=555f43dc46570f63d644fec02242d27f4fc33569

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs13.postimg.cc%2Fm6owzqlrr%2F10580266_720993727974182_7662846066894576055_n.jpg&hash=c511f99d9eb50febc79f5fd01aa90fa5746997e0

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs21.postimg.cc%2Ffnu8b3mbr%2F10403104_721066447966910_7623141249320183597_n.jpg&hash=bfa62bcbcc9ad1589e8c7f3e9aae519f2ecf0cbc

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs8.postimg.cc%2Faej1e7zt1%2F10665081_725187234221498_8145117899972368662_n.jpg&hash=e88a709b5a3ed3c99989844aac86a4951b5e40b2

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Ft5owwhmef%2F10665081_725187224221499_3260262588002325257_n.jpg&hash=e4aa4b423998abfe891959332e528b722d351221

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs3.postimg.cc%2Ff5ngmoapf%2F10703936_726418524098369_8955680500700934717_n.jpg&hash=856e6be36e0c996b99d1161cdaee8d5823fa6d35
Извинявам се за лошите снимки!
*DRINK*

MarioChalukov

 *BRAVO* разгледах темата и само ме изумява защо няма завършен край , техниката ОК добра дискусия се е заформила още от началот , но какво се е получило от всичко това ме гложди ?!

Rosen Pavlov

Здравей  :-)
Еми каво да ти кажа колега,незнам ..Прибрах се миналата година да живея в България и се почна,цялостен ремонт на къщата !Дограми,кухня,баня и тн..
Викам си аз,тази пролет стартирам!Да ама не!Зимата се ядосах на старото ми парно и тази пролет пак се почна!Котли,пилетни горелки и тн..За цени и пари не ми се коментира,но твърдо съм решил тази година да стартирам.Техниката си стои на гардероба и чака.Дано не стане ретро  :-D Даже и пясък съм взел.Остана ми камъни и аквата,не е много но неможе всичко на един дъх!!
Иначе си подържам 30 литровото и един сладководен .Това е от мен за сега.Редовно преглеждам темите в форума и не съм се отказал!  *THUMBS UP*
П.С.Ако ремонта  не ви е наложителен НЕ правете това в къщи!  :-D  :-D  *DRINK*

Стоян Михов

https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Similar topics (4)

53291

Публикации: 17
Прегледи: 10578

57247

Започната от toshex1918


Публикации: 3
Прегледи: 3142

20409

Публикации: 1
Прегледи: 4563

55689

Публикации: 40
Прегледи: 25802