• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 13:11

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проект 500лт.Въпроси?

Започната от Rosen Pavlov, 16.01.2013 03:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Rosen Pavlov

Привет !!!
И така,с акваристика се занимавам от около година та реших да се oсоля    :-)
Форума съм го изчел почти целия но ще трябва още !!!Надявам се да помагате защото мисля че тук има доста знаещи и можещи.Благодаря предварително!!Идеята е докато събирам обoрудването (около 6,7 месеца) да чета още и да задавам понякога глупави въпроси. :-)
Също така се надявам тази тема да помогне на хората след мен!Приемам всякакви съвети ,критики и спорове . Проекта е риф около 500лт дисплей и съмп около 150лт(достатъчен ли е?)Доколкото съм разбрал до тук първо купуваш техниката и после правиш стъклото?Започвам от скимера тунзе  http://www.ebay.co.uk/itm/Tunze-DOC-Protein-Skimmer-9410-Marine-Fish-Tank-Reef-Aquarium-/271112510547?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3f1f909c53
Марката добра ли е?Става ли за този литраж?Дават му 800лт максимум.
Поздрави Росен
*DRINK*


камен чочев

Здравей, и поздравления за решението. Тактиката ти е правилна.  ;-)
По отношение на скимера аз съм с леко предубеждение към тази марка, понеже имах Тунзе и не бях доволен. Вярно е, че беше друг тип, но помпите предполагам са същите и не са добри. Изработката му беше и най-долно китайско качество за цената си от почти 500 €. Скимерът е най-важната част от системата и когато говорим за риф, не препоръчвам да се правят компромиси. Що се отнася до съмпа ти препоръчвам леко да го увеличиш,  понеже доста техника се събира там и може и да не стигне мястото след време. Моята система е подобна и съмпа ми е 200 л. Ако ти харесва минималистичния стил на риф ( подредба с по-малко камъни в дисплея) то трябва да предвидиш място за такива в съмпа. Поздрави и  не се притеснявай да питаш - ще се опитаме да помагаме  :-)

Стоян Михов

Добре дошъл и от мен.
За конкретния въпрос, за съжаление съм напълно съгласен с Камен по отношение на Тунзе. Тунзе по принцип се славят като качествена марка, но скимерите им не са върха на сладоледа, за парите които им искат. Напоследък и аз забелязах, че "китайското" се усеща и при тях

Но извън марката да ти обърна внимание, че този скимер ще е малък за такъв аквариум. Като изчисляваш обема вземи предвид цялата вода, която ще е в системата ти ( в твоя случай около 600 л . Тогава скимер, който го дават за 800 л ще ти е малък. Изобщо съветът ми е вземи си колкото можеш да си позволиш по-голям скимер, по-големия скимер не може да навреди на системата ти. Например в моята, в която има около 350 л вода съм с Deltec APF600, който го дават за над 1000 л май (и все си мисля че може още). Така че една застраховка от минимум един и половина - два пъти над това, което го дават в характеристиките май става като правило.

И аз съм съгласен, че тактиката първо техниката после стъклото е много правилна. Защото стъклото лесно може да го нагодиш, към техниката която можеш да си позволиш. А не да поръчаш 1000 л аквариум и впоследствие да установиш, че не можеш да го напълниш и такива случаи познава историята. Особено това важи за съмпа, след като накупиш всички неща, които трябва да сложиш вътре и ги наредеш на една маса, ще се убедиш колко дълбоко си се заблуждавал че първоначалната ти идея за размерите на съмпа е добра. Същото се отнася и за шкафа на който ще седи аквариума, дизайна на вътрешната му част е добре да го оставиш след като имаш по-голямата част от едрогабаритната техника която си предвидил.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Благодаря за бързите отговори.
На Камен аквата съм я гледал 100 пъти,уникална!!
Octopus ,темата ти за градината е много поучителна.
Та идеята е  следната.В момента съм в ук и техниката ще я купувам от тук.Аквариума ,съмпа и шкафа ще го права в бг-то.До тук което съм разбрал е че скимера и помпите за течение са най важни!!За скимера съм се объркал,тунзе 9410DOC му дават до 1000лт  а  делтек APF600 до 1500лт.Мойта система ще е около 600лт реално.Дисплей около 500лт,съмп 200лт и като сложим камъните пясък и други джунджурии ще е около 600лт.Въпроса е, 400лт аванс не са ли достатъчно?Също така за в бъдеще този скимер може ли да работи с зеовит система?Трябва ли ми зеовит?Кое е по евтино за поддръжка?Искам минимална човешка намеса в системата защото често отсъствам и жената трябва да се справя с нея.Дайте предложение за уеивмейкъри ?Бях си харесал пак на тунзе   :-)
Поздрави  *DRINK*

камен чочев

За вълните или Вортек или Тунзе, но за скимер недей.  За скимер виж Делтек, Ати , Роял Ексклузив... При истинските марки х1.5 е достатъчна застраховка. Добре си решил за зеовита, но точно при зеовит човешката намеса е най-голяма и задължителна всекидневно. И няма значение вида на скимера. Поздрави
Томи ( Canary) е в Норич и има подобна система. Ако ти се разхожда свържи се с него. Поне знае магазините и може да ти издейства някоя отстъпчица  :-D

Стоян Михов

Цитат на: камен чочев - 16.01.2013 21:15
За вълните или Вортек или Тунзе, но за скимер недей.  За скимер виж Делтек, Ати , Роял Ексклузив... При истинските марки х1.5 е достатъчна застраховка. Добре си решил за зеовита, но точно при зеовит човешката намеса е най-голяма и задължителна всекидневно. И няма значение вида на скимера. Поздрави
Томи ( Canary) е в Норич и има подобна система. Ако ти се разхожда свържи се с него. Поне знае магазините и може да ти издейства някоя отстъпчица  :-D
+1 за всичко казано  :-), да добавя само че зеовит, освен ежедневната занимавка, хич не е евтина система за поддръжка.
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Виждал съм и неговият аквариум ( на Canary) много ми хареса!Дано и той да се включи в темата.
За вълните тунзе -то кой модел ще върши работа? Също и кой контроллер ?Идеи за спестяване на пари приемам   :-D
Мислех да взема всичко на тунзе и да ми направят отстъпка     :-)   ,но явно няма да стане  *NO*
П.П.За тунзето пише че е ук версия с гарантирано качество

Стоян Михов

Цитат на: Rosen Pavlov - 16.01.2013 22:34
Виждал съм и неговият аквариум ( на Canary) много ми хареса!Дано и той да се включи в темата.
За вълните тунзе -то кой модел ще върши работа? Също и кой контроллер ?Идеи за спестяване на пари приемам   :-D
Мислех да взема всичко на тунзе и да ми направят отстъпка     :-)   ,но явно няма да стане  *NO*
П.П.За тунзето пише че е ук версия с гарантирано качество

за вълните щом искаш тунзе 6105, но ще ти трябват два броя (Два броя ще ти трябват независимо каква марка ше избереш) , контролера ако вземеш евтиния пак ще върши работа ама е ебати зора да го нагласиш (на мен ми се падна дефектен - учудвате ли се  :-D, и още не са ми го заменили) аз бих взел онзи който има връзка с комп'тър ама си е цифра. За отстъпка незнам някой да прави отстъпка ако вземеш всичко на Тунзе.
Аз моите тунзета си ги купувам от Германия, предполагам Камен също, та предполагам че немската версия трябва да е с още по-гарантирано качество от УК версията (ама нъцки)



https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

 =-O    http://www.ebay.co.uk/itm/TUNZE-TS24-STREAM-KIT-2-X-6105-PUMP-7095-CONTROLLER-/200648809750?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2eb799dd16
Работата става дебела,мислех че 1000 пауда ще стигнат за прилична техника ама явно няма да стане!   :-(

Dede

Защо не провериш цената на техниката в Германия, не знам за Англия как е, но от БГ може да си поръчаш от Германия без ДДС   и моментално получаваш отстъпка 20%.  ;-)
Виж този сайт: http://www.sewatec.de/
Иначе и аз съм привърженик на тунзе, контролера е въпрос на глезотия, и евтиния може да ти свърши работа. Относно система която не трябва да и отделяш внимание, е такова животно няма, ако отсъстваш за по 3-4 дни ок, но за повече време ще трябва да научиш жената да прави някой тест, и да следи основната техника дали работи правилно  *ROFL* 

tonino

17.01.2013 10:36 #10 Last Edit: 19.02.2018 19:58 by tonino
...

VeL

Горещо препоръчвам AtiPowercone.
Моята система е приблизително 470л дисплей с 150л съмп, реален обем вода ~450-500л. Аз съм с 200i модела, като съвестните хора от Ати след мое запитване на техни разноски и без допълнително заплащане ми изпратиха (направо от завода) новото вентури, което идва с по-новите "iS" модели. Аз храня обилно, скимера е настроен на по-мокра пяна, но независимо от това отнема около две седмици да се напълни огромната чашка. Голям плюс е, че можеш да настройваш както нивото на водата, така и силата на помпата. Единственият минус е, че скимерът е доста обемен, което налага предвиждането на едно цяло отделение за него в съмпа.
Аз го купих от тук:
http://www.buntesriff.de/shop/index.php?cat=c37_Skimmers.html

Когато взимах моя, те предлагаха най-ниската цена. Виждам, че и сега е значително по-евтин от обявеното в севатек. Собственикът на магазина е пич и цената на доставката е разумна.
Успех в начинанието!

изгубеният рай

Здравей и от мен :-)Приятни емоции ти пожелавам ! За скимера ...като ще даваш пари ти препоръчвам този http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/skimmers/37_revolution-s-skimmer.html
END!!!

vesko_aa

http://www.aqualine.bg/shop/bg/wave-maker/264-turbelle-stream-6105.htmlhttp://www.aqualine.bg/shop/bg/protein-skimmer/294-ati-powercone-200is.html ако желаеш може да ти ги доставим и за отстъпка може да се разберем тел. ми е 0888587227 Веско

magnit

Поздравления за ентусиязма! Няма да се изказвам 1000 паунда до къде ще стигнат да не ме нападнете за "нечовешко отношение", при положение, че не мислиш да правиш сериозни компромиси с техниката. Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености. Ако имаш чести ангажименти, свързани с пътуване, не се минава без помощта на професионалисти. Всъщност ако имаше как да се създаде евтин, голям и красив аквариум с лесна поддръжка сигурно щях да го имам поне от 20 години. :-D
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Similar topics (4)

57247

Започната от toshex1918


Публикации: 3
Прегледи: 3105

20409

Публикации: 1
Прегледи: 4537

55689

Публикации: 40
Прегледи: 25506

53291

Публикации: 17
Прегледи: 10127