• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.03.2024 08:16

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проект 500лт.Въпроси?

Започната от Rosen Pavlov, 16.01.2013 03:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

камен чочев

Цитат на: magnit - 17.01.2013 17:53
Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености.
Да, силно препоръчително да ти вземат 800 € за помпа, която струва под 100 € и малко пластмаса. Като прочетох, защо се препоръчва щях да падна от смях  *ROFL*  . Щадял планктона.. Кой по точно планктон? В океана, ли?  Никакво значение за системата Зеоеит няма скимера и това е видно по форумите отвъд западната ни граница. Има страшно много аквариуми под Зеовит и с други скимери. Просто от Зеовит са добри търговци  :-D

Rosen Pavlov

Благодаря на всички за вниманието!!! *DRINK*
Цитат на: Dede - 17.01.2013 08:34
Защо не провериш цената на техниката в Германия, не знам за Англия как е, но от БГ може да си поръчаш от Германия без ДДС   и моментално получаваш отстъпка 20%.  ;-)
Виж този сайт: http://www.sewatec.de/
Иначе и аз съм привърженик на тунзе, контролера е въпрос на глезотия, и евтиния може да ти свърши работа. Относно система която не трябва да и отделяш внимание, е такова животно няма, ако отсъстваш за по 3-4 дни ок, но за повече време ще трябва да научиш жената да прави някой тест, и да следи основната техника дали работи правилно  *ROFL* 
Мерси колега за линка,ще го прегледам подробно. ;-)
Жената е много печена за сега *THUMBS UP*.В момента ми гледа сладководния ,прави тестове,сменя вода  *YAHOO* даже 2 поколения малки отгледа  :-D
Цитат на: VeL - 17.01.2013 11:02
Горещо препоръчвам AtiPowercone.
Моята система е приблизително 470л дисплей с 150л съмп, реален обем вода ~450-500л. Аз съм с 200i модела, като съвестните хора от Ати след мое запитване на техни разноски и без допълнително заплащане ми изпратиха (направо от завода) новото вентури, което идва с по-новите "iS" модели. Аз храня обилно, скимера е настроен на по-мокра пяна, но независимо от това отнема около две седмици да се напълни огромната чашка. Голям плюс е, че можеш да настройваш както нивото на водата, така и силата на помпата. Единственият минус е, че скимерът е доста обемен, което налага предвиждането на едно цяло отделение за него в съмпа.
Аз го купих от тук:
http://www.buntesriff.de/shop/index.php?cat=c37_Skimmers.html

Когато взимах моя, те предлагаха най-ниската цена. Виждам, че и сега е значително по-евтин от обявеното в севатек. Собственикът на магазина е пич и цената на доставката е разумна.
Успех в начинанието!
Благодаря колега ще прегледам и него,хубаво е че даваш преки впечатления. *THUMBS UP*
За мястото не ме притеснява ,ако трябва по голям шкаф ще се направи.
Цитат на: изгубеният рай - 17.01.2013 13:08
Здравей и от мен :-)Приятни емоции ти пожелавам ! За скимера ...като ще даваш пари ти препоръчвам този http://www.korallen-zucht.de/en/shop/products--technology/skimmers/37_revolution-s-skimmer.html
Мерси за предложението,като гледам това е S-класата на скимерите!!Не всеки кара такава кола  *DRINK*   :-D
Цитат на: vesko_aa - 17.01.2013 17:44
http://www.aqualine.bg/shop/bg/wave-maker/264-turbelle-stream-6105.htmlhttp://www.aqualine.bg/shop/bg/protein-skimmer/294-ati-powercone-200is.html ако желаеш може да ти ги доставим и за отстъпка може да се разберем тел. ми е 0888587227 Веско
Благодаря за предложението ,ще прегледам сайта подробно може да харесам нещо друго.Като взема решение ще звънна   *DRINK*
Цитат на: magnit - 17.01.2013 17:53
Поздравления за ентусиязма! Няма да се изказвам 1000 паунда до къде ще стигнат да не ме нападнете за "нечовешко отношение", при положение, че не мислиш да правиш сериозни компромиси с техниката. Zeovit е успешна и доста ангажираща система, която трябва да се изпълнява стриктно и скимъра да е  Koralen zucht е силно препоръчително поради своите особености. Ако имаш чести ангажименти, свързани с пътуване, не се минава без помощта на професионалисти. Всъщност ако имаше как да се създаде евтин, голям и красив аквариум с лесна поддръжка сигурно щях да го имам поне от 20 години. :-D
Здавей колега  *DRINK* Зеовит отпада на 100 процента .А иначе компромис ще има ,или от техника или литраж .Не съм решил още .  ;-)
Цитат на: камен чочев - 17.01.2013 20:04
Да, силно препоръчително да ти вземат 800 € за помпа, която струва под 100 € и малко пластмаса. Като прочетох, защо се препоръчва щях да падна от смях  *ROFL*  . Щадял планктона.. Кой по точно планктон? В океана, ли?  Никакво значение за системата Зеоеит няма скимера и това е видно по форумите отвъд западната ни граница. Има страшно много аквариуми под Зеовит и с други скимери. Просто от Зеовит са добри търговци  :-D
Здравей  *privet*  Найстина 800 евра са много пари,та дори да се принуда да сложа китайска техника   *DRINK*
  В този ред на мисли ,снощи четох темата за китайската техника и останах много очарован от коментарите.   :-D
П.П. В сладководния всичко ми е китайско от 1г и нямам никъкви ядове  *YAHOO*


: 17.01.2013г 23:11ч
Цитат на: tonino - 17.01.2013 10:36
Е този хардуер е най-проблемен и с 99% съмнение в изправността на работа :-D.
*DRINK* Харда за сега няма вируси  :-D  Даже артемия люпи   *DRINK*

magnit

Това, че половинката ти е ангажирана с хобито е чудесно и ще ти бъде от полза в много измерения. От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
Не съм фен на Zeovit , а и не мисля, че допада на много акваристи. Този лав за планктона, който се шири изобщо не съм съгласен, докато не видя под микроскопа си течността от техния скимър. По- скоро идеята е, че вадейки големи количества "мокра пяна", отделяш много вредни, ненужни, но и полезни компоненти, които пък ги добавяш ежедневно. Дали е така не съм го проверил :-D. Най-добре е човек да се отдаде на хобито си и да не се впуска в мисли, които ще те вкарат в ненужни терзания. Харчиме големи суми за какво ли не *DRINK*.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Стоян Михов

Уха браво, много мнения, много препоръки.

Цитат на: magnit - 18.01.2013 17:21
От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
+1  *THUMBS UP*

За зеовит, ако искате да говорим в друга тема, мисля че имаше една стара такава, да не му цапаме темата на Росен. Аз бях доста време под влиянието му (на Зеовита).
https://s13.postimg.org/xijfjz5x3/Untitled.jpg

Rosen Pavlov

Цитат на: magnit - 18.01.2013 17:21
Това, че половинката ти е ангажирана с хобито е чудесно и ще ти бъде от полза в много измерения. От обема не се отказвай - той никога не е в повече. Можеш като начало да опиташ и с по-евтина техника и по-издръжливи обитатели, а пък като стартираш сам ще разбереш какво трябва да правиш.
Не съм фен на Zeovit , а и не мисля, че допада на много акваристи. Този лав за планктона, който се шири изобщо не съм съгласен, докато не видя под микроскопа си течността от техния скимър. По- скоро идеята е, че вадейки големи количества "мокра пяна", отделяш много вредни, ненужни, но и полезни компоненти, които пък ги добавяш ежедневно. Дали е така не съм го проверил :-D. Най-добре е човек да се отдаде на хобито си и да не се впуска в мисли, които ще те вкарат в ненужни терзания. Харчиме големи суми за какво ли не *DRINK*.
*DRINK*И аз така мисля за обема  ;-) Колкото повече е водата толко по лесно за мен. Нали съм начинаещ  :-D .За зеовит съм горе долу на същото мнение.И това джуркане всеки ден не ме кефи.Не на последно място финансовата страна със сините шишенца :-D
От друга страна ще стартирам с 90 процента мъртви камъни.Търпение имам да чакам и тъкмо ще му свикна :-)
60 кг живи камъни са около 2300лв и другите техники шкаф,стъклария,риби ,корали  *STOP*Толко пари на куп не ми се дават Виж за напред в времето е друго  нещо :-) Нали за това е хоби и форума  :-)
Другия вариант е, викаш една фирма прави един риф, даваш едни пари ,след седмица си уморил всичко живо и всико се приключва  :duvar:
Цитат на: Octopus - 18.01.2013 18:27
Уха браво, много мнения, много препоръки.
+1  *THUMBS UP*

За зеовит, ако искате да говорим в друга тема, мисля че имаше една стара такава, да не му цапаме темата на Росен. Аз бях доста време под влиянието му (на Зеовита).
*DRINK*Нямам нищо напротив да се коментира каквото и да е тук.По този начин, някой след мен ще му  е по лесно защото всичо ще е на едно място от самото начало до старта на аквата.Като му дойде времето ще качвам и снимки за да е по прегледно *DRINK*

Rosen Pavlov

20.01.2013 23:55 #20 Last Edit: 24.01.2013 07:39 by Octopus
 *DRINK*  Мнения за Bubble Magus BM-NAC9 .Литража не е лош  1500L-2000L .http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-bm-nac9-protein-skimmer Знам че помпата е китайска но не е  скъпа .Вписва се в бюджета :-D За сравнение същия скимер с непозната помпа за мен   900L--1500L и по малък литраж е доста по скъп
http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-curve-9
И Aqua Medic Turboflotor Blue 3000 дават му 500 – 1500 l http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/aqua-medic-protein-skimmers/aqua-medic-turboflotor-blue-3000  *dontknow*
Другия въпрос е за коралия и по-специално този http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/circulation-pumps/koralia-wave-maker-kit-deal/hydor-kit-deal-no-1-wavemaker-2-2-x-koralia-4-photocell Този комплект в момента е на промоция! Коралиата каква народност е? *dontknow*
Поздрави !!

VeL

Колега ти си знаеш, но не мисля, че трябва да се прави компромис точно при избора на скимер. Да, има някои добри китайки, но за по-голяма система като твоята е нужен надежден скимер. Взимай нещо немско и да ти е мирна главата.

Sharkycreations

Здравей колега,

Ще ти дам малко съвет за скимера, макар че и аз съм новак при Морската акваристика, но съм чел много и съм говорил със доста хора които отдавна се занимават със това.

Най важното е да избереш скимер които може да поеме обема вода които ще минава през съмпа.
Например при мен за 250л аквариум съм решил че водата ще минава 8 пъти на час през съмпа или 2000 л/ч.
За това аз избрах ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000. Помпата му движи 2500 л/ч но помпата също трябва да дърпа и въздух, за този скимер е 400 л/ч. Какво значи това, в най добрия случаи ще успява да пречиства 2000 л/ч но най вероятно ще е около 1500 л/ч.
На теб ти трябва по голям скиммер. Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.

Най добре е да прочетеш първите 30 страници от това ще ти обесени много неща :http://www.thereeftank.com/forums/f6/reefkeeping-made-easy-what-was-not-explained-160389.html

За powerheads много зависи какво ще гледаш при мен ще сложа две HYDOR KORALIA EVOLUTION 5200 те дват 5200 л/ч значи общо ще движа 5200 * 2 + 2000 = 12400 л/ч или 49 пъти водата ще се движи на час (достатъчно за LPS, Soft coral и даже доста SPS). По хубаво е да имаш повече powerheads  от колкото една силна. А waver controller не е задължително, хубаво е понеже мърда коралите напред и на зад но винаги може да се сложи после но за него му трябват по силни powerheads, понеже то изключва една и включва друга и така намалява литрите на час.

Dede

Цитат на: Sharkycreations - 24.01.2013 11:28
Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.



Скимера наистина е най-важното (едно от многото важни) но не е единственото което премахва фосфатите във водата. Има пелетни реактори със субстанции които премахват и нитрати и фосфати.
Но при всички положения с него компромис не бива. Освен всички неща като параметри на помпата и тнт, не е лошо и при избора да го избереш със не малка чашка. Вярно е че може да си направиш дупчица и скимата да изтича, но забелязах последните дни много интересно нещо при моя(аква-медик turboflotor 1000 sl). След първия ден чашката е пълна с пяна и малко светъл скимат, след това обаче течността започва да се сгъстява и потъмнява а не продължава да вади същия цвят (може и да е нормално, но не мисля) Предполагам че това се дължи на малката чашка, която като се напълни с пяна пречи на пяната от скимера да влиза в нея, даже всеки път ми избутва капачето и избива пяна отстрани. По този начин в скимера влиза най-мръсната пяна и мокро скимиране е малко невъзможно. Ако някои има идея защо пяната си остава пяна и трудно става на течност, може да пише в моята да не спамим в темата на колегата.

камен чочев

Цитат на: Sharkycreations - 24.01.2013 11:28
Здравей колега,

Ще ти дам малко съвет за скимера, макар че и аз съм новак при Морската акваристика, но съм чел много и съм говорил със доста хора които отдавна се занимават със това.

Най важното е да избереш скимер които може да поеме обема вода които ще минава през съмпа.
Например при мен за 250л аквариум съм решил че водата ще минава 8 пъти на час през съмпа или 2000 л/ч.
За това аз избрах ab Aqua Medic Turboflotor Blue 3000. Помпата му движи 2500 л/ч но помпата също трябва да дърпа и въздух, за този скимер е 400 л/ч. Какво значи това, в най добрия случаи ще успява да пречиства 2000 л/ч но най вероятно ще е около 1500 л/ч.
На теб ти трябва по голям скиммер. Скимера е най важното нещо спортс мен защото то е единствената техника в нашите аквариуми което премахва фосфатите.

Най добре е да прочетеш първите 30 страници от това ще ти обесени много неща :http://www.thereeftank.com/forums/f6/reefkeeping-made-easy-what-was-not-explained-160389.html

За powerheads много зависи какво ще гледаш при мен ще сложа две HYDOR KORALIA EVOLUTION 5200 те дват 5200 л/ч значи общо ще движа 5200 * 2 + 2000 = 12400 л/ч или 49 пъти водата ще се движи на час (достатъчно за LPS, Soft coral и даже доста SPS). По хубаво е да имаш повече powerheads  от колкото една силна. А waver controller не е задължително, хубаво е понеже мърда коралите напред и на зад но винаги може да се сложи после но за него му трябват по силни powerheads, понеже то изключва една и включва друга и така намалява литрите на час.

Не знам къде какво си чел, но скимера не премахва фосфати. Има доста теми тук,  където е описано доста добре какво точно прави скимера. А с тоя Hydor може да си разбъркваш чая сутрин  :-[
И изобщо как разбра, че е хубаво да имаш повече помпи вместо една - по-красиво ли е или по-икономично. И колко да бъдат - може би десетина-петнайсет . И контролер за какво ти е, че той имитира вълни. А някой виждал ли е вълни в рифовете?
Айде преди да давате акъл, да помислите, да попрочете малко. Хобито ни е достатъчно трудно, че някой да обърква нещата допълнително.

Ilianidis

Фосфати скимера е възможно да изнесе чрез комплекси с повърхностно активни вещества-ПАВ.Затова в праховете за пране има фосфати.

камен чочев

Илияне, като цяло това не е точно така. Основния пенообразувател в морския аквариум е солта. Ако разчиташ на стабилна пяна от фосфати, то в аквариума със сигурност няма да има нищо живо. Целта на ПРОТЕИН  или още DOC (dissolved organic compounds) скимера е да изкара от системата разтворени органични вещества, представляващи най-често органични вериги, преди разпада им в следствие на работата на нитрифициращите бактерии до амоняк, нитрити и нитрати. Де факто скимера извършва МЕХАНИЧНА, а не химическа филтрация. Ако разчиташ на скимера да изкара фосфатите от системата също си в грешка и ще има да почакаш. Разбира се скимера въздейства индиректно върху количеството на фосфатите в системата, при положение, че фосфорната киселина е част от нуклеиновите киселини.

Rosen Pavlov

Ето една темичка  *DRINK* http://www.ultimatereef.net/forums/showthread.php?t=561694
Аз не мисля че правя компромис .Скимер за 660 евро http://www.sewatec.de/protein-skimmer/bubble-magus-skimmer/bubble-magus-skimmer-hero-220.html с помпа Eheim 1260 и същия с помпа  ROCK - SP4000  http://www.reefstore.co.uk/shop/Bubble-Magus-Curve-9.html за 420 евро Също по евтиния  вариант http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/protein-skimmers/bubble-magus/bubble-magus-bm-nac9-protein-skimmer#!prettyPhoto  с помпа atman ph4000 (made in china) И трите са произведени от висококачествен акрил!!Както е казал Камен по горе ,много е важно да дадеш 6,7,800 евро за помпа която струва 250 лева http://www.charterhouse-aquatics.co.uk/eheim-1260-universal-pump-2280-ltrhr-p-267.html
Питам конкретно някой сменявал ли е :atman ph4000 с  Eheim 1260 като това се планира да стане когато китайчето се предаде?Ако се предаде!
Другото питане е тази коралия слаба ли ми е?

http://cityaquaticscardiff.co.uk/marine-products/circulation-pumps/koralia-wave-maker-kit-deal/hydor-kit-deal-no-1-wavemaker-2-2-x-koralia-4-photocell
2 помпи по 5200 л/ч
*DRINK*
Поздрави

VeL

Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).

камен чочев

Цитат на: VeL - 25.01.2013 22:26
Дано да не се приеме като агитация за определена марка, но www.buntesriff.de предлагат ATI PowerCone 200is за 403 евра, доставката е към 20тина евро отгоре. Може да съм предубеден, но като качество-цена надали ще намериш нещо по-добро. А пък и не виждам защо да се взима китайска техника, която е дори по-скъпа от немска такава (не визирам само Ати).
Ако АТИ-то ставаше при мен,  нямаше да се колебая независимо, че е два пъти по-евтин от Роял Ексклузив

Similar topics (4)

55689

Публикации: 40
Прегледи: 25506

53291

Публикации: 17
Прегледи: 10127

57247

Започната от toshex1918


Публикации: 3
Прегледи: 3104

20409

Публикации: 1
Прегледи: 4537