Автор Тема: Морски аквариум 120 л  (Прочетена 435 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Активен Lachezar2017

• Член на форума към БАЕ
  • Публикации: 4
Морски аквариум 120 л
« -: 02.01.2018г 16:04ч »
Здравейте,
преди 2 месеца стартирах соленоводен аквариум. Накратко аквариумът е JUWEL RIO 125 л, с вграден вътрешен филтър Bio Power(600l/h), осветление 2х28вата Т5 пури(Blue & Marine, оригинални за морска система), външен филтър JBL CRISTAL PROFI E 1501 (1500L/h), автоматичен нагревател JUWEL 100 W, около 10 кг коралов пясък, около 8 кг порести камъни     ( не "живи"). Няма съмп. Азотният цикъл се завъртя успешно( поне така изглеждаше). Добавих първите животинки: Две клоунчета (Amphiprion ocellaris), една скарида (Lysmata amboinensis  / Скарида-чистач), пясъчна морска звезда(Archaster typicus), морски олюв (Trochus sp).
Всичко вървеше нормално до момента, когато добавих скимера( нямах възможност да стартирам с него, заради доставката).
Скимера работи нормално, но през първите два дни вкарваше много балончета (кислород, предполагам).
Проблемът който споделям и се надявам да получа помощ е високият скок на нитрати и нитрити само за два дни, като преди това бяха почти нула! Моля за съдействие! :)

Активен beonedge

• Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 333
Re: Морски аквариум 120 л
« Отговор #1 -: 02.01.2018г 17:05ч »
добави нитрифициращи бактерии на първо време...като ги добавяш , махни чашата на скимера за няколко часа. Скимера е нормално докато заработи да вкарва мехурчета ,предполагам го пише в инструкцията. Звездата е добре да се пусне когато пясъка се е съживил т.е. да има какво да яде .
I just finished cycling my tank and everything checks out fine
tmp 80F/nitrate 0/amonia 0/nitrite 0
took a month too.
Is it safe to add the salt now?

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
  • Публикации: 320
« Отговор #2 -: 02.01.2018г 20:08ч »
Моята версия е, че канистъра в един момент се е обърнал в генератор на нитрити и нитрати. Става с канистър , обаче иска опитен морски акварист да подбере правилните пълнежи, после трябва да се чисти на 3-4 дена, ако искаш да не се случва отново, което пък от своя страна предизвиквва неумишлен рестарт и става един  омагьосан кръг.

Имаш ли достатъчно течение? С какво си осигуряваш течение?
Не ти ли грее водата такъв аквариум с капак?
Сигурен ли си, че нянаш фосфати?(колко са фосфатите и с кой тест мериш) А Амоняк?

2 месеца е прекалено малко време , когато стартираш с павета(мъртви камъни), според личното ми мнение, съотношението живи към мъртви камъни трябва да е 1:1 в най-лошия случай , иначе големи прблеми. Както и бионейдж ти е казал , без бактерии...още по-трудна работа.
Аз от бактериите бих заложил на следните;
1.Др. Тимс всичко в едно
2. Спешъл бленд и найт аут
Изобщо бактерии на възможно най доказалите се марки, но безж ензими в тях, както е Ниос и Коралензухт.

Опиши как са подредени и най - вече какви са пълнежите в канистера? Има ли вата? Има ли активен въглен?
Пусни и някакви снимки.

Активен Lachezar2017

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #3 -: 02.01.2018г 21:09ч »
Благодаря за бързите отговори, колеги! Скоро планувам да взема професионални тестове, досега съм тествал само с  лакмуси на Tetra! Бактерии съм използвал в подължение на месец, преди да пусна животинките (SeaChem Stability и Seed Acuavitro - такива ми препоръчаха в мазазин за акваристика). Аквариумът мина през фазите на цикъла така както съм изчел из форумите и по разни клипчета, които съм гледал! Според тестчетата всичко изглеждаше наред, затова реших да пусна и рибки! Тази разлика се появи след поставяне на скимъра! В канистъра има керамика, JBL КлиърМек Плюс - филтърен материал предназначен за премахване на нитрити, нитрати и фосфати , активен въглен и най - отгоре топчета - пълнеж за биологична филтрация и вата. Течението не е слабо, освен филтрите и уейвмейкър Sicce Voyager 2 Power Stream Pump - няма мъртви зони. Температурата е между 25 и 28 градуса. Все още без нагревател, с него се загрява много! Капаците вдигам през нощта! Осветлението свети около 10 часа. Ето и някои снимки, ще направя по-добри, по-късно.

На третата снимка аквариума е на месец.

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
« Отговор #4 -: 03.01.2018г 08:08ч »
Е, не изглежда никак зле! Какви са ти плановете за този аквариум-да е само за риби или да има и корали? Каква сол използваш-Seachem ли?

Тетра не е върха на продуктите за морска акваристика , още повече , че и на тестове лентички съвсем не бих се доверил, еле пък ако са и за сладка вода...Трябва да знаеш, че дори и в истински тестове, ако не се е завъртял цикъла и например има още Амоняк, а мериш нитрати да кажем, измерването ти изобщо няма да е с коректен резултат.
Аз на първо време бих си взел тестове Salifert или Red Sea и бих измерил с тях.

Един от любимите ми аквариуми по света е с канистър, ето линк, може да ти е полезен:
https://www.nano-reef.com/forums/topic/366969-mikeymikemikes-shallow-reef-iwagumi-sps-edition-updated-july/
Но дори и тук собственикът видя, че в един момент идва нанагорно да чисти толкова често канистъра и си направи съмп.

В един момент по повърхността на твоя аквариум ще се появи бактериална ципа-мислил ли си какво ще правиш , за да я премахнеш?

Относно препоръките в магазините-недей да имаш пълна вяра на някой, който се опитва да ти продаде нещо. ;)

За ватата в канистера-имай предвид, че много почиства водата , но и адски много се запушва-трябва чистене,пак казвам канистъра не се ли чисти веднъж на 3-4 дни в морската акваристика....големи ядове.

За другите пълнежи-не съм запознат , но имай предвид, че като са повече, могат да свалят нитратите и фисфатите до нула, което изобщо не е добре.

Активен Lachezar2017

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #5 -: 03.01.2018г 15:03ч »
Идеята е да има и корали, не само рибки.
Сол при първото пълнене използвах на Sera.
Сега при смените използвам Red Sea Salt.
Ципата на повърхноста не се задържаше в началото, защото преди да сложа протеин скимера, използвах
повърхностен скимер на JBL, който си е направен за канистъра. Сега ципа се задържа само около скимера.
Мисля че се вижда на снимката.

Канистъра не е почистван от стартирането, само веднъж подмених ватата.
Може би проблема идва точно от него. Видях доста рифови аквариуми с канистър и това което установих
е, че няма никакви гъби за механична филтрация в тях, само активен въглен и топчета за биологична филтрация плюс тънък лист вата. Вграденият филтър вътре също има три вида гъби за филтрация - дали трябва да се махнат и те?

Неактивен trex700e

• Глобален модератор
« Отговор #6 -: 03.01.2018г 15:03ч »
Видях доста рифови аквариуми с канистър и това което установих
е, че няма никакви гъби за механична филтрация в тях, само активен въглен и топчета за биологична филтрация плюс тънък лист вата. Вграденият филтър вътре също има три вида гъби за филтрация - дали трябва да се махнат и те

Еми по-скоро да. Идеята е да не задържа нищо боклуци. Най-успешният ми опит с канистър беше едно нано, отначало го напълних със Seachem Matrix , което доведе до 0 нитрати и прилично ниво фосфати, в последствие го оставих само с живи камъни и си държах активния въглен в чорапче там. Но го чистех много редовно, в дъното на канистера се събираше много дертрит.
На снимката не вождам къде е скимера, явно добре си го прикрил, което е супер! Много е гадно като се вижда всякаква техника, то това е и най-големия минус на сладководните съдове моднати в соленоводни.

Бактерии сега, според мен-направи един курс с Микроб Лифт спешъл бленд и Микроб лифт най аут и търпение.
Защо не го върнеш обратно скимера за ципата?

Солта на Ред Сий е екстра, хубаво, че си разкарал тази на Сера. 
Регулярно чистене на канистера, регулярни смени на водата и така. (Използваш си осмозна вода предполагам)

Активен Lachezar2017

• Член на форума към БАЕ
« Отговор #7 -: 03.01.2018г 15:03ч »
Скимера е в кутията вляво. Така е направен.
Само чашката е отгоре. Доста практично е направен.

Ще помисля да върна и този за ципата, но както казваш - става много техника вътре. :-)
Вода, засега използвам дестилирана.
Благодаря за съветите.