Акваскейпинг конкурс
  • Ексима
  • Killiman Ltd
  • Аз съм Акварист
  • TERRA-AQUA

Автор Тема: Новини, свързани с морската акваристика  (Прочетена 21442 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
  • Член+ на форума към БАЕ
  • Публикации: 1 666
Здравейте, създавам тази тема с цел в нея да слагаме важни събития и новини, свързани с морската акваристика, случващи се в България и по света.

И като първо събитие е посещението на г-н Георг Котлин от Red Sea Europe, който ще бъде на 31.07.2013 г. от 17.30 часа в магазин "Екзотик Ленд", за да си поговори с българските морски акваристи, така че стягайте речниците и мислете въпроси към г-н Котлин, аз не знам дали ще успея да дойда, но имам въпроси, които може да задам и чрез посредник :). http://aquariumbg.com/forum/magazin-za-solenovodna-akvaristika-_exotic-land_/seminar/msg439657/#new

When I get mad I go look at how awesome my tank is.

Неактивен камен чочев

• reefer
  • Публикации: 1 082
  • безграничен оптиакварист
    • Exoticland
Хубава тема, само дано има какво да се пише в нея. А иначе идеята за въпросите е перфектна. Сега ще пиша  ;-)

Неактивен камен чочев

• reefer
    • Exoticland
Не знам дали тук е мястото и дали за някого представлява интерес, но съм абониран за електронното списание CORAL, в което понякога има доста полезна информация. Дано да има хора, за които е интересно:

http://edition.pagesuite-professional.co.uk/reef_to_rainforest.aspx?eid=debe3829-33e6-466f-bebe-5f8282303aae

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
Един ъпдейт накъде вървят нещата в морската акваристика по света. Посоката е цени надолу качество нагоре, след бум-а, който направиха китайците с помпите Jebao и Buble Magus скимерите. Американците се усетиха и почнаха да правят, американски неща с китайски цени. А ето го хита от края на миналата година скимера AquaMaxx ConeS, обявен за скимер на 2013 от големия сайт MarineDepot.com, реално производителите не могат да задоволят търсенето и хората чакат по два месеца ..., в Америка! Май най-накрая ще се усетят каква е правилната политика.

А скимера иначе въпреки, че се смята за "революционен" не е нещо ново. Той е с помпата на Sicce, и единственото, което му е по-ново и малко по-странно е разпределителната купа за пяната, която е с дълги инжектори и купата за събиране на скимат е също със странен дизайн, познат от тунзе.

Но американците са много доволни от представянето му и се редят на опашки за него. Цената му е около 250 до 400 долара в зависимост от размера.

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
Малко ъпдейт по разни нови продукти, които се появяват по света.
Ето тази помпа за течение си мисля, че ще стане нещо за което ще се говори.
http://www.coralvue.com/maxspect-xf150-gyre-generator

Отдавна си мислех защо някой не направи помпа с такива характеристики, като вентилатора на климатика, за да създава широко и плътно ламинарно течение и ето най накрая Maxspect  го направиха.
ето клипче как работи помпата в сравнение с два вортека MP40
https://www.youtube.com/watch?v=GID4pFUNJts
на минута 2:50 се вижда как разнася корал сноу на корален зухт, впечатляващо, а на минута 1:10 се вижда как се разнася от вотреците.
Надявам се да направи революция в рифовата акваристика, защото течението в аквариума е едно от нещата, дето не е мръднало от 20 години по отношение на техниката.

Неактивен magnit

• Скитник
  • Публикации: 83
  • За зло куче - зъл прът!
Абсолютно съм съгласен с теб за приликата с климатика - седи толкова дискретно, колкото и климатика в стаята. Между впрочем, вортеците се наложиха не толкова заради разнообразието от програми, колкото ненатрапчивото им присъствие и гениалната идея захранването да се намира извън аквариума. Кратката ти ретроспекция за развитието на соленоводната акваристика последните 20 години, обаче не е абсолютно точна. На пръв поглед веднага ми се набиват няколко аспекта - като начало не си спомням някой от съфорумниците да се е занимавал със соленоводна, а повечето дори изобщо с акваристика. Всъщност по това време (началото на 90-те) в света, с рифова акваристика се занимаваха само няколко професионални сдружения. Тогава попаднах на спор между някакви учени, които спореха в калифорнийската експозиция на какво се дължи причината акропорите да живеят само няколко месеца, като изобщо не говорим за растеж и размножаване. Само преди 10 години "авторитетни" акваристи у нас твърдяха, че няма как да задържим живи тангове в аквариума си, а ростратуса минаваше за невъзможна за отглеждане повече от няколко дни?!?!?!
Сега всичко това ни изглежда смешно и наивно, по същия начин седяха и нещата с техниката. Когато на пазара излезе призмата на Ред сий твърдението беше, че в тази област едва ли скоро ще се измисли нещо по-добро *ROFL*... Някой да ползва такъв?
Имаше едно изобретение на Хидор, известно като FLO, ако не се лъжа. Беше доста оригинално и създаваше илюзия за вълнение, но вече и то е потънало в забрава. Имаше уейв мейкъри, които обръщаха посоката на водния ток в синхрон по двойки и седяха почти незабележими между  скейпа, но явно не се наложиха заради цена или целесъобразност. Може би всички си спомняме преди 10-тина години, че лед осветлението беше екзотика и сред рифърите метал халогените бяха без алтернатива...В бързината се сещам и за много други примери, които няма смисъл да изброявам.
Лично на мен тази машинка ми допада, макар и вече да си представих как "забира" тази Heteractis magnifica, мисля беше, но това е по силите и на всички останали, макар и да нямат такъв широк фронт.
Човек, който често повишава тон си понижава авторитета!

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
Нещо интересно от изложението интерзоо тази година. Коралензухт предложиха нов начин за дозиране на микроелементи и аминокиселини в аквариума - твърди блокчета, които се слагат в съмпа и постепенно "изпускат" необходимите елементи. Интересното в случая е, че цената им е доста по-ниска от течните им аналози. Засега има 4 вида кубчета - желязо, калиев йодид и флуорид, B-Balance  - смес от микроелементи, и четвъртото е аминокиселини последната версия. Едно кубче е за 50 литра вода и издържа 4месеца. Дано излезе нещо смислено от този подход, може да спести ежедневна работа, остава и да върши работа.

http://www.korallen-zucht.de/en/Salt-Water-Aquarium-Care/Elements/Automatic-Elements-Pohl-s-B-Balance-Concentrate.html

Неактивен tonino

• соленоводен маниак
  • Публикации: 734
  • Андон Герчев

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
Един от най-готините рифове в Reef Central - "A reef in the Sky" приключи съществуването си и собственика му си дава малко "почивка от хобито". Много оригинален бързорастящ зео-аквариум, почти без камъни. Жалко, беше голямо вдъхновение.
http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1767159&page=77

Неактивен камен чочев

• reefer
    • Exoticland
Новини, свързани с морската акваристика
« Отговор #9 -: 18.03.2015г 21:09ч »
Искам да покажа един аквариум от братска Македония. Изводите всеки сам за себе си :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Неактивен aonsu209

• Публикации: 144
Ето и един аквариум от Холандия http://www.ultimatereef.net/TOTM/2015_july/

Неактивен niky

• Администратор
  • Публикации: 2 494
Аквариума е впечатляващ, но като видя какво оборудване и поддръжка се изисква...
Аз просто не мога да отделя толкова време. Или поне така си мисля.

Неактивен Ilianidis

• Публикации: 1 469
Този е с най-малко техника и дори не е hightech,от подобни на него.Обаче познанията му по химия му помагат доста да достигне до това ниво.

Неактивен Стоян Михов

• Octopus
КораленДзухт се опитват да догонят новите течения в морската акваристика и пуснаха нова серия от добавки за аквариума, които не са за Zeo  системи и са "по-достъпни" и с по широко приложение. Всъщност имитират серията на Ред сий Coral Colors  и  Reef Energy. Не вярвах честно казано, че ще доживея да видя KZ  да догонват и имитират някого. Даже са стигнали дотам почти да напишат какво има в шишенцата!!!  =-O Чудо невиждано. Серията от шишенца Coral System 1,2,3 и 4 https://reefbuilders.com/2016/05/13/coral-system-korallen-zucht-zeovit/ са всъщност трейс елементи (които малко се повтарят, флуора например е и в трите шишенца :) брома в две от тях и разбира се натрия който е навсякъде  *ROFL*)  и едното шишенце е аминокиселини. Западняците им се кефят, че били евтини (16.50 евро за 250 мл), но всъщност са си два пъти по-скъпи от серията на Ред Сий съотнесено към обем.
Но за стандартите на КZ са си направо без пари. Много се забавлявах като прочетох че в повечето от шишенцата (№2) има и натрий  *ROFL*, такава глупост мноооогоооо отдавна не бях чел, явно нещата които ги има вътре са толкова малко, че са решили да изброят и помощните вещества. Сега разбирам защо от Корален Зухт досега не са писали какво има вътре в техните продукти, че много ще им се смеят хората.

Неактивен julianiv

• Публикации: 172
Мда, конкуренцията м/у производителите в общи линии работи в полза на потребителите.

Стояне, имаш ли някакво впечатление от продуктите на полския Aquaforest? Следя няколко впечатляващи рифа базирани на тези продукти и не виждам с нещо да отстъпват на системи с Коралензухт.